IS» AGENDA. BUITENLAND. Krabbels uit Zwitserland. STAATS' OTERIJ. TELEGRAMMEN. HEDEN: Leger des Heil9. Hooigracht. Samenkomst •half acht nam. Leidsche Schouwburg: Sproke: Lente bloemen, afd. R.K. Dioc. Vrouwenbond, 8 u. Ned. Leger des Heils: Samenkomst te 8 uur nam. Nutsgebouw C.P.H. Spreker ir. A. Struik 8 uur nam. Stadsevang. Prinsenatr. 74: Samenkomst 1b 8 uur nam. Vrijdag. •Schouwburg: 5de wedstrijdavond Lilteris Sacrum. „De rechte lijn". 81/4 uur nam. Katwijk aan Zee- Gemeentezaal, ds. Zandt uit Delft. Half acht nam. Zaterdag. Schouwburg: 5de wedstrijdavond Litleris Sacrum. „De rechte lijn". 8 uur nam. Zondag. Stadsevang. Prinsenstr. 74: Samenkomst 1e 8 uur nam. Dinsdag. Volkshuis: Spr. mevr. Bolding—Goemans over Henriètte lloland Holst. 8.15 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd. Voorstel lingen te 8 nor. Woensdag- en Zaterdagm rl'a" van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. „Luxor-theateriStationsweg; Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en 's Zaterdags matinée te 2 nnr. „Tnanon-Theater", BreestraatBioscoop- en Variëié-voorstellingen Uagelgks te 8 uur. 's WoendagB en Zaterdags tamiliematinée. „City-tlieater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags er. 's Zaterdags matinée te 2 uur. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Int v. Praeventieve Ge neeskunde Con ullatieburtau voor Alcoho listen. 810 n.ra. Lakenhal: Expositie werken van -Jan Heijse en Karei van Veen. MUSEA. Stedelijk Mnsenm de Lakenhal, Lange Scbeistraat 2 Geopend in November, De cember, Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April en Mei van 104 uur in Juni, Juli Augustus en September van 105 uur, in October van 10—4 uur Zon dags vanaf halfêén Entrée Zondags koste loos, Maand'i •- f 0 25. overige dagen 1 0 10. Rijksmnseum van Ondheden, Rapenburg 28 1 Dec1 Febr van 103 uur, 1 Febr tot 1 April van 10—1 uur. t April1 Oct van 105 uur. 1 Oct.1 Dec van 104 uur. Zondags van 14 uur Entrée Maan dags f 0.25. overige dagen f 0 10 Geel"-' cb Mineralogisch Mnsenm, Garen- markt lederen dag van 912 en van 1.304 uur Zondagen gesloten Kosteloos Ethncnraphisch Mnsenm, Rapenburg 67 69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 104 uur Entrée Maandags f. 0.25, overige da gen f 0 10 Rijksmnseum v. Nat Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 3012, 1 305. Zater dags 8 90— )2 Kosteloos Prentenkabinet, Ktoksteeg 25. Op werk dagen van 1.30—4.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanions, Rapenburg 73 Alle werkdagen van 1 April30 Sepl 9—6 uur, 1 Cc: cr—31 Maarl 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur. Kosteloos. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Jan. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H Blanken. Hoogewoerd 171. felef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, te lef. -106. RECLAME. Sf-ns^ Alleen PAds,TOt vindt x i) goed genoeg! Geen wondei. deze heerlijke zuivere tandpasta geeft den tanden een prachtigen glans. En de smaak is zoo prettig en frisch 't Is werkelijk een genoegen PASTOL te gebruiken. PASTOL is samengesteld volgens de laatste eischen der wetenschap. Zij werkt uiterst zacht, maar reinigt zooals geen andere en verwij dert allfc tandaanslag grondig Probeer PASTOL eens twee maal per dag - een paar weken en iet op het resultaat. Doos 20 cent Tube 35 ceot Dubb. doos 35 ct Dubb. tube 60 cent maakt blanke tanden lTj: DE ALGEMEENF TOESTAND. Veiiizelos ie Rome. De reizende Grieksche premier Venizelos