DONDERDAG 29 JANUARI 1931 No. 21738 OFFICIEEL! KENNISGEVING STADSNIEUWS. Vereeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in de inspectie Leiden. Jaarlijksche algemeene vergadering. DE ZSJLP00ÏTTSERUG. Het Voornaamste Nieuws van heden. ?71sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: I go ets. per regel voor adverlentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I adverlentiën 35 Cts. per regel. Kleine Adverlenliën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens poslrechl. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 70.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. i afsluiting scheepvaartverkeer. Blurjemeester en Wethouders van Leiden Beren ter algemeene kennis, dat de Htaiengracht op Vrijdag 30 Januari a.s. van voormiddags 6 uur tot des namiddags fir, in verband met het leggen van een inker, voor liet scheepvaartverkeer zal afgesloten. !a. van de sande bakhuyzen, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. 1 Leiden, 29 Januari 1931. |- - FELIX C. DRIESSEN Tr. t de volle kracht van zijn leven is ^■enmorgen op nog slechts 39-]arigen leeflijd Ie Woubrugge, waar hij met een (end zou gaan visschen, vermoedelijk (gevolge van een hartverlamming, over- jen de heer Felix Carl Driessen Jr., onder- fecleur van de Leidsche Katoen-maat- Tappij. fc)e heer Driessen was bestuurslid van H departement Leiden der Maatschappij Hdt Nijverheid en Handel en van de Hieleit „Amicitia". Voorts was hij com- Hgsaris van de Leidsche Broodfabriek en Stoombootonderneming „De Volharding" Oo' in sportkringen was de heer Driessen Er bekende persoonlijkheid. Zoo bekleedde B ecnige jaren hel presidium van de Le Ische Cricket- en Voetbalvereeniging ■SC." en ook de zeilsport verliest in hem Bn enthousiast beoefenaar. MD- heer Driessen was meier een man van ^Ben dan van woorden en voerde bij alles ^Bt hij ondernam de zinspreuk „recht door in z'jn banier, pi, die hem van meer nabij hebben ge- BM verliezen in hem een eerlijk en recht- man en een trouw vriend. Blhj ruste in vrede. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. 'ijzifciagen: [C Kort, Breestraat 121, Leiden. Bedden- Bovengenoemde handelszaak 19 B'ingang van 22 December 1930, in liqui datie getreden. |J- Binnendijk. Dorpstraat D 95. Zoeler- Bju y schilder, drogist. Wijziging uitge- ■eri; bedrijf, thans alleen: drogisterij Het ■Meedrijf \9 d.d. 1 Jan. 1931 overge- Bn aan II. van Wilsum.: ■OOR DE R.-K. WERKLOOZEN. I'et ^sluur van den Ned. R.-K. Volks- V afd. Leiden, heeft besloten om met png van Maandag 2 Februari a.s. de P-'-e conversatiezaal van het R.K. Bonds- ter beschikking te stellen voor ont wring van haar werklooze Bondsleden. ItvJ m bestuur Yan den Ned. R.K Vol'ks- aid. Leiden is een 'bedrag van f. 10 F^ngekomen, bestemd voor de B K. weëk- pn. De gv-ver(ster) wenscht onbekend te Tm Hedemtiorgen en -middag hield bovenge noemde vereeniging in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijksche algemeene vergadering, welke als steeds druk bezocht was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester van Voorhout, den heer G Bulten, den referendaris, chef van de afdeeling onderwijs, den heeivli. A. Vriend en de vertegenwoordigers van de Plaatselijke Schoolcommissie. Te ruim 10 uur opende de voorzitter, de heer J. Baak Jzn de vergadering met het uitspreken van een rede, waaraan het vol gende is ontleend: Openingsrede van den voorzitter. Spr. begon met een vergelijking te trek ken tusschen de woelige branding en het huidige maatschappelijk 'leven. Internationaal zien wij stroomingen op komen, die hier en daar nog wel latent maar toch niet minder dreigend tegen elkaar ingaan. Nationaal, zoowel in ons politiek, maatschappelijk als in ons huise lijk- en schoolleven woelt en bruist het. Wij, die het laatste zoo nabij ons hebben, moeten wel heel kortzichtig zijn om niet te onderkennen, hoe allerlei nieuwe denk beelden, richtingen en opvattingen het oude willen wegvagen. Niet alleen uw eigenlijk klassewerk, maar ook de geheele organisa tie wordt door de verschillen van inzicht aangevochten, en als gevolg van de klachten over de resultaten, treden aller lei medicijnmeesters op, waarbij dan chirurgen zijn, die zoo gaarne lot opera tief ingrijpen zouden willen overgaan. Maar dikwijls vraag ik mij af, is er in de gedachtengang met betrekking tot de klachten en de neiging tot