p Jaargang MAANDAG 9 MAART 1931 No. 21771 eerste blad. blad heden met een 1EUWE letter gedrukt. FICiEELE KENNISGEVING Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: «ets pc' rege^ voor a<lvertentiën uit Leiden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle "7,re advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën fluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. !f«n maximum aantal woorden van 30. wLo volgens postrecht. Voor eventueele opzending jo cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Bleven van Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit DRIE Bladen Dr. A. Querido. inerika is door de Linotype-zet- ie-fabriek een nieuwe letter ver- i de z.g. „Ionic 5", nadat deze eerst •;t oordeel van de meest vooraan- „ie professoren in de oogheelkunde onderworpen. Eenige uitspraken van specialisten laten wij hieronder Clonic is een buitengewoon groote „Kring en ik was ten zeerste verrast, it vanochtend het eerste nummer mijn blad zag gedrukt met deze Kletter, die gemakkelijk leest en de (unlet vermoeit!" 't Ionic is helder en heeft cachet, der twijfel zal deze letter er toe bij- m. dat de oogen langer hun plicht VEERTIGJARIG JUBILEUM. Heden herdenkt onze stadgenoot, de heer C. J. van der Kaaij zijn 40-jarige onafgebroken werkzaamheid bij de N.V. Leldsche Broodfabriek. Toen hij vanmor gen van huis was gehaald en het kantoor betrad, werd hij allereerst toegesproken door den heer J. Schots, die hem van harte gelukwenschte met dit jubileum en hem namens commissarissen en directie een enveloppe met inhoud overhandigde. Daarna getuigde de directeur, de heer Mulder in waardeerende bewoordingen van de groote plichtsbetrachting en ijver van den jubilaris. Tenslotte vond in de fabriek de huldiging door het fabriekspersoneel plaats, waarbij de bedrijfschef, de heer Korswagen uiting gaf aan de gevoelens van achting en vriendschap, welke zijn collega's jegens hem koesteren Ook deze spreker liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van een geldsbedrag onder couvert. Het behoeft niet gezegd, dat het feest temidden der bloemetjes in den huiselij- ken kring werd voortgezet. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Dr. A. Querido, geneesheer aan het ge sticht „Voorgeest" is benoemd tot ambte naar van de sociale psychiatrie te Am sterdam. «ithaaldelijk kwam het voor, dat ïaten tot mij kwamen op een leeftijd, ,-p eigenlijk nog geen bril moest gedragen. Hun oogen waren be- i door onleesbaar schrift. De Ionic i echter in staat stellen gemakke- (ii zonder vermoeienis hun blad te «tt gebruik der nieuwe letter Ionic 5 a zonder eenigen twijfel toe bijdragen, iele menschen langer het moment jto uitstellen, waarop zij tot aan- van een bril zouden moeten (pan. De Ionic is de meest duidelijke welke ik ooit gezien heb", de Ionic 5 kan worden gezegd, dat een letter, die vooral de ouden van o met vreugde zullen begroeten, want duidelijke leesbaarheid stelt hen in hun krant zonder al te veel inspan- ie lezen." hr hen, voor wie de avond des levens men en de moede oogen mat zijn «den. is de Ionic een uitkomst." ut ook wij steeds beseft hebben, dat <?en onzer lezers hun kostbaarst bezit lebben wij de nieuwe Ionic 5 aange- fit en wij houden er ons van overtuigd, door de betere leesbaarheid ons blad onze lezers aantrekkelijker is ge- DE DIRECTIE. HINDERWET. (femeester en Wethouders van Leiden ?en ter algemeene kennis, dat door de beslissing op het verzoek van ran der Drift om vergunning tot het ;hen van een machine- en construc- •wkplaats in een gedeelte van het c(?l Maredijk No. 157, Sectie L. No. 1265 1 en b. J. p. r. Meykamp om vergun- f tot het uitbreiden van de bewaar- voor buskruit in het perceel Vrou- jJB No. 7, Sectie H. No. 2402, is ver ft. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. etden. 9 Maart 1931. 