Bij Vorst PUROL HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN INDIE IN ONS MIDDEN. »v/7 KUNST EN LETTEREN. ONZE HUISDIEREN. Gorge/ o/roog^ FAILLISSEMENTEN. Hier van zagen wij het volgend aandoen lijk voorbeelcï. Wij lagen grootendeels op de puinhopen gebivouaiqueerd, aan de andere zijde van de Dnieper. Hier hadden wij geen dak dat ons tegen regen, sneeuw, en steeds toenemende koude konde beschutten. Wij zochten dus eenige planken op om er zoo veel mogelijk hutten van te maken, ten einde nog een weinig bescherming te vinden tegen het gure weder. Op zekeren avond hierop uit zijnde, ontdekten wij een aantal menschen, die wij merkten, dat bezig waren met den puinhoop, waar hun huis gestaan had, te doorzoeken. Zij had den werkelijk ook reeds den kelder gevon den waarin zij, het gevaar ziende naderen, hunne beste goederen geborgen hadden. Toen zij ons zagen aankomen, vielen zij op hunne kniën cm baden om genade. Dit gezigt trof onzo ziel geweldig. On schuldige slagtoffere van vreemde gewelde narij op de geringe overblijfsels van hunne vorige welvaart, hunne vijanden, die zij nimmer beleedigd hadden om hun leven te zien smeeken welk een aanblik! Wij stelden deze arme menschen gerust en om hun te loonen, dat wij hunne vijanden niet waren, sloegen wij oogenblikkelijk mede handen aan het werk en deden al wat in ons vermogen wTas, om hen te helpen, ter herkrijging van hun wettig eigendom. Onder anderen bevonden zich in dezen kelder ook nog eenige flesschen met wijn, en sterke dranken gevuld. Uit dankbaarheid schonken zij ons dezelve, en wij aarzelden niet aan te nemen, hetgeen ons met een gul •hart werd aangeboden, temeer daar ons dit, in onze tcgenswoordige omstandigheden ten hoogsten welkom was. Maar nog oneindig aangenamer was ons de bewustheid, onge- lukkigen bijgestaan en dus zoo veel in ons was he.t, het kwaad vergoed te hebben dat onze wapenbroeders hun, veelligt onwille keurig gedaan hadden. Dan ongelukkigen! troost uuwe redding is veelligt nader bij dan gij denkt. Weldra zult gij uwe verder- vers uwe muren zien doorsnellen om den wrekenden arm uwer verlossers te ontvlug- ten. En de weldadige hand der edelen Alexanders zal langzamerhand de wonden heelen, die do alvernielende krijg u sloeg! Op verschillende plaatsen van de slad smeulden nog de overblijfselen van dien versehrikkelijken brand, welke wij genood zaakt waren te blussehen, doordien de rook die tusschen de bergen bleef hangen, ons geweldig hinderde. In de stad zelve werden de kerken, wier ingang gelijk gronds was. tot paarden-stallen gebruikt, de overige, werwaarls men met trappen moest opgaan, stonden ledig, en ieder zocht hier naar wel gevallen een plekje, om voor de gure lucht beschut te zijn. Ook ik heb hier menig- maalen gebruik van gemaakt en gevoelde mij hier, op een bos slroo liggende, soms ge lukkiger. dan een vorst in zijn prachtig paleis op een bed van dons. Zoo waar is het dat de mensch, wanneer hij zich naar de omstandigheden weet te schikken, met wei nig en weltevreden kan leven-, lerwiji weelde en overvloed niet altijd geluk aan brengen. Dan alle deze ongemakken en ontberin gen, die wij moesten doorslaan, waren slechts een begin der smarte, en niets in vergelijking van de rampen, die ons nog te wachten stonden, en welke reeds hier eenen aanvang namen. Er begon zich namelijk VI. een kwaadaardige ziekio onder ons ie ont dekken, een soort van graauwe loop; waar schijnlijk veroorzaakt door het gure weder (want het begon reeds