71ste Jaargang VRIJDAG 16 JANUARI 1931 No. 21727 *1 EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING J* jt HINDERWET. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. OPROEP! Feestavond van de Afd. Katwijk der Nederl. Padvinderij LEID DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. psr re2e' T00r advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. uitsluitend Cts. bij een Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. IStLt 1 oit nummer bestaat uit VIER Bladen 'i I Uiciq e I Burremeester en Wethouders van Leiden 'jf. hiwg'n ter algemeene kennis, dal door hen eeli* aan de XV, Pe.troleum-Maatsohappij „The 4 Texas Company" en rechtverkrijgenden ver sie gum inj is verleend tot het oprichten van tiBeen ondergrondsche bewaarplaats voor ben- %l zinel met bovongrondsche aftappomp, op het ImJ pelecl aan de' Van Oldenbarnevellstraat, ij kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie vi P. Mo. 1187. V|I-'P^J A- VAN DE SANDE BAKHUYZEN, W, Burgemeester. VAN STRIIEN. Secretaris. nBPBLein m, 16 Januari 1931 7510 1 ZILVEREN TUBILEUM. Bij de N.V. „De Condor" voorheen Wilh. Schudel Co. Heden herdenkt de heer J. J. Ilerweyer, Hooge-Morse hweg 43. den da tg waarop hij 25 jaar geleden als boekhouder in dienst trad 'bij 'bovengenoemde N.V. Directeur en commissarissen 'hebben dien dag lot een waren feestdag voor 'hem ge maakt. want nadat hij met familie per auto van shuis was gehaald, werd hij om 11 uur ten privé kantore ontvangen in het bijzijn van het verdere personeel en allereerst toe gesproken door den president-commissaris, die hem hulde en dank bracht voor de wijwaarop hij de N.V. in die 25 jaar had gediend en hem een couvert met inhoud ovgphn ndigde. Daarop nam de directeur, de heer Carl F. Schudel het woord, die dankbaar memo reerde hoe hij sinds 25 jaar op de meest aangename wijze mei hem had samenge werkt, beiden beoogende hetzelfde doel, n.l. den bloei van de N.V. 11ij dankte hem voor zijn toewijding en stiptl eerlijkheid en wees mot nadruk op de goede verstandhouding tusschen werkgever en werknemer, en op de vriendschappelijke wijze, waarop zij elkaar steeds tegemoet treden. Hij was gevoelig voor de aanwezigheid van vrouw en dochter, die daardoor getuigen konden zijn van de waardeering, die de direct e koesterde voor hun man en vader en sprak de hoop uit, dat het den jubilaris ge geven mocht zijn nog ontelbare jaren zijn krachten fe wijden aan de N.V. Tegen halfbwaalf maakte de secretaris van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zijn opwachting ten kantore en over reikte^ den jubilaris onder riendelijke be woordingen een vereerend getuigschrift van de Maatschappij voor getrouwe plichtsbe trachting gedurende 25 jaar, alsmede de zil veren dïaagmedaille van de genoemde Maatschappij, Dat de jubilaris door een en ander aan genaam getroffen was, laat zich begrijpen. Hierna ging de champagne rond en werd den jubilaris verlof gegeven den verderen dag in huwelijken kring te herdenken. DIRECTEUR MARKT- E(N HAVENDIENST. De heer L. A. Mennes, directeur van den Leidschen Markt- en Havendienst, die door den Rotterdamschen gemeenteraad met alge meene stemmen werd benoemd tot direc teur der markten en beurzen aldaar. R.K. PROV. BOND VAN GEITENFOKVEREENIGINGEN. 14de jaarvergadering te Leiden. Gisteren hield deze Bond in „Zomerzorg haar 14e Jaarvergadering. De belangstel ling was groot: behalve Hazerswoude-Rijn- dijk waren alle Zuid-Hollandsche afdeelin- gen vertegenwoordigd. Mede was aanwezig de Weleerw. Heer A. Verhaar, Kap. te Hille- gom, Bondsadviseur en Kap Van Schaik, G. A. der afd. Oegstgeest, alsmede de heer L de Haan van Ter Aar, Directeur-Admi nistrateur der Ond. Verz. „De Geit" en de heer J. B. Borst, leider van het Fokstation te Hoogmade. De heer W. Mesman wnd. voorzitter, opent te ruim 11 uur de vergadering met den chr. groet en heet allen hartelijk wel kom Hij merkt op, dat het weeldetijdperk, dat achter ons ligt misschien niet bevorder lijk is geweest voor de geit, doch het schijnt dat voor haar een betere tijd staat aan te breken. Hij spoort allen aan, om ervan te maken wat redelijkerwijze mogelijk is. Spr. memoreert met deelneming het over lijden van den Bondsvoorzitter, den heer J