is, na zijn bezoek aan Belgrado* Weenen, Bratislava en. Warschau, thans te Rome gearriveerd cn had reeds een onderhoud met Mussolini en Grandi, terwijl ook de koning hem ontving. Met aandacht wordt deze Grieksche reis gevolgd! DUITSCHLAND. Nn ook een wilde staking in Silezië. In de Roermijnen staken nog slechts 3.3 pCt. der mijnwerkers. Zoodat de com munistische actie als mislukt moet worden beschouwd, JDe Chr. Mijnwerkersbond houdt Zondag een buitengewone algemeen^ vergadering. De communisten hebben nu echter ook een actie ingezet in Silezië. In dit mijn- gebied is nu ook een wilde staking uitge broken. De omvang der staking valt neg niet te overzien. Alle vakbonden, ook de moderne wijzen den strijd beslist af. Ter wijl te Gleiwitz de ploegen nog voltallig naar beneden gingen, staken bij de mijn Gleiwitz-Sesnitza 65 percent der arbeiders. In totaal bestaat het personeel in deze mijn uit duizend mijnwerkers. Men gelooft echter dat de namiddagiploeg weer onge veer geheel aan het werk zal gaan. De sta kers zijn bijna voornamelijk communisten. Na tot nog toe bekend is, hebben zich geen hotsingen «met werkwilligen voorge daan. FRANKRIJK. De Oustric-affaire. Hel onderzoek van de parlementaire com missie lot opheldering van het Oustric- schandaal heeft lot interessante onthullin gen over de geweldige uitbreiding van deze corruptie-affaire geleid Nadat de regeering Slecg aanvankelijk geweigerd had een aan tal documenten Ier beschikking van de com missie te stellen, zag zij zich Dinsdag ge noodzaakt den voorzitter van de commissie toe Ie zeggen, de gevraagde stulcken binnen 48 uur over te leggen. Bij hel verhoor van gisteren van den vroegpren afdeelingschef, thans gouverneur van de Bank van Frank rijk, Morel, over de Bank Ouslric en de haar door de Bank van Frankrijk verstrekte leening ter hoogle van .25 millioen francs, werd een door den vroegeren minister van Financiën, Reynaud opgestelde lijst over gelegd betreffende de noteeringen van bui- (enlandsehe waardepapieren aan de Pa- rijsehe hours en betrekking hebbend op ver schillende parlementaire personen van be- teekems, waardoor deze zaak al een zeer sensationeel karakter krijgt De lijst bevat de namen van elf parlementsleden-, doch ook de huidige minister van Financiën. Ger main Martin heeft een dergelijke lijst sa mengesteld met niet minder dan 40 namen, waaronder die van bekende kamerleden. Nadat beide lijsten door dp commissie on derzocht zullen zijn, zullen zij worden ge publiceerd Eenige avondbladen welen te melden dal op de tweede lijst o.a, ook öe naam van oud-minisler-president Tardieu zou voorkomen, doch dit onder alle voor behoud. De werkzaamheden van gisteren der com missie van onderzoek hebben verder een nieuwe ..eereliisl" aan het licht gebracht met de namen van personen, wien tOOOOö francs was uitbetaald Onder, hen bevindt zich een der vroegere medewerkers van Tardieu. Milot. die ogeveer 120.000 francs van de Bank had ontvangen. 6965 ENGELAND. De Ronde-Tafel-conforentie - Toenadering in het Welsche mijnconilict? Op de Ronde-Tafel conferentie werd giste ren de belangrijkste rede gehouden door Sir Bfeupendra Mitra, diie benoemd is tot Hooge Commissaris van Indië te Londen. Mitra is een erkende autoriteit in financieele aan gelegenheden. Ten aanzien van in het buitenland ge plaatste leeningen, zeide Mitra niet in te zien, waarom een toekomstige Dominion- regeering in ïndic niet de voorwaarden zou onderschrijven, welke door andere Staten, wier leeningen als Iruslee-securrlies