NIVEA AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. 'Regen, wind of sneeuw BUITENLAND. HEDEN: Schouwburg: 5(le wedelrijdavond Lillerïs Sacrum. „De rechte lijn". 8 1/4 uur nam. Katwijk aan Zee: Oemeentezaal, da Zandt uil Delft. Half acht nam. Zaterdag. Schouwburg: 5de wedslrijdavond Litleris Sacrum. ,,Dc rechte lijn". 8 uur nam. Zondag. Stadsevang. Prinsenalr. 74; Samenkomst uur nam. te De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, telef. 406. RECLAME. 7076 ALPHEN. DE VIJFDE PLUIMVEEXENTOONSTELLING Gistoren oiiicieel geopend. Gisterenmorgen 10 uur werd in hot hotel „De Vergulde Wagen" door dei> bur gemeester dr. II. J. Lqvink de vijfde ten toonstelling van hoenders, konijnen, water vogels en duiven gehouden door de Pluim vee- on Konijnenfokveevereeniging „Alphen a. d. Rijn" niet medewerking van de Ras- en Polskonijnenfokvereeniging „(Jns Belang" officieel geopend. Allereerst complimen teerde de burgemeester de veréeniging met haar eerste lustrum en de vijfde te houden 3-daagsche tentoonstelling. Spr. wees er op, hoo do eerste tentoonstelling als het ware in een schuur dc oudo jamfabnek van de fa. Varossieau aan de Stationsstraat was gehouden, terwijl nu de vereeniging mag exposëeren in de schitterende zaal van het hotel „De Vergulde Wagen". Tevens ver heugde het spreker, dat uit het aantal inzen dingen wederom i9 gebleken, dal liet gehalte wal kwaliteit en cjuantiteit betreft steeds stijgende is. Spreker hoopte, dat ook de kleine landbouwers wat toch feitelijk de. pluimveehouders zijn. steeds meer het nut van hun „kleine kou" in zulle^i mogen zien, en dit niet alleen als sport zullen beschou wen. Het eenigste toch dat op het oogenbük goed gaal, is de pluimveeteelt. Tenslotte overhandigde spr. namens het gemeente bestuur een medaille met den wensch dat ook deze tentoonstelling alleszins zal mogen slagen, mede tot nut en verheffing der ver dere ontwikkeling van onzu pluimveeteelt, waarvan toch is gebleken, dat zij niet alleen op den zandgrond maar ook op de betere kleigronden alle reden van bestaan kan vin den. Namens (liet bestuur bracht hierna de heer J. J. Bonte woorden van dank tot den burgemeester, de afgevaardigden van om liggend* plaatselijke pluiinveevereenigingen, de jury hoewel niet aanwezig voor hun z.i. serieus vervulde niet gemakkelijke taak en tenslotte alten die tot hel welslagen dezer tentoonstelling hebben medegewerkt. Hierna voerde nog hel woord de heer J. A. Affourtit secretaris der pluimveeverg. „Eendracht" te Aarlanderveen, die ook allereerst de ver eeniging met haar le lustrum feliciteerde en den wensch uitsprak dat de band van samenwerking der 2 zusterverenigingen steeds hechter zal worden, lot heil der al gemeens pluimveeGntwikkeling. Hierna werd de burgemeester en de aanwezigen door het bestuur op de tentoonstelling rond geleid. Omtrent de tentoonstelling zelve kunnen wij mededeelen, dat deze thans is ondergebracht in een zaal waarin een der gelijke tentoonstelling eerst goed tol zijn recht komt. Zoowel de indeeling, opstelling der exposë's, verlichting en versiering gratis aangebracht door de fa. Lemkes Zn. alhier is prachtig Het bestuur komt dan ook allo lof toe; uit alles blijkt dat dit er steeds naar heeft geijverd om van een dergelijke ten toonstelling te maken wat er van te maken is. Wij wensch*n het bestuui dan ook van deze plaats van harte succes en gelooven niet dal haar werk onbekroond zal blijven. De groote bovenzaal wordt geheel 111 beslag