verandering geen verwarring van oorzaak en gevolg. In de dag- en weekbladen worden klachten te over geuit, zoodat de lezer lot de vraag komt of het niet beter ware, niet meer te spreken over resultaten, maar al leen over tekortkomingen. Het merkwaar digste is, dat het oordeel van buitenstaan ders al heel zwartgallig is. Vaak worden dan als bewijs aangehaald de verslagen van de examens, der leerlin gen en vooral die der onderwijzers. Als deze het zoo slecht'maken, heet het, kun nen ze het de kinderen toch niet leeren. Maar ook in de school zelf, worden op vaste tijden klaagliederen aangeheven. Het gebeurt meermalen, dat bij de klasse-over gangen een onderwijzer een klasse van zijn collega overneemt. Als regel verneemt men dan eiken dag klachten, dat de kinderen zoo weinig kun nen en kennen. In die gevallen heb ik in dertijd aan den betrokken onderwijzer verzocht, het gesprek over die tekortko mingen na een paar maanden te houden, waarbij ik steeds weer de merkwaardige ondervinding opdeed, dat ze zoo niet ge heel dan toch voor een belangrijk deel ver stomd waren. Het niet dadelijk beschikbaar hebben der kennis staat niet gelijk met het nooit ge kend hebben. Zou ik daarom alle examens willen af schaffen? Integendeel, ik acht ze een goede stimulans voor onderwijzer en leer ling. Voor het kind is het prikkel tot meer dere inspanning, voor den onderwijzer een aanleiding tot meerdere bezinning. Maar dwing kinderen niet een weg le gaan, die voor hen te moeilijk is. Alleen leerlingen, wier aanleg ,en ontwikkeling voldoende succes waarborgen, mogen be stemd worden voor verdere wetenschappe lijke studie Elke poging om zwakbegaaf- den in deze* richting te sturen, moet uit- loopen op désillusie voor den opvoeder en ellende voor den leerling Was er in de maatschappij behoefte aan een vermeerde ring van het aantal academisch gevormde leden, dan zou men kunnen beproeven, of de scheidingslijn nog een weinig verlegd kon worden, maar klachten over het ge ringe aantal worden niet vernomen, in tegendeel, men conslateeert telkens een teveel. Alleen als de practijk van de tegen woordige vooropleiding uitwees, dat. hoe wel onderwijzers en leeraren in alle op zichten voor hun taak berekend waren, de begaafde leerlingen met voldoenden ijver toch mislukten, zou deze opleiding nood wendig gewijzigdmoeten worden Maar ook dat is niet gebleken Wel blijkt, dat de overgang van de la gere school naar liet gymnasium en H.B S. groot en moeilijk is niet alleen, door de wijziging, der leerstof en leermiddelen, maar vooral door de verandering van leer methode en het stelsel van vakleeraren, waarin de inrichtingen van voortgezet on derwijs in hun tegenwoordigen vorm eischcn geheel zelfstandig werken, maar dat zelfstandig werken niet aanleert. Zonder wijziging Van de organisatie zou op beide inrichtingen nog wel wat verbe terd kunnen worden. Stellig is daarbij een tekort. De lagere school kan met betrek king lot het zelfstandig werken der leer lingen ook met behoud van het klassikaal onderwijs, nog heel wat meer bereiken en het Gymnasium en II.BS door minder doceeren en meer onderwijs geven heel wat moeilijkheden voor den leerling wegne men, zonder dat de gang van het onder wijs daar vertraagd behoefde te worden. We mogen wel vertrouwen, dat het wat .bij onderwijzer en leeraar aanwezig is, of het hoe en het waarom met betrekking tot de leerstof, de klasse in haar geheel en de leerlingen individueel steeds te voren een onderwerp van gezette overweging is ge weest, mijn ervaringen verhinderen mij een uitspraak in bevestigenden zin te doen. Zoolang in dit opzicht nog te wenschen overblijft, zal wijziging der organisatie geen baat brengen. Afdoende zal het zijn, als onderwijzers beseffen, dat hun leerlingen straks meer op zelfstandig werken zijn aangewezen en de leeraren voortdurend bedenken, dat zij geen college moeten geven, maar slechts voorbereiden voor de academie. Op lagere school en op H.B.S. en Gymna sium moet ontslaan een innig contact tus schen klasse en letter. Van den laatsten moet op de leerlingen een nimmer ver zwakkende impuls tot belangstelling, ijver en arbeidslust uilgaan. Maar niet alleen het klasseleven wordt veroordeeld, de algemeene schoolorganisa tie wil men eerst geheel vernietigen om ze dan naar men zegt gemakkelijker opnieuw op te bouwen. Deze strooming wordt nog versterkt, doordat in den laatsten tijd