zijn ge- classeerd, worden toegepast. Volgens Mitra ligt de grootste beveiliging togen een financieel en achteruitgang in ver antwoordt ijkheid De suhcommissie voor defensie heeft on der voorzitterschap van minister Thomas vergaderd. De minister ontwikkelde eenige denkbeelden over het verindischen van het leger, de stichting van een militaire school voor Indische officieren in den trant van de militaire academie te Sandhurst in En geland de oprichting van een afzonderlijken troep buiten verband met het gewone leger als grenspolitie, enz., de inrichting van een militairen Raad en ten slofte de kosten voor Indië van het eigen leger en hert aandeel voor Indië in bot Britsche leger. In het Welsche mijnconfldct is een toe nadering merkbaar De vertegenwoordigers van eigenaars en mijnwerkers zijn hel eens gewonden over een grondslag van besprekin gen in een gemeenschappelijke vergadering die morgen te Cardiff zal belegd worden. Men is optimistisch gestemd over den af loop dezer bijeenkomst, wegens den ernsti- gen wensch van beide partijen om tot een regeling te komen In een rede zeide Mae Donald over het mijnbouwgeschil in Zuid-Wales, dat de wet ten nageleefd moeten worden; de wet op de kolenmijnen, aangenomen door het Lager- en Hoogerhuis, is een constitutioneel© wet. Het voornaamste onderdeel van de reor ganisatie der steenkoolindustrie is de Na tionale Industneele Raad. dien de mijn eigenaren niet erkend hobben. aldus weige rend te wet te erkennen Indien zij volhar den in deze houding, zullen zij een slecht voorbeeld geven. De regeering wil den vrede en indien de Nationale Industneele Raad door de mijn eigenaars erkend wérd, zou er geen reden of vrees zijn )voor een conflict in Zuid- Wales. De patroons te Boratey hebben gisteren besloten Maandag allo weverijen in hun district te slurteri als de 5000 wevers, die nu slaken, niet teruggekeerd zijn en de arbeids voorwaarden van de patroons' aanvaard waren. Hierdoor zouden 25 tol 28.000 man zonder werk geraken. RUSLAND. Hel rapport van Molotoi. Thans worden bijzonderheden gemeld over het rapport van den voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen Mototof zeide, dat speciale melding moest worden gemaakt van de betrekkingen Vooral moest vastgesteld wonden, dal door invloedrijke Fransche kringen alles gedaan werd om hindernissen op te werpen voor de ontwik keling der Fransch-Russische handelsbe sprekingen. Het Fransche decreet van 3 Oct. tegen den uitvoer naar Sovjet-Rusland, de pogingen, om ook andere verbonden Staten tot dergelijke maatregelen tegen Sovjet-Rus land te bewegen en de resultaten van het proces tegen de Industneele Partij, gijn vol doende bewijzen voor de vijandige houding van Frankrijk. Speciaal de feilen, die aan den dag gekomen zijn bij hel proces der In- duslriheele Partij, kunnen niet als toeval be schouwd worden, maar berusten op diepere oorzaken die in den zin van een bedreiging van den vrede moeien worden verklaard. De Sovjet-regeering neemt daarom maat regelen. die noodzakelijk zijn om deze hin derpalen op te ruimen en den vrede te be vestigen. Men moet afwachten hoe de nieuwe Fransche regeering zich tegenover deze kwesties gedragen zal. De Sovjet-regeering geeTt er in dit geval de voorkeur aan af te wachten in plaats van zich met voorspel lingen af Ie geven. Officieel blijft men hel vijfjaren-plan een succes noemen. Zelfs verluidt, dat het in vier jaren zal zijn doorgevoerd. Genève, December 1930. EEN STERVEND DORP. Een dorp dat sterft. Slechts