55.. 65.. BEEKMAN Het radio-beleid der Regeering, HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIET '8118 is weer in aantocht! KUNST EN LETTEREN. Abnormale winsten op telefoongebied. AMSTERDAM—BOVEN-RIJN. Het Vooiloopig Verslag der Eerste Kamer. Verschenen is het Voorloopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van Wet tot aanleg van een scheepvaart-verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den Vaarweg naar Vreeswijk ten be hoeve van de binnenscheepvaart. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de verschillende ontworpen kanalen, te' weten over Vreeswijk, Wijk bij Duur stede, of door de Geidersche Vallei, alle eigenaardige voordeelen hebben, dat deze ten aanzien van al deze plannen vrijwel gelijk zijn. Sommige leden gaven een historische schels van den gang van zaken. Ook werd met het oog op de ter sprake gebrachte ver binding AmsterdamRotterdam nog aan gevoerd, dat die een geheel samenstel van kanalen omvat, hetwelk weliswaar voor de binnenvaart van groot belang is, maar dat vele schepen, welke daarvan gebruik ma ken, niets uit te staan hebben met de z.g. Keulschevaart, zoodat daarvan in dit ver band niet mag worden gesproken. Enkele leden hoopten dat de Minister be reid zou mogen worden bevonden, de tot standkoming van een kleiner kanaal door de Geidersche Vallei mede te helpen bevor deren, opdat althans een deel van de van deze kanalisatie verwachte voordeelen als nog zou kunnen worden verkregen. Gaarne zouden zij 's Ministers gevoelen daarom trent vernemen. Eemge leden vestigden 's Ministers aan dacht op de beschouwingen, vervat in een verzoekschrift van de Kanaalver. „De Gei dersche Vallei", hetwelk in November j 1. aan de leden der Staten-Generaal was toe gezonden en volgens hetwelk door een extra-uitgaven van rond tien millioen het Geldersch Vallei-plan aangelegd zou kun nen worden. Huns inziens zouden daaruit de volgende voordeelen voortvloeien: le. dat bij eventueele uitvoering der Zuidwestelijke droogmakerij deels een deel der IJ- en Eem-meerwerken gereed is; 2e. dat het peil der afgesloten Zuiderzee reeds direct op 0.40 min. N.A.P. zou ge handhaafd kunnen worden, waardoor zeer groote landbouwbelangen zullen gediend worden; 3e. terwijl in het verbrcede Merwedeka- naal in enkele kanaalvakken de gewenschte breedte niet is te verkrijgen, de gewenschte bogen van 2000 M. niet overal verwezen lijkt kunnen worden en zes beweegbare bruggen ontworpen zijn, en bij aanvaring een ernstige hindernis kunnen worden, kunnen bij het Geidersche Vallei-kanaal de gewenschte breedten en bogen overal* ver kregen worden, terwijl alle bruggen vast kunnen worden. Bij uitvoering van het Geidersche Val lei-plan krijgt men twee ruime moderne scheepvaartwegen voor f. 75 mill., bij uit voering van het Wijk bij Duurstede-plan een ruim en smal plan voor "f.721/» mill. Aan het slot van genoemd request wordt de conclusie getrokken, dat de onzekerheid betreffende de volgorde van de inpolderin gen der Zuiderzee den Minister niet van meening had behoeven te doen verande ren en dat de uitvoering van het Geider sche Valleiplan overeenkomstig het Rijks belang is. De leden hier aan het woord, spraken de hoop uit, dat de Minister er alsnog toe zou kunnen besluiten van inzicht te veran deren. DE „DEMPO" DOOR DE ROTTERDAMSCHE LLOYD OVERGENOMEN. Jlet nieuwe motormailscliip „Dempo", het a.s. vlaggeschip van de Rotterdamsche Lloyd, werd Zaterdagmiddag tijdens de lunch door den Rotterdamschen Lloyd van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde", (e Vlis- singen, op welker werf het schip te Vlissin- gen werd gebouwd, overgenomen. Het schip lag op de reede van Vlissingen. De heer Sprenger, commissaris van de maatschappij „De Schelde" bood de „Dempo" aan den Lloyd aan, hij deelde bij deze gelegenheid mede, dat de heer