J ZIJ HEEFT GELIJK J. BAALBERGEN BAALBERGEN VOORDEELIG! HET GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN fSpringende Handen Kloosterbalsem UIT DE OMSTREKEN. NEEN JONGEN, LAND- EN TUINBOUW. INCIDENT BIJ EEN BEGRAFENIS. Gistermorgen te half elf zijn op den Haarlemmerweg bij Amsterdam ter hoogte van de fabriek der firma Boldool, twee voor een lijkkoets gespannen paarden, die schrik ten van door den tram gegeven signalen, op hol geslagen. Van de lijkkoets, die deel uitmaakte van een rouwstoet, welke op weg was naar de begraafplaats „Vredenhof" werden twee achterwielen afgerukt, met het gevolg, dat de kist met het stoffelijk overschot dat zich daarin bevond, op den weg terechtkwam, zonder evenwel ernstig te worden bescha digd. Een en ander verwekte uiteraard een groote consternatie. De paarden konden eenige honderden meiers verder tot staan worden gebracht. I Ouwe rol, die verslag leest van inbraak: „Rooie Kees komt al aardig vooruit in de wereld, over zijn laatste zaakje schrijven ze een heele kolom." „Passing Show". BUITENLANDSCH GEMENGD. VLIEGTUIGONGELUK. Op het Rosecrans-vliegveld bij St. Joseph (in de Ver. St.) is een vliegtuig gevallen. Daarbij kwamen drie menschen om: de bestuurder W. L. Hyall, de vlieger L. Rie- mer en de tandarts H. Payne. Zij deden een proeftocht met het toestel, alvorens zooals het plan was naar Florida te vertrekken. NOORSCH SCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN. Het Noorsche stoomschip Tricolor, dat naar het verre Oosten vertrok, is tenge volge van een ontploffing gezonken. Vier leden van do bemanning moeten zijn ver dronken. Van de 12 passagiers wordt er één vermist. EEN TRAGISCH VOORVAL. Een 17-jarige koopmansleerling te Arn- stadt, die met drie vrienden van een repe titie van een vereoniging voor volksdansen naar huis keerde, wilde onderweg zijn zelf- ladend pistool aan zijn vrienden laten zien. Plotseling ging het pistool af, waardoor één van de jongens, een 15-jarige scholier, in den buik werd getroffen en ernstig ge kwetst ineenzeeg. De onvoorzichtige jonge man trok zich dit zoo aan, dat hij het wa pen legen zichzelf keerde en zich door een schot in den slaap doodde. AARDVERSCHUIVING IN HET SAARGEBIED. Te Beckingen in het Saargebied heefteen aardverschuiving plaats gehad, waardoor een huis geheel verwoest werd. De helling van den berg, waarop het huis stond, was door de hevigo regens van den laatsten lijd geheel onderwoeld. De bewoners van het huis hadden nog gelegenheid zich in vei ligheid te brengen. VERDUISTERING TE DUSSELDORF- De politie te Dusseldort heeft ernstige verduisteringen ontdekt, in verband met het eind December uitgesproken faillissement van de firma Bergmann <St Co. en haar dochteronderneming de firma Kalle Bergmann. Deze laatste onderneming trad op als makelaar in verzekeringen en hield er goede betrekkingen met de West-Duit- sche industrie op na. De firma Bergmann exporteerde tafelzilver. Directeur der beide ondernemingen was de koopman Johan Ernst Bergmann, die een mooie villa be woont, welke hij ongeveer een jaar geleden voor 15.000 mark had gekocht. Hij genoot een zeer goede reputatie. Bergmann en zijn mededirecteur zijn gisternacht op verzoek van den curator door de politie in hechtenis genomen, die tot dit doel de villa van Bergmann had omsingeld. In de villa werd een groote hoe veelheid valsche wissels in beslag geno men. De gearresteerden zullen zich wegens frauduleus bankroet en valschheid in ge schrifte te verantwoorden hebben. Ze zou den meer dan l'/j millioen mark hebben verduisterd. Bergmann had uitstekende be trekkingen met enkele groote banken, die hem credieten