ZIJ HEEFT GELIJK J. BAALBERGEN HILLEGOM BAALBERGEN Wintert eeneiig Kloosterbalsem UIT DE OMSTREKEN. NEEN JONGEN, V00R0EELIG! UIT DE RIJNSTREEK. LOU DE VISSER TE HEERLEN. Communistische arbeiders hadden een biljet verspreid, inhoudende de mededeeling dat de heer L. de Visser eergisteren te Heer len zou spreken voor en over de mijnwer kers. Tegen het aangekondigde uur waren daar vrij wat menschen op de been, echter niet het slag, dat de spreker blijkbaar wenschte; do politie in burger, leden der burgerwacht, nieuwsgierigen. Toen de heer De Visser met eenige geestverwanten op de Markt kwam. achtte hij de omstandigheden waarschijnlijk niet geschikt om het woord te voeren, althans, hij is aanstonds weer teruggegaan naar het station, waar hij in de wachtkamer vertoefd heeft lot er weer een trein vertrok. Ongeveer tien jaar geleden heeft de heer De Visser te Heerlen een spreekbeurt ver vuld, bij welke gelegenheid hij leelijke klap pen heeft opgeloopen. DE SMOKKELHANDEL LANGS DE DUITSCHE GRENS. De smokkelhandel langs de Hollandsch- Duitsche grens in de buurt van Aken, is het laatste halfjaar geweldig toegenomen. De verhoogde invoerrechten en de steeds toe nemende werkloosheid zijn hieraan niet vreemd. Voornamelijk is de sluikhandel per auto toegenomen. Ter bestrijding van den smokkelhandel is sedert 1 December j.l. het aantal beamb ten met 180 uitgebreid, die bovendien oe beschikking hebben over politiehonden. Aan de Hollandsche grens zijn de toe gangswegen versperd. De meeste beambten doen dienst in bur- gerkleeding en zijn flink bewapend, en zijn gerechtigd alle auto's aan tc houden en te visiteeren. Zelfs elegante limousine-auto's en lijkauto's worden voor smokkeldoeleinden gebezigd. Alleen in de maand December werden bij de rechtbank 900 smokkelprocedures aanhangig gemaakt. (De Tijd.) AUTO TE WATER GEREDEN. Op de pont tusschen Katwijk en Mook (N.-Br.) is een ongeluk gebeurd. De auto van de firma van C. uil Nijmegen wilde, toen het veer aan den wal kwam, do pont oprijden, toen plotseling do brug onder den auto wegdreef, znodat de auto, waarin twee personen zaten, te water ging. De persoon, die naast den chauffeur zat, wist nog bij tijds op de pont te springen, de chauffeur geraakte (o walor, maar wist zich al sparte lende naar den oever Ie werken. De auto zonk. Naar wordt gemeld, wordt door Rijkspo litie en marechaussee een ernstig onderzoek ingesteld naar de technische bediening van dezo pont, waarover klachten zijn inge bracht. Rivierkant-bewoner (terwijl hij het aan. brengknntOor opbelt): „Vertelt li mij eens, hebt li niet-zwemmcnde dienstmeisjes"! de laatste die u mij gestuurd hebt, heeft van morgen haar badpak aangetrokken en is weggezwommen I" „Humoris." BUITENLANDSCH GEMENGD. GEVAARLIJKE BESCHERMING. Een droevig ongeluk kostte te Rcfojo in de Spannsche provincie Monlforle drie kindoron hot levon. Een villabewoner had, om tegen roovors en Inbrekers beveiligd Ie zijn, aan de huisdeur een installatie laten aanbrengen, waarbij ongewenschte bezoe kers des nachts een mechanisme in bewe ging brachten, zoodal een lading ontplof bare stoffen tot ontbranding werd gebracht. De draad die do huisdeur met deze instal latie verbond, werd overdag verwijderd Nu werd het mechanisme echter geraakt door een bal, waarmee kinderen speelden. De lading ontplofte, en do drie kiDderen wer den op slag gedood. AMY JOHNSON TE MOSKOU. Amy Johnson is Zaterdag