ZATERDAG 7 MAART 1931 No. 21770 Officieele Kennisgevingen. TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. fikte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts* Per v00r ndvertentiën uit Leiden en plaatsen waar •rentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere jdverleoltën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bü vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 -f- portokosten. ƒ0.18 „0.18 I nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Buriemeester en Wethouders van Leiden; Giaen het verzoek van: t dc firma H. J. Dieben om vergunning i y oprichten van een stoom-, wasch- drijkinrichting op het perceel Zoeter- jadsAe Singel No. H, kadastraal bekend cjnte Leiden, Sectie M. Nis. 3125, 562 jft 1. de firma J. C. van der Steen en Co. Tergunning tot het oprichten van een -i-, banket- en suikerwerkfabriek in het Pieterskerkgracht No. 18-20, kadastraal er.d Gemeente Leiden, Sectie G. No. 1823 Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- Geren kennis aan het publiek, dat ge ïnde verzoeken met de bijlagen op de •relarie dezer gemeente ter visie gelegd ismede dat op Zaterdag, den 21 Maart des voormiddags te half elf uren in het Tteel Breestraat 125 (Bureau van Ge- tewerken) gelegenheid zal worden ge in om bezwaren tegen deze verzoeken !e brengen, terwijl zij er de aandacht op -fcgen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn die met overeenkomstig art. 7 der Hin- et voor het gemeentebestuur o[ een r leden zijn verschenen, ten einde hun ...;aren mondeling toe te lichten. 970 'laden, 7 Maart 1931. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden DRANKWET. tjjen ter algemeene kennis, dat C. A. r; te Leiden, een verzoek heeft mge- d ter bekoming van verlof voor den op van alcoholvrijen drank, voor ge- ter plaatse van verkoop in het per- Nieuwstraat No. 29, alhier. 969 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. j Uien, 7 Maart 1931. Rijkdom. De buurman, de slager en de bakiker a de kruidenier, ze zeggen het allen. En financieele kolommen der dagbladen tóen dezelfde taal; de landbouwafdee- zegt hetzelfde: de tijden zijn slecht te- nwoordig, er valt weinig of niets te ver enen. Toch zal een ieder, die zoo 9preekt hij 'i dan in het leven op een hoogen of een 'jen post geplaatst graag geld, en Ifs veel geld, verdienen, om tot welstand i lot rijkdom te geraken, ft zal het goed recht van eiken sterve- om dit to probeeren, niet ontkennen, '.ik geloof zelfs, dat hij, die met alle ht, welke in hem is, er naar streeft, feinn op den duur zal 9lagen. Want: om «d tweede Rembrandt, Pier Pander of Von- te worden, daar is nog ietwat meer voor dan volharding en werkkracht jaar geld is er te verdienen voor eiken fmken menseh, die zich met hart en ziel «ar op toelegt. Maar het gaat zoo maar niet! E* moet een prijs, een hooge prijs, be- ■Ja!d worden, en het is de vraag, of het Joelde doel dien waard is. Aan het devies: -•Jffil rijkdommen verwerven" moet alles ondergeschikt gemaakt worden De man, die pop uit is, leest geen gedichten en geen weken, maar- beurskoersen. Zijn eenige °^rdenking geldt: de stemming ter beurze J. p ontwikkeling van zijn winkel of be- rJJ z'in eenige vrienden zijn z'n zaken- ?alie? z'n 9]aap js geen herstel van maar een door angstige droomen van cerlwongen wcrkeloos- uonr dreinende voordeden ol onheilen verontrust. i lt5'e, ^In, da? in day uit, in zulk een I usleer leven zonder geknakt te worden? v waTe levenskunstenaar jaajt ii'nd ^oe' na streeft naar vol- i.l naar overvloed Niet hel asce- y Wel op 30berheid jj.J er_ uw lejenwerping is ten deele ',s verband tusschen rijkdom en Uaar zeg het dan zóó: Rijk nechts ld ')ren?en' maar bet doet zulks Dat heeft twee redenen. In de eerste plaats laat de jacht naar geld den mensch geen tijd om te leven en in de tweede plaats doet het