Voor hen die fotografeeren BOUWKUNSTIG SCHOON. JOH. GEIJTENBEEK's F0T0HANDEL FINANCIEN. KUNST EN LETTEREN. LAND- EN TUINBOUW. Gevatte Koude DE STERRENHEMEL IN NEDERLAND IN DE WEEK VAN 21-28 JANUARI, 20 UUR M. T. Zuid XV. Op de St. Jacobsgracht. [et is wel eigenaardig, dat de St. Jacobs- iht gedeeltelijk een vervallen karakter Hkgt We zijn er vlak bij het Plantsoen, en Ktraal wordt er afgesloten door den hoofd- ■él ran het museum voor Natuurlijke his- tori- Dat men dien hoofdgevel daar ge- Htst beeft eD niet naar de zijde van het Vat der Werfpark, wijst er dunkt ons op, datlmen vermooiing van de vrij breede Bat heeft verwacht. Waarmee ik nog niet Hiejd wil hebben, dat de hoofdpartij van btt| museum met de hardgeel geglazuurde nen lusschen den rooden baksteen en de isehe vormen van de gevelconslructie juist zoo bijzonder mooi zijn. zijn op deze gracht nog verschillende Ie huizen, die beter lot verdienden dan dmatig te worden verwaarloosd, iertoven heb ik er een paar geteekend, loan dat met de kroonlijst onze bijzon aandacht verdient. (u is m 't algemeen de werkelijkheid mooier dan een leekening. maar dit- il geloot ik dat mijn teekening het wint. bi tornt zóó. St. Jacobsgracht '24 is een iwoonbaar verklaarde woning en ziel er irdaad onbewoonbaar uit. Het groote Bm m de grondverdieping is met planken diAtgespijkerd en de toestand van het bov- nlichl boven de deur is ook precair Nu ben ih zoo vrij geweest, dat bovenlicht op mijn leekening te vullen met kleine ruiljes «ioals in de bovenste ramen nog aanwezig lijn en in het groote raam een kruiskozijn nel luiken en kleine ruiljes te famlasecren. Miir overigens is de structuur van den precies zooals op de teekening is aan- en Had ik mijn fantasie nog verder werken dan was ook de breede 18de sche kroonlijst verdwenen om plaats te en voor een topgevel met een vijftal n. De schuine afsluiting van het en de kroonlijst uitrijzende zadeldak is waarborg, dat de oorspronkelijke toe- si anders is geweest, er het geraamte van den gevel weiden nu niet uit. Het valt op, dat de grond- lieping vrij hoog is. Dat komt meer voor oude Leidsclie huizen. Het is vrij zeker, I' 9 dan in de 17de eeuw een weverij in De ramen op de eerste verdieping zijn luurlijk in vrocgeren tijd kruisramen ge ne'. zooals die op de tweede verdieping bewaard zijn gebleven, ze gevel behoort geheel tot de groep, die m ons artikel XIV hebben besproken. ^■v«n de deur. het groote raam en de ramen ■r eerste verdieping zien we zaudsteen- T*ken met een gebeeldhouwd kopje in de nueden en diamantkoppen ter zijden. Dat Bze zandsteenstrekken niet meer aanwezig ■n boven de bovenste ramen is almede een B-'erwijziging dat de top in den loop der kn is veranderd. Nu is er nog een ken- 'k. dat ons herinneren doet aan Bree- "t 79 en Noordeinde 11. Ter zijden zien 1* twee jaartalsteenen met cartouche, Borop de aanduiding: anno 1669. lm de :n is een steen met een gebeeldhouwde luwenkop. In den muur ziet U een negen V ^kers, die alle een krul dragen welke ■J' .voren buigt evenals het topanker van ■Pomeinde 24 Ik heb op het leekeningetje j. en de geveltoppen aangegeven, hoe ■f ankers tegen den muur zitten. 