HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN TOM NEILLAN's PROEFTIJD 71sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 Januari 1931 Derde Blad No. 21721 BINNENLAND. v FEUILLETON. VEREENIGING LOCALE BELANGEN. Gedenkboek aan de Koningin aangeboden. De Koningin heeft gistermiddag een de> putatie ontvangen van de vereeniging Lo cale Belangen in Nederlandsch-Indiè, be staande uit de heeren mr. A. B. Cohen Stuart en W. J A. C. Bins, teneinde deze in de gelegenheid te stellen, Hare Maje steit een gebonden pracht-exemplaar aan te bieden van het door genoemde vereeni ging ter gelegenheid van het 25-jarig be staan der decentralisatie in Ned. Indie uit gegeven gedenkboek. Dit gedenkboek bevat naast tal van por tretten, vele artikelen, onder meer van den heer A. W. F. Idenburg, onder wiens bewind de decentralisatiewetgeving tot stand is gekomen, en van mr. A B. C'ohen Stuart, oud-adviseur voor de decentrali satie. I H. M. toonde veel belangstelling vuur [het gedenkboek cn liet zich nader voorlich ten over de werkzaamheden der vereeni ging Locale Belangen. I. A. BIENTTES. t Nader vernemen wij, dat de heer Bientjes, iens overlijden gisteren gemeld werd, ook Verdiensten heeft gehad voor deze provincie en wel door de ontdekking van Noord- „ijk. Hij was het, die het eerst voor het laken van een badplaats aldaar voelde, den ondslag legde voor het Huis ter Duin en [op de noodzakelijkheid van tramverbinding Jwees. Onze biografie van gisleren zij nog aan- ge-vuld met de mededeeling. dat de heer Bientjes na zijn directeurschap op Veen- huizen directeur van de Tuchtschool te Haren is geworden, welke functie met zijn eervol ontslag en pensionneering eindigde. „Vad." RECLAME. ZIJ NAM 35 POND AF IN 95 DAGEN. Een waar verhaal van gewichtsvermindering Drie maanden ge/leden begon ik met Kruschen Salts, iederen morgen een thee lepel in een glas warm water. Ik woog toen 162 pond, werd steeds gekweld door pijn in mijn rug, in de zij en in 't onder lijf. Gelukkig kan ik nu zeggen, dat ik een 'linke vrouw ben, die zich sterk voelt en [jaren jonger, terwijl mijn gewicht nu 127 end is. Niet alleen voel ik me beter, maai de er ook veel beter uit, wat al mijn vrieru ïnnen opmerkten. Ik zal altijd zorgen, ^ruschen Salts in huis te hebben en nooit ijn dagelijksche dosis vorgeten in tt ne en. Ik kan het dan ook van harte aan bevelen om zijn buitengewone koedanig- eden." Mevr. S. A. S. P.S. „U denkt misschien dat ik ovcr- Bdrijf door zoo'n langen brief te schrijven, maar ik voel me werkelijk zoo goed ge holpen door deze wonderbaarlijke zouten, dat ik cr niet genoeg over kan zeggen." F Kruschen Salts is een combinatie van zes Kouten, en wel de zes zouten, die de natuur eischt voor Uw gezondheid. Kruschen Salts ris niet alleen een aansporing voor inge- wvanden, nieren en lever, maar verschaft Eeder inwendig orgaan, iedtre klier, vezel cn zenuw in Uw lichaam de natuurlijke, «levenskrachtige en verjongende mineralen. Neem iederen morgen Kruschen Salts in ■peen glas warm water voor 't ontbijt, neem lichte cn regelmatige lichaamsbeweging en in een paar dagen voelt U zich levendiger n opgewekter dan ooit te voren. Voordat ©e flesch leeg is voelt U zich jaren jonger; ^Uw oogen krijgen hun glans terug. Uw tap wordt, krachtiger, Uw slaap wordt, ge- onder, U geniet van Uw maaltijd en na n dag van hard werken bent U in staat Voor gezonde ontspanning. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten b. f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. 