II BALANS UITVERKOOP DEKENS H. P. H. KEEREWEE GEMEENTEZAKEN. 3.56 7.83 Mocht men in het begin van het afge loopen jaar een goede opbrengst boeken van de zoogenaamde vroege- of glasaard- beienteelt, over het algemeen genomen is de malaise in den tuinbouw in Roelof- arendsveen ook zeer goed merkbaar. Eenigszins bevredigend bij verschillende tuinders was de opbrengst van de glas- cultuur. De volle- of koude grondoogst was echter dit jaar zeer ongunstig. In hoofdzaak is dit toe te schrijven aan het feit, dat de peu len en doperwten, welke teelt aldaar een van de hoofd-eulturen is, bij massa's niet eens geoogst zijn geworden, omdat z<* de werkloonen niet op konden brengen. De omzet deT veiling liep in vergelijking met het jaar 1929 achteruit met f 58.202 64 en bedroeg dit jaaT f. 670.832.2». Bonwnij verheid-Industrie. Aan dc hand van de statistische gege vens omtrent het aantal woningen, welke in het afgeloopen jaar in Nederland gereed kwamen, moet men tot dc conclusie komen, dat de drukte in de bouwnijverheid en in de fabrieken, welke materialen hiervoor fa- briceeren, nifct geringer is geweest dan in het voorgaande jaar. Tn de eerste negen maanden toch van het jaar 1929 werden ge heel gereed opgeleverd 34.770 woningen, terwijl in hetzelfde tijdperk van het jaar 1930 dit aantal 38.777 bedroeg, 'n vermeer dering aldus van niet minder dan ruim 10 pCt. De invoer van cement is tot en met November 1930 toch toegenomen met circa 69.523 ton. Bedroeg dc invoer toch in het tijdvak van 1 Januari 1929 tot 1 December 1929 688.871 ton, in hetzelfde tijdperk in 1930 bedroeg dezo invoer 758.397 ton, terwijl daarenbo ven de aflevering van de Nederlandsche Cementfabriek de ,,E.N.0.T." in Maas tricht. in 1930 ook weer grootcr was dan in 1929. Dakpannen-Industrie. In deze industrie is over het algemeen een niet onbelangrijke prijsverlaging tot stand gekomen. De invoer van onvergiaasde dakpannen, welke vanaf 1 Januari 1929 tot 1 December 1929 23217 ton bedroeg, liep in het afgeloo. pon jaar in hetzelfde tijdvak terug tot 20161 ton, een vermindering aldus van 3050 ton of ongeveer 300 wagons a tien ton. De export nam echter iets toe, die van ver glaasde dakpannen iets meer af. In de laatste jaren echter schijnen ook de Limburgsche fabrieken zich hoe langer hoe meer gemoderniseerd te hebben. De productie van 1930 werd, zij het dan tegen verlaagde prijzen, goed opgenomen, zoodat van vermindering van afzet in dit bedrijf nog niet gesproken kan worden. Schelpkalk-Industrie. Helaas gaat zoowel productie als afzet van dit nationale product jaarlijks achter uit. Te verwonderen is dit ook weer niet wanneer men althans raadpleegt do cijfer9 van den invoer va.n buitenlandscho kalk soorten. De invoer toch van ongebluschte-, drooggeblusohte- of poederkalk en hydrau lische kalk nam in het afgeloopen jaar weer toe met 15375 ton, circa 150O wagons k tien ton. Dc totale import van bovenstaan de drie kalksoorten bedraagt thans per jaar 39685 wagons of circa 100 wagons op eiken werkdag van het jaar. net is dan ook niet te verwonderen, dal onze fabrieken bij lange na niet op volle kracht konden werken. Betonwerken en Tegel-Indnsirie. Niettegenstaande één groot bedrijf gedu rende tien weken tengevolge van een al daar uitgebroken staking niet op volle kracht heeft kunnen arbeiden, bestond er in dc bcton-industrie in de laatste twee maanden van het afgeloopen jaar een overproductie, welke de prijzen van dc meeste artikelen ongunstig beïnvloedde. Omdat de eerste tien maanden van het afgeloopen jaar niet ongunstig waren, zijn de financieele resultaten, alhoewel verre van bevredigend, toch