Jaargang DO DONDERDAG 12 FEBRUARI 1931 No. 21750 EERSTE BLAD. icieele Kennisgevingen. Indische voordrachten aan de Leidsche Universiteit. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. leidsch n.Bj DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIES «0 Cts per reB6' T00r advertentiên uit Leiden en plaatsen waar Ischappen Tan 0ns Blad gevestigd zijn. Voor alle andere dvertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uilsluitend ii vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een Carimum aantal woorden van 30. icasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven r,i, porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. I Cts. Bureau Noordeintlsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden 2.36, per weet ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. mummer bestaat uit VIER Bladen :0B3's tg Bal root ij op Pi* fles itj edik»-, 'ïl£w. BEUK? A'dia bi? igtlii. tra« rj tisjdl L'i—- is Ct, 8 7 M Jt let 3^1 VERGADERING van den IEBEENTERAAD VAN LEIDEN BAANDAG 16 FEBRUARI 1931 des namiddags te 2 uur, in het gebouw E »T NUT VAN T ALGEMEEN" (Steenschunr 21). te behandelen: stel tot verlenging van de tijdelijke PEBtiJ hl aan Drs. A. A Prins, tot het ran onderwijs in de Engelsche taal il Gymnasium. (dó) lel tot overplaatsing van: ijaila 1*1 Vellekoop, onderwijzeres mui u de school Schuttersveld A, naar [school Schuttersveld B, stooH Ie). S. C. W. Bader, onderwijzeres aan 1 sc''c'0' Vrouwenkerksleeg B, naar i n school Schutersveld A; C. van Leeuwen, onderwijzer aan 1??? I s^00' Vrouwenkerksteeg B. naar school Zuidsingel A; Rinck, onderwijzer aan de school [wuwenkerksteeg B, naar de school lusastraat B; J. M. Hilarius, onderwijzeres aan school Zuidsingel B. naar de Oplei- qsschool voor Gymnasium en B S. aan de Aaimarkt: !)C. M. Hoekstra, ondenvijzeres aan school Duivenbodestraat A, naar de [looi Zuidsingel B. (-16) itel om aan het bestuur van de Ver stol stichting en instandhouding van met den Bijbel te Oegslgeest alsnog :king te verleenen tot stichting van jol voor gewoon lager onderwijs. (IS van 1930 en d7) tel lol het doen rooien en verkoopen (d-i) Prof. Boeke over „Volkscrediet en coöperatie in Ned.-Indië". PLnnNG SCHEEPVAARTVERKEER. pEesler en Wethouders van Leiden Ier algemeene kennis, dat de Talgtacht, ter hoogte van de Koe- Donderdag 26 Februari a.s.i van kmuddags 6 uur tot des namiddags l in verband met het leggen van een Iter voor het scheepvaartverkeer zal ■gesloten. |a van de sande BAKHUIJZEN, Burgemeester. |1 A. v. d.STOK, lo.-Secretaris, lm, 12 Februari 1931. 9311 ■0 Dl 12 FEBRUARI iQ2Q Rag is het twee jaar geleden, dat het fte Stadhuis in vlammen opging. Veel I sindsdien gesproken over de plaats, [enden voTm waarin ons nieuwe raad- verrijzen, doch heden, op den g van de ra-mp, dringt, meer Jnan op andere dagen, zich de vraag loren: hoe lang nog. BEROEPEN. 1^- C Lamain alhier heeft een beroep T-tn naar de Geref Gemeente te üizen. CHR. TEUGDHULP. hilf' laarvers'ag over 1930 van de Ver. P^iijke Jeugdhulp" gevestigd Utrecht- l «Wd 20, ontleenen wij dat in totaal norden verpleegd 12 volwassenen, 8 ongehuwde moeders waren Ge- Idp?, V00r kinderen; bij 10 ge- r u omdat ziekte in het gezin een j1701"'0» orimogelijk maak'te-, bij 2 1 aa m s gescheiden waren. Het I «ntaj verpleegdagen bedroeg 5233 VRIES EN STEVENS- %uitenSleraV<md 'n "^en Turk" 6eh°u- LdwWöne a'?emeene vergadering fstnS k s der NV- Electric it ei t- fn? appii voorheen de Vries en Kiiren °estemm'nK verleend tot het 1 !an een obligatieleening groot e Plaats van den heer A. ,TO" werd Wlen op Z1in vcrzoek eervol üir h.n Verkend, werd tot adjunct- en°emd de heer M. D. J. Helder. Gisteravond heeft prof. dr. J. H. Boeke de reeks Indische lezingen voortgeezt met een voordracht over bovengenoemd onder werp. Spreker begon met een beroep te doen op het voorstellingsvermogen van zijn toe hoorders. Men moet zich namelijk kunnen losmaken van wat men hier onder volkscre diet verstaat In 1929 gaf de