TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BEURSOVERZICHT MARKTBERICHTEN. weerbericht. Barometerstand' (te pijltje geeft den stand aan van ae.3 uur. hae pijltje geeft den stand aan van Mag 3 uur. biddag 3 uur: 760. (niddag 3 uur: 746. bgrafisch weerbericht laroeming iu den morgen van ibruari, medegedeeld door het Sleteorol In9tituul te De Bilt. j stand 773.9 te Lacoruna. stand' 732.2 te Janmayen. Ihting lot den avond van 13 Febr.: Ije, later afnemende, N.W. tot W. fririd. Half tol zwaarbewolkt. Buiig of natte sneeuw. Weinig veran- I temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. corm.: -1*1* gr. C. (40 gr. F.), 'smidd.: 5 gr. C. (41 gr. F.), urn.' 3 gr. C. (41 gr. F.). ITER TIJDEN TE KATWIJK a. Z. Voor Vrijdag. island des voorm. te 12 u. 38 min. island des nam. te 1 u. 4 min. t op voor fietsers e.a. lag: 5.37 n.m. tot 6.51 v.m. FRANKRIJK. per deurwaarder ontboden. ie.Ticntaire commissie van onder- l Ouslric-zaak besloot dezen mor- t;n deurwaarder Péret te laten doch deze weigerde opnieuw voor itshijnen. ENGELAND. ptre motie van wantronwen ver- - Orereenkomst met de Zionisten t- Dreiging in AnstraliS. heeft in het Lagerhuis de vree st fforthington Evans de con- motie van wantrouwen in de re- jediend, wegens de voortdurende it opertbaro uitgaven, terwgl een tririaamheid geboden is om het i Ie herstellen en de werkver- le bevorderen.' keerde dat de rampzalige toe- ia hei aantal werkloozen alleen Ju vorden door het vertrouwen ■dostrieelen te herstellen. Hij voor- «t begrootingstekort en zegt dat pogen aan werkloozen 45 millioen llgen in plaats van lB'/s millioen. 1 dat de industrieelen minstens 50 in supplementaire belastingen zul- i opbrengen. Het Britsche crediet gelast, sedert maanden wordt ge ld aan Londen onttrokken en de beeft het land aan den rand van Hen afgrond gebracht, houden noemde in z(jn antwoord ratieve motie een brutale onhe il, daar de conservatieven gedu- Jaar de nationale uilgaven en ver- I met 48 millioen per jaar ver- |hebben. toe, dat de tegenwoordige faven voor de werkloosheid diet en vorm kunnen voortgaan. De loot geregeld worden door een nst tosschen alle partijen, male toestand is zoo ernstig, dat me radicale maatregelen getrof- tn worden, indien men de be- evenwicht wil houden en de in- ÏPen zich te herstellen. Onder de Thgen omstandigheden zou de in- fn nieuwe belastingen kunnen dra- hen, die groote uitgaven meebren- P "orden uitgesteld tot de wei- |pgekeerd is. tand van de begrooting is ernstig, [een aanzienlijk tekort zon geen pooling een onvoorziene uitgave K!°' .zooa's <Iie welke het gevolg van het aantal werk- ll'"'"1 om de crisis te boven te pn ran allen tijdelijke offers vra- en het kabinet z(jn bereid nmenlgke, deel van te dragen, ^onderstelt, dat dit de aankon- e: rermindering der ministers- fa depressi? is het Britsche cre- z"^9 namens de tibe- «n van ganscher harte hun j verkenen bij het slui- I "^(Footing, maar op hun liven m'2ingscomm:ssie moes- L, j emdat Zrj, met alle S"hetV arheid van den kan- rlepj^' hteh nog extravagantie [Hen. "ementen fneenden te moe- 1 op rif'". ®en zin een amende- i Z ESP^e motie. rud den wenseh der libe ralen naar instelling van nog een speciale bezuinigingscommissie in ie willigen, maar hij wist vooruit, dat voor deze commissie weinig ol geen werk te verrichten zon zijn, waarvan het Huis zich eveneens spoedig zou kunnen overtuigen. William Brown, van den