KING De mode in vroegere tijden. Wat de vrouw draagt. pepermunt 71ste jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 3 Januari 1931 Derde Blad No. 21716 VOOR DE HUISVROUW. No. VII 1841. TIJDVERDRIJF VOOR LANGE WINTERAVONDEN. Wanneer op ian^e winteravonden, het werk in huis beëindigd, het nog geen etenstijd is en alle boodschappen al gedaan zrjn, terwijl men toch niet meer wil gaan lezen, dan is het oogenblik gekomen om ter af wisseling eens een werkje ter hand te nemen, waarvan we later veel plezier zullen heb ben. Daarom is het dan ook noodig werkelijk iets aardigs en vooral nuttigs te bedenken, iets dat we later graag zullen gebruiken en dat niet als overbodig onding in de kast blrjit liggen. Een voorname eisch die aan een hand werk gesteld mag worden, is dat het niet vermoeien, doch integendeel de zenuwen van dc vervaardigster ontspannen zal. Het moet daarom iets zijn dat vlug opschiet, iets waaraan je de vorderingen van dag op dag duidelijk kunt waarnemen. Saai- en ingewikkelde handwerken moeten daarom angstvallig vermeden worden, want het duurt veel te lang vóór ze af zijn en kosten ook veel te veel inspanning. Van een prettig werkje is hierbij dus geen sprake. Voor 't grootste deel schrijft de nieuwe mode gelukkig handwerken voor. waarbij persoonlijke smaak te pas komt, waardoor met betrekkelijk geringe middelen, werkelijk fraaie creaties geschapen worden. Van een vermoeiende bezigheid is dus geen sprake. •Men moet echter wel heel voorzichtig zijn in zijn keus. Want hoe licht vervalt men niet in opschik, vooal waar het de borduur kunst betreft. Let er dus wel op en over weeg van te voren, dat het te maken voor werp past in de moderne omgeving, dat we het goed kunnen gebruiken en dat we er met plezier naar kijken. Eerst wanneer men er 'tie voren van overtuigd is, dat het beslist iets moois wordt, dan pas kan men aan het werk trekken. In het algemeen streeft de nieuwe mode naar decoratieve effecten, zoodat vaak heel eenvoudige, doch artistieke handwerken de voorkeur genieten boven ingewikkelde din gen, waaraan ontzettend veel moeite be steed wordt. Om deze beide gebieden van elkaar te kunnen onderscheiden, willen we hier aan de hand van enkele teekeningen, eenige handwerken waarmee de vrouw van heden zich bezig houdt, bespreken. Tot de meest gelietde voorwerpen behoort ongetwijfeld liet divankussen, want van deze heb je al bezit je er ook nog zoo veel toch altijd nog te weinig. Ze staan »ltjjd leuk en verleenen aan het vertrek iets warms, tenminste wanneer ze bij alle fantasie en kleurenrijkdom, welke geboden worden toch „zakeljjk" blij ven en niet het „over- ladene" krijgen, dat van een slechten smaak getuigt. Heel gezellig zijn de effen kussens met grr.f-opgezette bonte applicaties; hiervoor kun je elk lapje stof, dat je toevallig bebt, gebruiken, en bij de verwerking ervan is het, piet noodig zoo precies te zijn, want juist '^ogenschijnlijk grove verwerking van deze enkele motieven verleent het vlotte artis tieke cachet aan deze kussens. Links beneden is zoo'n kussen met applicaties afgebeeld, dat aan beide zijden met kwasten gegar neerd i> en het ovale model heeft, dat j verre te verkiezen is boven de tot-op-heden meer gewilde ronde kussens. Op hel kleine tetkeningetje kunt u zien hoe vreeselijk aardig zoo'n kussen doet naast de club fauteuil in het geïmproviseerde boeken hoek je. i Len noviteit, die ongetwijfeld veel succes zal hebben daar het h ïer oTn een hand- werk gaat. dat we vlug kunnen afmaken, is 1 het geborduurde ontbijt-tafellaken. Dit genre wordt gemaakt van grof linnen, doch in geen geval van w 11. Het zijn allemaal zonnige vroolijke kleuren, die we hierin aa.n treffen, b.v geel, rose, of bleu, gegarneerd met wol in den vorm van verspreide tak- en bloemmotieven, modern gestileerd, welke motieven we ook aantreffen in de servetjes en tafelloopers, die