ZIJ HEEFT GELIJK J. BAALBERGEN BAALBERGEN VOORDEELIG! DE HEER PARDON R. KANTEBEEN, Nieuwstr. 14 UIT DE OMSTREKEN. NEEN JONGEN, Winterteenen 200 (oei* MODERN SPROOKJE. In een Tearoom aan het Londensche strand werd een 24-jarige kellnerin aan de telefoon geroepen. Toen zij terugkwam barstte zij in snikken uit en was geheel in de war. Zij had name lijk telefonisch de mededeeling ontvangen dat haar echtgenoot met wien zij in 1927 te Dublin op 20-jarigen leeftijd was getrouwd, terwijl de man zelf 16 jaar ouder was, en later naar Australië en vandaar naar Ca nada vertrok, naar Engeland was terugge keerd, in verband met 'n erfeniszaak en dat hij nu door 't overlijden van een familie lid te Ajaccio op Corsica niet alleen in het bezit was gekomen van een groot vermogen, maar bovendien Peer van Engeland was ge worden, zoodat het jeugdige kellnerinnetjc van het Strand plotseling Lady Langford was geworden. Toen de man in Engeland aankwam, was hij in het bezit van 3 Pond Sterling en hij had de reis van Canada naar Europa gemaakt als bediende aan boord van een stoomschip. INSTORTING IN EEN .KOLENMIJN. In een kolenmijn te Wrerdham stortte in een schacht een deel van de zol dering in. Drie mijnwerkers, die op dit ge deelte aan het werk waren, werden door het vallend gesteente bedolven en gedood. HOOVER'S JACHT BESCHADIGD. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat tenge volge van brand 't jacht van presid. Hoover, de „Mayflower" die op de marinewerf te Philadelphia ligt, ernstig is beschadigd. Des kundigen, die het 9chip onderzocht hebben, verklaarden echter dat het weer geheel ge repareerd kan worden. DE WRAAK VAN EEN ECHTGENOOT. Uit Tunis wordt bericht, dat een door zijn ■vrouw verlaten man een dynamiet-patroon dn de kaïmer heeft geslingerd, waar deze vrouw zich met haar minnaar ophield. Deze werd gedood, maar ook drie buurvrouwen kwamen om het leven. DE HAMBURGSCHE ROOFMOORDENAAR. De Berlijnsche melkbezorger Herbert König uit Berlijn, die zich bij de recherche te Hamburg vervoegde met de mededeeling, dat hij de dader was van den roofmoord op den directeur van het „Mercedes Palast", een bioscooptheater te Neukölln, heeft be kend dit verhaal gefantaseerd te hebben. König wilde slechts gratis naar Berlijn te- rugkeeren. Een broeder van König heelt verklaard, dat hij de ouderlijke woning op het tijdstip van den moord noch des avonds, noch des nachts verlaten heeft en niet de dader kan zijn. König is intusschen naar Berlijn teruggekeerd. ZAKENWIJK DOOR BRAND VERWOEST. Naar gemeld wordt heeft te Buena Ven tura in den Zuid-Amerikaanschen staat Co lumbia, een geweldige brand het grootste ge deelte van de zakenwijk verwoest. Verschei dene bankgebouwen en het kantoor der douane werden in asch gelegd. Het blusschingswerk is door den storm en het gebrek aan water ten zeprste belem merd. Tot dusverre zijn er vijf dooden ge borgen. De brand is overgeslagen op de ha- vencmplacementen, met inbegrip van sche pen en dokken. AUTO RIJDT IN EEN GROEP REICHSBANNER-LEDEN. Op den Bremerslraatweg le Delmenhorsl reed een auto uit Delmenhorsl op een groepje Reichsbannerteden in. dat zich op weg naar Bremen bevond. Vier personen werden zwaar gewond. ROOFMOORD IN EEN WINKEL. In do Wcissenburgerstr.isse te Dordmund heeft zich een afschuwelijk drama afge speeld. Toen de kruidenier Schmitl zijn win kel opende, vond hij zijn 53-jaïigen zwa ger met afgesneden hals op den grond lig gen De daad geschiedde met een tafelmes, dat naast het lijk op den grond lag. Waar schijnlijk heeft