UpheJ 71ïle Jaarean? DINSDAG 20 JANUARI 1931 No. 21730 EN. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. VISSCHERI-iRFRinHTEN. Het Voornaamste Nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSC DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adverlentiSn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTf] Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden |sngen ter algemeene kennis, dat door hen jrjuniung is verleend «atv: a. de N.V. ische Broodfabriek en redhitveikrijgen- oni tot het oprichten van een brood-, koek- banketbakkerij in het perceel Mare No. 1, ■dnstraal bekend Gemeente Leiden, Sectie L \o 556; b. J- P- Jansen en reohltrverkrij- rtnden tot het opridhten van een smederij ft het perceel Langegracfat No. 113, ka- Sstraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. n0 k. van DE sande bakhuyzen, Burgemeester. VAN STR1JEN, Secretaris. sinten, 20 Januari 1931. 7758 Prof. Dr. G. T? HEERING VOORGEDRAGEN VOOR DEN NOBELPRIIS VOOR DEN VREDE. liet bestuur van de Nooit-Meer-Ooriog- fUieralie heelt op voorstel van het bestuurs lid ds. J. B. Th. Hugenholtz, die als lid van (jen Raad van het Internationale Vredes- Bmeau le Genèvc, bevoegd is leder jaar een candidaat voor den Nobelprijs voor den Vrtde aan het Nobel-Comité van het Noor- ihe parlement aan te wijzen, besloten en <js J B. Th. Hugenholtz daartoe gemach- Sgd prot dr. G. J. Heering te Leiden, schrij- "Ver van het bekende werk „I> Zondeval van het Christendom" als candidaat voor ge- Tw-nden Nobelprijs voor te dragen. jHct hoek van prof. Heering, dat in 1930 hij de NV. v. Logchum Slaterus Uitgevers maatschappij reeds een tweeden druk beleef ds is in hel Duilsch en het Engelsch in het Buitenland verschenen en als een baanbre kend rverk voor den Chrislelijken vredes- Irbrid met bijval ontvangen, terwijl een fr.insche vertaling wordt voorbereid. BEZOEK ZU1D-AFRIKAANSCHE STUDENTEN. ooi i| is J I iestf I •Mn-1 10J I Officiëele ontvangst in de Academie. J Gisteren heeft een aantal dames en lu-ren Studenten uit Zuid Afrika hun aan gekondigd bezoek aan onze stad gebracht, p? ochtends en des middags werd een be- foek gebracht aan verschillende beziens waardigheden der stad. J He dames studenten waren daarna bij het diner de gasten van de V. V. S. L., terwijl de Lheeren op de sociëteit Minerva dineerden, üs g3sten van het L. S. C. I Te kwart over acht werd het gezelschap [an de Senaatskamer der Universiteit op ^enigszins officieele wijze ontvangen door pen rector magnificus, in tegenwoordigheid Jvan een Aantal professoren. I Trof. dr. J. Ph. Vogel sprak de gasten een Toekomstwoord toe en zeide, dat het hem j*n genoegen deed zulks te kunnen doen in jde eigen landstaal, wijl de gasten van den- elfden stam waren als wij. Hollanders. I Spr gaf dan ir. korte trekken weer de ge schiedenis van de Senaatskamer, waarin Jnet oog het meest en het eerst getroffen Iwordt door de imposante rij van portrellen, Iwaarvan hij enkele bijzonderheden vertelde, alsmede van de hoogleeraren, die zij voor stellen Vervolgens sprak prof Colenhrander die l^en en ander mededeelde over de relaties •Aan Nederland met Zuid-Afrika, om vervol- jgens te wijzen op het internationaal karak- er dor Leidsche Universiteit en te memo- Irepren de aantallen Zuid-Afrikaansche stu- Jwenten. die in den loop der jaren hier ge- studeerd hebben. Spr. voegde daaraan den ■wensch toe, dat ook in de toekomst vele IZuid-Afrikaanders zich gelrokken mogen gevoelen hier te komen studeeren en zoo mogelijk den doktorsbul te halen. Zij, die komen, kunnen verzekerd zijn van aller warme belangstelling. Tenslotte voerde nog het woord de heer f ^androck. bestuurslid van de afd. Leiden |.er, ^U1^-Afrikaansche Ver., die in korte I re tike cl 9ohetste wat de Leidsche universi teit aan den student biedt. Hierop dankte de leider van het gezel schap voor de hartelijke ontvangst en uitte e hoop, dat zoo er hier Afrikaanders zul- en komen studeeren er niet alleen docto- raen mogen behaald worden, maar dat er van tenminste een hunner te eeniger