GEMENGD NIEUWS. Tweede Blad No. 21771 LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 9 Maart 1931 IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN vertoefde Zaterdag het Jacht van den Amerlkaanschen multl-mlllionair W. K. Vanderbilt. De heer Vanderbilt vertoefde met zijn echtgenoote aan boord van het schip. OP SCHIPHOL is Zaterdag de vllegschool van de Na tionale Luchtvaartschool geopend. Generaal Snijders en wethouder Abrahams van Amsterdam slaan de ver richtingen der aviateurs gade. DE NIEUWE STUDIO'S VAN DEN K.R.O. zijn Zaterdag door Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht plechtig ingezegend. De Aartsbisschop tijdens zijn rede voor de microfoon. TURNWEDSTRIJD tusschen de Hollandsche en Duitsche ploeg, gisteien te rdam gehouden, eindigde in een overwinning voor de Duitschers. Mr. Groene- wegen van het K.N.G.V. reikt de prijzen uit. IN DE LOOPGRAVEN van de Stormschool te Waalsdorp is Zaterdag een demonstratie gegeven met een nieuwe „sleepbrancard" welke door den heer Winters, arts te Sittard, werd geconstrueerd. It RAMP VAN DE „NOORDPOOL' rdebesteling van zeven slachtoffers. indrukwekkende wijze heeft Zater- op de begraafplaats van Fraserburgh tland) de teraardebestelling plaats bi van zeven slachtoffers van de ramp -loordpool IJm. 132". Aan het hoofd le rouwstoet liepen de burgemeester, -leden en havenautoriteiten. Er wa- rierduizend belangstellenden. Nederlandsche consul te Aberdeen en de bemanning van de thans in -iven van Aberdeen liggende Proef Jen 11 waren mede aanwezig. De n waren bedekt met de Nederland- driekleur. Er waren vele kransen tan de bemanning van de Proef, an de leden ook als slippendragers -rden. Pogingen de lijken der twee nog te slachtoffers te bergen, zijn nog srgeefs geweest. ANONIEME BRIEFSCHRIJVER. predikant uit Winterswijk de schuldige? fa meldt uit Amersfoort aan de 'tdagmorgen": S langdurig zoeken is de politie er in '8d een anoniemen briefschrijver te '■Sen,, die stellig in ons land zijn nooit heeft gehad, jaren geleden had men in het .he plaatsje Tule, een dergelijk ge laat duurde het ongeveer twee jaar, - ten den dader had en ten slotte "•iemand onschuldig veroordeeld. Een "'dachten pleegde zelfmoord, doch "daarop meende men den werke- schuldige te pakken te hebben, ^men dien zou straffen kwam het 3' een „dame" het geheele geval op had gezet. -•' is een „heer" de verdachte, een Jtteld, welopgevoed „heer". Nie- «i minder dan dr. R. vroeger te Hoog- 'hans predikant te Winterswijk, 'erdacht de schrijver te zijn van honderdtallen anonieme kaarten .j A'en. De kaarten en brieven waren fl, n gericht aan diverse personen •^"ioort en in het dorp Hoogland bovendien ook aan autoriteiten "iden commissaris van politie, den •ateester, den commissaris der en aan den minister. Ze hadden allemaal betrekking op de Stich ting Zandbergen, Amersfoort. Speciaal het bestuur en de directie waren steeds het mikpunt. De inhoud der correspon dentie was soms niet, soms wel beleedi- gend, maar steeds van onwelvoegelijken aard. Het werd een soort sport en met veel zorg werden geïllustreerde brief kaarten in 't genre van hatelijke nieuw- jaarswenschen, uitgekozen, om met schrijf- of drukletters een of meer hate lijkheden via de post over te brengen. Speciaal de bestuurders en leiders van de Stichting Zandbergen werden de dupe van de anonieme schrijverij. Zoo werd een der bestuursleden, mevr. de weduwe Baronesse van B. te Hoogland op zekeren dag verrast met een pakje, dat een pop bevatte en dat oogenschijnlijk was ver zonden vanuit een zaal der Rijksklinie ken te Utrecht, welke in het dagelijksch leven de zaal van den ooievaar genoemd wordt. Dezelfde adellijke dame werd later den schrik op het lijf gejaagd door toezending van een bom, welke bij onder zoek bleek te bestaan uit een cacaobus met kippengrit. Bij het openen van de bus sprong een veer omvloog en kreeg men een lading van het grit in het ge laat. Ds. R. is sedert 1 September 1929 te Winterswijk in