r 71sle Jaargang WOENSDAG 14 JANUARI 1931 No. 21725 I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere I advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend I maximum aantal woorden van 30. I Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven „o.ia Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: I 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een I 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi) Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per weet Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet Franco per post 2.35 -p portokosten. f, 0.18 Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. ARTIKEL 75, le LID, DER I LAGER ONDERWIJSWET 1920. '^Burgemeester en Wethouders van Leiden, fcrlngen ter openbare kennis, dat de Raad dier gemeente in zijne op 12 dezer gehou den vergadering besloten heeft: A:|medewerking te verleenen aa.n: I, het bestuur van de vereeniging voor Christelijk Onderwijs voor het inrichten van de speelplaats bij de school voor g. 1. o aan de Pasteurstraat tot terrein oor lichamelijke oefening; II. het bestuur van de Eerste Lcidsehe Schoolvereenigmg tot de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van do school voor g. 1. o. aan het Noordeinde 1; B. tot vaststelling van twee begrootings- staten, model D. groot resp. .2500.en f.750.teneinde hun College in staat te stellen de onderscheidenlijk voor de sub 1 en II bedoelde doeleinden benoo- digde gelden ie zijner tijd aan de betrok ken schoolbesturen te kunnen afdragen. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, kan ieder ingezetene en elk school bestuur, voor zooveel het hem betreft, van deze besluiten bij Gedeputeerde Staten dezer provincie in beroep komen. 7383 A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRfJEN. Secretaris, iden, 14 Januari 1931. VERGADERING DER LEIDSCHE V.A.R.A.-AFDEELING. PAARDENFOKKERIJ. "t>- Burgemeester van Leiden brengt ter këhnis van de in deze gemeente gevestigde eigenaren of houders van tweejarige of oudore hengsten, dat zij, ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918. verplicht zijn hiervan ten Stadhuize aangifte te doen bin nen een maand nadat de hengst twee jaar is geworden of in hun bezit is gekomen, als mede vóór 1 Februari van elk jaar. 7382 A. VAN DE SANDE BARHUYZEN, Burgemeester. •iden, 14 Januari 1931. DIENSTPLICHT. Aangifte ter inschrijving. Waarschuwing. 1m Burgemeester van Leiden herinnert ^^dezen hen, die in dit jaar 19 jaar oud 1 worden (alzuo de geborenen in 1912) en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moe ten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aan gegeven, aan hun verplichting om de aan gifte alsnog te doen, waartoe meer bepaald gelegenheid bestaat ter Gemeente-secretarie mg Militaire Zaken) Bree- straot No. 119, hoek Wolsteeg, op 15 Jan. a.s. van des voormiddags 10 nnr tot des na middags 3 nnr. Hij vestigt er tevens de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon verhinderd as zelf aangifte te doen, zijn wettige ver tegenwoordiger daartoe verplicht is. De aangifte kan ook geschieden door tusschen- komst van een daartoe schriftelijk ge machtigde. Ten slotte brengt hij Ier kennis van be langhebbenden, dat degene, die verplicht is voor de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en, indien de aan- giite opzettelijk wordt nagelaten, met ge vangenisstraf van ten hocgste twee maan den of geldboete van ten hoogste zes hen- derQ gulden. 7369 A. VAN DE SANDE BARHUYZEN, Burgemeester. Leiden. 14 Januari 1931. 7. INSCHRIJVING J VOOR DEN DIENSTPLICHT. <TkJ?fjaa*J1^a<"'1',van belanghebbenden wordt k T 'n dit blad voorkomende wpennare kennisgeving betreffende een rrschuwinj van den Burgemeester aan in?e?e,eTlen dezer gemeente, L," -e° ln die zich nog niet ter in- Bonrijvmg voor den dienstplicht hebben aangegeven, om dit alsnog te doen op 15 Januari a.s. tusschen des voormiddags 10 uur en des namiddags 3 uur op de Afd. Militaire Zaken, Breestraat No. 119, hoek Wolsteeg alhier. do2e nalatig blijft, maakt zich rarschuduig. Toespraken der heeren S. Polak en G. J. Zwertbroek. Als schakel in den keten der V.A.R.A.