een paar maanden geleden, toen we er onze vacantie doorbrachten, was het, nog één en al leven Goedmoedig en tevre den sjokten de inwoners door het vriende lijke dorp, verlevendigd voor een moment door den terugkeer van herders en kudden uit het gebergte. Met bedachtzame vaart (schritt fahren oder ein bis zehn francs Büsze) passeerden nu en dan eenige auto s, rammelden wagens, zwaar beladen met hout door dc straatjes. Alles was er netjes en verzorgd, ademde een geest van rust en vrede. Je kon de menschen benijden wien het vergund was er 't leven te slijten, kalm en onbezorgd, gelijk hun vaderen sinds onheuglijke tijden er geleefd hadden. En nauwelijks Iwee maanden later wer den de bewoners opgeschrikt door de tijding, dat dc Kilchenstock in beweging kwam. Sinds jaren wist men dat de berg. die een gedeelte van Linthal' beheerscht. een ge vaarlijke buurman was, één millimeter per dag verschoof. Maar midden November kwam er meer schot in. werd het één centi meter en daarna ging het nog sneller En het is nog slechts een kwestie van korten tijd (volgens de staatsgeologen) of Linthal zal bedolven worden onder aarde en rotsen- De aardige hotels, de verzorgde chalets, de beide kerken, het gemeentehuis, het postkantoor, de school, niets zal er van blij ven dan een hoop puin, vermengd rpet modder en steen. De zorgvuldig bewerkte tuinen en akkers, de prachtige boomgaarden, alles zal verdwijnen, plaats maken voor een troostelooze ruïne, voor jaren ongeschikt tér bewoning en ter bebouwing. Op bevel der regeering is het dorp ont ruimd Met pak en zak zijn de inwoners eT uitgetrokken en ingekwartierd in de andere dorpen van de vallei van de Li nth. Niemand is het meer vergund er te overnachten, zoo dat 's nachts hel dorp geheel uitgestorven is. Overdag mogen de menschen er zich nog heen begeven om te trachten te redden wat ze mee kunnen nemen Infanterie van het canton is gemobiliseerd en bewaakt hel dorp en alle toegangswegen, terwijl een afdeeling pioniers bezig is maatregelen te nemen om de eventueele gevolgen van de ramp tot een minimum te beperken Veel kans bestaal er. dat de bergstorling het bed van de Linth za' versperren, waar door het achterste en hoogerop gelegen ge deelte van het dal aan gevaar voor een plotselinge overstrooming blootstaat Even eens wordt gevreesd, dat het aan de andere zijde van de rivier gelegen Ennelinthal, het station en een deel van de spoorbaan tevens verwoest zullen worden. Een diep tragische toestand voor dc men schen daar Nog slaan hun huizen en andere bezit tingen er ongerept, maar voor hoe lang nog? Ieder moment kan hel onheil plaats grijpen. Er moet een wonder geschieden om het dorp te redden. Het wordt mij droef te moede wanneer ik terugdenk aan hel aardige kleine hotel met de gemoedelijke menschen, aan de gerieflijke moderne dépendance, waarop ze zoo lrotsch waren, aan de pasge bouwde ruime garage, waar de groote gele postauto gestald was V die srruehten van een jaren 'a ngen harden arbeid op hel punt vernietigd te worden. En dat alles machteloos te moeten afwachten, zonder een hand ter redding te kunnen uitsteken. Dergelijke bergstortingen behooren hier niet tot de zeldzaamheden, maar in den regel niet op zulk een groote schaal. Zoo een paar i»3r geleden in Boven-Tessino, waar bij do verschuiving van den Mont Arbino slechts akkers, wegen en bruggen vernield werden, maar het dorp Arbino totaal ge spaard bleef. 