genomen door het pluimvee en dat zich hier bijzondere exemplaren onder bevinden blijkt genoeg uit het feit dal een inzender n.l. de heer G. Soeteman alhier niet minder dan tien le prijzen benevens tallooze eere- en andere prijzen verwierf. Bovendien heeft men achter in de zaal op het Looneel op fraaie wijze eenige pauwen, kalkoenen, en knobbelganzen geëxposeerd, die dit jaar voor het eerst op de tentoonstelling zijn toe gelaten, In de Societeil-zaal beneden is een zeer fraaie collectio konijnen en eenden, waaronder zeldzame practhige rassen- en soorten. Het aantal inzendingen bedraagt dit jaar 217 terwijl als keurmeesters optraden de heeren J. H. v. d. Broeke voor hoenders en sierduiven, J. H. Lmdemans, postduiven en G. J. Blok voor konijnen. - Hieronder-laten wij. een overzicht volgen van de Voornaamste bekroningen t.w.: Afd. Hoenders, kl. 25. Holl Hoen, Goud- pel, le pr. P. Bervoets, 2e pr. kl. 35. Or pingtons zw. P. v. d. Lijn le id. kl. 79. Wit. Wyandottes, 3e pr. D. de Vries. Kl. 93. Patrijs Leghorn, 2e pr. D. Hoogenbrtig. 2e pr. G. Soeteman. Kl. 98. W. Leghorn, le en 2e pr. G. Soeteman. KI. 100. Wit. Leghorn, le pr. O. Soeteman. 2e en 3e pr. rJ. A. ACfourtit, Kl. 102. zw. leghorn, le pr. C. P. de Jong. kl, 103. id. J. v. d. Yssel le pr. KL 127. Andalusiërs,' bl. 2e pr. S. Gorree. kl. 133. Rode Inlands Reds. 3e pr. E. B, Vis. Kl. 134 id. le pi'. P. v. 't Wout. 2e pr, E. B. Vis. 3e pr. A. v. d. Panne. Kl. 135 3e pr. J. v. d. IJssel. kl. 136 2o pr. E. B. Vis, 3e pr. A. v. d. Pajine. KL 147. Twentsche grijzen le pr. S. Gorree. KL 154. Sussex 3e pr. E. B. Vis. KL 169. Wel- summers. 2e pr. T. v. Leeuwen Pzn. KL 171 Barnevelders le pr. A. v. d. Bosch. KL 175 id. 2e pr. A. v. d. Bosch, 3e pr. id. le pr. H. Broekhuizen. KL 176 id. 2e pr. Jhr. G. J. Stoop. 3e pr. A. v. d. Bosch, 1c pr. G. Soeteman. KL 177. Rijnlanders, le pr. G. Soeteman. KL 179. lo pr. id. 2e pr. id. KL 180 id. le en 2e pr. id. kl. 184. Barnevel ders. le pr. id 2e pr. H. Broekhuizen. KL 186. Orpington zw. le pr. P. v, d. Lijn. KL 195. Silver pencil led Wyandottes le pr. P. v. -d. Lijn. KL 196. Leghorn wit. le pr. G. Soeteman. KL 197. zw. 2e pr. J. v. cl. IJssel. KL 201. bl. Andalusiërs 2e pr. S. Gorree. KL 20-2 Rode Islands Reds. 2e pr. P. v. 't Wout, KL 20-1 Twentsche grijzen le pr. S. Gorree,, KL 209. Welsummers. le pr. G. Soeteman- KL 210. Rijnlanders le pr. G. Soeteman. KL 210 N. H. Blauwen, 2e pr. J. Koopmana Jr kl. 215, Barnevel ders 2e pr. L. Gesman 2e pr. J. A. Affour tit. Kl. 223 Witte Leghorn. 20 pr. J, Koop- mans Jr. 3e pr. A. Berger, le pr. A. M. v. Staveren. KL 225 Exchequer le pr. A. J. Schuurman. Kl. 220. Rode Island" Reds 2e pr. P. v. 't Wout afd, Krielhoendërs, kl. 237 sabelpoot rbnt. le pr. R. de Groot. KL 238, 2e pr. id. KL 239 le pr. EL B. Vis 2e pr. R. de Groot, kl. 210 le pr. R. do Groot, kl. 243 id. bid. 2e pr. id. kl. 301 Java krie len 2e pr. id., kl. 302 id. 2è pr. id. le pr. P. Verkade Dzn. kl. 303 id. 2e pr. id., le pr. id., 3e pr. R. de Groot. kl. 304 id. 2e "»r. en 8e pr. id., le pr. D, de Groot, kl. 351 Wyandotte wit. le pr. R. de Groot, kl. 355. Cochin lo pr. id., kl. 369 sghelpoot knel rbnt. trio's, 2o pr. R. de .Groot,,3e. pr. E. B Vis, kl. 375 Java Krielen Je pr. V. Ver- kade Dzn. kl. 386. Krielen trio's le pr. G. v. d. Vaart. Afd. Watervogels, kl. 400 ÜambelL lo pr. A. v. d. Panne. 