W. Ruys, directeur van den Rotterdamschen Lloyd benoemd is tot Ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer W. Ruys Bzn. aanvaardde het schip ook zonder proeftocht, daar de Rot- lerdamsche Lloyd het volle vertrouwen in „De Schelde" heeft. De commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer Quarles van Ufford bood hierop zijn gelukwenschen aan. Te kwart over drie werd, onder het spelen van het Wilhelmus de vlag van de Rotter damsche Lloyd geheschcn. De proefvaart kon wegens mist die pas in den namiddag optrok niet doorgaan. De „Dempo" heeft bij de niet officieele proe ven 20 mijl geloopen, ook de stabilisatie- en andere proeven zijn uitstekend geslaagd. DE POSTVLUCHTEN. Gistermorgen te tien minuten voor negen is het extra-postvliegtuig van de K.L.M.. de P H A.E.Z., vertrokken met als bemanning de vliegers Smirnoff, Hulsebos en de werktuig kundige Kotle. Het vliegtuig maakte een tus- sch en landing le Keulen voor het ontvangen van weerberichten en vertrok vandaar te halfelf naar Weenen. De weersomstandigheden waren Zondag morgen ook nog minder goed. De normale route kon niet worden gevolgd en de weer berichten van de Zuidelijke route waren evenmin gunstig. Besloten werd daarom, dat Smirnoff eerst naar Keulen zou vliegen, om daar te overwegen of 'hij nog door zou gaan. Naar aanleiding van de weerberichten is hij om halfelf van Keulen doorgevlogen. Gistermiddag is hij te Neurenberg geland. Met het oog op het slechte weer is Smirnoff daar gebleven. liet 10de relourvliegluig is gisteren te Calculla aangekomen. HET WEGENFONDS-1931. Scherper toezicht op het naleven der verkeersvoorschriften noodig. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Wegenfonds voor 1931. Eenige leden hadden met leedwezen ge zien, dat de regeermg de bijdrage van vijf millioen aan het fonds tot vier millioen heeft teruggebracht; zij drongen aan op her stel der vorige bijdrage op de volgende be grooting. Wegens de bestrijding der heer- schende werkloosheid hoopten vele leden, dat de regeering verdere plannen ten op zichte van het wegennet met spoed zou doen uitvoeren. Verscheidene leden waren van oordeel, dat gewaakt moet worden te gen het opdrijven der uitgaven voor het fonds. Naar de meening van sommige leden zal nevens de inkomsten uit de Wegenbe lasting naar andere bronnen tot versterking van het Wegenfonds moeten worden omge zien. Deze leden vroegen, gezien de raming van 430 millioen voor het herziene wegen plan, of do eischen voor het nieuwe plan niet te hooog zijn opgevoerd en of in een kruinsbreedte van 23 tot 43 M. geen over drijving schuilt. Andere leden wezen erop, dat roekeloos met 's Rijks gelden wordt omgegaan, n.l. door de wegen veel kostbaarder te maken dan noodig is voor het verkeer. Een der leden achtte het onbillijk, dat aan de tertiaire wegen niets wordt gedaan; eenige leden noemden de verdeeling der op brengst van de wegenbelasting buitenge woon onbillijk voor de onderhoudplichtigen van de tertiaire wegen, die *niets van de f.18 millioen 's jaars aan wegen- en rij wielbelasting ontvangen, terwijl het onder houd van hun wegen door het autoverkeer kostbaarder is geworden en hun belasting plichtigen bij moeten dragen in genoemde belastingen. Verschillende wenschen werden geuit met betrekking tot de veiligheid op de wegen. Sommige leden zouden gaarne vernemen, hoe de minister denkt over een algemeene regeling van het verkeer in den geest van de onlangs in werking getreden wet in Groot-Brittanniö, terwijl mede aangedron gen werd op scherper toezicht op het nale ven der bestaande verkeersvoorschriften. Af et betrekking tot dit laatste vestigden zij dc aandacht op de vergelijkenderwijs lichte straffen, opgelegd aan bestuurders van mo torrijtuigen, dio letsel of den dood veroor zaakten. Andere leden konden dit laatste niet beamen. Aangedrongen