nog niet zoodanig ongunstig als thans verwacht zou worden. Kalkzandsteenfabrieken. Was de export van Belgische steen naar ons land in de eerste maanden van het af geloopen jaar niet onbevredigend terugge- loopen, hetgeen de kalkzandsteen-industric ten goede kwam, spoedig echter verander de weer de situatie, doordat ook in België de toestand in de bouwnijverheid niet roos kleurig werd, waardoor de export van Bel gische steen zelfs tegen verlaagde prijzen naar ons land weer toenam. In totaal werden tot en met 1 December 1930 in ons land ingevoerd uit België niet minder dan circa 19.000.000 stuks. De verkoopprijzen hebben thans een peil bereikt, welke aan de ondernemers geen winst overlaten Houthandel. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich door lagere prijzen. De Russische prijzen-politiek schijnt hieraan niet vreemd te zijn. Voor de naaste toekomst heeft men geen gTOotc verwachtingen. Kon. Ned. Grofsmederij. Vooral in de tweede helft van het afge loopen jaar was er vrijwel in alle afdeelin- gen van dit bedrijf gebrek aan voldoende werk, waardoor ecnige afdeelingen siecnts vier dagen per week werkten. Scheepsbouwwerven. De tweede helft van het afgeloopen jaar bracht in deze bedrijven een niet onbe langrijke vermindering van werk. Kon men over de resultaten van de eer ste zes maanden van 1930 nog wel tevreden zijn, in do laatste maanden echter deed een gebrek aan voldoende orders zich ern stig voelen. Textiel-industrie. De scherpe daling der wolprijzen, die bij de jaarswisseling van 1929/1930 reeds plaats vond, bleef ook in het begin van 1930 voortduren. Aanvankelijk leek het of in het voorjaar van 1930 het laagste niveau bereikt was. daarna toch bleven de wolprijzen wat schommelen, totdat in het najaar weder een daling intrad, waardoor groote verliezen in den wolhandel geleden werden. De prijzen der sajelten en wollen garens werden in het begin van het jaar 1929 flink verlaagd, doch daarna constant gehouden tot de laatste maanden, waarna er opnieuw een groote verlaging plaats vond. De garen-prijzen zijn thans lager dan ze ooit na den oorlog geweest zijn. terwijl de prijzen der onbewerkte wol zelfs lager zijn dan voor het begin van den oorlog. De fabrieken in liet begin van 1930 over liet algemeen goed van orders voorzien, konden echter later niet meer voldoende orders boeken. Tn de Machinale Breierij is er gedurende het geheele jaar voldoende werk geweest, echter tegen voor fabrikanten weinig loo- nende prijzen. De daling der grondstoffen-prijzen heeft ook in dit bedrijf de financieele resultaten slecht beïnvloed. In dc Wollendekenfabrieken was het ge heele jaar voldoende werk, zoodat zelfs hier en daar met dubbele ploegen gewerkt moest worden, opdat er in de behoefte voldoende voorzien kon worden. Touwfabriek te Leiderdorp. Ook in dit bedrijf is de algemeene malaise duidelijk merkbaar. Niet in het minst omdat hier hoofdzakelijk voor export gewerkt wordt en de huidige toestand in het buiten land zooal niet slechter dan toch minstens even slecht is als bij ons. Alleen de touwafname te velde, hoofd zakelijk gebruikt voor de machinale maai- maohines bleef normaal. De vetfhooging van hel invoerrecht in Amerika op touwwerk was oorzaak, dat men den export van dit product daarheen moest opgeven, evenals om dezelfde reden ook den uitvoer van een bepaald soort paktouw naar Frankrijk niet meer mogelijk werd. Do fa brieken konden daardoor niet meer op volle capaciteit blijven werken. Leerlooierij. Ofschoon de lage huiden-prijzen een pi ijs- verlaging voor het leer mogelijk maakten, was de vraag over (het algemeen zoo miniem dat de