LAATSTE WEEK DER GROOTE OPRUIMING! t IN OEN WINTER. Maarsmanssteeg 7 H. M. PIERB9T Telefoon No. 630 AMERIKAANSCHE NOTITIES Krabbels uit Zwitserland. INGEZONDEN. VOETANGELS EN KLEItlJ OP BELASTINGTERREI Parijs, 18 Januari 1931. Zoo'n winter als deze. met zijn bijna onafgebroken regen- en storm weer is niet zoo erg yroolijk in Parijs. En wanneer men al die buitenlandsche toeristen ziet. rijke vreemdelingen die hier enkel en alleen maar voor hun plezier zijn. vraagt men zich met eenige verwondering af Waarom blijven die hier? waarom gaan ze niet liever naar wat milder en zonniger klimaten, slechts een uur ol vijftien treinen hiervandaan? Toch, wanneer er opeens een paar dagen kompn, zooals verleden week het geval was, dal de winter een beetje meer echt „win- tcrsch" wordt, en een aangenaam prikkelen de droge kou de regenbuien vervangt dan is de heele stad ineens weer in een allerple zierigste geanimeerde stemming. De café'a, die den vorigen dag nog zoo leeg waren, vullen zich met een menigte gaslen. die zich genoegelijk wat komen war men voor een dampenden grog of een flink- heete kop koffie met een scheutje „calvados" of een andere sterke, opwekkende likeur erin. Buiten op straat betrekkelijk weinig voet gangers. Maar massa's auto's jachten door de straten en vervoeren van kou rillende meöschen naar plaatsen waar het warm is en gezellig druk; en de eigenaars van schouwburgen, music-halls, dancings en café'a ademen op Zelfs op verschillende café-terrassen, die voor de gelegenheid omringd zijn met gla zen wanden en verwarmd worden door gloeiende brasero's -- kleine gemakkelijk verplaatsbare potkacheltjes met houlskool en coke9 geslookt zit 'n dicht publiek ge animeerd te babbelen voor glazen met kleu rige likeurs gevuld Speciaal gedurende zulke echte wintersche dagen, denken de Parijzenaars terug aan den goeden ouden lijd, toen de boulevards nog de boulevards waren en de vele café's en café terrassen, die elkaar van de Madeleine tot aan de faubourg Montmartre opvolgen, de plaatsen van samonkomst waren voor al wat Parijs kende aan talent, geest en elegance. En juist In die wintersche dagen zijn er twee beroemde ParijZenaar9 gestorven, die typische vertegenwoordigers waren van dien boulevard-geest en die boulevard-elegance van véér den oorlog. Te wetenr de dichter, romanschrijver dramaturg, geschiedschrij ver. kunst- en muziek-criticus Willy (Henri Gauthier-Willars) en de schilder van alle mondaine elegances Boldini. Zoo ongeloofelijk als dat moge schijnen, Willy, die echte ..boulevardier", wiens werk in zijn geheel niets heeft van dat van een filosoof of van een in sludién of ernstige overdenkingen verdiepten geleerde —isbe gonnen als medewerker aan tijdschriften voor.... dierkunde en sterrenkunde Dan. plotseling verbaast die geleerde-in-den-dop zijn familie en vrienden met de publicatie van een bundel sonnetten. En wal later verandert hii heelemaal van ncnling. en loont nog slechts smaak te hebben voor alles wat humor, kunst of elegance is. En dat wordt zijn succes een triomf bijna. Kranten en uitgevers vechten weldra om zijn artikelen en zijn boeken. En hel publiek 9lormt er op af znodra ze uitgekomen zijn, verslindt hegeerig alles wat de geestige en ondeugende Willv schrijft. Fn die wetenschappelijk ontwikkelde man, die een waar geleerde had kunnen worden, wordteen soort boulevard-koning, lan ceert nieuwe modes, heeft er plezier in het publiek en zijn collega's op allerlei manie ren voor den gek te houden, geniet van de schandalen, die hij verwekt. En daartusschendoor. van tiid tol tijd. pu bliceert hij als om do menschen nog meer tf verbazen een boek over geschiedenis, waarin