2e pr. A. Roest. kl. 405 id. 2e pr. Joh. H. v. Vliet, kl. 409 kuifeenden lo pr. kl., kl. '410 Klu- weeleenden 2e pr. D de Vries, kl. 414 Krombe.keenden lo pr. id. Joh. H. v. Vliet kl. 416 lCaapsche Muskuseend. le pr. S. Gorree. kl. 419 Knobbel ganzen le pr. G, d. Vaart, kl. 425 Kalkoenen le pr. W. v. Zwieten, kl. 425, 2e en 3e pr id., kl. 426 Pauwen le pr. G. v. d. Vaart. Afd. Konij nen. kl. 152. Vlaamsche reuzen haaskl. «e pr. L. v. Klaveren, kl. 453 id. 2e pr. W. de Lanore. 3o pr. H Schyf. kl. 454 id. 2e pr. N. M. 39. A. de Wit. 3e pr. L. v. Klaver* n le id. kl. 457. id. ÏJzevgrauw, le pr. L. v. Klaveren, kl. 459 oud 2e pr. Abr. Weeber. kl. 462. 2e pr. J. Oppelaar. le pr. I, v. 't Wout, 3e pr. D. v. Straalen, kl. 474 Lo- tharinger Reuzen, le pr. A. J. Boskeljon, kl. 482. Fr. hangoor lc pr. P. v. d. Lijn, 2o en 3e Joh. v. Vliet, kl. 492 Weener 2e pr. J. de Jeu. kl. 494 le pr. id. kl. 496 Havana's 2e pr. H. Schyf, kl. 497 id *2c pr. W. Muts, 3e pr. W J. den Hertog CAzn., kl. 499 Thuringers le pr. Joh. H. v. Vliet, kl. 492 Weener Vliet, kl. 519. Chinchilla's le pr. W. J. den I Hertog CAzn., 2e pi W. Wille. kl. 520. id. j le pr. Jac. J. Bonte. 2e pr. W. J. le pr. Jac. J. Bonte. 2e pr. H. Doorne- j kamp. kl. 521 id. Jac. T. Bonte 2e pr. kl. 524. Alaska, le pr. L. v. Klaveren, kl. 524. Engelsche hangoor, lc pr. P. v. d. Lijn, kl. 527 Holl. konijn zw. 2e pr. Joh. H. van Vliet. KL 534. Holl. kon. blauw 3e pr. H. v Beek. kl 575. Rus. brandn. le pr. L. van Klaveren, kl 579 Pooltjes. 2e pr. C. J. v. j Vliet. 3e pr. C J. v. Vliet, le pr. Joh. H. v. Vliet. kl. 580 Pooltjes, le pr. C. J. v. i Vliet 2e pr. K. v. Leeuwen. 3e pr. Pop Lara. kl. 5Si id. le pr C. J. v. Vliet. 2e pr. Joh. F1 v. Vliet. kl. 582 id. 3e pr. (5. J. v. Vliet. 2e pr. Joh. H. v. Vliet, le pr. id. kl. 585 Klein Chinchilla's, le pr. P. Bervoets. kl. 586. Alaska, le pr. H. Schijf, Viaamsche Reuis wit. kl. 587. 3e pr. G. v. d. Vaart. kl. 387 Grijs id. 2e pr. id. kl. 588 Chinchilla's le pr. P. Bervoets. kl. 588. Russ. brandneus le pr, D. van Dolder. kl. 588. Pooltjes. 2e pr. C. J. v. Vliet, le pr. A. de Wit in kl. 589 VI. reus. kl, 590 Ha vanna le pr. C. v. Eijk. kl. 591. Marmoc- ten Cavia's le pr G. v. d. Vaart, le pr. S Overes. 2e pr. S. Overes lo pr. M. Stap per Ilzn. Afd Sierduiven. kl. 681. Nondui ven zw. le pr. en 2e pr. C. P. de Jong, kl. 683. Nonduivcn. lc pr. id. kl. 683, ?o pr. id. kl. 691. Oost.Ind. Lachduiven. lc pr. D. Hoogenbrug. Afd, Postduiven, kl. 714. Vliegkl. 450 K.M. en hooger bl. blkr en zwkrg. le pr. P Q Borgers. kl. 715. 2e pr. C. Stapper kl. 716 le pr. G. Stapper, kt. 717. le pr. G. Stapper, le P G. Borgers. kl. 719. 3e pr H Bauer. 2e pr G. Stap per. le pr. J v .d. IJssel. kl. 720 le pr. G. Stapper, kl. 721. id. te pr. P. G. Bor gers. kl. 724 le pr. Tl. Bauer, kl. 726 le pr. H. Bauer, kl. 726. le pr. H. Bauer, kl. 727 2e pr. id. kl. 729. 2e pr. C. Stapper, ki. 730 -le pr. G Stapper .kl. 731. le pr. id. kl. 736 le pr. G. Stapper, kl. 739. 3e pr. P. G. Borgers. kl. 740. 3e pr. G. Stapper. Bijzondere prijzen: Bovendien werd een medaille aangeboden door de Postduiven- vereeniging ,,De Gevleugelde Vrienden" voor den mooisten doffer en id. voor de mooiste duivin toegekend aan P. G. Bur gers en H. Bauer. Een wisselbeker aan geboden door de Alphensche schrijfkamer voor het mooiste nummer der tentoonstel ling ('waarvan voor 1930 houder C. J. v. Vliet) aan^P Verkade Dzn Een medaille- aangeboden door de gemeente Alphen aan den Rijn voor het mooiste nummer water vogels aan D. de Vries Een tinnen beker aangeboden door den heer B. v. Wijk