Humor uit het Buitenland. rt -^/jifa "z ,Jk ben geen wilde vrouw." ',Dat heb ik ook nooit gezegd. Plattelands-stationschel (tot machinist): „Je hoeft vandaag niet op 'm te wachten. Piet Hij het me met Kerstmis alleen maar een sigaar van een stuiver ge- je Je door iedereen laat liefkoozen." Je bent zóó tam, dat geven.' (Passing 6how). Meneer de regisseur, u b'a'dt gezegd, dat we alleen maar ge scalpeerd zouden worden en als u ons nu óók nog "wilt ophangen, moeten we per avond twee kwartjes opslag hebben! Verontwaardigde passagier„Zeg er is, lk heb je ge zegd me naar het Leidscheplein te brengen en niet in kringen door de stad te rijden Taxi-chauffeur „Vrekskuus meneer, lk wis niet dat u een Amsterdammer was." (Passing Show), (Judge) Mevrouw (tot pas in dienst genomen negerin-kok)Houd ie veel van kinderen? Negerin: jawel, mevrouw, maar alleen van zacht-gekookte 1 je bent toch niet bijgeioovtg Ik I Kon (e begrijpen Non, leen me dan even dertien gulden! Geeft zij veel melk? O! nee! En hoe komt dat? 't Is een bok! Zeg, hou je een beetje stil Anders kunnen ze me op die boot niet hooren roepen Hij: Mc 'egt, dat een kameel een week m werken zonder te drinken. Zij: 't Zou wat! Mijn man kan een week drinken zonder te werken! vindingen in Rusland beschreef hij in het boek „Do drie hoofdsteden". Toen hij nog in Rusland was, vertelde hij den leiders der „Trust", dat hij van plan was zulk een boek te schrijven. De leiders van de „Trust" zonden hem daarna naar Parijs een brief, waarin zij schreven, dat sommige zijner mededeelingen weieens gevaar konden ople veren voor de organisatie, die in Rusland tegen de bolsjewiki ageerde, dat hij, zon der het te willen, de G.P.Oe op een spoor zou kunnen brengen. Met was daarom noodig, dat de ..Trust" eerst het manuscript door las en die passages schrapte, welko voor den arbeid tegen do bolsjewiki gevaar konden opleveren. Sjoeljgin vond dat volkomen be grijpelijk en overhandigde zijn manuscript aan den vertegenwoordiger van do „Trust". Eenigen tijd later kreeg hij het manuscript uit Rusland terug en het boek kon verschij nen. Iedereen was verbaasd over de macht van die organisatie. En wat bleek kort daarna? Dat de man nen van do „Trust" eenvoudige agenten'van de G P Oe waren, dat de vergadering, dis Sjooljgin bijgewoond had. een onwaardige comedie van de G P.Oe was. Toen Spoeljgin in Rusland was, wilde de G P Oe hem lalen arre9teeren, maar de lei ders van de „Trusl" wisten den chef van de G P.O.e (e overtuigen, dat het noodig was den man te laten vertrekken 'om op deze wijze het vertrouwen van de émigré's te verwerven, waarna dc G P.O.e volledig op de hoogte zou zijn van hetgeen hij de emi gre s omgaat. Alleen aan deze overweging heeft Sjoeljgin zijn leven te danken Kort daarna werd de „Trust" echter aan de kaak gesteld, een der leden van de „Trust" liep naar de tegenstanders van het sovjet-regime over en legde een uitvoerige verklaring af over f karakter van die onderneming. De daarop volgende onthullingen van gewezen ambtenarr-n van de G.P.Oe en andere „nje. wozwrasjtsjentsy" (zooals de lezer weet, worden met dit woord de mannen aange duid, die weigeren naar Rusland terug te keeren en zich bij de tegenstanders van hef bolsjewistische regime aansluiten' be vestigden ten volle de mededeelingen van dien man. Helaas wist de „Trust" verschil lende mannen in haar netten te