Wat 1931 bren Duizenden nieuwe Chief Whip rookerswant meer en meer groeit het besefdat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is i AGENDA. VIRGINIA Ook met kurk en goud. BINNENLAND. HEDEN: Jeruël: (Groenesleeg): Bidstond, 8 uur. Stadsgehoorzaal: Feestavond Leidsche Tadvinders. 8 uur nam. Zondag. Concordia. Ver Hofstad Tooneel „Mora" 8 uur nam. Jeruël (Groenesteeg): Bijeenkomsten te 10 uur en half 8 uur. Leger des Heils (Hooigracht 30): Bijecn- qomsten 8 u., 10 u half 4 ur en half 8 u. Nederl. Leger des Heils: Lammermarkt. Samenkomsten. 10. uur. y.m. en half vier en half acht nam. VolksgebóuW: Instituut v. Adbeiderson'tw. Lezing, half 11 uur. Volkshuis: I. v, A. O., spreker de heer G. J. van Overbeek. 10 uur 30 v.m. Rijnsalerwoude: Het Rechthuis", demon stratie Gisma P. Sluis, Pluimvee- en Vogel- voederfabriekcn. 7 uur nam. Maandag. Kleine Nutszaal: Bijeenkomst Intern. Communisten, 8 uur. Schouwburg: Het Scliouwtoonocl, „De Baas in Huis". 8.15 uur n.m. Dinsdag. Schouwburg: liet Nieuw Vlaamsch Volks- tooneel. „Astrid". 8.15 nam. Jeruël (Groenest.): Bijbelbespreking 8 u. RECLAME. 6677 Vrijdag 2 Jan. tot en met Zondag 1 Jan. 1931 neeml waar apotheek W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telef. 594. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruining, Merz, Niemer en Slarck. Te Oegslgeest wordt deze dienst waarge nomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht ge- oBcnd. HULDIGING VAN DEN HEER F. G. ROSIER. ENORME BELANGSTELLING BIJ DE RECEPTIE. De receptie, welke de heer F. G. Rosier gistermiddag in den Foyer der Stadszaal ter gelegenheid van zijn gunden ambtsjubileum in gemeentedienst hield, beeft nog eens dui delijk bewezen welk een bijzondere plaats dn krasse jubilaris in liet hart van zeer vele Leidenaars inneemt. Vóór half vier begon de stgoom van bezoekers al en tot bij vijvpn heeft de beer Rosier niets anders gedaan dan handen 3chudden en bedanken voor de tallooze goede wenschen, welke hem werden toebedacht. Het is bijna ondoenlijk op deze plaats een opsomming te geven van de namen van al degenen, die zich gister middag hadden opgemaakt naar de Stads- zaal. Wanneer wij dat toch zullen trachten, Lieden wij lijj voorbaat onze verontschul digingen aan, wanneer wjj onder al die gezichten een enkel vergeten. Aanwezig waren het voltallig college van Burgemeester en Wethouders en de ge meente-secretaris, mevrouw van de Sande Bakhuijzen en mevrouw van Strjjen, oud- hurgemeester, jhr. de Gjjselaar niet echt- genoote, oud-wethouder Bots, verschillende gënuentéraadsl d n, lal van g m en e ambte naren, hoofden vaii takken van dienst, enz. Wo noemen hier den directeur en adjunct- dirocteur van Gemeentewerken, ir. de Bauw on ir. Bronkhorst, de heer Eouma Nieuwen- huis, oud-chef van de al'deeliug financiën, ir. P. Filuners, adjunct-directeur der Sted. Lichtfabrieken, den heer Wijkmans, directeur van den dienst van Sociale Zaken, den heer van Aggelen, directeur der Bank van Lee- oing, den heer Hasselbach, directeur der Sted. Werkinrichting, den lieer Kiers, direc teur Van Bouw- en Woningtoezicht, dr, van Eek, directeur van den Keuringsdienst, den heer Verhoog, commandant van de brand- welr, dr Verburgt, waarnemend-archivaris, den heer Vriend, chef van de afd. Onderwijs, den heer Mennes, directeur van den Markt en Havendienst, dr. Stuurman, direoteur van het Slachthuis, den heer Filippo, gemeente ontvanger, den heer Meyer, commissaris van politie, den heer Spiesz, oud-inspecteur der iiplastingen, dr. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst, de heeren Brakel en Voorhij, resp. oud-conciexge en oud-bode van het Stadhuis en voort3 de heeren mr. Briët, mr. Bolsins, de doctoren Veldhuyzen, Timmermans en Boonacker, prof. dr. G. J. Htering, mr. van der Eist, J. W. Henny, directeur „Leidsch Dagblad" en Th. B. Wil- mer, hootdredacleur „Leidsche Courant", mr. J. Slagter, secr. v. h. Hoogheemraadschap Rijnland, de heeren Muys van de Moer en Gerlings, de heeren Verhey van Wjjk en mr. Trapman, namens de Ver. van Leidsche Industneelen, de heeren Mazurel en Wisse namens „Litteris Sacrum", de heeren La- hrjjn, Geytenbeek en Jansen namens de Ver. „Koninginnedag", den heer Modder man, chef van exploitatie der N.Z.H.T.M., den heer Baak, inspecteur bij liet Lager Onderwijs, de heeren Hibma en Koops, hoofden van scholen, notaris Coebergh, mr. Knihbe en de beer de Gooyer namens de Kamer van Koophandel, den heer Ch. van Spall, dr. Schalkwijk, directeur der Gem. H.B.S. en voorts vrijwel alle ambtenaren en beambten van de secretarie. Een zeer groot aantal bloemstukken sierde de keurig aangekleede zaai. De burgemeester, mr. van de Sande Bak huijzen heelt namens de gemeente woorden van dank en hulde gesproken. Hij wees er allereerst op, dat voor deze herdenking ver- scl illende drjjfveeren zpn geweest, welke krach tiger waren dan het respect voor den tegenzin van den lieer Rosier tegen de viering van dit jubileum. Dank zij den op hem uitgeoe'ende aandrang is hu nog br;t.,ds tot het inzicht gekomen, dat hrj door cezen dag onopgemerkt te laten voorbijgaan, velen CHIEF WHIP liet groote genoegen zou benemen op dezen dag openlijk van hun warms sympathie jegens den jubilaris te kunnen getuigen. Ook uit politioneel oogpunt is spr. verheugd, dat dit feit officieel wordt herdacht; immers pp kon de politie den toeloop in goede banen leiden, terwijl anders zeker een volks oploop, zoo niet een oproer zou zijn ont- staan. Is hedenmorgen, aldus spr„ ter secre tarie de feestviering ai begonnen, thans is bet spr. een groot genoegen hier den l eer Rosier te kunnen, neen te moeien be danken voor alles wat hij voor de gemeente heeft gedaan. Spr. acht dat een noodzakelijkheid, want de beteekenis van dit feest gaat ver boven den engen kring van het raadhuis uit. U heeft, aldus ging de burgemeester voort, ongetwijfeld veel aan Leiden te danken. Was liet in uw jeugd reeds uw wensch in de gemeentelijke administratie te worden ingewjjd, Leiden heeft U daartoe een halve eeuw lang de gelegenheid geschonken en het is zeker niet voor een gering deel daaraan te danken, dat ge momenteel de bezielende leider zi.jt van de afdeeling Alge- nieene Zaken. Al die jaren ieefdet ge in nauw contact met de bestuurders der stad zoowel als niet de burgerij. Dat die innige samenwerking met het gemeentebestuur zoo veel profijt voor onze gemeente heeft op geleverd, is te danken aan uw persoonlijk heid. Spr. stelt zich voor, dat toon de heer Hosier voor het eerst zijn intrede deed in de secretarie hij een bedeesd jongetje was, die blij was, toen hij goed en wel op zijn liooge kruk zat en met sierlijke krulletters brieven mocht copiëeren van aller onder- danigste dienaars aan zeeredelgestrenge lieeren Dank zij uw zeldzaam plichtsbesef en uw groot aanpassingsvermogen hebt ge u van een bescheiden jongeling ontwikkeld tot een groote kracht, de vraagbaak voor bur gerij eu ambtenaren, een ambtenaar, aan wien de opeenvolgende colleges van B. en W. veel te danken hebben. Nooit is er in het college de minste aarzeling geweest, wanneer u voor een promolie in aanmerking kwam. Bij moeilijke opdrachten bij de regeering in den Haag, vertegenwoordigde u het gemeentebestuur vaak op een wgze, die niemand kon over treffen: wanneer er eens een lastig officieel stuk moest worden opgemaakt, de heer Rosier wist het in de juiste bewoordingen tj formuleeren: moest er een opdracht wor den vervuld, waarbij het doel slechts met tact en vriendelijkheid te bereiken was, steeds was de heer Rosier de aangewezen man. Spr. zou zichzelf groote onvolledigheid verwijten, wanneer hij niet had gewezen op de bijzondere en zeer prettige verhouding, wtlke er tusschen de laatste beide burge meesters en den heer Rosier heeft gestaan. Het boek van Oppenheim, aldus spr., geeft antwoord op alle vragen betrekking hebbende op de gemeentelijke administratie. Maar het heeft één groote lacune, dat op de bladzijden van de R. geen Rosier voor komt. Want een gemeente-bestuur zonder Rosier kan nooit rollen (hilariteit). Onder liet uitspreken van de beste wenschen voor den jubilaris en zijn gezin, bood de bur gemeester namens de gemeente een gouden vulpenhouder aan. De heer Aug. L. Reimeringer, sprekende namens het college van Burgemeester en Wetl ouders en den secretaris, gaf uiting aan zjjn gr-oote dankbaarheid voor alles, wat de heer Rosier in zijn langen diensttëd voor de opeenvolgende colleges heeft gedaan, voor zjjn voortreffelijk werk als secretaris der Commissie voor den Geneeskundigen Diens* en ais geestelijke vader van zoovele keurig gestelde circulaires tot de burgerij in tijden van vreugde of smart. Namens het college overhandigde spr. den lieer Rosier een gouden vulpotlood. De liee Rosier dankte met de hem eigen bescheidenheid de beide sprekers, erop wij zend, dat hij den hem toegezwaaiden lof greotendeeis moet afwijzen. Hij. heeft slechts getracht zijn plicht en zrjn best te doen en is zich zijn tekortkomingen volkomen bewust. De prettige verhouding, waarin hij inzonderheid met dezen burgemeester en jhr. de Gijselaar heeft mogen samenwerken, heeft hij steeds bijzonder gewaardeerd en hij uitte daarvoor nogmaals zpn dank. En daarmede was dit deel der receptie afgeloopen. Het werd hoog tijd, want de gasten stonden al weer bij tientallen te wachten om den heer en mevrouw Rosier te complimenteeren. DE BIOSCOPEN. Casino-bioscoop. Na een tweelal inte ressante films wordt begonnen met de sen- sationeele avonturenfilm „Is Eddy Polo schuldig?", een film waarin wij Eddy Polo met al zijn vechl- en bokscapaciteiten kun nen bewonderen. Onoverwinlijk in den .strijd moet hij voor Amor zwichten en dat brengt ons hel einde der film. Na de pauze wordl het programma voort gezel met de hoofdfilm „Slachtoffers der Zuidzee" Deze film speelt zich af op het tropische eiland Luva. een der parels der Stille Zuidzee, een aardsch paradijs, doch voor de door de maatschappij gebrand merkte menschen een hel. óók voor Jim Curtis, één der siachloffers, die langzaam maar zeker len gronde ging in de doodsche eentonigheid van dat leven Een blanke vrouw op deze eilanden zeer zeldzaam komt dan in Luva. De eigenaar van liet eiland, Johnson, eischt haar voor zich op, doch zij laat zich niet dwingen en huwt met Curtis, niet uit liclde: doch alleen om Johnson te ontkomen. Deze stelt echter alles in hel werk, om haar wederom voor zich te winnen. Zij, die deze aan schitterende natuur opnamen rijke film gezien hebben, zullen het met ons eens zijn, dat zij een druk be zoek verdient. Trianon-Theater. Na ..Het Lied van Parijs" en de Love-Parade" thans „De Groole Vijver" (The big Pond) van Maurice Chevalier, na korten tijd een der meest po pulaire frlm-artisten Wanneer wij de films echter alle drie naast elkaar plaatsen, dan is de overgang naar hel .