Jr., dierenarts voor het mooiste nummer Bar nevelder aan G. Soeteman, een medaille aangeboden door het L. Dagblad. B. de Groot. Een wisselbeker voor het mooiste konijn (ho'uder 1930 de heer O. J. v. Vliet) I. van 'b Wout. Beker voor dc mooiste in de groote ras sen aan I. van 't Wout, beker voor de mooiste in de middenklassen H. Doornë- karap. Lauwertak voor het mooiste in de kleine rassen C. J. v. Vliet, Lauwerkrans voor op een na het mooiste in de groote rassen uifccploofd door de A. P. K. aan L. v Klaveren. Een lauwerkrans aangeboden door de Pluimvee- en Kon...nenfokveever. te Aarlanderveen voor de mooiste Vlaam- schq Reus, haaskleur, ram of voedster oud of jong aan A. de Wit Een beker aange boden door id. voor het mooiste nummer kl. rassen aan C. J. v. Vliet. Benevens ruim 240 eereprijzen. Reeds den eersten dag mocht de tentoonstelling zich in. een druk bezoek verheugen. Verkeersstremming. Gistermiddag omstreeks Ta'fecn werd liefc verkeer over de Alphenschebrug in de Brug- gestraa plm. drie kwartier geheel gestremd, doordat toen de Volhardingboot de geopende brug passeerde, vanuit de richting Leiden de schipper H. W., gedomiliceerd te Druten, niettegenstaande-de roode vlag uit stond en hii dus niet door had mogen varen, even eens gelijktridig wilde passeeren. Beide booten geraakten hierdoor zoo knel in de brug, da- het ongeveer een klein uur duurde voordat men na talrijke pogingen met be hulp van verschillende andere motorbooten, de een al trekkende, de ander voortduwende beide booten weer van elkaar vrij had kunnen maken. Zoowel scheepvaart als liet verkeer op den weg dat in het middaguur vanzelf sprekend zeer druk is ondervonden ern stige stagnatie. BOSKOOP. Jaarvergadering „IJsclub Boskoop". De ijsclub „Boskoop" heeft in hotel „Neut", haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Mossel, opende met een woord van welkom. Daarna kreeg de secretaris gelegenheid tot het lezen der notulen van de voorgaande vergadering, welke onder dankzegging on veranderd werden goedgekeurd. Volgde het linantieef verslag van den penningmeester waaruit bleek dat een batig- j saldo in kas is van £$10.40. De Altredende bestuursleden de heeren P. Guide mond, A. v. Wijk I)z., A. Spaar garen en Joh. de Ruyter werden allen met meerderheid vaif stemmen herkozen. Tot het nazien van de boeken en be scheiden van den penningmeester werden gekozen de heeren: U. Booij en A. Sijtsema. en tot hunne plaatsvervangers de heeren S. Barendsz en C. J. Valkhof. Verder werd breedvoerig van gedachte gewisseld omtrent de plannen voor het 40- jang bestaan der vereeniging. Besloten werd om een feestavond le or- ganiseeren op 29 dezer terwijl in de middag uren voor de kinderen een bioscoop voor stelling. zal worden gegeven.' Tot slot werd vastgesteld om 30 gulden uit t j trekken voor het drukken van nieuwe regelementen Niets meer aan do orde zijnde sloot de voorzitter deze gezellige vergadering met een woord van dank voor de goede opkomst. „Jonge!