vangen, waarna de G.P.Oe hen vermoordde Uil de verklaringen van al de bovenge noemde gewezen hooge ambtenaren en di plomaten van de sovjet-receering. die nu verbitterde vijanden van die regcering zijn geworden, weten wij. dat er tegenwoordig in elke organisatie van de ómigré's in alle redacties der (•migróbladen, in alle vereeni- gingon <jo émigré's agenten van de G.P.Oe zitten Het gebeurt zelfs vaak, dat de G.P.Oe zulk ton organisatie of blad opricht en fi nanciert. Zoo bijv. is gebleken, dat het or gaan der uiterst rechtsehe en onverzoen lijke monarchisten, een Wad dat een feilen pennestrijd tegen de bolsjewiki voerde, tot moordaanslagen op de sovjet-regeering op- hitste, aanvallen op bolsjewistische leider- Predikte enz,, dal dit blad door de G.P.Oe was opgericht, dat de hoofdredacteur, de schrijver van de meeste hartstochtelijk© artikelen, een agent van do G P Oe was, dat °c rijke maecenas en voorstander van d* monarchistische idealen, die het geld voor de oprichting van dat blad fourneerde, even eens een agent van de G.P.Oe was. Wij zouden nog tientallen dergelijke va9t. slaand^ feiten kunnen vertellen, maar wii missen de ruimte daartoe. Bovendien geeft bol medegedeelde een duidelijk beeld van het systeem van provocatie. De bolsjewiki hebben dal systeem niet uitgevonden Het bestond reeds onder het tsaristische regime. ie zich het geval-Azew kan herinneren, weel, tot wplke maatregelen de tsaristi.sche tegeering toevlucht nam. De bolsjewiki heb ben dat systeem van de tsaristische rede ring geperfectionneerd en op een hoogte gebracht, waarvan de tsaristische ..Ochrana" nooit heeft kunnen droomen. Wat dat be- ft moet hun meesterschap erkend worden. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Een lage doorsneeprijs voor den Java- suikeroogst 1830 - Voorzichtige dividend politiek der Java Snikermijen. - Verbetering van de positie der Rnbbermarkt tegengehou den door geringer verbruik der auto-in- dusirie. - Een ongunstig jaar voor de Suma tra Tabakmijen. - Aanhoudende depressie in de Scheepvaart. - Koersstijging van binnenlandsche beleggingswaarden. Oppervlakkig bezien, vertoont de suiker- afdeeling op de Amsterdamsche beurs een iets minder ongunstig beeld dan de meeste andere afdeelingen, doordien de koersen van verschillende suikeraandeelen ook thans nog aanzienlijk boven pari noteeren. Vergelijkt men den tegenwoordigen koers- stand echter met dien aan het begin van dit jaar, dan vindt men, dat ook de suiker hoek niet voor groote verliezen gespaard is gebleven en dat tal van aandeelen zijn te ruggegaan tot nauwelijks dc helft van het hoogste niveau in het begin van het jaar. Als gevolg van den gedeprimeerden toe stand der suikermarkt heeft de V.I.S.P., de verkooporganisatie van de groote Java-sui- kerproduccnten, in de eerste helft van het jaar in het geheel geen afdoeningen tot stand kunnen brengeD. nadat in Septem ber 1929 reeds een vrij aanmerkelijke hoe veelheid uit den nieuwen oogst was voor verkocht lot den betrekkelijk hoogen toen maals geldende prijs van 1. li per 100 K.G. voor superieur. De eerste verkoopen in dit jaar hadden in Juni plaats, doch de prijs moest in één slag met f.5 per 100 K.G. worden verlaagd, en ook de noteering van f 9 kon niet wor den gehandhaafd. In do laatste maanden heeft de V.I.S.P haar suiker tegen f.8 voor superieur, en f. 7 voor hoofdsuiker van de hand gedaan, en