hii zich in staat loont stoffige archie ven te doorsnuffelen en daar zelfs authen tieke onuitgegeven documenten in te ont dekken. Hel is hier niet de plaats om in bijzon derheden te treden over het buitengewone leven van dien man. Het aantal boeken dat hij publiceerde? dat wist hij misschien zelf niet. Van alle kanten werd hij over stroomd mot aanvragen om copie. en om daaraan te kunnen voldoen, nam hij zijn toevlucht tot talrijke medewerkers en zelfs tot wat men hier „negers" noemt (onbeken de schrijvers, die hun werk verkoopen aan een schrijver van naam. die dal dan een voudig onder zijn eigen naam uitgeeft). Maar op een goeden dag begint zijn succes te dalen. En als na den oorlog het boule vard-leven sterft, raakt Willy, de incarnatie zelf van den boulevard-geest, uit de mode. Hij slaagt er nog maar nauwelijks meer in om hier en daar wat copie geplaatst te krij gen. En dezer dagen stierf hij in armoede bijna, en werd naar zijn laatste rustplaats begeleid door slechts enkele trouwe vrien den. die zich nog den glorie tijd van den overledene herinneren, toen hij zijn vrien- de en bewonderaars bij duizenden tellen kon. Het lot van Boldini was anders Even be roemd Parijzenaar als Willy hoewel hij Italiaan was beroemd om zijn geestig heid. zijn grappen zijn (eesten, was hij door het wezen van zijn kunst-zelf minder ge neigd in hel vulgaire te vervallen En on danks de evolutie en zelfs de revolutie die de schilderkunst sinds den tijd van Boldini's grootste glorie heeft doorgemaakt, is ieder een nu nog van meening. dal hij in zijn por tretten zich een eerste klas kolorist betoont van een schitterende elegance, en aan wien ten der meest beroemde moderne portret schilders. Kees van Dongen, heel wat van zijn stijl te danken heeft Sinds langen tijd reeds was htj door zijn hnogen leeftijd gedwongen zich uit het open bare leven terug te trekken, en nu hij voor goed is heengegaan, laat hij enkel treurnis na zoowel om zijn persoon als om het ver dwijnen van dal schitterende, vrnnlijke en een beetje lichtzinnige tiidperk dal hij in zoo menig glansrijk beeld onsterfelijk heeft gemaakt. En bijna ter zelfden tijd Is een derde be roemde .boulevardier" gestorven. Alfred Nilson Fyaher. Wie heeft véér, gedurende en na den oorlog de „bofte van Fysher" in dat kleine straatje vlak bij de Opera niet ge kend I lederen nacht van kwart over 12 (na den uitgang van de schouwburgen) tot 2 uur kwam daar in die bofte een zeer select pu bliek tezamen, in rok en avond cosluum dat voor een zeer hoog geprijsde flesch cham pagne er verschillende cabaret-artiesten kwam toejuichen, de beroemdste van den I lij<3 Fysher. die dichler en comjxmlst was. trad soms zelf de estrade op om daar eenige van zijn eigen liedjes te zingen. En hopwe' hij maar heel weinig stem had. Oogstte hij daar- I mep altijd een stormachtig applaus van zijn cliënten Met die figuren verdwijnen de laatste herinneringen aan „den" boulevard en den I langen lijd van zijn beroemdheid Wat is daar nu nog van over? bijna niets!Nadat de boulevard Haussmann doorgetrokken is, hebben de boulevards hun laatste intimiteit verloren, hun charmante kronkeling Ze onderscheiden zich in bijna niets meer van andere groote Parijsche straten, en in elk geval zijn ze hun intellectueelen kunste naars eleganten en viveurs kwijt, die eiken dag in hun talrijke café's tezamen kwamen en van daaruit de bekendheid van een nieuw boek, de beroemdheid van een kunstenaar over de wereld verspreidden, en beslisten over de nieuwste mode en den laatsten smaak. En wat vooral bedroevend i9 voor de Pa rijzenaars, is dat die gestorven boulevards geen erfgenamen hebben nagelalen