'le - Traat 1k mij af zouden er nu ■eusch geen menschen te vónden zijn, die zooveel voelen voor het oude stedenschoon dat de gevel eens grondig schoongemaakt en hersteld kan worden en dat er weer een bewoonbare woning achter verrijst? Dat moet toch mogelijk zijn. Weer en wind hebben nu vrij spel door de kapotte ruilen en de gaten in het dak en het zal op den duur zoover komen, dat de bouwvalligheid voor de omgeving een ge vaar gaat opleveren Nu is de zaak nog te redden en kan men een voorbeeld van een mooi geveltype uit het derde kwart der 17de eeuw nog redden. En dan moet men en passant ook nog even letten op den vervallen trapgevel op den hoek aan de overzijde. Opzettelijk heb ik den tuitgevel No. 22 er ook hij geteekend. Deze zal van lateren tijd zijn dan het besproken gebouw, doch niet zoo heel veel later. Ik vermoed van het einde der 17de eeuw. Ik grond mijn ver moeden in de eerste plaats op de ontlasting der bovenste drie ramen: gemetselde ont- lastingsbogen, vlak in den gevel, waarvan twee met vijf en één raam met drie sluit- steenen van natuursteen. Bovendien werd mijn aandacht getrokken door de vei- sierde gesmeed ijzeren muurankers. Het topanker is iets te groot geteekend, maar daardoor valt de fraaie vorm beter op. Boven de ramen der eerste verdieping zijn nog twee ankers van eenvoudigen vorm aangebracht. Een derde is vermoedelijk vroeger ook nog aanwezig geweest. De onderpui van deze woning is in lateren tijd gewijzigd. En nu begeven we ons nog even naar het Noordeinde. Daar zijn nog twee trapgevels van afwijkend type, beide volgens de be scheiden eveneens uit het derde kwart der 17de eeuw. De drie trappen zijn hier bree der dan gewoonlijk het geval is en boven dien is de middelste laag. Vermoedelijk heeft de midden (rap bij beide vroeger een bekro ning gedragen, waardoor de indruk wal een voudiger kan zijn geweest. Ik wijs echter in 't bijzonder op de zandsteenen dekstukken met kopje en diamantkoppen. Bij N.oordeinde 35 zijn deze dekstukken boven ramen bewaard, bij No. 33 is nog slechts één over boven hel bovenste venster De laatste gevel vertoont sporen, dat boven, dat raam nog eenc of andere versiering moet hebben ge- zelen. Als we nu samenvatten dan geven de volgende gevel9 ons zandsleenstrekken van het beschreven type: Breeslraat 79 (1652), Noordeinde 11 (1660), St. Jacobsgracht 24 (1669), Noordeinde 24, (1671). Ongedateerd zijn Noordeinde 33 en 35 en het pakhuis Heerengracht 16. We zullen ze ook nog aan treffen bij Nieuwstraat 49 en 51 (1650) waarover later. Verder zijn er nog eenige gecemente gevels hier en daar, die ook in denzelfden tijd vallen. Wij mogen dus be sluiten dat het geveltype met zandsteen- strekken met een kopje in het midden en diamantkoppen terzijden, dagteekent van tusschen 1650 en 1675. Uit den zelfden tijd daleeren ook de geveb met zandsteenen ont- laslingsbogen, die we in ons artikel van 31 Dec. '30 bespraken. De steenhouwerstraditie was hier dus in dien tijd nog in eere. Het is niet onmogelijk dat dit alles tenslotte het werk van één man is geweest. RECLAME. en 8075 zij, die dit voornemens zijn, is het nu voordeelig koopen. Wegens onze aanstaande groote verbouwing worden een groot aantal Camera's en Benoodigdheden tegen Spotprijzen uitverkocht BREESTRAAT 79 - TELEF. 1851 DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Financieele toestand der bank niterst precair In een der zalen van den Dierentuin to Den Haag werd de algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders der N.V. Handels- en Landbouwbank. De vergadering stond onder leiding van Mr. C. Mans, uit Utrecht, commissaris der Vennootschap, in verband met den minder gunstigen gezond heidstoestand van den president-commrssa- ris en den vice-president. De voorzitter opende de vergadering en constateerde dat deze wettig is bijeen ge roepen. Het accountantsrapport is nog niet verschenen, maar commissarissen oordeelen dat de aandeelhouders recht hebben te we ten hoe de zaken staan. De notulen van deze vergadering zullen worden gehouden door mr. F. J. Zijl, üd der