ondanks deze aanzienlijke prijsconcessies kon de geheele oogst nog niet worden verkocht. Van de 2.970.000 ton is thans nog omstreeks een derde onverkocht, zoodat ongeveer een millioen ton door de fabrieken moeten worden opgeslagen. De doorsnee-prijs heelt tot dusverre nog geen f. 8.50 per 100 K.G. bedragen, tegen f. 12.20 voor oogst 1929, f 14.25 voor 1928. f 17.00 voor oogst 1927. Wanneer de Java-suikerindustrie niet in staat ware geweest, haar productie-kosten in de laatste jaren aanzienlijk te verlagen, dan zou zij er op het oogenblik slecht aan loc zijn. Dank zij echter de aanwending van wetenschappelijke cultuurmethoden en de cultiveering van de bekende nieuwe riet- soort POJ 2878 kon de kostprijs op Java met verscheidene guldens per 100 K.G. worden verminderd, waardoor de productie-kosten op Java belangrijk lager zijn dan ergens elders. Over 1929 hebben vele Java-suikermaat- schappijen, ondanks den reeds destijds sterk verlaagden prijs, nog zeer bevredigen de dividenden kunnen uitkeeren. Er zijn zelfs enkele ondernemingen, die bij dc te genwoordige prijzen nog een zekere winst maken, al is deze waarschijnlijk niet vol doende voor het dekken der noodige af schrijvingen. Voor de Java-suikerindustrie in haar geheel genomen sluit het jaar 1930 echter met verlies af, en men zal dan ook slechts hij uitzondering mogen rekenen op de uitkcenng van eenig dividend. Tot de weinige uitzonderingen behoort de Handelsvoreeniging „Amsterdam", die reeds een interim-dividend heeft aangekon digd van 5 pet., tegen 15 pet. in het vorige jaar, toen een totaal dividend werd betaald van 30 pet Zelfs deze in elk opzicht zoo krachtige onderneming, die behalve bij suiker ook bij zooveel andere cultures ge ïnteresseerd is, zal dus een aanzienlijk la ger dividend moeten uitkeeren dan sinds jaren het geval is geweest. De Javasche Cultuur Mij., die het vorige jaar een inte rim-dividend van 10 pet. en een sloldivi- dend van 26 pet. had betaald, heeft van een interim-uitkcering afgezien. Vermoede lijk zouden de financieele resultaten zulk een uitkeering op zich zelf nog wel hebben toegelaten, maar geeft de maatschappij er de voorkeur aan, zich zoo liquide mogelijk te houden, met het oog op de voor den op slag van suiker uit den ouden oogst benoo- digde bedragen. Een dergelijke politiek zul len wel de meeste ondernemingen vólgen. Juist voor de suikercultuur, die een reeks van goede jaren achter den rug heeft, waar in geregeld hoogc dividenden werden uit gekeerd. behoeft de passeering van het divi dend nog geenerlei reden tot ongerustheid te geven. Veeleer is het toe te juichen, dat de maatschappijen er in de eerste plaats op bedacht zijn, haar financieele positie zoo krachtig mogelijk te houden, teneinde tegen de moeilijke tijden, die wellicht nog te wachten zijn, volkomen te zijn opge wassen. Van een noodtoestand der Nederlandsch- Indische suikercultuur is geenszins sprake; in tegenstelling met Cuba, waar de pro ductie-kosten aanzienlijk hooger zijn, heeft Java dan ook niet zoo'n dringend belang bij een internationale regeling tot beper king van den suikeroogst en de meeningen onder de Java-suikerproducenten inzako de noodzakelijkheid van een dergelijke rege ling loopen dan ook sterk uiteen, zoo zeer zelfs, dat het tot een openlijke breuk is gekomen, doordien de met de Ned.