- vergaderingen in de verschillende plaatsen van ons land had gisteravond in de Stads gehoorzaal een bijeenkomst plaats, waar de heeren S Polak en G. J. Zwertbroek, resp. lid van den Vereeiugin-gsraad en secretaris der V.A.R.A. het woord voerden. Toen te acht uur de voorzitter der afdeeling, de heer H. Pieters den avond opende, was de zaal geheel gevuld met belangstellenden. Uit het feit, dat 1200 personen aanwezig waren, constateerde spr. een vermeerderde belang stelling in Leiden wat betreft de aangele genheden der V.A.R.A. Na in het kort de -.door het zendtijdbesluit van 15 Mei j.l. in het leven geroepen actie en reactie, n.m.l. van de A.V.R.O. en V.A.R.A., besloot de heer Pieters met den oproep mede te werken aan de verkrijging van 125.000 al of niet toestel bezittende V.A.R.A -leden per 1 April a.s. Nadat de zangvereeniging „De Stem des Volks" die gelijk zuks te doen gebruike lijk is, haar medewerking verleende tot het welslagen der bijeenkomst eenige liede ren ten gehoore had gebracht tevens ge schiedde dit als afwisseling tusschen de beide redevoeringen en tot besluit van den avond verkreeg de heer S. Polak het woord. Deze herinnerde allereerst aan een ge vleugeld woord van Napoleon „Regeeren is vooruitzien"; iels, dat door de Nederland- sche regeering met betrekking tot het radio- vraagstuk in het algemeen en het zender- vraagstuk in het bijzonder niet Ï9 gesch'ied. Het particulier initiatief interesseert zich immers slechts voor die aangelegenheden, welke kans bieden op winst. Weliswaar gmg de stichting van den eersten Nederlandschen zender door de N. S. F. fabrieken boven de commercieele belangendoch niettemin had, aldus spr. de regeering van den beginne af do radio in staats-exploitatie moeten nemen. Toen de 1071 M. golf van Oslo werd toege wezen, had de zender geschikt gemaakt moe ten \yorden voor den 298 M.doch de zend tijd verdeel ing nam in deze periode alle aandacht der regeering in beslag. Door de bekende verdeeling van den zend tijd van 15 Mei j.l. welke als staande buiten de orde niet dan terloops ter sprake kwam werd o.a. bepaald, dat per drie maanden van golflengte verwisseld zou wor den hetgeen, toen Oslo nog geen gebruik maakte van de haar toegewezen lange golf niet erg was daar 's avonds en op Zon dagen op de oude golflengte kon worden ge seind. Eerst toen Oslo ging zenden en de 298 M-golf niet storingvnj bleek, begon de huidige ellende, in sommige deelen van het land kon men de uitzendingen zeer goed en in andere deelen absoluut niet beluisteren. Daar de regeering niet ingreep, moest een plan tot bouw van een goeden zender uit gaan voor de omroepvereenigingen zelf. De K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. waren en zijn nog bereid, aldus de heer Polak, gezamen lijk den bouw ter hand te nemen, doch de vierde groote omroep, de A.V.R O. wensc'nt niet met de andere samen te werken alvo rens het zendtijd besluit is veranderd, al dus staat deze omroepverecniging de tot standkoming van een nieuwen zender en de opheffing van de huidige zendermisère in den weg. Zij ijvert echter voor den bouw van een zender voor eigen rekening en indien haar zulks toegestaan zou worden dan garandeert zij door inschrijvers voor de uit te schrij ven leening een rente van 6 pet. en noemt het geheel in een concept-prospectus waarvan de heer Zwertbroek fotografische afdrukken bij zich had een veilige be legging. aldus spr., terwijl exploitatie door den Staat te riskant werd genoemd. Het gevolg van de toestemming aan de A.V.R.O. om een eigen zender te bouwen zou zijn, dat de drie andere vercenigingen ook zenders moeten bouwen; dan zou Ne derland voor 2 golflengten in totaal 8 zen ders hebben met hel gevolg, dat weke lijks 6 buiten werking zouden staan Hoe wel de V.A.R.A. indien noodig evenals de A.V.R O. op eigen kosten een zender zou bouwen, verzekerde de heer Polak dat zij met alle kracht tegen een dergelijke geld verspilling zou protesteeren. Met den oproep mede te werken aan het krachtig maken der V.A.R.A. besloot spr. zijn luid toege juichte redevoering. De tweede spreker de heer G. J. Zwert broek herinnerde allereerst aan zijn vorige redevoering in Leiden, welke uitgezonden zou worden; doch, welke daar hij critiek uitoefende op het beleid der regeering afge broken was geworden. Uitvoerig besprak hij vervolgens de afwezigheid voor het tot debat uitgenoodigde plaatselijke A V.R O.