w.n. directie. Mr. L. Lindeboom, advocaat der Bank, deed daarop eenige mededeelmgen, waar aan het volgende wordt ontleend: Op grond van de jongste inlichtingen, welke zijn verstrekt, kan worden verklaard dat er voor crediteuren der bank vermoe delijk slechts een uitkeenng van 25 30 pet. beschikbaar zal zijn. Deze cijlers zui len nog dalen, indien zou worden aange nomen, dat naast de spaarbank ook de in- dividueele spaarders een vordering op do bank kunnen doen gelden. Commissarissen mogen niet verhelen, dat reeds thans gebleken is uil de voorloopigc resultaten van het accountantsonderzoek, dat de financieele toestand der bank uiterst précair is, daar niet alleen het geheele aan deelenkapitaal weg is, maar ook een be langrijk deel van de door derden aan de bank toevertrouwde gelden verloren zijn. Het bedrijf der vennootschap zal dan ook niet verder kunnen- worden voortgezel en in verband hiermede wordt een voorstel EEN HEIJERMANSSCHENKING. Mevr. A. Heijermans-Jurgens, de weduwe van den grooten schrijver Herman Hoijer- mans, heeft door tuschenkomst van dern ge meente-archivaris aan de gemeente 's Gra- venhage ten behoeve van de letterkundige verzameling, ten geschenke aangeboden alle handschriften van wijlen haar echtgenoot, voorzoover die bij zijn overlijden nog in zijn bezit waren. Deze handschriften waren ruim vier jaar geleden reeds als bruikleen in de verzameling opgenomen. De schenking omvat de oorspronkelijke manuscripten van alle groote stukken van Heijcrmans, als: Op Hoop van Zegen, Scha kels, Ghetto, Eva Bonheur en vele andere, in totaal 25, terwijl ook het regieboek van „Op Hoop van Zegen" door Heijermans als directeur der Tooneelvereeniging jarenlang gebruikt en van lal van aanteekeningen voorzien, daartoe behoort. Met den gemeente-archivaris zijn B. en W van den Haag van meening, dat deze schenking met bijzondere erkentelijkheid behoort te worden aanvaard. DE BEGRAFENIS VAN ANNA PAVLOVA. Monsieur Dandré, de echtgenoot der ge storven kunstenares, is gisteravond met den trein van 9.46 u naar Hoek van Holland vertrokken, om des nachls nog met de Har- wichboot naar Londen over te steken. Naai verluidt, wil de heer Dandré trach ten Anna Pavlova een rustplaats te bezor gen in den tuin van Ivy House in Hamp- stead bij Londen, waar zij het liefst ver toefde Zij vermaakte zich daar met haar zwanen en toonde den bezoeker vol trots haar vogelhuis. Vindl de begrafenis inderdaad in Londen plaals, dan wordt het stoffelijk overschot Maandag per boot naar Engeland gevoerd. De Russische kolonie le Parijs oefent druk gedaan om over te gaan tot liquidatie De voorzitter deelde mede dat aanwezig u,t^ bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land &n bestrijdt gij Je werkloosheid. RECLAME. Bij gevatte Koude in hoofd en ledematen, Riheumati-sche pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vast/zittende Hoest, gebrui'ke men 8060 Mijnhardt's Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 cl. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mijnhardl. Let hieropl Vraag ze Uw Drogist. waren 365 aandeelen, waarvan 21 volmach ten. zoodal deze vergadering geen binden de besluiten nemen kan Binnen vier we ken moet dus weer een vergadering wor den gehouden. Hierna kwamen de voorstellen aan d9 orde, waarover in de volgende vergadering een definitiel besluit kan worden genomen. Deze voorstellen luiden: 1. De heer J. W. Mekking op zijn verzoek te ontslaan als directeur met ingang van 18 Nov. j.l., uiteraard zonder décharge, zoo dat zijn verplichting lot rekening en ver antwoording. onverkort in stand blijft. 