van 500.000 Mark en meer verstrekt hebben. EEN TYPHOON BOVEN DE PHILIPPITNEN. Het centrum van de Philippijnen is ge teisterd door een typhoon, die aanzienlijke schade heeft aangericht en waarbij 82 men schen zouden zijn omgekomen, terwijl er nog een vijftig vermist worden. Verschei dene visschersvaarluigen zijn vergaan. De berichten over de ramp komen met vertra ging binnen, doordat de telegrafische en spoorwegverbindingen verbroken zijn. HEVIGE SNEEUWSTORMEN BOVEN DENEMARKEN. Hevige sneeuwstormen, die sedert Zon dag boven Denemarken woeden en nog steeds aanhouden, hebben groote verkeers- storingen veroorzaakt. Het telefonische en telegrafische verkeer is voor een groot gedeelte .gestoord. Alle directe lijnen lussehen Kopenhagen en Jut land zijn onderbroken. Op het eiland Seeland zijn vele auto's in de sneeuw blijven steken. Alle treinen hebben groote vertragingen. DE AARDBEVING IN GRIEKENLAND. 300 Huizen zijn ingestort in de dorpen in de buurt van Corinthe ten gevolge van de jongste aardbeving. De inwoners kampeeren onder den bloolen hemel. Eén persoon werd gedood en 4 gewond. Lichte schokken wor den nog gevoeld. Het observatorium meldt, dat er eveneens te Korfoe schokken zijn waargenomen, met het epicentrum in Italië. UIT DE VLIEGWERELD. Al kaai Amy Johnson haar tocht naar Peking voorloopig niet voortzetten, zij zal te Warschau wachten, tot haar vliegtuig hersteld is om dan verder te gaan. De Duilsche vliegster EUy Weinhorn, die naar West-Afrika wil vliegen, moest door slecht weer in het Zwarte Woud landen. Zij kwam spoedig na haar vertrek uit Stuttgart in een dichten sneeuwjacht en nevel, zoodat zij tot een landing op een veld moest beslui ten. Na een oponthoud van 2 uren steeg zij met haar Klemmvliegluig van het geheel met sneeuw bedekte veld op en na een korte vlucht landde zij te Basel. De vliegster zal vanmorgen vroeg, als het weer gunstig is, haar reis naar Lyon voortzetten. DORP GEPLUNDERD. Volgens een bericht uit Saloniki hebben Komitadsji's op Grieltsch gebied, een inval gedaan en de grensplaats Derdeni geplun derd. Zij ontvoerden zes menschen, die la ter vermoord werden. Een detachement grenstroepen achtervolgt de Komitadsji's thans. RECLAME. Doe het dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akkers Kloosterbalsem ln huls hebt, en bescherm Uw huid tegen Inwerking van koude en vocht, door haar lederen avond voor het naar bed gaan, ln te smeren met Akker's „Geen goud Zoo goed' 6837 SCHEEPSBOTSING IN DE HAVEN VAN NEW-YORK. De haven van New-York is in een dichten nevel gehuld, waardoor het scheepvaart verkeer in hooge mate belemmerd wordt. Tengevolge van den mist is een passagiers schip in botsing geweest met een bagger molen, aan boord waarvan zich 57 man personeel bevonden. Deze konden zich tijdig in veiligheid brengen. De baggermolen is kort na de botsing gezonken. AALSMEER. De bloemen. Na een belangrijke inzinking der prgzen, wtlkc aan onze veilingen tegen Kerstmis voor de snijbloemen geconstateerd werd, heeft zich sindsdien de toestand belangrijk verbeterd. De seringen, thans liet hoofd product, waarvan dagelijks duizenden takken wordtn verhandeld, zjjn bijzonder gewild, met toi gevolg, dat zoowel de beste als mindere kwaliteit flink op prijs blflVen. Gaan de zware takken hoofdzakeliik naar Duitsch- land en andere export-landen, de lichtere worden veel verwerkt ip den Engelschen commissiehandel. De aanvoer van rozen is nu reeds weer over zjjn laagste punt heen; dagelijks wordt het aanbod grooter. De prijzen zijn nog bevredigend. Meerdere bloe misten hebben in hun kassen thans al lathyrus uitgepoot en het zal wel niet zoo lang meer