THERMOGÈNE AGENDA. UIT DE PERS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Bij Griep 41 BUITENLAND. TELEGRAMMEN BEDEN: Leger des Heils: Samenkomst te 8 u. n.m Stadszaal (groote zaal): 6de Volksbijeen komst. 8 uur nam. Vrije Evang Gem., Middelstegracht: Samenkomst. 8 uur nam. Leiderdorp (Herv. Kerk)Uitvoering van de Chr. Zangvereen. „Hart en Stem", 8 uur nam. Donderdag. Concordia: Alg. verg. tegen de Rijkswet winkelsluiting. 8'/r uur nam. Leger des Heils, Hooigracht: Padvinders demonstratie. 8 uur nam. Stadszaal Gymnastiekuitvoenng „D.O.S." 8 uur nam. Stadszaal: Paedagogisch concert, kwart voor acht. Volkshuis: Bijeenkomst Ver. tot Bev. der Bel. van S. H. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Fbr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken. Hoogewoerd 171 telofoon 602 en D. J. v. Driesum, Mare 76, telefoon 106. RECLAME. Een vel dezer watten bestrijdt met succes Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Dooien ven 45 et. «o 75 ct i bu Apotb. «o Droc. 1334 GROOTE KINDERCONGRESSEN De heer R. Broches, praeses N. G. F., schrijft aan het „Hbld De door dr. D. E. Bosselaar, den rector van het Leidsche Gymnasium gepredikte „Kruis tocht tegen de grooto-kindercongressen" be gint langzamerhand een zaalk van algemeen belang te worden. Bij de bespreking van deze paedagogische quaesties hebben wij jongeren niet in de allereerste plaats het woord te voeren. Echter hebben wij er wel voor te zorgen, dat dc feiten, waarop men zich bij deze discussies beroept, in het juiste licht komen te staan. Ik moet dus, om met dr. D. E Bosselaar hi zijn inge zonden stuk van 14 Föbr. jl. Ie spreken, aan geschiedenis gaan doen, al zal ik dan ook niet, zooals deze Zeergeleerde, tot het Congres van Weenen teruggaan, maar mij beperken tol het Congres van Alkmaar. lloe heeft dr. B. de geschiedenis van dit laatste congres bestudeerdWat is de authentieke bron, waaruit hij put? Bon verslag in het Orgaan der N. G. F„ waar van iedere lezer, die niet bij voorbaat iets kwaads zoeken wil, onmiddellijk bomerkt, dat hel geen officieel verslag, maar ccn alleraardigst geschreven humoreske is. Zelf6 degene, die van allen humor ont bloot is, had dit kunnen bemerken uit den ook door dr. B. geciteerden zin: Vagelijk slaan mij remproeven van poli'tóepaarden voor den geest. Zeer zeker ben ik op het gebied der ge schiedenis heel wat minder thuis dan dr. Bosselaar, maar hel volgende heb ik toch reeds goed in mij opgenomen: De histori cus dient critise'h tegenover zijn bronnen te staan en scherts niet als objectieve his torische feiten te beschouwen. Alles wat dr. B uit het verslag citeert, en wat hij zoo ernstig opvatte, was als scherts bedoeld. De geestige verslaggever der N. G. F. waarschuwde trouwens zelve zijn lezers door het uitdrukkelijk neer te schrijven „dal hij voor de feiten naar het verslag van den ab-actis verwijst, dat zeker bet zijne in zakelijkheid overtreft." Arme, scliortsende verslaggever! Gebruik nooit humor meer, want dan is „Leiden in lasl!" En nu een enkel woord van bitteren ernst. Dr B. schrijft: Weel de praeses niet meer, dat er alcohol is gebruikt? Dat een der congressisten een bestraffing van het congresbestuur kreeg, omdat luj ^borrel tjes had gedronken?" In plaats van hieruit te conoludeeren dat het Congresbestuur zich zijn groote verant woordelijkheid ten volle bewust is, door dien eenling de door hom verdiende repri mande te doen toekomen, wordt dit juiste optreden van het Congresbestuur tot wapen tegen ons omgesmeed. Pr B zou zeer terecht verontwaardigd zijn, indien wij het feil, dat deze eenling een leerling van hem is, in deze polemiek gingen