II. M. Balvers, die voor het Dag. Bestuur een goed vriend, voor den Bond een onver moeid werker is geweest. De Bondssecretaris leest nu de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierop volgde het jaarverslag. Dit stond door het overlijden van den Voorzitter en van den voorzitter van Ter Aar en om andere redenen in mineur, al werden ook de lichtpunten naar voren gebracht. Het verslag werd goedgekeurd en den secretaris dank gebracht voor het overzicht. Vervolgens las de Bondssecretaris een verslag der Alg. vergadering der Ned. Com missie voor de Geitenfokkerij, welke ver gadering te Utrecht door hem op 23 Juli werd bijgewoond. Ingekomen was een voorstel der Afd. Voorhout, verzoekende waar noodig zich te wenden tot de Gemeentebesturen om een verordening, waardoor het houden van niet- gecontroleerd mannelijk fokmateriaal wordt verboden. Na bespreking zal met de strek king van het voorstel rekening worden ge houden. Daarna werd door de Controle-Commissie rapport uitgebracht inzake het finajMieel beleid van den Bondspenningmeester. De commissie verklaarde bij monde van den heer C. van Haastregt, dat alles perfect in orde bleek, weshalve de penningmeester onder dank werd gedéchargeerd. Vervolgens bracht de Penn verslag uit van het afgeloopen boekjaar en lichtte ver schillende posten duidelijk toe. Hij wees erop, dat de Bond in aantal geiten en in leden niet is achteruitgegaan, hetgeen hoop vol stemt Na de pauze werd aan de orde gesteld: verkiezing van een Bondsvoorzitter. Op de vergadering van het Hoofdbestuur was de heer W. Mesman met alg. st. candidaat ge steld. De heer Mesman werd dan ook met algemeene stemmen tot voorzitter benoemd. Bij de vervulling van de functie van een Bondscommis9aris was een schrijven inge komen van de afd Zoeterwoude, aanbe velend de heer A. P. Westhoff aldaar. De heer Westhoff werd na ampele bespreking met alg. st. benoemd en aanvaardde de be noeming Waar de heer Mesman als Bonds voorzitter was benoemd, moest de vacature van 2en voorzitter worden vervuld. Als zoo danig werd gekozen de heer C. van Velzen te Voorhout. Hierna bracht de heer L. de Haan, Dir. Adm. der Onderlinge verzekering verslag uit van zijn beheer en de gevoerde transacties. Hij sloot zijn kas met een batig saldo van f. 7.15. Door Commissarissen waren de be scheiden nagezien en accoord bevonden, weshalve de Directeur onder dankzegging werd gedéchargeerd. Tot Commissaris dezer instelling werd hij acclamatie herbenoemd, de heer J. Th. Ver- kleij, te Alphen aan den Rijn, aan wien Avegens afwezigheid kennis zal worden ge geven van zijn herbenoeming Na behandeling postgewijze werd de be grooting voor het dienstjaar 1931 vastge steld op f. 1296.10. Hel dekgeld en de contributie bleef gelijk aan het vorig jaar. Thans kwam aan de orde; aankoop van bokken Inzake dezen aankoop werd het bestuur gemachtigd te handelen naar be vind van zaken. Bij de Rondvraag kwamen verschillende zaken aan de orde. De voornaamste was het heengaan der beide deskundigen, de heeren Clemens en Van Noort. Beiden heb ben vanaf de opnchhng, vooral op tech nisch gebied buitengewoon veel voor den Bond gedaan. De voorzitter dankt tenslotte voor de vruchtbare en zakelijke discussie en sluit te ruim 4 uur de vergadering op de ge bruikelijke wijze. De heer L. A. Mennes. VOOR EEN NIEUWE HERV. KERK IN DE KOOIBUURT. Reeds langen tijd werd de noodzakelijk heid gevoeld voor de stichting van een kerkgebouw voor de Ned. Herv. gemeente in de z.g. Kooibuurt. De actie daarvoor is thans begonnen door het wijkbestuur van Wijk VIII. De eerste giften voor den bouw van een kapel zijn reeds ingekomen. Ds. Groot Enzennk, voorzitter van Wijk VIII, mocht daarvoor ontvangen drie prachtige giften van f 5000, f. 10Ö0 en f.700. Voorwaar een moedgevend begin! VOORSTELLEN AAN DEN RAAD. De heer van-Eek heeft volgende voorstel len ingediend: De Raad zich in beginsel uitsprekend voor dc- invoering van de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, besluit B. en W. te verzoeken een onderzoek in te stellen, op welke wijze deze medezeggenschap zou moe ten worden geregeld om hare invoering dienstbaar te maken aan de bevordering van de belangen der gemeente-bedrijven en -diensten De Raad besluit het