Want werkelijk, ze kunnen niet of in elk geval nég niet vervangen worden door de Champs Ely9ées met hun hotels, ..brasse ries" en dancings voor fuivende riike bour geois. die enkel uiterlijke luxe in plaats van talent, geest en elegance, volstrekt nog zoo'n slechte ruil niet vinden. M. DE ROVANNO. RECLAME. RECLAME. i A wegens verkoop van het huis in onze Afdeeling Huishoudelijke Artikelen. SLUITING ZATERDAG A.S. SI JANUARI ALLES IS SPOTKOOP - TWIJFELT NIET •- PROFITEERT ER VAN Nog koopjes in Tatel-, Ontbijt- en Theeserviezen enz. Klein restant in, andere artikelen Komt nooit ferny voor (leze prijzen, het is weggegeven, zoo goedkoop 'fcsfl gQgr H. P. H. KEEREWEEFf BEGRAFENISSEN Tel. eet AUTO-TRANSPORT Aalmormie. CREMATIE 4762 New York, Jan. 1931. A happy New Year. Voor het eerst in lange jaren klinkt de wensch A Happy New Year met een grondtoon van echtheid, nog nooit heb ik zooveel nadruk hooren leggen op dat woordje i Happy. Nieuwjaar 1930 kwam vlak na de j catastrophe in Wall Street toen we midden i op de helling naar beneden gleden. In het begin van dat jaar was men er vast van I overtuigd, dat tegen de lente en op zijn laatst tegen den zomer de gewone traditio- 1 nee ie voorspoed van Amerika weer in volle glorie zou zijn teruggekeerd. I In allerlei opzichten is het een merk waardig jaareind geweest. Een week véér Kerstmis begon het te sneeuwen, iets wat gewoonlijk in Januari plaats heeft, in de j laatste jaren. Natuurlijk was het welkom I i Sneeuw, ijs en Kerstmis hooren bij elkaar als de zon en de zomervacantie. De mooiste Kerstoadeautjes zijn nog altijd sleeden, schaatsen en ski's, die den vorigen winter zoo goed als geen dienst hebben kunnen doen, maar ditmaal heeft de jeugd haar hart kunnen ophalen. Het moet al heel hard sneeuwen wil het in de binnenstad blijven liggen en gelukkig is dat het geval nog niet geweest; verkeersopstoppingen en stampvolle trottoirs, een onbeschrijfelijke modderboel en plassen, terwijl niemand het er zonder bespatte kleeren afbrengt zjjn de pleziertjes van sneeuw in de City. In de stillere wijken en op het land daarentegen is de witte vacht een weldoenster, die grauwe verf en doodsche tinten met haar smetteloosheid bedekt en Amerika mooi maakt. Mooier dan op den me-.st zomerschen dag, naar mijn smaak. En vergeet dan de duizenden, Ja, do tienduiz nd n volwassenen niet, die naar sneeuw snakken, omdat er wat aan te verdienen valt. Een stad als New York trekt elk jaar een paar millioen op de gemeentelijke begrooting uit voor de opruiming. De New-Yorkers bibberen nog na van den schok, die de sluiting van twee banken, de Bank of United States en de Chelsea Trust Company, teweeg bracht. Het geb.urde itet in de dagen, dat iedereen met de posterijen aan het hoofd luidkeels vroeg: Doet uw Kerstinkoopen nu, verzendt ze tijdig! en daar waren bijvoorbeeld in de Bank of U.S. vier honderd duizend cliënten, dio voor een dichte deur, bewaakt door een politie agent, kwamen, wanneer zij hun geld wilden hebben.. Voeg daar nog de klanten van de Chelsea Trust hjj en het is duidelijk, dat een half miliioen New-Yorkers minstens m»t gemengde gevoelens elkaar en anderen „A Happy Christmas" wenschten. Voor velen was het de genade slag in dezen tijd van depressie en toch blijft het voor een buiten staander al even wonderlijk hoe gauw men zich weer aan den toestand weet aan te passen. Deskundigen schatten het aantal ban ken. dat in het afgeloopen jaar in alle V. S. over den kop zullen zijn gegaan op een duizendtal met een totaal kapitaal van ruim zeven honderd millioen dollar. De Bank of U.S. alleen vertegenwoordigde een waarde van tweehonderd millioen en de