i)f eens een portret een der wanden van 1 y J^ kamer moge sieren. thoJ*' a vervo^ens aan de gasten een kopje oTvWWa9i *angeboden, begaven zij zich, DMr di'll VaD Prof' dr W- de SiHer' lartrsiPir erre^ach*' akwaar met vael be- Prachtige"™^""'3 gen°men VM 0626 DE NIEUWE DIRECTEUR DER GEMEENTEREINIGING De heer J. H. de Jong. In de raadsvergadering van 12 Januari j.l. werd benoemd tot directeur van den ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst alhier, de heer J. II. de Jong, thans in gelijke functie werkzaam te Meppel. De mieuwe directeur werd m bouw- en werktuigkunde opgeleid op een tweetal tech nische scholen en was vervolgens werkzaam bij verschillende architecten op diverse groote bouwwerken. Vóór het aanvaarden van zijn tegenwoor dige functie was hij technisch-amibtenaar in vasten dienst bij de afdeeling „Publieke Werken" te Meppel en werd hij door den Raad aldaar uit 126 sollicitanten benoemd tot directeur van den Gem. Reinigings- en Onlsmcttingsdienst. Deze lak van gemeente-diensten ver keerde bij zijn komst in zeer verwaarloos den toestand en het is aan zijn technische bekwaamheid en commercieelen aanleg te danken, dat Meppel thans in het bezit is van een uitstekend geoutilleerden Reini gings- en Ontsmettingsdienst. In de in September van het vorige jaar gehouden vergadering van den „Bond van Roinigings-Directeuren in Nederland" werd de heer de Jong met de respectievelijke di recteuren van 's-Gravenhage en Dordrecht opgedragen, een rapport samen te stellen beoogende voorlichting tot verbetering van de verschillende ophaalstelsels in ons land NED. REISVEREENIGING AFD. LEIDEN. Voordracht over „Licht en Kleur". Gisteravond hield de heer H. Th. v. d. Starre in de Collegezaal van het Natuurk. Laboratorium een voordracht over „Licht en Kleur" Te ruim 81/5 uur opende de Afd. Voor zitter. de heer J. F. Hardeweg, met een woord van welkom de bijeenkomst, waarna hij den heer v. d. Starrre dank bracht voor zijn bereidwilligheid, op deze wijze mede te werken aan de verdieping van het N. R. V.- werk. Voorts bracht spr. dank aan de direc tie van het Laboratorium voor de verleende gastvrijheid in deze mooie zaal. De heer v. d. Starre begon met er op te wijzen, dat hij de twee prachtige verschijn selen, welke licht en kleur zijn geheeten, zal behandelen in de lijn der N. R. V.; velen hebben de mooie kleuren gezien van Zwit- sersche en Italiaansche meren, van glet- schers en van de, bergen, z.g. Alpengloeien; wat is de oorzaak daarvan? Op populaire wijze besprak spr. de theorieën van Newton en Chr. Huijgens; met teekeningen en proe ven besprak hij de electr. trillingen, golfbe wegingen en golflengten en verklaarde de kleurverschijnselen, o.a. ook van het blauw van den hemel en van den regenboog Tot slot werd door spr op het doek een pracht van kleuren en kleurschakeeringen ver toond, welke o.a. ook werden voortgebracht door een zeepbel. 't Was een prachtige en zeer leerzame avond en de ruim 50 aanwezigen betoon den hun ingenomenheid door een langdurig applaus. Nadat spr. gelegenheid had ge geven tot het stellen van vragen, waarvan flink gebruik werd gemaakt, dankte de voor zitter den heer v. d. Starre voor het vele mooie, dat hij den leden had geboden en tevens den heer Ekering voor de daarbij ver leende assistentie, terwijl hij de afd. bij voortduring in hun belangstelling bleef aanbevelen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Verkoopbureau „Graiica". (Beperkende Bepalingen) Witte Singel 73, Leiden. Han del in moderne grafische machines, mate rialen, enz. in den meest uitgebreiden zin. Vennooten: Ch. M. Lamp, Leiden en A. P. J. Aaree, Leiden. AANBESTEDING. Door den directeur van gemeentewerken is hedenmorgen aanbesteed het uitvoeren van slootdempingen, rioleerings- en bestra- tingswerken op terreinen tusschen de Koninginnelaan en de Verlengde Kastanje- kade. Ingeschreven was als volgt: A. J. en G. v. d. Have, R'dam .33 279. Jac. v. Riet, Leiden f. 31847.C. J. v. Dorth. Leiden f. 26.700; Warnaar en Hoog straten, Leiden f 26.380, D. Esser