Oe opening der Bloemententoonstelling te Voorschoten. 4SPIRI1 TOM NEILLAN's PROEFTIJD 55 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 Januari 1931 Derde Blad No. 21725 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. INGEZONDEN. FEUILLETON. LD >1 •ti Grootsche huldiging van den heer EGGINK. Foto Bleuzé. Gisteren vond onder groole belangstelling de opening der groole bloemententoonstelling te Voorschoten plaats. Tevens word, ter •gelegenheid van het F0-jarig jubileum van den heer C. Eggink Sr. als voorzitter van de afd. Voorscholen der Ver. V. Bloembollen cultuur, de uitreiking .aan dezen plaats van het ridderkruis der orde van Oranje Nassau. Hierboven bet moment, waarop de lieer Krelage den jubilaris het kruis op de borst speldt. Gi-lermiddag omstreeks twee uur vulde de Raadzaal zieh met belangstellenden, uit- genondigd voor de opening van de bloemen tentoonstelling ter gelegenheid van het W-jarig bestaan van de afdeeling t oor schoten—Veur van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur O.m. bevonden zich onder de aanwezigen burgemeester E. Vernède en echlgenoote, wethouder J. A. Mens, de lieer A. P Schram de Jong, gemeente-ontvanger, het bestuur van de afdeeling, voorzitter en secretaris van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur de heeren E. II. Krelage en H. .1. Voorst; voorzitter en secretaris van H. B. G. de heeren Schoncveldt en Raaphorst; de heer Dia,hoofdredacteur Kweekersblad; ds. J. C. Houtzagers; ds II. P. Fortgen?, kapelaan I N. Hoek; dr R. Birkhoff; dr. M. van der Stoel; dr. H. de Boer; leden van den Ge meenteraad; de heer J. M. de Ruyter, boek houder kassier Boerenleenbank en vele leden van de afdeeling. Dc voorzitter van deze afdeeling. de heer C.Eggink Sr.. opende deze bijeenkomst met dc [volgende toespraak. Toespraak van den voorzitter. Dames en Heeren. Voor de afdeeling Voorschoten—Veur is hei een dankbare gedachte, dat 1.1 allen gevolg gegeven hebt aan onze uitnoodi- ging om tegenwoordig te zrjn bij de opening van onze Jubileum tentoonstelling. Wel zijn onze feestgedachten overscha duwd, door dat onze tweede voorzitter de Heer J. A. Gerritsen als gevolg van een ernstige operatie, aan zijn kamer gebonden is.[Onze bede voor hem is, dat hij spoedig hersteld weer zijn arbeid mag hervatten. fwThans in de eerste plaats een woord van dank aan het gemeentebestuur voor hun eenparig besluit om voor onze tentoon- i stelling een gemeentezaal kosteloos af te j Btaan. Wij bemerken daarin een waardeering j van het belang, dat onze bevolking heeft bij onze kweekerijen. I ■Gok onzen dank aan het hoofdbestuur I van onze Algemeene Ver. voor hun tegen- ^■ordigheid en belangstelling en aan de redactie van ons orgaan en de redacteur van het Kweekersblad, die onze jubileering zoo in bljj medeleven aan de vakgenooten hehben aangekondigd. I.;, Ook inzonderheid een betuiging van onze erkentelijkheid aan onze handelsvrienden van andere afdeelingen, die hun medewerking hebber, verleend om ons doel te doen slagen. BOnze afdeeling heeft zich altijd gaarne op dat terrein bewogen, naar de mate van ons kunnen, daarom is de daad van samen- wei king ons dubbel aangenaam. In 1891 was hier een kleine groep van bloembollenkweekers. die behoefte hadden aan voorlichting en leiding, en aansluiting zochten en vonden bij de Alg. Ver. te Haarlem, Ik wil van deze plaats uit mijn jeugd herinneringen een woord van persoonlijken dank uitspreken en van dankbare hulde aan de nagedachtenis