Leidsche ar menraad eenboekje uit getiteld„de woe ker in het volkscr dietwezen." Daarin wordt o.a. gesproken over banken van leening en over een hulpbank, de eerste een over heidsinstelling. de tweede een half-ambtelijke pbilantropische instelling. Welnu, ook in ln- dië treft men die typen aan; echter daar hebben zü zich geheel anders ontwikkeld. De Leidsche instellingen dienen voor nood- crediet, voor abnormale omstandigheden, men maakt er noodgedwongen gebruik van öd wil het voor de buitenwereld liefst niet weten. In Indië daarentegen zijn de pand huizen en de hulpbanken, die men daar volkscredietbanken noemt, normale crediet- insteili.ngen, die voor allerlei doeleinden cre- diet verleenen, waar men gaarne en open lijk gebruik van maakt. Hierdoor zrjn deze instellingen niet alleen tropisch snel ge groeid, maar vertoonen zij in hun werking belangrijke afwijkingen van de Nederland- fiche stamgenooten. Spreker ging vervolgens na, waarin de verklaring van deze afwijkingen moet wor den gezocht en wees daarbij op factoren in de tropische natuur, in de economische omstandigheden en in den aard van het volk gelegen. Het treffendste bewijs van die geheel an dere ontwikkeling levert wel de organisatie van het pandcrediet. in Indië in handen van het gouvernement. Ofschoon als crediet- vorm eigenlijk hoogst gebrekkig, heeft deze dienst zich ontwikkeld tot een machtige or ganisatie. die in 1929 56 millioen panden beleende en 207 millioen gulden aan voor schotten verstrekte. Spreker maakte ver schillende vergelijkingen met de Leidsche banken van leening en vertoonde eenige lantaarnplaatjes om het meegedeelde tc ver duidelijken. Vervolgens kw^m het volkscredietwezen in engeren zin ter sprake, dat een afzon derlijk? organisatie vormt Hierin treft men drie soorten van credietinstellingen aan volkscredietbanken, di? gewoonlijk voor een regentschap of een afdeeling, soms voor een gewest werken. De meeste, 71, treft men op Java aan; in de buitengewesten slechts IS Spreker beschreef de organisatie i en werking van deze instellingen, die elk hun leeners bij de duizenden soms b£ de tienduizenden tellen, waarvan het gros ar. alfabeet en die zich in de dertig jaren van hun bestaan tot krachtige banken hebben ontwikkeld, maar met dat al zuiver wes- tersch zijn in inrichting en beheer zonder eenige inmenging van de leeners, die van de organistaie als regel geenerlei begrip hebben. Ook van deze groep credietinstellingen werd een serie lantaarnplaatjes vertoond, die de technische en financieele ontwikke- ling van dit bedrijf duidelijk maakten. Daarna vertelde spreker een en ander van de kleide dorpscredietinstellingen. de loemboengs. ^ie crediet verstrekken in rijst en de dorpsbankjes, die crediet in geld tot geringe bedragen verleenen. Beide instellin gen hebben zich vooral op Java ontwikkeld. Spreker illustreerde hoe zij zich aanpassen aan de behoeften en krachten van de in- hecmsche gemeenschap. Met een beschrijving van de Centrale kas, de centrale instelling voor het gelde lijk beheer en de controle van alle volks- credietinstellingen sloot spreker zijn be schouwingen over het volkscredietwezen af De tijd, die hem nog restte, werd gewijd aan de coöperatie. Dit was trouwens, volgens spreker, in overeenstemming met de betee- kenis die de coöperatie vooralsnog in In dië heeft, een beweging nog in haar kin derjaren De eigenaardigheid die onze Oost op dit gebied vertoont is, dat er twee wetten zijn, die de qoöperatie regelen; een van 1915. een getrouwe navolging van de toenmalige Nederiandsc-he wet en voor alle bevolkingsgroepen bedoeld en een van 1927, speciaal voor de inheemsche bevolking en aan haar behoeften aangepast. Deze laatste regeling gaat er van uit, dat coöperatie iets is. wat de Indonesiër nog moet leeren en dat het gouvernement tot taak heeft daar bij te helpen door voorlichting en raad en duor te zorgen, dat de coöperaties be hoorlijk worden gecontroleerd. Spreker zeide, dat hij hier nog geen in druk maken kan door cijfers, maar enkel door te verklaren dat in snel stijgende mate de organisaties van Inlandsche intel- leclueelen zich metterdaad voor coöperatie gaan interesseeren en dat zich bij hen de krachtige overtuiging heeft gevestigd, dat in coöperatieve aaneensluiting meer dan in iets anders de voorwaarde voor economische ontwikkeling gelegen is. