71»te Jaargang MAANDAG 5 JANUARI 1931 i No. 21717 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor adverlentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Adverlentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30 incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:" Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 'f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -p portokosten. Olt nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan D. Kuiper en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het perceel Oude Run No. 188 kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie H. Nis 2868 en 2969. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STR1JEN. Secretaris, i Leiden, 5 Januari 1931. 6827 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a A. J. Meys, om vergunning tot het op- richten van een smederij in het Perceel Doezastraat Nis 33 en 35, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie E. Nis 1430, 1619 (gedeeltelijk) en 1650. b A. Stoeke om vergunning tot het op richten van een wasscherij, strijker!) en ververij in het perceel Haagweg No. 11, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sec- tic M. No. 3636. c. de N.V. Biscuitfabriek „Nutrixom vergunning tot het oprichten van een fa briek voor het vervaardigen van biscuits, pepermunt, drops enz. in het perceel Hoo- gewoerd Nis 2 en 4, kadastraal bekend Ge meente Leid°n, Sectic D. Nis 1 en 1527^ Gelet op de artikelen 6 cn 7 der Hin derwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op ae Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, d^n 17 Januari o.k. des voormiddags te half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge- ecven om bezwaren tegen dezo verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd 7'in zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden ziin verschenen, ten ein de hun lvezwaren mondeling toe te lichten. A VAN DE SANDE RAKHITTTZEN, Burgemeester. VAN STRTJEN. Secretaris. Beiden, 3 Januari 1931. 6828 ZILVEREN JUBILEUM. HET PERSONEEL DER H. T- M. Verminderde pensioenbijdrage. Teneinde de voor het personeel der H. T. M geldende bepalingen betreffende sala- rieering en pensioenregeling zooveel moge lijk in overeenstemming te brengen met de voor het Haagsche gemeentepersoneel gel dende voorwaarden, heeft dezer dagen een bespreking plaats gehad tusschen een com missie uit den Raad van Beheer der H. T. M cn den Personeel raad. Hoewel de om standigheden van het gemengd bedrijf zoo als die zich in 1930 hebben ontwikkeld een extra belasting in dezen vorm niet zouden kunnen bedragen, is er toch voor dit jaar ook een extra bate te verwachten en wel in den vorm van een vermindering van het stroomtarief van bet G E.B waarop in de Haagsche Gemeenlebegrooting reeds is ge wezen. De directie der H T M meent uit de hierdoor te verwachten vermindering van uilgaven het bedrag benoodigd voor de vermindering van den pensioenaftrek der ambtenaren te kunnen bestrijden, zoodat dan ook op bovenbedoelde bijeenkomst in principe besloten is over le gaan tot een verlaging van Vla procent. Aangezien de nieuwe slroomlnneven vermoedelijk eerst in Mei in werking zullen treden, zal de be slissing van den Raad van Beheer wel lot dien tijd worden aangehouden, hoewel bij toestemming toch wel gerekend kan worden op een terugwerkende kracht van 1 Jan. 1931 af. ANTI-REV. PARTJT. De definitieve oandidatcnlijsl der A.-R. Partij in de Slalenkiesknng Leiden werd in de laatstgehouden vergadering als volgt vastgesteld: 1. W. Warnaar, Sassen'heim (aftr.) 2. G A. de Bmine, Leiderdorp. 3. Mr C. Beekenkamp. Leiden. 4. J. G van Es. Leiden. 5. F. Eikerbout, Leiden 6. R. Ouwehand, Katwijk. 7. T. S. Goslinga, Leiden. 8 G. Eggink Jr., Voorschoten. 9. H. van Zonneveld, Sassenheim. 10. K. Brug, Leiderdorp. 