UI Buitenl. Weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. Londensch Aanteekenboek. UIT RUSLAND. RECLAME. 2176 kunt U niets beter doen dan onmiddellijk het vermaarde, alom bekende Pastoor Heumann boek te laten komen. Ook U zult verbaasd slaan over de groote hoeveelheid waardevolle raad gevingen, die dit boek in beknopte, gemakkelijk te begrijpen woorden bevat. Duizenden hebben ons al verklaard, dat het hen daardoor een onmisbare vriend werd. Daarin is het menschelijk lichaam en al zijn organen beschreven, de kenleeke- nen van de voornaamste ziekten vermeld en tevens waardevolle raadgevingen voor deze gevallen verstrekt. U ontvangt dit 352 bladzijden en 150 afbeeldingen bevattende boek, genaamd Pastoor Heumann's nieuwe Geneeswijze geheel kosteloos en gratie wanneer gij Uw adres spoedig opstuurt. Dit geschenk verplicht U tot niets, daarom schrijf onmiddellijk aan L. Heumann Co.. Amsterdam C 353, Staalkade 4. De inzet van het nienwe jaar. De feesldagen liggen weer achter ons en de sfeer daarvan is reeds aan het verdwij nen. Opmerkelijk in alle officieele redevoe ringen, oproepen als anderszins van verant woordelijke personen was wel de kracintge verzekering van te streven naar den vrede. Daarin mag men althans een erkenning zien, dat de noeste vredespropaganda toch niet geheel voor niets is geweestl En even opmerkelijk is de steun, die van de meest uileenloopende zijden Duilschland te beurt valt inzake zijn standpunt, dat het recht heeft op de nakoming van de beloften, dat op de Duitsche ontwapening die der vroegere geallieerden zou volgen. In Frankrijk zal dit openlijk partij kiezen voor de Duitschers niet dan onrustig kunnen werken. Men zal daar echter vroeg of laat moeten leeren begrij pen, dat zelfs hel verdrag van Versailles nimmer kon bedoelen een ontmannen van Duilschland ten eeuwige dagel Tenzij dit voorbeeld algemeen wordt gevolgd Ook op ander terrein schijnt Duilschland steun te zullen erlangen en wel wat betreft de wijziging der grenzen in het Oosten. Polen hoeft zelf door de practijken, toegepast op de Duitsche minderheden bij de jongste ver kiezingen, daaraan een grooten stoot gege ven en het Poolsche streven deze kwestie huiten de spoedig volgende zilting van den Volkenbondsraad te houden, waar zij door een paar Duitsche nota's is gebracht, schijnt tot mislukken gedoemd. De Duitsche minis ter van buitenlandsche zaken, Curtius, heeft met het oog op deze belangrijke affaire reeds het voorzitterschap van deze raadszitting, waartoe hij was aangewezen, verruild met zijn Engelschen collega Henderson. Het be looft een warme zitting te worden, waar Toten hol hard te verantwoorden zal krijgent Gelijk moeilijk anders te verwachten was, duurt in het begin van 't nieuwe jaar de ma laise nog overminderd voort. In Amerika na dert 't cijfer der werkloozen de 5'/> milt. en reeds duiken do eerste geruchten op, dat go- daehl wordt aan export van „menschen- vleosch", m. a. w. aan het terugzenden van iinmigrantenl En Engeland heeft bijkans de 2'/* hiillioenen werkloozen bereikt en te midden van dezen trieslen toestand komen nu nog ernstige arbeidsmoeilijkheden het economische leven bedreigen. In Zitid- Wales is de staking der mijnwerkers afge kondigd, daar zij weigerden accoord te gaan met de arbeidsvoorwaarden, door de pa troons gesteld. De patroons wilden n.l. wel den wettelijken arbeidstijd van 7'/» uur in voeren, doch tevens daaraan verbinden een loonsverlaging, daar zij niet van plan wa ren, om do verliezen, die toch al werden ge leden, nog to zien verzwaard. Dit wenschen de mijnwerkers niet te accepteeren, hoewel zij het verlies moeten erkennen Een en ander mankt de situatie bijzonder ingewik keld, en, waar de regeering er niet over denkt om weer steun to verleenen, is moei lijk aan te geven in welke richting de oplos sing zal worden gezocht. Heden zal de ver- zoeningsraad zich met het geval bezig hou den en het is te wenschen, dat dit lichaam een oplossing zal welen te bewerkstelligen, daar do kans anders maar al te groot is. dat de staking overslaat naar andere districten, in do eerste plaats Schotland! En alsof dit nog niet genoeg is, dreigt ook in de textiel- industie een slaking als gevolg van het ont slag aan een reeks ongetrouwde arbeiders, daar de patroons meerdero weefgetouwen door één persoon willen laten bedienen. De regeering Mc. Donald komt tengevolge van dozo moeilijkheden zeer in de knell Het budget over het loopende finantieele jaar zat toch reeds eindigen met een belangrijk te kort, waaraan Snowden ongetwijfeld conse quenties zal verbinden. Zeer de