-Indische Landbouw Mij. verbonden Ned. Indische Handelsbank zich heeft teruggetrokken uit het Comité, dat de te Amsterdam en Brus sel gehouden besprekingen met de Cubaan- sche suikerbelangen heeft voorbereid en ge voerd. Tot een definitief resultaat hebben deze besprekingen overigens nog steeds niet ge leid, aangezien het door de Duitsche produ centen ingenomen standpunt door de ove rige producenten niet aanvaardbaar werd geacht. Het lijkt geenszins onmogelijk, dat ten slotte van kunstmatige maatregelen zal worden afgezien, in welk geval langs den natuurlijken weg, door het uitvallen der zwakke en met hooge productie-kosten wer kende ondernemingen, een uiteindelijke verbetering zal moeten worden verkregen. Hiermede zal echter geruimen tijd gemoeid zijn, en de hoe langer hoe duidelijker aan den dag tredende mislukking der beper kingspogingen heeft dan ook ter beurze te leurstelling gewekt en geleid tot een nieuwe scherpe koersdaling van suikerwaarden in de laatste weken van het jaar, waardoor dc noteeringen vrijwel op het laagste in dit jaar bereikte punt sluiten, zooals uit het hieronder volgende koersstaatje blijkt. Aan 'dit staatje hebben wij toegevoegd een bere kening van het gemiddelde dividend, dat door de desbetrcffene maatschappijen in de laatste tien jaren werd uitgekeerd: O O O O co •ii cs Vj cn eo a O - 2 Jar 30 Dei sS CS £3 Vors ten 1. 147 86 154 90 15.45% H. V. A. 555 310 586 311 34.5% Jav Cultuur 395 227 415 232 42.15% N.I. Suik Un. 237 131 263 135 20 95% Suik: Clt M. 215 118 235 118 27.75% Krian 205 112 208 113 13.75% Wat Popp 730 376 810 376 93.6% Tjepp. Cult 690 330 718 330 92.1% Ook rubberaandcelen hebben het in het laatste jaar weer zwaar moeten ontgelden, nadat 1929 reeds zulk een scherpe koers daling voor deze afdeeling had gebracht. De financieele toestand van de meeste Ned.- Indische suikermaatschappijen is stellig heel wat minder gunstig dan die van vele Java-suikerondernemingen, aangezien de rubbercultuur reeds eenige slechte jaren achter den rug heeft. Reeds in het vorige jaar hebben velen moeten afzien van de betaling van een dividend en sindsdien is de toestand voortdurend ongunstiger gewor den. Eenerzijds is de rubberprijs nog ver der gedaald, zoodat de gemiddelde notee ring te Londen voor 1930 ca. 6 pence per lb. bedraagt tegen 101/4 pence in 1929. Aan den anderen kant loopen thans gelei delijk de contracten voor levering van rub ber uit latere oogsten af, die tijdens de hoogconjunctuur op de rubbermarkt tegen de destijds geldende hooge prijzen waren afge sloten. Toch zijn er ook thans nog verschei dene ondernemingen, wier resultaten voor het afgeloopen jaar nog gunstig beïnvloed zijn door zulke voorverkoopen. Hiertoe be hoort in de eerste plaats Amsterdam Rub ber, maar ook andere maatschappijen, zoo als de Amsterdam Langsa, de Amsterdam Tapanoeli, de Bandar Rubber Mij., de Indi sche Rubber Cie., de Java Caoutchouc, en de Kendeng Lemboe hadden nog contracten voor levering uit oogst 1930 loopen, zij het niet alle tegen even hooge prijzen. De verdere ontwikkeling van de rubber- markt is voor een belangrijk deel afhanke lijk van den omvang der inlandsche pro ductie. Als gevolg van de prijsdaling, waar door het produceeren van rubber zijn aan trekkelijkheid in sterke mate heeft verloren, hebben tal van inlanders hun rubbertuinen reeds verlaten en de hierdoor veroorzaakte vermindering der inlandsche productie is tot uiting