duren, dat dit bij uitstek ge- schikte exportbloempje ter veiling verschijnt. Er is dezen winter zeer weinig aanvoer van Zuid-Fransche bloemen, wat mede gunstig op de prijzen van het plaatselijk product werkt, Aan het postkantoor en liet daaronder ressorteerende hnlppostkantoor werd gedu rende de maand Dec. ingelegd f. 5975.05 I en terugbetaald f. 5322.04. Het laatst uit gegeven boekje draagt nummer 3695. Door architect J. F. Berghoef alhier zal op Dinsdag 20 Januari a.s. worden aanbesteed de bouw van 30 arbeiderswonin gen, voor rekening van de vereeniging J „Volksbelang". HAARLEMMERMEER. Twee auto's tegen elkaar gebotst. Gistermiddag kwamen op den Slolerweg bij den Vijfhuizerweg in Haarlemmermeer de auto van den heer G. te Hoofddorp en die van den heer v. W. uit Aalsmeer met elkaar in botsing, vermoedelijk doordat een hunner niet voldoende uitweek. De schok was nogal hevig, want van een der auto's werd een wiel weggeslagen, terwijl het andere motor rijtuig ook zoodanig werd beschadigd, dat het naar een garage moest worden gesleept. Als door een wonder kwamen de beide be stuurders er ongedeerd af. Er werd tusschen hen een minnelijke schikking getroffen. Statistiek. In het afgeloopen jaar bedroeg in Haar lemmermeer het aantal geboorten 690, het aantal overledenen 2-iO en het aantal vol trokken huwelijken 220. Afscheid van den heer N. J. Rinkel. Gisteren heeft de heer N. J. Rinkel, aan wien met ingang van 1 Januari 1931 eervol ontslag werd verleend als gemeente-secre taris van Haarlemmermeer en die zich Ie Alkmaar heeft gevestigd, ten raadhuize te Hoofddorp, in tegenwoordigheid van zijne echtgenoote op hartelijke wijze afscheid ge nomen van de ambtenaren der gemeente. De heeren Tanis en Eggink, hoofdcommie zen ter secretarie en de heer Jelsma, inspec teur van politie, spraken den scheidenden secretaris toe, hem dankende voor de pret tige samenwerking gedurende zoovele jaren en de steeds van hen ondervonden welwil lendheid. Uit erkentelijkheid en waardeering werd den heer en mevrouw Rinkel een twee tal stoelen aangeboden. De heer Rinkel dankte mede namens zijne echtgenoote voor deze aardige attentie en zeide dit bewijs van sympathie op hoogen prijs te stellen en steeds te zullen terugden ken aan de prettige samenwerking die hij van al de ambtenaren in ruime mate mocht ondervinden. HILLEGOM. Uitvoering van „Hito". De looneelvereeniging „Hito" heeft gister avond in de zaal van Holel Sislermans een voorstelling gegeven van het oorlogsspel „Er slaat geschreveneen stuk in vier bedrijven van J van der Poll. Dit genrestuk was een nieuw experiment van Hito en stelde bijzondere eischen aan de spelers. Hun taak was zwaar, maar is vooral door mevrouw Henderson, Thomas en Florence goed vervuld. De andere spe lers moeten echter ook met eere vermeld worden. Spel en stuk maakten een diepen indruk op de toehoorders, die voldaan en dankbaar waren. De zaal wad heel goed bezet. dan trouw ik niet met jou. Alleen als onze Meubelen, Bedden, Linoleums, Gordijnen, enz. 6838 van zijn, weet ik zeker dat zij prima zijn en Ik wil in mijn huis geen andere spullen! Voorstraat 43 - Katwijk-aan-Zee LISSE. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven staan: 1 schilder, 2 opperlie den, 3 metselaars, 1 timmerman, 175 land arbeiders. NOORDWIJK. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende bijpostkantdren werd gedurende de maand December 1930 inge legd een bedrag van 1.6723 61 en terug betaald een bedrag van f. 8855.21. Het laat ste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6637. Aan hel postkantoor en de daaronder ressorteerende bijpostkantoren werd gedu rende de maand December 1930 op de div. rekeningen gestort een bedrag van f. 226.235 36 en uitbetaald een bedrag van f 55.878 50. Het aantal stortingen bedroeg 1419, het aantal uitbetalingen 312 VALKENBURG. Een mooi geschenk. Door de Chr. Meisjesvereeniging is aan heeren Kerkvoogden voor de kerk een prachtig aanbod gedaan. Mede daartoe ln staat gesteld door de opbrengst van de j.l. gehouden bazar, hebben de dames aange boden de kerk met consistoriekamer inwen dig geheet te laten verven in eikenhout, in overeenstemming met de preekstoel. Dit aanbod is dankbaar aanvaard en is een zeer waardige bekroning van het harde werken der vereeniging. Burgerlijke Stand. Geboren: Chrisliaan. zoon van Chr. Iml- horn Az. en KI. van Dijk Gerrit, zoon van J. K. van Leeuwen en M. Hermans Jauke, d. van C Zeeuw en J. Janda. De inzameling langs de huizen voor de Diaconie heeft f. 77.49 opgebracht Bij enkele candidaalslelling zijn tot leden van bet kiescollege der Ned. Herv. Kerk herkozen de heeren H Haantjes, hoofd der Chr. School en N. v. Nagel en P A. Verhaar, die hun benoeming hebben aangenomen. De collecten in de maand December hebben in de Herv. Kerk opgebracht voor de Diaconie f. 42.36; voor de kerk f. 88.96 en de inhoud der bussen f. 18,44. WARMOND. R.K. VOLKSBOND. Eerste tooneelwedstrijdavond. Gisteravond werd de eerste wedstrijd avond voor reciteervereenigingen uitgeschre ven door de plaatselijke afdecling van den R.K. Volksbond gehouden. Te half acht had allereerst de olficiëele ontvangst van bet eere-comité en de bestu ren der optredende vereenigingon plaats. De voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer J. Hogenboom dankte in zijn toespraak in de eerste plaats de leden van het cere- comilé en wel speciaal den heer en mevrouw A .J. Schölvinck en wethouder Zwetsloot. Monseigneur J. D. J. Aengensnt, bisschop van Haarlem, werd evenals anderen schen kers van prijzen hiervoor dank gebracht. Wethouder Zwetsloot sprak namens den burgemeester, die door ziekte verhinderd was, waarna de voorzitter der vereeniging ,,St. Bonifacius" uit Krommenie wees op de goede organisatie der wedstrijden. Precies acht uur ving daarna dc wed strijd aan; voor de pauze voerde „St. Boni facius" het tooneelspel „De Waterduivel" op; terwijl „Ons Genoegen" uit Voorhout hierna de crimineele schets in één bedrijf „De Inbraak" vertolkte. Een Ilaagsch ensemble bracht ter afwis seling symplionie-muziek ten gehoore. Een voor „Hulp in Nood" gehouden collecte bracht f. 30 op. Burgerlijke Stand. Geboren: Euphemia Helena Theodora, d. van A. P. C "apót en M. M, Schavemaker Agatha Mai d van A. M. de Vroomen en G. Th. A. rtekaas Adriana Anna, d. van L, J. v. Noort en M. J. Kokshoorn Willibrordus Pelrus Joannes, z. van J. P. Stuart en J. S. van Leeuwen Maria Bar bara Johanna, d. van J. C. Ho-nan en J. W. Noordemeer Nelly Maryke, d van J. M Hempenius en W. F. Stoorvogel Leonar- dus Gerardus, z van G. W. BakkeT en C. M. de Groot. Gehuwd: Johanna Wigberta Calharina 17 en J M. v Kins 32 j. Albertus Lok 21 j en E. F. v. d. Berg 32 j. OverledenAdriana Anna van Noort 4 d. d van L J. v. Noort en M Kokshoorn -! Klazina Berkhout 78 j., weduwe van M. llooymans ilathhijs van Duiker 59 j. Gevestigd: S. L. v. Dijk, komende van Delft M. S. Sikking van 's Gravenhage E. A. H. Driessen van Gilze K. Hotte van Vlissingen J. Brietzke van Duitsch- land W. v. Wetten van Noordwijk C M. v.' Winsen van Voorhout C. P. Slingerland van Oegstgeest B. E. C. van Leeuwen van Bloemendaal J. Weiverin; van Hoogland P. Brederode van Oegst geest W. J. v. Leeuwen van 's-Graven- liage. Vertrokken: H. v. Velzen naar Voorhout A. de Vos naar 's-Gravenhage J. G. Eisses naar Zaandam E, Ochmichen naar 'Noordwijk J. M H. Paardekcoper naar Alkemade G. van Gameren en gezin naar 's-Gravenhage H. A. Diderich naar Am sterdam H Orlwein naar 's-Gravenhage W. M. E. Schnabel naar Leiden N. J. L. Hoogeveen naar Weert C. E. Witsen- burg naar Alkemade F. Holer naar 's-Gra venhage. ZOETERWOUDE. Arbeidsbemiddeling. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg over de maand December jl. 96, waarvan door bemiddeling van den cor respondent der arbeidsbemiddeling, 51 plaat singen, waartoe behooren 49 plaatsingen bij de gemeentelijke werkverschaffing. Op het eind der maand bedroeg het aantal inge schreven werkzoekenden nog 39, terwij) dit aantal inmiddels weer geslegen is tot 50. Gemiddeld worden thans per week ongeveer 25 personen bij de gemeentelijke werkver schaffing gedurende drie dagen geplaatst. Werkloozenbehartiging. Gisteravond vergaderde alhier, ten huize van den heer G. Kuliler in de Rijnegommer- straat G 10 een aantal inwoners, ten einde besprekingen Ie voeren tot oprichting van een gemengde vakgroep, welke zich ten doel stelt, de belangen van de werkloozen hier ter plaatse waar dit mogelijk is. te beharti gen. De vergadering, die een bevredigende opkomst loonde, stond onder leiding van een bestuurslid van het Plaatselijk Arbeids secretariaat afd. Leiden. Men kwam lot de oprichting van een P. A. S. afd. Zoeter-- woude. Staande de vergadering werd een bestuur gekozen, resp. voorzitter, secretaris-- penningmeester en twee commissarissen. Voorzitter is S. H. Busscher, secr.-penningm. G. Kukler. De door het Radboudeomité gehouden collecte ten bate van de R.K. Universiteit te Nijmegen heelt in de parochie Zuidbuurt netto ongeveer f. 280 opgebracht. Aan keurloonen ingevolge de vleescK- keuringswet is in totaal over 1930 binnen gekomen f. 1664.25. VERVOER VAN LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN OP DE SPOORWEGEN. Naar aanleiding van desbetreffende vra gen van den heer Kampschöer deelt minister Reymer mede, dat het ondoenlijk is het juiste bedrag vast te stellen dat over 1929 door de Ned. Spoorwegen is ontvangen ter zake van het vervoer van Ned. land- en tuinbouwproducten. Ruw geschat kan het op ongeveer 8 millioen worden gesteld. Voor het vervoer o.a. van buitenlandsche land- en tuinbouwproducten gelden de spe ciale tarieven no. 7 voor transietverkeer van enkele Nederlandsche zeehavens met en via Duitschland en no. 8 voor dergelijk vervoer met en over België. Die tarieven gelden voor doorvoer van goederen van allerlei aard en beoogen slechts concurrentie met buitenlandsche havens mogelijk te maken. Indien die tarieven niet bestonden, zouden de producten over buitenlandsche havens worden vervoerd. Dergelijke overwegingen hebben ook ge leid tot het speciaal tarief no. 6 voor het vervoer bij wagenlading uitsluitend van Amsterdam en Rotterdam naar Maastricht en Venlo van met name genoemde vruch ten, die in eerstgenoemde havensteden van over zee zijn aangevoerd. 131. De boer eindelijk bij huis gekomen. Waar hij in de deur bleef slaan, Vroeg zijn vrouw, die hem was genaderd: „Geef mien gauw een schooli pakie aan." De boerin dacht eerst, hij was een vreemde. Ze keek hem nan met open mond. Ze liet toen van schrik de borden vaJlen, Ze rolden samen op den grond. 132. Pim dreef verder; hij was in België. En hij zag een mooie groote stad. Die op heuvelen gebouwd scheen. En veel torens en kerken had. Hij zag een groot plein met vergulde huizen Glanzend in den zonneschijn, En ook een groot huis met hoogen foren. Dat moest 't Stadhuis van Brussel zijn. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6