er bij hooren (Afb. links boven) Voor officieele gelegen heden dus in de eerste plaats 's avonds, heeft het tafelkleed absoluut afgedaan, en in navolging yan Amerika wordt dit vervangen dooi de z.g. ,,sets". Eenerzijds wordt hieronder een groot middenstuk ver staan. anderzijds de kleinere kleedjes die onder elk bord gelegd worden en waarop dezelfde motieven voorkomen. Verder nog een kleiner soort kleedjes onder de gjlazen. Het spreekt vanzelf dat deze „sets" of dek-g ar ni turen" hetzelfde geborduurd moeten worden. Hiervoor valt een werkje, dat ons doet denken aan Brusselsch kant en dat ook hieraan ontleend is, buitenge woon in den smaak. Op een goede kwali teit waschbare tule worden eenvoudig dun ne bandjes genaaid in den vorm van ge stileerde bloemen en takken. Een mooie lichte tint beige is hiervoor meer gewild dan hagelwit, daar deze kleur (beige) war- pier staat en bovendien het. hout van de tafel beter tot zijn recht doet komen (rechts boven). De smalle kleedjes op serveerblaadjes zijn alle wit gebleven, op de gebruikelijke wijze met Engelsöh borduursel en riohelieu gegarneerd en met een keurig randje van frivolité omgchaakt (middelste afb.) Bij de five o'clock tea treffen we veel witte kleeden aan met een middenstuk en rand van filet, dat bewezen heeft decora tief te staan Bovendien is een dergelijk borduursel buitengewoon solide, zoodat het in de wascb niet het minste to lijden heeft. Ook voor de afgedekte tafel zijn deze z.g. toledo-kleeden heel geschikt en daar om worden ze graag gebruikt op het kleine siertafeltje, dat in een hoek van de kamer of in een uitbouw geplaatst is. Handwerken beschouwc men dus zoo als thans bewezen is niet als iets dat heeft afgedaan. Integendeel, niettegen staande de vermanlijking en zelfstandig heid der vrouw waarin thans gelukkig een omkeer ten goede te bespeuren valt, zoekt de vrouw wel degelijk verstrooiing in het maken van aardige handwerken, hetgeen ha.ar ongetwijfeld ook veel voldoening zal schenken. DE JUISTE KLEEDING VOOR DE IJSBAAN •Hoe vaak gebeurt het niet, dajt je een reepje hermelijn hebt. zonder dat je weet wat ermee te beginnen (b.v. een klein shawltje, dat te nietig is om zoo te dragen). Daarom zoekt men soms jarenlang naar een geschikte manier om dit nog 'bruikbaar te maken, zonder het juiste te vinden: thans echter heeft men hierop iels gevonden, waardoor het mogelijk is zelfs de kleinste reepjes nog tot hun recht te doen komen want een garnecring van hermelijn, hoe klein ook, is het kenmerk der mieurwe mode. Een klein strikje met lusjes (zooails eenige jaren geleden veel gezien werd) wordt nu verwerkt tot een opstaand kraagje ter af werking 'van het decol'leté. IJeb je bont ge noeg dan is het snoezig het kraagje van voren le doen eindigen in een klein dasje, waardoor een garneering verkregen wordt, diie op een zwart-zijden toiletje buitenge woon voldoet. De hermeiijn-eindljes, die hier voor niet gebruikt kunnen worden, verwerkt men b.v. op den hoed. waarop zoo'n simpel hermelijnen strikje geraffineerd coquet. en toch gedistingeerd staat. W. U. RECLAME. ONDER MEDISCHE CONTROLE Haar oudste dochtertje, gekleed in haar communie-japonnetje van witte glanzende zijde; de rok is met lusschengezetle ban den van wit satijn gegarneerd; om het mid del is een breed wit satijnlint gestrikt. De sluier op het hoofd, is op den kant met een weinig borduursel versierd en wordt vast gehouden in een bouquelje van ro9e roosjes met witte en groene knopjes er om heen. Een dergelijk bouquelje is op het corsage bevestigd. De Mama is stemmiger gekleed dan die van tegenwoordig! in een donkergroen toilet van zware allaszijde. Het vest met omlig gend boordje is van crème voile-stof met tusscheTizetseld (,,entre-deuxM) van crème kleurige kant; onder de mouwen is dezelfde garneering aangebracht; de hoed is met druiventrossen versierd en met crème kleurige