DINSDAG 24 FEBRUARI 1931 No. 21760 eerste blad. icieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cis per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar ntscbappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere Cts Woensdags en «imum aantal woorden van 30. casso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven ets porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. tentien 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend ij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weeküf0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. irniier bestaat uit DRIE Bladen HINDERWET. meester en Weihouders van Leiden; op hef. bepaalde bij de wet van 1930, Staatsblad No. 308. ten ter kennis van belanghebbenden: t de hoofden van binnen deze ge- aanwezige inrichtingen, tot de op- of uitbreiding waarvan vóór 12 1929 vergunning is verleend krach- Hinderwet of de vóór het in wer den dier wet geldende Koninklijke n verplicht zijn de hun verleende ■ing vóór 1 April 1931 aan het Ge- bestuur over te leggen; at daarbij tevens moeten worden U alle daaraan gehechte stukken besluiten, waarbij de vergunning is jd of waarbij ontheffing van voor- n is toegestaan; al bij niet inachtneming van het inde vóór 1 April 1931 de betrok- ichting, te rekenen van 1 Juli d.a.v. zal worden zonder vergunning in te zijn en dat wijziging der ver- of ontheffing der voorwaarden niet •end. de overlegging der bovenbedoelde zal door het Gemeentebestuur een ine worden afgegeven. Binnen één na de overlegging zullen zij tegen van een bewijs van ontvangst aan nghebbenden worden teruggegeven, levering dient te geschieden ter. jtehuize, Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. AN STRIJEN. Secretaris. 24 Februari 1931. 106 VERGADERING van den "NTERAAD VAN LEIDEN MAANDAG 2 MAART 1931 des namiddags te 2 uur, in het gebouw NUT VAN 'T ALGEMEEN" (Steenschnur 21). rgadering zal, zoo noodig, des orden voortgezet. iandelen onderwerpen: 81 borstel in zake het sluiten van ka-s- gedurende het 2e kwartaal (48) |Voorslel tot verhuring van een 3-tal van het voormalig schoolgebouw aan erskerkgracht No. 9, aan de Ver- I tot Verbetering van het Lot der (49) oorstel een stukje grond, gelegen aan het an de Zwijnhoornsteeg niet meer a openbaren dienst bestemd te ver- 1 verkoop van het sub a bedoeld rond, aan H. Brandt. (50) oorstel tot verkoop van een gedeelte met daarbij behoorende halve 9loot, en Haarlemmertrekvaarhveg onder jkerhout, aan J. Butot. (51) oorstel tot beschikbaarstelling van ton behoeve van de verzekering op •risquevoonvaarden van in het Ste- Museum „de Lakenhal" aanwezige of plaatsen schilderijen en andere voor van waarde. (52) oorstel in zake de instelling van een commissie tot wering van school- (53) eadvies op het verzoek van de afd. van den Nederlandschen Bond van in Overheidsdienst, om aan de Glasbergenvan der Nagel, vroeger •do bij de openbare bewaarschool Elisabethshof, alsnog'kindertoeslag ïennen. (54; oorstel om de Commissie van Be- ('1 hel Openbaar Slachthuis te mach- aankoop ten behoeve van het Ul$ van een Toledo-Berkel hangspoor- en een Jaffa automatische plateau- onderhandsche opdracht van de le en het geheel bedrijfsvaardig opslel- 11 een tweeden compressor ten be- pvan de ammoniakmachine, aan de Hermann en Co. te Haarlem. (55) Wste! in zake het verleenen van V en steun bij de oprichting en ex- een kortsluithuis en hoog- v-iboratorium met bijbehoorende N.V. tol Keuring van Elez- Materialen te Arnhem. (32) foorstel in zake het aan de N.V. v°°rh. Gebr van Wijk en Co -- Van vergunning tot het maken hissch g over Groene- tane e^are Perceelen aan de Veste- en het perceel Groenesteeg rziïds. (13) 11 o. Voorstel: a. tot toekenning van een bijdrage in eens van f. 12000 aan het „Fonds voor aanleg, onderhoud en beheer van Wandelparken", ten behoeve van de verdere afwerking van het lhans in uitvoering zijnde plan van den aanleg van den Leidschen Hout en tot vast stelling van den desbetreffenden begrootings- staat; b. om het voorstel van den heer van Stra len, in zake de afwerking van het volledig boschplan als afgedaan te beschouwen. (56) 12o. Voorstellen inzake de reorganisatie van het bewaarschoolonderwijs, enz. (266 van 1930) 13o. Voorstel van Mevr. Braggaarde Does, in zake de benoeming van een ge meentelijke Commissie, belast met de zorg \oor 4e Leidsche blinden. 