't Is niet voor de eerste maal, dat het Glarnérland getroffen wordt. Het is juist vjjftig jaar geleden, dat een gedeelte van de Tsingelhorner neerkwam op het dorpje Elm, bij welke gelegenheid honderd ea vijf tien menschen het leven lieten, nagenoeg het heele dorp met alle bruggen en toegangs wegen verwoest werd en meer dan negentig hectaren bouwland onder puin bedolven wer den. Gelukkig dat thans, dank zjj een betere kennis van de geologie, de federale geo logische dienst, het ongeluk, dat Linthai dreigt, intijds voorzien heeft, zoodat 't zich slechts tot materiëele verliezen zal beper ken. Maar dit is reeds erg genoeg. Wjj leven snel. Een paar dagen was men in Zwitserland zeer onder 4en indruk van de Jobstijdingen uit het Linthal, maar reeds hebben andere gebeurtenissen de publieke aar.dachi in beslag genomen. De quaestie Bassanesi, het strafgeding, tegen den anti- fascistischen aviateur, die met schending van het Zwitsersch grondgebied, getracht heeft anti-fascistische propaganda in Italië te ma ken, heeft de gemoederen nog al warm gemaakt. De geheele socialistische pers staat op haar achterst© beenen, wjjl de Conseil Féderai den vliegenier en zijn helpers voor een zeker aantal Jaren het betreden vat Zwitsersch terrein ontzegd heeft. G zien de mentaliteit van een prikkelbaren buurman, is evenwel de meerderheid der Zwitsers van oordeel dat de regeering niet anders had kunnen handelen. Maar ook over dit geval is men al weer uitgepraat en the topic of the day was dezer dagen de eeuwige quaestie van de Zones franches. De uitspraak van het Permanente Inter nationale Hof van Justitie is hier met in stemming begroet, echter niet met hetzelf de enthousiasme als de eerste in deze zaak door het Hof genomen beslissing. Ditmaal is te zeer de kool en de geit gespaard. Het recht van Zwitserland op de vrije Zones blijft, zooals reeds vroeger door het Hof beslist was, volkomen onaangetast, het Fransche douanecordon is ontoelaatbaar verklaard. Daarentegen is aan Frankrijk de volledige souvereiniteit op de Zónes toegekend, hetgeen insluit het recht aan de staatkundige grens een politie- en een fis caal cordon (voor bepaalde gevallen) te hebben. En nu is het dc vraag of er veel verschil zal blijken te zijn tusschen een douane- cn een fiscaalcordon. Velen vreezen, dat het oud roest om oud ijzer is. Veel verder is de zaak door dit Sal ©monistisch vonnis nog niet gekomen, al is de gevoeligheid van beide partijen er door gespaard. Maar de materieolc verbe tering, waarop hier gerekend werd, is nog niet verkregen en met spanning wordt te gemoet gezien of het den sfcrijdvoerenden partijen eindelijk lukken zal tot een onder lingo, beide bevredigende oplossing te komen. Maar onwaarschijnlijk lukt het niet, dat na Juli van dit jaar het Hof wel genoodzaakt zal zijn, voor de derde maal in te grijpen en een onherrocpeliik en voor beide partijen bindende beslissing te nemen. Het zwaard van Damocles, dat sinds lang onze sigaret heeft bedreigd, komt voortdu rend nader. Pijp en sigaar zulten den dans ontspringen, maar de arme sigaret moet het gelag, een dertig millioen ten bate van de ouderdomsverzekering betalen. Alleen de wijze van heffing is nog niet in détails vastgesteld. Of er minder om gerookt zal worden 1 Niet waarschijnlijk, Het gaat er mee als met den borrel. Wie éénmaal den smaak van het rooken te pakken heeft blijft zijn leven lang de slaaf van de tabak. Evenals elders, vond ook hier begin De cember dc tienjaarlijksche volkstelling plaats, waarbij de Zwitsersche gemoedelijk heid zich niet verloochende. Benevens de in te vullen formulieren