verwerven van groote rijk dommen maar al te vaak een zelfzuchtige en begeerige levenshouding groeien, waar door het ware levensgeluk op de vlucht ge dreven wordt. Hij die, alles ontziende, naar rijkdom streeft, meent zelve naluurlijk in zijn ver blinding, dat de prijs, dien hij betaalt, niet te hoog is. Want- het is immers maar tijde- lijkl Zoo tracht hij zichzelven diets te ma ken. Straks als het gestelde doel bereikt is, dan krimpt hij z'n zaken belangrijk in, of trekt zich zelfs heelemaal terug, om zich aan vrouw en kinderen te wijden, en te ge nieten van wat de aarde aan vreugden biedt! Maar eilieve.... dat doel wordt nimmer bereikt Want het wijkt sleeds terug naar wazige, nog schooner schijnende verten Het is als een fata morgana in de woestijn En de sterke man, die werkelijk de kracht heeft om alles op zij Ie zeiten die loopt de kans, tot de verbijsterende ontdekking le komendat hij niet gelukkig meer kan wezen, met wat hem in eenvoudiger tijden geluk scheen te brengen. En cok werkelijk bracht. Toen. Gelukkig, die arme rijke zielen, die als hun rijkdom beschouwen de liefde van vrouw en kinderen, de toegenegenheid van hun vrienden en de achting hunner mede burgers; die iemand gaarne een goeden dienst bewijzen en zich verlustigen kun nen in het geluk van een ander; die welen te genieten van kunst en wetenschap, maar bovenal: dio in de eenzaamheid eerlijk dur ven nadenken over den achtergrond der dingen, ja, daaTin hun zuiverste geluk vinden 1 ERNST. VEERTIGJARIG TUBILEUM. De heer H. Mulder. Heden herdenkt de heer H. Mulder den das dat hij voor TO jaar als letterzetter in dienst- trad bij de N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo en Zn.. Door den directuer, dien heer J. W. IJdo Ezn werd hij toegesproken en met dit jubi leum geluk-gewenscht. Mede namens commissarissen overhandig de de directeur hem een enveloppe met inhoud. Namens commissarissen werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer N. G. Spaar garen, die zich gaarne aansloot bij de woor den van lof door den directeur geuit Ook de oud-chef de heer C. van der Worm was gekomen om van zijn belangstelling hl ijk te geven Vervolgens werd de jubilaris bij monde van den chef den heer Blóte gehuldigd na men? het technische personeel, dat hiertoe in een der lokaliteiten was bijeengekomen. Hier werd hem een fraaie klok met can- delabres aangeboden, vergezeld van een ge- calligrapheerde oorkonde welke door een der zetters, den heer R. G. Sehmelz was ontworpen pn vervaardigd. De jubelaris dankte alle sprekers voor hun waardeerende woorden en geschenken, waar mede deze feestelijke plechtigheid was afge- loopen. o EEN NIEUWE R.-K. H. B. S. Naar wij vernemen worden onderhande lingen gevoerd tot den koop van een ter rein, omvattende de voormalige tennisbanen van het vroegere Posthof aan den Rijns- burgerweg. Het ligt in de bedoeling op dit terrein een nieuwe R K. H B.S. te stichten daar het bestaande gebouw in de Wedde- steeg (Kweekschool voor Zeevaart) te klein wordt. NED. GENOOTSCHAP TOT ZEDELITKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Jaarverslag der aideeling Leiden. Aan het verslag van bovengenoemd ge nootschap over 1930 is het volgende ont leend: In het bestuur kwam geen verandering; er is nog 9teeds één vacature. Het bestuur was op 31 December samen gesteld uit: ds: Joh. W. Groot Enzerink, voorzitter; mevr de wed prof J. Vürtheim- Valk, Oegstgeest; dr. A. Gans; dr. J. R. F. Rassers-, mr. dr. J. Schokking, Katwijk; P. C. G. A. Wijkmans, secretaris-penningmees ters, De Laat de ICanter9traat 9 Het ledental verminderde met 2 en be droeg op 31 December 1930 138. Aan contributies, giften, subsidies van re geering en hoofdbestuur werd ontvangen f. 1304- 26. De uitg. bedroegen f. 2196 37 Het nadeelig saldo van f 703 46 over 1929 i9 derhalve f.892.II1/» over 1930 Aan rechtbanken, politierechters en an dere rechterlijke autoriteilen werden 53 rapporten uitgebracht over aard en vroeger leven van beklaagden In 46 gevallen gingen de rechtbanken, enz. met de conclusie van de rapporten accoord. 