functie, doch komt nog dikwijls te Hoogland. Het was opvallend, dat telkens na een bezoek aan Hoogland, er weer hatelijke of beleedigende kaarten waren gepost voor den directeur van Zandbergen of zijn helpers en helpsters. De beleedigingen betroffen dan weer eens het financieel beheer, dan weer de moraliteit' van de stichting en hare be volking. Wel was indertijd direct d. w. z. ongeveer vier jaren geleden door bedoelden directeur een klacht in gediend, maar het onderzoek bracht tot nu toe weinig aan het licht. Aanvanke lijk verdacht niemand Ds. R„ want die vormde het centrale punt van een ethl- schen dameskring, waarvan bekende figuren uit de adellijke wereld de steun pilaren zijn. Men kon moeilijk veronder stellen. dat een predikant, zijn beste vrienden durfde te bekladden en te be- leedigen Schriftonderzoek door een bij uitstek deskundige, mr. Frima, directeur der Hilversumsche Politieschool, wees ten slotte uit, dat Ds, R. verdacht moest wor den. Om de verdenking van zichzelf af te wenden stuurde hij ook van tijd tot tijd aan zichzelf een anoniemen kaart. Gedurende de laatste maanden had ds R wel vermoeden dat men hem ver dacht, want hij liet zich in dien geest uit tegen kennissen te Hoogland. Maar hij voelde zich blijkbaar veilig, want nadat hij in de tweede helft van Januari van dit jaar een spreekbeurt te Amersfoort in de Theosofische loge had vervuld, ont ving o.m. de commissaris van politie den anderen dag een anoniem schrijven, waarin werd medegedeeld, dat zelfs de beste rechercheurs de zaak niet konden uitzoeken. Ds. R. zal nu wel respect heb ben voor den recherchedienst die de ge heimzinnigheden in dit geval oploste. Op 31 Maart zal de Utrechtsche rechtbank uitmaken, of Ds. R. werkelijk schuldig is. DUITSCH VLIEGTUIG VERBRAND. Noodlanding bij Tubbergen. Gistermiddag te half vijf was een drie- motorig vliegtuig van de Deutsche Luft hansa, gemerkt D 1338 dat van Londen onderweg was naar Hamburg nabij Tub bergen (Ov.) gedwongen een noodlan ding te maken in de Fleringer Esch. Het toestel vloog laag, naar schatting niet hooger dan ongeveer 25 meter, toen de piloot Kunstier, een defect aan den rech termotor ontdekte. Bij de daling botste Het toestel tegen een heuvel en sloeg over den kop, waarna het in brand vloog. Het werd totaal vernield. Behalve de piloot bestond de bemanning uit drie personen; voorts bevonden zich drie pas sagiers en twee dienstpassagiers aan boord. Eén passagier, 'n Engelschman. sprong te vroeg uit het vliegtuig en werd aan de beenen verwond. De anderen bleven ongedeerd. Het geheele gezelchap werd in twee auto's naar Oldenzaal gebracht en is van daar per trein verder gereisd. De ge wonde moest in den trein worden gedra gen. o EEN GOEDE VANGST VAN DE ARNHEMSCHE POLITIE. Minstens 10 inbraken opgehelderd. Met de twee inbrekers, die dezer dagen werden gearresteerd blijkt de Arnhem- sche politie een goede vangst te hebben gedaan. Uit het loopende onderzoek is gebleken, dat zij minstens tien inbraken op hun geweten hebben. Tal van gesto len goederen konden nog in hunne woningen in beslag worden genomen. Zij pleegden de diefstallen steeds in de avonduren, hetgeen mogelijk was, omdat zij steeds in perceelen gingen, waarvan zij wisten, dat er niemand in aanwezig was. Zij zijn thans ter beschikking van de Justitie in het Huis van Bewaring ingesloten. BRANDEN. Zaterdagavond is door het omvallen van een petroleumlamp brand ontstaan in het perceel Hoogezand 45 te Den Haag waarin een volkslogement is gevestigd Twee kinderen, die in een achterkamer lagen te slapen, konden bijtijds in veilig heid worden gebracht. Vier vertrekken brandden uit. De schade wordt door ver zekering gedekt. Zaterdagavond omstreeks halfacht be merkten voorbijgangers, dat er brand was uitgebroken op de eerste verdieping van perceel 25 aan de Eerste Gijsing- straat te Rotterdam. De voordeur van het huis stond open en men begaf zich naar binnen, na eerst de brandweer te hebben gewaarschuwd. In de woning op de