leerprijzen veel meer dan noodig was daalden. Niettegenstaande deze buitengewone lage prijzen kon de omzet echter niet worden opgevoerd. In de Lederwaren-fabrieken was het heele jaar flink werk. zij het dan ook aan ver laagde prijzen. In dezo fabrieken kon zelfs eenig perso neel tewerk worden gesteld. Middenstand. Wanneer men in aanmerking neemt, dat in de meeste takken van bedrijf een ernstige malaise zich doet gelden, zijn de uitkomsten van 1930 voor den Middenstand niet bepaald ongunstig te noemen De verkoop^n, bij de m bet afgeloopen jaar zoowel te Leiden als te Alphen aan den Rijn georganiseerde win kelweken. waren over het algemeen goed te noemen. Ook de verkoop ter gelegenheid van het St. Nicolaas-feest was in verschillende bran ches boven verwachting goed. waardoor de algeheele uitkomst zelfs nog beter is dan aanvankelijk verwacht werd. In bepaalde maanden echter van het afge loopen jaar kon over de geheele linie wel Ti teruggang in den omzet worden geconsta teerd, ook de verlaagde prijzen van de div. producten waren aan dit teruggaan van den totaal-omzet niet vreemd. Ook de mindere koopkracht van liet pu bliek, ontslaan door den minder gunsligen economischen toestand en ook de verhooging van het cijfer der werkloozen, liet niet na den omzet ongunstig te beïnvloeden. Do ongunstige toestand in land- en tuin bouw in de omliggende gemeenten en de daaruit voortvloeiende verminderde koop kracht maakte bovendien de toestand voor den Middenstand in plaatsen als Alphen aan den Rijn nog ongunstiger Markt- en Havendienst. Op dc veemarkt te Leiden waren de aan voeren Ln totaal 227.900) beduidend minder dan in 1929 (235.300). De factoren die dit verschil veroorzaken zijn 5300 runderen, 1200 nuchtere kalveren, •1300 lammeren, 500 vette varkens, 1800 magere varkens, 100 geiten (totaal 13250); waartegenover slaat een vermeerdering van; 400 schapen, 5200 biggen, 150 paarden. 100 veulens (totaal 5850). Ook op' de andere vee markten in ons land waren de aanvoeren minder. De overige Leidsche markten bleven vrijwel constant, hoewel over 'het geheel iels gunstiger cijfer werd verkregen. De aanvoer naar de kaasmarkt liep terug van 4914 partijen in 1929 lot 4875 in 1930 (dus 39 partijen, hoewel op 1 December de achterstand slechts 1 partij was). De aanvoer van boter in het Bolerhuis achter de Waag liep terug van 87400 K.G. in 1929 tot 84360 K.G. in 1930. De abnor male prijsdaling der zuivelproducten in den laatsten tijd is daar wet niet vreemd aan. De malaise in de scheepvaart komt in cijfers van ontvangen haven- en bruggeld niet tot uiting. Luchtvervoer. In liet afgeloopen jaar is door de lucht voor een waarde van niel minder dan f 1081 000 aan aardbeien, afgesneden bloe men, taken van siergewassen enz enz. ver voerd. Ongetwijfeld hebben de kweekers, wonen de in de gemeenten Alkcmade en Rijnsburg hieraan ook deel gehad. Tenslotte gaf spr. een uitvoerig overzicht van De werkzaamheden der Kamer Wij doen liier en daar een greep. Tot de vele aangelegenheden die niet al leen van nagenoeg zuiver plaatselijk, maar ook van meer algemeen Nederlandsch be lang zijn, behooren in de allereerste plaats de verkeerskwesties in hel district. Hoog boven alle anderen rijst hier uil het conflict tusschen het spoorweg- en gewone wegverkeer. In dit licht memoreerde spr. de verheu gende mededeeling uit het antwoord van B. en W. van Leiden op het seclieverslag van den Raad op de Begrooting waarin wordt medegedeeld, dat men althans op weg schijnt te zijn om tot oplossing van dc verkeers- kweslie bij den overweg van den Rijnsbur- gerweg te geraken. Voor één dmg moet ik echter waarschu