onophoudelijk te sneeuwen of te regenen) de vermoeijende marschen, het gedurig liggen onder den bloolen hemel op den kouden, vochtigen grond, en door het slechte voedsel. Velen van ons werden daardoor aangetast, en ook ik heb het smartelijke daarvan ondervonden, hetgeen ik met geen woorden kan uitdruk ken. De hospitalen waren als overstelpt met zieke cn gekwetste soldaten, waaronder ook verscheidene Russische krijgsgevangenen waren, die door him eigene geneesheeren bediend werden Hij die nimmer zoodanig hospitaal gezien heeft, kan zich geen denk beeld maken van de ijssclijkheden van deze voorzalen des doods. De menschheid beeft terug, op het gezigt van al deze beelden der verschrikking en ook nu nog jaagt mij de herinnering daar van huivering aan. Helaas! konde ik toen denken, dat ik nog verschrikkelijker loo- neelen zoude aanschouwen? De sterfte was dan hier ook gelijk men kan denken, zeer groot Dagelijks werd er eene menigte dezer ongelukkigen (of laat ik hen liever gelukkig noemen, daar hun lijden geëindigd werd) door de zeis des doods afgemaaid. Zij wer den bij gelallen van vijftig of zestig in groote kuilen geworpen, en met de uitge graven aarde bedekt. Dan zij werden niet eerder naar deeze kuilen gebragt voor dat men een genoegzaam getal ter vulling daar van bijeen had. Men zag dus geheele stapels van lijken voor de hospitalen liggen, waar onder men ook ijsselijk schouwspel 1 vele handen, voeten armen en beenen zag. die den gekwetsten waren afgezet en uit de vensters der hospitalen geworpen. Akelig was ook het gezigt dier geheele naakte lichamen, waaraan men niets ontdekte dan de pleisters, die de wonden Jjedekten, waaraan zij na de bitterste smarten geleden te hebben, gestorven waren. Daar do levensmiddelen hoe langer hoe schaarscher werden, was men genoodzaakt dezelve soms zes of agt uren ver te halen. Dit moest altijd met geweld geschieden, en de arme landbouwers moesten dan. wilden zij zich aan geene grootere onaangenaam heden blootstellen, dezelve goedwillig af geven; de meeste namen ook, op de aan komst der daartoe afgezonden patrouilles, de vlugt; eenige, welke zich te weer wilden stellen, vonden in de verdediging van hun wettig eigendom, den dood; en dikwijls werd dan nog hun erf, ja somwijlen, wanneer deze tegenstand algemeen was, een geheel dorp baldadig aan de vlammen opgeoffert. Wanneer de op fourageren nfgezondeno detachementen met den buit terugkeerden, heerschte er eene algemeene vreugde, en ieder was verlangend naar het geen hem ten deel zoude vallen. Koeijen, schapen, varkens en ganzen werden onder elkaar voortgedreven, en wat niet mede konde, weid onder weg doodgeslagen, en op wagens medegevoerd, welke men ook al den armen landman mot geweld ontnam Nadat wij nu van den 29slen September tot den 12den October te Smolensk© ver toefd hadden, kregen wij order, om de rivier weder over te trekken, en den weg in te slaan, regts af van Smolensko. vanwaar men eene Russische armóe, die van de Turk- sche grenzen moest komen, verwachtte. Wij marscheeiden dus langs verscheidene dor pen naar de stad ijicicislaw. Daar wij nu door eene streek trokken waar nog geen vijandelijkheden gepleegd waren, begonnen de levensmiddelen minder le ontbreken-, het geen ons nog eenige vergoeding verschafte voor onze groote marschen. Den löden October kwamen wij in de kleine stad Miccislaw, waar wij met dertig, veertig en vijftig man tegelijk ingekwartierd werden. Het waren goede, maar arme men schen, en wij moesten