32 rapporten concludeerden tot een voor waardelijke gevangenisstraf en in 4 dezer werd daarbij geadviseerd tot het opleggen van de verplichting de schade te vergoeden. 20 rapporten concludeerden tot onvoor waardelijke gevangenisstra t. 36 rapporten werden uitgebracht over verdachten wonend te Leiden en 17 over verdachten .wonend buiten Leiden. In 1930 werden 12 mannelijke voorwaar delijk veroordeelden aan de afdeeling toege wezen, d. w. z. aan de afdeeling werd het toezicht op de naleving der bijzondere voor waarden opgedragen. Op 31 December 1930 stonden er nog 22 mannelijke en 5 vrouwelijke voorwaardelijk veroordeelden onder onze leiding, waarvan 20 te Leiden. 18 definitief ontslagen gevangenen kwa men voor hulpverleening in aanmerking. Aan allen moest materieele steun verleend worden, terwijl 14 maal werk werd ge vonden. Zooals uit het bovenstaande blijkt is ook weer in 1930 heel wat werk gedaan Aan tal van schipbreukèlingen der maatschappij is de behulpzame hand geboden. Steeds is de vraag gesteld, op welke wijze zullen deze menschen weder een nieuw leven kunnen aanvangen. Kosten noch moeiten zijn ge spaard om het reelns9eeringsplan. wanneer dit eenmaal was ontworpen en goedgekeurd, uit te voeren Daarom is het zoo noodig, dat het bestuur financieel gesteund wordt en dat een groot aantal leden tot de vereeniging toetreedt. Hier ligt een taak voor ieder, van welke levensopvatting hij zij. Het bestuur zou het betreuren, indien de oprichting eener Christelijke reclasseerings- vereeniging hier onnoodige scheuring zou brengen, versnippering van krachten en van geld. 't Zou haar een vreugde zijn, als men van welke zijde ook, zich bij de vereeniging zou wi'llen aansluiten en haar werk steeds meerderen tot tijdelijken en eeuwigen zegen ■kon worden. MAATSCHAPPIT DER NEDERL. LETTERKUNDE. DE KIEZERSLITST. De door het gemeentebestuur vastgestelde kiezerslijst voor 1931/1932 telt 36.770 kie ners voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 36097 voor de Provinciale Staten en 35.364 voor den Gemeenteraad. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaalsexamen theologie de heer H. J. Drossaart Lelofs (Amersfoort). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: H. M Pierrot. Maarsmanssteeg 14 en 21, Leiden, horlogemakerij, verkoop uurwerken, galanteriën luxe art. enz Opheffing filiaal: Maarsmanssteeg 7.Leiden Th. Cuperus, Morschstraat 13. Leiden, kruidenierswinkel Uittredend eigenaar- Th. Cuperus, Leiden. Wijziging handelsnaam, thans: J. Cuperus. Nieuwe Eigenaar: J. Cuperus, Leiden. Coöp. Broodbakkerij „De Verbetering", Molenstraat 19c, Noordwijk Uittredend lid Raad van Toezicht- A van Schie. Noord- wijk; nieuw bestuurslid H. W. de Haas, Noordwijk nieuwe commissarissen- J. Vink. Noordwijk. J. v. d. Haak, Noordwijk en D. Th. v. d. Weyden, Noordwijk. Opheffing: Franse en Co.. Voorstraat 7, Katwijk aan Zee, autoreparatie-inrichting. Hollands in Natal. In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden maandelijksche vergade ring van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde, heeft prof. dr. G. Bes- selaar van het Natal University College te Pieter Maritzburg, een voordracht gehou den over Hollands in Natal. Professor Besselaar maakte duidelijk, dat naar Zuid-Afrikaansch spraakgebruik en volgens de regels van de Suid Afrikaanse A kademie vir Taal. Lettere en Kuns, Hollandsch zoowel Nederlandsch ais Afri- kaansch omvat Als inleiding maakte hij een vergelijking tusschen een Nederland- schen of n Europeeschen professor en een Zuid-Afrikaanschen collega. Beiden vervul len een tweeledige taak- onderwijs en on