eerste etage bevond zich de tramconducteur Slieker, die eenigszins door den rook was bedwelmd. Men heeft den conducteur naar buiten gebracht. Later wist de man te vertellen, dat hij in de keuken had zitten lezen, toen plotseling het licht uitging; onmid dellijk daarna had hij vonken en vlam metjes aan het plafond gezien, terwijl zich in het huis rook ontwikkelde. Kort na het ontdekken van den brand spron gen de ruiten op de eerste verdieping en toen sloegen de vlammen naar buiten, waarna zij zich meedeelden aan de tweede etage. De brandweer had inmid dels zeven slangen uitgelegd en daarmee het vuur van verschillende zijden aange tast. Op de tweede verdieping is het vuur naar achteren getrokken en van daar door het trapgat naar de derde etage. Hoewel het in het trapgat een oogenblik heeft gebrand, is het toch niet verder dan boven aan de trap gekomen. De eerste etage, die in gebruik was door de familie J. Edikshoven, is uitge brand. De tweede verdieping, in gebruik bij J. Andriessen, is grootendeels een prooi der vlammen geworden. De derde verdieping, waar slechts het bovenste ge deelte van de trap brandschade heeft opgeloopen, was in gebruik bij A. Hemelop Allen waren tegen brand verzekerd, be halve de conducteur, die bij de familie Edikshoven in den kost was. De bewoner van het parterregedeelte van het huis. F Zonneschijn, heeft veel waterschade, in zijn woning gekregen. Hij was niet verzekerd. De brandweer heeft bij het blus- schingswerk veel hinder ondervonden van de vorst, daar het blusehwater snel op straat bevroor en menigeen kwam te vallen. Van de kozijnen van het huis hingen dikke ijskegels. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur ontdekte een voorbijganger brand ln de bovenverdieping van het landhuis „De Bikkel" van den heer J. L. Dudok van Heel aan den Beekbergerweg in het Bosch van Bredius onder Naarden. Hij waarschuwde de bewoners en het perso neel van de hofstede „Oud-Bussem" dat met een brandslang op de waterleiding het vuur aantastte en behulpzaam was om zooveel mogelijk van den kostbaren antieken inboedel ln veiligheid te bren gen. De felle wind en de rieten dakbe dekking deden het vuur snel toenemen, waartegen de zwakke waterstraal weinig kon uitrichten. Eerst toen de brandweer uit Naarden met een motorspuit begon te werken, slaagde men er in den brand meester te worden en de bijgebouwen te behouden. Tegen vijf uur was de brand ongeveer gebluscht. Het landhuis was nagenoeg uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit een open haard BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO. Eén doode cn een zwaar gewonde. Gisternamiddag omstreeks 5 uur heeft op de Heerlersteenweg te Kerkrade een ernstig motor-ongeval plaats gehad. De veldwachter Haken uit Heer kwam met dc-n heer Bleser van een voetbalwedstrijd terug. Waarschijnlijk wilde hij een andere motorrijder voorbijrijden en kwam, door dat hij te ver uithaalde, in botsing met de Belgische auto van den heer Langlaar. Het motoirijwiel drong in den radiator. Zoowel de heer Haken als de heer Bleser werden ernstig gewond. Eerstgenoemde werd ongeveer 20 Meter met de auto mee gesleurd. Dr. Van Wersch uit Heerler- baan verleende de eerste hulp, terwijl de zwaargewonden geestelijk werden bijge staan door kapelaan Scheurs uit Spekhol- zerhelde. De heer Haken werd overge bracht naar het ziekenhuis, de heer Bleser naar de verbandkamer van de Staatsmijn Wilhelmina. Nader wordt gemeld, dat de heer Haken ln het ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen is overleden. KRANIG OPTREDEN. Tengevolge van een aanrijding in de J. F. Heyestraat te Amsterdam tusschen een met paard bespannen vuilniswagen der Stadsreiniging en een personenauto sloeg het paard op hol. In de Jac van Lpnnepstraat werd het paard door een agent in de neusvleugels gegrepen Het gelukte den agent die ongeveer 150 Meter werd medegesleurd, ten slotte, het paard tot staan te brengen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5