dus grootendeels van het fourageren leven; dan het was^ genoeg dat wij onder dak waren-, want dit werd van dag tot dag van meerder waarde, dewijl hel onophoudelijk sneeuwde en regende en de wegen, door derzelver slechtheid, ons do marschen zeer moeijlijk maakten. Hier werd weder rustdag, welke met de gewone bezig heden werd doorgebragt, namenlijk het na zien van de wapenen, en het verstellen van kledingstukken, voornamenlijk van schoe nen. welke het meest hadden geleden, ja zelfs hadden velen dezelve in de moerassigo streeken laten zitten. (Wordt vervolgd1. (Van onzen Indischcn medewerker). Westersche markt en Indische producten. Van ,,de vruchtbaarheid" van Ned.Indië kan men niet spreken. Wij zijn zoo gewend do eilanden van onzen archipel te prijzen als een gebied, waar het klimaat een won derlijke groeikracht schept met zijn wisse ling van zonneschijn en regen, dat wij de gesteldheid van den bodem e«n andere fac toren eenigszins vcrwaarloozen en niet be denken, hoezeer de deelen van het groove eilandengebied van elkander verschillen. De bevolking zelf kent de onderscheiding zeer goed en zoekt binnen de streek, waar zij tehuis is, wel degelijk de geschikste oorden. De zegen van Indië is het, dat op zeer vele eilanden een ruime hoe veelheid vruchtbare grond aanwezig is. Maar men vindt ook op de moeste eilanden wel gedeelten niet arme grondenvoorts zijn overal wel streken waarvan de ter- reinvorm elke bebouwing bemoeilijkt. Met het spreken over de vruchtbaarheid va: Indië moet men dus voorzichtig zijn en vooral niet meonen, dat de uitvoerproduc- ten als koffie, thee, tabak, e.opra op vele eilanden zijn te telen. De Indische producten hebben het groot ste deel van hun waarde verkregen door de westersche markt. Het feit lijkt zoo simpel, maar het beteekent voor de ont wikkeling van de inlandsche maatschappij bijzonder veel. Men denke bij voorbeeld aan den oocospalm. dien boom, waarvan in de inlandsche huishouding letterlijk alles bruikbaar is en ook wordt gebruikt. De klapper komt in alle lage landen wel voor. hier en daar zelfs in hoogcre streken, nn overal waardeert men de noot om inhoud en bekleeding. Maar er bestaat een ver bazend verschil tusschen de klappeTs van onderscheiden streken Men kan verwon derlijke verschijnselen zienop eilanden dio er vriendelijk en overvloedig uitzien, bv Ambon, is de cocrvspalm niet welig; daarentegen treft men elders kale koraal- j kalkplaten met zand overdekt, waar de coeospalm lustier zijn kruin draagt hoven een schralen bodem en vruchten geeft tal rijk en zwaar. In het oosten van den ar 4l®ifflbiaL 139. De deugniet was den clans ontsprongen. Wiim voelde weinig berouw, N-a het bestelen van den armen koopman. Den Boer en de appelvrouw. Hij zag drie jongens aan het knikkeren, Zei: dat hij dit wel kon. Hij keek met de handen in zijn zakken, Hing nog steeds de luchtballon. 140. De auto door de machine gegrepen, Deed toen een geweldige smak. De chauffeur er uit geslingerd, meendt Dat zijn hoofd door zijn broekzak stak. Een ander dacht vast en zeker, Zijn hoofd stond heelemaal verkeerd Maar gelukkig voor hun drieën, Waren alle drie ongedeerd. chipel heeft de bevolking van ouds den klapper gebruikt nog meer dan die van elders en de waardeering moet derhalve ook hooger zijn. Dat blijkt echter niet ui* de behandeling van den boom, want ho' is een zeldzaamheid wanneer de eigenaar eenige zorg aan hem besteedt. Het spreekt vanzelf, dat bewoners v&n eilanden en streken zondeT veel