adepten der wetenschappelijke paedagogiek Foto Blenzé. midda£ *s de vernieuwde Zijrkpo orWbrug, waarvan wij hierboven een foto geven, voor het verkeer opengesteld. en haar hulpwetenschappen als met één slag alles willen vernieuwen. Natuurlijk erken ik gaarne het nuttige en noodige der studie van de wetenschap pelijke paedagogiek, omdat zij ons niet al leen veel doet begrijpen en waardeeren, maar ook leiding en richting geeft bij den dagelijkschen arbeid, maar ze is alleen niet voldoende om den onderwijzer tot vruchtbaren arbeid in staat te stellen. Want ik geloof, dat de knapste professor in de paedagogiek toch wel voor een klasse der lagere school heel vreemd opkijken zal, als hem wordt opgedragen een leesles te behandelen of een rekenles te geven. Evenmin als we voldaan zullen zijn over liet werk van een huisschilder, die onze buitendeur moet verven en wel veel studie gemaakt heeft van de chemische samen stelling der verfstoffen en vernissen, maar de kwast en het plemuurmes niet behoor lijk weet te hanteeren, evenmin zal de theo reticus in de paedagogische wetenschappen daaraan alleen voldoende hebben bij de practijk van het onderwijs. Een wind van leering is de laalste jaren reeds over ons schoolleven heengegaan. Zoolang hij het stof opjaagt, de muffe trage atmosfeer reinigt was hij ons welkom, om dat wij, hetgeen, niet vastgeworteld door onze overtuiging, onze kennis en ons in zicht, gaarne willen afstaan Als we maar behouden mogen, wat rijpe ervaring als wijsheid heeft opgeleverd, willen we het nieuwe in bezonnenheid aanvaarden. Een frissche voorjaarskoelte, en een milde re gen kan ons rijkelijk verkwikken, maar stormen en bandjirs verwoesten alleen. Revolutie raast en verdelgt enkel, evolutie bouwt op Ook op het- schoolgebied zien en voelen wij dreigende voorteekenen, die elk oogenblik een uitbarsting kunnen brengen. Laten wij daarom handelen als de beman ning van het schip, wanneer het wolkje als een waarschuwend teeken aan het firma ment verschijnt. In welk deel van het on derwijs wij dienen, laten wij ook onze eenige afweermiddelen gereed houden. Een koel hoofd, rustige voorbereiding door stu die en praktijk, ernstige bezonnenheid, maar vooral groote liefde voor den arbeid, de school en het kind. Dan ook zullen wij het scheepje van het onderwijs weer bren gen buiten de branding. Alle hens aan het dekl De stormbal hangt uit. Wees op uw hoede! Een hartelijk applaus dankte den heer Baak voor zijn rede. Na mcdedeeling van de ingekomen stuk ken bracht de (heer Bodewes mede namens den heer Koops verslag uit van de kascom- missie. Het jaar 1928 sloot met een batig saldo van f 11.8-1; 1929 bracht een voor- deelig saldo van f. 27.0-H/2. Ov ere enk om s tig 'het advies van de kascommissie, werd de penningmeester, de heer Dommerholt gedé- ohargeerd voor zijn accuraat beheer. Tot leden der nieuwe kascommrissie werden be noemd de heeren Aldershoff en Meulen- berg. In de bestuursvacatures, ontstaan door de aftreding van mej. S. D. M. Vroom en den heer J. J van Bostelen werd voorzien door de benoeming van mej. T. M Kelly en den heer M J. Krop. De heer W. G. van de Volkere uit Sanl- poort hield vervolgens een lezing over vloeibare lucht. In een zeer humoristische inleidling gaf spr een overzicht van het wezen der vloeibare lucht om daarna een reeks hoogst interessante demonstratie- proeven te houden, zooals het in vasten toe stand brengen van kwik en alcohol, het aantoonen van 'het geweldige expansiever mogen, het broos maken van verschillende voorwerpen, de bekende affiniteitsproef met zoutzuur en natrium, enz Na een korte pauze gaf spr. een uiteen zetting a an de fabricage a-an vloeibare lucht en wees daarbij op het belangrijke werk van Karl Linden, Van der Waals, Kamerlingh Onnes en Loren'tz om ten slotte de aanwe zigen te vergasten op nog eenige proeven, welk warm werden toegejuicht. De heer Baak dankte den heer Van de Volkere a'oor zijn in den hoogslen graad he la ngwekkende a-oordraoht en sprak don vensch uit. dat hij ook een Aolgende maal bereid zal Avonden gevonden een aoordracht te komen houden. Een daA'erend applaus be- Avees de instemming der A-crgadering met dezen wensch. •Hierna werd gepauzeerd. Jn de middagvergadering hield de heer J \an Ham. leeraar aan de Ghr. H.B.S. alhier een lezing over „Verwey's poëzie", Avaaraan het volgende is ontleend: Voordracht van den heer