„Amerikanisme" duidelijk, de eerste is typisch Fransch. dc tweede is FTansdh van opzet, doch liet ge geven is met AmerikaansChe praai uitge werkt; deze laatste film is reeds typisch Amerikaansoh. Welk ander land kan zich beroemen op sen kauwgom-„koning"; is het ergens anders mogelijk, dat de dochter van een groot-fabrikant haar beminde als werk man in de fabriek van haar vader geplaatst ziet om hem te toetsen en een kans te geven, terwijl hij '9 avonds ten huizo van den directeur op een intiem ba,l wordt uit- genoodigd, om ten slotte door een enkel idee van ontslagen werkman tot bedrijfs-chef te worden bevorderd? De idylle, welke door deze film behandeld wordt, ontstaat in Ve netië en krijgt korten tijd daarna aan de overzijde van den „Grooten Vijver" in Amerika haar beslag door een huwpliik tusschen Barbara Billings en Pierre Mi- rande, resp. Claudetie Colbert en Maurice Chevailier. Dat de „songs" niet ontbreken is haast onnoodig te vermelden. „De grootste bandiet van Mexico" gaat de hooldfilm vooraf. Het geheel is een bezoek ten volle waard City-theater. Waar Richard Taimadge komt. volgt de sensatie hem op de voet, zoo ook in de film „Een Geluksvogel" welke deze week in het City Theater wordt ver toond. Zijn vader is voornemens een spoor wegmaatschappij op le richten doch onder vindt tegenwerking van de beslaande en deelt tenslotte een en ander aan zijn zoon mede. Deze voelt echler niets voor werken en bemint bovendien een schatrijk meisje, wier vermogen echler door haar voogd is verbruikt Van eenige oplichters heeft hij voor vee! geld aandeelen gekregen in de bestaande spoorweg-maatschappij; doch wanneer de plannen om een nieuwe maat schappij op te richten bekend worden en dus de aandeelen der bestaande meer waard worden, tracht een hunner de papieren weer te verduisteren. Een opwindende jacht volgt dan. waaruit Richard natuurlijk als over winnaar te voorschijnt treedt. „De ver speelde Hoeve" een Wild-West film, welke na de pauze vertoond wordt doet aan span ning niei onder Luxor-theater. Geen hetere remedie legen den handicap van trieste malaise- geruchten dan een (linke dosis gezonde vroolijkheid; geen betere remedie dan de operette-film, die ihans als hoofdnummer prijkt op het welverzorgde Luxor-pro- grammat „Nur Du., "is, naar den opzet, een tiim als vele andere en heefl zelfs op vallende overeenkomsten met „Zwei Herzen in 3/4 Takt", doch zij is anders in haar uilwerking. Vooral komischer! Hoe ver makelijk hoe magnifiek van regie en ver tolking ie die repetitie voor de nieuwe operette, hoe geestig wanlioopshouding en gebaar van den ontevreden direcieur, die geen treurmuziek maar „Schlagers" wenscht en door zijn goed bedoelde, doch opgewon den criliek den grooten operette-componist de deur uil werkt...I Robert Paulsen (Walter Janssen) heefl schoon genoeg van de dwaasheden van revue en operette; een grootscher taak meent hij is voor hem weggelegd, en niei zoodra stellen een rijke graai en diens, naar roem dorstende, doch ter hem er toe in de gelegenheid of hij gnjpl de kans met beide handen „Een tweede Puccini" ziet de gravenfamilie in hem en Robert gelooft het maar al te graag, niet liet minst als de grafelijke eigendom men machtig genoeg blijken om zijn eerste opera te doen vertolken. Gebroken wordt met de vrouw zijner keuze, gebroken met vrienden en levenskring.. en in de verte gloort reeds de schijn der desillusie! De opera blijk! een mislukking, hel woe dende publiek fluit den „kunstenaar" uit en de nieuwe vrienden laten hem, zonder uit zondering, in den steek. Das Lied ist aus! Dan komt de bezinning, het begrip van wat verloren ging in de wereld der operette en het slot dezer zeer aantrekkelijke film (met haar pittige wijsjes, gezonde humor en scherpe beelden) is de hereeniging in den blijden kring van den revue-staf Harry Piel speelt de hoofdrol in „Pas op. inbrekers", een genoeglijk verhaal over politie-honden. die door hun waakzaamheid en activiteit redding brengen, diiér waar menschelijke speurders hebben gefaald. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, op Dinsdag 6 Januari, des namiddags 2,30 in de verga derzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Nieuwjaarsde3. Notulen; 4. Verkiezing Voorzitter en Ondervoorzitters; 5 Verkiezing leden der vaste Commissie. a.) Commissie voor vervoer Post en Tele grafie Aftredend zijn: W. van der Laan, L C. Jongenburger, P. A. Wernink. H van Zonneveld: C. G. J Alkemade Sr, Jhr, C. C Röell en N. C. F. van Ginkel. b.) Commissie voor het Handelsregister. Aftredend zijn: C. CT. J. Alkemade Sr.. W. A. Wouieriood, P. J. van der Zanden, J. van der Steen, J. J. M. Meyers en F Schmal. c.) Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs Aftredend zijn: J, Heringa, H. M. Simonis, P. 'A. Wernink en W. A. Wouterlood. d.) Commissie voor Handelsbelangen. Af tredend zijn: J. van der Steen, P. J. van der Zanden, II M. Simonis, D. Raaphorst Sr., B J Dijkdrent. e.) Commissie voor het verslag. Aftre dend zijn: D ten Cats Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J. Molkenboer, Jhr. C. C. Röeil en Mr P. G. Knibbe. f.) Commissie van Financiën. Aftredend zijn: D len Qale Brouwer, P. Boot Sr.. G. J M. J Molkenboer en Mr. P. G. Knibbe. g.) Commissie inzake uitbreidingsplannen gemeente Leiden. Aftredend zijn: J. F. X. Sanders, Jhr. C. C. Röell, N. C. F. van Ginkel en G. J. M. J. Molkenboer. 6 Ingekomen Stukken; 7. Mededeelmgen; 8. Rapporl van den heer Dijkdrent terzake van de wachttijden op het Postkantoor te Katwijk aan Zee; 9. Bespreking Districts- belangen; 10. Rondvraag; 11. Huishoude lijke vergadering; 12. Sluiting. De Woensdag gehouden wenkloozen- demonstratie was niet georganiseerd door de Communistische Partij, maar door het be stuur van het Plaatselijk Arbeids-Sec reta- riaat (P. A. S.). ZILVEREN JUBILEUM VAN HET N. V. V. Herdenking te Amsterdam. De olhcieele herdenking van het 26-jariï bestaan van hei Nv.derlan.dsch Verbond van Vakvereemgmgen is gistermiddag ingezet met het houden van een historische zitting van dit Verbond met de hoofdbesturen der aangesloten organisaties m dezelfde zaal van den AJg. Ned. Diamantbewerkersbond aan de Plantage FranscJrelaan te Amster dam, waar liet N, V. V. werd opgenidht. De zaal was met palmen en bloemstukken ver sierd; verschillende veteranen en andere be kende figuren uit de moderne vakbeweging waren aanwezig, o.w. Jan van Zutien, Piet Verdorst, Henri Eijgolsheim en Ed. Fimmen. Ook de kopstukken uit de S.D AJP. ontbra ken met. De bijeenkomst werd geopend door den heer E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., die er aan herinnerde, dat men zich hier op „hisborischen grond" bevond en voorts met enkele woorden de oprichting van het N.V.V. memoreerde, waarbij hij de namen van do pioniers de revue liet passeeren. Ook her dacht sprekeT de werkzaamheden van den A.N.D.B jegens welken Bond het bestuur immer dankbaar gezind is geweest; in welk verband spr. den heer Henn Polak als „de" pionier van de moderne vakbeweging hul digde, waarna hij den Bond een bloemstuk aa nbood. Hierna gaf spr. het woord aan den heer ■Henri Polak, den eersten voorzitter van het N.V.V.die een herdenkingsrede uitsprak. Gisterochtend was aan deze plechtigheid voorafgegaan de vertooning in de „Oinema Royal" van de N.V.V.-film, welke verloo- ning plaats vond voor de leiders van de S.D.A.P., het N.V.V. en van andere instan ties van de beweging. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 6e retourpostvliegtuig vertrok giste ren om 5.45 uit Bagdad en landde om 11 uur in Gaza Hel vertrok vandaar weder om 11.45 en arriveerde om 13.45 in Cairo. z—i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2