/vereen. Psalm 119 9". De jongel. %vere:n. „Psalm 119 :9" heeft in het lokaal der Chr. bewaarschool aan de Nieuwstraat haar jaarvergadering gehou den. De voorzitter, opende deze bijeenkomst op gebruikelijke wijze, terwijl hij tevens zij 1 dank uitsprak voor de goede opkomst. Na afwerking der periodieke werkzaam heden, werd overgegaan tot een gezellig samenzijn. De avond is op aangename wijze aangevuld met zang en muziek. Feestavond „Harmonie Excelsior". Do harmonie „Excelsior" gaf in hotel „Klaassen" twee concertavonden onder lei ding van haren directeur de heer H. v. d. Veld, uit Leiden. Het met zorg gekozen programma voor beide avonden werd zeer mooi uitgevoerd en oogstte veel bijval. De familie Hofman uit Amsterdam had er de slag van het publiek te amuseeren. Een gezellig bal besloot het geheel KOUDEKERK. Burgerlijke stand. üeboren: Reijer, zoon van W. van don Dool en L. de Vriea o WOUBRUGGE. Verdronken. Het 6-jarig zoontje van den lieer B. le Hoogmade geraakte achter de woning te water en werd door zijn moeder levensloos daaruit opgehaald Pogingen om de levens geesten weer op le wekken, mochten he laas niel balen. Geen overdracht. On de gehouden ingelandenvergadering van den polder Vierambachl weid met groote meerderheid van stemmen besloten het gedeelte weg gelegen in hel wegenplan Leiderdorp-Ter-Aar, op de door de provin- I die gestelde voorwaarden niet aan die pro vincie over te dragen. RECLAME. 6581 Hoe Ut weer ook is: Let koude jaargetijde maakt een afdoende huidverzorging met noodzakelijk. Wrijft Uw gezidit en handen hiermede dagelijks in, niet alleen 's-avonds, doch ook overdag, voor ge U naar buiten begeeft. Nivea dringt diep en volkomen in de huid, zonder eenige glans achter te laten. Nïvea beschermt Uw huid tegen den ongunstigen invloed van het weer en houdt haar zacht en soepel. Nivea «s niet te vervangen, want haar bijzondere werking berust op het gehalte aan huidverzorgende Eucerit, dat alleen zij bevat. Oooien 15. ?0. 40 en 30 ct I Tuben 45 en 75 cl P«beeo MIJ., Am&terdsm-C. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een Deeneclie nola Venizelos geïnterviewd. Het Volkenbondssecretarifat heeft gic- tc-ren een nota ontvangen van de regee- ring van Denemarken over de arbeids- methode van de Volkenbondseonlmissie voor do bestudeering van de kwestie der Europeesche Unie, die de volgende week te Genève zal bijeenkomen. Ofschoon de tekst van de Deensche nota eerst over enkele dagen zal worden openbaar ge maakt, verklaart men in de kringen van het Volkenbondssccretariaat, dat aan de Deensche voorstellen een bijzondere be- teekenis toekomt, daar ze veel precieser zün dan die, welke in de Belgische, Duit- sche en Zuid-Slavische nota's waren ver vat. Do Deensche voorstellen moeten in het bijzondei betrekking hebben op de methode van behandeling van Europeesche politieke en econom sche kwesti s.Vtrschil- Ier.de methoden van behandeling worden voor deze kwesties in overweging gegeven. Voor de zitting van deze studie commissie voor de Europeesche Unie zijn op diet oogen- hlik reeds ongeveer 20 Europeesche minis ters van Buitenlandsche Zaken aangekondigd. Ook de minister van Buitenlandsche Zaken van Spanje zal ditmaal persoonlijk naar Genève komen. Do Grieksche Minister President Venizelos heeft in een conferentie met de buitenland sche persvertegenwoordigers te Rome ver klaard. dat hij op zijn buitenlandsche reizen nergens den indruk gekregen heeft, dat do vrede in Europa bedreigd zon worden. In gesprekken met Mussolini en Grandi heeft hij kunnen vaststellen, dat de Grieksch- Itaüaansche vriendschapsbetrekkingen nog onveranderd zijn. Reeds in 1927 heeft hjjl Mussolini gezegd, dat Griekenland, dat se dert een eeuw met Engeland en Frankrijk bevriend is, thans ook met Italië vriend, schap moet onderhouden. Do betrekkingen van Griekenland met de Kleine Entente zijn uitstekend, ftutlr, zeide Venizelos, tusschen Griekenland en de Kleino Entente kan, buiten "vriendschap, geen