H. Mzn., Delft L 25 497; II. Bax en II Steenkist, Haarlem f 24.658; de Winter en v. Weeren Leiden f. 24.500; Joh. Th. Zijm, R'dam f. 23.480; Joh. Sanders, Delft f. 21.115; Mar- celis en Heemskerk f. 20.873; G. A. Koning, Voorschoten f 20.600; v. d. Geer en Stuif zand, Leiden f. 20.555. NUT EN VERMAAK. De jaarvergadering. Gisteravond hield de Kon. Erk. Muziek- en Tooneelver. „Nul en Vermaak" in de Oranjezalen van „de Harmonie" haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer W. F. van der Steen, heette de talrijke aanwezigen op deze eerste vergadering in 1931 hartelijk welkom, in het bijzonder het eere-lid den heer P. J. van Sta veren en wenschte allen met hun gezinnen een in alle opzichten voorspoedig jaar toe. De secretaris, de heer H. W Nelck, las vervolgens de notulen der vorige jaarver gadering. welke onder applaus en dankzeg ging onveranderd werden vastgesteld. De ingekomen stukken bevatten weinig belangrijks, waarna het jaarverslag van den secretaris aan de orde kwam. Hierin werd allereerst melding gemaakt van de gehouden vergaderingen, dansavonden en verdere fes tiviteiten, culmineerende in de carnavals viering; gememoreerd werd de prettige ver standhouding, waarin met de verschillende zusterverenigingen werd samengewerkt. Het verslag eindigde met de beste wenschen voor den bloei en den groei der vereeniging. De voorzitter bracht den secretaris harte lijk dank voor het zeer vele, wal hij in het afgeloopen jaar in het belang der vereeni ging heeft tot stand gebracht, niet alleen als secretaris, maar ook als redacteur van de carnavalscourant. Het jaarverslag werd hierna onveranderd goedgekeurd. De penningmeester, de heer M. A. Susan bracht vervolgens het financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f 5476.53; de uit gaven f. 5605 35. zoodat er een nadeelig saldo is van f. 128 82. Na aftrek van dit saldo was er op 1 Januari j.l. een bedTag van f. 69 36 in kas. Hot nadeelig saldo ad circa f. 400 aan het begin van 1930 is omgezet in een batig saldo De begrooting voor 1931 sloot in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van f. 4670 en zal op de e.v. ledenvergadering worden behandeld. De voorzitter bracht hulde aan den heer Susan voor zijn voortreffelijk beheer, waar aan het grootendeels te danken is, dat het tekort van het vorige jaar is weggewerkt. Na de rondvraag werd het officieele ge deelte der vergadering gesloten, doch bleven de leden nog langen tijd gezellig bijeen. De carnavalscourant, welke voor ons ligt, is een lustrumnummer en bestaat voor deze gelegenheid dan ook uit twee bladen Behalve zeer vele advertenties en bijzonderheden over het carnavalsfeest, <Jat Zaterdag 14 Februari zal worden ge vierd, bevat het blad een feuilleton over de geschiedenis van het carnaval en eenige andere meestal luimige bijdragen. De samensteller, de heer Nelck heeft alle eer van zijn werk. ORDE DER GOEDE TEMPELIEREN. Opening van het nieuwe tehuis» In een der zalen van het pand Hoogland- sche Kerkkoorsleeg 7 had gisteravond de plechtige opening plaats van het nieuwe tehuis van de Leidsche loge der Orde der Goede Tempelieren. Nadat de bijeenkomst was geopend met het gemeenschappelijk zingen van de Tem- pelierenmarsch. heette de Hoofd-Tempelier, de heer P. Laterveer, de aanwezigen welkom om vervolgens het woord te geven aan den ree lasteerder van <1e orde, den heer van der Eist uit 's-Gravenhage. die het nieuwe ge bouw opende met het uitspreken van een korte rede. Uitvoerig ging deze de geschiede nis van de verhuizing uit het Nutsgebouw aan de Steenschuur na; waarbij hij met blijdschap de medewerking memoreerde van den heer Wijkmans die een gemeente-lokaal had aangeboden, hetwelk echter niet kon worden aangenomen, daar het op Zaterdag en Zondag de meest geschikte dagen voor een „droge kroeg" niet beschikbaar was. Dank zij de familie Raar kon echter het lokaal aan de Hooglandsche Kerkkoor- steeg worden gehuurd; waarbij de verhuur der medewerkte tot de totstandkoming van de noodige verbouwing. Doch ook de samen werking met de