ZATERDAG 21 FEBRUARI 1931 No. 21758 eerste blad. [icieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. Jaarsan? EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN s qu per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar J Ucbappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere EvertentiSn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uitsluitend Irj vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een a .ntal woorden van 30. Liaram "aantal woorden van 30. Age») volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 1 Cts. P°rl° te ie'a'6n- Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet f 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. jummer bestaat uit VIER Bladen CANDID AATSTELLIN G voor de PROVINCIALE STATEN. irjemeester van Leiden brengt het (er openbare kennis. Sinsdag, 10 Maart aanstaande, zal ■hebben de ccndidaatstelling voor de lale Staten. iien dag kunnen, van des voormid- _j nnr tot des namiddags vier nnr, froorzitter van het hoofdstembureau I kieskring, ter secretarie der ge- I Leiden, worden ingeleverd [LIJSTEN VAN CANDIDATES, Ineld in artikel 35 der kieswet. Izelfde lijst mogen ten hoogste twin- pdidaten worden geplaatst. Iedere worden onderteekend door ten Jvijf en twintig personen, die volgens fcrslijsï, geldende op het oogenblik Ivering, kiezers zijn voor de Provin ciën binnen den kieskring, r den naam van ieder der onder- moet de gemeente worden ver- i welker kiezerslijst hij voorkomt, leen onderteekenaar voorkomt op de lid der gemeente waar het hoofd- |r?au is gevestigd, wordt bij de inleve- Ir lijst een verklaring overgelegd van n;emee9ter der gemeente, dat de 'kenaar voorkomt op de kiezerslijst hemeente. Dezelfde kiezer mag niet pan één lijst onderteekenen. indidaten moeten, met vermelding Id voorletters en woonplaats, op de Igeplaatst worden in de volgorde, Idoor de onder teek on aars aan hen pireur wordt gegeven. de candidaat is een gehuwde |ef weduwe, wordt zij op de lijst ver- fl den naam van haar echtgenoot of |i echtgenoot onder toevoeging van p?en naam, voorafgegaan door het pberen" of een afkorting van dit li vermelding van een candidaat Ie'? voorletters geheel of ten deele Ivoornamen worden vervangen. 1 candidaat mag niet voorkomen Kr dan één van de lijsten, ingeleverd pilden kieskring fc lijst moet worden overgelegd de in pn het Koninklijk besluit van 12 «r 1917 (staatsblad no. 692) bedoelde pjke verklaring van iederen daarop eenden candidaat, dat hij bewilligt [candidaatstelling op deze lij^t. Indien Maat zich buiten het Rijk in Europa II. kan de hier bedoelde verklaring iphisch worden gedaan en is zij niet ft officieele formulier gebonden inlevering der lijst moet geschieden lijk door één der onderteekenaars. Malen kunnen daarbij tegenwoordig voorzitter van het hoofdstemburcau rijs van ontvangst af. nulieren, voor de lijsten en voor de pijke verklaring van bewilliging, vermeld, zijn ter secretarie dezer de kosteloos verkrijgbaar tot en met der candidaatstelling. |pnnnering wordt gebracht artikel 1 IS f^wet. luidende als volgt: 6 eene lijst, als bedoeld in artikel 35 wetende dat zij voorzien is van keningen van personen, die niet 1 ziin tot deelneming aan de ver- i waarvoor de inlevering geschiedt, zonder die handteekeningen geen ftd aantal voor eere geldige lijst zon TO, werdt gestraft roet gevaugenis- ten hoogste drie maanden of eene s'e van ten hcogrte honderd twintig IL olijke riraf wordt geclraft hij, die l'-® dat hij niet bevoepd is tot deel- 1 zan de verkiezing, eene voor die fhnq bestemde lijst, als bedoeld bij 35, heeft onderieskend. 9393 P® Burgemeester voornoemd. A VAN DF S WDE BAKHUYZEN Pen- 13 Februari 1931. Nhing scheepvaartverkeer. pnjeester en Wethouders van Leiden r '"r alfemeene kennis, dat de Oude Pp ter hoogte van de Koestraat, op ao 26 Febrnrri a.s., van des voor- Uur tot des namiddags 6 uur, in tQet het leggen van een gasziijker, ^'heepvaarlvcrkcRT zal zijn afge- 9979 1 v«( DE SANDE BAKHUYZEN, I v. Burgemeester. L STRIJEN, Secretaris. 