derzoek; maar de tweede tunclie: uitbrei ding van de som der menschel ijke kennis door oorspronkelijk navorschingswerk en publicatie van de resultaten kan in Zuid- Afrika niet denzelfden omvang hebben als in Europa wegens lager standaard voor toelating, minder hulpmiddelen, warm kli maat en vooral hot feit. dat beschikbare energie besteed moet worden aan mili tante propaganda voor de Hollandsch- Afrikaansche cultuur. Dit is voorloopig de ware volksopbouw, die de Universiteiten moeten geven Vooral in het Engelsche Na- tal kost dit een zwaren strijd: Natal is van de Unie gescheiden door het Draken gebergte. maar ook door de mentaliteit \an drie kwart zijner blanke inwoners. Zijn ongeveer 40 duizend Afrikaners zijn voor de helft Transvaler? door Lord Milner in gelijfd in t loyale Natal met de districten Vrijheid en Utrecht, de andere helft zijn afstammelingen van de minst agressief nationale elementen onder de Voortrek kers. Na de verovering van de republiek Natalia door de Engelsehen in 1813 zijn on der Andries Prelorius en opnieuw in 1848 duizenden Boeren weggetrokken om Trans vaal en Vrijstaat te stichten. Toch hebben de achtergebleven beza digde elementen 'n eeuw van onrecht mee gemaakt en hun taalrechten verdedigd, op- geëischl en veroverd, welke strijd de spre ker schetste op politiek en onderwijster rein. Hij gaf hierin de vruchten van ar chiefonderzoek in Natal. Een jong volk heeft uiteraard meer voor de toekomst dan in het verleden, dit verklaart deels de ver- waarloozing van waardevolle archiefstuk ken, waarvan spreker treffende voorbeel den aanhaalt Nadat door de inslrooming van Britsche landverhuizers de toestand verzekerd was, werd in 1858 Vertegenwoor digend Bestuur toegestaan; nu deden hun intrede om te blijven en te heerschen: Engelsche taal, administratie, wetgeving, rechtspraak, scholen, kerken, couranten, bibliotheken, opvoeringen, wedrennen,' sport, manieren en imperialisme. Geen schuttende eulluurmacht buiten zijn Kerk hielp het Hollandsch bewaren, de Boer gruef zich in op zijn hoereplaats: de slaat en de school belaagden zijn tttal, zijn kind, zijn toekomst De geschiedenis van de Nederduitsch Gereformeerde Kerk van Nalat, van 1838 tot 1861 identiek met haar eenige gemeente Pieter Maritzburg. een parochie, zoo groot als vijfmaal heel Nederland, werd naar de bronnen verteld. De politieke strijd Voor de Hollandsche faal was een strijd voor recht en is op uit nemende wijze gevoerd tegen geweld en list. De Staatsdienst was geheel Engelsch en de Afrikaner werd onmondig gehouden Kaffer en Indiër kregen meer erkenning voor hun taal in staatsdienst en gerechts hof. Het ging van ]jwaad tot erger, vooral als reaclie tegen versterkt Afrikaner volks- ?,ev.?e' na de Tweede (verloren) Vrijheidsoorlogen, totdat in 1910 de Unie van Zuid-Afrika gesloten werd, waarbij in art 137 gelijke rechten voor Engelsch en Hollandsch in de Grondwet neergelegd werden Voorat werd aanschouwelijk ver teld de strijd gedurende de jaren 1910 lot heden, waarbij elke voet grond moest ver overd worden tegen vooroordeel en blinde heerschzucht. Op onderwijsgebied ging het tegen de Staatsschool, die ook met Afrikaner geld gebouwd was en gebruikt werd om de Afnkaansche taal le halen, te kwetsen en te dnoden Zich geheel onzijdig houden was het eenige middel om verengelschin" te voorkomen, maar hel beleekcnde ver- waarloozing van ouderplicht tot onderwijs Met het krukmiddel van private meesters werd er in voorzien Toen het departement van onderwijs eindelijk eenig Hollandsch als optioneel vak hier en daar heldhafti» invoerde, was een onbevredigende examen- uitslag in 1888 reden om dit voorrecht weer terug te nemen, welk besluit de spreker on og'sch en .onopvoedkundig noemde, om dat het hierop neerkwam deze leerlingen zijn zeer onkundig, wij (departement van onderwijs moeten dus geen