per trein te Moskou aangekomen. Ze had verschillende besprekingen met Russische vliegdeskundi- gen, die haar aandacht vestigden op de groote moeilijkheden waarmede in den win ter oen tocht over Siberië gepaard gaat. Men moet door een streek vliegen waar een koude tot 52 graden heerscht. Mej John son moest toegeven niet te weten o( haar motor tegen een dergelijke koude bestand zou zijn. Ze zal in den aanstaanden zomer een nieuwe poging ondernemen om Peking te bereiken. Heden keert mej. Johnson naar Warschau terug. NEGER GELYNCHT. Te Maryville (Missouri) beeft een menigte van 2000 mannen en vrouwen een neger, die een jonge vrouw vermomd had, ge lyncht. door hem aan het dak van een school vast te binden en daarna het gebouw in brand te steken. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. TERUGGEVONDEN VLIEGERS. De twee vliegers, die sinds 20 December in de Centrale Australische woestijn ver mist waren en die door den officier-vlieger Eaton op zijn tienden opsporingstocht ge vonden zijn, zijn gistermorgen te Alice Springs aangekomen. Zij waren zeer ver zwakt en vertelden, dat ze 21 dagen van water, twee melk lab lot [en, gekookt gras en fcüklkers geleefd hadden. AARDBEVING IN KLEIN-AZIE. Een lievige aardbeving heeft de streek Kouin geteisterd. In Wn dorp zijn 60 buizen ingestort. Tot dusver wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Do schokken duren nog voort. GROOTE BRAND TE MüNCHEN. In een ongeveer 50 M. lange loods van do rubberfabriek Metzeler en Co. te München brak een brand uit, die weldra grootcn om vang aannam. De loods diende als opslagplaats voor nieuwe autobanden. De brandweer bestreed het vuur met 15 slangen. De loods brandde echter geheel uit. De schade wordt op ongeveer een half millioen martc geschat. HOTEL-DRAMA TE ST. MORITZ De 50-jarigo schrijver Kuno flofer ver- loefde sedert de Kerstdagen met zijn vrouw en een zoon in een hotel te St. Moritz. Spoe dig na de aankomst van de familie Hofer ram ook een zekere mevrouw Boulton uit Londen kamers in hetzelfde hotel. Hofer en mevrouw Boullon kenden elkaar van vroe ger. Tusschen den heer en mevrouw flofer hestond een zeer goede verstandhouding. Eenige dagen geleden was mevrouw Hofer vertrokken. Het schijnt, dat Hofer de betrekkingen, die tusschen hem en mevrouw Boulton be stonden, heeft willen afbreken. Vrijdagavond wilde de Engelsche een on derhoud met hem hebben. Ilofer had zich echter in zijn kamer opgesloten. Daar mevrouw Boulton er niet in slaagde, binnen te komen, wachtte zij in het portaal. Toen een piccolo Hofer iels bracht en deze de deur opende drong mevrouw Boul ton naar binnen, Dadelijk ontstond een hevige woordenwisseling. Kort nadat de piccolo de kamer verlaten had klonken 5 scholen Toen men de kamer binnendrong lag Hofer dood op den grond, termijl me vrouw Boulton ernstig gewond was. Hofer was door 4 schoten getroffen. Den vijfden kogel had mevrouw Boulton zichzelf in de horst gescholen. Zij is ernstig gowond, maar haar toestand is niet levensgevaarlijk. HET LEGIOEN VAN EER. Op voorstel van den Franschen minister van landbouw, is de onderscheiding van het Legioen van Eer toegekend aan de 71-jarige boerin Batlieler uit Senlis in Bourgogne, omdat zij aan 16 kinderen hel leven heeft geschonken. WEER EEN VLIEGONGEVAL. Gisteren is voor de derde maal in dit jaar een vliegtuig der Brilsche luchtslrijdkrach- len neergestort. Twee toesteilen van