werd op het bouwen van voldoend hooge bruggen, opdat de schippers daar met bovenlast vrijelijk onderdoor kun nen varen. Vele leden drongen aan op snel len bouw van bruggen over de groote rivie ren in de hoofd verkeerswegen en stelden de vraag of ook aan bruggen over het IIol- landsch Diep en de Schelde wordt gedacht. Voorts drong men aan op spoedige totstand koming van een vaste brug bij Deventer. Eveneens drong men aan op spoedige uit voering van de overbrugging van de Waal bij Nijmegen door middel van een hang brug. Gevraagd werd of de bouw van een brug over het Merwedekanaal bij Diemen spoedig verwacht kan worden. Verschillende leden drongen aan op het instellen van een Wegcnraad. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. Door samenwerking van schoen- en leden fabrikanten, schoen- en lederLandelaren, maalschoenrhakers en schoenherstellers a!s particulieren en van organisaties van arbei ders en werkgeverds in de sonoen- en leder branche is een stichting tot stand gekomen onder den naam „Permanent Propaganda Bureau." Doel van de stichting is te komen tot een doelbewuste propaganda voor het solide le der, schoeisel en het schoenherstellen. Voorzitter van het P.P.B. is mr.- W. P. M. v. d. Loo le 's-Gravenhage; secr. fh. J. Slie- drecht te Gouda; penningmeester W.Donker Pz. te Rotterdam: adviseur Hendrik Hoek, directeur van de Vakschool voor Schoenma kers le 's-Gravenhage. VERSPREIDE BERICHTEN. De voormalige koning van Saksen, Friedrich August, die op zijn doorreis naar Genua eenige dagen in het Parkhotel te Rotterdam vertoeft, heeft Zaterdagochtend een bezoek van anderhalf uur gebracht aan het Rijksmuseum. Daarna is de ex-koning doorgereisd naar Doorn, waar hij een be zoek bracht aan den ex-keizer van Duitsch- land. De dezer dagen in het Krelage-huis te Haarlem gehouden bloemententoonstelling werd bezocht door 20.000 bezoekers, waar van 15.000 betalende. UIT NED^OOST-INDIE. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een doode en twee gewonden. BATAVIA. 21 Febr. (Aneta). Op den Priokweg alhier had bij nacht een ernstig auto-ongeluk plaats. Een Chevrolet-auto be stuurd door de onderwijzeres Wijnkamer en waarin gezeten waren de emplové's van de General Motors, Sargent en Blom. botste tegen een boom op. Volgens de verklaring van mej. Wijnkamer, geschiedde net onge luk doordat een tegenliggende auto felle lich ten liet schijnen. De heer Sargent werd ten gevolge van de botsing uit de auto geslin gerd en op slag gedood, terwijl de heer Blom ernstig aan het hoofd gewond werd. Mej. Wijnkamer bekwam inwendige kneuzingen. Laatstgenoemden werden naar het hospitaal overgebracht GEWELDIGE BANDJIRS. Negen dooden en drie vermisten. PADANG, 21 Febr. (Aneta). Bandjirs richtten in het Moeara Laboesche ontzet tende ravages aan. De groote weg is op vier plaatsen over een afstand van twintig K.M. weggeslagen. Vier huizen en een warong zijn weggespoeld. Totaal werden vijf perso nen gedood en worden er drie vermist, Het is nog niet te zeggen hoe lang de stremming van het verkeer zal duren. De lager gelegen gedeelten van Kota- Moeara Laboe werden tijdens de bandjir anderhalve meter geïnundeerd. De bevol king1 vluchtte met achterlating van have en goed uit het laagland. In Moeara Laboc Kota zijn twintig huizen weggespoeld. De veldpolitie, welke onderling met elkaar door middel van touwen contact hield, verleen de overal steun. BUITENZORG, 21 Febr. (Aneta). De gou verneur titulair van Sumatra's Westkust G. F. E. Gonggrijp seint nader aan de re geering, dat de telefoonverbinding in het Moeara Laboesche ernstig is beschadigd en die verbinding is gestoord. De 111 aanbouw zijnde politiekazerne en de passarloodsen in Moeara Laboe werden ernstig beschadigd. Verder werden nog stremmingen van het verkeer gemeld uit Batang Hari en Painan. GROOTE BRAND. MEDAX, 