1033 ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM. De eerste tentoonstelling in het Aeade- j misch Historisch Museum alhier is Zater dag j.l. gesloten. De voorzitter der Histo rische Commissie der Rijksuniversiteit sprak zijn groote voldoening uit over do belangstelling, welke deze eerste daad der commissie mocht ondervinden. De tentoonstelling trok ruim 600 bezoe kers. Over eenige weken zal hetgeen het Museum reeds in eigendom bezit ter be- I zichtiging worden gesteld. De Historische Commissie verwacht, dat een bezoek aan deze verzameling velen, die belangstellen in haar werkzaamheid, een aansporing zal wezen om daarvoor in aanmerking komende stukken aan het Museum ten geschenke of in bruikleen af te staan. Van vele zijden kwamen reeds geschen ken binnen. AFSCHEID F. RIETKERKEN. ■jMfnmiddag te 3 uur had op 't Bureau "Gemeentewerken een kleine plechtig- P.aats. Een oude getrouwe bij dat aa nam wegens het bereiken van den eengerechtigden leeftijd afscheid van t, ,,en ambtenaren. -rans' Rietkerken, geboren 9 Maart i(. in dienst in 1897 aanvankelijk aid. riolen, later in de smederij. Op WOl volgde zijn benoeming in a dienst als loopknecht bij 't Bureau, •directeur, de heer de Blauw, sprak - ."tens het geheele ambtenarenkorps ^«oelvolle woorden ten afscheid vara ï161" a!s bl'ik van vriendschap Fï m t rin" zÜner diensten een enve- inhoud vergezeld van een oor- ZEVENDE LUSTRUM COLL. THEOL. „CONCORDIA RES PAKVA CRESCIT" ^erti aangeboden 'aar geroerd bedankte Rietkerken hlitb; J OiRU hem gerichte woorden. a tracteerde hij allen op een ..'M Aarna alle ambtenaren hem tot 1 hand drukten. Viering van het zevende lustrum. Hedenmiddag ving de lustrumviering aan van het Coll. Theol c.s. Concordia Res Parva Crescit te Leiden. Daartoe hadden zich ongeveer twintig eere-leden met de leden vereenigd in de gewelfzaal in de Academie, gewoonlijk „theologen- hol" geheeten, alwaar de praeses collegii, de heer E. Postma de openingsrede hield. Na een woord van welkom bracht spr. en kele gebeurtenissen uit de laatste jaren in herinnering en uitte zijn vreugde over den tegenwoordigen bloei van het dis puut, dat hoewel getallen niet alles zeggen 16 leden van verschillende rich tingen' telt, waarvan juist de helft den titel van candidaat mag dragen. Hierna hield de heer Postma een rede over: de Leidsche theologische faculteit van 1896 tot heden. dwz. sedert het be staan van „Concordia". Na gev/ezen te hebben op de zoogenaamde moderne theologie met haar strijd voor een „vrije" theologie, ging spr. achtereenvolgens de ontwikkeling na op het gebied van de godsdienstgeschiedenis. Met zekeren trots aldus besloot spr., mogen wij constatee- ren. hoe Leidsche theologen over de ge heele wereld geprezen worden om hun wetenschappelijk werk; met nog groote- reïi trots zien wij hoe velen van die te genwoordige theologen hun vorming voor een deel aan „Concordia" te danken heb ben. Mogen ook in de toekomst uit „Con cordia" mannen voort komen waaroo de Leidsche Universiteit trotsch kan zijn. Daarna werd in de Remonstrantsche Kerk de lustrumviering voortgezet door een korte iiturgischen dienst, die voor alle belangstellenden toegankelijk was. Deze plechtigheid geschiedde onder lei ding van ds. P. D. Tjalsma, eere-lid van „Concordia". Na het votum speelde het dispuutlid G. W. Korevaar een orgelsolo („Kommt Seelen, dieser Tag"). Vervol gens werd uit de Imitatio Christi III Cap. 59 voorgelezen. Gemeenschappelijk werd Ps. 65 1 en 4 gezongen; gelezen werd 1 Cor. 12, het hoofdstuk over de eenheid in de verscheidenheid. Na 't zingen van Gez. 99 3 en na een gebed sprak ds. Tialsma een kort woord over: „Wij zijn Gods Medearbeiders!", dit in het bijzon der toepassend op de zware en verant woordelijke taak van het theoloog- en predikant-zijn in onzen tijd Orgelspel (Koor uit Iphigenia van Giück) gebed en het zingen van