van den toenmaligen voor zitter. den heer J. H. Krelage. die ons jongeren den weg aanwees waarlangs we onze bedrijven moesten opbouwen; zijn woord en geschrift hebben een diepe indruk bjj mfi achtergelaten. Hij' was de man, die onze bloemen in hun voornaamheid inbracht in de tuinen en paleizen van de vorsten van Europa en van daaruit hebben onze bol- Woemen een roem verkregen, waardoor ze door alle standen begeerd en gekocht worden en in die wetenschap worden we niet ont moedigd, al verdubbelen de voorraden. Die opzet was best en als wij werkende het beste leveren, dan blijft het voor de kweekers een loonende arbeid. Daarin zullen wij wel niet teleurgesteld worden, want onze heer Volkers levert elk jaar een nieuwe garde voor onze kweekerijen. die wetenschappelijk toegerust is. Wij wen- schen den hper Volkers dan ook toe, dat hij met zijn tuinbouwschool nog vele jaren de Bloembollenteelt van dienst zal blijven. Wat is nu de bedoeling van onze ten toonstelling: Dit, om bij het bloemenkoopende publiek de vraag naar fangstelige tulpen te bevredigen vooral in een tijd van schaar ste aan snijbloemen, als in de Kersttijd en Januari. Dit doel is nu bereikt, het mate riaal is aanwezig en de tijd van koopen moet alleen nog wachten op de komende voorraden Met onze Hyacinthen staat het anders, met hun gewilligheid om hun bloeivermogen te laten vervroegen door kunstbewerking is het doel bereikt. Door de taaie volharding met het proefnemen der kweekers en de wetenschappelijke voorlichting in woord c-n beeld van onze Prof. van Slochteren en zijn Laboratoria in Lisse hebben de Hyacin then een voorsprong gekregen van een maand en worden thans reeds in groote getalen gekocht, om als eerstelingen der bolbloemen dienst te doen. Met de tulpen gaat het in langzamer tempo en met veel meer moeilijkheden. Tot heden is de kunstbewerking met bestaande soorten geen oorzaak tot massaproductie, maar de soorten door kruising geven ons betere verwachingen. U zult ze straks zien, nieuwe kleuren en bloemvormen gedragen op stengels waaraan we vroeger niet dachten voor Februari en Maart. De namen, die ze dragen vertellen hun herkomst; Krelage's Triumph, Mrs. E. H. Krelage. Mr. Dix, Josine alle prachtmateriaal In die namen is voor ons nageslacht vast gelegd, aan wie zij dank verschuldigd zgh en ook voor het heden, voor alle kweekers en verbruikers. In het vertrouwen, dat U bevredigd zult zijn over onze bloementuin, wil ik eerst den heer Koper van Bennebroek, onzen ontwerper en arrangeur, dank en hulde brengen voor de fijn gevoelde voorjaars gedachten. die we in de zaal opmerken. Onze tulpen als eerstelingen na sneeuw en vorst vinden we daar uitschietend uit het boschmos tusschen dennen en hulsten in al hun schitterende schoonheid als wonder- producten der schepping Gods en daarom nooit genoeg bewonderd. De omlijsting met de beplante muurtjes, 't is alles even fijn aangevoeld! Onze burgemeester, de heer Vernède was zoo vriendelijk, zich bereid te verklaren ons in deze zaal te ontvangen en de ten toonstelling te openen. Spr. gat vervolgens het woord aan den heer Vernède. Toespraak van den Burgemeester. Spr. wenschte allereerst de afdeeling en den heer Eggink geluk met dit jubileum. Wat gij hebt gepresteerd kunnen anderen beter beoordeelen, zooals spr. heelt gelezen in vakbladen. Er is baanbrekend wérk verricht niet de culturen in deze gemeente vooruit te brengen. Reeds 5 generaties zijn in den tuinbouw werkzaam geweest en thans vol gen twee