geld uitgeven om hen te onderwijzen. Opnieuw genoten 16 jaren gedocumenteerde aandacht, waarbij dankend viel op te mer- ken, dat het onderwijs in Afrikaansch BINNENLAND. Algemeene vergadering van den Vrijheids bond (3*ie Blad). Op 73-jarigen leeftijd is generaal-majoor W. J. H. de Veer te Brussel overleden (Bin nenland, 2de Blad). Prijsverhooging in de steenindustrie (Bin nenland, 2de Blad). Ons parlementair overzicht (3de Blad). BUITENLAND. Baldwin over de Indische regeling (Bui tenland, 1ste Blad). Eesluiten in den Dnitschen Rijksdag. (Buitenland, lste Blad.) De doodstraf in Rusland geëischt tegen de mensjewiki (Buitenland, lste Blad). steeds veld wint, zoodat nu 85 procent van de schoolbevolking van Durban, de meest Engelsche stad in Zuid-Afrika, Afrikaansch leert. Tenslotte behandelde de spreker het jeugdwerk in Natal door de Saamwerk- llnie het werk onder de volwassenen door de Organisatie van Taalvrienden en de arbeid der Kerk. Het jonge geslacht der Engelschen in Natal is, indien nog niet Afrikaner, toch reeds South African; de rest der Unie biedt geweldig sterken zede lijken ruggesteun en de klauwen van den Britschen Leeuw zijn hem uitgetrokken al deze factoren werken mee om in den zegepraal van het Hollandsch in Natal 'e erkennen den zegepraal van het recht en de verzekering van volksvrede en volks geluk in Zuid-Afrika. DE BIOSCOPEN. City-Theater Voor een goed gevulde zaal werd voor de pauze eerst het journaal gedraaid. Daarna volgde, als buitengewoon aardige verrassing, buiten het programma één van de leuke teekenfilmpjes van den beroemden clown. De eerste hou'J'ilm is een spannend werk, waarin de hoofdrol zeer goed door Richard Talmadge wordt vertolkt. Hij vertoonde eenige schitterende bravour- stukjes, welke het publiek in angstige en later blijde spanning gadesloeg. Uit de lachsalvo's bleek wel dat zijn spel erg in den smaak viel. Na de pauze werd het kunstwerk „Bala laika Nachten" vertoond. Dit is een echt stukje leven van de uitgeweken Russen in Parijs. Zij die eertijds het rijden der Kozak ken op het Schuttersveld gezien hebben, kunnen nu weer hun hart ophalen aan de schitterende toeren die opgenomen zijn in een groot theater in Parijs. Werkelijk pracht tig wordt ook een messendans te zien gege ven. Om het verdere verloop van de film te welen, zouden wij allen aanraden, om zelf le gaan kijken. Carino-Theater toont ons deze week we der de bekende film „Da9 lockende ziel" (de weg naar roem) met in de hoofdrol Richard Tauber, maar deze keer geheel vol gens Movietone (bandsysteem). De directie geeft dus aan een ieder die deze film nog niet gezien en gehoord heeft, deze week nog eens de gelegenheid, om dit filmwerk te be wonderen. De inhoud is volledig door ons verteld De tweede hoofdfilm is een wild west film „De gestolen kaart"; naluurlijk vol spannende momenten. Trianon-theater. De invoering van de sprekende frlm 'heeft al heel wat artisten van hun voetstuk doen tuimelen; anderen daarentegen nog meer op den voorgrond ge plaatst. Hoe zou zich de evolutie in Film land voltrekken aan Greta Garbo, een der grootste lievelingen van het bioscoopmin nend publiek? Zou haar stem de schittering van een Pola Negri, een Gloria Swanson en andere sterren van de eerste grootte nog meer doen evenaren of zou zij haar hoog aanzien doen verminderen? Dai is de vraag, welke menig bewonderaar van de gevierde actrice in zwijgende films zich gesteld hpeft. Greta Garbo speelde haar eerste ..talkie" in „Anna Christie" en wie haar in deze eren tie heeft gezien, zal onmiddellii1' mopten toe geven- zij kwam, het publiek zag en de groote Garbo overwon. Glansrijk! Haar stem leent zich bij uitstek voor de sprekende film en nu al zien we verlangend haar tweede optreden tegemoei. ,yAnna Christie" is de geschiedenis van

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1