7032 DE NOOD DER BINNEN- SCHIPPERIT. Een steunregeling is noodzakelijk. Onlangs'zijn de schippersbeurzen van de „Nationale Schippersvereeniging" le Hooge- zand. Veendam, Oude-Pekela, Onderden- dam. Harlingen, Slavoren, Makkum en Has selt opgeheven. Naar aanleiding hiervan heeft de heer P. R Harkema, voorzitter van de organisatie, een uiteenzetting aan de Pers gegeven om trent den huidigen toestand. De binnenschipperij verkeert reeds eeni- gen tijd in slechte omstandigheden, doch de algemeene crisis heelt haar een groot deel van haar reeds beperkte bestaansmogelijk heid ontnomen. Feitelijk was er ook in de zoogenaamde goede tijden al een teveel aan scheepsruimle gedurende negen maanden van het jaar. Maar het aanbod heeft in de laatste ja ren steeds de vraag overtroffen, ook al ten gevolge van de concurrentie van het ver voer per spoor cn per auto, en verder om dat ieder, die een schip heeft of hij vakken nis heeft of niet, vervoerder kan worden. Door al deze omstandigheden is er in het binnenscheepvaarlbedrijf een chaos ont staan, een strijd om het bestaan, die de vrachtprijzen geweldig drukte. De poging om daarin verbetering te brengen door de instelling van beurzen met vastgestelde ta rieven heeft daarin aanvankelijk eenige verbetering gebracht. Er werden in korten tijd in het Noorden van het land 19 beurzen opgericht, waarbuiten de werkgevers geen scheepsruimte konden krijgen, totdat we gens de bovengenoemde moeilijkheden om vracht te krijgen, de schippers buiten de beurs om gingen bevrachten. Dit is in den laalslen lijd zoo toegenomen, dat de beur zen geen nut meer hadden. En aangezien de exploitatie financieel alleen mogelijk is ibij drukke bevrachting moesten alle beur zen worden opgeheven met uitzondering van die te Groningen, Leeuwarden, Delfzijl en Smilde. De toestand onder de binnenschippers is thans zóó. dat velen in behoeftige omstan digheden verkeeren. En daar de regeering zich stelt op het standpunt dat de ge meente- of de armbesturen steun moeten verleenen, en de gemeenten steun weigeren, blijft voor deze menschen alleen over aan te kloppen bij de armbesturen. De Nationale Schippersvereeniging is echter bij de regeering op steun blijven aandringen en zij begint naar de heer Harkema meent le begrijpen dat er iels moet gedaan worden. Minister Ruys heeft hem althans toegezegd, dat de gemeenten Groningen en Delfzijl nog deze week werk- looze binnenschippers bij de Rijkswerkver schaffingen kunnen plaatsen. Hoe noodig een steunregeling is, heeft het onderzoek uitgewezen naar de gemiddelde verdiensten der binnenschippers. Het be droeg over de eerste vier maanden van 1930 gemiddeld f. 7.59 per gezin. De en quête over het geheele jaar 1930, die nog slechts gedeeltelijk is afgewerkt, toonde aan een gemiddeld netto-inkomen van f. 617.55 of f. 11.871/* per week. Het bewijst, dal in deze maanden, nu de campagne voorbij is en er geen vervoer van eenige beteekenis is le verwachten, hulp dringend noodig is. Hoe groot het aantal gezinnen is, dat door malaise wordl getrofen, kan de heer Har kema niet bepalen. Het kunnen er even goed 5000 als 10.000 zijn. Zoodra er weer eenige opbloei komt, zal noodzakelijk zijn de beurzen weder in te stellen, omdat bewezen is, dat dit de beste manier van bevrachten is voor de binnen schippers. Wellicht moet dan op den duur het een en ander door de overheid worden bekrachtigd, opdat beide partijen zich dan aan de beurzen houden. UIT DE TYPOGRAFIE. De slaking op de drukkerij van de „Kam per Courant", firma II. van Kammen en Zn. te Kampen, is opgeheven, daar ge noemde firma zich weer bij de Patroons organisatie heeft aangesloten. 