andere verhouding bestaan. De Kleine En tente is oen organisme voor Midden-Europa, doch Griekenland behoort niet tot dit belan- gen-gebied. Evenals met Turkije wensclit Griekenland ook met Bulgarjje alle nog aanhangige kwesties tot klaarheid te bren gen. Het plan inzake een Pan-Balkan-Unie gaai uit van particulieren en niet van ver antwoordelijke diplomaten. De moeili, kheden verbonden aan de verwezenlijking van dit plan zijn niet minder groot, dan die, welke verbonden zjjn aan de uitvoering van het Pan Europa-Plan. De verantwoordelijke staats lieden dienen zich hiervan bewust te worden en niet met te groote luchthartigheid der gelijke pogingen ondernemen. BF.LGIE. Verlaging der ambtenaars-salarissen? Door de regeering -vordt jn verband met de jongste daling van het indexcijfer do mogelijkheid van eenig. verlaging der amb tenaarssalarissen overwogen. Vermoedelijk zal dit een punt van bespreking uitmaken in één der volgende1 wekelijkschc bijeen komsten van de regeering. (Vad.) FRANKRIJK. Het Ousiric-schandaal. De parlementaire commissie van onder zoek in de affaire-Oustric heeft de getui. genverhooren voortgezet, waarbij allereerst een ambtenaar van den Quai d'Orsay werd gehoord, die in 1926 van den toenmatigen chef van het departement van buitenland sche zaken, Seydoux, opdracht had gekre- gen zicb bezig te houden met de aangele genheid der invoering van Italiaansche ef fecten aan de Parijsche beurs. Deze getui. ge verklaarde, dat hij in dien tijd door het ministerie van financiën was opgebeld, waarbij hij zich er ovei verwonderde, dafc dc minister van financiën. Peret, persoon lijk hem, een ondergeschikt ambtenaar, had willen spreken. De minister verzocht hem dringend zorg te dragen voor een zoo spoedig mogelijk verzenden van een gun stig rapport over de invoering van Italiaan sche kunstzijde-effecten De getuige herin nert zich verder een voorval uit 1924, toen Herriot minister-président en minister van buitenlandsche zaken was en in die hoe danigheid te Londen vertoefde. De direc-» teur van een krant was toen bij hem ge komen en had hem dringend verzocht da invoering van een buitenlarïdscb effect op de Parijsche beurs te willen steunen. Toen hij hierop weigerend geantwoord had, had de man hem gezegd, dat hij zeer bevriend was met Herriot, zoodat zijn voorstel heelo maal geen moeilijkheden zou ondervinden. Hij verklaarde zich zelfs bereid iemand naar Londen te zenden om de toestem ming van den premier te gaan halen. De getuige, Delendat, heeft hierop e*en rapporti samengesteld en dit naar Londen gezon den, waarop Herriot antwoordde, dat hij in overeenstemming met zijn plicht ge handeld had. DUITSCHLAND. De arheidsmceilijkheden. Naar vernomen wordt werd in een minis terieel»} bespreking de mogelijkheid ter sprake gebracht het Roer-conflict, dat ver strekkende gevolgen kan hebben, op te los sen door middel van een Noodverordening van den Rijkspresident, waarbij dan een z.g. „eenmans-arbiirale uitspraak" zou worden ingesteld. De Rijkskanselier werd van d-it resuitaat der ministerieele bespreking in kennis ge steld Indien deze ^ijn toestemming geeft, zal de noodzakelijke noodverordening van den Rijkspresident wellicht, binnen zeer af zie nbarfen tijd kunnen volgen. Aanleiding tot een en ander is. dat noch de Rijksbemidde 1 aarnoch de Rijksminister van Arbeid erin geslaagd is bij de onder handelingen tusschen werkgevers en werk nemers een geschikte basis te vinden, waar door een arbitrale