men hier met een roof moord te doen. SCHEEPSRAMP BIJ ALICANTE. In do nabijheid van Alicante is een Spaansch stoomschip op een rots geloopen. Aan boord ontstond kort daarop een ontplof fing, welke 6 slachtoffers eischfe. Bij het reddingswerk werden 6 matrozen van een ter assistentie uitgezonden schip ernstig ge- Wond. HEVIGE BRAND TE DOORNIK. In het stadscentrum van Doornik is in den nacht van Zondag op Maandag een per ceel, waarin een hoedenmakerij gevestigd was, geheel uitgebrand Verscheidene perso nen moesten in nachtgewaad over de daken vluchten en door de brandweer gered wor den. Een winkelier en zijn vrouw kwamen echter in den brand door verstikking om (N. R. CU. EEN LANDVLIEGTUIG OP ZEE. Op zee nabij Felixtown heeft een Engel- sche militaire vlieger een intereseante poging ondernomen om door middel van met luchtgevulde zakken een landvliegtuig, dat op het water moet dalen, te redden. De machine was aan de vleugels voorzien van „zwemzakken", die door den piloot van zijn cockpit uit, met samengeperste lucht waren gevuld, terwijl hij den motor afzette en de lading naar buiten wierp De proefneming verliep aanvankelijk zeer twijfelachtig. De machine verdween volkomen onder water, doch verscheen, dank zij de luchtzakken, spoedig weer aan de oppervlakte De be stuurder kon, doorweekt van het zeewater, uit zijn toestel worden bevrijd. RECLAME. WOENSDAG 28 JANUARI SPEELT 500 caramb. tegen den CDCI TE7D Haagschen le klasser A. orLiJLK AALSMEER. „Hulp in Nood". Het Weduwenfonds „Hulp in Nood", ge vestigd in de wijken I en II (Oosteinde en Dorp) hield een jaarvergadering in hel wijk- gebouw „Irene". De voorzitter, de heer Arn. Eveleens Gzn., opende met een woord van welkom, waarbij hij tot zijn vreugde mocht constateeren, dat 1930 geen ongunstig jaar voor hel Fonds is geweest. Hierna las de secretaris de notulen van de vorige jaarver gadering, welke onveranderd werden goed gekeurd, en het jaarverslag. Geconstateerd mocht worden, dat 1930 een jaar van be trekkelijke rust voor het Fonds is geweest. Met den wensch, dat 1931 een gezegend jaar voor hel Fonds zou mogen zijn, eindigde de secretaris zijn jaarverslag. De voorzitter bracht den secretaris dank voor zijn over zicht. De penningmeester, de heer W. Koster, bracht verslag uit van zijn financieel beheer over 1930. De totale ontvangsten waren (met inbegrip saldo 1929 van f. 475. f. 1634.87, de uitgaven 1137.80, zoodat er per 31 December een batig saldo was van f. 497.07. De rekening was door een com missie nagezieD en in orde bevonden, waarna de voorzitter den penningmeester een woord van dank bracht voor zijn accu raat beheer. Bij de vervolgens gehouden besluursverkiezing, werden de twee aftre denden, de heeren A. Eveleens Gzn. en M. Alderden Mzn. Jr. met algemeene stemmen herkozen. De uitkeeringen aan de weduwen (een 12-tal) werden voor dit jaar weer on veranderd vastgesteld. Bij de rondvraag brachten eenige leden, namen9 meerdere weduwen, dank voor de haar geschonken Kerstgave. Den bode, den heer Th, Otto, werd door verschillende leden hulde gebracht voor de wijze, waarop hij zijn functie waarneemt, waarbij ook de voorzitter zich aansloot. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. HILLEGOM. Eerste hulp bij ongelukken. Alhier is onlangs opgericht een vereeni- ging tot hel geven van onderwijs in Eerste Hulp bij Ongelukken. Aan dit onderwijs wordt reeds deelge nomen door 14 dames en 35 heeren, het wordt gegeven in overeenstemming met de regelen voor het onderwijs in Eerste Hulp bij Ongelukken vastgesteld door den Konink lijken Nationalen Bond voor Reddings- wezen en de vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken „I-Iet Oranje Kruis". Behalve moreelen steun, heeft de vereeni ging echter ook financieelen steun noodig voor de aanschaffing van leermiddelen en voor zaalhuur Om dien steun te verkrijgen in deD vorm van een bijdrage in eens of van donaties, is een circulaire gericht aan de patroons. Ned. Herv. Kerk. In de Nod. Herv. Kerk zijn bevestigd als ouderling de heer J. D. Jansen en als diaken de heer J. Jansen. dan trouw ik niet met jou. Alleen als onze Meubelen, Bodden, Linoleums, Gordijnen, enz. 6838 van zijn, neet ik zeker dat zij prima zijn en Ik wil in mijn huis geen andere spullen! I Voorstraat 43 - Katwijk-aan-Zee KATWIJK AAN ZEE. Aanrijding der tram. Gisterenmorgen had in de Tramstraat een aanrijding tusschen een tram en een melk wagen van den heer v. d. M. plaats. Do melkwagen stond in het Oostpad met den kop van het paard gekeerd naar de Voor straat Bij vertrek van de tram gat de be stuurder een signaal, waarvan het paard schrok en achteruit liep. De melkwagen kwam legen de tram aan, kantelde en de melkbussen rolden over de straat, de inhoud daarvan ging verloren. De tram werd vrij ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. LISSE. Ned. Chr. Vrinwenbond. Gisteravond vergaderde alhier de Ned. Chr. Vrouwenbond aid. Lisse in gebouw „Rehoboth". Het samenzijn werd geopend door mevr. C. J. Schouten-de Jong. Gezongen werd Psalm 72 6 en eenige Schriftgedeelten wer den voorgelezen. Een welkom werd de aan wezigen en in 't bijzonder den spréker van dezer, avond, den heer J. v. Keulen toe geroepen. De heer v. Keulen verkreeg daarna het woord en sprak over de Zending in Suriname. Spr. begon met eon schildering van het Jand Suriname en zijn bevolking. Het klimaat is voor den Europeaan niet aangenaam. De kust van Suriname is bekend als de woeste Kust. Een beschrijving van deze kust en öe kustplaatsen werd gegeven. Het landelijke van Suriname doet denken aan de Holland- sche landschappen met hun molens. Ver keerswegen kent men in Suriname niet, alles gaat over groote rivieren. Spoorwegen zjjn schaarsch Slechts eens per week kan men per trein meereizen. De geschiedenis van Suriname vertoond geen opgewekt beeld. Tot 1650 behoorde Suriname eigenlijk aan niemand. In 1657 kwam Suriname in Hollandse!) bezit. Onze voorouders echter hebben Suriname eigenlijk in den steek gelaten, alleen wist men er to halen. Spr. handelde daarna over de bevol king van Suriname. Er is geen land dat meer rassen telt dan Suriname. Nagegaan werd hoe de menschen daar leven en werken en toonde aan dat er nog vele typische ge bruiken in eere zijn. Ook het schandelijke slavernij-tiidperk, waaraan ook ons land schuldig is, werd nagegaan en besproken. Na het slaventijdperk kwam er een gebrek aan werkkracht. Het moeilijke is altijd ge weest om geschikte arbeiders te krijgen die in het Klimaat van Suriname kunnen leven. Thans zjjn alle hoofdrassen in Suriname vertegenwoordigd. Deze verscheidenheid van rassen brengt mee, dat er nooit een eenheid komen kan in het streven naar één ideaal voor de toekomst van Suriname. De ver diensten in Suriname zijn thans zoo droevig weinig, dat de geheele kolonie verarmd. Ne derland moest het aandurven, evenals Ame rika om er geld in te steken, anders zal het nooit wat in Suriname kunnen worden. In de pauze werden eenige liederen ge zongen door de dames van Djjk en van Vliet De heer van Keulen wederom het woord