uitspelen! Vast is komen te staan, dat van alle be schuldigingen, die dr. B. over het Alkmaar- sche Congres heeft geuit, niets gehandhaafd is kunnen worden, dan enkel dit: dat ecnige jongelui den tweeden avond een wei nig luidruchtig in de straten van het stille stadje zijn opgelredcn. waardoor het ver lof den derden avond met een uur werd bekort. Het Congresbestuur heeft onmid dellijk hiermee rekening gehouden, met het gevolg, dat op den derden avond bij de beruchte nachtwandeling door de niet-be- staande duinen naar Heiloo, alles rustig verliep en er zelfs niet door de jongelui werd gezongen. Wanneer men beschuldigingen uit, welke men lnler niet kan handhaven dan, zoo is nog het naïeve geloof van ons „groote kinderen" neemt men deze ruiterlijk en ridderlijk terug. Zou deze eisch ook ouderen mogen wor den gesteld? RECLAME. IJMUIDEN, (8 Febr 1931. VISCHPRI1ZEN. Tarbol per K.G. 1.2.051.60; Griet per kist van 50 K.G. f. 7434; Tongen per K.G. f.3251.80; Groote Schol per kist van 50 K.G. 1.4120Middelschol per kist van 50 K.G. 1. -4430: Zetschol per kist van 50 K.G, f.5438, Kleine Schol per kist van 50 K.G. 1.4717; Bot per kist van 50 K.G. 1. 146; Schar per kist van 50 K.G. 1.25 11; Tongschar per kist van 50 K.G'. 1.52 41Roggen per 20 stuks 1. 5020; Vleeten per stuk f. 4.502.35-, Pieterman en Poon tjes per kist van 50 K.G. 1613, Groote Schelvisch, per kist van 50 K.G. 1.5444. Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. 1. 52 44; Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. 1. 3830; Kleine Schelvisch per kist van 50 K G. f 2814; Kabeljauw per kist van 125 K G, 1.5538; Gullen per kist van 50 K.G. t. 2012.50; Lengen per stuk 1.2.50—0B0; Heilbot per K.G. 1.1.55—1.30; Wijling per kist van 50 K.G. 15—4; Kool- visch per stuk f. 2.850-25. Aangevoerd 1 steur van 59 K.G. Prijs f. 118. Aangekomen de Stoomtrawlers: IJM. 60 met (.3962; IJM. 101 met 1.3010; IJM. 490 met f.2626, IJM. 112 met f.6002. IJM. 27 met f 2010; IJM 127 met f. 1958: IJM. 261 met 1.1200 IJM. 39 met 1.3698, IJM. 21 met f 5017; IJM. 40 met f.1434; IJM 85 met I. 1000. IJM 86 met f.2024; IIJM. 132 met f.2175. IJM. 116 met f.3635; IJM 28 met f 2091; en de loggers- SHV. 379 met 1. 1055; SHV 7 mei f. 895 SHV. 161 met 1.930; SHV. 311 met f.955; K.W. 45 met f. 1235. K W 16 met 1.890; K.W. 151 met f.1325, K.W. 110 met f.900, K.W. 4 met f. 1050 besomming. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. j\u onze slnchtveeprijzen nog maar altijd op lager peil komen (e staan en de daarbij i7i verhouding nog veel to hooge prijzen van het magere vee voor de meslersbedrijven be stemd, is het niet te verwonderen, dal onze veehouders zich weer sterk uitspreken tegen den invoer van versch vleeseh uit het bui tenland en wel in het bijzonder het Deen- sche vleeseh, dat nog, hoe weinig bet ook m pns land opbrengt, maar blijlt komen. 'Onze vleeschproduccnlen kunnen het zoo nooit blijven bolwerken. Niet ten onrechte willen de-ze veehouders deze concurrentie weg hebben. Groote ver liezen lijden deze bedrijven en dit zal in de naaste toekomst blijven voortbestaan, tenzij men zich door de buitenlandsche con currentie gewonnen geeft en zulks zal toch zeker onder geen omstandigheden mogen ge beuren. Het is toch niet rechtvaardig dat ons eigen product dat met 10 pCI. belast wordt, in deze gelijk wordt gesteld met wat voor ingevoerd vleeseh aan invoerrecht wordt geheven. Minstens zou dit laatste het dubbele moeten zijn. Eerst dan had bel eigen product een voorsprong De landbouworganisaties zullen echter bij onze regecring hier een harde noot hebben te kraken. Zooals we reeds zeiden, de vet- veeprijzen zijn slecht en waren ook