generaties den heer Eggink in de liefde voor de bloemen op. Deze gemeente is niet de belangrijkste plaats in de bloembollenstreek, maar neemt wel een eervolle plaats onder hare zuster- aldeelingen in. Spr. hoopt dat deze cultuur zich mag uitbreiden opdat nog meerdere in gezetenen er een bestaan in mogen vinden en deze tentoonstelling mag beanlwoorden aan den opzet. Hierna sprak de heer E. H. Krelage, voor- ziller van het Hoofdbestuur. Spr. -wenschte de afdeeling geluk namens het Hoofdbe stuur. Deze afdeeling was er een met een eigen karakter. Bij de oprichting waren 17 leden en is thans uitgebreid tot een 30-tal, Spr. brengt een woord van hulde aan de bestuursleden die de afdeeling hebben ge diend en aan den voorzitter voor de wijze waarop hij de leden heeft geleid. Nadat spr. heeft herdacht de verschillende functies die de heer C. Eggink Sr. heeft ver vuld in het hoofdbestuur en verschillende commissies en daarvoor dank heeft gebracht deelt hij hem mede dat hij is benoemd tot Ridder in de Orde Van Oranje Nassau. (Da verend applaus). De heer Krelage spelde den jubilaris de ridderorde op en wenschte hem geluk met deze onderscheiding. Nadat de heer Eggink met een enkel woord had bedankt sprak de heer Volkers, tuinbouwconsulent. een woord van dank voor datgene wat de heer Eggink heeft ge daan in het belang van de jeugd De jeugd was op de kweekerij van den heer Eggink steeds welkom en wanneer nic-t iedere po ging met succes werd bekroond lag dit aan de jeugd zelf. Ten slotte vertolkte de heer B. Hoogwerf! Kroon de gevoelens van de afdeeling en overhandigde den voorzitter een mand met bijzondere mooie bloemen. Nadat van de aanwezigen een folo was genomen werd de tentoonstelling bezichtigd. Dit is bijna geen tentoonstelling, dit i-3 een groot lokaal herschapen in een schitte rend aangelegde tuin met gazon, rotsplan- ten. bloemen en nog eens bloemen, in onlei- bare kleuren. Door het aanbrengen van een speciale verlichting is geen onderscheid tusschen daglicht en kunstlicht te zien, terwijl de heer P. Kaayk zorgt voor muzikale afleiding en in een verborgen hoekje een rustige zit plaats voor ververschingen is aangebracht. Wij twijfelen er nret aan of zeer velen zullen deze praehlcollectie gaan bewon deren! Direct na de opening was er op deze ten toonstelling reeds zeer veel bezoek Iedere «bezoeker was verrukt over de schitterende collectie's tulpen en planten, die door ver schillende kweekers waren bijeengebracht. Toen de stroom bezoekers op een bepaald uur wat was geluwd hebben wij onder-des kundige leiding nog eens een bezoek ge bracht. Al is het onmogelijk alle firma's afzon derlijk te noemen, evenals de verschillende namen van de Mendel-tulpen. wij kunnen toch niet nalaten in het bijzonder te ver melden een bloembak gevuld met 250 afge sneden Mendel-tulpen en namen als prof. Zeeman, prof. Keesom, Krelage Triumph, Pink Favorite. De heer Koper heeft met den aanleg ge toond een artist te zijn. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. KATWIJK AAN DEN RUN. Nad. Herv. Kerk: Nam. 7 uur (bijbelle zing), ds. L. G. Bruyn. LISSE. Chr. Gerei. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Salo mons ran 's-Gravenzande. RIJNSBURG. Geref. Kerk: (Rapenburg), Nam. 7 uur ds. de Waard. VOOR DONDERDAG. LEIDEN. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn 76)Nam. 8 u., ds. Lamain. NED. HERV. KERK. Drietal Te Rotterdam (vacalure-ds. J. C. H. Sdhol'len) dr. J. W. Dipper. Aalten, ds. W. A. B. ten Kate, Enschedé, en dr. E. H. Blaauwendraad, Vlissingen. Beroepen: Te Oudkarspel ds. J. Eikenia te Godlinze (Gr.). GEREF. KERK. Beroepen: Te Zwartebroek J. R. Sybrandy, candiidaat le Stiens. Tweetal: Te Haarlem (3de prediikanis- plaats) ds. L. Hoorweg Jr. tie Voortlbuizen en ds. J. Wijmenga. te Charlois. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Vlaardingen ds. K. G. van Smeden te Haarlem (Noord). RECLAME. ^.TAB LETTEN Hoofdpijn, verkoudheid of ondere kwolen? Don zonder drolen Aspirin loten halen! ASPIRINES LET OP ORANJE BAND A'eiger namaak en Ie» er op dat op elke toblet het woord „BAYER" stoof. Prijs 75 ets. 7324 (Builen verantwoordelijkheid der Redactie}. Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. TIJDSCHRIFTEN EN BOEKEN VOOR ..ENDEGEEST" EN „VOORGEEST" Gedurende de lange winteravonden en de veie regenachtige Zondagen houden vele patiënten van „Endegeest" en „Voorgeest" zich gaarne bezig met het lezen van tijd schriften en boeken; zitten plaatjes te kijken of luisteren naar hetgeen wordt vooge- lezen. Hoewel de inrichting op eenige tijdschrif ten geabonneerd is en ook een bibliotheek bezit, is er steeds vraag naar meer lectuur vooral naar tijdschriften met korte ver halen, alsmede naar boeken met kinder verhalen en prentenboeken. Daarom ben ik zoo vrij een beroep ie doen op de lezers en lezeressen, met het verzoek of zij uitgelezen tijdschriften en niet meer gebruikte boeken, vooral kinder en prentenboeken voor onze patiënten willen afstaan. Na ontvangen bericht willen wij deze gaarne aan het opgegeven adres af halen. Waarschijnlijk zijn er ook wel eenige hulpvaardige dames of heeren, die losse tijdschriften of enkele boeken willen ver zamelen. heigeen het afhalen zeer zou vergemakkelijken. Den gevers en hulp- vaardigen bij voorbaat hartelijk dank. De Geneesheer-Directeur Dr. F. J. STUURMAN RECLAME. ZIET HOE UW TEER. ZWAK KIND STERKER WORDT EN AANKOMT. Reeds binnen enkele dagen, vlugger dan U had durven denken, zullen de wonder baarlijk versterkende Mc. Coy's Tabletten ieder zwak, mager en te licht kindje aan. gewicht doen toenemen. Vooral na ziekten en ter voorkoming van Engelsche ziekte zijn zij bijzonder aan te bevelen. U behoeft niet langer die walgelijk smakende levertraan te geven; deze tabletten vervangen dit uit stekende, maar kwalijk" riekende en vaak maag bedervende medicijn volkomen. Een kind van 9 jaar. dat zwaar ziek geweest was, kwam in 7 maanden 12 pond aan. Vraagt Uw apotheek of drogist Mc. Coy's Tabletten. Zij zijn zoo gemakkelijk in te nemen als bonbons en kosten slechts f. 1.95 per doos. Eischt uitsluitend Mc. Coy's Tabletten, de origineele en eenigo echte. Weigert namaak. Indien niet direct verkrijgbaar, wendt U dan onmiddellijk tot N.V. Rowntree Han dels Mij., Keizersgracht 12-1, Amsterdam-C. Oorspronkelijke novelle van CORRY DOMMER ING. Nadruk verboden. 9) ijn eenige vriend was Williams, maar die sVa* uitgesloten diens salsris ,r -oog nog minder dan het zijne en hij 1X1 T", arme ,on^n Alleen Ellen Rew rite i mac'1''5e vrienden, maar hoe kon Men weten wat er gebeurd was? Ook haar TYisi-i- i i uitschakelen. Hij kon nu ge- 11 r ovcr Ellen en de verbreking un verloving denken; zij was eerlijk es en hut zou haar zeker genoegen liaa" 3 3 Ze W's' ^a' een vrouw haar plaats ingenomen, die hetzeHde ideaal voor gi n had als zij en luj begon voor het eerst h!" nf ,e ^ri)sen aan z'Jn zwakheid, die ,rn afhankelijk maakte van een ander, «et was toch m de eerste plaals zijn plicht