25 jaar brugwachter. De heer J. N. Franke. Gisteren herdacht onze stadgenoot J. N. Franke, brugwachter lsle 'klasse, zijn zil veren jubileum in gemeentedienst, welk feil hedenmorgen feestelijk is gevierd. Nadait hij ten Sladhuize door den wethou der voor het Marktwezen, den heer Reime- rmger, was gecomplimenteerd en hem de gebruikelijke gratificatie was ter hand ge steld, werd hij in het kantoor van den direc teur van den Markt- en Havendienst in tegenwoordigheid van zijn familie door zijn superieuren en collega's gehuldigd De directeur, de heer L. A. Mennes, voerde allereerst lvet woord en schetste den jubilaris als een voorbeeldig brugwachter, die zijn werk steeds lot volle tevredenheid van zijn chefs heeft verricht en zulks, naar spreker hoopte, nog vele jaren zal doen Namens het personeel bracht zijn collega Van Dissel de hartelijke geluikwenschen over, hem dankend voor de ondervonden collegialiteit en kame raadschap. Deze spreker liet zijn goede wen- schen vergezeld gian van een fauteuil en een hanglamp. De jubilaris dankte voor de waardeerendk woorden en de fraaie geschenken, waarna hij wederom per auto naar zijn woning werd gebracht Dat een ander vandaag zijn plaats op de Schrijversbrug inneemt, spreekt vanzelf. ADRES TOT B. W. Over het Stadsschoon. Aan het College van B. en' W. is volgend adres gericht. Aangezien de zorg voor de plantsoenen der gemeente Leiden istoevertrouwd aan Uw College, veroorloven zich ondergetee- kenden, die als ingezetenen een levendig belang stellen in het schoon hunner stad, een eerbiedige vraag. Reeds dit geheele en het vorige jaar heeft het hun bezorgdheid gaande gemaakt, dat eenerzijds zooveel boomen in de stad worden gekapt vaak zonder dat de noodzaak kan worden bevroed en dat anderzijds gekapt hout naar het schijnt, niet door nieuw wordt vervangen. Als bewijs voor het eerste wijzen zij op de boomen der Geeregracht, op die der Sint Jacobs- gracht, en nu laatstelijk op het fraaie ge boomte achter het borstbeeld van Rembrandt (Noordeindsplein); als bewijs voor hel tweede wijzen zn op de open plekken op het Rapen burg, tegenover de Academie èn naast de Vliet Zn willen opzettelijk niet spreken van al het hout. dat gevallen is op de Hoog- landsche Kerkgracht en op het vroegere terrein van Musis Sacrum, aangezien hier over de meeningen verschillen. In hel algemeen echter moet worden er kend. dat boomen en water een onmisbaar element vormen in het eigenaardig stads beeld der oude Hollandschc steden. Het is niet. in de laatste plaats dit element, het welk de bewondering der vreemdelingen wekt. Op tal van plaatsen in Leiden kan men zien, hoe één enkele boom soms een geheel stadsbeeld bekoorlijk maakt. Hun viaag is deze: of het niet mogelijk is. hetzij plannen tot het kappen van hout te voren bekend te maken in gevallen van beteekenis voor het stadschoon en voor de omwonenden, hetzij althans achteraf te doen weten, om welke reden tot kappen is over gegaan Noch „het verkeer", noch de lep- ziekte kunnen af de gevallen verklaren. Zij gelocven met hun vraag niet te treden op een gebied, dat alleen de overheid, niet de burgerij aangaat; en vertrouwen, dat ook Uw College gaarne ziet, dat de burgerij voor het stadschoon liefde toont. (w.g.): D. van Blom, J. Bruining, van Evsinga, W. A. Kuenen, J. Th. van der Hoeven. Dr. H. Key, J. A. Riedel, A. J. Wensinck. S. J. le Poole, C. van Vollen hoven, D. Kuenen -Wicksteed, A. Beets, J. Verhev van Wijk, H. v. Wensen, J. Ph. Vogel, G. S. M. RoessinghEverts, L. Knappert, P. van Wensen—Statz, J. Vink v. Haeften. FEESTAVOND GROEP I AFD. LEIDEN DER N.P.V. Een geslaagd feest. Zaterdagavond had in de groote zaal der Stadsgehoorzaal de feestviering plaats ter gelegenheid van het 12V»-jarig bestaan van Groep I der Ned. Padvinders afd Leiden. Verschillende padvinders uit andere groe pen en vereemgingen en vele uit andere plaatsen waren aanwezig. Er heerschte een drukte en een lawaai in de overvolle zaal en op de