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Het 7de lustrum herdacht. In de zaal van „Zomerzo rg" vond gister avond de feestelijke herdenking plaats van 'hel 35-jarig bestaan van bovengenoemde vereeniging. De voorzitter der feestcommis sie de heer C. Ponsen, heette alten welkom en sprak den wensch uit. dal de feestavond zou mogen slagen en een unicum worden in de annalen der vereeniging De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende daarna met eenige toepasselijke woorden den avond, waarna het feestlied van den heer Jan de Quack werd gezongen In zijn kwaliteit van eere-voorzitlcr gaf de heer .Tan de Quack vervolgens ten deele op rijm in het kort een ice episoden uit het vereenigmgsleven weer, waarbij hij na drukkelijk wees op het doel der vereeniging Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door leden van de jazz-band „Auf- gepast", die individueel en gezamenlijk blijk gaven van hun meesterschap in dit genre. Mt. X. de heer Jan de Quack oogstte als snelteekenaar en als auteur van de poppenkast-operette ..Hallo! Bouwkunst! Leiden!" zeer veel succes. Als erkenning voor zijn medewerking en medevoelen werd hem door het bestuur een krans overhan digd, terwijl zijn dochter en kleindochter bonbons werden vereerd. Prof Ben Ali Brbi deed tenslotte iedereen door zijn magische toeren versteld staan. Als voorzitter huldigde de heer Verhoog den secretaris, den heer Fred. A Wempe, die onafgebroken vanaf den oprichtings datum het secretariaat heeft waargenomen. Als blijk van erkentelijkheid bood hij hem 'n vulpenhouder met inscriptie aan. Hoewel het door den overvloed van nummers reeds laat geworden was, zullen ongetwijfeld de liefhebbers van den dans er nog eenige uurtjes bijgevoegd hebben. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: De Leidsche Katoenmaatschappij v.h. de Jleyder Go., Heerengracht 81, Leiden. Weven, bleeken, verven, drukken van ka toenen en andere stoffen. Overleden Procu ratiehouder; F C. Driessen, Leiden, dd. 20 Januari 1931. De Leidsche Stoomboot Maatschappij ,,De Volharding", Haven 17, Leiden. Over leden Commissaris: F C Driessen, Leiden, dd. 29 Januari 1931. Naamlooze Vennootschap Bonda's Vee- voederhandel. Oude Vest 15, Leiden De statuten zijn gewijzigd. Mooy en Waasdorp. ,,De Nieuwe Leidsche Agentuur", Oude Vest 207. Leiden. Agen turen en commissiehandel Wijziging han delsnaam thans: Mooy Waasdorp. Maison „Gaillard", Stationsweg 14, Lei den Dameskapsalon De eigenares: Mej D. Ph. Gaillard, is gehuwd met den heer B W. F. Rasing, en heeft de toestemming van haar echtgenoot bekomen om als Openbare Koopvrouw op te treden. TWEE VINGERS AFGEKNELD. Gistermiddag je ruim 3 uur heeft de 31-jarige arbeider J Z., die werkzaam heden verrichtte op -de opslagplaats van bouwmaterialen der firma de Later en Meyers aan de Waard een ijzeren bint op zijn handen gekregen, waardoor twee vingers gedeeltelijk werden afgekneld De Eerste Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. ROOIEN VAN BOOMEN. B. en W. doen weer een voorstel tot rooien van boomen. Meestal is iepziekte de oorzaak. Het betreft boomen aan de Rijn en Schiekade, Vliet, Rapenburg (10 siuks), Zoeterwoudsdhen Singel, Morschweg. Zijl singel etc. ZONDAGSSCHOOL „ZAAIT AAN ALLE WATEREN" Feestvergadering. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Zondagsschool „Zaait aan alle wate ren" is gisteravond in het gebouw Prediker een feestvergadering gehouden voor de ouders der leerlingen met hel personeel en het oud-personeel De vergadering stond onder leiding van den heer J. G. Snel, die na de opening op de gebruikelijke wijze, een welkomstwoord sprak tot de aanwezigen en speciaal tot de afgevaardigden van den kerkeraad der Geref Kerk, de vertegen woordigers van het hoofdbestuur van „Jachin", de afgevaardigden van zuslerver- eenigingen en het groot aantal vroegere onderwijzers en onderwijzeressen der Zon dagsschool, die ook van buiten Leiden waren, gekomen om dezen avond bij Ie wonen Al de leden van hel personeel en van het oud-per9oneei prijkten met bloemetjes op de borst, een attentie van de ouders der leer lingen, die zeer op prijs gesteld werd. Hoe zeer de ouders mei hel werk van de Zon dagsschool zijn ingenomen kwam intus- schen het beste uit toen in den loop van den'avond bij monde van den heer Oosten dorp aan het bestuur van de school namens de ouders een geschenk onder couvert werd aangeboden. Groot was de verrassing toen dit couvert een bedrag van f. 230 bleek te bevatten, dat door de ouders gedurende ver schillende maanden met wekelijksche bij dragen was opgespaard. Behalve door den heer Oostendorp werd nog het woord gevoerd door verschillende andere personen. De heer Verleur sprak namens het hoofdbestuur van „Jachin", de heer van der Horst namens den kerkeraad der Geref. Kerk en de heer Kwaadgras namens de Zondagsschool „Zaait Uw zaad in den morgenstond". Behalve deze monde linge waren nog vele schriftelijke geluk- wenschen ingekomen. Hiermede hebben we het officieele ge deelte van den avond wel zoo ongeveer weergegeven. Het programma was voorts, zooals het op een feestvergadering past, aan de vroolijkheid gewijd Zelfs het overzicht over de vijftig voorbij gegane jaren door den heer de Ru had een humoristisch tintje Het muziekclubje van Prediker zorgde voor een uitnemende stemming, terwijl een zang koortje samengesteld uit het personeel van de Zondagsschool onder leiding van den heer de Ru op keurige wijze verschillende verzen zong. De heer H Lambooy H Pzn. trad met groot succes als declamator op. Ook door liet personeel van de Zondagsschool werden, nog verschillende bijdragen gegeven een schimmenspel, een pantomine enz. Het spreekt vanzelf, dat de noodige tractatie niet ontbrak. Hoezeer de aanwezigen zich amuseerden bleek wel uit het feit. dat niemand er aan dacht weg te gaan, terwijl het toch al dicht bij het middernachtelijk uur was toen de vergadering werd gesloten. Na de sluiting bleef 'het personeel met het oud-personeel nog geruimen tijd gezellig bijeen en werd in dezen intiemen kring nog menige herinnering opgehaald en menig dankbaar woord gesproken. Vermeldenswaardig is nog dat de avond, ook werd bijgewoond door den heer Koren- lioff, den eenigen nog in leven zijnden oprichter van de Zondagsschool. EXAMEN NEDERLANDSCHE ARCHAEOLOGIE. Een doctoraal examen met Ned. archaeologie als hoofdvak. Dr A. W. Bijvanck schrijft in de Januari aflevering van het Oudheidkundig Jaarboek onder het opschrift: „De opleiding van ambtenaren voor hel Museum van Oudhe den te Leiden en de Universiteit", o.m.: „Voor hen, die zich op de Nederlandsche archaeologie willen toeleggen, zijn 't meest geschikt de candidaatsexamens in de klas sieke taal- en letterkunde, de geschiedenis en de kunstgeschiedenis (Academisch Sta tuut. Art. 4. rubriek V, 44. letters a. j en k) om als grondslag voor hun verdere studie te dienen Op deze examens kan thans vol gen een doctoraal examen met klassieke archaeologie of kunstgeschiedenis der Oud heid (waaronder in dat geval moet zijn be grepen de oude kunstgeschiedenis van West Azië en Egypte") als hoofdvak (Academisch Statuut, als boven. 