Wolfgang Amadeus Mozart. UITVOERING JEUGDKOOR CHR. ZANGVER. „HALLELUJA" TE KATWIJK AAN l[\ VRAGENRUBRIEK. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA. RADIONIEUWS. PRACHTIG GESLAAGDE BLOEKEN-CANTATE. Foto Vooü, Bij de herdenking van zijn 175sten geboortedag. WOLFGANG AMAfDEUS iMOZAIR/T. Johannes Cbrysostemus Wolfgang Ama deus Mozart werd den 27slen Januari te Salzburg geboren. Deze Oosten rijksOhe tnu- ztókslad „par excellence", beroemd om de ieder jaar weerkeerende schilderende Mo- zartfeesten, mag er ziöh op beroemen, dat tonnen haar muren een der grootste muzi kale genieën het levenslicht zag, die dc wereld ooit heeft voortgebracht. Mozart stamde uit een muzikaal geslacht: zijn vader, onder-directeur der bisschoppe lijke kapel, was een veelzijdig, hoogstaand musicus, niet slechts componist, doch tevens ltegaafd organist en violist. Van zijn zeven kinderen bleven er slechts twee in leven: zijn dochter Maria Anna die Nannerl en Wolfgang Amadeus. iDeze heeft aan zijn vader, vam wien hij den degelij'ken ernst voor zijn kunst erfde, ontzaglijk veel te danken gehad. Door dezen werden zijn muzikale gaven vain ion"s-af aan onlavklkeld, zonder dat hij ziijn zoon ondanks de op zeer jeugdigen leeftijd onder nomen tourneé's op verkeerde wijze ge ëxploiteerd heeft. Een der bekendste musicologen heeft de lieteekenis van Mozart ongeveer als volgt geschetst: „Zoo lang in de muziek originaliteit, rijk dom, „Schwung", vindingskracht, klank, volmaakte dramatische kar akte rteekening harmonische schoonheid en diepe kennis van den muzi'kalen bouw aansipraalk maken op Mijvenden roem, behoeft men zich niet on gerust te maken over de onvergankelijkheid van den naam van W. A. Mozart." Hij toonde een ongeëvenaard meester schap: zoowel in melodie, harmonie, poly- phonie als coloriet; de volmaakt zuivere verhoudingen zijner werken, zoowel inner lijk als uiterlijk zijn merkwaardig. Er is wellicht geen kunstenaar geweest, In wien het genie als scheppende kracht zich zóó openbaart als in dezen componist, die ook als herscheppend musicus de u ereld reeds vanaf zijn zesde jaar verstomd deed staan. Noch in zijn spel, noch in zijn com- poneeren was eigenlijk ooit van een moei zaam leeren sprake: slechts behoefden slui merende gaven tot daden opgewekt te wor den. Zonder inspanning leerde hij piano en speelde viool zonder eenig onderricht. De tourneé's, die Vader Mozart met zijn beide kinderen ondernam Nanned, be kend pianiste, was toen elf en Wolfgang zes jaar verbaasden geheel Europa en ook ons land heeft, nadat hun roem vanuit En geland was doorgedrongen, vam hun ver bijsterend Spel getuige mogen zijn. De vader bepaalde er zidh niet slechts toe zijn zoon tot een vioolvirtuoos te ont wikkelen: de jonge Mozart groeide onder zijn leiding tot een veelzijdig musicus op. Reeds op 4-jarigen leeftijd ontstonden de eerste compositieproeven, terwijl hij kort daarop reeds bewondering afdwong voor zijn zeldzame immprovisaties en geheugenproe- vcn, een „symphonie" en een „Klavior- buoh", waaruit zijn latere liefde voor me lodie en rythmiek sprak. De vader schreef dan ook, dat Wolfgang op dien leeftijd reeds presteerde, wat men slechts van een man vam 10 jaren zou mogen ver langen. Tijdens zijn tourneé's, die triomf tochten werden, componeerde hij veel: o.a. hier te lande variaties op het (nieuwe) Wilhelmus. In Weenen dirigeerde de 12- jarige knaap een door hem gecomponeerde mis: waar hij kwam, werd hem door de (meest gezaghebbende musici hulde ge bracht. Zijn eerste werken toonden den Italiaan- sdhen stijl; vervolgens leerde hij van de