begin van deze week weer laag. Groote kwanlwms zullen dit voorjaar nog slachtrijp van de stallen komen en men zal er weinig vpor ontvangen. Mager vee voor dc weide zal men weinig kunnen leveren. Hiervan is de verkoop nog hoog. wordt wellicht straks nog hooger en dan zal men zich weer meer op de mot-kerij gaan toeleggen, omdat men in de vleesch- productie geen winst ziet en het terrein is voor hel buitenlandsche vleeseh schooner dan ooit. Wordt er niet ingegrepen, dan is dit do toekomst en zal ons land veel schade doen. Op heden is de kooplust voor melkvee ge ring en zijn de prijzen evenzoo dalende, doch in geen verhouding tot het slachtvee. Noteeringen liepen gisteren allen weer van 1. 1015 per stuk terug. Vette kalveren bleven in waarde gehand haafd en goed gevraagd, terwijl het nuchtere goed voor een lagen prijs slecht was op lp ruimen. We betonden ons thans in het seizoen, dal hiervan wekelijks meer toevoer is te verwachten en men weet ze nu reeds niet te kwiteeren. Ons aloude afzetgebied Engeland ging verloren en het artikel heeft elders weinig interesse, f. 8, f. 10 f. 12 waren reeds de gemaakte prijzen. De schapenhandel floreerde de laatste dagen minder goed en de prijzen gingen met een paar gulden terug. Alhier, in de omge ving van Leiden, zal men echter de om ha-ar goede kwaliteit bekend staande schapen nog wel voor goede prijzen voor het buitenland blijven koopen. Elders komt op heden niet meer de gevraagde geschikte kwaliteit. Met de varkens loopt het weer zoo'n beetje De prijzen nemen een vastere hou ding aan, al is hel nog weinig. Het geoft echter weer bemoediging, le meer daar spek weer aanmerkelijk meer alzet vindt VAN DER S. RECLAME. Influenza en gevatte koude zullen Mijnhardt's Griep poeders U spoedig helpen Prijs per poeder 8 cent en per doos 45 cent. Zoowel op de poeders als op de doos staal de naam Mijnhardt. Let hierop. Verkrijgbaar bij uw Drogist. 9707 DE ALGEMEENE TOESTAND. Voor Verdragswijziging Beroep op de Spaansche monarchisten. Steeds duidelijker wordl de taak inzake herziening der verdragen, die den oorlog brachten. Nu is hel weer de Japansche mi nister van Financiën Inoyo geweest, die in een rede verkdaarde, dat de economische crisis in Europa en in de geheele wereld niet anders overwonnen kan worden dan door een herziening der Duilsche herstel- verplichtingen. De Duitsche herstelbetalin gen staan in het nauwste verband met de accumulatie van goud in Amerika. Amerika moet dit goud zoo spoedig mogelijk weer in circulatie brengen, om aan de economische crisis een einde te maken. Inoyo verklaarde, dat een overeenkomst tusschen de direct belanghebbende mogendheden noodzakelijk is. Ook hel Japansche bedrijfsleven is door de crisis getroffen en een oplossing zou van algemeen belang zijn. Maar deze taak wordt nog niet voldoende begrepen De crisis in Spanje is weer m een nieuw stadium gekomen Nadat Sanchey G-uerrra de opdracht lot vorming van een kabinet had neergelegd, daar links le ver-gaande eischen stelde, heeft de Koning een beroep gedaan op alle monarchisten en van die zijde zal nu een poging worden gedaan, d" crisis te bezweren. Mislukt deze dan schijnt de positie vlli den koning ons zwakker dan ooit! DUÏTSCHLAND. Redevoeringen van Dingerley en Goebbel». De leider der Duitsche Volkspartij, Dr. Dingerley, heeft gisteravond te Berlijn een rede gehouden over staatsgezag en parle mentarisme in Duitschland met hét oog op een evenlucele grondwetsherziening en daarbij de drie volgende eischen gesteld: Instelling eener Eerste Kamer; versterking der positie van den rijkspresident en van die der rijksregeering; verhooging van den leeftijd, waarop men