verkrijgend, sprak vervolgens speciaal over het Zendingswerk in Suriname. Het is in de Suriname-zending zoo, dat wij moeten zeggen: „Mjjne wegen zijn niet Uwe wegen". Op vaak andere wijze schonk God een geopende deur dan men gedacht had In 1735 vertrokken de eerste zendelingen naar Suriname, doch ondervonden geen aanknoopingspunten. Men moest niets terug trekken. Na herhaalde pogingen gelukte het toch „voet aan wal" te krijgen. Spr. behan delde in den breede het pionierswerk der Suriname-zending. Veie moeilijkheden moes ten Overwonnen worden en ook veel had men van alle zjjden te verduren. Eerst na 20 jaren moeizamen arbeid kwam de eerste vrucht. Een neger begeerde gedoopt te worden en reeds een jaar later waren er reeds zooveel Christenen dat een kerk ge bouwd kon worden. De zending onder de boschnegers onder vond veel tegenstand, doch werd tenslotte ook gezegend. Thans zjjn er 6 takken van zending. Een 40-tal Chr. Scholen konden gesticht worden. Ter wille van den tjjd moest spreker eindigen. Met genoegen werd hij in zjjn causerie gevolgd. De presidente denkte hem voor zijn mooie rede. Daarna volgde sluiting. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Petrus, z. van C. Kortekaas en J. M. v. Diest Margaretha Anna Calharina, d. van W. F. v. Stein en M. A. Turnhout Withelmina Helena, d. van A. Wijsman en A. M. Onderwater. Overleden: Th. Goedemans en A. P. Baak Door de propagandaclub van „De Jonge Wacht" werden foto's van de Patro- naatsretrailes verkocht tot dekking der kosten van de retraite. De opbrengst was ruim f. 70. OEGSTGEEST. Mooie opdracht. Door den architect Jaques van Velsen te Haarlem, is namens het bestuur der R.K. Coop. Woningbouw Vereeniging „8t. Jozef" G. A. te Haarlem opgedragen aan de fa. v. d. Velden en de Jong, aannemersbedrijf alhier, als nietrlaagste inschrijfster, het bonwen van 61 woningen voor groote ge zinnen op een terrein aan de Jan-Gijzen- vaart te Haarlem voor de som van f. 229700. STOMP WIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: W. A. Schrader geb. v. Santen D. P. A. van der Meer geb. Kuypers, Z. P. A. Groeneweg geb. Kuypers, Z. J. M. v. d. Berg geb. Zonneveld, Z. M. .1. Warmerdam geb. Waayer, D A. J. Rotteveel geb. Groeneweg, D. Ondertrouwd: II. G. Gijsbers en II. A. Groenewegen. W. H. Steeds en J. A. C. Vermeer. Overleden: S. M. V. den IJssel geb Groe newegen vr. 81 j. De raad dezer gemeente komt Don derdagavond te 7.15 uur in openbare zit ting bijeen. VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: P. Warmenhoven geb. Buite laar, Z. Loop der bevolking over 1930. Stand op 1 Januari 1930: 1728 mannen en 1762 vrouwen, totaal 3490 zielen. Geboren: 62 mannen en 50 vrouwen, totaal 112 zielen. Vestiging: 235 mannen en 247 vrouwen, totaal 482 zielen Totaal 4084 zielen. Overleden: 8 mannen en 12 vrouwen, totaal 20' zielen. Vertrokken: 209 mannen en 213 vrouwen totaal 442 zielen. Totaal per 31 December 1930 3642 zie len, zijnde 1810 mannen en 1832 vrouwen. VEUR—LEIDSCHENDAM. Fraudulens geslacht vee. Door de ambtenaren van den keurings dienst is een inval gedaan bij de z.g. koud- slager H. aan den Veenweg, zulks op ver moeden dat aanwezig zou zijn ongekeurd frauduleus geslacht kalfsvleesch. Verbor gen in een gonjezak werd in den schuur aangetroffen een partij van dergelijk vleesch afkomstig van gestorven beesten. Het vleesch was geheel uitgebeend en zou vermoedelijk dienzeliden dag nog worden afgeleverd aan de cliëntèle, dit zijn veelal slagers welke het nu juist ook zoo nauw niet nemen. Na inbeslagname