klappers altijd wel van elders de producten van den oocospalm hebben betrokken. De kleine handel tusschen de eilanden onderling kende van ouds de cocosnoot als begeerd artikel, waarmee te ruilen viel. Maar die kleine handel zinkt in het niet bij dien an deren, die ontstaan is naarmate de wester sche markt vetten cn oliën vroeg. Men overwege eens, welk een verandering daar mee in dc samenleving op verscheidene eilanden is gekomen Er kwam geld in ge bruik en het drong den ruil terug. Men zag een scheepvaart, die zich liet ge legen liggen aan kustplaatsen, waar te voren hoogstens wat prauwen verschenen. De deelneme.rs aan de handelsbeweging leerden opzettelijk en onopzettelijk aan de eenvoudigste menschen behoeften, waar voor men uitgaven over hetd en voor wel ker vervulling een pTaestatie noodig was in den vorm van levering of arbeid. Lang zaam aan ging dc samenleving verande ren cn werd dc bevolking van stille eilan den betrokken in cTe brweeringen van groot, handel ten grootbedrijf in Europa en Ame rika. Er gaat natuurlijk van de handels beweging, die het verre eiland inschakelde in het wereldverkeer, een opvoedende kracht uit. Dc opvooding kan niet steeds aangenaam zijn in haaT vormen en de on gemakken van de westersche maatschappij, die echoën in het verre oosten, zijn voor de menschen daar geen prettige gewaarwor ding. Zij begrijpen de werking van het groote handelsverkeer niet, doe.h zij zullen het langzamerhand leeren verstaan. Vpel zal worden gewonnen, zoodra de bezitter van cocospalmen begrüpt. dat de qualiteit van zijn vruchten van beteekenis moet zijn voor de vraag Noe meer wordt gewen nen, indien hij vervolgons een belang ziet in eigen pogingen om de qualiteit te ver beteren en bereid is de deskundige wen ken, die het gouvernement meer en meer onder ziin bereik brengt, daarbij te voleen. De betrekkingen tusschen het westen en het oosten ziin voor een goed deel die tusschen markt en producten en wddr zij ook worden aangeknoopt dracren zij. in den aanvang onzichtbaar, zeer veel bii tot een ontwikkeling uit den staat van onbeschaafd he i<1. DENGAN' HOE MAT RECLAME. n 14 wordt dc huid ruw en schraal on springen lippen en handen stuk Men verzacht cn geneest dit met Doos 30 en GO, tube 80 c NIEUWE UITGAVEN. Bii de firma M. Slenvert en Zoon te Mep- pel is een door de heeren J. B Barlen en J. G. M. van Roov vervaardigd boekje met vra gen en illustratie over verkeersregelen ver schenen. Van de Reis-afdeeling van de American Express ontvingen wij eep reisgids voor Europa Naast verbindingen, hotellijsten, bevat de gids aardige uitstapjes uit verschil lende centra cn alle andere voor re r.gers onmisbare bijzonderheden. Van de te Amsterdam gevestigde Internatio- nale-Reis-Organisatie ontvingen wij het reis plan 1931. Bij de uitgeversfirma J. Siorm te Apel doorn is oen ..Leidraad bij het Contract- Bridge" verschenen. Naast de nieuwp Port land-Club telling bevat hel btfekje in portefeuille formaat een 25 tal wenken voor de juiste wijze van spelen en bieden. DE VERZORGING VAN DE KAT. I, Nadruk verboden''. Over hel algemeen genomen, laat de ver zorging cn wel speciaal de voeding van onze katten, ondanks do goede zorgen die men vaak juist aan de dieren meent te besteden, nog zeer veel te wenschen over, hetgeen zicli duidelijk demonstreert in de vele on voldoende ontwikkelde, ja zelfs in groei sterk achtergebleven dieren, die men dik wijls aantreft. Veel te weinig wordt er rekening gehou den mot het feit, dat deze