wen. aldus spr. en dat is dat deze oplossing voor liet verkeer voor Leiden niet afdoende is. De andere belangrijke spoorweg-over gangen en bruggen mogen niet worden ver gelen. Als uiteindelijke mogelijkheid zie ik geen andere oplossing dan die welke door Jhr. de Gijselaar voor eenige jaren in do Eerste Kamer is bepleit, nl. de verhooging der spoorbaan over zeer groote afstanden. De gebrekkige treinverbinding Leiden Utrecht, die al jaren aanleiding lot diverse klachten gaf, noopte dc Kamer voorts een gedocumenteerd adres lot den Spoorwograad te richten, teneinde afdoende verbetering in de hier geheel onvoldoende verkeersrege ling te verkrijgen. Ten opzichte van het telefoon-vraagstuk moet de Kamer helaas blijven staan op haar standpunt, dat zij met wederafschaffing van het ingevoerde gesprekken-tarief invoering eischl van een vast abonnement tegen ver laagden prijs met vorming daar waar zulks in hel belang van het onderlinge verkeer noodig.is, van olreeknetten Het Handelsregister. Steeds waakzame activiteit wordt vereischt om hel Handelsregister een zoo zuiver mo gelijke afbeelding te doen zijn van dc w er kelijkheid. Medegedeeld kan worden dat het Iaatsie dossier thans is; 5653. In den loop van het jaar wreTden in totaal 1735 opgaven van wijzigingen enz. ingeschreven, welk cijfer over 1929 bedroeg 1450. Het aantal nieuw ingeschreven dossiers in 1930 bedroeg 1796, in 1929; 296. In totaal werd niel minder dan 5354 maal inzage gegeven van de inschrijvingen in het Handelsregister, tegen 4381 in 1929. Spr. besloot met dank nan zijn medewer kers en den wensch, dat 1931 voor de leden een in alle opzichten goed jaar moge zijn. RECLAME. BEGRAFENISSEN Tel. set AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 DE COMMISSIE VAN TOEZICHT OP HET M. O. Gelijk bekend, hebben destijds de heeren mr. H. M. A. Coebergh, ir. P. Hoogenboom. mr. H. A. Sypkens, dr. J. C. M. Timmer mans en prof. dr. A. W. Byvanck ontslag gevraagd als lid der Commissie van Toe zicht op het M.O., alhier, daar buiten hun aanbeveling om tot lid werd gekozen de heer J. G. van Es, wiens benoeming zij, buiten de persoon om, niet in het belang van het onderwijs oordeelden, en er geen waar borg was, dat voortaan niet precies zoo zou worden gehandeld. Daar het besluit tot af treden onherroepelijk is, stellen B. en W. voor dit in te willigen en geven in de vacatures volgende aanbevelingen: 1. Prof. dr. W. H. Keesom; 2. ir. F. H. L. Guljé; 1. mevr. G. S. M. RoessinghEverts; 2. mevr. M. J. J. I. KrantzMethorst; 1. prof. dr. J. de Zwaan: 2. A. Couvée; 1. M. G. Bon; 2. B. Moolenburgh; 1. M. G. Ver- wey; 2. D. Bosman. BENOEMING EN ONTSLAG. Voorgesteld wordt op verzoek eervol ont slag te verleenen aan mej. J. Ephraim als onderwijzeres aan de O.L. school Haver- straat A. In deze vacature bieden B. en W. vol gende voordracht aan: 1. C. de Boer, te Assen. 2. F. K. Lingsma. te Medemblik, 3. J Wolfslag, te Lekkerkerk. Verder bieden B. en W. volgende voor dracht aan in de vacature van vakonder wijzer in handelskennis aan de meisjesschool voor U.L.O. 1. P. van Dam. te Eindhoven; 2. W. Hoogeveen, te Holium (Ameland); 3. L. M. de Graaf, te Amsterdam. OPHEFFING VAN SCHOLEN. Bfj besluiten van 13 Augustus 192-S en 28 October 1929 werden resp. de openbare lagere scholen aan de Duivenbodestraat A en Vrouwenkerksteeg B, voor geleidelijke opheffing aangewezen. De school Duivenbodestraat A, die op 13 Augustus 1928 nog 109 leerlingen telde, heeft thans 46 leerlingen; aan de school Vrouwenkerksteeg B, die inmiddels naar het gebouw van de Leerschool aan de Oude Vest is overgebracht, daalde sinds 28 Oct. J929 