-actie comité, dat wij meldden het gisteren reeds zich niet bevoegd achtte in debat te treden. Besprak de heer Zwertbroek ter gelegenheid der vorige vergadering het zen- dervraagstuk beknopt thans deed hij zulks in meer uitgebreiden vorm en ge lijk hij mededeelde zonder een blad voor den mond te nemen. Aanvangende bij de conferentie Van Washington in 1928, waar de bestemming der golflengten werd bepaald en in beginsel de 1071 M. golf aan Noorwegen werd afge staan, besprak hij verder uitvoerig de bij eenkomst van de „Union de Radiophonie" te Praag in 1929. waar de golflengten defi nitief werden toegewezen aan de verschil lende landen om vervolgens langen tijd stil te staan bij de jongste conferentie te Boeda pest. Gelijk bekeDd wordt ons land in de genoemde internationale conferenties verte genwoordigd door den heer A. Dubois, direc teur der N. S. F. en in de technische com missie door ir. B van de Po'l Hoewel de A.V.R.O geen deel nam aan een gehouden bespreking tusschen deze beide heeren en de omroeporganisatie, maakte zij door de af vaardiging van Baron Tindall naar de con ferentie in Boedapest gebruik van haar recht een toehoorder te zenden. Namens de A V. R. O. deed deze, aldus spr pogingen om den 1875 M. golf op deze bijeeenkomst in te rui len tegen twee korte golven, waardoor Ne derland de beschikking zou krijgen over drie golflengten; teneinde aldus de kans van de A.V.R O. op een volle week zendtijd op een eigen zender mogelijk te maken „Landverraad" werden door den heer Zwertbroek deze pogingen genoemd evenals de commentaren van den heer Vogt in de „Radiobode" naar aanleiding van deze con ferentie en de volgende in Madrid te houden bijeenkomst, fn verband hiermede en het gebruik van den fasoislengroet in Rotter dam beschuldigde spr. den heer Vogt van Mussolinistische invloeden-, waarvan zijn op treden in de A.V.R.O en daarbuiten dan ook zou getuigen, Na stilgestaan te hebben bij de kwestie •Oudegeest-Vogl, fragmenten uit de gefoto grafeerde, elders reeds genoemde concept- prospecli voor een leening van de A.V.R.O. en een contract met een Duitsche firma over den bouw van een,zender gisteren meld den wij reeds de ontkenning dier firma te hebben voorgelezen, bepleitte spr. de uitbreiding van de Algemeene Maatregel van Bestuur met de bepaling, dat voor één golf slechts een zender gebouwd mag worden. Op voorstel van den heer Zwertbroek werd tenslotte met op 2 na algemeene stemmen de bekende motie aan den minister van Waterstaat met betrekking van het zender- vraagstuk aangenomen. De motie zegt: dat de vervanging van den Hilversum- seherf zender door een goeden zender voor de 298 M. golflengte zeer urgent is; dat de spoedige bouw van zulk een zen der in het belang van de honderdduizenden radio-luisteraars dringend noodig is; dringt er met klem bij de Regeering op aan, binnen den korist mogelijken tijd een beslissing met betrekking tot deze aange legenheid te nemen. Is evenwel van meening, dat het tegen datzelfde volksbelang zou zijn, indien de radio-luisteraar9, of groepen van hen, ge dwongen zouden worden tot het bouwen of doen bouwen van méér zenders voor slechts één golflengte, waarvan een ongemotiveerde dwaze geldverspilling het gevolg zou zijn, terwijl den Nederlandschen Omroep als ge heel tengevolge daarvan voor een reeks van jaren een zoodanig zvvaren last zou wor den opgelegd, dat een gezonde ontwikkeling m elk opzicht ten zeerste zou worden