diersoort, zooals trouwens den bouw van het darmkanaal en het' gebit duidelijk aanwijzen, van huis uit een vleescheter is. En wat komt er nu door elkaar genomen van het vleeschmenu van dezen viervoeter terecht? Laten we maar ronduit zeggen voor het deel waar zij eerlijk aankomt, niet veel. Is het dan te verwonde ren, dat poes zelf, tot groote verontwaardi ging van huisvrouw en keukenmeid, door diefstal het tekort in haar vleeschmenu tracht aan te vullen? Jn. maar het muizenvangen dan, hooren we al menige lezeres zich afvragen. Zal dat er niet onder lijden, ais wij het dier steeds van voldoende vleesch voorzien0 Hierover behoeft men zich echter geen zorgen te ma ken, want het is gebleken, dat hier veel meer een erfelijke eigenschap in het spel is, dan wol de behoefte aan rauw, dierlijk voed sel Gaat men nu verder na hoeveel muizen on vogel? de kat in de steden per jaar vangt, dan zal het duidelijk zijn, dat deze hoeveel heid tezamen toch niet voldoende is om het geheele vleeschmenu van poe? te vullen. De fout begint in den regel al daarmede, dat men de jonge dieren te vroeg hij do moe der wegneemt. Meestal gebeurt dit op 'n leef tijd van i tot 6 weken. Dit is echter voor de meeste dieren veel le vroeg, daar z.e de moe dermelk dan nog niet geheel kunnen ont beren De hesle lecflijd daarvoor is 8 weken. Men denke hierbij er aan. dat dit voor het jonge dier een gpweldige evergang .is. die men zoo geleidelijk mogelijk moet doen ge schieden. daar de ingewanden van het diertje ingesteld zijn op de vele maaltijden, die het bij moeder kreeg. Men begint dus met het vele malen daags, minstens G keer. een kleine hoeveelheid voedsel te geven. Ms eerste voedsel is een melkpapje van oudbakken brood of gewone beschuit zeer aan te bevelen, vooral als men er een wei nig witte suiker door doet Speciaal is hier voor witte suiker te gebruiken, daar bruine of baslerdsuiker bij do jonge diertjes soms ingewandsstoornissen te voorschijn roept. Om goed ontwikkelde, uitgegroeide dieren Ie kriisen, is het goed om al vroeg, op ccn leeftijd van 910 weken, te beginnen met het bijvoeren van kleine hoeveelheden vleesch Men neme hiervoor mager rund-, paarden- of schapenvleeseh, echter nooit varkensvleesch. daar dit door zijn groote hoeveelheid vet voor do diertjes minder ge schikt is. Men schrapt dit vleesch af met een mes, zoodat er een gelei-achtige massa ont slaat. Te beginnen met oen klein stukje, ver hoogt men het vleesohranlsoen, geleidelijk aan met als maximum, afhangende van den ouderdom en de grootte van het dier. 12 ons per dag. Als drinken geve men hierbij zuiver, niet te koud water Dit za! velen verwonderen, daar het nu eenmaal gewoonte is. om aan een kat melk te geven. Bij het voederen van rauw vleesch is echter de combinatie met melk minder gewenscht Wij behoeven ons. wat de toediening van dierlijk voedsel betreft, niet uitsluitend tot vleesch te bepalen. Ook visch vormt, mits gekookt, een zeer goed voedingsmiddel. Men .ontdoe ze zorgvuldig van de graten en ver- menge ze met gekookte rijst, oudbakken brood of beschuit. Een paar vischmaallijden per weck zullen voor het dier een zeer wel kome afleiding van het vleeschmenu vemen Vooral ook voor jonge dieren is een derge lijke vischmaaltijd zeer aan te bevelen, daar visch. zooals bekend is, de verschillende voedingsstoffen bevat, waaraan het groeiende organisme behoefte heeft. Over het algemeen is het voederen van rauwe visch beslis! te ontraden De dieren ziin Dr wel erg belust