naam heeft er hel noodige toe bijgedragen om een paniek te verwekken onder dat deel van de btvolking, die fn alle onschuld meende met een regeeringsinstelling te doen te hebben Wat de algemeene depressie betreft, deze houdt nog onverminderd aan en het is een opluchting, dat de beroemde groot-industri- eelen of politici, wier meening altijd in bijzondere omstin 'Igheden gevraagd en ge publiceerd wordt, zich eindelijk zijn gaan onthouden van de steevaste mededeeiing, dat „de financieele basis van het land intact is" en dat „betere tijden om het hoekje staan te wachten". Vooral een man als de staalmagnaat Charle6 Schwab heeft zicb in dien zin gedurende het laatste jaar uitge laten en ons enfant terrible, Will Rogers, meende hem deze dagen openlijk te moeten vragen om geen Nieuwjaarswensch te doen waarin hij de spoedige terugkeer van Voor spoed voorspelde. De opinie van de New-Yorksche zaken wereld over de afgeloopen Kerstdagen is niet ontevreden en evenmin opgetogen; het schijnt meegevallen te zijn, maar er zhn kleine aanwijzingen, "die boekdeeien spreken. Ne gentien jaar achtereen heeft de groote „New York Times" een inzameling gehouden voor de z.g. „Honderd Noodigste Gevallen", die zich in de jaren uitgebreid hebben tot 700 800 gevallen van stille en diejie armoede. Er werd dit jaar slechts 325.000 dollars bijeengebracht en dat is ongeveer 20 mille minder dan het vorige jaar. Maar nog teekenender is het feit, dat er minder menschen een gift inzonden, maar dat de bedragen grooter waren. De duizenden in zenders van vorige jaren, die een, twee of vijf dollar stuurden, bleven ditmaal ach terwege, omdat ze dat zelfs niet konden missen en velen schreven bij hun gilt een i briefje, dat zij het 5f met groote zelfop offering deden, öf dat zij uit dankbaarheid voor hun eigen goede omstandigheden hun jaarljjksche bijdrage vergroot hadden. Daartegenover staat, dat er zelden op zulk een grootsche schaal weldadigheid is uitgeoefend en wanneer er nog stumperds met Kerstmis hongerig- h.bben rondg.'Ioopen is het tragische pech geweest. Er zjjn let terlijk honderduizenden besteed voor het voeden, verwarmen en opvroolijken van mas sa's gTooi en klein en het particulier initia tief is in sommige gevallen opmerkelijk geweest. Er waren kappers, die grati3 aan boden te knippen en scheren, kruideniers, die hun behoeftige buurtjes uitnoodigden op Kerstdag met de boodschap: neem mee naar huis, wat je hebben wil en eigenaren van z.g. „coffee pots" en dergelijke volks restaurants, die zelf een queue van hon- gerigen voor hun inrichting opstelden en die bij troepjes tegeliik binnen op een stevig maal tracteerden. Deze z.g. „bread lines" ziet men overal en zjjn sinds 1919 niet zoo talrijk geweest. Op bet Times Square, dus in het hartje van de City, waar de wereldberoemde theaters liggen, reikte het Hearst kranten syndicaat 's avonds boter, hammen en kolfie uit. Vlak daarbjj stond een reusachtige denne- boom in een zee van gekleurde electrische lampjes, luidsprekers bulderden Kerstliederen over het Times Square en in groote ver lichte letters werd iedereen, ook de vreemde ling binnen New-York een vrooljjk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar toegewenscht. Grooter ironie van liet noodlot kon er moeilijk gevonden worden. DE VRAATZUCHTIGE MUIS. Van je vrienden moet je het maar hebben. Buurvrouw Marianne heeft hier te lande, j vooral in de Suisse Romamde, nogal een wit voetje. Een giftig artikel, onder den titel „La souris vorace" verschenen in een groot Fransoh dagblad, verwekte daaronder veel ergernis. Het ging weer over de eeuwige quaestie van de Vrije Zones. In gezegd arti kel werd