flite Jaargang DINSDAG 10 MAART 1931 No. 21772 eerste blad. ficieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: as per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen ïur agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën andere Muitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. maximum aantal woorden van 30. volgens postrecht. Voor eventueele opzending van Sn 1° cts- porto te betalen- Bewijsnummer 5 Cts. tij een Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden I. 2.35, per weekf. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 -|- portokosten. ««nier bestaat uit OWE Bladen vergadering van den gemeenteraad van leiden, maandag 16 maart 1931, des namiddags te twee uur, y gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" iSteenschuur 21). Hgadering zal, zoo noodlg, 's avonds voortgezet. tehandelen onderwerpen: 1070 «Benoeming van een lid van het be- r der vereeniging „de Ambachts- (58) praeadvies op het verzoek van Mei. j. de Blaauw, om eervol ontslag als tijzeres aan de Centrale school voor Ie en 8e leerjaar. (59) Voorstel inzake den aankoop van de len weiland, gelegen aan en nabij de sloot. kad. bekend Sectie N. Nis 196, 200 en 122 en tot beschikbaar- g van de voor dien aankoop benoo- gelden. (60) Voorstel tot het aangaan van een „nkomst met de gemeente Delft, be- sr.de wederzijdsche hulpverleening in de levering van electriciteit. (61) Voorstel in zake het aan de N.V. sellabriek voorh. Gebr. van Wijk en menen van vergunning tot het ma in een verbindingsbrug over de 3e «nesteeg, tusschen hare perceelen aan lestestraat eenerzijds en het perceel esteeg No. 55 anderzijds. (13) a Voorstellen in zake de reorganisatie tet bewaarschoolonderwijs. (266 van 1930) i Praeadvies op het voorstel van den Groeneveld, in zake beschikbaarstel- nn gelden ten behoeve van de bevor- nan het geven van goede volksvoor- ':gen op het gebied van zang, muziek neel, tevens prae-advies op het ver- ran het Mannenkoor „De Vereenigde om een subsidie in de kosten ra te geven concert. (57) Verordening, houdende wijziging van «ordening van 25 September 1922 «.blad No. 56) op de Veemarkt. (36) (Verordening, houdende wijziging van rordening van 23 Mei 1912 (Gem.blad I op het Rijden. (37) Verordening, houdende wijziging ('verordening van 11 Augustus 1864 "Blad No. 11), houdende Reglement r het Geref. Minne- of Arme Oude •ien- en Vrouwenhuis binnen Leiden. (62) Si Praeadvies op het verzoek van de '■•he Koetsiers-Vereeniging „Verbete- nj ons Streven", om de huwelijks- tkkingen, die op de gewone dagen in Ïtads-Gehoorzaal plaats hebben, te Eeschieden in het gebouw „Tot Nut t Algemeen." (63) if). Motie van den heer Romijn, in zake ng van de Zondagswet. INZAGE-LEGGING LIJSTEN VAN CANDIDATEN. Ik Vooreitter van het hoofdstembureau tel kieskring III (Leiden) maakt .be st dat de bij hem ingeleverde lijsten undidaten, gesteld voor de op 22 April 1 houden stemming ter verkiezing P de leden van de Provinciale Staten, OTieentesecretarie (Rapenburg 12), een ieder ter inzage zijn nederge- 1100 De Voorzitter van het Hoofdstem bureau voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Men, 10 Maart 1931. BEGIN VAN BRAND. b den afgeloopen nacht omstreeks 12 «merkte de chauffeur van der Heij- „Stadsverkeer", dat er een begin - "rand was uitgebroken in het per- undestr. 