47, letters a en k) en bijvakken naar keuze van den candidaat. Naar de Nederlandsche oudheidkunde zoekt men inderdaad als eventueel hoofdvak in het Academisch Statuut onder de daar op gesomde vakken tevergeefs. Is er dus in dit opzicht een leemte in het Academisch Statuut? Zonder twijfel: want blijkbaar wordt behoefte gevoeld aan een examen, dat nog niet bestaal Maar het Academisch Statuut zelf geeft ook den weg aan om die leemte op zeer eenvoudige wijze aan te vullen. In het Statuut (in 56) wordt immers bepaald, dat de faculteit, onder zekere voorwaarden, bevoegd is ook dodo- BINNENLAND. Een deskundige medewerker over de bloemententoonstelling te Haarlem. (3e BI.) Het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de rijksbegrooting, hcofdstnk: alge meene beschouwingen, (Ie Blad). Een enqnete over een wekelijkschen vlieg- dienst op Indië. (Binnenland, 2e Blad). De opkomst der militairen in verband met de griep. (Binnenland, 2e Blad). Het conflict in het zeevisscherijbedrijf to IJmniden. (Binnenland, 2e Blad). Gevormd is een Kerkelijke Raad voor Practisch Christendom. (Kerk en School, 3e Blad). Voorstellen van B. en W. van Amsterdam inzake de tooneelcrisis. (Kunst, 2e Blad). BUITENLAND. De moties van wantronwen tegen Cnrtiua in den Dnitschen Rijksdag verworpen. (Buitenl. Ie Blad). Het Engelsche Lagerhuis verwerpt de conservatieve motie van wantronwen, aan vaardt het liberale amendement. (Buitenl., Ie Blad). Zeer sombere rede van den Engelschen minister Snowden. (Buitenl. en Tel. Ie BI.)] Dnitschland verkrijgt het gewenschte buitenl. crediet. (Buitenl. Ie Blad). rale examens (maar geen candidaats examens) af te nemen in andere studievak>- ken dan de in 45 tot 55 omschreven vak ken (waarbij de Nederlandsche oudheid kunde wordt gemist) en te bepalen, welke van de candidaatsexamens, vermeld in 42 of afgelegd in andere faculteiten dan de faculteit der letteren als grondslag daarvoor kunnen dienen. Bereikt dus de faculteit der letteren een met klemmende redenen om kleed voorstel om een doctoraal examen in te stellen met Nederlandsche oudheidkunde als hoofdvak, dan zal de faculteit, bij de gebleken behoefte aan zulk een examen, zonder twijfel dit voorstel uitvoeren. Op die wijze is onmiddellijk de bedoelde leemte aangevuld. Zeker is in Nederland de weg tot 'het verkrijgen van den doctorstitel in de let teren lang Maar hij, die dien titel heeft verworven, weet. dat die titel in Nederland, en ook in het buitenland, hooger wordt ge acht dan de buitenlandsche doctorstitels, die dikwijls, en vooral aan buitenlanders, zoo gemakkelijk worden uitgereikt. Al is het dus zeer gewenscht, dat een aanstaand museum- amïbfenaar eenigen tijd aan een buitenland sche universiteit gaat studeeren om zijn blik te verruimen en andere toestanden te leeren kennen, het is niet noodig, dat hij tot het buitenland zijn toevlucht neemt voor het verwerven van den titel van doctor in de letteren. Ook zonder een dubbele studie is die titel voor hem in Nederland te be halen". LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTéGEëS". Een aantal leden van bovengenoemde vereeniging bezocht gisteren, hiertoe door de directie welwillend in de gelegenheid gesteld, de N V. Meelfabriek „De Rijn", v.h. firma Wed. T. J Bots. Het gezelschap bezichtigde o.a. de silo's en aspirators Ook zag men het mengen, wasschen en malen van de tarwe, het bleeken van het meel en het automatisch vullen der zakken. Door dit bezoek, dat ongeveer een uur duurde, alsmede door de duidelijke uiteen zetting van den geleider, kregen de deelne mers aan deze excursie een goed beeld van dit bedrijf. Bij K B. is op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den reserve lsten-luitenant J. Boven berg van het 6de R. V. A. Door de „Vereeniging tot behoud van „Trekhonden" voor Leiden en Omstr. en den Bond voor verbetering van den Trekhond voor Gouda en omstr. is opgericht de Neder landsche Bond voor Behoud en Verbete ring van Trekhonden. Bondssecretaris is D. Baas, Jan Filipsweg 87, Gouda. Doordat eenige baldadige jongens gistermiddag de draaideur van het post kantoor te hard in beweging brachten, is de 71-jarige mej. G. L welke zich daarin bevond, gevallen Zij kwam zoo ongelukkig terecht, dat haar linkerdijbeen brak. De Eerste Hulpdienst bracht de oude vrouw naar het Academisch Ziekenhuis. Op 11 Februari 1931 stonden 1547 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 725 op 11 Februari 1930.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1