zjg. Mannheimer componisten en maakte Ie Darijs kennis met de opera's van Gluck. Uit dit alles bouwde hij ten slotte zijn eigen persoonlijke kunst op, die absoluut eenig is. Zijn productiviteit was enorm op elk ge bied; opera, kerkelijke muziek, orkestmu ziek, kamermuziek werken: in ieder genre waren de meeste zijner werken openbarin gen van zeer hooge schoonheid. Do waarde en de invloed dezer composi- üeschat voor do muziek li Heratuur en de muziekonlwikkeling ook maar bij benade ring te omschrijven, is in een kort bestek als dit, ondoenlijk. Men heeft Mozart ver geleken met wat Raphael voor de schilder kunst was, dit wel om de klaarheid eu gratie in zijn muziek en de zeldzame har monie tusschen uitdrukking ein vorm. HET GEBOORTEHUIS VAX MOZART IN SALZBURG. Mozart behoorde tot hen, voor wie de mu ziek slechte de eenige vreugde en hartstocht beteekende: hij hem geen sprake van eenige worsteling alvorens de compositie op papier stond. Zij was reeds volkomen gereed, voor dat zij neergeschreven werd: alles, zelfs het meest gecompliceerde ging natuurlijk en met groot gemak. En zoo klonk het ook. Gelukkig, dat Mozarl deze uitzonderlijke gave beschoren werd, wan.t hij bleef daar door, ondanks zijn diep-tragisehe analerieele omstandigheden, een gelukkig mensdh. De wereld heeft dit genie tijdens zijn latere leven niet geschonken wat hem toekwam: anderen profiteerden geldelijk van zijn talenten. Veel kommer en schrijnende ar moede is hem toebedeeld, hij stierf zoo goed als verlatenOok een Mozart kon van de kunst alleen niet leven. In den nacht van 5 December 1791 sloot Mozart voorgoed de oogen, nadat hij kort te voren nog met zijn vriend Süssmaier de instrumentatie van zijn ontroerend en on vergetelijk Requiem hij schijnt het voor zichzelf te hebben geschreven besproken had. Slechts eenige vrienden begeleidden een eindweegs den armzalig soberen begra fenisstoet. Door gebrek aan geld begroef men hem in het algemeene graf: na veertien dagen wist niemand meer aan zijn vrouw, die tij- den.s Mozart's dood ziek te ibed lag, de laatste rustplaats aan te wijzenEen nieuwe doodgraver was aangesteld Gelukkig: het nageslacht heeft hem. die in totaal ongeveer 625 werken naliet, ge- eerd op de wijze, die men aan zulk een mensdh verschuldigd is. En het zal dit blijven doen, welke hervormingen de muziek ook in de toekomst brengen mag, en hoe anders meerderen op het oogenlblik ook over enkele zijner wenken mogen oordeelen, dan een vorige generatie. Deze muziek is in menig opzicht onver gankelijk: daaruit straalt de zonnigste schoonheid en de eeuwige jeugd, die Mozart, ondanks onnoemlijke zorg en ellende als kostbare schatten in zich droeg. De 35 jaren van zijn leven schonken der men9ohheid geestelijke waarden, die men voor geen goud ter wereld zou willen missen. Mogen wij in onze eerbiedige herdenking van den man, die Italiaansche melodische vreugde vereenigde met Duitsche diepte van gevoel en den grondslag legde eener Duit sche opera, vergelden, wat aan dit genie van „licht en liefde" misdaan is. Mej. B. te I, Uiterlijk April zou offi cieel de dienst functionneeren. v. Dte L. Gp het oogenblilk is u niet gehouden tot het doen van een ui'tkeering. Als naderhand eventueel echtscheiding wordt uitgesproken, moet verdeeling der ge meenschapsgoederen plaats hebben. H. L., te L. Met het plaatsen van een advertentie zult u waarschijnlijk uw doei niet bereiken. Het gcleekende stukje lieert niet veel beteekemis. De opdracht zal toch zeker wel door den man gegeven zijn. Stel alles in het werk de zaak te schikken. Ge lukt dit niet, dan is een proces voor den kantonrechter de aangewezen weg. R.. ,le L. Als de goederen u bij testemen- laire beschikking zijn vermaakt, kunt u zo zonder meer aanvaarden. V. W., te B. De begrafeniskosten cn dergelijke worden betaald uit de nalaten schap. v. B., te L. Het beste is zelf de zaak te gaan bespreken bij het Dept. v. Buitou- landsohe Zaken. V., te L. De rekening moet door u be taald worden. B., te B. Wend u tot de arbeids inspectie. Abonnê te L. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland verleent eiken Woensdagmorgen om halfelf audiëntie. De uitvoering van de bekende „Bloemencantate" van Geertruida van Vladeracken, welke gisteravond door het Jeugdkoor „Hi|, Ieluja" te Katwijk aan Zee werd uitgevoerd, is voor de spelers als ook voor de leiders een groot succes gewordt De zaai voor Chr. Prot. Belangen te Kat wijk aan Zee was gisterenavond geheel bezet met belangstellenden om het jeugd koor te hooren, onder leiding van den direc teur, den heer P. de Rook uit Leiden. De heer K. Seinstra opende met een kort woord. Hfj liet eerst zingen Ps. 150 1 en ging vooraf in gebed. Daarna zong het koor de „Bede om hooger hulp". Dit moei lijke nummer klonk zeer zuiver. Het daar opvolgende koortje was een compositie van den directeur n.l. „Vlinders", dat evenals nummer „Heien", zeer in den smaak viel. De jeugdige zangers en zangeressen werden hartelijk toegejuicht. Ook veel applaus ver wierf „de standvastige tinnen soldaat". Voor al de jongensstemmen kwamen hier goed uit. Het laatste koor voor de pauze was „De schoonste feestdag", waarin zeer mooi de stem klonk van de sopraan-soliste, Jacoba van der Plas. Na de pauze werd de avond in beslag genomen door de „Bloemen-Cantate" van Geertruida van Vladeracken. die schitterend slaagde, Hoe aardig waren de jongens en meisjes omgetooverd in bloemen. In schit terend gekleurde rokjes en 'blouses, de hoofden met bloemen getooid, boden de meisjes een betooverenden aanblik. De jon gens stelden de riddersporen en de monniks kappen voor. De paddenstoelen met haar grocte hoeden vielen op, evenals het meisje, dat de zon voorstelde. Een woord van hulde komt toe aan mej. Gaikema uit Leiden, die voor de uitbeelding zorg had gedragen, alsmede voor 'de groe peering en de regie. Den heer de Rook komt alle lof toe voor de uitvoering van het muzikale gedeelte. Ook dient vermeld te worden de pianiste mej. Mien de Roode uit Oegstgeest. die een uitstekende piano begeleiding gaf. Onder ademlooze stilte werd dit uitvoerige muziekspel aangeter Aan het applaus kwam schier geen ei-J totdat het laatste gedeelte nog eens jj naild werd. Éen prachtige bloemenmand waü directeur aangeboden, evenal3 bloemstuk aan mej. Gaikema, mej. Mien de Roodj de solo-zangeres Jacoba van der Plu, In één woord, het was een prachtige slaagde avond waarover allen zich ife voldaan betoonden. Ds. Pras sprak nog een kort slotte Hierin bedankte hij allen, die tot het sia medegewerkt hadden, tevens den org; Na het zingen van Gez. 180 :1 en ia-j spreken van het dankgebed ging menie, De piano was uit het magazijn vs: h heer Nic. van Beelen. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 28 JANUARI. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Riekel van Sliedrecht. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, de heer J. Smit van Heemstede. KATWIJK AAN ZEE. Nieuwe Kerk: Nam. 7 uur, ds. Kalkman. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (H. Morschweg): Nam. halfaoht, bijbellezing. Irene: Nam halfadht, ds. Boeke. OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (Bijbel lezing). ds. Broeyer. WADDINXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Grisnigt. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Breda (vac. J. J. II. van Beem), P. de Bruijn, te Driebergen; G. van Dijk, te Lisse-, en A. W. M. Odé, te Koudekerk. Aangenomen: Naar Ierscke, K. Engels- ma, te Zwartsluis. Bedankt: Voor Sappcmeer, C. Brinkerink, te Oostvoorne. GEREP. KERKEN. Aangenomen: Naar Soest, S. Wouters, te Dronrijp. Bedankt: Voor Smilde. S. Wouters, te Dronrijp. GEREP. KERK. IN H. V. Bedankt: Voor Zandvoort, G. Ubbink. te Utrecht. NED. COMM. v. INTELLECT. SAMENWERKING. De reorganisatie van het Institnnt te Parijs. Onder leiding van haar voorzitter, prof. dr. N. v. Wijk, hield de Ned. Commissie voor Intellectueele Samenwerking in één der zalen van het Departement van Onderwijs, K. en W. haar algemeene vergadering. Allereerst bracht de voorzitter den dank der commissie aan de in April 1930 afgetre den secretaresse, mej. dr. E. C. v. Dorp, die gedurende de eerste drie en een half jaar mei groote toewijding de belangen der Com missie heeft behartigd. Vervolgens bracht de nieuwe secretaris-penningmeester, dr. J. ter Meulen, het verslag uit over het afge- loopen jaar. waarbij o.a. melding werd ge maakt van de reorganisatie van het Insti tuut voor Intellectueele Samenwerking te Parijs, welke echter ten gevolge heeft gehad, dat thans geen enkele Nederlander meer deel uitmaakt van het personeel van dat Instituut. Vooral het niet verlengen van hei dienst verband bij den heer dr. J. E. Baron de Vos van Sleenwijk, die gedurende de laatste jaren hoofd der wetenschappelijke sectie is geweest, was een zeer pijnlijke verrassing. Behalve de persoonlijke kwesties van het ontslag der Nederlanders geldt het hier een principieele zaak door het feit, dat thans, geheel in strijd met hetgeen juist werd vastgesteld voor het secretariaat van den Volkenbond, aan het Parijsche Instituut de vertegenwoordigers der kleine naties door die der groote mogendheden geheel dreigen te worden vervangen. De commissie nam dan ook diverse moties aan om haar teleurstelling over dezen gang van zaken uit te spreken, welke naast de stappen, door de Nederlandsche regeering ondernomen, zeker niet zullen nalaten, in druk te maken op de betrokken autoriteiten en zullen medewerken om juistere inzichten bij den arbeid van de intellectueele samen werking van den Volkenbond, ingang te doen vinden. Met voldoening mag melding gemaakt worden van de pogingen der Nederlandsche commissie om onze uitgevers en schrijvers van in het Nederlandsch geschreven welen- schappelijke werken, w.o. ook proefschrif ten. te bewegen, aan hun verhandelingen een resumé in een wereldtaal toe te voegen. Niet slechts werd een dergelijke wensch afgedrukt in eenige jaarboekjes van studen ten der faculteiten, maar reeds meer dan één voorbeeld is aan te wijzen, dat weten schappelijke werken met een résumé in een wereldtaal verschenen. Het is te hopen, dat het binnenkort regel wordt, dat in het Ne derlandsch uitgegeven wetenschappelijke boeken tevens een, enkele bladzijden groot, overzicht van hot werk in het Engelsch, Fransch of Duilsch zullen bevatten, waarbij het dan ook nog aanbeveling zou verdienen op de titelpagina van de aanwezigheid van zulk een overzicht melding te maken. Msb. VOOR WOENSDAG 28 JANUARI. Hilversum, 1875 M. Uitsl. VARA.-Uit- zending 8.00: Gramofoonpl. 9.15: Orgelspel, Joh. Jong 10.00: Morgenwij ding (VPRO.) 10.15: Gramofoonpl. 10.30: P. J. Kers: „Onze Keuken" 11.00 Gramofoonpl. 11.05: Radio Volks-Univer- siteit, Dr. A. K. W. Arntzenius 11.35: Gramofoonpl. 12.00: Politieber. 12.15: Gramofoonpl. 