137 En toen zette Wum het op een loopen. Had weer een slechte daad verricht De vrouw stond te dreigen en te schreeuwen Met een huilirig gezicht. „Moord, brand, politie," ze schreeuwde ..O hij besteelde een arme vrouw." En ze dreigde met haar vuisten. Dat ze hem wel krijgen zou 138. Pim vloog over een oud stadje, oud en sierlijk Met huisjes, zoo mooi en klein, Met brugjes over de stille waters, En torentjes rank en lijn „Hoe zou die stad heeten." vroeg Pim verder, 't Is zeker niet het oude Gent. Dan moet 't hel mooie, oude Brugge wezen. Meer dan twaalfhonderd jaar lekend." DE V A.R.A. DAGVAARDT DEN STAAT. Zwertbroek's rede te Leiden. De V.A.R.A. heeft haar rechtskundigen raadsman, mr. M. van der Goes van Naters, opgedragen den Nederlandschen Staat te dagvaarden ter zake van het af breken der radio-uitzending op 8 October 1930, welke verbreking is geschied op last van de Hadio-Omroep-Controle-Commissie, voor welker handelingen de Slaat verant woordelijk is. Bedoelde uitzending betrof de vergade ring te Leiden, waar de secretaris van de V.A.R.A., G. J. Zwertbroek, het woord voerde. Mr. v. d. Goes v. Naters vordert, dat de Haagsche Rechtbank verklare, dat de af breking der uitzendingen van eisclieres door gedaagde, althans door zijn organen, ge schied is onrechtmatig en in strijd met de wet; vervolgens, dat gedaagde worde ver oordeeld, aan eischeres terzake tegen kwij ting te betalen een bedrag aan schadever goeding, zoo mogelijk bij vonnis te begroo- ten en anders op te maken bij staat en te vereffenen volgens de wet en ten slotte de gedaagde te veroordeelen in de kosten van het geding EEN NAAM VOOR ONZE INDIE-VLIEGTUIGEN. De kwestie bij de E. L. M. in onderzoek. Een lezer van de „Msb." zond aan dat blad het volgende schrijven: P.H.-A.G.R. P.H-A.FO. PH.-A.E.A., de dagelijksche rebus der K.L.M. Iederen dag kan het Hollandscbe publiek in de dagbladen de diverse reizen der Neder- Jandsche postvliegtuigen trachten te volgen. Ik schrijf met opzet „trachten'' te volgen, want werkelijk, de diverse letters zijn toch op zijn minst genomen verwarringwekkend. Waarom wordt aan de vliegtuigen, die regelmatig het verkeer met Indië onder houden, geen klinkende Hollandscbe naam gegeven, bjjv. de namen van diverse Hol landscbe provincies of van onze voornaamste steden. Dit zou voor ons, Hollanders, het volgen der reisroutes vergemakkelijken, en wanneer de vliegtuigen onze grenzen zijn gepasseerd, is er voor Hollandsche durf en ondernemings geest een pracht-gelegenheid om hiervoor reclame le maken. Het vliegtuig waarmede Kol. Lindbergh den Oceaan overvloog, droeg den naam „Spirit of St. Louis". Het Duitsche lucht schip droeg op zijn reis rond de wereld de kenmerken van het land van herkomst, n.I. in duidelijke letters: „Graf Zeppelin". Maar om welke reden moeten Hollandsche vliegtuigen worden gekenmerkt met raadsel achtige letters en cijfers? De Hollandsche zeeschepen dragen toch ook namen, die aan iederen buitenlander dagelijks toonen waarin een klein land groot kan zijn. De Indische postvluchten, die worden volbracht met de regelmaat van een uur. werk, zijn toch werkelijk prestaties, die wat meer reclame verdienen". De redactie teekent hierbij aan: Toen wij bij de K.L.M. naar da mogelijk heid van verwezenlijking van dit denkbeeld informeerden, werd ons medegedeeld, dat ook van verschillende andere zijden reeds bij de directie aandrang was uitgeoefend om de Nederlandsche vliegtuigen klinkende Hollandsche namen te geven. En, voegde men er terstond aan toe, er wordt ook ernstig over gedacht. Evenwel zijn er een paar moeilijkheden. Vooreerst' waar den naam aan te brengen. Op den staart gaat moeilijk, want die is officieel aangewezen voor de