het 29e eskader vlogen over North Weald in het graafschap Essex op geringe hoogte naast elkaar, toen plotseling de vleugel van het eone vliegtuig het andere raakte Dit laatste vliegtuig stortte hierop omlaag. Het toestel werd geheel vernield. De officier-vlieger werd op slag gedood. VERDUISTERING VAN ioo.ooo MARK. De 36-jarige ontvanger van de gemeente Tiiruich in Kjjnland is sedert Zondagmiddag met medeneming van de gemeentekas, waarin zich 100.000 mark bevond, verdwenen. Hij heeft bji zijn vlucht een auto gebruikt. Hij is in het bezit van een internationalen credietbrief, die hij eenige dagen geleden had laten gereed maken. Men neemt aan, dat hjj naar het buitenland, waarschijnlijk naar Nederland, gevlucht is, daar hij ook dezer dagen zijn pas gereed had laten maken. RECLAME. U behoeft ütet met winterteenen te blijven o pen. Maar U moet er wat tegen doen. E U kunt er wat tegen doen. Akkcr's K oosterbalsem herstelt de cellen der huid. verzacht onmiddellijk de pijn en voorkomt ernstiger ontstekingen. Akkers ,,Ceen goud zoo goed" AALSMEER. „Witte Kruis"-film. In hotel „De III Kolommen" is door de afdeeling van „Het Witte Kruis" een film avond gegeven, waarvoor groolo belangstel ling was; de groote zaal was tot in de u-iterste hoeken bezet. Bij den aanvang sprak de heer .T. K. van Zijverden, de voor zitter, een kort openingswoord. Vervolgens gaf „Aalsmeers K oorvereenigingwelke dezen avond li aar medewerking had willen verleunen op zeer verdienstelijke wbze een iweela! Liederen (en beste. Alvorens de „Witte Kruis"-filim werd vertoond, sprak dr. Beek, hoofdbestuurder, een woord ter in leiding In 1875 werd „Het Witte Kruis" op gericht De stoot daartoe was wel de (oen in Hilversum heerschende epidemische ziekte Groeide het in de eerste jaren slechts langzaam, thans zijn er in N-Holland 114 afdeelmgen met totaal 100 000 leden. Is „Hot Witte Kruis" op velerlei gebied werk zaam. de Wijkverpleging is daarvan wel het belangrijkste en mooiste deel Hierna werd de filim vertoond Een mooi stuk weik, dat een overzichtelijk beeld geeft van den velerlei arbeid door „Hel Witte Kruis" ver richt op het gebied der volksgezindheid. De heer dr. Beek lichtte de film toe en .sprak na afloop een ernstig woord tot de aanwe zigen, om het werk der afdeeling te steunen door als lid toe te treden. Tot slot ga.f Aals meer,s Koorverconiigtng" mol begeleiding van „Aalsmeers Fanfarecorps" nog een 3-tal liederen (en beste, welke een welverdiiend applaus kregen. Door den voorzitter werd dank gebracht aan allen, die tol het wel slagen van den avond hadden meegewerkt, waarvan hij hoopte, dat veel blijvend nut voor do afdeeling het gevolg zou zijn. o BENTHUIZEN. Loop der bevolking over 1030. Bevolking op 31 Dec. 1929: 530 m. en 489 vr.; gevestigd 38 m. en 37 vr Geboren 16 m. en 9 vr. Vertrokken 46 m. en 37 vr. Overleden 2 m. en 5 vr. Bevo'khig op 31 Dec. 1930: 536 m. en 491 vr. Totaal aantal inwoners 1027. Gesloten huwelijken 8 HAARLEMMERMEER. Do commies bij de Directe Belastin gen, do heer H. Hansma, is van Amsterdam overgeplaatst naar Hoofddorp en zulks in de plaats van den heer R v. Huizing, die van hier is vertrokken en te Zandvoort is ge- stalionncord. HILLEGOM. Hekwerken. Het leveren en plaatsen van een hekwerk op steenen voet voor de Twentsche Bank alhier is opgedragen aa/n de firma Somsen Co. Aan de zelfde is ook opgedi'agen het leveren en plaatsen van 180 meter