Gez. 36 1 en 5 besloten deze bijeenkomst. Vervolgens hield het bestuur receptie in den „Vergulden Turk", waar vele pro fessoren en zustervereenigingen hun ge lukwenschen kwamen aanbieden. Hierna werd een gemeenschappelijke feestmaaltijd gehouden, waarbij een aan tal oud-leden het woord voerden. Vanavond wordt een belangrijke werk vergadering gehouden. Ter gelegenheid van dit lustrum kwam een belangrijk feestnummer uit met bij dragen van 12 eere-leden van verschillen de generaties en van 7 leden. VEREENIGING VAN MATÏIESIANEN. Lezing van den heer II. W. L. Bruckman. In de goed bezette collegezaal van het Natuurkundig Laboratorium aan de Nieuwsteeg. hield de heer H. W. L. Bruck man, conservator aan de Technische Hoogeschool te Delft, Zaterdagavond voor bovengenoemde Vereeniging een lezing met lichtbeelden over: „Onder zoek van hoogspanningskabels". De voorzitter, de heer G. H. Groene- wegen heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den heer Bruck man, die zich op verzoek, gaarne bereid had verklaard een lezing voor de Ver eeniging van Mathesianen te houden, ter wijl hij tevens een woord van dank sprak tot de heeren prof. Keesom, prof. de Haas en dr. Crommelin voor het be reidwillig afstaan der collegezaal. Hierna gaf hij het woord aan spreker, die in een kort voorwoord wees op de groote vorderingen, welke in de laatste jaren op 't gebied-van hoogspanning zijn gemaakt. Als bewijs hiervan diene slechts het feit. dat men luttele jaren geleden er tegenop zag een ondergrondsch kabelnet te maken van 2000 Volt, terwijl men thans reeds tot 132.000 Volt gaat. Bij bovengrondsche netten wordt de spanning tot zelfs 2- en 300.000 Volt op gevoerd. Als isolatiemateriaal der koper kern wordt in de meeste gevallen gebruik gemaakt van houtvrij papier, gedrenkt in zuivere mineraal olie, soms vermengd met circa 30 hars. Om deze isolatielaag wordt een looden- mantel geperst, terwijl men, teneinde een grootere mechanische sterkte te verkrij gen, hieromheen nog een ijzerband of ijzerdraad omvlcchting aanbrengt. In het begin werd een hoogspannings kabel alleen op doorslagspanning be proefd, 'twelk naderhand, naar aanlei ding van gegevens uit de praktijk, geble ken is niet de juiste methode te zijn. Deze doorslag spanningen bedroegen meestal waarden van 5 a 10 maal de be drijf sspanning, zoodat dus een kabel voor 10.000 Volt beproefd werd met 100.000 Volt. Het opwekken van deze spanningen werd op verschillende manieren tot stand gebracht. De eenvoudigste oplossing hiervoor was wel het in serie schakelen van eenige, precies de zelfde transformatoren. Een verklaring voor het doorslaan van kabels, welke op een 10-voudige spanning waren beDroefd werd gezocht in de mogelijk heid van kleine luchtbelletjes tusschen de verschillende lagen isolatiestof. Hierdoor toch ontstaat een condensa tor, welke na eenigen tijd doorslaat, de zich in de nabijheid bevindende papier isolatie aantast en verbrandt., waarna dan een volledige hoogspannings kort sluiting ontstaat, en men niets meer van de kabel terug vindt, dan een vormeloos klompje metaal. Na ernstige onderzoekingen is komen vast te staan dat deze luchtbelletjes niet de voornaamste oorzaken zijn, doch dat door de belasting der kabel, de tempe ratuur toeneemt, waardoor olie en lood- mantel uitzetten. Aangezien nu de loodmantel bij afkoe ling nagenoeg niet krimpt en de olie zelfs zeer sterk, ontstaan er in de kabel dus luchtledige ruimten, waardoor spoe dige vernietiging van de kabel optreedt. Aan het einde van zijn voordracht mocht de heer Bruckman, voor zijn leer zame, met lantaarnplaatjes verduidelijkte lezing, een hartelijk en welverdiend ap plaus in ontvangst nemen. Hierna sloot de voorzitter met eenige met zorg gekozen woorden van dank dezen zeer geslaagden avond. HANDELDRIJVENDE MIDDENSTAND PARTIJ. De definitieve samenstelling der candi- datenlijst van bovengenoemde partij voor de a s. verkiezingen voor de Provinciale Staten is in de kieskringen Leiden, Gouda, Delft en Dordrecht als volgt: M Bouterse te Rotterdam C. v. d. Engel te Delft. J. G. D de Geus te Rotterdam, J M. J. v. Dort idem, H. F. P. Simonis en W. F. C. Dors te 's-Gravenhage, mej. J. C. M. Berm—van Haagen te Rotterdam, R. van Opstal en C. J. Hoevenaar idem en W. de Zeeuw te 's-Gravenhage. Opgaaf nieuwe aansluitingen Febr. 1931. 