linten onder de kin vastgestrikt. Opmerking: De mode van 1841 verschilde niet zoo heel veel van die van 1840; toch was er neiging naar niet zooveel opschik, als in de vorige jaren; de rokken stonden iels minder wijd uit, al werd er een kolosale hoeveelheid stof voor gebruikt en de kleu ren koos men voor het aanstaande winter seizoen heel stemmig. Dit groen, een diep flesschengroen. was zeer geliefd en stond alhoewel te ouwelijk, zeer bekoorlijk. C. V. moet aan verschillende cischen voldoen, welke bij een werkelijk sportcostuum nooit uit het oog verloren mogen wordenaller eerst moet. do kwaliteit prima zijn, daar het betreffende pak tegen vocht en sneeuw moet kunnen, zonder daarbij uit het mo del te raken, terwijl ook de mooie kleu ren er niet in het minst onder mogen lijden. En dat is met stoffen pakken he laas maar a.l te dikwijls het geval. Geen wonder dus, dat zij, die volkomen rnet de mode op de hoogte zijn, de ge breide artikelen voor de wintersportplaats uitverkoren hebben. Deze Icleedingstukken vallen nooit tegen en wat men in den loop der jaren heeft weten te bereiken in com binaties van patronen en kleuren, is schier eindeloos. Dit is d e dracht. Hel nieuwste zijn lange kas aks, met origi- neele artistieke kleuren en patronen, en een smal eeinluurlje op taille-hoogte. De elegante werking wordt vaak nog verhoogd door het betreffende kleedingstuk le „ruwen", zooajls de vakterm luidt, waardoor een wolMg- Men heeft mij gevraagd of ik vooral bij tijds wat aardige carnavalspakjes wilde beschrijven, zoodat men nog volop gelegen heid 'had om zoo iets in elkaar le zetten Met alle genoegen, 't Duurt nog lang vóór het carnaval is, maar behalve voor die vier doldwaze dagen komt zoo'n pakje ook bij gecostumeerde bals en partijtjes te pas; dus ik ben er tóch niet te vroeg mee, In de eerste plaats een paar algemeen heden zorg dat het pakje zoowel qua karakter als kleur bij uw dochtertje past. Verkleed geen donker Indisch typetje als een rose roosje; maak geen stijf, wat ver legen meiske tot een tol; kies niet voor een roodharige een bleekblauw costuum uit, maar geef u vóór alles rekenschap van wat het beste met haar aanleg en uiterlijk over een komt Verder moet u het vooral niet te mooi willen maken een jong frisch meisje is op zichzelf al iets moois, dat heeft maar heel weinig noodig om er leuk uit te zieiL Er zijn costuums, waarbij het noodig is ook het gezicht een tikje bij te werken Wees hiermee heel voorzichtig en pas op voor overdrijving Dat is voor de huid zoo slecht Er zijn honderden mogelijkheden om zich te vermommen. Grappig is 't verschijnsel, dal een massa menschen altijd weer een zelfde soort costuum kiezen. Hoe talloo9vele pierrots, pierretten. markiezen, markiezin netjes, waarzegsters, clowns en dergelijke zijn er niet op alle gecostumeerde bals! Maar gelukkig nog velen blijven er over. die zich graag wal inspannen om iets orgineels in elkaar te werken. Heeft u wel eens een flesch nagemaakt? De grootste moeilijkheid is hiervoor de goede lint van flesschen groen te vinden. Uit den aard der zaak moet deze verkleeding alleen voor een heel lang en slank meisje worden toegepast. En van voeten en handen behoort zoo weinig mogelijk te worden ge zien Dus schoentjes en handschoenen pre cies in de tint van de flesch Voorts moet deze flesch zelf van een soort satinet of glimmende crêpe worden gemaakt, glad om de heupen vallen, vandaar recht naar beneden tot op den grond en dan naar bin nen geslagen: de vorm van de ziel \an de flesch. Om de hals van het meisje valt de hals van de flesch; die kan dan ook haar gezichtje omsluiten; terwijl de kurk op iiaar bol prijkt. Plak een groot etiket met b.v. Veuve Clicquot of zoo >cls op de buik van de flesch en maak de kurk af met zil ver of goudpapier en een.lakje of iets der- kelijks. De armen moeten glad langs het lichaam in hei omhulsel