roepletters, waarmee de vliegtuigen thans worden genoemd. Die letters moeten steeds duidelijk zichtbaar zijn De naam daarnaast of daar doorbeen te schrijven, zou, vooral op groote hoogte, slechts aanleiding kunnen geven lot ver warring. Op de zijkanten van de kabine is ook al weinig of geen plaats meer. Daar staat reeds de naam van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij en andere gegevens. De tweede moeilijkheid is het vinden van geschikte namen. Met. de namen der pro vincies is men na het elfde vliegtuig al uitgepraat. De namen van Nederlandsche steden komen meer in aanmerking, maar men zal daarbij zoodanige moeten kiezen, die zonder al te veel bezwaar of radbraken, ook door buitenlanders kunnen worden uit gesproken Xntusschen we"rd ons verzekerd, dat d« kwesti* van liet geven van eebte Holland sche namen aan onze vliegtuigen 'bij de K.L.M. thans in ernstig onderzoelt is en dat de kans groot is, dat inderdaad tot het geven van namen zal worden overgegaan. MEUWSENFONDS. Te 's-Gravenhage vond onder voorzitter schap van den heer Ed. G. Schtirmann uit Rotterdam de 12e jaarvergadering plaats van het Meuwsenlonds, stichting van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, welke zich ten doel stelt de behartiging van mid denslandsbelangen In deze vergadering werd door den raad van betheer namens het college van com missarissen verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat liet ledental met 26 achteruit is gegaan, waardoor het fonds thans telt 311 leden. Aan contributiën van persoonlijke leden en begunstigers is ontvangen f. 713.50 (v.j. 1.833.en van contribueerendp vereeni- gingen f. 530.30 (v.j. f. 151.70). De op brengst der ontvangen giften bedroeg f. 203.88 (v.j. f. 311.25). De rente van het kapitaal bedroeg f 1027.79, zoodat in totaal, inclusief het 9aldo van lliet vorige jaar 5 f. 2173 96, ont vangen is f. 1679.13. Het kapitaal bedroeg f. 25.150.55, tegen over een bezit op het einde van het vorig boekjaar van f. 23.159.71, wat dus een ver- uieeiidering aantoont van f 2290.81. De rekening, aangeboden door den secre- iaris-penningmei'ster, den heer A. Ingenool Jr., werd ongewijzigd goedgekeurd. Aan de beurt van altreden waren als commissarissen de heeren A Ingenool Jr., 's-Gravenhage, G. .Vager Gzn., Arnhem en L. J. G. van der Maesen, Amsterdam, die alten herkozen werden. Besprekingen vonden tenslotte nog plaats over de herdenking van het 12 1/2 jarig be slaan van het fonds in Maart a s ter gele genheid waarvan allen bij den Koninkl. Nederl Middenstandsbond aangesloten or ganisaties verzocht zal worden een extra bijdrage te sc'henkeD, DE GOEDERENTARIEVEN DER NED. SPOORWEGEN. Benoeming van een commissie van onderzoek. Naar wij vernemen, zal de minister van Waterstaat, gevolg gevend aan zijn in de Tweede Kamer op 17 December j.l gedane toezegging, binnen enkele dagen een com missie benoemen nopens de goederentarie ven der Ned. Spoorwegen, onder voorzitter schap van mr. F. de Vries, hoogleeraar in de economie aan de Nederlandsche Ilan- delshoogeschool le Rotterdam. Naast land en tuinbouw zullen ook handel en nijver heid zijn vertegenwoordigd. Oorspronkelijke novelle van C0RRY DOM MERING Nadruk verboden. HOOFDSTUK IV. De kroeg. - wTu Vr^e kwam eerder dan hij ver dacht had. Hij had 's morgens dienst gehad ot twee uur en was lot den volgenden mor gen tien uur vrij. Omstreeks zc-ven uur in en avond ging hij de deur uit het was een mooie zomeravond en niet zoo warm; ■te i2am ?us kU9 naar China-town en oe. e zich als een prins nu hij eens als pas oker mee mocht rijden Hij was reeds zoo f-™ Z'Jn ',GS'aan gewend, dat hij niet eens ?