ogen de zwakheid te vechten en dit ^■u ?an een an<*er over 'e laten. sro i T?S ,de zachtc natuur van Lillian ge- E;ii - ,6 hem 200 aangetrokken had, haar - 1 1 'jdzaamheid had voor haar meer be- rr hel besliste optreden van Ellen ■R'" and Onwillekeurig maakte hij een ver- Kelijking tusschen die twee en- iiet was hem «I Lilian en hij door een nauwen band ver bonden waren zij hadden heiden gevoch- n le2en hetzelfde kwaad en zij was er in geslaagd hem van aangezicht tot aangezicht tegenover zijn vijand te plaatsen en te laten zien welke verwoestingen deze in staat was aan te richten Het was alsol hij haar ver- drieb had meegevoeld en het had hem zoa aangegrepen, dat hij zich vast voornam zijn leven te veranderen De gedachte aan den moord nam een tweede plaats in zijn den ken in hij had gehandeld uit zelfverdedi ging, niemand wist wat er heel diep in zijn ziel was omgegaan, dus kon dit onmogelijk tegen hem getuigen. En daar was William'9, die hem helpen zou. Toen hij vrij was ging hij dadelijk zijn vriend opzoeken en trol in zijn kamer tot z'n verbazing een groolcn, zwarten hond aan. die hard begon te grommen toen hij binnentrad. Sandy was niet bang en sprak hem vriendelijk loe. Het dier lag aan een ketting, die vastgemaakt was aan de centrale verwarming, heigeen heel nuttig was, want een of ander meubelstuk zou zeker niet tegen zijn kracht bestamk zijn geweest. Het duurde niet lang of Sandv was goede vrienden met hem en lopn Tom Neillan thuis kwam. trof hij beiden heel kameraadschappelijk aan ap zijn divan alsof zp elkaar hun leven lang gekend hadden. Hij begon te lachen en stak beide handen naar Sandy Carruth uit. „Welkom Sandy, zoo spoedig had ik je niet verwacht. Heb je al gegeten? Neen? Dan zal ik het diner bo ven besteller, dan kunnen we rustig blijven praten." Tom brachl hem op dp hoogte van alles wat er in die naar dagen gebeurd was. Peddler was op dag gedood door een schot in zijn voorhoofd en Tom had zorg gedragen voor de begrafenis, want natuurlijk was het zijn eerste werk geweest om Lilian met het kind uit het huis te halen en ergens anders onder te brengen. Zij was nu in een klein pension, even buiten de stad, en zag er al veel beier uit. Het was heerlijk rustig daar buiten en de menschen zorgden goed voor haar: er kwam meer teven in het afgetobde gezichtje en ze leek wel tien jaren jonger geworden. Het was meer dan zij in jaren on dervonden had en haar dankbare zieltje ont plooide zich als een vertrapte veldbloem die in het water wordt gezet en weer opleefde. Tom drong er op aan dat Sandy bij hem bleef zijn salaris was voldoende om er met zijn beiden van te komen: wanneer de zaak was afgewikkeld en het was wel bijna zeker dat hij zou worden vrijgesproken dan konden ze verder zien Zijn betrek king was Sandy Carruth natuurlijk kwijt en er beslond niet veel kans om er weer in ie komen. Alleen moest hij Tom beloven, niet te Irachten uit le vinden waar Lilian was, daar het beter voor haar wa9 tijdens het proces niet met hem in aanraking te komen. De verrassing. Sandy Carrulh was vrijgesproken en Tom Neillan had zijn ontslag genomen en maakte plannen om tegen het einde 3er maand naar Minniapolis terug te keeren Hij' herinnerde zich den tijd dat hij op kostschool was en met vacantie naar huis ging. 