3093: Prof. dr. L. G. M. Baas—Becking, Rijnsburgerweg 43. 3086: Mej. G. Hoogerwerf, Witte Sin gel 37. 3085: Firma Groenewegen en Doeven, Oude Rijn 54. 3092: Mevr. A. Winckel—v. Hoorn, Kem- penaerstraat 6a, Oegstgeest. 3089: W. F. v. d. Kodde, Frederik Hen driklaan 4, Oegstgeest. 3099: A. Korenhof, Lindestraat 2. 3098: Dr. IJ. J. v. d. Meulen, Stations weg 47. 3043: Dr. mr. J. M. Verbugt, Valdez- straat. 4 3104: j. van Velzen, Hoogewoerd 166. 3101: G. M. Seugling. Middelweg 36. 3102: Dames Verkiey, Stille Rijn 10. 3100: P. Verlint en Co., Rijnsburger- singel 37. 1733: C. de Kemp, Botermarkt 12. 3072: J. H. Maas, Hoogewoerd 88. 3097: Fa. Engelvaart en Pusters, Ko- ninginnelaan 46. 3103: Mevr. J. C. LamanVos. Hooge woerd 93. 3105: Mej. A. M. de Vries, Kempenaer- straat 76, Oegstgeest. 3109: A. Landwaard, Clarasteeg 2729. 3080: A. P. Oostveen. Hoogewoerd 150. 3108: G. N. Meurs, Rijn- en Schie- kade 71. 3110: G. de Mey. Amaliastraat 7. 3112: G. M. Friedhoff, Munniken- straat 26. 3094: J. van Moorsel en Zn., Boter markt 19 3091: J. C. Elsgeest, Warmonderstr. 12. 3096: D. W. Koddewijn, Kempenaer- straat, 14. Oegstgeest. 3111: Mr. D. M. Stikker, Rijnsburger weg 90. 3106: Joh. Landwaard, Gerrit Doustr. 75. FEESTAVOND LOTERIJVEREENIGING „W. VV. W. W." In de overvolle „Concordia' zaal hield de loterijvereeniging „Wij Willen V/at Winnen" Zaterdagavond een feestavond. Na de opening door den voorzitter, den heer Jac. Ginjaar, die in het bijzonder de afgevaardigden van verschillende too- neelvereenigingen welkom heette, werd 't programma door het jazz- en cabaret-en semble „Aufgepast" uitgevoerd. Afwisse lend gaven de verschillende leden van dit gezelschap hetzij gezamenlijk, hetzij indi vidueel, blijken van hun meesterschap in de verschillende vormen van amusements kunst. Het bal dat den goed geslaagden avond besloot, zal zeer zeker tot vroeg in den morgen hebben geduurd. 29e JA AARFEESTVIERING HARMONIE KAPEL „tVERKMANS WILSKRACHT". Een uitstekend geslaagd feest. Zaterdagavond vond in de groote zaal der Stadsgehoorzaal de jaarlijksche feest viering plaats van „Werkmans Wils kracht" Om even over achten, toen er geen plaats onbezet was, zetten de heer Gerar- dus Dik en zijn mannen het programma in met het spelen van de pittige „Per Aspera ad Astra"-marsch van Urbach. De voorzitter, de heer S. Simons, opende met een kort woord den feestavond, heette alle aanwezigen hartelijk welkom, spe ciaal de donateurs en donatrices en de besturen van Leidsche Muziekverenigin gen. Hierna volgde nog een viertal num mers van W. W., waarvan vooral „Marche des Grenadiers" uit de toonfilm „Love Parade" uitstekend werd gespeeld. Voor de pauze had vervolgens een huldiging plaats van den heer J Verver, die ongeveer vier maanden geleden, om gezondheidsredenen het voorzitterschap had moeten neerleggen. Op eenvoudige, hartelijke wijze sprak de tegenwoordige voorzitter, de heer Simons den heer Ver ver toe, dankte hem uit aller naam voor al hetgeen hij in die 25 jaar als voorzitter voor de Vereeniging had gedaan, over handigde hem een gouden horloge met inscriptie en spelde tevens onder dave rend applaus het gouden eere-voorzitters insigne op het uniform, waarna mevrouw Verver, die toevallig haar verjaardag vier de, verrast werd met prachtige bloemen. De heer V. dankte toen op zijn beurt, ook namens zijn echtgenoote voor de gebrach te hulde Na de