het aantal leerlingen van 105 tot 62 Na de bovenbedoelde besluiten werden to; die scholen geen leerlingen toegelaten, die nog geen lager onderw ijs hadden genoten zoodat aan geen van beide scholen een eerste en een tweede klasse verbonden is. Verschillende redenen maken het volgens B. en W. gewenscht niet verder voort ta gaan met de geleidelijke opheffing, doch over te gaan tot algeheele opheffing van beide scholen. In de eerste plaats de omstandigheid, dat aan beide scholen de betrekking van hoofd der school vacant is. Worden de scholen niet binnen afzienbaren tijd opge heven, dan zal voor elk school een hoofd moeten worden benoemd. Evenwel is aan die benoeming gezien het verloop van het aantal leerlingen het volstrekt niet denk beeldige bezwaar verbonden, dat de nieuwe hoofden over betrekkelijk korten tijd op wachtgeld zouden moeten worden gesteld. Aangezien beide scholen nog slechts een gering aantal leerlingen tellen en die leer lingen allen plm. S jaar of ouder zijn, zoodat overplaatsing naar een andere school niet zulke groote bezwaren meebrengt, be staat er h.iV tegen algeheele opheffing geen bedenking. Opheffing van de school Duivenbodestraat A is bovendien gewenscht, omdat alsdan de school aan de Heerenstraat naar een beter gebouw kan overgaan. Tot dien overgang werd op 13 Augustus 1928 reeds besloten. Vermits het schooljaar van de school aan de Duivenbodestraat A loopt van Maart tot Maart en er toch nog eenige tijd verloopt voor de opheffing haar beslag kan verkrij gen, zouden B. en W. die opheffing op 1 Maart 1931 willen doen ingaan. Op dat tijdstip zal de school nog slechts 3 klassen hebben met, naar raming, in totaal 33 leer lingen, De leerlingen van de tegenwoor dige 6e klasse kunnen dan tot het einde van het schooljaar de school 'blijven bezoeken. Bovendien zal er dan gelegenheid be staan, om een behoorlijke scheiding aan te brengen tusschen de in het gebouw aan de Duivenbodestraat te vestigen opleidings school voor U.L.O. aan de Hcerenstraat en de reeds in het gebouw gevestigde O. L. school B en kan verder onder oogen wor den gezien .cle vraag, of e?* een tweede speelplaats bij het gebouw kan worden ver kregen. Urgenter is de opheffing van de school Vrouwenkerksteeg B, die ondergebracht is in het gebouw Oude Vest-Caeciliastraat, waarin tevens de Centrale School voor het 7e en 8e leerjaar is gehuisvest. De bij B. en W. bestaande plannen tot verbouwing van dat schoolgebouw beoogen het ge bouw, dat verschillende gebreken heeft, weder aan redelijke eischen te doen be antwoorden en zijn er op gebaseerd, dat de school Vrouwenkerksteeg B het gebouw zal verlaten. Zoolang dat niet het geval is, zullen die plannen niet tot uitvoering kun nen komen. Aangezien spoedige verbetering van het gebouw gewenscht is, verdient het derhalve aanbeveling de school Vrouwenkerksteeg B zoodra mogelijk op te heffen. Een proef-indeeling van de thans iK»g deze school bezoekende leerlingen heeft, uit gewezen, dat alle leerlingen zonder veel bezwaar, over de overige scholen van de zelfde soort kunnen worden verdeeld en dat vorming van parallelklassen daarvan niet het gevolg zai zijn. Het door de opheffing van de beide scho len vrijkomende personeel kan naar airdere scholen worden overgeplaatst, zoodat dus op wachtgeld stelling kan worden ver meden. De Plaatselijke Schoolcommissie kan zich met de voorgenomen opheffing van de genoemde scholen vereenigen. Zij geeft ech ter in overweging de 5e en de 6e klasse van de school aan de Vrouwenkerksteeg B, die thans gecombineerd zijn, te zamen en in haar geheel naar één school van de zelfde soort over te brengen en