40a, bewoond door den 39- M-n los werkman P. J. K. en zijn ge- bi) onderzoek bleek, dat een touwtje, 111 de kamer was gespannen en "aschgoed te drogen hing, was 'e„']?u-Waarcioor bet goeci °P de kacbel -»t kwam en vlam vatte. De chauffeur de bewoners, die juist bijtijds kwa- g om het gevaar te bezweren. Een ..-. vaneen bedje, waarin een kind lag 'Mn. stond reeds in brand, evenals iordijn. De inmiddels gearriveerde JïPuit behoef de geen dienst te doen. y 'akr werd de politie en brandweer jmhal gealarmeerd voor een brand In b-p entla1"- Een der omwonenden zag ^rookpluimen opstijgen uit de meen en nam aanstonds maatrege- tagesteld onderzoek wees uit, dat kt) Le rookontwikkeling het gevolg tot aanmaken van een kachel, teijj bier niet behoefde te worden PROF. MR. G. ANDRé DE LA FORTE. Zal 'eervol ontslag vragen als hoogleeraar. Prof. mr. G. André de la Porte. Naar wij vernemen, heeft prof. mr. g. André de la Porte, hoogleeraar aan de Leidsche universiteit in het Ned. Indisch strafrecht, de Ned. Indische strafvordering en het Ned. Indisch privaatrecht, het voor nemen te kennen gegeven, tegen het eind van dezen academischen cursus eervol ontslag te vragen. Prof. mr. Gilles André de la Porte werd geboren te Boxtel, 25 Februari 1866, be zocht de H.B.S. te Almelo en het gymna sium te Zutphen en promoveerde den 28sten Maart 1890 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift, getiteld: „Wraak en straf" Na vervolgens aan de Leidsche universiteit het faculteits examen voor den Indischen dienst te heb ben afgelegd, vertrok hij in November '91 naar Indië, waar hij korten tijd werkzaam was ter algemeene secretarie. Achtereen volgens werd hij benoemd tot substituut grif fier. bij het Hooggerechtshof, tot grif fier van den Landraad tevens auditeur militair te Palembang, tot lid van den Raad van Justitie te Padang en tot presi dent van den Landraad te Kendal. In December 1900 ging hij met verlof naar Europa en werd na zijn terugkeer in Ih- dië weer tot president van den Landraad benoemd, eerst te Probolinggo en in 1903 te Buitenzorg, waar hij bleef tot 1906. om toen naar Batavia te gaan, waar hij achtereenvolgens de betrekkingen van lid van den Raad van Justitie. Officier van Justitie, advocaat-generaal bij het Hoog gerechtshof en president van den Raad van Justitie te Batavia bekleedde Na als secretaris van de daartoe benoemde juri dische commissie te hebben medegewerkt aan de herziening van het reglement op de particuliere landerijen bewesten Xji- manoek en in 1913 wederom met een Jaar buiten'sndsch verlof te zijn gegaan, werd bij in April 1914 benoemd tot. procureur- generaal bij het Hooggerechtshof en in Januari 1916 tot lid van den Raad van Ned. Indië, welk ambt hij om gezond heidsredenen den 3den Juli 1917 neer legde. Daar de terugkeer naar Nederland destijds wegens den oorlog niet mogelijk was vestigde hij zich tijdelijk in de Java- sche bergen en nam het ambt van land rechter te Soekaboemi waar. Bij K B van 3 Maart 1918 werd hij benoemd tot hoog leeraar te Leiden als opvolger van prof. mr. J. H. Carpentier Alting. die toen we gens vertrek naar Indië ontslag als hoog leraar had genomen Prof. André de la Porte aanvaardde het hoogleersambt te Leiden den '6den Oct. 1918 met een rede over: „Codificatie van het materieel en privaatrecht, meer in het b'izonder van het Ned. Indisch adat- recht". In den loop der iaren ziin in verschil lende juridische tijdschriften tal van bij dragen van zijn hand verschenen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer G. F. A. v. Woerkom iDen Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Gebroeders van der Plas, Zuidstraat. Katwijk a. Zee tim mer- en metselaarszaak. Eigenaars: J van der Plas. Katwijk a. Zee en P. J. v. d. Plas, Katwijk a. Zee. Garage „Zuiderkwartier". Maan en Franse. Secr. Varkevisserstr. 