uitspraak mogelijk werd. Morgen zullen echter le Essen nog nieuwe besprekingen plaats vinden. In Roer en Silezië kan men de staking practisch als geëindigd beschouwen. De Rijksminister van Arbeid heeft de 31 December 1930 gevelde arbitrale uitspraak voor de Saksische Kolenmijnbedrijven, be trekking hebbende op een loonsverlaging van 6 pGl., bindend verklaard. In de hout-industrie willen de werkgevers een loonsverlaging van 8 pCt. PERU. Leguia veroordeeld. Naar gemeld wordf heeft een bijzondere rechtbank den voormaligen Peruaanse hen president Leguia en zijn drie zoons wegens onbehoorlijke uitoefening hunner ambten, veroordeeld tot een geldboete van ongeveer -8 millioen gulden. ENGELAND. Naar een oplossing van het mijnconflict? - De Ronde-Ta'el-conferentie. De vertegenwoordigers van de stakende mijnwerkers In Zuid-Wales yuRen heden Voor9tellpn een der leden van de Landelijke Commissie van Arbitrage tot neutraal be middelaar le benoefcien. Zij zulien persistee- ren bij den 71/s-UTigen werkdag zonder loon- korting. In Lancashire hebben de arbeiders en mijneigenaren een driemanndsehe over eenkomst in zake een 8-urigen werkdag van Maandag tot en met Vrijdag en een 5 urigen werkdag op Zaterdag, zonder loonsverla ging, geslolen. In de commissie tot opstelling van een grondwet voor Br.-Indië kwam, nadat een af gevaardigde van Hyderabad en de eerste minister van Mysore hun instemming met de rede van Lord Reading hadden betuigd. Lord Peel aan het woord om het officieele standpunt der Conservatieven loe fo lichten Men had critiek geoefend op het feit, dat do conservatieve partij zich niet onmiddel lijk van ganscher harte voor het federatieve voorstel had verklaard Ten onrechte ech ter. want de partij was slechts tegen da tweeslachtigheid en de onduidelijkheid, waarvan zoo menig voorstel blijk had ge geven. De conservatieven zouden graag een be slissend oordeel over het 9chema vellen, als ze maar precies wisten, wat eigenlijk voor gesteld werd: De meeste voorstellen waren vaag en hingen volkomen in do lucht, zoo lang Hindoes en Muzelmannen het niet eerst onderling eens warén geworden, maar boven dien vreesde spr voor v.erschil van interpre tatie van- Londen en Delhi als alles niet muurvast geregeld was. Tot de speciale wenschen der conservatie ven behoorde, dat de onderkoning het recht van controle op de begrooting moest behou den, dat hij de vergaderingen van den minis terraad als voorzitter zou bijwonen en dat geen handels- of andere verdragen te<ren zijn veto zouden kunnen gesloten worden. De Maharadia van Bikaner sprak daarna ook zijn volkomen instemming met de rede van Lord Reading uit, die in geheel Indië weerklank gevonden had Spr. geloofde vast dat drie kwart der Tndische staten en vor stendommen onmiddellijk tot een federatie zou loetreden en de overblijvende na kor ten tijd als ze de heilzame gevolgen van zoo danig staatsverband voor geheel Indië zou den hebben gezien. Er is een rede van Mc Donald aangekon digd over de Indische regeling. JAPAN. De opstand op Formosa Volgens een bericht uit Tokio, is de op- stanci op het eiland Formosa thaDs geheel onderdrukt. De verliezen der Japansche troepen bij het onderdrukken van den opstand worden op 150 k 20o man sera amd. Ongeveer 500 opstandebnsen zijn gevan gen genomen en zullen voor een krijgsraad teri-cht staan De staat van belet?, die over het eiland was afgekondigd, is thans weer opgeheven. 21

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2