die klassen dan nog eenigen tijd in het huidige ver band onderwijs te doen ontvangen. Met de Commissie voor het Onderwijs zijn B. en W. van geweien, dat zoowel in het belang van de leerlingen van die ge combineerde klassen alsook om financieele redenen, het advies van de Plaatselijke Schoolcommissie, voorzoover het betreft de 5e en de 6e klasse van de school Vrouwen kerksteeg B. niet moet worden gevolgd. BRUG OVER DE 3e GROENESTEEG. De N.V. Textielfabriek v.h. Gebr. Van Wijk en Co. vraagt verlof tot het maken van een luchtbrug over de 3e Groenesteeg. Bedoeling is een van de buitenlucht afge sloten verbinding tusschen dc gebouwen der N.V. aan de Vestestraat en Heeren gracht. De brug zal inwendig 2 M. breed zijn, 2,50 M. hoog, 7.25 M. lang, 9.50 M. liggen boven de straat. B. en W. stellen voor hierop goedgun stig te beschikken. Aan recognitie zal f. 80 verschuldigd zijn. BEROEPSCHRIFT VAN DEN HEER V. D. BOSCH. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op het beroepschrift van den heer C. C. van den Bosch alhier, lo. wat be treft bouwvergunning voor 2 woonhuizen en een fabrieksgebouw nabij den Zoeterwoud- sche-Singel, welke grond bestemd is voor straataanleg, 2o. wat betreft aankoop van bedoelden grond, hetgeen de raad reeds 25 Nov. 1929 afwees. STRAATAANLEG. In verband met de stichting van een electrisch onder-station op een terrein aan de Cobetstraat en in verband met de ge bleken behoefte aan bouwrijpen grond in deze omgeving is het wenschelijk over te gaan tot den aanleg van het gedeelte van de Cobetstraat tusschen Fruinstraat en Hooge-Rijndijk ter volle breedte (12 M.) en van de verlengde Kernstraat langs de Zuidzijde van het terrein van genoemd on derstation, ter breedte van 10 Meter. Gedacht zijn aan weerszijden van deze straatgedeelten trottoirs van 1.95 M.. ter wijl de rijwegen een breedte zullen krij gen van 8.10 M. voor wat de Cobetstraat en van 6.10 M. voor wat de Konstraat be treft. Dc vooi den aanleg noodige grond is reeds eigendom van de gemeenten op een smal strookje bij den Hooge-Rijndijk na, omtrent de voordracht waarvan de onder handelingen nog niet zijn beëindigd. Aan gezien de straataanleg thans urgent is te achten, ware daarmede echter niet langer te wachten; de aanleg van het gedeelte Co betstraat onmiddellijk nabij den Hooge- Rijndijk kan zonder bezwaar voorloopig worden beperkt tot hetgeen thans eigen dom van de gemeente is. De kosten van den aanleg worden ge raamd op plm. f. 23.000, voor de Cobet straat en op plm. f. 5200 voor de Kern straat. welke bedragen door geldleening gevonden zuller. moeten worden en zullen komen ten laste van het grondbedrijf. VERKOOP VAN HUIS EN GROND. B. en W. stellen in overeenstemming met commissarissen der Lichtfabrieken voor te verkoopen aan A. van Klaveren Sr., te Lei derdorp voor f 7000.a. de woning met pakhuis, tuin en erf. sectie A. 3768 te Lei derdorp, b. het strookje grond, gelegen daarnaast. RECLAME. SENSATIONEELS PRIJSVERLAGING Reeds voor enkele guldens koopt U thans bij ons een Prima Leidsche WOLLEN DEKEN. Satinet Dekens met wol gevuld 4.38 Leidsche woll. fantasiedekens fraaie medaillondessins tweepersoons 8.74 Pr&chtdekens in de grootste maat dus ca. 2 M. breed en 2.50 M. lang van nn f. 29.85 mi slechts 10.90 Haarlemmerstr. h, Donkersteeg 2-4-6 f, 6875 ONDERWIJS-GELDEN. B. en \V. stellen voor f. 2500 ter beschik- king le stellen va^i het Bestuur van de Vereen, voor Chr. Onderwijs, alhier, voor het innchlen van de speelplaats bij de school voor L. 0. aan de Pasteurstraat tot terrein voor lichamelijke oefening. f. 750 ter beschikking te stellen van het Bestuur der Eerste