aandacht trekt overigens, hoe deze realist pur sang zich optimistisch uitliet over een verbetering in de toestanden met Met a.s. Waarop dit echter berust. In Duitsohland is liet beeld der arbeids markt al niet aanlokkelijker. Daar is in hot Hoergehied een wilde staking uitgebroken, natuurlijk op instigatie der communisten, de ontredderaars bij uitnemendheid, die slechts in zulke zware tijden kunnen gedijen. Het is nog niet te zeggen, waartoe deze onver wachte staking zal leiden, maar gunstig is hot aspect niet, daar ook in andere- distric ten en andere takken van nijverheid gisting wordt waargenomen. Bedriegen de voortee kenen niet, dan nadert voor Duilschlmul thans de zwaarste periode, die het Itmfl sinds den vrede heeft doorgemaakt, to meer waar uiterst rechts en uiterst links zich als om strijd weren om proselieten te maken. 'Het grootste gevaar schijnt evenwel voor- loopig nog van rechts ie dreigen, waar Hitler onder de naar rechts georiénteordc middenpartijen al meer steun vindt. IIuilen berg en de zijnen b.v loopen reeds geheel in liet kielzog der nalionaal-sooiatisten en de Duitsche Volkspartij „liebaugelt" beden kelijk in Hitler's richting. Zelfs het Centrum durft niet meer voet bij stuk te houden, gelet op de getroffen overeenkomst lusschcn Thü- ringen en het Rijk, waarbij het laatste vertegenwoordigd door minister Wirtli geen fraai figuur heeft geslagen en bijkans over de gansche linie bakzeil heeft gehaald. WirUi's positie is dientengevolge niet meer ongeschokt! En de boeren-Icden van het Centrum, zooals in Beieren, al steunden zij daar de verwante Beiersche Volkspartij, keeren zich af om een eigen politiek te gaan voeren. Politiek zoowel als economisch ziet het er bij onze Ooster-buren somber uit In vergelijking is de opstand in Turkije daarbij slechts een peuleschil. Het schijnt, dat deze is ontketend door de Mohammc- daansche geestelijkheid, die weinig ingeno men is met de vormen van beschaving, die Kemal pasja mot vaste hand invoert. eet om het lijf heeft de verzct-aclie echter blijk baar ndet, al is zij toch van meer betec- kcnis, dan de eerste berichten het wilden doen voorkomen. 9 Misère. (Van onzen correspondent). Berlijn, December 1930. We moeten eerlijk zjjn en vaststellen, dat het Duitschland tegenwoordig werkelijk tutter slecht gaat. Men klaagt hier al jaren. Welk een wonder, waar men een wereld oorlog verloren heeft en 50 jaren lang 2 milliard mark per jaar oorlogsschatting te betalen zal hebben, afgezien van de fan tastische bedragen, welke door het Duitsche volk reeds opgebracht zijn! Maar het buiten- Hand is langen tijd achterdochtig gebleven. Het dacht bij zichzelf: „klagen jullie maar, jammeren jullie maar daarginds in Duitsch land. Dat hoort bij de situatie. Wq zouden in jullie geval net eender doen. Maar wij weten wel beter. Het gaat jullie tang niet slecht. Waar ge altijd weer nieuwe sport- stadia kunt bouwen, bruggen, kanalen en sluizen, zeeschepen, die alles overtreffen wat tot nu toe in de vaart was, fabrieken vol gens de nieuwste beginselen, wolkenkrabbers als conctrn bureaux, wereldtentoonstellingen en de hemel weet wat nog meer...." Men nordeele ietwat oppervlakkig en vei- gat, dat dit alles met geleend geld tot stand kwam Dat verkeerde oordeel was intusschen te verontschuldigen, waar de overgroote meerderheid van het Duitsche volk zelf eenige jaren verbijsterd was van een opbloei, dien liet zich niet voldoende verklaren kon. Nu zit men hier, om het eens populair uit te drukken, midden in de moreele kater- stemming. Nu is Leiden in last. Het geld ontbreekt, de schulden drukken en de be volking, bijvoorbeeld van een geweldige stad als Berlijn, weet nauwelijks, hoe men den nieuwen dag nog zonder ongelukken berei ken zal. Wie nu naar Berlijn komt of door andere deelen van Duitschland reist, merkt daar opvallend weinig van. Vooral In het Rijnland, waar altijd een levenslustig volkje gehuisd heeft, laat men zicb al to licht door vroolijke gezichten, volle bioscopen en lunchrooms, overvolle restaurants en lustig-drukke win kelstraten om den tuin leiden. De menseh heeft nu eenmaal een aangeboren talent om zich ook over de grootste ellende heen ta zetten. Dat heeft de greote oorlog v.ol- doends aangetoond. En het. Duitsche kolk ia nu langzamerhand specialist in het ge duldig dragen van misère geworden. Maar misère is het desniettemin! Ik woon hier in een wijk, die ais eeN van de meest gezonde van deze wereldstad bekend staat, in het zoogenaamde Nieuwe Westen, De menschen, die hier een onder dak gezocht en gevonden hebben, worden ge acht tot den