°U vinden wanfieer hij zijn heele gaan61"6 en op ^eze manier voort moest nn?8j ^US -wa? lee°- loen bij een halte heer instapte. Met een schok zat Tom in8' ,an overeind en trok zijn lange beenen wa j1IJ ?m.sl heGr,'ik had uitgestrekt er den bak. Die heer was een oude be- en e, het was Mason Carringham, een iiend van zijn vader, die wel een van de as en was die hij wenschte te ontmoeten, carringham kwam regelrecht op hem af en stak zijn hand uit Tom deed net alsof hij dit niet zag en Ti op bevangen aan: „Met wien heb nv net genoegen?" Een verbaasde blik van Carringham was antwoord Toen begon hij te lachen en zeide: „Wel Tom, hoe heb ik het met je. je kent Mason Carringham toch wel?" Tom zelle een strak gezicht en liet zich niet uit het veld slaan. „Het spijt me, maar jk geloof dat u zich vergist mijnheer; ik ben Thomas Williams en ik heb uw naam nog nooit gehoord." „Wel allemachtig, je bont Tom Neillan uit Minniapolis en als je liever hebt dal ik om de een of andere reden m'n mond houdt over onze ontmoeting, dan moet je het me zeggen; je kunt op Mason Carringham reke nen jongen." De situatie was hoogst pijnlijk en bedierf Tom's tocht in zijn eigen bus. Hij was dit spelletje nu eenmaal begonnen en had zich vast voorgenomen hel tol het einde toe le blijven spelen ITij gaf zich gelaten aan een nauwkeurig onderzoek van den heer Car ringham over, die eindelijk zeide: „Als je Tom Neillan wèl bent, dan ben je veran derd, ja, hoe zal ik het je zeggen, sportiever gewerden flinker, niel meer zoo'n verwend zoontje van papa. En als je Tom Neillan niet bent, dan mocht hij willen dal hij er zoo uit zag als jij, maar ik weel waarlijk niel wat ik er van denken moet." Als iemand hem een paar maanden geleden een verwend zoontje van papa had genoemd, dan was hij zeker kwaad ge worden bij gebrek aan een bewijs om zich le kunnen verdedigen. Nu moest hij er om lachen, want hij was niet meer Tom Neillan van een paar maanden geleden. Mason Carringham zag den glimlach en klopte Tom op den schouder. „Als je Tom Neillan niet bent, maar Thomas Williams, kom mij dan opzoeken in hole! Comodore, kamer 721. ik moet er hier uit." Hij schudde Tom stevig de hand en verdween even later in de menschenmassa, Tom zuchtte van verlichting. Ook deze klip had hij met goed gevolg omzeild en hij vroeg zich af wat hierop volgen zou. Ilij voelde intuïtief, dal zijn bezoek aan de Chi- neesche stad niet zonder gevolgen zou blij ven, een stem in zijn binnenste waarschuw de hem voorzichtig te zijn het was altijd gevaarlijk zich ergens in te mengen, want het volk daar was nu niet bepaald vredelie vend van aard. maar het gezicht van de vrouw op den hoek riep als het ware om hulp en hij moest er het zijne van hebben Aan het begin van de Greenstraat stapte hij uit en slenterde de straat op Hij had een pet gekocht en een tweedehands pak om on opgemerkt le blijven Gele kindergezichtjes keken hem nieuwsgierig aan, m3ar verder werd er geen aandacht aan hem geschonken Naast het huis. dat het doel was van zijn tocht, bevond zich de winkel van 'n Chi- neeschen dierenkoopman en Tom besloot daar binnen te gaan, om te trachten het een en ander te weten te komen. In het begin kon hij zich niet verstaanbaar maken, want de honden in hun hokken begonnen te blaf fen en waren moeilijk tot zwijgen te brengen. Een oude Chinees met grijzend haar, dat een eigenaardig contrast vormde met zijn gerimpelde gele gezicht, stond met gebogen rug bij een groolen hond, die blijkbaar iets aan zijn poot mankeerde. Hij draaide zich langzaam om toen zijn bezoeker binnen kwam en wenkte hem dichterbij te komen Tom zag