ras- terhekwerk met twee wandelhekkcn en een inrijhek aan de Past,ooi-slaan. Dit laatste houdt verband met de verbreeding van de Pastoorslaan, waaraan gewerkt wordt. Eerstbedoeld hek is een gevolg van do wegverbrceding in de Hoofdstraat tusschen Stationsweg en Tramremise. Tot heden is op dat punt aan de wegverbrceding nog niots ten uitvoer gebracht, Bij de Arbeidsbemiddeling staan als werkloozen ingeschreven 193 land- en tuin- bouwarbciders, 17 bouwvakarbeiders cn 1 snelpersdrukker, in totaal 211 werkloozen. Voor de afdeeling Hillcgom van den Ned. BK Volksbond heeft de heer Angcment die lid is van het Centraal Bestuur, ccn rede gehouden over de sociale beteekenis van hel georganiseerd zijn. Abonnementen en advertentiën kunnen worden opgegeven aan J. HOOGKAMER, Weeresteinstraat No. 108, alhier. 727S KATWIJK. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op Don derdag 16 Januari 1931, des namiddags 7.37 uur in openbare vergadering bijeen Punten van behandeling'. J. Notulen. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, waaronder behoort: a. Voorstel tot het slui ten van een overeenkomst met betrekking lot het leggen van electriciteils-kabels in Domeingrond; b. prae-advies op het verzoek van den Christelijken Besturen Bond inzake werkverschaffing en steunverleening; c. prae-advies op twee adressen, houdende verzoek om vermindering van pachtsom gehuurd land. 3. Benoeming van leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim te Katwijk aan Zee en te Katwijk aan den Rijn. 4. Voorstellen tot verkoop van grond, 5. Voorste! tot ruiling van grond. 6. Voorstel lot verhuring van een Ge meentewoning. 7 Voorstel tot verhuur van land. 8 Voorstel lot wijziging-van de verorde ning op de heffing cn invordering van havengeld. 9 Voorstel lol beschikbaarstelling van gelden, krachlens art. 72 der Lager Onder wijswet 1920. 10 Voorstel tot het weder inhuren van de Brugwachterswoning aan den Noordwij- kerweg. 11. Voorstel tot vaststelling van een voor- loopig plan tot onteigening van gronden in het Zuiderkwartier. 12. Voorloopige vaststelling van de: a rekening van de Bedrijven Electricileit, Gas en Water 1929; b. rekening van hel Grond bedrijf 1929; c. rekening van den Vleesch- keuringsdiens'. „Kring Katwijk" 1929; d. rekening van de Gemeente 1929. 13. Voorstel tot vaststelling van een veror dening, aanwijzende de stemlokalen in de gemeente. 14. Voorstel inzake regeling van het ver keer in de Nieuwsteeg en Louwes'.raat 15. Rondvraag. dan trouw ik niet met jou. Alleen als onze Meubelen, Bedden, Linoleums, Gordijnen, enz. 6838 van LISSE. Burgerlijke Stand. GeborenAlida Christina, d. v. J. A. Wcsscls en A C. Baars. Phihppus, x. v. P Mieloo en M. J. v. Hoven. Cornclis, z v. J. Moolenaar en A. J. Vermeer. Overleden Hubertus Gerardus Verdoorn 11 d. Jan Braam 0 in. Johannes van Resteren, wed. v. C- Zuiderwijk 72 j. Matthias van der Zon. echtgenoot, van J. Zandbergen 81 j OndertrouwdTh. Goedemans en A. P. Baak. H. de Jeu en E. L. Roszwa-ag. Getrouwd: A. F der Linden en J. Faas. J. E. Koopman en J. M. A. v. Veen. NOORDWITK. Gisteravond gaf de tooneelclub „De Noordwijksche Rederijkerskamer", in hotel Royal, haar 25ste uitvoering, voor een goed gevulde zaal. Te 8 uur opende de heer Ruigrok v. d. Werve namens den voorzitter, den heer v. Spanje, die wegens ziekte afwezig was, de zen avond met een woord van welkom tot de aanwezigen. Spr. wees er op