gekomen in een vermindering van den rubberuitvoer van Ned. Indië, die in de eerste 10 maanden van dit jaar 201.531 ton heeft bedragen tegen 217.993 ton in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Mocht de rubberprijs aanmerkelijk verbeteren, dan zullen ook de inlanders wel geleidelijk weer naar de rubbercultuur terugkeeren, maar de rubbertuinen zullen zich dan ten deele in zulk een verwaarloos den toestand bevinden, dat met de „schoon maak", voor zoover deze mogelijk zal zijn, in elk geval geruimen tijd gemoeid zal moe ten zijn. Waar naast vele inlandsche ook reeds een aantal zwakke Europeesche on dernemingen in Ned.-Indië en op Malakka zijn uitgevallen, mag men aannemen, dat het proces van aanpassing in de rubbercul- luur zich in de goede richting ontwikkelt. Jammer genoeg staat echter tegenover de vermindering der productie een sterke te ruggang van het verbruik van rubber, die een verbetering van den toestand der rub bermarkt tot dusverre heeft tegengehouden. Als gevolg van de ongunstige economische verhoudingen is de bedrijvigheid in de auto mobielindustrie, de voornaamste afneem- ster van rubber, scherp verminderd. De Amerikaansche automobiel-industrie heeft in de eerste elf maanden van dit jaar 3 361.000 stuks bedragen, tegen 5.496.000 in de overeenkomstige periode van 1929. en ook de fabricage van auto's in Europa is veel geringer dan in het vorige jaar. In den jongsten tijd wordt krachtig propagan da gemaakt voor een uitbreiding van het rubberverbruik voor andere doeleinden, waarbij men vooral het oog heelt gericht op het aanwenden van rubber voor weg- bedekking. De desbetreffende plannen zijn echter tot dusverre afgestuit op de hooge kosten, die met rubberwegbedekking zijn verbonden. Evenals de andere Indische fondsen zijn ook dc aandeelen der Sumatra Tabakmaat- schappijon in het afgeloopen jaar sterk in koers gedaald. De marktpositie van de Su- matra-tabak is weliswaar geenszins on gunstig. Integendeel konden voor den laat- sten Sumatra-tabaksoogst op de in dit jaar gehouden inschrijvingen betere prijzen wor den bedongen, dan men verwacht had met het oog op de minder goede kwaliteit van het product, dat geleden had van de on gunstige weersgesteldheid. Dit is natuur lijk to danken aan het feit, dat de Suma- tra-tabak feitelijk een monopolie-positie in neemt; de sigarenfabrikanten, die het Su- matra-dekblad noodig hebben, vechten als het ware om de weinige voot hen geschikte partijen, die op de markt komen. Toch is het de vraag, of de vraag naar Sumatra- taba-k in het nieuwe jaar niet ook don in vloed van de economische depressie zal on dervinden. In het afgeloopen jaar zijn in totaal 342.682 pakken Sumatratabak ver kocht, tegen een doorsnee-prijs van f. 1.35 per half K.G., tegen 240 682 balen tot ge middeld f. 1.92 v.j. De meeste Sumatra- tabakmaatschappijen zullen vermoedelijk nauwelijks in staat zijn, een dividend uit te keeren en in eenige gevallen zullen zij zelfs het jaar met verlies moeten afsluiteD. Hieronder volgt eer overzieht van het koersverloop van rubber- en tabaksaandee- len in het afgeloopen jaar: 2 laag- hoog- 30 Jan. ste ste Dec. Amsterdam Rubber 160 80 192 97 Bandar Rubber 140 54 160 65 Deli Bat. Rubber 95 40 129 50 Hessa Rubber 200 65 224 75 Opst Java RubbeT 226 117 259 126 Serbadjadi 118 53 139 53 Vico 100 45 114 45 Deli Batavia Mij 372 200 424 217 Deli