14o. Praeadvics op het voorstel van den heer Groeneveld. in zake beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de bevordering van het geven van goede volksvoorstellingen op het gebied van zang, muziek en toonee', tevens praeadvies op het verzoek van het Mannenkoor „De Vereenigde Zangers", om een subsidie van een te geven concert. (57) 15o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 25 September 1922 (Gem.blad No. 56) op de Veemarkt. (36) 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 23 Mei 1912 (Gem blad No 18) op het Rijden. (37) VEREEN. KONINGINNEDAG. Algemeene Vergadering. In Hotel „Den Burcht" werd gisteravond de alg. jaarl. ledenvergadering van boven genoemde vereenjgiTig gehouden Na opening werden de notulen goedge keurd. Het jaarverslag van den Secretaris werd onder dankzegging'-aan den samensteller goedgekeurd. Het jaarverslag van den Penningmeester sloot met een batig saldo van f. 2 90 in ontvangst en uitgaaf met f. 1409.30. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren S. van Nooten, van Zwie- ten de Blom en C A. de Bruyn. Voor de bestuursvacatures werden candi- daat gesteld voor de vacature Geytenbeek, de heeren J Geytenbeek en S. van Nooten. Voor de vacature Sanders, de heeren J. F. X. Sanders en A. v. d. Lijke. Voor de vacature Boekkooy, de heeren L Boekkooy en C. A. de Bruyn. Gekozen werden de heeren: J. P. Geyten beek, J. F, X. Sanders en L. Boekkooy. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld; P. C Labrijn, le Voorzitter; F. G. RosLer, 2e Voorzitter; J. P. Geytenbeek, le Secretaris; Ph. van der Lof, 2e Secre taris; P. J. Jansen, le Penningmeester, J. F. X. Sanders, 2e Penningmeester; L. Boek kooy, L. Questroo Jr., J. Voorbij, Commis sarissen. Besloten werd in April een propaganda- avond te 'houden, waarmede getracht zal worden 'het ledental uit te breiden. Op 31 Augustus zal op het Schuttersveld een middagfeest worden gehouden waarbij o.a. medewerking zal worden verleend door de onderofficieren van het 6e Regt. Veld- Ar liberie. Des avonds zal bij genoegzame deelname een gondelvaart worden georganiseerd. BLOEMENTENTOONSTELLING IN „ZOMERZORG." Schitterende collectie bloeiende bolgewassen Hedenmiddag vond onder groole belang stelling van diverse autoriteiten en kwee kers in „Zomerzorg" de opening plaats der tentoonstelling van bloeiende bolgewassen van de afdeeling Oegstgeest en Omstreken dei Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Een korte wandeling door de groote- en de bijzaal, schenkt reeds dadelijk de overtui ging dat ook dit jaar weer een keurcollectie tezamen is gebracht, waarbij zoowel voor den kenner als voor den leek, bijzonder veel te bewonderen valt. Mendel-, Darwin en dubbelvroege tulpen, zoowel als oude, als tal van nieuwe, soorten, narcissen, crocussen, hyacinthen, hier en daar een prachtige tuil seringen, rot9plan- ten en fraai gearrangeerde tuinen wisselen elkander in bonte en lieflijke schakeering af de kleuren zijn een lust voor 't oog, de heerlijke geuren overvallen den bezoeker als een ongekende weelde! Een kostelijke bloemenschat is hier teza men gebracht, waarvan ongetwijfeld talloo- zen zullen genieten. Als middenstuk in de groote zaal treft de schoone inzending van de firma Soetemann met haar dubbelvroege tulpen. Daarin ver werkt is een inzending van de firma J. P. Segers uit Lisse. Wij noemen in dit verband de opvallende Triumphators. Orange Globe, Parquit Fanlöme en Soetemann's Oranje Valk, alsmede Couleur Cardinal. Het voor stuk brengt een opmerkelijke inzending nieu we Darwinlulpen van Gebr. van Sonncveld uit Sassenheim, die tevens met een keur van narcissen uitkomt Rechts van den ingang en zoo voortgaan de bewonderen wij