postduivenvereniging „De Blauwkras". welke besloot haar vergade ringen ook in het nieuwe Tempelierenhuis te doen houden, dient vermelding Na te hebben stilgestaan bij de ziekte van het mede-lid, den heer Stavleu, verklaarde de heer Van der Eist het nieuwe gebouw voor geoj>end. Namens de Haagsche Loge bracht de heer van der Eist vervolgens de felicitaties over. Door een der bestuursleden werden daarna de ingekomen schriftelijke felicitaties voor gelezen o.a. van ds. Hermanides uit Valken burg namens het Leidsche Medische Con sultatie-bureau voor Alcoholisten. Namens de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Drankbestrijding werd een waterstel aangeboden Dr. van Oori de medicu* van het consultatiebureau wenschte hierna de loge veel geluk met en voorspoed in het nieuwe tehuis toe en wees op de samenwerking met het consultalie- bureau De voorzitter van de postduiven- vereen iging „De Blauwkras" bood vervol gens zijn gelukwenschen aan en deed deze vergezeld gaan van een buffetklok en een geëncadreerde ledenlijst zijner vereeniging, teneinde de orde in de gelegenheid te stellen bekend te geraken met de in haar lokaal komende duivenliefhebbers. Nadat de voorzitter den schenkers van bloemen en cadeaux had dank gezegd sprak de heer van der Eist na een korte pauze over het doel en streven der orde der Goede Tempelieren De heer van Nieuwendijk ging als oudste Leidsche tempelier in 't kort de oprichting en geschiedenis van de loge na. Hoewel hierna het officieele gedeelte tot het verleden behoorde, zullen de tempelie ren zeer zeker nog langen tijd in het nieuwe lokaal bijeen zijn gebleven. De Burgemeester erkent langs dezen weg met dankbaarheid de ontvangst van een anonieme gift van f.200.ten bate van werkloozen. Daaraan is in overleg met de bij de Steunverleening betrokken autoriteiten een bestemming gegeven De wethouders Reimeringer, Tepe en Goslinga, zullen in verband met de verga dering van de Gemeenteraad morgenmiddag geen spreekuur houden. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de Chr. IT. B. S. alhier, de Chr. H. B. S. te Alphen-aan-den-Rijn en de Bijz H. B. S te Voorschoten aangewezen als bevoegd om in 1931 aan haar leerlingen, die het onderwijs in de hoogste klasse tot het einde van den cursus hebben gevolgd, gele genheid te geven op dezelfde voorwaarden en op dezelfde wijze als de leerlingen der openbare hoogere burgerscholen met 5-jari- gen cursus, na afgelegd eindexamen, het getuigschrift, bedoeld in art. 55 der Middel baar-onderwijswet. te verkrijgen. Prov. Staten van Zuid-Holland hebben benoemd lot lid-werkgever van den Raad van Beroep de heeren W A. Wouterlood, A. Couvée P.Jzn. en J. C. van Heusden alhier en tot lid-werkman respectievelijk plaalsvervangend lid-werkman de heer II. Marks alhier en Chr. van Venetiën, G. Ch. van Egmond en C. Roos, allen alhier. Gistermiddag is het weer tot botsingen gekomen tusschen de werkloozen en de politie. Nadat een groepje P. A. S.-leden aan het verzoek der politie om uiteen te gaan, had gevolg gegeven, stuitte zij in de van der Werffstraat op een 40-tal communistische werkloozen. Dezen weigerden na herhaalde sommatie zich te verspreiden, waarop de politie hen uiteenjoeg en een hunner, zekere H. T de G naar het posthuis aan hel Haven plein overbracht. Hij is na eenigen lijd weer vrijgelaten IJMUIDEN, 20 Jan. 1931. VISCHPRITZEN. Tarbot per K.G. f. 1.401.20. Tongen f 3 051 60, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 27- 23 50. Midd Lehnl f.34—28. Zetschol f, 42 36. Kleine Schol f. 3622. Bot f. 2112. Schar f. 2616. Roggen per 20 stuks f. 42. Vleeten per stukf. 6.25—3.50. Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 50. Middel Schelvisch f. 57. Kleinmiddel Schelvisch f. 41—32. Kleine Schelvisch f. 28 13. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 54 38. Gullen per kist van 50 K.G. f. 17 9.50. Lengen per stuk f. 2.800.80. Heil bot per K.G. f. 1.75. Wijting per kist van 50 K.G. f. 1811. Koolvisch per stuk f. 1.40. Aangekomen 12 Stoomtrawlers: IJM. 62 met f.1339. IJM. 3 met 3689. IJM. 153 met f.1661. IJM. 18 met f.3288. IJM. 128 met f.2346. IJM. 75 met f.1599. IJM 56 met f.1809. IJM. 147 met f.2350. IJM. 95 met f.276. MM. 5 met f.1116. IJM. 177 met f. 2112. IJM. 118 met f. 1454. BINNENLAND. De behandeling der Leidsche Begrooting voor 1931 in den Raad (3de Blad). De begrafenis van wijlen den heer Diekema te Holland Michigan (Binnenland, lste Blad). Een sncces voor het Fokker-vlieg tuig (Binnenland, lste Blad). Nog geen overeenstemming in het bouw bedrijf over het collectief contract (Binnen land, lste Blad). Te Meppel zijn de magazijnen van Vroom en Dreesmann totaal door brand verwoest. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Sovjet-Rnsland en Turkije wordeu ter Europeesche Conferentie uitgenoodigd (Bui tenland, lste Blad). De sluiting der Ron de-Taf el-Conferentie (Buitenland, lste Blad). Hoover lijdt een nieuwe nederlaag in den Amerikaanschen Senaat (Buiten]., le Blad). Een treinramp in Frankrijk (Tel., 1ste Blad). RESIDENTIE-ORKEST. De tweede symphonie van Reetlhoven. Men kent ze om zoo te zeggen noot voor noot. We zijn er volkomen mee vertrouwd. Wat niet wegneemt dat ze telkens weer weikt als een verfrissdhiiig van onzen geest, die zich noodig of onnoodig met futi liteiten of erger pleegt bezig te houden. Dat is de kracht van het geniie, zeggen we en gaan verder onzen gewonen alled'aagschen gang. Evenwel, de tweede symphonie, juist dit werk, heeft ons nog iefcs bijzondere be zeggen, dat gewoonlijk in een muzikaal oor deel niet wordt begrepen. Men vraagt zoo graag naar de be teekenis" van een 9 buk absolute muziek. Welnu, de tweede sym phonie heeft een „beteekenis" en wel deze. Men stelle zich voor: den jongen Beethoven van even 30 jaar oud met sterken levens zin, aangetrokken door alles wat men den rijkdom des levens zou kunnen noemen. Zijn materieel bestaan was vrij zeker, zijn werk vond uitgevers, die het honoreerden zij het ook maar mabig. Maar dit was ook het eenige dat bevredigend kon genoemd wor den van al zijn levensomstandigheden. Hij wordt bezocht door ziekte en ongemak, er wordt eindeloos aan hem om-gedokterd, zijn doofheid verergert zich, hij komt tot de overtuiging dat zijn kwalen ongeneeslijk zijn. Een twintigjarige Italiaansohe, Julietta Guicciardd, zou hem den troost des levens hebben kunnen brengen Maar ze wijst hem af- zijn positie was haar te onzeker. Het lichaam uitgeput, in zijn ziel gewond, kan hij tegen het noodlot niet meer op. Ge dachten dTingen zich op aan het ergste wat in dien toestand is te vreezen. Dat is ge woon, men schel ijk. Maar Beethoven heeft zich zelf overwonnen, grijpt, naar eigen ge tuigenis. het noodlot bij de keel: de tweede symphonie overvloeiend van licht en leven is onder de slagen van het noodlot gecom poneerd De gevoelsdiepte en gedachtenrijk- dom van dit meesterwerk geven er deze beteekenis aan, onloochenbaar: zelfover winning. Van Anrooy heeft het nobele stuk uitge voerd met den heiligen ernst en eerbied1, die teekenend zijn voor zijji directie. Wire van alles dat zweemt naar dirigenlenver- toon, is zijn leiding ongewild virtuoos. Wint het gansche orkest volgt hem in zijn inten tie, voelt wat hij wil. En die tweede sym phonie ligt hom na aan 'thart. I- hel dan wonder dat hij en zijn prachtorkest met de symphonie een klankfestijn schiepen, dat den hoorders nog lang zal bijblijven? Na de pauze- modern Frankrijk of juister modern Parijs, in drie fazen van ontwikke ling: Dukas' „l'Apprenti sorcier", het elec- triseerende klanksluk, dat even graag ge speeld als gehoord wordt, Debussy's „Pré lude k l'après-midi d'un faune", toonpoëzie die door kleur meer boeit dan door lijn en ten slotte een cello-concert van Ibert. ge speeld door den Parijschen cellist André Levy, die vóór de pauze een concert van Vivaldi en een menuet en gavotte van Veracini voordroeg. Door 2bewerking der begeleiding, van oorsprong kennelijk voor cembalo en nu voor strijkerskoor gezet, is van Vivaldi een concert gemaakt dat in de

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1