rondom bezette baleons, waaraan men terstond kon bemerken, dal de jeugd in grooten getale aanwezig was. De zaal zag er gezellig uit en padvindsters verkochten bloe men, wat ook dadelijk een feestelijk idee gaf. Te ongeveer kwart over acht werd de avond geopend en na het spelen van de pad- vindersmarsch, welke uit volle borsl mee gezongen werd, sprak de heer .T G. Ilagens, voorzitter van het Groepcomilé een woord van hartelijk welkom lot alle aanwezigen, bracht dank aan allen die hadden mede gewerkt om dezen avond te doen slagen, in het bijzonder den heer IJ. J. van Leeuwen voor diens belanglooze medewerking, en wenschte allen een perltigen avond toe. Als eerste nummer van het programma werden we verrast met een „orkestnum mer", uitgevoerd door de Welpcnhorde De muziekinstrumenten bestonden uit benzine-, olie- en zeepbbkken, een ton, deksels, klap pers, mirletons, neusfluiten enz terwijl de dirigent naar onze schalling niet ouder dan 10 12 jaar was. Het was dan ook een suc cesnummer en Dajos Bela met z'n orkest viel er beslist bij in het niet. Alleen onze trommelvliezen kregen heel wat voor hun rekening door het heidensch kabaal. Ook de andere nummers, zooals de spre kende, zingende en musiceerende kamp- opname bij Almen uitgevoerd door ..De Ver kenners", het circus met den beroemden Doodensprong en niet te vergeten de „Ma trozendans" ontworpen door en uitgevoerd onder leiding van den heer H. J. van Leeu wen. vielen geweldig in den smaak, terwijl ook het extra-nummer, imitatie van „Paul Whüeman met z'n orkest" terdege insloeg. Tenslotte had de opvoering plaats van het tooneelspel in drie bedrijven „Zijn Edelacht bare" geschreven door voortrekker Wim Kerpel. Ofschoon over het ge'nèel genomen hel spel wel wat vlotter had mogen zijn, werd het toch aardig over hel voetlicht ge bracht. vooral de „Doodendans" uitgevoerd door een achttal padvinders was bijzonder goed Dat de aanwezigen het echt-Hollandsche padvindersstuk op prijs stelden bleek wel uit de toejuichingen, die weerklonken toen aan de dames bloemen en aan de andere medespelenden alsmede den heeien van Leeuwen en Han Zirkzee souvenirs werden aangeboden. Nadat het programma afgeloopen wa" brak het tweede gedeelte van den avond het bal aan en zorgde de heer van Leeuwen ervoor, dat de danslusligen hun hart kon den ophalen Het bal onder z'n uitstekende leiding duurde tot bij drieën. Het was een prachtige avond voor de medewerkers en toeschouwers. LEIDSCH A.V.R.O. COMITÉ. In de Zaterdag j.l gehouden vergadering van het A.V.R.O.-Comité alhier, werd, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het A.V.R.O.-'Bestuur, waaruit o.m. blijkt, dat van eenige samenwerking tus schen A.V.R.O. en V A.R A. geen sprake is. noch eenig uitzicht daarop bestaat, beslo ten het bijeenroepen van de Leidsche Luistervinken uit te stellen totdat de be noemde commissie, inzake de aanhangige bestuursgeschillen, het resultaat van haar onderzoek zal hebben bekend gemaakt. DATOS BELA TE LEIDEN. Het bekende orkest van Dajos Bela zal onder auspiciën van de A.V.R O. op 12 Januari a.s. in de Stadsgehoorzaal concer teeren. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Naamlooze Vennootschap Nederlandsche Krachtvoederfabriek Muskator, Wijk A. 195c, Oude Wetering. Nieuwe procuratiehouder mevr E. H. RijsdijkSchmidt, Oegslgeest. (Beperkende Bepalingen). RECTIFICATIE. Naar aanleiding van het bericht in ons blad van Zaterdag inzake het internationale Woningbouwcongres, vernemen wij, dat dit gehouden zal worden te Berlijn in Juni a.s. en niet te Frankfort, zooals ah. ver meld. Het gaat uit van de Int. Fed van Volkshuisvesting en Stedenbouw (zetel Londen) en de Int. Ver. v. Volkshuisvesting (zetel Frankfort) gezamenlijk. HARMONICAGEZELSCHAP „D. V. V." Viering van het éénjarig bestaan. Is het op zichzelf al een verdienste van een vereeniging, welke pas één jaar bestaat om een