linker vleugel der arbeiderspartij, heeft verklaard, dat de rede van Snowden het heele philosofische stelsel, waarop de arbeidersbeweging be rust, in zijn grondvesten ondergraaft en een afwijzing beteekent van de verwachtingen V3n de arbeiders. Deze rede, voegde Brown er aan toe, doet iemand snel tot de con clusie komen, dat er een nieuwe regeering tot stand moet komen, met nieuwe man nen, die de philosofie van de oude par tijen afschaft en daden in plaats van woor den vraagt. Daarop is de conservatieve motie van wantrouwen in de regeering verworpen met 310 stemmen legen 235. Het liberale amendement lot instelling van een beperkle commissie is aangenomen met 468 slemmen tegen 21. In Mac-Donala's woning heelt gisteren tevoren een belangrijke conferentie tusschen de Labourleiders en de liberale partij plaats gehad. Van de laatste waren aanwezig Lloyd George, de chief whip van de partij Sir Herbert Samuel, Lothian en nog een paar anderen als vertegenwoordigers van de gewone partijleden. Van Labour's kant waren er een aantal ministers. Het ging over do werkloosheid, lerwijl daar levens over hel liberale amendement, hoven genoemd, overeenstemming werd bereikt. In hel Lagerhuis heeFt MacDonald giste ren meegedeeld, dat een commissie uit het kabinet overleg gepleegd had met de Zionis tische leiders in Palestina over de punten die in de regeeringsverklaring van October 1930 aanleiding lot misverstand hadden gegeven. Het rapport der commissie was belichaamd in een brief aan dr. Weissmann, den leider der Zionisten, welke brief open baar gemaakt zou worden. Op de nadere vraag, of uit den brief de overeenstemming lusschen de Zionislen en de regeering bleek, antwoordde de premier bevestigend. Vier weverijen in het plaatsje Leigh bij Bolton bobben gisteren met in totaal 1600 wevers den arbeid herval, op voorwaarde, dat hot meergetouwen-stelsel niet zou inge voerd worden, voor de uitsluiting op een ol andere wijze tot het verleden zou behooren. In een interview heell Gandhi een ver klaring afgelegd over de Indische schulden. Er kan volgens hem geen sprake zijn van een afwijzen der aangegane verplichtingen. Wat hij wil, is,.dal de kwestie aan het oor deel van een onpartijdig gerecht zal worden onderworpen. Dit gerecht zal moeten uit maken of de schulden al dan niet in het belang van Indiè zijn aangegaan. Wanneer dit niet liet geval mocht blijken te zijn. dan moeten de betrokken leeningen op Grool- Britlanje worden overgeschreven. De tegenstellingen in Australië worden droigend. Dit is thans op drastische wijze tot uiting gekomen in een verklaring, die dc eersle-minisler van West-Auslralië open baar heeft gemaakt. Zij behelst dat West- Australië zijn positie in het gemeenebest opnieuw zou moeten overwegen, indien men mocht beproeven het een politiek van algemeene inflatie voor te schrijven, gelijk zij in hel plan van Theodore omvat is, en voegt er aan toe: Onze band met het Ge meenebest is niet onverbrekelijk Wij zullen slechts met de andere regeevigen blijven samenwerken, indien het beginsel volgens hetwelk wij naar onze eigen middelen willen leven, wordt toegepast. DE VATICAANSCHE STAAT. Opening van het Radiostation. Gisteren is de 2de verjaardag herdacht van het sluiten der Latcraanverdragen. Heden, op den Oden verjaardag van het bestijgen van den Pauselijken Stoel door Paus Pius XI, wordt het radiostation van het Vaticaan officieel mei groote plechtig