21 Febr. (Aneta). Een groote brand verwoestte hedennacht te Kisaran (Assahan, Oostkust van Sumatra) dertig kedens en twee passarloodsen. Dc politie arresteerde den Chinees Tan Soei Poh, in wiens keden de brand ontstond, henevens eenige personen die in zijn dienst waren. Voorts werd gearresteerd de Chinees Seng Eng Bie, die tijdens den brand door kran tenpapier aan te steken brand stichtte in zijn eigen keden. Totaal werden veertien personen verdacht van brandstichting en diefstal en dezen werden alle gearresteerd. De schade wordt geraamd op twee ton, waarvan tot een bedrag van f. 150.000 is verzekerd. RECLAME. U kent deze boosaardige ziekte er» weet. welke gevaarlijke gevolgen zij voor Uw gezondheid met zich kan brengen. Voorkomt dit, en gebruikt regelmatig EDUARD VERKADE. De heer Eduard Verkade heeft den vol genden brief verzonden aan het gedele geerd lid van de Kon. Ver. Het Neder- landsche Tooneel: „Volgens de dagbladen moet de wethouder voor de kunstzaken Donderdag j.I. in den raad hebben medegedeeld, dat door Je in gestelde commissie een engagement van den lieer Verkade bjj de K.V. voor het a.s. seizoen zou worden overwogen. In verband hiermee deel ik u mede, dat een verbintenis bij de huidige K. V. voor mij geen mogelijk heden inhoudt en daarom door mij niet wordt gezocht". Onbeholpen en kleinzielige radio-censuur. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen. Telegrafie en Tc-Iefonie voor 1931. We ontleenen er aan: Verscheidene leden geven uiting aan hun groote voldoening over" de totstandkoming van den postvliegdienst lusschen Nederland en Indiê. Zij achtten het noodzakelijk, de tarieven voor de luchtpost zoo laag moge lijk te doen rijn, en spraken het vertrouwen uit, dat de Regeering daarnaar zal streven. Eenige leden waren niet overtuigd, dat de ervaring tot nog toe met het gesprekken- tarief voor het locaal telefoonverkeer op gedaan, gunstig kan worden genoemd. Men vroeg inlichtingen over de vermindering van het aantal gesprekken. Men betreurde, dat sedert 1925 te vor ming van streeknetten is stopgezet. Het bij automatiseering wegvallen der bë- dier.ingokosten. welke blijkbaar het groot ste gedeelte der kosten brj deze interlocale gesprekken op korten afstand veroorzaken, maakt automatische streeknetten zeer wel mogelijk. Vooral het platteland zou daar mede zeer zijn gediend. Oorzaak van den grooten achterstand van Nederland op te lefoongebied is grootendeels de ook in ver gelijking met andere landen abnormaal hooge winst per abonné. Dat per abonné per jaar gemiddeld f. 20 wordt gevorderd om het verouderd t elegraafbedrijf op den bestaan- den voet te kunnen handhaven, werd een onjuist beleid geacht. Eenigo leden noemden het beleid van den minister in zake het radio-vraagstuk, sedert de behandeling der vorige begrooting, zeer ongelukkig en de gevolgen daarvan beden kelijk. De indeeling van ons volk naar het aanlai in de stembus gevonden stemmen moge zeer eenvoudig zijn, voor de oplossing .van het inderdaad niet gemakkelijke vraag stuk achtten zij deze methode ondeugdelijk. De fout van den minister, zoo meenden zjj, lag in het aanvaarden van de leiding der omroeporganisaties, waardoor o.a. aan do N.C.R.V. een veel te groot deel van den zendtijd is toegestaan, een chaos' is ver oorzaakt en bij het groote publiek, dat meer nationaal dan politiek of kerkelijk dogma tisch gevoelt, eene spontane, zeer duidelijk gebleken, groote verbittering is ontstaan. Naar Hun oordeel had de minister eerst moeten zoeken, naar hetgeen vereenigt en dat gelukkig nog 'n zeer groot gemeenschap pelijk terrein beslaat, waarop men door con centratie had kunnen komen tot een zoo uitnemend mogeljjken nationalen omroep. Do Regeering behoort, zoo werd betoogd, den bouw van zenders ter hand te nemen en do leden, hier aan het woord, vroegen, of de minister dit