op. mar- «r schijnen stofte*1 in aanwezi" te zijn. be vooral uii jonsr katten aanleiding kunnen -even tot het optreden van een hardnekkige darmaan- doening. Uit hetzelfde oogpunt mogen de dieren ook geen zwaar gezouten of gerookte spijzen, als bokking, zoute haring enz. heb ben, daar dan ook vaak darmaandoeninget het gevolg zijn. Bij onze jonge dieren moeten wij, wills wij een goede ontwikkeling van het dip krijgen, terdege onze aandacht schenke: aan de vorming van het beenderstelsel. D.' toch vormt den grondslag van het geheel, dier en bij een gebrekkige ontwikkeling ervan, zullen wij nooit goed uitgegroeid; dieren kunnen verwachten. Zooals bekend is, wordt de beenvorming beheerscht door de al of niet aanwezighex van zeer bepaalde sloffen, vitaminen gr heelen. Deze komen in meerdere of mindt re mate in verschillende voedingsmiddelen, voor, maar in zeer groote hoeveelheid i levertraan. Het verdient daarom aanbevi d ling van het begin al de jonge katjes ha- theelepeltje levertraan door het voedsrt heen te geven. Soms willen do diertjes hel niet nuttigen, daar de smaak hen dar tegenstaat. In dit geval kan men zijn toe vlucht nemen tot de wel duurdere, maai minder onaangenaam smakende levertraan- preparaten, bijv. Scott's Emulsion, Is het dier een paar maanden oud, dai is het ook zeer goed voor een goeden kalkrijkdom te zorgen. Kalk toch oefen' niet alleen een gunstigen invloed op de beenvorming, maar ook op de ontwikke ling van de verschillende organen Geel do dieren daarom half theelepeltje fosteor- zure of melkzure kalk dagelijks, opgelo* in wat warme melk en vermengd met ht' eten. Naarmate hel dier ouder wordt, gaat mm geleidelijk het aantal maaltijden vermin deren tot op een tweetal op 2-jarigen leeftijd. Het ontbijt kan dan bestaan uit brooi beschuit of het een of andere kattenbrood, geweekt in melk. Het gebruik van katten brood is zeer aan te bevelen, want in dt eerste plaats bevatten de goede soorten ervan de verschiller.de voedingsstoffen waar aan het dier behoefte heeft, terwijl men verder als de verzorging van poes eens aan anderen overgelaten moet worden, gems kan zijn dat het dier goed voedsel krijgt Voor het middagmaal geve men gekookl* rijst met visch of rauw gemalen vleesch ol gekookte lever. Deze laatsle moet altijd ge kookt gevoerd worden, teneinde een moge lijke besmetting met gevaarlijke ingewands- parasieten te voorkomen. De rijst kan even tueel vervangen worden door oudbakken brood, beschuit of puppycake. Verder vor men groeten en dan speciaal bladgroenten, als andijvie of postelein, alsmede bieten, peen en knollen, dit alles gekookt natuur lijk, een zeer goed voedsel. Apart lusten d( dieren het vaak niet, maar daar moet men niet aan toegeven en deze voedingsmiddelen dan goed door het vleesch of de visch heen mengen, waarna alles tezamen wel spoedig verorberd zal worden. Zorgt er verder voor, dat het eten riooi'-1 te heet of ijskoud is, daar dit vaak aanlei- ding is tot het optreden van storingen van maag of darmen. Behalve de hierboven genoemden zij" er nog eenige dingen, wei'ke met gcringf moede lot een uitstekend voedsel voor onzf katten zijn Ie maken, doch daarover oen (j volgenden keer. Dr. v. I! I RECLAME. mei Wybert. Da! leunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting cn verkwikt Uw stembanden. Uitgesproken: •T H Pierre, koopman fce Leiden Morscb straat 9. !L-< jhr nir. H O Keith. mr. L. H. Rainbo'nnet, to Leiden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10