aantal opcenten, dat van de vermogensbelasting wordt geheven, te brengen van 15 op 50. De Raad, besluit B. en W. le verzoeken de wen9chelijkheid te onderzoeken om ook in Leiden in navolging van Amsterdam in te stellen een centralen dienst voor de levens- middclcnvoorziening. De Raad spreekt de wenschelijkheid uit, dat voortaan ook in Leiden op Zondagna middag als regel zal worden toegestaan: le. het houden van optochten met muziek en banieren; 2e het doen plaats hebben van tooneel- uitvoeringen, bioscoopvoorstellingen, mu ziekuitvoeringen en andere openbare verma kelijkheden. De Raad besluit tot intrekking van zijn besluiten van 25 Augustus 1930, waarbij zijn vastgesteld een verordening op de heffing van een belasting onder dén naam van straatbelasting te Leiden en een verordening regelende de invordering van de straat- belasting te Leiden. De Raad besluit tot invoering van een be lasting van bouwterreinen, gelegen aan be staande grachten en pleinen of van gronden, welke ingevolge een krachtens art. 28 der Woningwet goedgekeurde plan in de naaste toekomst zijn bestemd voor bouwterrein en zijn gelegen binnen een door Gedeputeerde Staten celrokken kring, tot- het invoeren van welke belasting reeds op 7. Februari 1921 door den Raad in beginsel is beslist. De Raad besluit tot wederinvoering der zakelijke belasting óp het bedrijf, gelijk die te Leiden is geheven volgens de verordening van 8 Augustus 1921, gewijzigd bij verorde ning van 24 April 1922 en 22 Januari 1923. De heer v. Stralen deed volgende voor stellen De Gemeenteraad, van oordeel dat de nor men welke gelden voor de ondersteuning van uitgetrokken werkloozen te laag zijn en vooral in dezen ernstigen crisistijd dringend dienen te worden verhoogd, besluit deze normen als volgt te wijzigen: voor gehuwden en kostwinners den steun te verhoogen van f. 13.50 op f. 15. benevens den kindertoeslag te verhoogen van f 1.25 op f 1.50 per kind voor kostgangers den steun te verhoogen van f. 9 op f. 10 Ondergeteekende stelt voor de bepa ling in het sleunreglement. dat de onder steuning na 20 weken voor gehuwden en kostwinners en 15 weken voor kostwinners, met f 1 per weck wordt verminderd, tijde lijk builen werking te stellen. De heer J. II. Schüller stelt voor: lo Ondergeteekende stelt voor te beslui ten, dat de Commissie van Fabricage een onderzoek instelt naar de technische en administratieve samenstelling van den dienst van Gemeentewerken; en in hoeverre het mogelijk is dat aan dezen dienst diverse werken in eigenbeheer kunnen worden uitgevoerd: en hare bevinding in een rapport aan den Raad voor te leggen 2o. Ondergeteekende noodigt B. cn W. uit advies in le winnen van de Commissie van Overleg omtrent het treffen van maatrege len, waardoor aan werksters en school- schoonmaaksters in dienst der gemeente of van bedrijf en diensthoofden, schoolhoof den, concierges enz. dezelfde rechten worden verleend waarop zij ook aanspraak zouden hebben gemaakt zoo zij onder de bepaling der pensioenwet 1922 vielen. 3o. Ondergeteekende stelt voor alle be- stratingswerken in eigenbeheer te doen uit voeren. De Raad, van oordeel dat de aanleg van den Leidschen Hout zooveel mogelijk moet dienstbaar gemaakt worden aan de behoefte tot werkverruiming; dat de afwerking van het volledig plan voor dezen aanleg, waarin begrepen aanleg van sport- en speelvelden enz., daarom ten spoedigste dient ter hand genomen te wor den beslui't om ter bevordering van de te werkstelling van meerdere werklooze' arbei ders een bijdrage uit de gemeentekas be schikbaar te stellen en daarvoor een memo- riepost in de begrooting op te nemen. Ten slotte stellen mevr. Braggaar<De Does en de heer v. Stralen voor. te besluiten tot op rich'bi rug van een ge meen telijik Tehuis voor Ouden van Dagen. BINNENLAND. De nieuwe rijksregeling omtrent crisis- steun en werkverschaffing. (4e Blad). Het Merapi-comité heeft f. 150.000 ver- zonden tot leniging van den nood in het ge teisterde gebied. (Binnenland, le Blad). Het vcorloopig verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting. (Binnenland, le Blad). Te Antwerpen is een Amsterdamsch han delaar bestolen voor een waarde van f. 100.000 aan diamanten. (Gemengd, 2e BI.) Pijnenbnrg en Schön wonnen den Zes- daagschen wielerwedstrijd te Dortmund. (Sport, 4e Blad). STAPPER's REVUE. 