kiezer wordt. Het nat. soc. Rijksdaglid dr. Goebbels heeft op een te Berlijn gehouden vergade ring verklaard, dat de nationaal-socialisten eerst weer in den Rijksdag zouden terug- keeren, wanneer zij een nog grooter volks massa achter zich zouden hebben, waardoor zij hel bestaande stelsel langs wettelijken weg zouden kunnen verdringen. Als men zegt dat wij moeten toonen beter te kunnen regeeren, aldus Goebbels, ant woordden wij* geef on9 de macht, want die is daartoe noodig. Op de bewering dat wij onverantwoorde lijk optreden, antwoorden wij: tegenover het huidige systeem kennen wij geen verant woording. doch alleen tegenover het Duit sche volk FRANKRIJK. Het Oustric-schandaal. In de zitting der parlementaire commissie van onderzoek, heeft de directeur van het linancieele tijdschrift „Le Capital", Perquel, toegegeven, dal hij van de Bank Oustric in Juli en Augustus 1926 voor propaganda voor de introductie der aandeelen Snia Viscosa aan de Parijsche beurs tweemaal 100 000 fres. ontvangen had. Perquel legde dan nog verklaringen af over de voorwaarden, waar onder hij in het jaar 1918 dc medewerking van Besnard voor „Le Capital" verworven had Bij het verhoor van den vroegeren directeur der centrale recherche van de Parijsche politie, Benoist, bleek verder, dat deze, vóór het bereiken van de pensioens- grens, reeds van zijn post ontslagen werd, toen hij bij de bank Pastore door een specu latie zonder de minste dekking in eenige dagen 17.000 fres. verdiend had, die hem onder den naam B. ook werden uitbetaald. Benoist had ook zijn bemiddeling verleend om aan Slefan Goerewitsj, die voot den oorlog te St.-Petersburg een bank van Gua- lino beheerde, den toegang lot Frankrijk te vcrlcenen. Het veriioor van Benoist gaf aanleiding tot meemngsverschil onde:- de leden der commissie. ENGELAND. Nog een verklaring van Snowden. Gandhi bij lord Irwin. - Ontevreden Arabieren. Toen hij in een besloten vergadering van de parlementaire arbeiderspartij een toe lichting gal van zijn rede van 11 dezer, heeft Snowden, volgens een niet-officieel bericht, sensatie veroorzaakt door te zeggen, dat hij een begrootingstekort voorziet van 40 k 50 millioen. Hij verklaarde niet voor nemens te zijn de salarissen of de werkloos- heidsuitkeeringen te verminderen Hij sprak op plechtigen toon van de tegenwoordige finincieele crisis en waarschuwde voor de gevolgen van een nieuwe daling Hij open le het vooruitzicht op een verhooging der be lastingen, om de begroo'.ing in evenwicht te brengen, maar volgens de berichten zou hij de hoop hebben uitgesproken, dat een ver hooging der directe belastingen niet nood zakelijk zal zijn. Hel offer, dat de arbeiders misschien zou den moeten brengen, zou een lijdelijke op schorting zijn van de plannen voor sociale ontwikkeling. Snowden liet verslaan, dat hij geen kans ziet op een onmiddellijke verbetering van den toestand en dat het aantal werkloozen eer zal toenemen dan verminderen. De kanselier drong aan op de noodzake lijkheid van bezuinigingen en deelde ten slotte mede. dat hij volkomen bereid is om af te treden, indien iemand zijn post wenseht in te nemen. Verscheidene sprekers oefenden kritiek uit op de rede, maar het verzoek, om een nieuwe vergadering te houden, werd ver worpen met 72 tegen 53 stemmen. Inderdaad is de werkloosheid nog steeds stijgende en bedraagt nu 2.638 131. De regeeringscommissie tot verschaffing van werkgelegenheid voor werken van a,ge meen nul. heefl gisteren weer een paar plannen goedgekeurd, die een half millioen pond zullen kosten en 1700 man 2 jaar aan het werk zullen houden Er zijn nu nog vele plannen van stedelijke en provinciale auto