heid geopend. De Paus houdt hedenmiddag 4 uur 5 mi nuten een toespraak tot dc fceheele W€,re-ld. Zulks in het Latijn. SPANJE. Ropnblikeinoche demonstraties te Madrid. Ter gelegenheid van den jaardag der Spaansche republiek van 1873 werden te Madrid treurdiensten gehouden voor de in December gefusilleerde officieren, 5000 per sonen namen deel aan de republikeinsche beloogingen. Toen uit de menigte jubelkre ten voor de republiek klonken, greep de po litie in en arresteerde verscheidene per sonen. De gevangenis was door de politie afgezet en bezoek verboden. Desondanks werden voor de gevangen republikeinen 7000 kaar ten afgegeven. Te Cadiz is de algemeene staking afge kondigd. Pans Pins XI. POLEN. De begrooting aangenomen - Vervolging van socialisten. De Sjem heelt, met de slemmen der oppo sitie tegen, de begroeting" voor 1931 aange nomen. Na de inhecihlenisneming der deelnemers aan het congres van de linksche socialisti sche partij le Lodz gaat de politie thans over tot de vervolging der partij in geheel Polen. In het gebied van Krakau, waar de partij vele aanhangers telt, worden verschillende districls-organisaties ontbonden en leden der partij in hechtenis genomen. Dit ge schiedt op last van den officier van Justitie te Lodz, die zijn optreden motiveert met vermeende communistische tendenz der or ganisatie. In het proces tegen een aantal socialisten, die beschuldigd waren op 14 September jl„ bloedige botsingen te hebben veroorzaakt te Warschau, is vonnis gewezen. Drie be klaagden werden ieder tot vier jaren en twee beklaagden werden ieder tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De overigen ■werden vrijgesproken. VEREENIGDE STATEN. Een half milliard deficit. Naar uit Washington wordt gemeld, heelt de onderstaatssecretaris voor de Schatkist, Ogden Mills, verklaard, dat hij het deficit van het loopende dienstjaar op 500 millioen dollar schat. DE POLITIEKE STRIJD IN DUITSCHLAND. LEIPZIG, 12 Febr. (WolfD. Gisterenavond hebben hier onlusten plaats gehad tusschen Nationaal Socialisten en Communisten, ten gevolge waarvan een zestal jongelieden ern stige verwondingen heeft opgeloopen. Een van hen is in den afgeloopen nacht aan de bekomen kwetsuren overleden. uok le Berlijn is bij politieke onlusten een 28-jarige chauffeur levensgevaarlijk gekwetst. MUNCHEN, 12 Febr. (Wolff). De Beier- sche bisschoppen hebben nogmaals tegen het Nationaal Socialisme gewaarschuwd. Aan Katholieke geestelijken blijft l streng verboden op eenigerlei wijze aan deze be weging deel te nemen en het bijwonen van een godsdienstoefening in de nalionaal socialistische uniform is verboden. DE REDE VAN SNOWDEN. LONDEN, 12 Febr. (Reuter) De rede van Snowden heelt het publiek ten zeerste ver rast, daar niemand er op verdacht was. Een gedeelte der bladen noemt het de ern stigste redevoering welke sedert den oorlog is gehouden, een ander gedeelte zegt, dat men in geen vijftig jaar zulke ernstige woor den heeft hooren spreken. De Daily Telegraph zegl, dat, als de re geering openhartiger was geweest, de rede van Snowden tienmaal zoo overtuigend zou zijn geweest. Over het algemeen is men van gevoelen, dat de rede vooral was gericht aan het adres der eigen volgelingen van de re-, geering om deze te genezen van de waan, dat groote sommen kunnen worden besteed voor sleunactie en om ze er op te wijzen, dat zij zich hebben voor te bereiden op loons verlaging. De regeering zou het