dan niet minder of meer beweerd i dan dat Genève, minzaam aangeduid als „La souris vorace", er op loerde bij een eventueelen oorlog, als Frankrijk eens het onderspit mocht delven, Savooie in te pik ken. Waarbij ons tevens de waarschuwing gewerd, dat het muisje zich leelijk vergiste. Want, mocht tengevolge van een ongeluk - kigen oorlog, ooiit Savooie voor Frankrijk verloren gaan, dan zou in geen geval Zwit serland. maar slechts Italië den buit m de wacht sleepen. Die Zonesquaestie is welis waar geen zaak, waarbij het om den wereld vrede gaal, maar toch ware het te wen- schen, dal er een einde kwam aan de strijd vraag. die sinds eenige jaren de verhouding tusschen overigens goede buren vertroebelt. Maar gezien de tegenstrijdige belangen 1 schijnt hel moeilijk een oplossing te vinden, die beide partijen bevredigt Door hun lig ging zijn Genève en Savooie geheel op elkaar aangewezen. Genève is een hoofd stad zonder land. Savooie een land zonder hoofdstad. En, gelijk een bekend groot Fransch staatsman het eens ironisch zeido, bestaan er slechts tweo manieren om de zaak voor goud uit de wereld te krijgen: Of Frankrijk moet Genève of wel Genève moet Frankrijk annexeeren. Men begrijpt dat Genève, de stapelmarkt van den Vrede, welk artikel hier door tal- looze officieele en officieuse vereeniguigen in het groot wordt gefabriceerd, zich bitter gegriefd voelde door die aantijging van impe rialistische en veroveringszuchtige neigin gen. Temeer, wijl deze beschuldiging geuit werd juist bij de herdenking van het eeuw feest van de eer9te Vereeniging tot bevorde ring van Wereldvrede, La Société de la Paix, in 1830 gesticht te Genève, welke vereeniging als voorloopster van den tegen- woordigen Volkerenbond mag beschouwd worden. Het initiatief er toe was te danken aan graaf Jean-Jacques de Sellon. burger van Genève. De Sellon was een merkwaardig mensch, een utopiist, zooals hij door zijn lijdgenoolen genoemd werd, een idealist en droomer, zoo als hij zich zelf betitelde Maar daarbij te vens een practisch mensch, die volkomen besefte, dat het tot slandkommg van een eeuwigen vrede, of juister gezegd de uitban ning van den oorlog, geen werk was dat in eenige jaren tot stand kon komen, maar mis schien wel eenige eeuwen zou eischen. Maar, zooals hij zeide, „dit neemt niet weg, dal alles een begin moet hebben en wijl tot dusverre nog niemand het gedaan heeft, heb ik hel initiatief genomen." Evenals vijf en twintig jaar later zijn stadgenoot Henna Dunanl door de aanschouwing van de ellen de op het slagveld bewogen werd tot grond vesting van het Roede Kruis, zoo was de Sel lon door de met eigen oogen geconstateerde misère als gevolg van de Napoleonislische oorlogen, er toe gekomen zich op te werpen als vredesapostel. Zijn afschuw voor den oor log was bovendien de consequentie van den afkeer, die hij voor de doodstraf koesterde. Nadat hij geconstateerd had dat de af schaffing van de doodstraf in Toscane een invloed ten goede had uitgeoefend op de cri minaliteit, begon hij in zijn vaderland een kruistocht tegen de peine capitale. Pas later, toen het gevaar voor een we reldoorlog in Euroja dreigde, ving hij zijn actie aan legen den oorlog, dien hij in strijd achtte met alle grondbeginselen van recht zoowel als van menschelijkheid Een defensieve oorlog, opgedrongen ter verdediging van hét vaderland vond hij evenwel onder bepaaldp omstandigheden ge wettigd. Zoo werd op zijn initiatief den eer sten December 1830 te Genève de eerste in ternationale vredesbond opgericht door een aantal vooraanstaande mannen uit verschil lende landen van Europa. De Sellon was zijn tijd ver vooruit. Denk beelden, thans