21 februari 1931, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftappomp in en op de Nieuwe Beesten markt nabij het perceel St. Aagtenstraat No. 32, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No 323. b. de firma Gebrs. Dieben om vergunning tot het oprichten van een wasch- en strijk- inric'hting in het perceel Witte Singel. No. 13 kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie M. No. 2164. c. de firma A. Dieben en Zn. om vergun ning lot het oprichten van een waschinrich- ting in het perceel Witte Singel No. 3, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie M. No. 1939. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dal ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 7 Maart e.k. de9 voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid «zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die niet overeenkomstig art 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. 9980 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie Leiden, 21 Februari 1931. PROT. CHR. RECLASSEERINGS- VEREENIGING. Onder leiding van Mr C. Beekenkamp is gisterenavond in gebouw „Rehoboth" aan het Rapenburg een vergadering gehou den, die ten doel had de oprichting van een Leidsche afdeeling van de Prol Chr. Reclasseeringsvereeniging. In deze verga dering traden als sprekers op ds D. A. v. d. Bosch. Ned. Herv predikant te 's Gravenhage en mr J. de Jong. secre taris der vereeniging. De laatste zette de juridische zijde van het vraagstuk uiteen. Spr. wees er op dat de begrippen schuld en straf in de moderne strafwetgeving van hun essentie zijn beroofd Tn deze moderne strafwetgeving beschouwt men het delict zuiver als een anti-sociale dood waartegen ..maatregelen" worden genomen. Zedelijke schuld beschouwt men als te behooren tot de metaphy9ische wereld. Anders staaf de Christen hiertegenover Hij stelt den mis dadiger zedelijk verantwoordelijk voor het door hem gepleegde delict en beschouwt de straf al? vergelijking voor bedreven kwaad. Daardoor komt hii heel anders te genover den misdadiger te staan als de voorstanders van de moderne strafwetge ving. Deze hebben een troost. Voos en leeg is hetgeen zij tegenover den gedeclasseer de hebben te zeggen. De christen echter spreekt den misdadiger van schuld en straf maar ook van vergeving en bekeoring. Daarin ligt het schoone van het Chr re- classeeringswerk dat ook in Leiden met krach- moei worden aangevat Ds v d Bosch behandelde meer de gees telijke zijde van het werk on wees op de verantwoordelijkheid die de Christenheid heeft ten opzichte van degenen die ten doode wankelen Men kan er zich niet af maken met te zeggen- Wat gaat dat ons aan Men mag niet de houding aannemen van den priester en den leviet in de gelij ken:* van der barmhartigen Samaritaan er tegenover voorbij gaan" De reddende hand moet worden uitgestoken om de pl- lendigen to brengen naar Christus' kruis, waar ook voor hen vergeving is En wij moeten tot hen gaan niet als menschen die ver boven hen slaan, maar als men schen die weten dat zij door God genadig bewaard zijn voor grooter val. En laai ons daarbij bedenken het wondere woord van den tekst- Die een ziel redt van den dood. za' menigte van zonden bedekken In de pauze gaven de meeste der niet zeer talrijke aanwezigen zich als lid der vereeniging op, zoodat de voorzitter aan het eind der vergadering de oprichting van de afdeeling kon con9tateeren. Ds. v. d. Bosch ging tenslotte voor in dankgebed VOOR DE ALGEMEENE ARMEN Van een gever, die zich teekent N. N., ontving de secretaris van den Armenraad een gift van f.200, ter verdeeling onder de algemeene armen. CONCERT „EX ANIMO" Kleuter-, Kinder- en Gemengd Koor. 't Deed aanvankelijk overrompelend aan: ongeveer 330 zangers en zangeressen, groot en klein, t w. 30 „kleuters", 200 grootere kinderen en 100 volwassenen stonden op 't podium. Waar heeft „Ex Animo" in zulk een korten tijd zóóveel jeugdige zang-en thousiasten vandaan gehaald? 