riteiten in studie, die als ze alle uitgevoerd worden, 16 millioen pond zullen kosten. Gistermiddag heell het met groote belang stelling verwachte onderhoud tusschen den Onderkoning van Brilsch-Indië Lord Irwin en Gandhi plaats gehad !e New Delhi. Het onderhoud heeft vier volle uren geduurd. Heden wordt het voortgezet. Hoewel er nog niets over het gesprokene bekend is, meent men aanleiding te hebben te gelooven, dat de toestand niet hopeloos mag worden genoemd Nu de Engelsche regeering in de briefwis seling met de Zionisten dezen gunsten toe zegde, zijn de Arabieren in Palestina weer hoogst ontevreden SPANJE. De toestand nog veel verwardei Terng naar een dictatnnr? Zooate de telegrammen gisteren nog mee deelden, heeft Sanchez Guerra de opdracht een kabinet te vormen, neergelegd. Sanchez Gueira. Hij ried den koning aan Mclquiades Al- vniez de opdracht te verleenen. De mislukking was nl. aan dezen te dan ken, daar deze slechts dan in het kabinet zitting wilde nemen, wanneer Romanonés en Garcia Prislo buiten de regeering bleven. De koning heeft daarop een langdurig onderhoud gehad mot Alvarez, doch dit leidde niet tot overeenstemming. Opnieuw heefl de koning toen diverse leiders als Romanoncs en Al- hucemas gehoord, die hem blijkbaar ook Alvarez hebben aangeraden. Ook Cambo werd ontboden, doch deze ligt ziek te bed Toen doken opnieuw geruchten op. dat de censuur weer zou worden ingesteld en de koning nogmaals de dictatuur zou wagen Men ziot hieruit reeds, hoe verward de situa tie is. Op hei laatste nippertje schijnt echter in verband met het gevaar van een oogen- blikkelijke algemeene staking afgezien van een militaire dictatuur De koning heeft zich schriftelijk gewend lot alle overtuigde en op. rechle monarchistische leiders en hun den plichl lot medewerking onder het oog ge bracht. Naar verluidt zal thans een kabinet ge vormd worden, samengesteld uit de conser vatieve leiders Ciorva, Goicoechea en deu hertog De Maura, terwijl eveneens zouden medewerken de monarchistische liberalen Romanonés en Alhucemas, evenals de gene raals Cavalcanli en Barrera als vertegen woordigers van de gewapende macht. Deze regeering zou dan een civiele dictatuur met een civieien inslag moeten worden. De telefoonverbindingen met het huilen- land blijven inlacht; de vrijheid v. drukpers blijft opgeheven, zonder dat echter de staat van beleg is afgekondigd. Koning Alfons zal zijn positie tot het laat ste verdedigen LETLAND. Communistische centrale ontdekt. De politieke politie ontdekte in een par ticuliere woning te Riga een model inge richte communistische geheime drukkerij „Sparlaeuswaar jaren lang bijna alle in Letland gedrukte communistische vlug schriften. brochures etc. vervaardigd wer den Behalve het technisch personeel der drukkerij, werden twee loden van het cen trale comiló van de onwettige communisti sche partij gearresteerd, die sinds den herlst van verloden jaar als hoofdleiders van de geheele communistische beweging in Let land werkzaam geweest zijn. Beiden heblien de propagandascholen van Moskou doorloopen en waren van valsehe, in Moskou afgegeven, passen voorzien. JAPAN. Aanbod van Russisch graan. Met hel oog op de berichten omlrenl dum ping elders, stellen de handelskringen in Japan veel belang in een aanbod van de Sovjets, om aan de Japansche meelfabrieken graan te leveren van even goede hoedanig heid als het Canadeesche graan tegen een prijs, die lager is. NIEUWE FASE IN spAH|i MADRID, 18 Febr. (Ned ja Romanonés heeft aan oen veri» ger van Havas navolgende «Jo1* gelegd- De deelnemers aan de mm, vergadering, die gisteravond i„ f? terie van Oorlog is gehouden h,v op eerewoord moeten verbinden de besprekingen te publiceerenWj Niet alle deelnemers aan de',* gehouden vergadering zuilen in 1 regeering zitting hebben. Heden zal Spanje een nieuwe „j hebben en zal ook dc Constitueer.