zaal als „Concordiatot de laatste plaatst bezet te krijgen, nog grooter wordt die verdienste, wanneer zij erin slaagt dat talrijke publiek zoo kostelijk te amuseeren, als hel Harmonie-gezelschap „Door vriend schap vereenigd" Zaterdagavond heeft ge daan. Want al was de verzorging van een deel van het programma opgedragen aan beproefde krachten als het jazzbandgezel schap „Aufgepast" en trio van der Woerd en Beurze, dat neemt toch niet weg, dal „D V.V." een zeer groot aandeel had in het behaalde succes. En vooral wanneer men in aanmerking noemt, dat dit clubje nog slechts één jaar bestaat, stemmen deze pres taties lot groote voldoening voor den diri gent, den heer van der Velden. Zoowel in de ensemble-nummers als in de duetten van de Gebroeders van Tongeren en de heeren Horree en Wijngaarden viel er veel te waar- deeren en dat 'het publiek onze zienswijze dpelde bleek wel uit het hartelijk en aan houdend applaus na elk nummer De voor zitter, de heer H. Blankenstein opende den pvond met een woord van welkom tot alle aanwezigen en herinnerde eraan hoe een jaar geleden de vereeniging werd opgericht door de heeren v. d. Velden, Horree en spr. met medewerking van diverse oud-leden van de ontbonden club „Crpscendo". Spr. bracht hulde aan den heer v. d. Velden voor hetgeen hij in dezen korten tijd bereikt had en bood hem een dirigeerstok aan. Daarna werd het programma in een prettig vlot tempo afgewerkt, waarbij „Aufgepast' en het trio v d Woerd en Beurze de harmo nica-nummers afwisselden Het lijdt geen twijfel of het verloop van dezen avond is een prachtige reclame ge weest voor „D.V.V." Een bal was het besluit van deze ge slaagde uitvoering. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Lezing „Socialisme in het gezin." Gistermorgen belegde het Instituut v. Arb". Ontwikkeling, afd. Leiden, een bijeenkomst in het Volksgebouw, waar de heer G. J. van Overbeek uit Amsterdam een lezing over bovengenoemd onderwerp hield. Na door den voorzitter der afdeeling, den heer Hessing, te zijn ingeleid, ving de spre- keivzijn lezing aan met er op te wijzen, dat sleur en conventie den mensch, ook zelfs de vooruitstrevenden onder hen, nog vaak be letten, te kijken over de enge grenzen van het eigen kringetje Men loopt daardoor gevaar, het contact met de buitenwereld te verliezen. Er is momenteel allerwege vervlakking te consta- teeren, hetgeen spr. voor een deel op reke ning van de radio schrijft. Ook scheppen velen er behagen in, den luidspreker tot vervelens toe te laten „toe teren". zonder zich af te vragen, of men anderen daardoor hindert. Wil men werke lijk gemeens^hapsmensch zijn, dan zal men ook om de belangen van de andere gezins leden moeten denken. Niet alleen met het woord, maar ook met de daad, bei ij-de men zijn idealen. Allereerst in het gezin passe men dit toe! Na de nadeelen te. hebben opgesomd van het patriarchaat der middeleeuwen, waarbij de vader een slaafsche onderworpenheid van de overige gezinsleden eischte, noemde spr. als voordeel van dien toestand de gesloten eenheid, die er toenmaals in het familie leven bestond. Er heerschte ook, mede dank zij het gilde- wezen. arbeidsvreugde. Tengevolge van den geldhandel en het verbeteren der verkeersmiddelen kwam daar een groote ommekeer in. De induslrialiseering en de mechanisatie van den arbeid hebben eveneens een om wenteling in de bestaande verhoudingen te weeg gebracht. Een en ander was natuurlijk van grooten invloed op het denken van den mensch. Ofschoon de groote wereldoorlog in som mige opzichten ook bevrijding heeft gebracht, b.v. door het wegvagen van een aantal dynastieën, is naar spr.'s oordeel ook gees telijke ontreddering het gevolg ceweest. In dit verband wijst spr. op het fascisme en zijn gevaren Wil men op dit gebied tol betere toestan den komen, dan zal het gezin de helpende hand moeten bieden. Vooral de moeder moet den kinderen vroegtijdig leeren, rekening te houden met andere belangen en ze opvoeden tot ge- meenschapsmenschen. Op rijperen leeftijd stelle men zich in dienst van z'n ideaal. Ook het z.g kleine werk moet met liefde worden verricht. Zoo kan het gezin een grooten steun zijn BINNENLAND. Een receptie van het N.V.V.