pauze kwam het. voor Leiden niet onbekende gezelschap „Van Beem" ten tooneele en voerde achtereenvolgens de drie kluchten op „Bijna een lijk", „Liefde heelt alles" en „Moeder Pruts man". Alleen zij, die dit gezelschap al eens gehoord en gezien hebben, zullen zich kunnen voorstellen hoe men zich Zaterdagavond daarmee vermaakt heeft. Het gelach was dan ook niet van de lucht af. Pas halftwee was het eigenlijke pro gramma afgewerkt, waarna het feeste lijke bal een aanvang nam. Niet alleen de jongeren dansten, doch ook de oude ren genoten nog van de „echte ouderwet- sche mooie walsen." Onder leiding van den heer W. F. van Wijk duurde dit bal nog tot ruim vier uur. BINNENLAND. Overleden is ds. T. H. Woudstra, emeri tus-predikant van Leiderdorp (Kerk en School, 1ste Blad). De opening van de vliegschooi op Schip hol (Binnenland, 1ste Blad). Voortgezette vergadering van den Vrij heidsbond (Binnenland, 1ste Blad). Noodlanding van een Duitsch vliegtuig te Tubbergen; het toestel geheel verbrand; een der passagiers gewond (Gemengd, 2de Blad). Anonieme briefschrijverij te Amersfoort; een predikant uit Winterswijk wordt be schuldigd de dader te zijn (Gemengd, 2de Blad). Ernstige botsing bij Kerkrade tusschen j motor en auto; één doode en één zwaar i gewonde (Gemengd, 2de Blad). Brood bakken in hotels; vrijsprekend vonnis van den Amsterdamschen kanton rechter (Rechtzaken, 2de Blad). De lage temperaturen in Maart; een vergelijking met vorige jaren (Laatste Be richten, 1ste Blad). BUITENLAND. Ook een vlootverdrag tusschen de sovjets en Turkije (Buitenland, 1ste Blad). Groote rede van Molotof over Rusiand's buitenl. verhoudingen (Buitenland, 1ste Blad). Dreigement van Gandhi zich terug te trekken, zoo men hem niet volgt (Buiten land, 1ste Blad). Ernstige aardbeving op den Balkan. Vele dooden en groote schade (Buitenl. Ge mengd, 2de Blad). Noodlottig gevolg van demonstraties voor het verwekken van wolken in Japan (Tel., 1ste Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Algemeene Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Batteljee en Terpstra. Oude Rijn 39, Leiden. Nieuwe Procuratiehoudster: Mej. J. A. M. Huis man, Leiden (Beperkende Bepalingen). A. Verloop. A. v. Rooyenstraat 8—8a, Noordwijk. Timmerman. Wijziging uit geoefend bedrijf thans: timmermans- en metselaarsbedrijf. Bovengenoemde han delszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma A. Verloop en Zonen (Beperkende Bepa lingen). Vennooten: A. Verloop Thzn., Ijoordwijk; Th. Verloop Azn., Noordwijk en C. J. Verloop Azn., Noordwijk. Coöp. Brandwaarborg Maatschappij NoordenNieuwkoop. Wijk B. 93, Noorden. De statuten zijn gewijzigd. VER. LUCAS VAN LEYDEN. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende Het Prentenkabinet der Universiteit al hier. heeft onlangst een nieuwe woning betrokken en daarbij ook beschikking ge kregen over een ruimte voor tentoonstel lingen en een zaal voor lezingen. Op deze wijze is voor het Prentenkabinet de moge lijkheid geopend om op meer actieve wijze aan 't geestelijk leven van de stad Leiden en van de Universiteit deel te nemen en op zijn gebied leiding te geven. De directeur van het Prentenkabinet zou gaarne in deze richting werkzaam zijn, maar de geldmiddelen, waarover hij kan beschikken, zijn onvoldoende voor een eenigzins krachtige activiteit. Daarom is het plan opgevat een vereeniging te stich ten tot steun van het Prentenkabinet der Universiteit te Leiden, die zij, aldus de onderteekenaars van een circulaire. Ver eeniging Lucas van Leyden zouden willen noemen: Men kan zich als lid opgeven bij dr. J. J De Gelder te Leiden, Kloksteeg 23 -of aanwezig zijn op een bijeenkomst in het Prentenkabinet,, Kloksteeg 2325 Leiden op Dinsdagmiddag a.s. De eerste onderteekenaar der circulaire is prof. dr. A. H. Bijvanck.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1