71,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 10 Januari 1931 Tweede Blad No. 21722 BINNENLAND. de werkloosheid in het zuiden. KEN TREIN. DIE OVER MILLIOENEv RIJDT. De aanleg van de spoorlijn Scha esberg-Simpelveld, de millioenenlijn in Zuid-Limburg, is in vollen gang. Rond het station Simpelveld is de drukte den laatsten tijd bijzonder groot. De spoorweg, die over de lijn SimpelveldBocholtz komt te liggen, is nagenoeg gereed De gröote- tun nel onder de lijn nabij Simpelveld. .lUWEELENDIEFSTAJj. Te Sittardter waarde van f. ló.OOO werd brutale inbraak gepleegd, waarbij is bij den juwelier De Wever een gestolen. HET CONFLICT IN HET ZEEVISSCHERIT-BEDRITF. Overeenstemming tnsschen partijen bereikt. De ledenvergadering der samenwerkende ojfcanisaties van werknemers .in het zee- visscherijbedrijt te Scheveningen, Vlaardin- gen. Katwijk en Maassluis hebben zich thans alle in meerderheid verklaaid voor aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel, dat ontslaan is uit het overleg lusscheii deze organisaties en de reeders op de Dins- j' ?e^ou<^en conferentie onder leiding van den rijkshemiddelaar den heer van IJfselsteijn I De reedersvereeniging heeft gisteravond e S ravenhage een vergadering gehouden, waarin men zich eveneens voor aanvaarding van dit voorstel uitsprak. angezien dit een collectief contract in- u voor 2 jaar is gedurende dien lijd de s in het zeevisscherijbedrijf verzekerd. aandag a.s, wordt het werk hetvat. Wegens de ook in het zuiden des lands toenemende werkloosheid heett de minister n Hinnenl. Zaken en Landbouw drie ad- junc -inspecteurs voor de werkverschaffing enoemd en wel voor Zeeland den heer ir. Stevens. Rijkslandbouwconsulent te rnes'De!! Voor N.-Brabant de heeren J. J. Prr-i V eneP» wethouder der gemeente en t i?01™6* wes*elök deel der provincie), A' Ploe«makers, wethouder der ge- hiïïiei u99' d van Provinc. Staten (ooste- deel der provincie), HULDIGING VAN Dr. G. H. HINTZEN. Een buste van den jarige aangeboden. In een van de zalen van Ulrich aan de Leuvehaven te Rotterdam heeft gistermid dag dr. G H. Hintzen. die Dinsdag j.l. den 80-jarigen leeftijd heeft bereikt, gerecipieerd. Vele vooraanstaande personen uit de ban kierswereld en kringen van scheepvaart, handel en industrie waren ter receptie geko men, om na het officieele gedeelte den heer Hintzen persoonlijk geluk te kunnen wen- schen Bi] het officieele gedeelte van de huldiging sprak mr, G. Vissering, directeur van de Nederlandsche Bank. van zijn persoonlijke sympathie voor den heer Hinlzen en van zijn eerbied voor wat hij voor de gemeen schap heeft gedaan. Uitvoerig stond de heer Vissering stil bij data en feiten uit het par ticuliere leven van den heer Hintzen, dis reeds vroeger dan anderen zijn levensrich ting had gevonden. Spr. bood een buste van den jarige, welke door den beeldhouwer Wenckebach zal worden vervaardigd, aan, met een door De Koo vervaardigde album met de namen der schenkers. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, getuigde namens het gemeentebestuur van de groote erkentelijk heid en waardeering voor het werk van den heer Hintzen in Rotterdam. De heer W A. Engelbrecht sprak namens de Kamer van Koophandel, waarna dr. Hintzen, dankte voor de bewijzen van be langstelling. waardeering en vriendschap. Er was ten slotte gelegenheid den heer Hintzen en zijn familieleden geluk te wen- schen, waarvan door velen werd gebruik ge maakt. DE RADIO-MISERE. Geen beter middel om den rechtschen omroep te knakken. De „Maasbode" publiceert een artikel over de radio-misère, die zij nu erger voelt dan ooit, nu de K R.O. en N.C.R.V. naar de korte golf zijn verhuisd Het blad schrijft onder meer Voor alle radio-luisteraars is het nu klaar als de dag. dal de vervanging van den Hil- versumschen zender door een perfecten zen der voor de 298 M. golf beslist noodig is. En men zal het ons niet euvel duiden, dat wij nu mede met kracht onze stem verhef fen. opdat de regeering eindelijk ingrijpe. Krachtens het minislerieele zendtijdbe- sluit immers, zullen K.R.O en N.C.R.V. de eerstvolgende drie maanden gebruik moe ten maken van de slechte golf. En al kon den wij dezer dagen melden, dat het Hilver sumsche zendinstrument. door een nieuwe montage der antenne, haar uitzendingen iets verder kan doen doordringen, de toe stand blijft onhoudbaar. Bij het zendtijdbesluit hebben wij reeds met eenige reserve blijk gegeven van onze vrees voor de voorgeschreven ruiling van golven Thans staan wij inderdaad voor de