-bestunr ter gelenheid van het 25-jarig bestaan. (Bin nen, land le Blad). Het dreigend conflict in het zeevisscherij- bedrijfde reeders handhaven hnn voorstel len. (Binnenl. en Laatsle Ber. le Blad). Het aantal rijksopvoedingsgestichten in ons land wordt tot twee ingekrompen; dat te Avereest wordt opgeheven. (Binnenland, le Blad). De moordzaak-Lans door den Hoogen Raad verwezen naar het Gerechtshof in Den Bosch (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. De Engclsche Princess Royal, zuster van koning George, is overleden. (Buitenl. le BI.) Uitvaart van wijlen maarschalk Jofire op kosten van den Franschen staat. (Buitenl. le Blad). De onderhandelingen in Znid-Wales zijn mislnkt. (Buitenlle Blad). De communisten in het Roergebied zetten de staking voort. Bloedige botsingen. (Bui tenland en Tel., le Blad). Hiss Amy Johnson heeit in Polen een noodlanding gedaan. Haar toestel is bescha digd. (Buitenl. Gemengd. 2e Blad). in den strijd voor verbetering van maat schappelijke toestanden. Spr. besloot met een opwekking, om in bovengeschetsten geest werkzaam te zijn. Een hartelijk applaus beloonde den spre ker voor zijn leerzaam betoog. De bijeenkomst werd opgeluisterd door muziek van een drietal musici. EEN PROTEST VAN VERPLEEGSTERS. Bezwaarschrift aan den minister. Een dezer dagen hield de groep verplegen- den der aid. Leiden van den Alg. Ned, Christ. Ambtenaarsbond een goed bezochte vergadering, onder leiding van den beer Slegtenhorst. De bondssecretaris, de heer L. Vermeulen van Den Haag, gaf, na opening der vergadering, een uiteenzetting van de stagnatie in de uitbetaling van het salaris der verpleegsters van het Academisch Zie kenhuis, doordat het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen niet bereid bleek de bepalingen van hei Bezoldi gingsbesluit royaal uit ie voeren. Spreker deelde hierbij mede, dat deze bepalingen tot stand waren gekomen na verkregen overeen stemming tusschen de Regeenng en de Cen trale Commissie voor georganiseerd overleg. Naar zijn meening wordt door dezen gang van zaken het goed vertrouwen ernstig ge schokt. Voorts sprak hij zijn teleurstelling uit over het van toepassing verklaren der Ziektewet voor de leerlmg-verpleogsters, waardoor slechts 80 pet van het salaris bij ziekte wordt uitgekeerd, terwijl voor de inwerking treding dezer wet het volle salaris werd toe gekend. Bij de bespreking, die op deze uiteenzet ting volgde, bleek, dat de verpleegsters zeer ernsiig ontstemd waren over het niet uitbe talen van het haar toekomend salaris en over het uitkeeren van 80 pet. bij ziekte Da zusiers meenden, dat de omstandigheden, waaronder zij moeten werken, oorzaak zijn van een groot ziekte-risico. Niet alleen in fectie, doch ook de mogelijkheid van kou vatten door het gaan van de warme zieken zalen naar de onverwarmde zusterkamers in het oude ziekenhuis, en naar de eetzalen, veroorzaakt een groot risico. De vergadering meende tegen de handeling van den Minis ter ernstig bezwaar te moeten maken. Nadat nog een aantal interne kwesties behandeld was, werd de vergadering ge sloten. Wij herinneren nog even aan de voor stelling van „Astrid" door het Nieuwe Vlaamsch Tooneel morgenavond in den Leidschen Schouwburg te geven. De critie- ken luiden zeer gunstig. Hef ligt in de bedoeling ook te Leiden te komen tot het oprichten van eene afdee ling van de Nederlandsche Centrale Jted- dings-Brigade (N. C R. B.), die zich ten doel stelt het zwemmen, het zwemmend redden en de eerste hulp aan drenkelingen te onder, richten en te bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1