achtereenvolgens de in zendingen van Gebr Eggink te Voorschoten, specialiteit in narcissen, terwijl van de dub bele tulpen genoemd moeten worden soorten als Valencia, Cromwell. Giant Perfection en Ada. Voorts een collectie crocussen en ongeveer 20 diverse kleuren Bartigon Sports. Daarvan zij speciaal genoemd- Zew (lila), mr. Wentholt (geel), Alice Keith (oranje) en Red Signal (rood) Vervolgens ontdekken wij een mand fijn zinnig gearrangeerde Liberly-narcissen van A. v. d. Voort en Z le Sassenheim. terwijl daarnevens R. Tromp en Zn een serie Bar tigon en Copland-soorten ten toon stelt, w.o een enkele vroege tulp. Gertrude. Achter in de zaal werd door G. Lubbe en Zn. te Oegst geest een charmante tuin met rotsplanten en nieuwe, in hoofdzaak door deze firma gewonnen, narcissen aangelegd (Aclaea, Trompet Rembrand en de groote meester Grand Maltu). Links achterin de zaal maken d.e manden met tulpen van Jac. Uittenboogaard te Oegstgeest een grooten indruk; men ziet, dat hier een uiterst vaardige en geroutineerde hand kunstvolle arrangementen ontwierp. Wij willen hier de aandacht vestigen op de nieuwe soorten als Aria, Coronella, Her man Waller en de Mendel tulp Son ja. De firma Lefeber uit Lisse doet hier een kleine doch zorgvuldig uitgekozen serie narcissen prijken (Roodcup). Jac Brussé uit Rijn9burg exposeert o.a. een lieflijke mand dubbelvroege roode tulpen. Men bezie ook de aantrekkelijke Gamavon (Triumph tulp). Tet linkerzijde van den ingang treffen we onder de inzen ding van G. v. d. Meij en Zn. uit Lisse de enkele tulp Jan Köping en de leere narcis Prins van Oranje. De bijzaal is evenzeer de moeite waard! Daar kan men zich verlustigen aan een interessante cactustuin van Buurman uit Oegstgeest, verlevendigd door primula's, azalea's en clivia's. Als een schilderij ligt daarnaast de hoogst kunstzinnige Old-nurserytuin van Gebr. v. Egmond te Oegstgeest, aangelegd door „Beukenhof" aldaar. De rotsplanten en aza lea's komen daarin voortreffelijk tot hun recht. G. Haver uit Sassenheim komt natuur lijk weer met zijn beroemde Triumphtulpen, ook M. Verhaar uit Oegstgeest zond velerlei tulpensoorten in, w.o. diverse nieuwe (tnumphtulp Sedalia!) O.a. de Orange Beauty en Mad. de Pompadour zal men in den stand van P v Reisen en Zn. te Voor hout zeker willen bewonderen, terwijl zulks bij L. v. Leeuwen en Zn. het geval zal zijn bij de Narcis Cocarde en de tulp Golden Harvest (arr. Buurman). Kostbare hyacinthen in paarsche, witte, roode en rose kleuren nemen het midden gedeelte in en werden toegezonden door de firma Cohjn en Zn. Voorwaar een indruk wekkend geheel! De diverse Murillo-soorten vormen een verrukkelijke aanvulling. Er valt zóóveel te zien, dat wij ons slechts tot een uiterst be knopt o-verzicht beperken moesten! Wij durven onvoorwaardelijk een ieder aanbe velen, een bezoek «aan deze bloemenhof te brengen. Men krijgt er alvast een hoogst loffelijke voorproef, van wat de lente voor ons in haar schoot verborgen houdt. De talrijke nieuwe soorten spreken van het nieuwe geluid, dat de huidige kweekers ieder jaar weer uit hun arbeid doen spreken! Om 1 uur vond in „Zomerzorg" een lunch plaats, waarna te ongeveer 3 uur lot de offi- cieele opening werd overgegaan. Allereerst voerde hier het woord de voor zitter. de heer T. v. Egmond, dL'ie alle aan wezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder aan de diverse autoriteiten het hoofdbestuur van de K. v. K., en het Hol 1 andsch Bloembol len k weeke rsg e n oot - schap en de Mij. voor Tuinbouw- en Plant kunde. alsmede degenen, die medailles be schikbaar stelden. Er was ontegenzeggelijk moed noodig deze tentoonstelling te houden zoo kort na Haarlem doch de inzenders hebben desondanks voor een schoon geheel zorg gedragen. Woorden van dank bracht spr. nog aan de jury, die het moeilijke werk weer zoo voortreffelijk verrichtte. Moedgevend is, dat ondanks de zware tijden, de energie der kweekers onverflauwd ortgaat. In verband met de vraag, wat of de toekomst in haar schoot verborgen houdt, wees s^r. op de