J. van Ham Verwey's poëzie aldus spr. is moeilijk te benaderen, wordt in alle geval moeilijk ge vonden. Daarom staan velen met het woord a'crstandspoêzie gereed om ze le disqunli- ficeeren Een vei wijt, dat met hem Marlant, Spieghel, Huyghens, Potgieter treft en dat men ook op Danle zou overdragen, als men a oor de glorie van dien naam niet zich stil hield. Toch heeft Verwey iels, dat hem niet direct toegankelijk maakt; hij is ander9 BINNENLAND. Jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver. van Onderwijzers en Onderwijze* ressen in de inspectie Leiden. (Stadsnieuwe, lste Blad). De K. L. M. heeft besloten op de lnchtlijn AmsterdamBatavia ook reizigers te ver voeren (Binnenland, 3de Blad). De heer C. W. Bodcnhausen is benoemd tot vice-president van den Raad van Ned.- Indië (Binnenland, 3de Blad). Ons Parlementair overzicht (3de Blad). BUITENLAND. Tardien gehoord inzake de Oustric-aifaire (Buitenl., lste Blad). Twist in de Oostenrijksche Heimwehren .Buitenland, lste Blad). De Engelsche regeering en de vakvereeni- gingswet (Buitenland, lste Blad). Gaat het Spaansche kabinet Berengner spoedig heen? (Tc-1., lste Blad). Ernstige mijnramp in Amerika (Tellste Blad). mensch dan de meesten; hij gebruikt deze heele uiterlijke wereld tot eigen levens verin ni ging. Komende tot Verwey's werk, behandelt spi eker eerst het jeugdwerk, typeerend werk voor- de eerste Nieuwe-Gidsjaren, sensitivis- tische poëzie, waarin hij blijft tot aan zijn groote gedicht „Cor Cordium". Daar wendt hij zich af van de stemmen der menschen óm zichzelf te vinden. Hierop volgt een tijd Aran experimentee ren. en daarna van studie, niet weinig be vorderd doordat hij de rijke bibliotheek van Johannes van Vloten tot zijn beschikking krijgt. Zijn blik richt zich nu van het zelf op de wereld rondom hem. Binnen en buiten wordt één. In tal van bundels belijdt hij deze gemeenschap in rust. Hierna schetst spr. de oprichting van „De Beweging" en een nieuwe poëtische Averkzaamheid. waarbij hij nader toelicht het religieus karakter van Verwey's kunst: een moderne vorm Aran het geloof der réveil kringen, een eigen mystiek, zijn verschil met het officieeie Christendom. Tot slot be spreekt hij zijn houding tegenover Bilder- dijk en zijn gedachten over een herbouw van oix9 Leidsch stadhuis, dit alles naar aanleiding van in tijdsA'olgorde behandelde bundels. HANDELDRITVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTAND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gisteren hield bovengenoemde Vereeni ging in de bovenzalen a\an „De Harmonie" de eerste algemeene ledenvergadering in dit nieuwe jaar. De voorzitter, mr. Romijn., opende met een kort, hartelijk woord van Avelkom deze druk bezochte at erg ad erin g, die dit keer een zeer bijzonder karakter droeg. Het bestuur had n.l. gemeend aran de in dezen winter te houden debatavonden, een avond le moeten reserveeren \roor de dames. Aangezien de middenslandsvrouAV een be langrijke taak in het zakenleven inneemt, kan zij op deze debataA'onden niet gemist Avorden; hij had daarom dezen avond a'oor haar bestemd. De heer Joh. P. G. van Qurtiz- gen uit Utrecht hield een korte rede oa*er „Des Zak en mans Vrouw". Spr. memoreerde in zijn geestige en gezellige rede eenige pun ten dat de aanwezige dames dachten: „Wer kelijkwij zakenmansvrouwen wisten niet, dat wij zooveel presteerden! Wij wisten met. dat wij zooveel deugden hadden( over de ondeugden durfde de heer G zeker niels te zeggen)" Hij besloot zijn toespraak met een ernstiger slot en een Avoord wan opwek king voor de medewerkende atouw in zaken, hun mannen in deze moeilijke tijden met alle kracht le steunenden te helpen en tevens voor de huishouding en de kinderen de goede atouw en moeder té blijven Een Avelge- meend langdurig applaus beloonde den spr. voor zijn rede, waarna het minder officieeie deel van den avond begon. Na een kort woord van inleiding door den a'oorZitter, zong mevr. De Marcas, a'oor- treffelijk begeleid door mevr. Brouwer, .eenige l ederen, waarmede zij zeer veel suc ces behaalden; een woord van wrarmen dank aan haar is hier niet misplaatst. De avond werd verder doorgebracht in een zeer gezellig samenzijn, afgewisseld door een dansje. Moge deze avond door meer dere gevolgd worden en leiden tot den A'er- deren bloei van bovengenoemde vereeniging.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1