gewerd ons tevens een voor dat doel speciaal geschreven cou rant, één exemplaar in het Duitsch en één in het Fran9ch De toon van dit blaadje is van een gemoedelijkheid en vriendelijkheid die jc elders in afficieele stukken niet vaak aantreft Alleen reeds de aanhef verzoent je met den stapel paperassen die je ter be studeering en invulling ontvangt. .Alweer een volkstelling? Kalm a-an, beste vriend en toegenegen lezer, wanneer jij je die vraag stelt. En op diezelfde vriend schappelijke wijze gaat het de heele vier bladzijden door, waarbij niet verzuimd wordt, op het eigen belang te speculeeren, door er op te wijzen, dat de bijdragen uit de staatskas, ten behoeve der cantons en gemeenten, afhankelijk zijn van het aantal inwoners, zoodat juist en zorgvuldig invul len van de vragenlijst canton en gemeente, en in laatste instantie dus de beurs van eiken belastingschuldige, ten goede komt. Als vertroosting van den zwaren hersen arbeid door die invulling gevraagd, wordt bovendien meegedeeld, dat waar de Zwit ser? er met beantwoording van een dertien tal vragen afkomen, enkele buitenlandsche volkstellingen de beantwoording van twee en veertig vragen eischen. in een zeker land van Europa zelfs ten behoeve van een landbouwstatistiek twee vragenliisten moe ten ingevuld worden, waarvan de een niet minder dan 622 en de andere 967 vragen bevat! Dit volkstellingblad geeft enkele inte ressante cijfers omtrent den loop der bevol king. Een eeuw geleden telde Zwitserland oneeveer twee millioen inwoners, thans meer dan het dubbele. Die toename dei bevolking is meer aan de steden dan aan het platteland te danken Ziirieh b v voot hondprd ia ar een stadjp met twaalf dui zend inwoners, bezit thans hiervan het twintievoud. Genève. toen met acht ej, twintie duizend de ernntcfp stad van 7wif herland ia ir» dien töd ono'eklo.Tnmen een «tad met ruim hond^'-dduizond ziolpp maar in rang gedaald tot de vierde plaats, 1 voorbij gestreefd door Bazel en Bern, wiep bevolking in dien tijd verzevenvoudigd, I resp. vervijfvoudigd is. Onder de circa drie-duizend zelfstandige politieke gemeen, ten zijn er twintig met minder dan vijftig inwoners. De kleinste, Illens, telde in 1920 slechts vijftien zielen Het slot van 't jaar zorgde als gebruike lijk voor öen nieuwen president van 'den Zwitserschen Bondsstaat, tot welke hooge waardigheid gekozen werd Raeberlin, de tegenwoordige leider van het departement van justitie. Hij vertegenwoordigt het tvpe van den onkveukb&ren ambtenaar, den hoogen magistraatspersoon, sober, weinig soepel, en door zijn radicale, statistische neiging, in de cantons van de Suisse Ro- mande niet in alle opzichten persona in grata. Een stoere werker, aan wien we het nieuwe Code Pénal te danken hebben. Daar dc president der Confédératie feite lijk slechts voorzitter vap den ministerraad is, de verkiezing bovendien dooT de adat ttftn of meer geregeld is, en de waardig heid slechts één jaar door den zelfden fun©, i t.ionaris bekleed wordt, heeft de nresi. dentsverkiezing hier te lande niet een even groote beteekenvs als in de meeste andere republieken. Dr. KLAUS. fNle» officieel). «Se STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 8 Januari 1930. 4e Klasse. 4e UlrL Hooge Pril ten: 15719 IOOO. 3179, 8667. 17455 10O. Prijzen van 65. 