't Is verbijs terend! Het moet wel als een loopend vuur tje door de .zingende kinderwereld" zijn gegaan, dat het onder den heer de Wolff prettig zingen is! Men staat er eerst wat sceptisch tegen over, vooral wanneer Ds. Riemens in zijn openingswoord verklaart, dat 't Kleine- of Kleuterkoor 4 maanden studeert, hetgeen zelfs later blijktslechts 4 weken te zijnl Na vier weken zingen die 5, 6 en 7- jarigen vier alleraardigst geschreven lie- dekens met een inslaande „pointe" (wij denken aan de „gescheurde broek" en het „dag papa!"), zóó zuiver en ongedwongen, dat niet anders dan een gevoel van eerbied groeien kan, voor den dirigent en compo nist daarvan, den heer de Wolff, die de kindermentaliteit uitstekend blijkt aan te voelen en te begrijpen. Hij laat die kleuters de uit het leven gegrepen teksten zingen oo melodieën, die volkomen binnen het bereik van jonge stemmen liggen. En dat wel met een vrijmoedigheid en een losheid, die op merkelijk zijn. zonder eenig forceeren Trou wens dit kunnen wij tevens van het kinder koor verklaren! Hier wordt een schoone grondslag gelegd voor later: eenmaal opge nomen in het gemengde koor, beschikken zij over een veeljarige routine, hetgeen een groote voorsprong geeft. Te weinig werd tot nu toe gedaan voor de muzikale opvoeding der jeugd: den heer de Wolff komt de eer toe hier ter stede op voortreffelijke wijze een laak van groote cul- tureele waarde te vervullen. Het is opval lend zoo frisch en levendig, zoo zuiver en .gedisciplineerd hij de kinderzang in al zijn pakkende .ongecompliceerde werkjes, waar mee hij de kinderkoor literatuur prachtig liecft verrijkt, weet te houden! 't Zijn me lodieuss composities, waarnaar men gaarne luistert- zelfs treedt er een enkele maal het modern-actueele „Spreekkoor" (o a. het geestige „De Bel") in op. De kinderen zingen alles uit 'f hoofd: dat wil wat zeggen, vooral in de groote, romantisch-getinte, blijmoedige en veel- eischende „de Ruyter-cantate" van Lijsen, waarop zeer hard gestudeerd moet zijn. De teksten werken in hooge mate op de jeugdige fantasie en spreken tot gemoed en hart: er is dan ook met een verheugende inten siteit gezongen, vol vuur en met begrip. Ook de talrijke solistjes hebben hun best gedaan en wij ontdekten er veelbelovende stemmetjes onder (o.a. de Ruyter en Mevr. de Ruyter.) Laat de heer de Wolff met hen echter de grootste omzichtigheid betrachten. Af en toe kwam het natuurlijke zingen hier in gedrang: de partijen zijn ook niet een voudig! Wanneer wij denken aan de uiter ste zorg. waarmee bijv het ïongenskoor van Cuypers of de „Wiener Sangerknaben" worden opgeleid (hoewel natuurlijk een vergelijking daarmee niet in alle deelen opgaat), dan rust op den dirigent een groote verantwoordelijkheid! Wat hij evenwel op dezen avond reeds gepresteerd heeft, stemt over 't algemeen toch tot vertrouwen Ove rigens zij ook eenige beperking aanbevolen, 't was wel merkbaar, dat de kinderen tenslotte vermoeid werden en dat is het grootst denkbare gevaar' Jeugdige stem banden kunnen niet te veel van 't goede verdragen 1 De heer de Wolff zal als con sciëntieus musicus en paedagoog daar heeft hij wel de meest overtuigende bewijzen van afgelegd hiermee een volgende maal zeker rekening willen houden! Tenslotte- het Gemengde koor! Hier weer een groote vooruitgang, sinds de vo rige maal, het zingt rustig en met mooie, gezonde klank, waarin veel kern Ook de uitspraak va»lt te loven, aandacht moet nog gewijd aan de R.. die voorai bij de kin deren hinderlijk weg geslikt wordt' Voorzeker een moeilijke opgaaf, dit euvel op te heffen! Tezamen met het kinderkoor, doen ook in de psalmen, geslaagd geharmoniseerd door den dirigent schonk dit zingen veel oogenblikken van groote bekoring. Ex Animo gaat ongetwijfeld een uitste kende toekomst tegemoet! Het applaus van de stampvolle zaal was na ieder nummer zeer groot en nam na do Cantate de vorm van een ware ovatie aan' Den dirigent is door Ds Riemen? warm»* hulde gebracht voor het vele dat hij reeds gedaan heeft- een lieflijke tui! bloemen werd hem namens het kleuterkoor overhan digd van kleinkinderen aan een ..gees telijken" grootvader evenals aan de bij zonder op dreef zijnde pianiste Mej Seholt uit Rotterdam, die zich een voortreffelijke begeleidster toonde Met oprecht vertrouwen zien wii dp ontwikkeling van