'Hetzelfde heer lijke gevoel van toen kwam nu over hem de blijdschap wanneer hij den trein uit stapte en Derbycourt zag liggen te midden der bosschen, met de welverzorgde tennis banen. schilterend in de zon, en het blauw? meertje op den achtergrond En hij dachl aan Ellen. Hoe hij haar eenige jaren geleden eens meegenomen had naar het landgoed en zij samen door de bos schen hadden gewandeld. Hij had zijn arm om haar heengeslagen en haar gevraagd wat ze het liefste wenschte als ze alles zou kun nen krijgen wat ze begeerde. En haar ant woord had zoo'n indruk op hem gemaakt, dat hij vanaf dat oogenblik Ellen Rowland had leeren beschouwen als een meisje dat meer waard was dan alle meisjes uit zijn eigen wereld tezamen. Zij had hem aangeke ken met haar eerlijke oogen en gezegd: „Eenvoud, want dat is het grootste sieraad en brengt het ware geluk." Hij had haar ge kust en gevraagd of ze hem dat geschenk zou willen geven, maar Ellen wilde eerst weten wat hij haar terug zou kunnen geven. Het was een soort gewetensvraag voor hem geweest, want hij had het nooit zoo ernstig hedoeld als zij het had opgevat. Hall in scherts had hij geantwoord: „Liefde en irouw, kindje, twee dingen, die tezamen noodig zijn om een gelukkig neslje te bouwen." Hij dacht aan dit alles toen bij dien mor gen van Lilian kwam en naar zijn kamer terugkeerde. Over twee weken was het den eersten October en zou hij Ellen weerzien. Deze vijf maanden hadden een geheel ander mensch van hem gemaakt Hij had nooit kunnen denken, dat het leven zooveel te geven had hij had den Tom Neillan van vroeger begraven en kreeg zelfs een onaan gename gewaarwording wanneer hij aan hem terugdacht. Ellen zou zeker tevreden zijn over zijn gedaanteverwisseling, en niet alleen Ellen, maar ook zijn vader Hij kon den ouden man nu ook beter begrijpen het was voor een energiek mensch zooals hij alles behalve plezierig om ts zien dal zijn zoon zijn tijd verknoeide met nietsdoen. IT»t zou hem ook zachter stemmen voor het meisje, dat de oorzaak was van die ver andering. En dan was daax Sandy Carruth. Het was zeker een merkwaardige samenloop van om standigheden. Sandy wist nog van niets en hij wilde wachten met hem iets te vertellen, lot hij met Lilian alles gere geld had. Lilian was de eenige die het wist In de laatste weken was zij zoo veranderd, dat Sandy zeker verwonderd zou zijn. Haar gezichtje was voller geworden en er was w-eer kleur op haar wangen gekomen. Tom had haar geld gegeven om zich te kleeden en iederen keer dat hij haar terug zag vond hij dat zij hoe langer hoe mooier werd. Haar rustige manieren gaven haar een bui tengewone charme en distinctie. Benny leek veel op zijn moeder en zijn moeilijke jeugd had geen merkbaren invloed op hem uitgeoefend. Natuurlijk begreep Sandy Carruth niels van Tom's handelingen. Hij had belooid Lilian niet op te zoeken en had zijn woord gehouden, niettegenstaande hij erg naar haar verlangde en de verleiding hem soms te sterk werd. Nu het proces was afgeloopen had Tom zijn ontslag genomen, juisl nu zij het geld zoo noodig hadden. Sandy was veel aan Tom verplicht en hij dacht er niet aan om tegenwerpingen te maken. Soms knoopte hij een heel gesprek aan met den hond en vroeg hem wat er toch met zijn baas aan de hand was en waarom hij zoo ge heimzinnig deed. De hond was voor Sandy een even groot raadsel als Tom' hij begreep niet hoe hij aan dat prachtige dier gekomen was, want van zijn salaris zou hij in geen jaren zooveel hebben kunnen overhouden om zich een dergelijke luxe te veroorloven En dan was daar nog een derde raadsel en dat was de borgsom van tienduizend dollar (Slot volgt.) j

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9