12.30: Concert. VARA-sep- tet o. 1. v. Is. Eyl 2.15: Gramofoonpl. 2.25: Vrouwenuurtje 3.15: Gramofoonpl. 3.20: S. de la Bella: „Vakbeweging eu de Coöperatie" 3 35: Gramofoonpl. 3.10: Maak hel zelf door C. SchaakeVerkozen 4.30: Concert Jac. v. d. Woude (viool) en Joh. Jong (piano) 5 00: Kinderuurtje 6.00: Onderwijsfonds Binnenvaart 6.30: Mandoline-cursus Joh. B. Kok 7.00: Prof. Dr. J. Jordan: „Hoe neemt het dier de wer kelijkheid waar?" 7.30: Politieber. 7.45- Gramofoonpl. 7.50: Uitzending voor de Nederl. Vereen, van Fabrieksarbeiders M m. v W van Cappellen (voordracht), V. v. d. Berg (toespraak), J. v. d, Meulen (bariton) en Johan Jong (orgel en piano) 9.00' Uitz. uit Zaandam. VARA.-orkest o. 1. v. Hugo de Groot en Gem. Arbeiders Zangvereen. „Excelsior", Zaandam 10.30 Vaz Dias 10.40: Gramofoonpl. Huizen, 298 M. Uitsl. NCRV.-üitzending 8.00—8.15: Schriftlezing 8159.30: Gramofoonpl. 10.3011.00: Ziekendienst 11.0012.00: Concert, M. F, Jurjaanz (Harmonium), Mej. de Jager (sopraan),fa Mijnhout (alt) 12.0012.30: Gramolvd platen 12.302.00; Concert, fe RavenswaayMöllenkamp (zang), H. S? mann (viool), H. v. d. Horst Jr. (céj Mevr. R. A. v. d. HorstBleekrode (pui! 2.002.30: Gramofoonpl. 2.30-3JI: Lezen van Chr. Lectuur, Mej. M. Wraü" 3.004.30: Concert. Mevr. Fr. fee kampRoeske (viool), Mej. Eti Itasï (viool), Mej. Ali Baartscheer (piano)-0 4.45: Gramofoonpl. 5.006.00: deruurtje 6.006.45: H. Pilon: ,1 exterieur van de melkkoe in verband de innerlijke eigenschappen" 6.467.ü E. H. Timmerman: „Toewijding en enige- ning" 7.158.00: Gramofoonpl. il 8.50: Concert Arhhemsohe Orkestrao o. 1. v. M. Spanjaard. Georg Steinar (We nen) viool 8.509.20: Ds. L. D. „Holland op Zee" 9.2010.15: Vera) concert 10.15: Vaz Dias 10.25—11$ Gramofoonpl. Davenfry, 1554.4 M. 10.35: wijding 11.05: Lezing 12.20: Gra® foonpl. 1.20: Orkesteoncert 2.20-te cert. S. Scanes (sopraan), T. Dance (tei ton.) 2.46: Uitz. voor scholen 3® Orkestconcert. F. Laffitte (piano) 5® Orgelspel door R. New 5.35: Kindenrri 6.20: Lezing 6.35: Berichten F* Recital door R. Murchie 7.20: Lezing 7.45: Lezing 8.20: Concert, Orkest, Ste winsky (piano) 9.20: Berichten Vervolg concert 10.30: Lezing 10® Berichten10.50: Concert. Sextet 11» 12.20: Dansmuziek. Parijs „Radio Paris", 1725 M. Gramofoonpl. 12.50: Gramofoonpl - 4.05: Gramofoonpl. 6.50: Gramofooul 9.05: Concert. Orkest, piano en solist® Lannenberg, 473 M. 6.20: Gramofo® platen 9.3511.15: Gramofoonpl. - 11.30: Gramofoonpl. 12.25—1.50: Ork»' concert 4.20-=-ö.2Q: Orkestconcert - 7.05: Orkestconcert. Intermezzo: KoorMf Daarna: Berichten en tot 11.20Orkesten* eert. Kalundboxg, 1153 M. 2.50-4.50: w; kestconcert ?n voordracht 7.508oo. Orkestconcert 8.509.15: Romancen- 9.55—10.20: Viool-soli 10.20—Ito" Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20: Dansmuziek - 6.00: Concert 6.50: Trio-concert 8» Concert. Orkest en solisten. Zeesen. 1635 M. 5.40—1120: Voer drachten en lessen 11.2012.15: Ore mofoonpl. 12.151.20: Berichten— 2.05: Gramofoonpl. 2.053.50: U® en lezingen 3.504.50Concert 7.45: Voordrachten en lessen 7.® Cabaret „Tribiine". Regie Hans ?e' Schmiedel 9.30: Berichten en daama I' ll.50: Dansmuziek. GOED NIEUWS VOOR DE DUITSCHE RADIO-LUISTERAARS. De Duitsche Bijkspresident heeft een vullingsparagraaf van de Belastingwet ah kondigd. waarbij wordt bepaald.dat het fen van belasting op zich in particuli vertrekken bevindende radio-toestellen toegestaan is. u I Begrijpelijk kan het ons voorkomen. deze bepaling door het Duitsche Luist®1" publiek met vreugde werd ontvangen^

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10