afhangen; doch ik raad u om een paar openingen in de stof tc maken, waardoor de armen bij eventueel dansen naar builen kunnen komen! Ook een blauw aardewerk vaas, gevuld met een zonnebloem of een bos la Franco rozen kan heel aardig worden geïmiteerd. Zorg er vooral voor. dat u niet le groote onkosten maakt; je kunl tegenwoordig zulke spolgoedkoope slofjes krijgen; des noods gebruikt u crêpe-papier en plakt dit met stijfsel op een goedkoope stof. Zoo'n carnavalspakje hoeft immers ook maar een enkele keer dienst le doen Waarom zoudt u daar een dure grap van maken? Ik heb op die gepiakte-crêpepapier-ma- nier eens een allerleukst huisje gezien Het corsage van het costuum was beschilderd met een klein landhuis: deur. ramen en oploopende daklijn; op het rokje, dat groen was: het grasveld vóór de deur, was over dwars een wit hek gewerkt; op het hoofd stond een bekoorlijk mutsje, eveneens in den vorm van een miniatuurhuis met twee kleine schoorsteen en; als schouderband jes deden bloemguirlandes dienst, die zich om de arm slingerden: de bloemborders uit den tuin. Het maakte een alleraardigst effect, maar er hoort een heel vroolijk, open, wat ondeugend gezichtje bij! Veel succes kunt u opk hebben wanneer u een reclameplaat imiteert, bijvoorbeeld het meisje van de Blue Band, of van het groote reisbureau; de kinderen van de echte Haag- sche Hopjes (Nieuwerkerk) of de reclame plaat van de stofzuigende huisvrouw. Een stofzuiger kunt u gemakkelijk imiteeren van karton en blik. Soldaten, matrozen. India nen, heksen, feeën en sprookjesprinsen hooren met weesmeisjes en boerinnetjes dikwijls tot de va9te car naval sklan ten. Mis schien is u in de gelegenheid zoo'n pak van iemand te leenen. Natuurlijk doet u dat, al heeft u dan geen hoogst origineel pak. Het i9 toch weer meegenomen. Wanneer u een zacht, klein dik blondje verkleeden wilt, maak er dan een wit poesje van! U maakt een glad aansluitend buisje en broekje tot de enkels van wit konijnen- of nog goed- kooper bont. Ook de schoentjes en wantjes (<^én handschoenen!) moeten met wii bont w^Wden bekleed. Een mutsje van wit bont, in de hals aan het pak bevestigd en met twee recht opslaande ooren, benevens een lange, niet te dikke staart voltooien dit origineele costuum; Een snorrebaard? Kunt u die maken van paardenhaar? Beter is 't misschien om die haartjes te teekenen op het gezicht. Het maakt een grappig effect. Tenslotte kan een groote blauwe strik met een bel er aan het poesenpakje comple- leeren. De imitatiepoes moet er om den ken, dat zij kattenmanieren moet hebben en dus haar pootjes vóór zich gebogen houdt, en als zij zit of stilstaat de staart over haar voelen legt! Van een rustig, wat langzaam bewegend meisje is wel een brievenbus te maken, t. w. zoon groote, roode, die in de groote sleden staal. Hier komt 't vooral op de rood- met-zwarle of effen roode kleur aan en op de strenge coupe. U maakt twee openingen in de „bus" één voor brieven en één voor drukwerk. Voorts moet u er het nummertje van de lichting, die geschied is, op schil deren en. geeft u haar een karton in de hand, waarop de uren der lichting zijn aan gegeven. Drukke, wervelwinden zijn zeer ge schikt om als tol ol draaimolen te fungecren. Zet daarbij uw eigen fantasie maar eens aan het werk Ik gaf u nu t.m eenig idée. vlokkig effect veroorzaakt wordt, dal als het allernieuwste le beschouwen is en alleen daarom al zooveel bijval vindt. Door nauwsluitende mutsen, handschoe- nen met kappen en smalle vlotte shawls ontstaan beeldige garnituren, waarin we kleur en ook vaak hef pa.lroon van de kasak weer terugvinden. Een geplooide gebreide rok of een Pa- nama-SheMand-rok is van een sterken slof nauwelijks te onderscheiden en biedit de garantie, altijd keurig in model te blijven, (teekenirag). HOE MEN HERMELIJN-RESTEN VERWERKT.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9