19 Katwijk aan Zee. Vennooten: J. Maan, Katwijk a. Zee en H. J. Franse, Katwijk a. Zee (H.V.) Wijzigingen: K. van der Plas. Weeshuis straat 18, Katwijk a. Zee. timmer- en met selaarszaak. Uittredend eigenaar: K. van der Plas, Katwijk a. Zee. dd. 1 Mrt. 1931. Wijziging handelsnaam thans: Gebroeders van der Plas. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenvei- lingsvereeniging „Leiden en Omstreken" G. A„ Zoeterwoudsche weg 2, Leiden. De secretaris: M. Th. Laken, is thans: secre taris-penningmeester. VER. VAN VARKENSFOKKERS EN -MESTERS. De oprichtingsvergadering. In de Burchtzaal werd hedenmorgen een vergadering gehouden van de eenigen tijd geleden voorloopig opgerichte vereeniging van Varkensfokkers en -Mesters alhier. De voorzitter, de heer Bakker, zette in een kort openingswoord het doel der ver eeniging uiteen, welke uiteenzetting nog werd aangevuld door den Rijksveeteelt- consulent, den heer Verhoeven. Deze spre ker wees er o.a. op, dat Zuid-Holland de meest varkensrijke provincie is van Neder land, maar tevens ook de provincie waar de kwaliteit niet zoo buitengewoon goed is. Daarin dient verbetering te worden ge bracht. De kwaliteit dient te worden ver beterd, terwijl er tevens naar gestreefd moet worden, dat de prijzen evenredig worden aan de kwaliteit. In vereeniging kan men in dezen veel doen. Het varken, dat hier in Zuid-Holland aangewezen is voor de verbetering, is ongetwijfeld het groot-Yorkshire met de staande ooren. Hiermede past men zich aan bij de men taliteit van de bevolking, zooals spr. uit voerig toelichtte. Ten slotte wees spr. er op, welke zaken men te zamen kan be reiken. Bij de bespreking kwam o.a. ook in het geding het marktgeld van Leiden, dat al gemeen te hoog werd geacht. Het bedraagt 50 cent per varken. Dat is 100 n/o te vee!, volgens sommigen. Ook dergelijke dingen wil de vereeniging onder oogen zien. Vervolgens kwamen de concept-statuten in behandeling. Hieruit blijkt o.a. dat de Vereeniging haar doel (de verbetering van de varkensstapels harer leden) tracht te bereiken door zuivere teelt in het door het Varkensstamboek voor Zuid-Holland ge registreerde varkensras (Groot Yorkshire), aanschaffing en stationeering van fokbee- ren van uitstekende kwaliteit en afkomst; het bevorderen van den aankoop en het houden door haar leden van fokzeugen van uitstekende kwaliteit en afkomst; aan te sporen tot registreeren van het fokma- teriaal van haar leden door bovengenoemd varkensstamboek; het bevorderen van de stipte naleving van de controls en daar mee samenhangende administratieve voor schriften van bovengenoemd stamboek; paring in te nauwe bloedverwantschap te voorkomen. De Vereeniging werd na nog eenige be spreking definitief opgericht. De meesten van de aanwezigen traden toe als lid. In het bestuur werden gekozen de heeren C. Bakker (Oegstgeest). P. Heemskerk (Rijp- wetering), J. Verdcll (Haarlem). C. Nell (Wassenaar) en Wassenaar (Noordwijk). Na nog enkele besprekingen volgde slui ting der vergadering. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Leiden en zijn bij kantoor werd. in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f. 138.740.28 en terugbetaald f92.682.32. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald f. 46.057.96. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 124. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f. 200 en afgeschre- van nominaal f. 1600. Derhalve minder in- dan afgeschreven f. 1400. DEELNEMERS OP DE UTRECHTSCIIE JAARBEURS. Uit Leiden en Omgeving. Op de Utrechtsche Jaarbeurs noteerden wij gisteren de namen der navolgende exposanten uit Leiden en Omgeving, die alien met uitstekend verzorgde „stands" aanwezig zijn. N. V. Aerocrete, Gasbeton, Zoeterwoude. Fa. H. A. van Berkesteyn, Stoelrompen, Kleinmeubelen enz. Waddinxveen. N. V. Betonfabriek en Technisch Advies bureau „Cornic", Waddinxveen. N. V. Brouwer's Aardewerk „Vredelust", Leiderdorp. Van Dijk Junior, Bouw- en Wegenbouw materiaal, Alphen aan den Rijn. N V. „Imenexo", Intern. Hendel Mij., Leiden, De Jong's Machinefabriek, Kalk- en Betonmolens, Oegstgeest. Kapok- en Matrassenfabriek „Kleine", Leiden. N. V. „Koninklijke Begeer", Edelsmeed en penningkunst. Voorschoten. N. V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v h. J. C Zaalberg en Zn Leiden. N. V Leidsche Meubelindustrie. Leiden. Meubelfabriek „Matse", Waddinxveen. N. V. Modderkolk Dijs, Stoommeubel- fabriek. Waddinxveen. N. V. Houtbouw- en houthandel Mij. „Padox", Warmond. N.V v.h. Fa. Van Rijn Kloot. Alphen aan den Rijn. G. Okkerse, Mach. Speelgoedfabriek, Waddinxveen. J. Parmentier Zn. N.V,, Sajetfabriek er Breierij, Leiden. N V Kon Stoomzeepfabriek Sanders Co. Leiden. Vereen van Nederl. Schelpkalkfabri kanten. Leiden. N. V. Wernink's Beton Mij., Leiden. COLLEGIUM THEOLOGICUM „CONCORDIA RES PARVA CRESCIT" Viering van het zevende lustrum. De viering van het zevende lustrum van het Collegiupi Theologicum c.s. „Con cordia Res Parva Crescit" te Leiden ls gisteravond voortgezet met een werkver gadering in den „Vergulden Turk". Prof. dr. G. van der Leeuw hield een lezing over: „De naam en de persoonlijk heid van de goden in de primitieve reli gies". Aan de hand van talrijke voorbeel den toonde spr. aan, dat phaenomenolo- g.sch op wat historisch-genetisch oor spronkelijk is gaat spr. niet in de gods dienstige ervaring van een kracht oor spronkelijk is. Deze kracht krijgt gestalte, die haar uitdrukking vindt in den, naam. De naam is geen abstractie, maar con creet, materieel. Door den naam kunnen de goden geschiedenis krijgen (mythe) en is cultus mogelijk. Deze namen worden toegekend aan concrete reeële ervarin gen. Zoo zijn de z.g. „Augenblicksgötter" of „Sondergötter" ontstaan (Usener). Deze krachten worden later eigenschap pen van één grooten God. Zoo wordt de oneindig gevarieerde ervaring van kracht voortdurend eenvoudiger door den naam. In de heiligenvereering openbaart zich hetzelfde verschijnsel. Op deze lezing werd kritiek uitge bracht door Prof. dr. G. J. Thierry, die evenals ook enkele andere leden, eenige vragen stelde, die door Prof. Van der Leeuw uitvoerig werden beantwoord. Hierna gaf Prof. Dr. D. Plooy een exegese van Rom. 14 13: „Laat ons dan elkander niet meer oordeelen; maar oordeelt dit liever, namelijk dat gij den broeder geen aanstoot of ergernis geeft", in welke exegese spr. vooral den nadruk legde op de beteekenis van dit woord voor het ambt van den predikant. De heer G. W. Korevaar hield vervol gens een lezing over: „Wetmatigheid en Geloof". Het dogma der natuurweten schap der 19e eeuw, aldus spr. was dat der gesloten natuurcausaliteit. De uiter ste consequenties hiervan waren: 1. de wereld is volkomen begrijpelijk (Van Helenholtz. 