gemeen goed en belichaamd in de S. D. N., werden voor honderd jaar reeds door hem onder de publieke aandacht gebracht. De Sellon was een man voor ontwape ning, in dien zin, dat hij afschaffing begeer de van de slaande beroepslegers, die hij als een groot gevaar voor den vrede beschouw de. Daar hij slechts den offensieven, niet den delensieven oorlog veroordeelde, was hij van meening, dat militaire legers ter bescher ming van het land volle recht van bestaan hadden. Beseffende, dat ook zonder legers ten allen tijde strijdvragen tusschen de volken zouden bestaan, zag hij de noodzakelijkheid in van een scheidsgerecht, dal een perma nent college diende te zijn. Bovendien ver klaarde hij zich voorstander van een alge meene en internationale veiligheidsovereen- komsl, waarbij de verbonden staten elkan der wederkeerig bijstand beloofden in geval van een aanval door eenig land Men ziet, hoe dicht de Sellon reeds stond bij het stand punt van degenen, die honderd jaar na hem, den strijd hebben aangebonden tegen Mars, en zoozeer de vrcdestempel, die hij zich ge droomd had, gelijkt op die van den huidigen Vnlk»renbond. De hulde, hem 1 December 1930 gebracht in de aula van de universiteit te Genève, bij monde van den Italiaanschen geschied- vorscher Callavresi, was zeker niet te vroeg. Een andere kwestie, eveneens gebaseerd op persoonlijke ijdelheid zal weldra door volksstemming beslist worden. Evenzeer als de vorige een question bruiante, de wet op de déroraties (in den volksmond aangeduid als de „Lintjeszaak" (les pelits rubans). Sommigen, vooral in de Duilsch-Zwiiser- sche cantons, vinden dal elke decoratie, de „crachat des rois", een schande is voor den rechtgeaarden democraat. Maar velen in de Fransch-Zwilsersche cantons zijn het daar mede niet eens en oordeelen, dat zoo'n lintje in elk geval wel aardig slaat en in geen enkel opzicht de onafhankelijkheid of de waardigheid van den Zwilser in gevaar brengt. Ten riotte heeft de regeering voor gesteld de Zwitsers vrij te lalen in het al dan niet aannemen van een buitenlandsche onderscheiding, evenwei alien militairen, minderen zoowel als officieren, benevens alle federale- en cantonale autoriteiten en ambtenaren het aannemen en dragen van vreemde decoraties en titels te verbieden. Dil regeeringsvoorstel heeft de meeste kans bij het in Februari te houden referendum aangenomen te worden, hoewel het sommi gen nog niet ver genoeg gaat. bewerende dat het aannemen van een deroralie, titel of pensioen van een vreemd land zulk een ont- eerende daad is. dat verlies van burger schapsrechten en onverkiesbaarheid voor diverse ambten daarvoor wel do minimum straf moet zijn, Gelukkig da! deze kwestie, die in en bui ten de Kamers eindelooze debatten uitlokte, aanleiding gaf lot heel wal inkfverrtiorsing, eindelijk van de baan koml Het werd ver velend. (anl de bruit pour une omelelle Dr KLAUS. Genève, Januari 1931. (Buiten verantwoordelijkheid der RajJ Copie van al ol met geplaatste etniJ wordt niet teruggegeven Geachte Redacteur. Als abonné van uw veel gelezen bladJ ik zoo vrij een klem plaatsje te vraje-1 voorbaat mijn dank. De algemeen,"! schouwingen gelezen hebbende blad d. t 22 Jan. j.l. waar de heer J mentier zegt dal er per jaar rond Lm opgebracht wordt door de kleine a Geref. Kerk, dan juicht ondergetr dit toe. Ik wou dat hel f. 50 000 v kon er nog meer aan armen en oui dagen besteed worden, maar nu tqi vraag aan den heer Parmenlier ri deze. hoe komt het dan als de kleinef of middenstander aan hel Rusthui! i Hooigracht (No. 38) wil leveren dat 1929 10 pet korting op de levensei;] gegeven moest worden uilgenomen g en dan nog een jaarlijksche