^ te" bijeenkomen. Vanmorgen zal een nieuwe KiW plaats hebben van de monarchist ders in het ministerie van oorl« In antwoord op een vraag of LA het ministerpresidentschap 0p ziet men, anlwoorddp Romanonés ™iij Ik zelf zal in de nieuwe regeert portefeuille krijgen en het is zoo zeker, dat generaal Berenguer mi, president wordt. 441 Aanvankelijk had men bepaald dJ Cierva premier zou worden of zich ministerie van binneniandsche zak, belasten, doch men heeft hiervan a[« daar anders de algemeene staking i, arbeidersbonden zou worden mcerd. Het paroolhiertoe is reeds gij MADRID, 18 Febr. (Ned. Tel. At) aantal republikeinen poogde gisteravoi de stralen der stad barricades achtei vergeworpen automobielen 0p le De politie greep in, waarop een p ontstond, waarbij eenige personen s gewond. Enkele personen werde- resteerd. De algemeene toestand steeds onzeker. MADRID, 18 Febr. (Ned. Tel Ar) teravond tegen 10 uur (rokken (roepe geiui, onder wie vele studenten, dog centrum der slad, onder het roep:; „Dood aan den koning!" en „Leve ii publiek!" De politie dreef hen met dc blank uileen, doch later schoolden zij «a men. waarop eenige werden gearra Bij de botsingen werden vele persons kwetst In een der hoofdstraten Vit beloogers een wagen in brand. MADRID, 18 Febr. (Belg. Tel A; koningin van Spanje is gisteravond uur uit Engeland teruggekeerd, Zii overal door burgerlijke, militaire en f iijke autoriteiten begroet. Te Valladolid had bij haar aankom demonstratie van monarchisten piaii Te Madrid werd de vorstin onlt door eenige harer kinderen en hel neel van het paleis. De koning verwachtte zijn noole in hef paleis en heiden moeste: ge malen op het halcon verschijnen,! hoerageroep van de toeschouwers antwoorden. MADRID. 18 Febr. (Belg. Tel. Ag.j.l morgen haljelf heeft de koning aan «4 Annar opdracht gegeven lot het votm een kabinet. UIT BRITSCH-INDIE. BOMBAY, 18 Febr. (Ned. Tel. Ag) het Noorden van Indië hebben ernstif vechten plaats gehad tusschen de palit aanhangers der Indische onafhani lieidsbeweging, waarbij '.wee personen den gedood en twintig min oi meent gewond. Te Pesjawar is gisteren een aatw pleegd op een politierechter. De M gearresteerd. De politierechter bis' gedeerd. TERREUR IN SAN DOMINO WASHINGTON, 17 Febr. (Ned. Teil De „Baltimore Sun" is hedenavond wl serie artikelen begonnen, bevattende oil iingen over den slechten toestand il Dominicaansche republiek, waar d« a ring en het leger de bevolking op on(< iijke wijze lerroriseeren. Alle hooge rechetrs zijn voor bei strijken van hun ambtsperiode ontslap Elf leidende politici en eenige journal der oppositie zijn vermoord en een a anderen zijn uit hel land gezel. Door de strenge censuur is hiervr dusver niets in het buitenland M geworden. President Trajillo heeft pogingen in de Vereenigde Staten een leening Ie ten. doch in verband met de geschil! toestanden is hem dit niet gelukt LOONCONFLICT BIïGFJ1® KREFELD, 18 Febr. (Wolff). - Hf; conflict in de zijde-industrie is bijg» Bij de onderhandelingen lusse»'' werkgevers en arbeiders werd een stemming bereikt om.de loonen met cent te verlagen. De scheidsrechterlijke uitspraak den arbeidstijd werd bindend ver»11" VLIEGONGEVAL IN JAPA" TOKIO, 18 Febr. (Reuter). - vliegtuig is in brand geraakt eo landbouw school neergestort De tenden van het vliegluig verbran vliegmachine en de landbouw5^ in de a^rh gelegd. De aangerichte aanzienlijk.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2