2. Commissarissen stellen voor in te trekken de besluiten van 27 Mei 1929 en 4 Juni 1930 lot bijschrijving van telkens 10 pet. op de aandeelen. zulks met terug werkende kracht resp. tot 27 Mei 1929 en 4 Juni 1930 en alsnog het bedrag der winst over hel jaar 1928, groot t 132 875 en der winst over het jaar 1929. eveneens groot f 132 875, dat voor bijschrijving op aandee len was bestemd, te bestemmen voor reser veering en wel daarvan 10 pet af te zon deren ten bate van het reservefonds en 90 pet. te bestemmen tot een reserve voor dubieuse debiteuren. 3. In verband met den financieelen toe stand der vennootschap stellen commissa rissen voor, over te gaan lot liquidatie. 4. Commissarissen stellen in verband hier mede voor de heeren G. van Gendringen, D J. de Jong en mr. F. J. van Zijl, die thans de w n directie vormen ,te verzoeken zich met de liquidatie te willen belasten tot 21 Febr. a s. Voorts verzoeken commis sarissen machtiging, en indien surseance van betaling wordt verleend, na 21 Febr. in overleg met bewindvoerders over te gaan tot benoeming van één of meer liquidateu- ren en tot het treffen van zoodanige maat regelen welke verder door den toestand van liquidatie worden vereischt. Deze voorstellen ontmoetten in de ver gadering geen verzet. Na lezing der notulen en rondvraag werd de drukbezochte vergadering gesloten. In een vergadering van enkele aandeel houders, die daarna onder leiding van mr Vos gehouden werd. werd een com missie benoemd, die een voorleopig onder zoek zal instellen naar de gestie van com missarissen. Tot leden dezer commissie koos de vergadering de heeren mr. A. T. Vos te Appingedamnotaris C. Knook te Apeldoorn en Corn. Visser, accountant te Den Haag. WISSELDISCONTO VERLAGING De Rentestand werd met ingang van heden door de directie van de Nederland- sche Bank N.V als volgl vastgesteld: Wisseldisconto verlaagd tot 2 1/2 pro cent- Promessendisconto verlaagd tot 3 pro cent; Beleening van effecten verlaagd tot 3 procent; Beleening van goederen verlaagd lot 3 procent; Voorschotten in Rekening- Courant verlaagd tot 3 procent. Een schat van bloemen is in de rouw kamer opgestbld, terwijl ontelbaar zijn de be wijzen van deelneming uit buiten- zoowel als binnenland. RECLAME. 8058 PLUIMVEE. Levende Broedmachines. Hiertoe zou ik willen rekenen kalkoenen, middelzware hoenderk en krielen. De lichte rassen als Leghorns, Hamburgers reken ik niet tot de betrouwbare broedsters en zou ze geen kostbare broedeieren durven toe vertrouwen. De allerduurste en buitengewoon zeldzame broedeieren bijv. van nieuwe fa- zanten-rassen, dure siereendjes enz. zou ik aan de meeste krielen en speciaal aan de zijdehoentjes ter bebroeding durven geven. Wanneer nu een hen waarlijk gezond broedsch is, waaronder ik versta dat zij eerst een flinke serie eieren gelegd heeft en reeds eenige dagen lang alle verschijn selen van broedschheid heeft getoond, dan kan men met zoo'n dier in zee gaan, al3 zij de hier volgende eigenschappen bezit. Ten eerste behoort zij volkomen vrij te zijn van kalkbeenen; zelfs een beginsel daar van aan de knie is reeds voldoende om al haar kuikens voorgoed met deze vieze kwaal, te besmetten. Dan moet ze beslist vrij zijn van luis, want die zou alles doen mislukken. De luis verontrust de broedster, zij kan onmogelijk stil zitten, breekt haar eieren en als zij niet onverwacht de heele zaak in den steek laat, raakt ze zoo uitgemer geld, zoo bloedarm dat zo van zwakte ineen- zinkt en wel dood op de inmiddels koud geworden eieren wordt aangetroffen. Een andere oorzaak van mislukking is te wijten aan muizen, die nauwkeurig moet n geweerd