de diverse Ex Animo koren tegemoet zij kan onmogelijk in betere handen zijnl DOSTOJEFSKY EN DE CRISIS VAN HET HUMANISME. Lezing van prof. dr. S. Frank nit Berlijn. Op uitnoodiging van de Leidsche Ver eeniging voor wetenschappelijke voordrach ten heeft prof. dr. S. Frank uit Berlijn gis teravond in het klein-auditorium van bet academiegebouw gesproken over: Dostojefs- ky en de crisis van het humanisme. De groote aantrekkingskracht van Dos- tcjefsky voor de geheele Europeesche menschheid i? te verklaren door het feit, dat hij diepzinnige positieve antwoorden heeft gevonden voor eeuwige problemen van het leven van den mensch en speciaal die problemen, die overeenstemmen mei het bewustzijn van den modernen mensch, die door twijfel en levensvragen geplaagd wordt. Dostojefsky heeft de tragedie en dis harmonie van de wereld, als geen andere schrijver gevoeld en vertolkt, en is toch tot een geloof in God gekomen, waartoe hij door een zuivere intuïtie des harten geko men is. welke intuïtie volgens hem in de stralende gestalte van Christus de diepste oorsprong van het zijn, verpersoonlijkt wordt. Het hoofdthema van zijn denken is éch ter het probleem van den mensch hetzelf de probleem, dat in het middelpunt van het geestelijk leven der Europeesche mensch heid sind9 de Renaissance staat De ideeën van Dostojefsky vallen hier midden in een belangrijke ommekeer en crisis van het hu manisme, welke in de 19e eeuw piaaïs vond. De 19e eeuw kent verscheidene vor men van humanisme, dat wil zeggen het geloof in de waarde en de waardigheid van den mensch. In de eerste plaat9 het humanisme van de 13e eeuw. het z.g. Hu manisme van de verlichting, dat gelooft in do aangeboren goedheid en het verstande lijk vermogen van den mensch. Vervolgen» het romantische-idealistische humanisme, geloovend in „schoone ziel", in zelfontwik keling tot een edel menschdom, en ten slotte het naturalistische humanisme, dat ook het stoffelijk, aardsche wezen van den mensch rechtvaardigt. Tegelijkertijd ont moeten wij in de 19e eeuw voorboden van een ernstige crisis van het huma nisme. Wij zien deze allereerst in de rich ting van „Weltschmerz" en pessimisme. In 't Marxisme eenerzijds en bij Nietzsche anderzijds verdicht zich deze crisis tot teruggang van de waarde en van de waardigheid van den mensch. De geheele tegenwoordige lijd staat in het teeken van het anti-humanisme. welke dreigt te ont aarden in een zuivere „Bestialismus". Hiertegen waarschuwt Dostojefsky Dos tojefsky heeft een diepen kijk op het kwade en het verblinde, op het irrationeele in den mensch. Hii heeft met elk optimisme in de beschouwing van den mensch gebro-' ken. En toeh leert hij ons liefde en eer bied voor den mensch. God's evenbeeld, te voelen Volgens de opvatting van Dos- iojefsky ligt het waardevolle, goddelijke in den mensch niet in zijn beweerde vol maaktheid. doch in de eigenaardige diepte van zijn wezen, welke huist in de men- schclijke ziel De donkere diepte, waaruit het slechte voortkomt, is tegelijkertijd de drager van datgene, wat Dostojefsky „het wonder dor vrijheid" noemt, de plaats waarlangs alleen de weg van den mensch tot God leidt Dostojefsky behoeft den mensch niet te idealiseeren om hem te vereeren. Hij leert ons het christelijk hu manisme, het geloof aan de herrijzing van den gevallen mensch Hierin ligt de uit weg uit dp tegenwoordige crisis van het humanisme. In de verbreiding van deze opvatting moet men de eenige uitweg uit de moderne geestelijk crisis zien. HET ARBEIDSGESCHIL BIJ CLOS EN LEEMBRUGGEN. Vergadering van het fabriekspersoneel. Gi-steravond werd in de Graambeurs een vergadering gehouden van het personeel der fabrieken van de firma P Glos en Leem bruggen. Deze vergadering was belegd door en stond onder leiding van het bestuur van den Textïelarbeidcrsbond „De Eendracht". Op deze buitengewoon drukbezochte ver gadering maakten de reorganisatiemaatrege len. die thans in de fabrieken dezer firma ■worden genomen, een punt van ernstige be spreking uit. Bij de besprekingen bleek, dat er bij het personeel ongerustheid bestaat omtrent de gevolgen dezer