is de geheele partij naar het Slachthuis te Den Haag vervoerd. Verg. CoBp. Tuinbouwveiling. De Coop. Tuinbouwveiling Veur en Om streken G A. hield haar jaarvergadering in Hotel de Zwaan, welke was bezocht door 122 leden. In zijn openingswoord wees de voorzitter 'op de nog steeds voor het bedrijf ongunstige toestand en de weinige steun welke de tuinbouw ondervindt van de zijde der regeering, hij hoopt dat 1931 betere re sultaten zal brengen. Na lezing der notu len welke worden goedgekeurd, wordt op een der leden het royement toegepast. Het jaarverslag van den Secr.-Penningm. wat hierna wordt uitgebracht en goedgekeurd vermeldt de navolgende gegevens. Geveild werd f. 1211282.25 zijnde f. 12000 minder dan in 1929. het grootste product wa9 sa lade met 5.000.000 stuks. Verzonden wer- len 893 wagons. Aon de uitbreiding der ter reinen en havens werd een bedrag besteed van f. 66000, terwijl aan de reserve werd toegevoegd f. 2000. Het aantal leden be droeg op 31 December 1930 159. De vei lingsprovisie voor 1931 werd gesteld op 3 pet., de kistenhuur op ll/> cent en de en- tréegelden op f. 25 per lid. De heer T. Borst te Veur werd herkozen als secretaris-penningmeester terwijl als commissaris werd gekozen de heer W. van Kampen te Voorburg. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. Onder voorzitterschap van den burgemees ter kwam de raad van Veur in openbare zitting bijeen. De notulen der vorige verga dering worden ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter wenseht alle leden het beste voor liet nieuw ingetreden jaar en zegt hen dank voor de verleende steun in het afgeloopen jaar en hoopt dat 1931 voor alle inwoners «en goed jaar moge zijn. Verder prijst hij den ijver der leden van den raad, dank zij hen, is de toestand der gc-meente op allerlei gebied verbeterd, waar door de grootste zorg voorbij is. Verder wiist hij op de tot standkoming van de ver beterde Damlaan, de brandweer, de aanslui ting bij de drinkwaterleiding de 10 ge meenten enz. Ook dit jaar zullen groote plannen aan de orde worden gesteld, waarvoor hij nu reeds de medewerking van den ganschen raad in roept, opdat de gemeente tot een zoo groot mogelijkem bloei wordt gebracht. Het oudste lid de heer Blonk dankt den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en wen9cht hem namens den raad alie goeds toe, daarbij de verzekering gevende dat het college van B. en W. op den steun van den raad kan rekenen. De voorzitter verzoekt hierna alle leden aanwezig te zijn bij de bespreking op 5 Fe bruari a.s. met Ged. Staten inzake het uit breidingsplan. Ingekomen is een dankbeluiging van het Haagscb Consultatie Bur tegen de T.B.C voor de verleende subsidie. Goedkeuring door Ged. Staten verhooging presentiegelden raadsleden, gunstige beslissing van de Kroon inzake opcenten Pers. en Vermogensbelas ting: rapport inzake geineenterekening 1929 Alle stukjeen worden voor kennisgeving aan genomen Z.h.st wordt goedgekeurd een aanvulling in de bouwverordening. Een voorstel voor verzekering tegen verlies van gelden en geldswaardige papieren wordt aangenomen. RECLAME. f De gruwelijke jeuk ver. dwijnt onmiddellijk met AKKER't KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest ln met me: star tin Tot onderwijzeres aan de openbare .l wordt genoemd mevr. Segaar uit Den n No. 1 van de voordracht en thans w zoodanig werkzaam. Voorstel steun werkloozen. De heerR. horst merkt op dat het niet in zijn ffl ling ligt aanmerking te maken op het B doch alleen de steunregeling voor alletJ loozen te verbeteren, teneinde de heen dr armoede te keeren. De voorzitter is tegen steun aan onn. ganiseerden, iedereen kan en moet 2^, ganiseeren, crisiswerkloozen zijn hier rj echter wil hij daarnaar wel een ornien, instellen. (Ontslagen personeel Enkes terfabriek. Corr.) B. en W. willen gezien de abnormafej stand tot 1 April a.s. f.2.50 per week 1, elag geven. Verder moet hij er tegen protesteer^j in de R.