worden, door het broedhoekje voor deze woelwaters ontoegankel ,k te mik -n. Het is at meermalen voorgekomen, dat een overi gens goede broedster op den dag van het uitkomen de zaak bedierf, doordat zjj kuikens doodbeet. Genoodzaakt telkens de muizen te verjagen door snavelstooten, treft zij dan de uitkomende kuikens in de meening, dat het weer die lastige muizen zijn, die haar verontrusten. Het angstige piepen der gewonde kuikens verhoogt de onrust en het geweld der kip en het tooneel wordt een treurig bloedbad. De plaats, waar het bioedhokje staal, moet dus goed gekozen zijn, in halfdonker en zoo rustig mogelijk, buiten gehoor, althans buiten contact met de andere aanwezige hoenders. De Holland- sche, de Java, de Sebrightkrielen broeden of liever gezegd dekken minder eitjes dan de losser en rijker bevederde Zijdelioentjes, Wyandotjee en andere krielvormen van groote rassen. Die met zware voetbevedering, zooals als de Sabel poot-, de Brahma- en Cochinkrielen, zjjn weer minder geschikt, tenzij men de voetveeren behoorlijk weg knipt. De extra hooggestelde Vechtkrielen met bun buitenmodolsche lange beenen deu gen voor het broodwerk wel het allerminst. Gelukkig maar, dat ze bijna nooit broedsch worden. Een paar opmerkingen mogen ten slotte hier nog een plaatsje vinden, daar ik ze boogst belangryk vind bij het broeden met krielen. Deze zjjn als ik het zoo zeggen mag verstandiger dan groote kippen en laten zich minder gemakkelyk om den tuin leiden wat betreft de door haar en de door ons gekozen broedplaats. Wij mogen dat koppigheid noemen, maar 't is eigen.ijk meer doorzetten van haar eigen wil om déir te zitten waar zfj het zelf het beste vindt. Zoodra nu een hennetje broedsch is geworden nemen wrj haar op in het open legbakje (zulke gebruikt natuurlijk elke kippenbouderj en zetten het daar waar wrj het wenschen. Met eenigszins minder makke diertjes doet men zulks in de schemering of des avonds. Wij zelf zetten haar in het gereedstaande broedhokje, dat afs.uitbaar in natuurlijk. Nog beter gaat het als bet leg bakje gezet kan worden in bet broedhokje, dan is de goede verplaatsing beslist te verwachten en reageert het hennetje er niet op. Zit ze een paar daagjes daar waar wjj willen, dan kan men haar in volle vertrouwen zelfs de kostbaarste eitjes toevertrouwen. ©EERSTE KW ©V0UC KAAN O LAATSTE KWARTIER 9 NIEUWE MAAN Hier vindt men in het W. de Nieuwe Maan of het aankomende E.K. reeds weer. De Groote Hond komt bijna al in zijn ge heel op dit kaartje voor. Het is een van de weinige sterrebeelden, waarin men met eenige fantasie den vorm van het benoemde dier kan herkennen. Men dient er rekening mede te houden, dat in werkelijkheid het Oosten rechts en Westen 'inks van den toeschouwer is, wan neer deze met den rug naar 't Zuideo en het gelaat naar 't Noorden gewend staat; men pleegt echter bjj sterrekaarten dit om te keeren, om geen spiegelbeeld van den MARS JUPITER SATURNUS krjjgen. Wil hemel te krijgen. Wil men nu b.v. de sttrrebee Iden aan den Oosthemel opzoeken, dan neme men dat deel van den kaarthonzon, waar OOST staat, voor zich, zoo, dat de Poolster (aan het einde van den Kleinen Heer) van den beschouwer is afgewend: men zal dan voor het NO-lijke vierdepart van de kaart de sterrenbeelden zien, juist zoo, als zij aan den hemel staan. De sterren in bovenstaand kaartje, die een gekartelden rand hebben, zijn van de le erootte of helderder: de dikke ionde stippen zrn sterren van de 2e grootte en al de andere, kleinere, stippen zijn sterren van de 3e of van een lagere grootleklasse, 8—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 11