't Is voor den Bakker. Een goed gevulde Stadszaal heeft gisteren de Stapper-Revue ,,'t Is voor de Bakker zien opvoeren, en, we zullen maar met de deur in huis vallen, heefl werkelijk geno ten. Daarvoor was inderdaad alle reden. Deze revue is zoodanig gebakken, dat een kostelijke combinatie van de diverse benoo- digde ingrediënten is verkregen. Uit den tooneel-oven, in de proloog vertoond, komen ze successievelijk te voorschijn, alle ingre diënten- geest van geest, humorzout, mu zikaliteit. goede smaak, romantiek, ele gance, talent, temperament, lantaisie, dans Schlager en de Witz. Men ziet, alle zijn vertegenwoordigd en, wat meer zegt, goed vertegenwoordigd en in bonte mengeling krijgt men ze geregeld in de revue te be wonderen. liet vroolijke gedeelte is in hoofd zaak in handen van Louis Davids. Eerst geeft hij eenige „liedjes", waaraan deze revue wederom een ruime plaats heelt ge schonken, dan zien we hem als „De kleine Man thuis" en tenslotte dirigeert hij een revue uit al zijn gemaakte liederen. Men staat verstomd als men ziet, op welk een hoeveelheid „Schlagers" deze arlist kan bo gen. Alleen jammer, dat zijn slem hem steeds meer gaat begeven. Het zijn de glanspunten van deze revue, afgezien van twee tot een juweel van kleu- renschakeering gemaakte finales, waaraan alle zorg was besteed. Beslist van prima kwaliteit is eveneens het danspaar Mado en Chainoff, die ook in hun stier-scène succes van belang oogstten. De revue zelf is, zooals we dat gewoon zijn, een aaneenschakeling van allerlei, zonder draad of verband, doch dat hindert niet. Van den hak op den tak springen de nummers, maar ze zijn in doorsnee goed, al loopen er, zooals bijkans onafwendbaar is, wel een paar oude bekende doorheen. De Big-ben-girls zorgen voor een paar aardige transformatie-scènes mooi van kleur en lijn; aardige verrassingen. t Is voor de bakker deze Stapper- revue, die zich een vaste plaats gaat ver overen en ongetwijfeld volgend jaar wel met het nieuwe product zal terugkeeren, gelet op het hier behaalde succesl Een succes, wèl - verdiend BUITENLAND. Een uitvoerig en raak rapport van den heer Colijn, aan de Enropeesche Conferentie die heden te Geneve bijeenkwam. (3e Blad en Tel. le Blad). In het Znid-Welsche mijne ontliet is een oplossing gevonden. (Builenl. le Blad). De aardbeving in Mexico eischt meer slachtoffers. (Buitenl: Gemengd, 2e Blad), Vele inwoners van Leiden zullen ge troffen zijn bij het lezen van de berichten in de dagbladen over de uitbarsting van den Merapi, een der grootste vulcanen van Midden-Java; bij het zien der illustraties van de verwoestingen en ellende door die natuurramp veroorzaakt. Toen in Augustus 1925 een cycloon zijn wilde geweld uitbulderde tegen Borculo, toen nog geen twee jaren later na die ramp weer een zomerstorm zijn rampzalige baan getrokken had over een groot deel van het Oosten van ons land en waar hij voorbij ging hoeven in puin wierp, boomen ont wortelde en de vrucht van jarenlange noes ten arbeid vernielde, toen in 1926 een watersnood een belangrijk deel van ons land teisterde toen heeft Nederlandsch-IndiS op den eerslen oproep krachtige hulp ver leend om de schade zooveel mogelijk te herstellen, de nood te lenigen. In alle doelen van Nederlandsch-Oost-Indië wer den Comité's gevormd en gelden ingeza meld. Bij de stormrampen in 1925 en 1927 en den Watersnood in 1926 werd van uit Nederlandsc-h Indië naar het Moederland overgemaakt resp. f. 250 0000, I. 275 000 en f. 300.000. Zoo moeiten Nederland en Indië elkaar helpen in moeilijke uren. Zoo moge ook thans Nederland gevolg geven aan dc oproep van het Merapi- Comité tot geldelijken steun ter leniging van den nood van de door de uitbarsting van den Merapi getroffen bevolking! Laten vele, zeer vele inwoners van Leiden teretond hun bijdrage zenden aan het Merapi-Comité; Agentschap Nederland- sche Handel-Maatsc.happij, Kneuterdijk 1, den Haag, of postgirorekening No. 172700 Fok» VOOYS, Katwijk. Van links naar rechts in ihet midden zifttend de heeren S. Sidérius, secretaris, H. Hageman, ipennriugimeestei? e n G, La/mibour, bestuurslid.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1