zou willen bevorderen. Verscheidene leden vroegen of er kans bestaat, <jat de uitzendingen over den voor treffelijk werkenden Pholi-zender worden hervat. Eenige leden juichten de oprichting van afzonderlijke omroepverenigingen toe. Even als zulks het geval is bij het onderwijs en de pers, moet er. volgens hen, ook op bet gebied van de radio voor de onderscheidene geestesstromingen in ons volk gelegenheid zijn, zich te uiten. Een en ander behoeft echter samenwerking tusschen de verschil lende vereenigingen op omroepgebied niet uit te sluiten en zij spraken den wensch uit, dat de minister deze samenwerking zoo veel mogelijk zou willen bevorderen. Deze ieden achtten voorts de vroeger be staande verdeeling van den zendtijd onbillijk, aangezien b.v. de V.A.R.A. zich slechts acht uren per week kon doen hooren. Een ander punt, waaromtrent verschei dene leden met den minister van gevoelen verschilden, betreft de regeling van de cen suur, vooral voor ons confessioneel en poli tiek zoo verdeeld land een teer punt. Geheel in strijd met het beginsel, neder»', art. 7 der Grondwet, is onze, vol»-' leden, onbeholpen en kleinzielige"r-l suur. Ook bij dit nieuwe en bij middel tot uiting van gedachten en n, behoort ieder vrij te zijn, te hooren te hooren, wat hij verkiest. Uiteraard daarbij niet alle Overheidstoezicht r gemist, evenmin als dit het geval is stuk van de drukpers. Kwetsende d bedervende uitingen van den mensas geest behooren in beide gevallen tap onderdrukt. Maar daarvoor is geen r, gaande keuring noodig. evenmin als geval is met de door de drukpers vern voortbrc-ngeselen van wetenschap en i Zoo achtten dezo leden b.v. een radio over hpt Malthusianisme, ook zond»: preventieve censuur, volkomen toelu Wel zouden zij willen eischen eene n gaande aankondiging van het onder» radioprogramma's. Iedere luisteraar j van te voren gewaarschuwd en in 4 legenheid. het toestel af te sluiten j hij de rede niet wenscht te hoorei, doen hooren door zijn gezin. Vele anderen leden hadden tegen vatting groot bezwaar, vooral voord) gezinnen, waar kinderen aanwezig ij het radiotoestel gemakkelijk kunner i len voor elk willekeurig station. Zonte ventievo censuur vreesden deze ledri verwildering onzer jeugd, welke v-rl lrjke gevolgen zou hebben. Voorts konden zjj ook geen midde; de hand doen om te verhinderen, u gewenschte redevoeringen uit het bul hier te lande worden verspreid, zooi het geval is met voor onzen straf» onbereikbare, opruiende redevoeringei Nederlandsche taal, op vooraf ais digde uren eenige malen per week dc zeer sterken zender van 75 kilos» Slc'nelkovo uit Moskou gezonden tot» gandeering van het bolsjewisme om Xc-derlandsche arbeiders. Om te bewijzen, dat preventieve c in ons staatsrecht geenszins onbete werd gewezen op art. 188 der Geme» en op de Bioscoopwet. Aclit men intusschen censuur noodig de controle, dan is ook controle voor de censuur, die in laatste ia thans berust bij den minister, en regeling niemand bevredigt. Eenige leden vroegen, of de tj maatregelen zou willen nemen, opè hinderlijke storingen van de statioi vc-rsum en Huizen worden voorkon RECLAME. Coib costuum njrwad zze Sfiecixxlz eixdniy\ OXOREVAAR5TRAA1 Z13 213. Dc vischboer, van den schrik bekomen, Vond de vertooning nogal zot, Begon te kruien, riep om den man (e plagen Koopjes menschen, bot, bot, bot. De man, al spartelend in den wagen, Hiep: Boertjelief, toe nou, slop. 11c moet een jongen achterhalen! Och, boertje toe, houd nou eens op. 2H-. Nee, Pim's zwerftocht was nog niet teneinde, De wind voerde hem weer mee. Hij zag langzaam Italië verdwijnen. Hij vloog over 'n blauwe zee. Hij kwam aan 'n stad, aan de Taag gelegen. Zag Lissabon en 't Handelsplein. Met een standbeeld van Koning .rosé. k Voel me. dacht Pim, heel erg klein.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10