bijdrage i bovengenoemd tehuis? Hoogachtend I. SLAG ER Janvossensteeg 8, Bl'i» de: mail dus lar de on Stft RECLAME. echtf. fp.iesche IIialHEEREN BAAS 20-SOa.prrm Het menschelijk kasregister. Geachte lezer, denk niet. dat het th» bedoeling is, een debat te ontketenen i de al- of niet juistheid van de theorie Darwin; maar dit is zeker: heeft deze bij hel rechte eind gehad, dan wanft mensch binnen enkele tientallen jaren met een kasregister, ter plaatse, waarr L thans nog zijn hoofd bevindt. En de corn I van deze merkwaardige vergroeiing n I ge? Wel. die is nergens anders te dan in het bewuste artikel, dat zonder ken of blozen voorkomt in iedere wetgr: n.l„Iedere staatsburger wordt gear's wet te kennen". Had nu het woordje acht" twee woorden meer naar liifcj plaatst, zoodat er 9prake was van geachte staatsburger moet de wet tc:e' dan zag het er voor de niet-geachuta) i burgers wat minder somber uit dan Ihn Maar dit i9 nu helaas niet het geril I i dus worden we verondersteld de 152891 kelen van de bestaande wetten en «id ningen, alsmede de 431 artikelen, elke maand bijkomen, uit ons hoold kennen. Natuurlijk zijn daaronder ook begrqe 1 befaamde artikelen van onze sleedj geperfectioneerd wordende belastingf! ving en daar we in deze rubriek spea daarover zullen spreken, verwijzen es I maal naar een paar artikelen, ie reek 1 duizenden onzer medeburgers veel xi j hebben gebaard. Daar is eerstens het bewuste artikel 1 dat een tikje aan Machiavelli doet derii „Bijaldien eenig feit grond oplevert bet vermoeden, dat een aanslag ten onr is achterwege gebleven of vernietigd, ol te lage aanslag is opgelegd, kan de te nig geheven belasting van den belli plichtige of zijn erfgenamen worden i vorderd, zoolang niet sedert den aam van het belastingjaar drie jaren zijn streken" en verder in aansluiting datf art 85; „De in een naderen aanslag te grijpen belasting wordt met het vier daarvan verhoogd, tenzij blijkt, dat slrel over één belastingjaar te weinig belasliil^^ geheven. In geval van navordering f I meer dan één belastingjaar wordt deV hooging slechts toegepast op één der Nb gen. die van den belastingplichtige te «ir is geheven, bij verschil on het grootste Daarbij moet opgemerkt worden, da!V verhooging volgens art. 85 niet Ie w V schouwen is als 'n soort straf, doch vee* "u als een vergoeding voor het nadeel, dat Rijk wordt verondersteld geleden te betw wegens te lage aanslagen in vorige beJ-* tingjaren. Voorts moet de zin: „de in een s"-'-1 aanslag te begrijpen belasting wordt het viervoud daarvan verhoogd, te"1 b I ij k t. enz." op deze wijze opgeval I den dal de belastingbetaler moet aannri1 I lijk maken, dat noch in voorafgaande, tf in op het bewuste belastingjaar volp'-J jaren, le weinig belasting is geheven. De Inspecteur kan dus steeds bij -; opleggen van een navorderingsaansw j viervoudige verhooging daarin verwed" waarna de contribuant in de desbetren^ gevallen moet aantoonen, dat er ""'H I sprake kan zijn van één belastingjaar.151 over te weinig belasting werd betaald Er is echter één uitzondering, waarin vordering niet is toegelaten, ook al over een bepaald jaar te weinig helss - geheven Er kan n.l. later geen navw- i ringsaanslag opgelegd worden in "ie - vallen, waarbij de Inspecteur, bij de ling van den primitieven aanslag zorg in acht genomen heeft, die redelil- wij? van hem kan worden gevorderd. J w. indien de te weinig betaalde b"' het gevolg is van een amblelijk verzuim In de literatuur vond ik dezer paar merkwaardige voorbeelden, wen' ter, met bet oog op de plaatsruimte d» gende week medegedeeld zullen worde^

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14