spreuk, die hij dezen zom_r in een der Oos tenrijksche herbergen gelezen had en als volgt luidde: „Sorge, a'ber sorge nicht zuviel es geschiebt ja doch, wie Gott es haiben will". Hierna gaf spr het woord aan den hec Krelage, die de opening verrichtte, waims nog eenige heeren het woord voerden. Hierop komen wij morgen nader terug. NED. VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. De jaarvergadering. De afdeeling Leiden van bovengenoemdo vereeniging hield gisteravond in hotel „Den Burcht" haar jaarvergadering onder presi dium van mr. Nord Thomson. Deze drukte in zijn openingswoord zijn spijl uit over de geringe opkomst der leden. Nadat de secre taresse. mevrouw J. G. van Poelgeest-Brand de notulen der vorige vergadering welke onveranderd werden goedgekeurd had voorgelezen en mededeeling had gedaau van de ingekomen stukken; verkreeg zij gelegen heid tot het uitbrengen van haar jaarver slag Tengevolge van de steeds verder gaande splitsing in commissies en sub-eom- missies en de vermeerderde activiteit van 't hoofdbestuur verminderde het aantal klach ten speciaal op hel gebied van de trek honden-actie gericht aan hel afdeelings- bestuur In vele gevallen bleek ook, dat de politie of de heer Hasselbach reeds hadden ingegrepen. De vertegenwoordiging van de afdeeling in de verschillende sub-commi9sies van het hoofdbestuur en het dagelijkse h bestuur der vereeniging bleef ongewijzigd. Door middel van brochures, artikelen, een radio-lezing en een kinderfilm-vertooning werd de ver spreiding van het vereenigingsprincipe voortgezet. Een groot aantal klachten zoowel in loei den als in den omtrek werd onderzocht en zoo noodig werd door de vereeniging in sa menwerking met de politie ingegrepen. Aan een tweetal vereenigingen welke, zij het indirect, ijveren voor het beschermingsidee werd een subsidie toegekend. Met de ge meente Leiden werd gecorrespondeerd over het dichtmaken van den paardenstal op het woonwagenterreinMet dankbaarheid rele veerde de secretaresse de activiteit van het damescomité ter gelegenheid van den bazar ten bate van het dierenasyl in het Nuls gebouw en den verkoop van pakketten in de maand December jJ. Den malaise-tijd in aanmerking genomen is de vereeniging niet zwakker geworden en zeer zeker zal zij bij een herstel van de economische toestanden niet alleen in slaat zijn tot uilvoering van haar plannen doch tevens tot uitbreiding der activiteit. Onder dankzegging van den voorzitter werd het jaarverslag onveranderd goedge keurd. De heer van Poelgeest bracht daarna als penningmeester zijn financieel verslag uit. Het bleek, dal de inkomsten f. 1072.261/' hadden bedragen; hiervan kon f. 350 aan het dierenasyl worden afgedragen en f. 55.06 als batig saldo worden gereserveerd. Op voorstel van den penningmeester werd de begrooling van 1931 vastgesteld in over eenkomst met den balans van 1930 Nadat de heer van der Wielen namens de kas commissie verslag had uitgebracht, werd den penningmeester decharge verleend. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering in Apeldoorn werden gekozen mevr. Jonker, mr. Nord Thomson en als plaatsvervangster, mevr. Aalbersberg; hun werd opgedragen de aftredende hoofdbe stuursleden te herkiezen en zulks op voorstel van den heer van der Wielen aan te dringen op strengere maatregelen voor den kettinghond. Door de dames Bor- gerhoff Mulder, Ionker en Aalbersberg zal een carnaval-feestavond worden georgani- seeid in do maand November en door de dames Ionker, Aalbersberg en van Eek een collecte in het a.s. voorjaar. Na een onbe langrijke rondvraag sloot de voorzitter met een woord van dank voor de aanwezigheid en na een opwekking tot bezoek aan de filmverlooning in de Stadsgehoorzaal op Za terdag a.s. de vergadering. Nog kan worden medegedeeld, dat de op brengst van den jongsten bazar niettegen staande den ongunsligen. economischen tijd ruim f. 900 bedraagt. Zeer zeker een succes voor het organiseerende dames-comité! o DE VERBETERINGEN OP DE LITN LEIDEN—UTRECHT. Behalve de belangrijke uitbreiding van de treinenloop op de lijn LeidenUtrecht zul len, de bestaande treinen nog belangrijk ver sneld worden. Zoo wordt de ochtendtrein 571 ongeveer 15 min. versneld en den mid dagtrein 3389 vertrek 13.34 van hier onge veer een klein half uur, doordat te Woerden niel meer overgestapt behoeft te worden op een boemeltrein, maar deze trein vanaf Woerden direct doorgaat als sneltrein en te Utrecht direct aansluiting geeft op verschil lende belangrijke treinen, nu aankomst 13.32, vroeger 13 52. In verband met de uitgebreide loop van de personentreinen, zal de loop der goede rentreinen naar 's nachts verlegd worden. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (met hoofdvak phar- macie) de heer J. N. H. Bosch van Loenen, Leiden; voor het doctoraal examen genees kunde, mej. L. H. Goemans, Schiedam en de heeren H. O. Beuling, Leiden en P. Provo Kluit, Wassenaar. BINNENLAND. Voorstellen van B. en W. van Leiden inzake den Leidschen Hout. (Gemeente zaken, 3e Blad). De opening der Bloemententoonstelling in het Leidsche Zomerzorg (Stadsnieuws, le Blad). De Eerste Kamer over de begrooting van Waterstaat. (Binnenland, 2e Blad). De zomertijd zal dnren van 15 Mei tot 4 October. (Binnenland, 2e Blad). Tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor drooggelegde Zuiderzeegronden. (Bin nenland, 2e Blad). Vestiging der Fordfabrieken te Amster dam is waarschijnlijk. (Binnenland, 2e BI.). De arrestatie van twee internationale wisselvervalschers te Amsterdam. (Gemengd 2e Blad). De moordzaak Lans voor het Bosscha Gerechtshof. (3e en le Blad). Vliegtuig bij Den Helder neergestort; twee personen gewond (Laatste Berichten, le BI.) BUITENLAND. Te Parijs is een Landbouwconferentie geopend. (Buiten!, en Tel., le Blad). Engelsche ministers te Parijs voor het vlcotverdrag. (Buitenl., le Blad). Overleden is de ex-groothertog van Olden burg. (Tel., le Blad). Kans op herstel van den vrede in Britsch- Indie. (Tel., le Blad). DE ARMENRAAD TE LEIDEN. Jaarverslag over 1929. Aan het thans gedrukt jaarverslag over 1929 ontleen én wij het volgende: Aan het einde van het verslagjaar be schikte de Armenraad over 5973 dossiers, elk bevattende gegevens van personen en gezinnen, dikwijls ook gegevens over de onderhoudsplichtigen. 'Het aantal dossiers is in 1929 toege nomen met 195. De verzameling van gegevens over instel-, hngen (instellingen van weldadigheid, ge stichten. voorschotbanken enz.) telt thans 225 nummers (vorig jaar 168). Het register van inlichtingen won in den. loop van het jaar zeer in beteekenis, door dat tien instellingen besloten geregeld aan den Armenraad opgave te doen van het verleenen van ondersteuning, het wijzigen en het beëindigen daarvan. De ontvangen gegevens worden geregeld op kaarten gebracht en telkens wanneer blijkt, dat een gezin (of persoon) van meer dan een zijde ondersteuning ontvangt, zendt het bureau van den Armenraad uit zich zelf aan de betrokken instellingen bericht van de toekenning, wijziging of beëindiging van ondersteuning door de andere instel lingen. Het rapport „De Woeker in het Volks- credielwezen", in 1928 gereed gekomen, werd in Januari 1929 gepubliceerd. Er wer-: den aanvankelijk 248 exemplaren van ver zonden; het 9temt tot voldoening, dat het rapport in den lande gunstig werd ontvan gen. Op aanvrage werden 62 exemplaren tegen betaling en 163 exemplaren kosteloos beschikbaar gesteld. Het verslag behandelt dan verder de commissie voor onderhoudsplicht, die 36 zaken behandelde en in 26 gevallen resul taat behaalde Opgebracht werd in totaal f. 3038.92. Voorts wordt teruggeblikt op het-, geen voor de onvolwaardige arbeidskrach ten geschiedde, wat met de koude werd ge-, daan, op de oprichting van het brokkenhuis, op het werk in den Leidschen Hout enz. 454 ondersteuningen werden verstrekt. 212 gezinnen of alleenstaande personen ontvingen gelijktijdig ondersteuning in geld van twee instellingen. 10 gezinnen of alleenstaande personen ontvingen gelijktijdig ondersteuning in geld van drie instellingen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1