onhoudbare situatie, dat de Kaholieke Radio- Omroep technisch in de onmogelijkheid ge bracht is. Brabant, Limburg en de Vlaande- ren's te bereiken. De N.C.R.V is voor een groot deel harer getrouwen op de Zeeuw- sche eilajnden niet te volgen. En dit treft vereenigingen. die samen indertijd hun eigen uitstekenden zender bouwden. Dit is een onhoudbare toestand: indien het de bedoeling ware den rechtschen om roep te knakken, zou men werkelijk geen beter middel kunnen vinden Wij weten wei dat ook de linkschp omroepen getobt heb ben, maar deze hadden geen eigen zender en hun belangen liggen zeker niet in die mate beneden de groote rivieren als dit in het bijzonder met den K.R.O. het geval is. Het wordt dan ook hoog tijd, dat de re geering zeer spoedig een beslissing neemt en concessie verleent vooj den bouw van één goeden zender ter vervanging van het onbruikbare apparaat van Hilversum. Het wil ons voorkomen, dat de concessie moet worden verleend aan de vier omroepen, omdat hun gezamenlijke inspanning den bouw mogelijk maakt van een uitstekenden zender, die noodig is als men de concur rentie met het buitenland wil volhouden. De inwilliging van den eisch van de A.V.R.O. brengt den bouw van vijf zenders mee en een totaal uitgave van twee en een half millioen gulden. Het ergerlijke van deze geldverspilling wordt pas duidelijk als men bedenkt, dat drie-kwart van deze ap paraten voortdurend ongebruikt zouden moe ten staan vanwege de zendtijdverdeeling. Tot zoover de „Maasbode" Onzerzijds hierbij de aanteekening dat het blad zich eenigszins vergist. In plaats van aan de vier vereenigingen zou de concessie kun nen worden verleend aan K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A., met daarnevens een aparte concessie voor zenderbouw aan de A.V.R.O. Waar laatstgenoemde vereeniging alles ten volle zelf wil betalen is het niet duidelijk waarom de uitgaven voor het rijk en de andere omroepvereenigingen zoo schrik barend veel hooger zouden worden. En het bouwen van vijf zenders is natuurlijk vol maakt overbodig. „PRO SEINECTUTE". Mevr. J. G. van WageningenRomein, diie dezer dagen in den ouderdom vajn 92 jaar te Arnhem overleed, heeft haar buiben- verblijf „Rosorum", aldaar, aan den Aimster- daimschen weg met een belangrijk kapitaal nagelaten aan de vereeniging „Pro Senec- tole" te Amsterdam met opdracht om dit buitenverblijf te exploïteeren onder den naaim „Rosorurn-stichting" als tehuis voor RrOtestanteche dames. ZEEREIS VAN MIN. DECKERS. Het vertrek van de Witte de With. Maandagochtend zal de Minister van De fensie met den trein van 8.45 van het Hol- landsche Spoorstation te Den Haag naar Nieuwediep vertrekken, waar hij te 11.19 zal aankomen, ten einde zich in te schepen aan boord van Hr. Ms. Torpedojager Witts de With, onder bevel van den luit.-ter-zee der le klasse J. W. A. A. Heydt. Op dezen bodem zal de Minister, zooals gemeld, een gedeelte van de reis naar Ne- derlandsch-Indië, en wel tot Napels, mede maken. De Witte de With zal 'omstreeks 2 uur uitvaren. Kort te voren zullen H. M.'s. Heemskerck die een oefeningstocht in do Middellandsche Zee gaat maken en Hr. Ms-, Banckert, met bestemming naar West-Indië, vertrekken. Tijdens het verlof van den Minister van Defensie zullen de zaken van zijn Departe ment worden waargenomen door den Secretaris-Generaal mr. J, Woltman. DE POSTVLUCHTEN. Het 9e postvliegtuig vertrok gistermiddag om 7 uur uit Boedapest en landde om 8.45 uur in Belgrado. Het vertrok vandaar om 9.35 en arriveerde om 16 uur in Athene. Het zesde postvliegtuig heeft heden te Batavia zijn retourvlucht naar Holland aangevangen. Het vertrok om 6 uur 20 mi nuten uit Batavia en heeft 152.1 K.G. post aan boord. HET AVRO-BESTUUR. Tot leden van het dagelijksoh bestuur van de Avro zijn in de vacatures Tindal, Hul- steijn en Van Doorne gokozen de heeren B. de Jong, J A. H. Perey en dr. J. H. Tuntler, resp. Avro-consul in Zuid-Holland, Noord- Brabant en Groningen. EVEN PROBEEREN. Nauwelijks liggen slootjes en piassen dicht en begint ach een Ijskorst te vormen, of de jeugd wil even de sterkte ervan beproeven. Op enkele plaatsen van ons land wordt reeds schaatsengereden. Zou een ijswinter toch nog zijn intrede doen? HET ONDERZOEK ONDER WATER. De duikers van de Wit's fcer- gings- en transportbedrijf te Rotterdam zijn gisteren begonnen met het onderzoek naar de geleden schade bij de doorbraak in de Scheve- ningsche binnenhaven. De duikers gegeven zich te water.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5