voorbeeld geven door 10 pet. verlaging der minislersalarissen. DE TOESTAND IN SPANJE. MADRID, 12 Febr. (Belg. Tel. Ag.). In de straten in het centrum der stad is op de trottoirs om de twintig meter een politie agent geposteerd. Op de boulevards patrouilleeren agenten te paard. Sommige professoren geven buiten gewone lessen in hun particuliere wonin gen. De ministerraad heeft een communique uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de partijen en de vooraanstaande personen, welke niet aan de verkiezingen willen deel nemen, verkeerd handelen, maar dat de vele burgers, welke zich gereed maken om we] aan de verkiezingen deel te nemen, verstandig handelen, daar zij medewerken met de regeering om de huidige moeilijk heden op te lossen. Het atheneum van Madrid werd geopend in hijzijn van den bestuursraad die onmid dellijk naar binnen ging gevolgd door 200 jongelieden De politie snelde toe, omsin gelde het gebouw en waakte ervoor dal niet nog meer personen naar binnen gingen. Het hoofd der poiltie beval, dat men het gebouw weer zou verlaten, maar toen hieraan niet werd voldaan, werd de gehcele bestuursraad gearresteerd, benevens nog eenige personen. De overigen werden bij kleine groepen uit het gebouw verdreven. CANADA TEGEN RUSSISCHEN INVOER. OTTAWA, 12 Febr. (Ned Tel. Ag.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat Canada de in voer van Russische steenkool heelt verboden. Van niet oflicieele zijde wordl vernomen, dat de premier van Canada Bennett kort ge leden een bezoek heeft gebracht aan Washington, om met de regeering van de Vereenigde Staten de gemeenschappelijke bestrijding van den Russischen invoer ie bespreken. HEVIGE STORM BOVEN ENGELAND. LONDEN, 12 Febr. (V. D). Sedert gister avond woedt boven geheel Engeland en boven het Kanaal een hevige storm. Men vreest, dat een vaartuig van de kustwacht met de gehcele bemanning is vergaan. Men had bericht ontvangen, dat het schip met gebroken masten in het Kanaal ronddreef. Uit Portsmouth uitgezonden slcepbooten konden het schip echter niet vinden. Alle schepen van de vaste Kanaal-diensten had den zeer groote vertraging. Toen het stoom schip „Canterbury" uit Calais te Dover binnenkwam, bleken twee ruimen geheel onder water le slaan. De opvarenden ver klaarden, dat in het Kanaal golven stonden van tien meter hoogte. Te Folkestone werden fietsers door den storm van hun fiets afgeblazen en op den grond gesmeten. Ondanks den hevigen storm is de Engelsche vliegster Amy John son van haar mislukte vlucht naar Oost- Azie en haar verblijf le Warschau, gisteren per vliegtuig naar Engeland teruggekeerd. ADRES AAN DEN RAAD. Over het Stadhuis. Een-en-derlig le Amsterdam woonachlige oud-leerlingen der Leidsche Universiteit hebben, met een beroep op hun liefde voor hun oude academiestad, tot den Gemeente raad van Leiden het verzoek gericht, het door brand vernielde Raadhuis te doen her bouwen „met behoud van den ouden gevel en in een stijl passend bij dezen gevel en bij het oude Leidsche stadsbeeld". Deze brief is onderteckend door de heeren: Mr. A. Lind, Dr. D K. G. de Jong, Mr. Roelofsz.' Mr. Hartogh, Mr. A. de Bussy, Mr. J. J. B. van der Mandere, Mr. R Kooie, Mr. W B. L Hailink, Mr. Aernout Muller, Mr. A. J. Feilh, Mr. de Ranilz, Mr. Scholten, Mr. D. Bos, Mr. J C. S. Nyenbranding de Boer, Mr. Losecaat Vermeer, Mr. P. ten Cate, Mr. van Manen, Mr. van Resteren, Mr. Sigmond, Dr. Roegholt, Mr. Schuller