maatregelen zoowel ten op zichte van de loonen als van *en eventueel ontslag. Van de zijde van het hoofdbestuur van „De Eendracht" werd medegedeeld, dat in een met de directie gehouden conferentie deze de toezegging had gedaan te zullen zorg dragen, dat van een verslechtering der ar beidsvoorwaarden geen sprake zou zijn. doch integendeel de bedoeling voorzat om naast een verhooging der productie ook te komen tot een verhooging der tegenwoordige loonen. In verband daarmede besloot de verga dering voorloop ig dc resultaten af te wach ten, hierbij nota nemende van de verklaring der diirectie om bij eventueele klachten be reid te zijn deze in overleg met de organi satie op te heffen. BINNENLAND. De uitslag in de afdeeling Tooneelspelen en Drama's in den wedstrijd der Kon. Ver. Litteris Sacram. (3e Blad). De debatten in de Tweede Kamer over de Indische begrooting. (Parlementair Overzicht 3e Blad). De regeering en de economische crisis; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 2e Blad). Inspectietocht van Prins Hendrik, in ver band met de eerste hnlpverleening langs den weg. (Binnenland, 2e Blad). Een sensationeele wending in de moord zaak-Lans? (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Moordaanslag op don koning van Albanië. (Buitenl. Ie Blad). Schoten gelost in de wandelgangen van den Duitschen Rijksdag. (Buitenl. Ie Blad). Weer een ernstige mijnramp in Dnitsch- land. (Buitenl. Gemengd, 2e Blad). Ernstige spoorwegbotsing in Griekenland. (Tel. Ie Blad). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Leidsche Meubelindustrie, Hooge Rijndijk: 94, Leiden. Uittredende directeur: J J. Demand, Leiden. Nieuwe directeur: R. II. de Boer, Leiden. Directrice: N.V. Mij. tot Expl. van Onroerend Goed „De Sleutel stad". Firma N. Bins, Voorstraat 28, Voorscho ten. Kruidenierswaren, huish. artikelen. Vestiging filiaal: Voorschoten. Treubstr. 11, d d. 12 Juli 1930 (in galanteriën enz.) J. Balk, Havenstraat 6, Noordwijkerhouf Slagerij. Bovengenoemde handelszaak is met ingang van 1 Januari 1931 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: firma J. Balk. (Beperkende Bepalingen.). Vennooten: J. Balk en A. J. Balk, Noordwijkerhout. Opheffing: Café „Het Zwarfe Paard", Voorstraat 13, Voorschoten. VEREENIGING TOT STEUN. Ledenvergadering van de afdeeling Leiden. Gistermiddag werd ten huize van mevr. Eerdmans de ledenvergadering van de afd. Leiden der Vereeniging „Tot Steun" ge houden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden 112 en dat der begunstigers 46 bedroeg. Van de 12 pupil len, die aan de zorg der afdeeling waren toevertrouwd, was er op 't eind van 'tjaar één meerderjarig geworden Alle kinderen waren flink gezond. Met enkelen waren wat moeilijhkeden gerweest, doch die waren be hoorlijk overwonnen. Er was alle reden tot tevredenheid. De rekening en verantwoording van den penningmeester sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f. 8467,60. Er was een vooruitgang van f. 158,35. In aan merking genomen, dat bij gelegenheid van het 25-jarig beslaan der afd. op 6 Sept. 1930 van de leden en begunstigers aan feest gaven was binnengekomen de som van f 645,50, volgt hidHiit, dat geldelijke hulp steeds noodig is Dal is vooral thans het ge val. omdat één der pupillen door omstandig heden nog al veel van de kas vergt. Tot afgevaardigde naar de alg. vergadering werd aangewezen dc heer J. M. Vos Jz. en tot plaatsvervangers ds. J. Ph. Makkink en mevrouw Eerdimans. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van mej. W. J. Cau. die zich niet herkies baar kon stellen, benoemd mevrouw J. H. Wichers RollandetTouw. In mej Cau ver liest het bestuur een ijverig lid, dat steeds blijk gaf van warm gevoel voor de pupillen en met raad en daad hun bplangen behar tigde. De voorzitter betuigde dan ook met zeer vriendelijke woorden de dankbaarheid van het bestuur en verwelkomde even har telijk liet nieuwe bestuurslid. Na aangename bespreking van enkele aangelegenheden, bij de rondvraag aan de orde gebracht, na.m de bijeenkomst een einde

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1