2. de wereld is ontstaan uit een oernevel. Onderzoekers der 20ste eeuw als Kohnstamm wanhopen aan het eerste en beschouwen het tweede als bui tengewoon onwaarschijnlijk. Door zijn onderzoek wordt hij gedrongen tot de ge loofsuitspraak. dat de wereld bedoeld is. Hier is een treffende overeenkomst met Gunning, die opkwam voor een geloovige wetenschap. Al moeten scientia en erudi- tia worden onderscheiden, in den per soon van den geloovigen onderzoeker vor men zij een onlosmakelijke eenheid. Dit heeft practische consequenties voor alle wetenschappen b.v. voor geschiedenis en psychologie. Ten slotte was er een debat over „Humanistisch Christendom", waarbij de heer P. J. van Leeuwen het pro en de heer J. D Michon het contra verdedigde. Na afloop van de werkvergadering bleef men nog langen tijd bijeen. De lustrumviering wordt vandaag voort gezet en besloten met een buitenverga dering in „de Kievit" te Wassenaar. BESTRIJDING VAN DEN WOEKER. Stichting Lcidsch Borgstellingsfonds. In de gistermiddag onder voorzitter schap van mr. P. A. Fijnacker Hordijk ge houden vergadering van het Bestuur van de Stichting Lcidsch Borgstellingsfonds heeft de secretaris, de heer P. A van Ag- gelen, verslag uitgebracht van de werk zaamheden van het fonds over 1930. Aan dit verslag is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar heef.t de Stich ting Leidsch Borgstellingsfonds in toene mende mate getoond in een groote be hoefte te voorzien. Dit nieuwe middel tot bestrijding van den woeker in het volksciedietwezen heeft velen uit handen van woekeraars gehou den en is velen gezinnen tot steun en hulp geweest. Met genoegen kan worden geconsta teerd. dat vele personen, voor wie het fonds borg heeft gestaan, dit ook ten volle waard waren. Slechts een zeer klein bedrag behoefde het fonds als borg te betalen. In de samenstelling van het Bestuur kwam eenige verandering. Het Dag. Bestuur, bestaande uit de heeren mr. P. A Pijnacker Hordijk, voor zitter, G. A. Smit, penningmeester en P. A. van Aggelen, secretaris kwam 22 maal bijeen. De secretaris hield eiken Zaterdagmid dag om 5 uur spreekuur in het gebouw Nieuwsteeg No. 4. Door het Dag. Bestuur werden 351 (v. j. 244) aanvragen voor een borstelling be handeld. Alle aanvragen werden nauwkeurig on derzocht. 251 (v. j 136) aanvragen voor een borg stelling tot een gezamenlijk bedrag van f.21461 (v. j. f.10614). werden ingewilligd. Ten einde een geldleening mogelijk te maken, werden derhalve vele gezinnen, die door omstandigheden als ziekte, ver huizing, handelsgeld. aanschaffing van kleeding, beddegoed, ledikanten, vernieu wing van huishoudelijke benoodigheden, huisraad etc. op een bepaald tijdstip geld noodig hadden en credietwaardig waren, aan een borstelling geholpen. Voorname lijk waren het gezinnen van fabrieks arbeiders en vakarbeiders. 100 (v. j. 108) aanvragen voor een borg- BINNENLAND. Het Jaarbeursschip in den malaise- storm. (3e Blad). Candidaatstelling in het district Leiden voor de verkiezing der Prov. Staten. (Laatste Berichten, le Blad). De gevaren van het ijs; vier jongens verdronken. (Gemengd, 2e Blad). Te Utrecht is een schuit gekapseisd; er is één doode. (Gemengd, 2e Blad). Te Apeldoorn is een drukkerij uitge brand. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Engeland treedt toe tot de algemeene arbitrage-acte. (Buitenl. le Blad). Debat over de Duitsche Rijksweerbe- grooting. (Buitenl. le Blad). Het vonnis in het proces tegen de Rus sische mensjewiki. (Buitenl. le Blad). stelling moesten worden afgewezen. Het gemiddeld bedrag der in den loqp van het jaar verleende borgstellingen be droeg f. 85.50 (v. j. f. 73.50). Het gemiddeld bedrag der op 31 Decem ber nog uitstaande borgstellingen bedroeg f. 46.56 (v. j. f. 48.85). Het borgstellingsfonds behoefde slechts een bedrag van f. 49.25 als borg te betalen. Met dankbaarheid kan worden mede gedeeld, dat van werkgeverszijde daad werkelijke steun aan het fonds wordt ver leend. Verschillende groot-werkgevers hebben zich verbonden tot een J aarlij k- sche contributie. De rekening en verantwoording van den penningmeester, pastoor G. A. Smit, voor ganger van de oud-katholieke gemeente sloot met een batig slot van f. 1193.70 (v. j. f. 426.40), waarvan de helft wordt gevoegd bij het kapitaal, terwijl de wederhelft'ten goede komt aan de inkomsten van het komende jaar. De examens Krankzinnigenverple ging in de gestichten Endegeest, Rijn geest en Voorgeest zullen op 11, 12 en 13 Mei a.s. worden afgenomen. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is een vrachtauto van de firma v. d. Valk uit IJmuiden, op den Rijksstraatweg (gem. Voorschoten) door. de gladheid geslipt en omgeslagen. De chauffeur moest naar het Acad. Ziekenhuis alhier worden overge bracht. De wagen was zwaar beschadigd. Bij verschillende ingezetenen ver voegde zich dezer dagen een man met verzoek om onderstand; hij toont een brief waarin de dames van de Openbare Lees zaal een zekeren Tukker aanbevelen. Daar het gebleken is, dat genoemde dames van een en ander absoluut onkundig zijn, zij men op z'n hoede. De le ploeg niet-voorgeoefende dienst plichtigen der lichting 1931, niet bestemd voor de officiers- of onderofficiersoplei ding bij het regiment infanterie wordt 23 dezer voor eerste oefening ingelijfd en vertrekt 5 September d.a.v. met groot verlof. RESIDENTIE- ORKEST. Vera Janacopoulos nam als zangsoliste haar plaats op het programma van het laatste concert in met Ravels „Shéhéra- zade". Dat gaf Dr. van Anrooy gereede aanleiding om er een Franschen avond van te maken. Begonnen werd met Ber lioz' ouverture Carnaval Romain, de schil dering ter gelegenheid van een reis door Italië, van de vreugd en de uitgelatenheid van Romes bevolking, waarbij de Jonge componist een iet of wat melankolieke toeschouwer was. Uit heel het eerste deel van het werk spreekt een min of meer verdrietige stemming Het herinnert ons aan een bekende uitlating van Berlioz, die Rome, waar Rossini triomfen vierde, noemde la ville la plus stupide que je connaisse. Wat toch weer niet heeft ver hinderd dat Carnaval Romain een zeer gewaardeerd repertoirestuk is geworden. Juist om dien sluier die zoo schoone con trastwerking mogelijk maakte. Daarna: Franck, symphonie d klein. Meesterwerk van hooge orde, dat met de in denzelfden stijl geschreven vioolsonate, strijkkwartet en pianokwintet bijdraagt tot den onvergankelijken roem van Frank- rijks (of België's, want hij was Waal van geboorte) grootsten componist der ro mantische periode. De harmonische sa menstelling, voor zijn tijd (1886) gedurfd te noemen, waarin zoo geniaal partij ls getrokken van den toen nieuwen Tristan-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1