Mij. 345 198 385 210 Senembah 255 229 300 237 Arendsberg 470 274 501 271 De ongunstige ontwikkeling van de vrach tenmarkt is tot uiting gekomen in de koers daling van aandeelen van Nederlandschc scheepvaartondernemingen, welker positie reeds sinds lang aanleiding tot bezorgdheid geeft. De in vele gevallen verouderde vloou heeft dringend vernieuwing noodig, doch de middelen hiervoor ontbreken vaak cn zijn onder de tegenwoordige omstandigheden niet door een publieke uitgifte te verkrij gen. Het door de Engelsche „Economist" samengestelde vrachtindexcijfer is tot 92.2 gedaald, tegen 102.7 aan het eind van het vorige jaar. Gunstiger dan het vrachtver voer heeft het passagiersverkeer zich ont wikkeld, doch ook hier moeten vaak con cessies met betrekking tot de vervoersta- rieven worden gedaan, teneinde het ver keer aan te moedigen. De Indische maat schappijen, wier bedrijf tot dusverre van de depressie in de wereldsche vaart niet had geleden, zijn in het laatste jaar even eens in een minder gunstige positie geko men door de vermindering van het vervoer naar Indië en tusschen de verschillende deelen van Sen Indisohen Archipel, als ge volg van den slechten economischen toe stand in onzen Oost. Hun financieele posi tie is echter krachtig genoeg, om de slech te tijden zonder kleerscheuren door te ko men. Hieronder een overzicht van het koersverloop: 2 la-ag- hoog- 30 Jan. ste ste Dec. Holland-AmcTika L. 10% 41 10% Kon. Holl. Lloyd 8% 7% 12 71# Kon. Ned. Stoomb. 80 45% 99 45% Kon. Paketvaart 210 151 231 152 Ned. Sch.v. Unie 190 116 196 117 Nievelt Goudriaan 76 40 80 41% Ook bankaandeelen hebben zich niet aan de algemeene koersdaling kunnen onttrek ken. Het sterkst getroffen zijn natuurlijk de z.g. „cultuurbanken", dat zijn de ook in Indië gevestigde instellingen, die groote belangen bij de suikercultuur hebben. Maar ook de aandeelen der groote Nederland sche banken zijn in koers gedaald op de verwachting, dat de resultaten minder gunstig zijn geweest dan in het vorige jaar, als gevolg van het feit, dat de beschik bare golden bij den lagen rentestand wei nig en de depressie in het bedrijfsleven niet steeds loonend kunnen worden uitgezet. Van beleggingswaarden zijn binnenland sche in koers gestegen, in verband met dc daling van den rentevoet. Van buitenhnd- sche o'bligatiën zijn Duitsche scherp in koers gedaald, in verband met de bekende gebeurtenissen op politiek gebied en de on gunstige economische ontwikkeling bij onze Oostelijke naburen in het afgeloopen jaar. Ook 2uid-Amerikaansche waarden geven een aanzienlijk koersverlies te zien, nu het vertrouwen in deze fondsen opnieuw ge schokt is door de politieke woelingen en revoluties, die in verschillende Zuid-Ame rikaan sche staten zijn voorgekomen. Hieronder tot slot. een tabel van het koersverloop van bankaandeelen en beleg gingswaarden in 1930. 2 laag- hoog- 30 Jan. ste ste Dec. Ned. Handel Mij. 157 134 167 137 Ned. Ind. H.-Bank 156 110 159 110%, Amsterdamsche B. 181 152 195 153 R'damsche Bankv. 108 99 115 100 Twentsche Bank 138 130 141 133 5 Nederl. '18 102% 101 104% 102% 4 Nederl. '16 95% 95% 101% ior% 3% Ned. '11 8*?% 88% 96% 94% 7 Daweslecning 103 99 lio% 97 7 Bewag 93 79% 99 82 7 %Preoss. Pfandbr. 82% 82 95% 84% 5 Brazilië '98 84 70 91 75% 4% Rio de Jan. 70 58% 77% 59 1 8 Sao Paulo 97% 70 99% 70 3—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 11