nu dat hij bezig was een zwachtel om den voorpoot van het dier le winden. Een eigenaardig kruienluchtje dat uit de achterkamer scheen te komen, vermengde zich met dat van den winkel en maakte de atmosfeer bijna onhoudbaar, maar de oude man scheen er geen last van te hebben. Tom Neillan was een liefhebber van hon den en hij keek met belangstelling naar het mooie dier, dat de oude man bezig was te verzorgen. Het was een jonge New-Found- lander met een zwaar gebouwd voorhoofd, waaronder een paar groote oogen hem trouwhartig aankeken Met dier had een halsband om en was met een zwaren keiling aan dien muur geklon ken. De oude man maakte een beweging om hem op een afstand te houden, maar Tom was niel bang en naderde den hond zoo nabij, dat zijn kop Tom's hand kon raken Hij liet hem stil begaan terwijl hij met zijn neu9 snoof en zijn hals uitstrekte en gaf den ouden man een wenk om zich stil te hou den. want deze toonde merkbaar teekenen van onrust. Even later besnuffelde het dier met gijn natiën neus Tom's vingers. Een zacht oooh.... ontsnapte den mond van den Chinees, die blijkbaar verwonderd was over deze liefkozing van zijn hond. Langzaam zei hij „U houdt van honden, dat is maar goed ook, want anders nad hij u vast gebeten Maar de hond voelde daar niets voor, want hij ging op zijn achterste poolen staan en probeerde met zijn kop Tom's gezicht !e bereiken Het duurde dan ook niet lang of Tom besloot hel dier te koopc-n. Hij dacht aan Ellen en kon zich geen mooier of liever cadeau voor haar denken dan deze New- Foundlander met zijn groolen, intelligenten kop. Het was tevens een goede inleiding voor het eigenlijke doel van zijn komst. De prijs dien de Chinees vroeg was hoog, en hij keek terloops eens naar Tom Neillan's klee- ren, die er verre van nieuw uitzagen. Tom glimlachte loen hij het merkte en zei: „Ik zal u twintig dollar handgeld geven, houdl den hond een week, dan kom ik hem halen en zal verder met u afrekenen." Hij had wel met Ellen de overeenkomst gesloten, dat hij zich met niemand in verbinding zou stellen, maar als zij wist dat hij zijn bank in Min niapolis noodig had om er anderen mee te helpen, zonder er zelf het mmste voordeel van te trekken, zou zij het zaker goedkeu ren. Hij wendde zich weer tot den ouden man en vervolgde „En vertel eens vriend, gaan de zaken nog al goed? Hel is hier nu niet bepaald een gunstige plaats om koopers te trekken." „Ik ga met mijn dieren de stad in en heb er gisteren nog twee verkocht. Deze hier" hij wees op den zwarten reus aan den ket ting „is een lastig heer. Ik zal hem mis sen, want het is een goede waakhond, maar voor hemzelf is hel misschien Leter dal hij weggaat, anders zou hij zijn bemoeizucht wel eens met den dood kunnen bekoopen." „Hoe bedoel je dat? Ilij is loch niet kwaad aardig?" „Neen, heelemaul niet, en er zit meer ka rakter in ziin poot dan in den heelen Sani Peddler" De oude raakte in vuur, zijn kleine, zwarte oogjes fonkelden en er blonk haat uil toen hij den naam van Sam Peddier noemde De hond gromde als had hij begre pen over wien hij sprak. Op goed geluk vroeg Tom: „Sam Peddler, is dat de man van de kroeg hier naast?" .„Ja, ja", schudde de oude met zijn hoofd, cn iiij voegde er met een soort van wellust bij: „Als de politie hem te pakken kan krij gen, zal ze het niet laten Ziet timijnheer, ik weel niet of u misschien van de politie bent, maar dat wi! ik wel zeggen hij zweeg plotseling en slak zijn magere vin gers in de hoogte De hond gromde nog har der dan zooeven en Tom Neillan hoorde nu duidelijk het snikken van een vrouw. .(Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9