dat deze uitvoering veel later was dan gewoonlijk, daar zij met ziekte en teleurstelling te kam pen had gehad Door het vervullen van een paar gastrollen door de dames Pollman en Wassing is men er toch toe gekomen rleze uitvoering te geven. Hij hoopte, niettemin, dat de aanwezigen zicb even goed zouden amuseeren en wenschte ook mede namens den voorzitter allen een genoeglijken avond toe. Daarna werd overgegaan tot de opvoe ring van het kluchtspel in 3 bedrijven zijn, weet ik zeker dat zij prima zijn en Ik wil in mijn huis geen andere spullen! Voorstraat 43 - Katwijk-aan-Zee KATWIJK AAN ZEE. HET VISSCHERIJCONFLICT. De meening dei beide partijen. 15r schijnen hier op onze visschersplaats nog haken en oogen te bestaan met het afge sloten contract. Voor het begrijpen der zaak voor iemand, die buiten het reederijhedrijf staal, dient het volgende. Tc Scheveningen werd op een logger gevaren, buiten den schipper, niet stuurman, monteur, 6 matrozen en 5 jon gens. Het malrozcndeel in de besommine Was dan 1.96 pet. Het totale bedrag, dat de gezamenlijke bemanning kreeg, was 22 pet. 'Je Katwijk was de toestand aldus. Be halve de schipper, bestond de bemanning uit stuurman, monteur, 5 matrozen en 6 jon gens Het malrozcndeel in de besomming was 1 99 pet Het totale bedrag was even eens 22 pci. Als een logger dus f. 40 000 besomt, geef! dat per matrozendeel gerekend naar 1 96 pet. of 1. 99 pet. slechts oen verschil van f. 12. De twee iegenover eikaar staande parlijen zijn door ons gehoord. Van werk nemerszijde vernamen wij het volgende: De Bond van de zeelieden heelt verleden jaar het contract opgezegd om uniformiteit te scheppen tusschen de verschillende vi-- sdiersplaalsen onderling, en wel hoofdzake lijk tusschen Katwijk en Scheveningen. Het vorige jaar is in de practijk te Katwijk ge bleken, dal met 5 matrozen en 6 jongens oo een gage van 1 99 pet. in de meeste gevallen iels werd afgeweken boven de 22 pet., het geen ten nadcele van den reeder kivam en niet in overeenstemming was met het con tract, dat tusschen de Becdcrijvcreeniging en de renders hier was overeengekomen. Daar thans door don Rond van Zeelieden zelf de gelegenheid geschapen is om Ie va ren mot 6 matrozen en 5 jongens mei de monsterrol zal hiermee rekening gehouden worden waardoor de gage per matrozen- deel op 1.98 pet komt. geeft dit thans de ge legenheid om voor een totaal gage van 22 pci. te slagen Hel spreekt dus vanzelf, aldus onze zegsman dal nu deze ruimfe in het contract is vastgelegd, algemeen gevaren zal worden op 1.96 pet. per malrozcndeel Van werknemerszijde verzocht men ons het volgende te melden: De bemanningen dor loggers hebben de voorstellen aangenomen onder die voor waarde. dat ze zouden varen cp 1 99 pet. minimum, ongeacht de samenstelling der hp- manning: doch minstens 5 matrozen Zie hier de meening van heide parlijen. Wat zal do toekomst uitwijzen? „Daar liegen we ons uit". Dit karakl, gaf ons aardige looneelen te zien. gegierd is van het lachen. Wij mlle-l spelers niet aan critiek onderwerpen r zouden enkelen onder hen wel willen raden rustiger en duidelijker te deels! ren, daar sommige zinsneden aan der zaal niet voldoende gehoord De regie geheel belangeloos door den l P. Pranger uit Leiden verzorgd, was .'U derom in goede handen. Dat bleek w( s' het geheele spel. Wij brerigen den Pranger dan ook gaarne onzen dank tid voor. Aan 't eind van dit stuk ivertóM spelende dames allen bloemen aangejJ De pauze's werden aangevuld dooreen]! dige Jazzband Na een zeer gezelli;üB gingen de aanwezigen zeer voldaan yl waarts. Wij hopen, dat de Rederijkt® mer ons nog eens zulk een avond t I geven. o STOMPWIJK. Burgerlijke Stand. Bevallen: P. J. Ammerlaan geb. water Z. C. S. Groenewegen ge, [j, D J. H. S. Donkersteeg geb. van Vlij Getrouwd: J. Vlooswijk en C. B vsn( Helm. o VEUR. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. van Oosten geb. GosiJ| D B. VV. de Regt geb van Rowi-fl C. A. Schalkwijk geb. Benschop I I Overleden: B. J. Hinkemper m. 4' is VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Getrouwd: J. H. van Uffelen en A. Q der Krogt C. W. Roodenburg en I K. Vlag. Loop der bevolking. Gevestigd: A J. G Hoebe, van Amslüj A. M. L Rijken, van Amsterdam. -3 Buttkowski, van Duitsehland. Vertrokken: Chr Noordendorp, Amersfoort A. Kuijer, naar 's Graven: Gevonden: Een Dameshandschc ZEVENHOVEN. De zoetemelk is verlaagd van 13 J op 12 cent per liter. ALPHEN. Eerste uitvoering „Ons Tooneel". Dc R.-K tooneelvereertiging „Ons V.I necl" gaf gisteravond in de St. Josepfcaf] in dit seizoen haar eerste zeer goede slaagde tooneeluitvoering. O]? uitstekw wijze vertolkte „Ons Tooneel" het spel u erüst cn luim" „de Roman van een krs tenjongen". Het st<uk werd door de rijke aanwezigen onder zeer groote m 1 dacht gevolgd, een telkens terugkeert applaus na elk bedrijf was wel het bes bewijs, dat het. spel bij dc spelers in m handen was. Na de pauze volgde nog I klucht in 1 bedrijf „Het regenhoedje",® bij de aanwezigen do lachspieren bijzoa4j in 'beweging bracht. „Ons tooneel" u- dan ook zeer zeker met veel succes op b» eerste uitvoering van dit seizoen terugrit 25-jarig Jubileum. Onze plaatsgenoot de heer G. Zwn liooDt 1 Febr. a.s. zijn 23-jarig jubilcunl heraenken als typograaf bij de fa. N. Sa som alhier, welke dag zeer zeker niet 4 opgemerkt voor den jubilaris voorbij rj gaan. Onze plaatsgenoot L. K. Kuil thi klerk bij de directe belastingen te Ri arendsveen werd in gelijke functie benf bij de inspectie der directe belastini alhier. Door baldadige lieden werden ecnij ruiten vernield van de pas nieuw geboutf huizen van de Isr. gemeente alhier, ter* bovendien een ruit werd vernield bij winkelier in de Juli ana straat. Dc pofe tracht de daders op te sporen. Door de diaconie van de Geref. Kt Raadhuisstraat werd als voorzitter aac? wezen de heer P. Baane. 2c vó® O. J. v. d. Bijl, secr. J. Dwarswaard cd*.; penningmeester en beheerder van bet huisfonds de heer A. Vierbergen. BOSKOOP. Loop der Bevolking. Aantal inwoners op 31 December 7440. Vermeerdering gedurende het P j 1930 door geboorte, met 101 m. en 92 p Vermindering dooT overlijden met 20 e 3G vr. Vermeerdering dooT vestiging 11 299 m. en 232 vr. Vermindering wegens^ trek met 202 m. en 185 vr. Zoodat de be^ volking op 31 Dec. 1930 was toegenofl- met 178 m. en 103 vr.. totaal 281 persei Het aantal inwoners bedroec op 31 P 1930 7721. Er werden gedurende hot )W huwelijken gesloten. Gedurende het afgeloopen jaar den ter secretarie in deze gemeente uitj* j reikt 152 nieuwe buitenlandsche ten. terwijl er 117 werden verlengd. Hef aantal afgegeven bouwvergunO"3?' j bedroog 58. Voor het jaar 1931 is dr. A. S. belast met de armenpractijk. Vaccinatie f J doodsehouv woi-den waargenomen door f-ja J- Hamburger. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6