11 «1 947 1344 1496 1536 1831 2264 2512 3288 3430 3873 4113 4156 4485 4535 4651 4812 5166 5451 5678 5768 6121 6580 7162 8055 S341 8358 8746 8827 8872 8952 8990 9127 9933 10039 10131 10282 10405 10468 11344 11348 11616 11652 12228 12421 12445 12603 12811 12870 12958 13160 13291 13467 13589 14138 14157 14454 14592 14614 14808 14958 15214 15265 15372 15816 16108 16227 17007 17128 17273 17384 17821 17916 17978 18128 18289 18369 18405 18622 18731 18744 18753 19005 19199 19412 19478 19508 19533 19657 19762 19991 20036 20211 20479 20568 DE DUITSCHE ARBEIDS-MOEILITKHEDEN. KATTOWITZ, 8 Jan. (Wolff). De' loon. onderhandelingen in dc Opper-Silezische mijnindustrie hobben geen resultaat gehad. De werkgevers eiscivlen een loonsverlaging, daar de levensstandaard gedaald is en om dat zij door de concurrentie den export zou den moeten stopzetten, als zij niet legen lager prijzen Zouden kunnen leveren. DUISBURG, 8 Jan. (Wolff). In he district Duisburg is een verdere achteruitgang van de slakragbbeweging duidelijk merkbaar. Van de ochtendploeg. wel'kc#in het totaal 7208 manschappen tel't, slaken eT nog sledhts 605. HALLE, 8 Jan. (Wolft). Volgens de uit spraak van het scheidsgerecht in het Mid- clen-Dua'lsehe metaal-industrie-gebied, wordt hier het oude cohtract van 1928 weer van kracht. Met ingang van 23 Febr. wordt het uurloon met 2 pfennig verlaagd. De werkge vers hadden een loonsvermindering van 15 procent geèischt. ESSEN, 8 Jan. (V.D.). Volgens mede- deeling van de Mjjnbouwvereeniging, ont- braken bjj het aangaan van de ochtendploe- ploegen van de 132.211 man, die aan het werk moesten gaan,slechts 2606 man, j waarvan nog 1531 ontslagen zjjn, zoodat slechts 1.97 pet. der arbeiders niet naar beneden zijn gegaan, welk percentage gis- terenmorgen nog 3 61 pet. bedroeg. Rekent men do ontslagen mijnwerkers niet mee, dan weigert nog slechts 0.81 pot. der arbeiders om het werk te hervatten. In de districten Dinslaken en Hamm sta ken nog ongeveer 12 pet. der mijnwerkers, terwjjl in de andere districten het aantaf stakers zoo gering is, dat. men practisch niet meer van een staking kan spreken. In den afgeloopen nacht zijn op de mijn „De Wendel" veertien stakingsleiders door de politie gearresteerd. UIT SPANJE. j MADRID, 7 Jan (Belg. Tel. Ag.) Over- eenkomstig de gegeven instructies werden de lessen aan de universiteit normaal her- I vat, behalve voor de 6tudenten in het strafrecht, daar deze staken om te protes- teeron tegen de gevangenneming van pro fessor Fernandos de los Rios, een der meest vooraanstaande persoonlijkheden der socia listische partij en wegens de houding door Berenguer aangenomen tijdens de jongste gebeurtenissen. VREDESCONFERENTIE VAN CHINEESCHE GENERAALS. LONDEN. 8 Januari (V.D.) Te Hong kong vindt op het oogenblik een conferentie plaats tusschen de verschillende Chineesche generaals, waarhij vredesonderhandelingen gevoerd worden tusschen de Ktjvangsi-gene- raals en de generaals van Kwantoeng Ech te! is één der voornaamste leiders der Kwangsi-generaals door de Fransche auto riteiten aan de grens van Tonking bii Nan- kwan aangehouden De Fransche autoritei ten willen den Chineeschen generaal geen doorreis-vergunning verleenen, zoolang de 'Nanking-regeering niet heeft voldaan aan den Franschen eisch lot betaling van 20 duizend pond sterling als schadevergoeding voor de plundering van het Fransch con sulaat te Loengtsjau in het vorige jaar. DUIKEN NAAR OUDE KUNSTSCHATTEN. ATHENE. 8 Jan. (Ned. Tel. Ag.l. Vol gende week zullen duikers trachten kunst schatten naar hoven te halen van de bodem der haven van de stad. Reeds vroeger zijn 30(i anti'ke heelden opgehaald evenals en kele tempelzuilen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2