-K. kiesvereeniging is gezegd het geld maar over den balk wordt wanneer bedoelde persoon zich eet'- moeite gaf de juiste cijfers na te gaan hij anders spreken. De heer De Koning spijt het dat dj J Raaphorst niet eerst zijn licht eens heeft 1 gestoken bij het B. A. alvorens direct ut B en W. te gaan, het B.A doet wat zij h. De heer Koning stelt voor alle werÜBt! een toeslag te geven van f. 2.50 p?r i»;-| tot 1 April a.s. welk voorstel z.hat r,- aangenomen. Na een vraag van den heer Borstal, afsluiting brug over den Kerksloot. de voorzitter antwoordt dat dei! I zijnde geen gemeentebrug, tevensgeraft is, wordt de vergadering gesloten. f SDc tie A W f! t I» 01 G 0 I VOORSCHOTEN. Wegens vertrek naar elders zal k| beer J. W. Bakker bedanken als raads'i Als opvolger wijst de lijst der Anti-Pal Partij aan de heer D. de Jong. D IC WASSENAAR. Aanbesteding. Door het Gemeentebestuur werd aad> steed het verbouwen van twee politiewre> gen aan de Raaphorstlaan alhier. Ingestb ven werd als volgt: J. H. Wijgh te Voorburg voor f. 819) Dubbeld te Bergen voor f. 7993; D. Ruil Wassenaar voor f. 6974; Van Heloss en Moermond te Wassenaar voor f. I N.V. v. d. Wel en Bax te Wassenaar!» f 6758; Gebr. de Wit te Wassenaar ra f 6666 G. van der Veen te 's-Gravealag voor f. 6500. De gunning is aangehouden. Men beeft zich door verbreking een slot toegang verschaft tot een tót staande bij een bouwwerk aan de Zijllui Door den heer S. aannemer alhier wordt» groote hogveelheid gereedschap vermist ZOETERWOUDE. Tot tijdelijk hoofd van de 0. L schod op het Dorp alhier, alsmede tot tijd# hoofd van den vervolgcursus, is door B. 0 W. benoemd de heer W. Krijnen, gep ho)M eener school in Ned. Indië. Door het bestuur van de R.K. Meisje school in de Zuidbuurt is aan den Raad es verzoek ingediend om medewerking te w leenen tot het beschikbaarstellen van e-a lokaal voor het geven van onderwijs 3 lichamelijke oefeningen aan die school. De voordracht voor hoofd der O.L. alhier luidt als volgt: 1. J. van de Ral hoofd der 0.1. school te 'sGravemoer; H. K van Duivenvoorde, onderwijzer eene o. 1. school te Oudewater en 9. J Kenniphaas, hoofd der o. 1. school te Dó* melen. Gedurende het afgeloopen jaar werd» door den keuringsdienst van waren 62 f® kels en 8 bakkerijen in deze gemeente gei' specteerd. Er werden 2764 monsters ge® men, waarvan er 157 ter plaatse en 2607 het laboratorium werden onderzocht Alp beurd werden 1 keer tarwe en roggemeel; j boekweitmeel en grutten; 3 keer P3®5®) 2 keer puddingmeel; 7 keer gedroofj vruchten; 1 keer erwten en boonen en keer koffie-extract. De commissie tot wering van 9C'">p verzuim heeft resp. gekozen tot haar v:" zitter en secretaris de heeren J. Schi'-1- en N. Roos. Op ai. 25 en 26 Febr. a.s. zal in z.g. koorzaad der N.-H. Kerk alhier ten K- hoeve van den bouw eener nieuwe pasw- I een bazar gehouden worden. Gisterenmiddag zijn ten nadeele Jj| den fabrieksarbeider B. B. in 't Lage alhier een paar werkschoenen ontvree®- Een landlooper die verdacht wordt hel to hebben gepleegd is bij den gemee® veldwachter bekend.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6