Leidsche Schoolvereeni- ging voor de aanschaffing van leermid delen. - f. 25 willen B. en W. ter beschikking stellen van het Hoofdbestuur van de Vereen, tot bevordering van de vakopleiding voor handwerkslieden in Nederland als bijdrage in de kosten van een in Juli te houden nationaal congres in deze materie, dat voor onze gemeente ook wel van belang kan zijn. ONTSLAG GEHUWDE AMBTENARESSEN. In de verordening van den 20en Septem ber 1917, laatstelijk gewijzigd bij de veror dening van 11 Juli 1921, regelende den rechtstoestand van de ambtenaren der ge meente Leiden, komt o m de bepaling voor, dat aan vrouwelijke ambtenaren eervol ont slag uit haar betrekking verleend wordt met ingang van den dag waarop zij in het huwelijk treden. In aansluiting daarop is, toen de L.O.-wet 1920, na de wijziging bij de wet van 28 Mei 1925, S. 207, daartoe de gelegenheid bood, bij verordening van den 22en Februari 1926 een dergelijke bepaling vastgesteld voor de onderwijzeressen, verbonden aan de open bare scholen voor gewoon lager-, uitgebreid lager- en buitengewoon lager onderwijs. De L.Ó.-Wet laat evenwel niet toe, dat aan deze onderwijzeressen zonder meer bij het aangaan van een huwelijk ontslag wordt verleend, doch schrijft voor, dat ontslag alleen kan worden gegeven, indien de on derwijzeres bij de voltrekking van h<st huwe lijk den leeftijd van 45 jaar nog niet heeft bereikt. Waar ook B. en W„ evenals de toen malige Colleges van B. en W., die de lot standkoming van de genoemde bepalingen bevorderden, van oordeel zijn, dat aan vrou welijke ambtenaren bij het aangaan van een huwelijk eervol ontslag behoort te worden verleend, achten zij het gewenscht, dat ten aanzien van die categoriën van vrouwelijk onderwijzend personeel, in dienst van de gemeente, voor wie een dergelijke bepaling nog niet bestaat, t.w. de vrouwelijke leer krachten verbonden aan het gymnasium, de beide' hoogere burgerscholen, de kweek school voor onderwijzers en onderwijzeres sen en de aan die kweekschool verbonden afzonderlijke cursussen, de bewaarscholen, het vervolgonderwijs en het onderwijs aan spraakgebrekkigen, een gelijk voorschrift wordl vastgesteld. PACHT VAN VISCHWATER. Don 31slen December j.l is geëindigd de pacht van hel vischrecht in de Haarlemmer- trekvaart vanaf Leiden (Trekvaartbrug) tot aan den limietpaal op Halfweg, aan den Delfweg onder de gemeente Noordwijker- houl. welke pacht voor een jaarlijkschen prijs van 1 275werd opgedragen aan den Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken. De Bond is bereid de pacht weder voor den lijd van 5 jaren te verlengen, doch door een omstandigheid is het gewenscht het ge deelte vanaf de Warmonder Lee tot aan het Leidsche Tolhek, alsmede het in de geëin digde pachtovereenkomst omschreven ge deelte van het Poelmeer, voorloopig builen de verhuring le houden. Voor het aldus in oppervlakte verkleinde vischwater wil de Bond een naar evenredigheid bepaalden prijs van f 225 betalen, met dien ver stande. dat, zoodra de bedoelde omstandig heid opgehouden heeft te bestaan, de aan gegeven gedeelten alsnog in de pacht zullen worden opgenomen tegen een verhooging van de pachtsom tot f.275 VERKOOP MICROSCOOPJE. De Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" vraagt machtiging tot ver koop aan dr. C A. Crommetin, secretaris penningmeester van het binnenkort in te richten Nederlandsch Historisch Natuur wetenschappelijk Museum te Leiden voor de som van f. 35 van een microscoopje, ge maakt door Johan Joosten van Musschen- broek B en W stelten voor deze machtiging te verleenen. 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10