be lemmerd; acht het gewenscht, dat de Regeering, alvorens over te gaan tot het geven van een concessie voor den bouw en exploitatie van eenigen radio-omroep-zender. zij vooraf zal dienen te bepalen, dat voor elke in ons land voor den Omroep beschikbare golf lengte slechts één zender mag worden ge bouwd; verzoekt de Regeering, een beslissing in dezen zin te nemen; verzoekt verder Z E. den Minister van Waterstaat. Handel en Nijverheid, een con ferentie bijeen te roepen van de vier alge meene Omroepvereenigingen, teneinde in onderling overleg het vraagstuk van den zenderbouw tot een goede oplossing te bren gen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op proefschrift, getiteld: „Onderzoekingen ovér het bestaan van een filtreerbaren en onzichtbaren vorm van de typUms-bacil", de heer B. J, Emanuels, geboren te Paramaribo. BAZAAR VOOR HET LEIDSCHE DIEREN AS YL. Het Leidsche Dierenasyl komt als steeds geld te kort, wil zij de wericzaam'heden ten batte van arme zwervers niet inkrimpen. Daarom zal van 26 Febr. in den Foyer der Stadszaal weer een bazaar worden ge organiseerd. De commissie daarvoor houdt zidh aanbevolen voor cadeaux en rekent op een. druk bezoek! POSTERITEN. De Directeur van het postkantoor alhier deelt mede, dat Maandag j.l. een brievenbus is geplaatst tegen het pand No. 151 aan de Heerenslraat. OUDERAVOND. Gisteravond werd aan de Openbare Meis jesschool aan de Boommarkt weder een Ouderavond gehouden, waarbij als spreker optrad de heer H. Cramer te Gouda, die een voordracht hield over „Kinderlectuur". Spreker zet op een aangename en vlotte wijze uiteen wat lezen eigenlijk is en geeft tal van voorbeelden wat door kinderen wel en wat niet gelezen dient te worden. Hij wijst vooral op het verschil in fantasie en verzinsel na het lezen van boeken door kinderen. In kinderlectuur behoort men aan te treffen: fantasie, ernst en diepte. Ook hierbij volgen meerdere voorbeelden. Hierna worden enkele lantaarnplaatjes getoond om de slechte en goede illustratie van kinderboeken te laten zien. Deze plaatjes worden uitvoerig toegelicht. Van de gelegenheid tot het 9tellen van vragen wordt door enkele ouders gebruik gemaakt. Een hartelijk applaus bewijst de dank baarheid van de aanwezigen voor het ge- notene. De voorzitter, de heer Ober dankt den spreker voor zijn leerzame voordracht, waarna de ouders gelegenheid krijgen om met de onderwijzers te spreken. Voorwaar voor de aanwezige ouders een prettige avond; de thuisblijvers hebben veel gemist. Moge liet voor hen een aansporing zijn op een volgenden Ouderavond van de school van hun kinderen eens te gaan luis teren. LOCAAL RITKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf nieuwe aansluitingen Dec. 1930. 3034 3030 3042 3041 3038 3039 3044 3053 3045 3047 3049 3052 3050 3046 3055 3058 3057 3054 3051 3061 3069 A. J. v. Berge Henegouwen, Hoo- ge woerd 169. I. Hemerik, Noordeinde 47. J. Witte, Hartesteeg 2a. C. de Bruyn en Co., Diefsteeg 11. „Het Haagsche Volk", Witte Rozen straat 24. II. Compeer, Hooge Morschweg 108 (Oegsigeesl). Gemeentebestuur en Bureau Gemeente werken, Geversstraat 5 (Oegstgeest). Mevr. J. J. v. BaakHoltz, Wasstr. 2. M. van Dam, Willem de Zwijgerlaan 7 (Oegstgeest) Mevr. B. Dros van Nierop, Juüana- laan 13 (Oegstgeest). Centrale Graalhuis, Hooigracht 31. J. M Pos, Julianalaan 22 (Oegstg.). Fa. C. Janssen en Co., Walhuisjo Aalmarkt. II. A. Braakman, Cotoetstraat 48. J. van Rijn, Janvossensteeg 67. M. Bresson, Jan v. Goyenkade 12. P. SIe-Tlcnhorst, Steenstraat 25. II J. rle Bolster. Noordeinde 22. J. Rodenburg, Aalmarkt 5. J. C. Witmans, Wethouder Boon- straal 11 (Oegstg.). N.V. Twentsche Bank, Breestraat 81. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: De Halte, Hoogewoerd 100, Leiden. Siga renmagazijn. Eigenaar: L. Zandvliet, Leiden. Wijzigingen: Naaml Vennootschap Wernink's Beton- maatschappij. Hooge Morschweg 114, Leiden Opheffing Bijkantoor -te Roermond, d.d. November 1929. Rusthuis „Zonneweelde", Rijnsburgerweg No. 171, Leiden. Wijziging adre9 thans: Oegstgeest, Oranjepark. Ponsioen Zoon, v. Mandelsloostraat 40, Alphen a. d. Rijn. Lood- en zinkwerker. Bovengenoemde handelszaak is d.d. 1 Jan. 1922 omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Ponsioen Zoon. Ponsioen Co v. Boetselaerstraat 38d, Alphen a. d. Rijn. Electro-technisch bureau. Bovengenoemde handelszaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: Firma Ponsioen en Zoon. De Alphensche Zaadhandel, Raadhuis straat 243, Alphen a. d. Rijn. Deze handels zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: „De Alphensche Zaadhandel" F. de Vries Zoon (Beperkende Bepalingen). Vennooten- F. de Vries en E. de Vries, Alphen a. d Rijn. C van der Post en Co.. Hooge Rijndijk F. 108. Zoeterwoüde. Beurtschippersbedrijf met motorboot. Wijziging zaakadxes thans: Leiden, Hoogewoerd 100. BINNENLAND. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de wijziging van de wet op den woning. bonw. (3e Blad.) Vijftig jaar bestrijding der kwakzalverij. (Binnenland, le Blad.) In verband met de uitbarstingen van den Merapi zijn weer twee dessa's ontruimd. (Uil Xed Oost-Indië, le Blad.) Een vergadering van belanghebbenden bij de Nienwe Boerhaave. (Gemengd, 2e Blad.) Familiedrama le Groningen (Gemengd, 2e Blad.) BUITENLAND. De Fransche en Belgische parlementen weer bijeen. (Buitenland, le Blad.) Verdere bemiddeling in de Engelsche arbeidsconilicten (Buitenland, le Blad.) Ook arbeidsmoeilijkheden in Polen. (Buitenland en Tel., le Blad.) Is het luchtschip Tradewind verloren? (Buitenl. Gemengd, 2e Blad.) Mr. E. Brunsveld van Huiten, rechter lijk ambtenaar Mer ter stede is bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië. Mej. M. C. van der Berg alhier is ge slaagd voor het Liteh-examen Engelsche handelscorrespondentie. Geslaagd is voor het „Liteh"-diploma Duitsche Taal en Handelscorrespondentie de heer J. Vijlbrief alhier, leerling van het Genootschap „Kennis is Macht". Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der directe be lastingen enz. H. J. Koning verplaatst van bet 1ste kantoor te Leiden naar het 2de kantoor te Rotterdam. Bij K. B. van 7 Januari j.l. zijn de statuten van hel mannenkoor „De Ver- eenigde Zangers" goedgekeurd. St.bid. no. 8 bevat de gewijzigde statuten der alhier gevestigde Indologen- Vereeniging. De directie der Ned. Spoorwegen heeft hier ter stede aan den heer W. J. Hassel- bach. als controleur van de Vereeniging tot bescherming van dieren vergunning ver- leend om in alle bagage- en goederenwagens mede le reizen, waarin dieren worden ver voerd, opdat hij eventueele overtredingen beter zal kunnen consta'.eeren en toe kan zien bij in- en uitlading der dieren. Wij vestigen de aandacht op een advertentie in dit nummer, waarin aange kondigd] wordt een herdenkingsavond ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zondagsschool „Zaait aan alle Wateren", welke bijeenkomst wordt gehouden Vrijdag 16 Januari as. in de Geref. Kerk aan <Je Heerengracht. Als spreker zal optreden dr. Bouma uit Den Haag met het onderwerp: „Jezus de arts". Gistermiddag heeft het Werkloozen Agitatie Comité onder geleide der politie een optocht door de stad gehouden. In den stoet, welke ordelijk verliep, reed een wagen mee. waarop de onlangs in het adres aan den raad gepubliceerde leuzen stonden vermeld. Te Rijswijk is door de politie aange houden en naar hier overgebracht J. v. d. V., die uit het Psychopathen-gesticht alhier was ontvlucht Hedenmorgen te ongeveer half twaalf heeft op het kruispunt van Apothekersdijk en Vrouwensteeg een aanrijding plaats gelhad tusschen een w.ieJTijdster en een wielrijder. De circa 40-jarige juffrouw kwam te vallen en werd overreden door een steenkolenauto, welke juist de brug kwam afrijden en welks bestuurder het ongeluk niet meer kon voorkomen De Eprste Hulp dienst verleende geneeskundige bijstand waarbij bleek, dal zij kneuzingen aan beide beenen had bekomen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1