tot Peursum. Mr. van Kappen, Mr. J. Ferf, Prof. J. van Ebbenhorst Tengbergen, Mr. Voglcr, Mr. W. Wentholt, Dr. Roest Crollius, Mr. A. Bos, Mr. J. Cohen Tervaert, Mr. J. van Steeden. LIJK GEVONDEN. Hedenmorgen werd op den spoordijk aan den Paralelweg te Vlaardingen het lijk ge vonden van den 46-jarigen W. v. d. S., wo nende Cornelis Houtmanstraat le Vlaardin gen. Aan misdrijf wordt niet gedacht. Men onderzoekt of hier een ongeluk heeft plaats gevonden. NEDERL. VEREENIGING VAN REISBUREAUX. Opgericht is de „Nederlandsclie Vereeni- ging van Reisbureaus", gevestigd te Am sterdam. Het bestuur der vereeniging is als volgt samengesteld: K. C. W. Rotteveel, (Lissone- Lindeman), voorzitter; K. van der Zeyde (American Express), vice-voorzilter; H. J. van de Roemer (Muiter), penningmeester; H. J. van der Aa CHoyman Schuurman), secretaris Het doel der vereeniging is de bevordering van het lourisme in het binnen- en buiten land, in samenwerking met de daarvoor, in aanmerking komende organisaties en trans port-ondernemingen in de verschillende tan den, de bevordering van de beroepsbelangen liarer leden, en zoo noodig het treffen van maatregelen in het belang wan het reizend publiek. De Vereeniging is toegetreden tot de „Fé- dération Internationale des Agentes de Voyages" te Parijs. BRAND. Gisteravond heeft een brand gewoed in een fabriek aan den Woudenbergrehenwcg te Zeist. De lakkcrij is uitgebrand De etec- trischc installaties zijn vernield, waardoor het bedrijf moest worden stopgezet. Hier door zijn 25 arbeiders zonder werk geko men. De oorzaak van den brand moet wor den gezocht in het wegwerpen van een brandende sigaret door een der dagarbei- ders. Verzekering dekt de schade. DUITSCH-NEDERLANDSCH INSTITUUT. Op 21 Februari zal de opening plaats hebben van het Duitsch-Nederlandsch In stituut aan de Universiteit te Keuten. De [eestrede bij die opening zal in de Duitsche taal worden uilgesproken door oud-minister dr. J Th de Visser. Deze feestrede zal worden uitgezonden door het radiostation te Langenberg, le ongev. 12.40. In verband met dreigende verhooging der tabaksaccijns hebben de sigaretten- fabrikanten heden een audiëntie bij den mi nister aangevraagd, In den ouderdom van 74 jaar is heden ochtend in het R.K. Ziekenhuis ee üeu Haag overleden de heer J. C. Moors, die in 1887 als lakei in idensl getreden is bij wij len Koning Willem IiJ en sinds 1899 kamer dienaar was, in welke functie hij de Ko ningin vele jaren heetl gediend. NoV gisteren is de Koningin, vergezeld van den Prins een bezoek aan zijn ziekbed komen brengen. Naar gemeld wordt is overleden de. luitenant-kolonel J. J. Quadekker, comman dant van het 3e regiment infanterie tc- Bergen-op-Zoom. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 3 van het Derde Biad, AMSTERDAM, 12 Febr. Stille, maar prijs houdende markt. Philips vast; overige In- duslrieete fondsen weinig veranderd. Ko ninklijke lager. Rubbers gedrukt. Suiker- waaiden (Jrjj.houdend Minwaarden iets la ger. Scheepvaarten stil. Amerik. fond3en verdeeld. Tabakken lager. De affaire op de beurs wae heden onlje- leekenend, doch de lendenz viel slerk mee. De geweldige fluctualies die New York gis teren te aanschouwen heeft gegeven maakte geen prettigen indruk evenmin als de flau were stemming.te Berlijn, doch desalniette min was er hier van verkoopsdrang niels le bespeuren. Bij opening waren er wat verkooporders doch het materiaal kon ge makkelijk worden geplaatst waar zulks legen lagere prijzen kon geschieden, voorai hij Aku's' die enkele-punten lager waren. Tc-nslotte herstelden deze zich. Philips wa ren gevraagd. Zij liepen weldra weer tot 230 pCt. op. Accoustieken goed prijshou dend, evenals Unilevers en Ned. Ford. Van de Oliew'aarden golden Koninklijke een klei nigheid lager, de overige soorten onder gingen geen wijziging. Rubbers lager in verband met de kleine reactie der rubberprjjzen. Tabakken wer den op kleine schaai verhandeld. Sumatra soorten liejsen eenigzins terug Suikerwaarden gaven slechts beperkle om zetten te aanschouwen. De koersen bleven op peil. Alg. Expl tie lager. Scheepvaart- aandeden waren veronachtzaamd. Amerik. fondsen waren verdeeld Staal- en koperwaarden vast. Public Utilities prijshoudend. Spoorwegshares hier cn daar beneden de vorige noteeringen. WISSELKOERSEN. Engeland 12 10 11/16; Duiisc'htand 59 22; Frankrijk 9.76 3/4; België 34.73; Zwitser land 481-09; Oostenrijk 35.00; Denemarken 66 65, Zweden 66 67 1/2; Noorwegon 66.72 1/2; New-York 2.49 1/8; Prolongatie 1 pCt. BARNEVELD, 12 Februari. Eiermakt, Aangevoerd 1.050.000 kippeneieren. Prijs f. 5.256 40 per 100 stuks. Handel redelijk. BENTHUIZEN, 11 Febr. Aangevoerd 3301 kippeneieren, prijs 1. 6.256.10, 87 eenden eieren f. 5.30—550 per 100 stuks. Uien 5 ct. per kilo. BOSKOOP, veiling van 11 Febr.; „Coöp. vereen. De Boskoopsche veiling". Narcissen per bos 13 ct.; Kers per tak 20 ct., id. 2o srt. 12 ct.; Tulpen per bos 21—43 ct.; Prunus tribola, per tak 14 ct., id. 2e srt. per t>09 3360 ct.; Seringen per tak 1921 ct., id. 2e srt. 16 ct.; Mahomatakken per bos 12 ct. GOUDA, 12 Februari. Aangevoerd in totaal 1674 9tuks, waarvan 366 slachtvar- kens, vette van 19—20 cent per pond; le- vend met 2 pet. korting. Lonsche van 17 18 cent per pond; levend met 2 pet. kor ting. Zouters van 1819 cent per pond; le vend met 2 pet. korting; 324 magere var kens f. 20—30 per stuk; 543 biggen f. G9 per stuk; 9 runderen f.275350 per stuk; 440 nuchtere kalveren f. C10 per stuk; 14 schapen f. 2028 per stuk; 8 bokken en gek ten f. 25 per stuk. Handel alle soorten matig. 86 partijen kaas, le kw. met rijksmerk 38412e kw. met rijksmerk 3537, han del matig. 721 ponden boter. Goeboter 8090 per pond; Weiboter 7080 per pond, bande! vlug. 196 partijen eieren. Kipeieren f.56.25 p. 100 stuks; eendeieren f. 5.506.00 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-doltEierveiling. Aangevoerd 41800 kipeieren; prijzen 5658 K.G. f. 5.30 5.60 per 100 stuks; van 5860 K.G. 5.40580 per 100 stuks; van 6062 K G. f 5.906.10 per 100 stuks; van 6264 K.G. f.6 10—6 30 per 100 stuks; Bruine 6065 K.G. f. 550—6.50 per 100 stuks; Kleins eieren f. 5.20—5.40 per 100 stuks. Aanvoer 300 eendeieren; prijzen f.5,40— 5.50 per 100 stuks. KATWIJK AAN DEN RIJN, veiling van 11 Febr. '31. Tuinbouwver. .Katwijk en Omstr." Peen per 20 K.G. f. 1—1 80. Uien per 100 K.G. f. 1.10—1.90; Gele kool per 100 f. 5.108 40; Roode kool per 100 f. 7.40 13.60. Aanvoer: 120 kisten peen, 13000 K.G. uien, 900 Gele kool, 850 Roode kool. VOORSCHOTEN, V.P.Ï. 11 Februari: Kippeneieren f. 6.10—6.90 p. 100; Eenden eieren f. 6-10, Hanen f. 210 p. stuk; Huiden f. 0.12 p. stuk. WADDINXVEEN, 11 Febr Aan de eieren- veiling aangevoerd: 2320 kipeieren. Prijs f. 5.90—7. Een partij eendeieren f. 5.505.80 per 100 stuks. i 3-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3