gegoeden middenstand te be- hooren. De huishuren zijn fantastisch-hoog, althans naar Hollandscho begrippen. Men betaalt voor flatwoningen met kleine kamers duizend tot twaalfhonderd mark per jaar on per kamer huur. dat beteekent dus voor een woning van v(jf kamertjes, de kosten van centrale verwarming, elektrisch licht, lift enz. meegerekend meer dan driehonderd Hollandsche guldens per maand. En of schoon hier de traktementen veelal hooger z(in dan in Nederland, komt het toch in mim wjik niet zelden voor. dat do menschen -10 tot 60 pet. van hun inkomen alleen aan huishuur uitgeven. In andere wijken van het Westen is de toestand al net eender. En toch beet het. dat hier de „rijke lui" wonen, en als communisten straatdemon straties houden, dan komen ze bij voorkeur naar hier of naar de befaamde „Kurfiir- stendamm-wjjk". Omdat de buizen er daar van buiten zoo feudaal uitzien! Wie de toestanden echter werkelijk kent, weet. dat driekwart van do menschen in die mooie huizen nauwelijks te eten heeft en nief zelden leeft van kamers verhuren. Terwgl in de peperdure nienwe woningen in Berlin-Westeind, waarvan er ondanks den nog altijd groot n woningsnood ruim 30.000 leeg staan, omdat men zulko huren een voudig niet betalen kan, de bewoners dag-in, dag-uit thuis zitten en 's avonds vroeg naar bed gaan om licht te sparen, omdat zij zich geen enkele andere uitgave dan dehuis huur veroorloven kunnen! In het huizenblok waarin ik woon. dat ongeveer 40 flats bevat, zijn in het thans afgesloten jaar niet minder dan 12 families failliet gegaan. Daarvan vier, die in do ondergrondsche garage van het blok haar eigen auto's hadden staan. Ze hebben haar flats verlaten, maar de meubels zijn als onderpand gebleven en de auto's staan in de verzegelde boxes in afwachting van de afbetaling der huurschulden. Gaat men langs Kurfürstendamm en aan grenzende straten wandelen, door de wijk, die in politiek en literatuur metterdaad een internationale repu.atie als wuft, spilziek en typisch voor rijkeluisleventejs gekregen heeft dan kan men vrijwel huis aan huis aan kondigingen van venduties lezen. En gaat men naar binnen, dan krijgt men pas een indruk van de onmetelijke ellende van wat eens de gegoede middenstand was. De kost baarste meubelen, antiquiteiten, schilderijen, het duurste zilver en kristal wordt voor een appel en een ei aangeboden en vindt in vele gevallen niet eens koopers, omdat jonggehuwden, die op zulke gelegenheden aangewezen zijn, zelfs die bespottelijk-lage bedragen vaak niet kunnen opbrengen. Inderdaad de Duitsche middenstand nadert het stadium van volkomen proleta riseering en is er natuurlijk nog veel erger aai toe dan de vier millioen werkloozen, die tenminste voor het meerendeel nog door den Staat in het leven gehouden worden. En toch is het leven dier werkloozen op zichzelt al bitter genoeg. Het ergste is voor hen minder de materi- eele nood, ofschoon die in de wintermaanden natuurlijk vaak tot wanhoop leidt en het aantal zelfmoorden zoo groot is, dat men er een vaste rubriek in de dagbladen voor heeft moeten invoeren, dan wèl de ontzenu wende doelloosheid van liet thuis hokken en afwachten, waar het zoeken van w*erk natuurlijk reeds lang is opgegeven. De enorme toename van de criminaliteit I in Duitschland is daarvan het onvermijdelijk I resultaat geweest. Men kan eiken dag weer in de kranten afschrikwekkende mooidverhalen lezen, waar bij de meest bestiale neigingen van het genus menscb naar voren komen. Het is voldoende bekend, dat bijvoor beeld (jjgers, die wij leeken ons als bjj- wnnder gevaarlijk voor menschen voorstellen, in werkelijkheid in de oerwouden en in de woestijnen eerder laf dan agressie! blgken, zoolang ze door den mensch niet aange vallen en aangeschoten worden en bjj voor keur kinderen ol oude menschen uitzoeken, wel wetend, dat die weinig tegenweer bie den kunnen. Soortgelijke instincten bemerkt men helaas in deze droeve tijden ook bjj Duitsche mis dadigers! Het is namelijk opvallend, hoe vaak hier oude, goedige en vertrouwde menschen door moorddadig gespuis aange vallen worden, hoe dikwijls arme weduw vrouwen, die er 'n slecht gaand winkeltje met oen paar spaarduiten op na houden, door jonge vlegels in een onbewaakt oogenblik neergeslagen worden. Het leven in Berlijn is inderdaad in dezen winter weer even gevaarlijk geworden als in de eerste jaren na de revolutie. Het leger der werkloozen heeft zich, waar elke moreele tegenstand ontbreken ging, op het inbrekersvak ge stort, en minstens tien maal per dag moet ram zich bedelaars van het lijf houden, die aan de huisdeuren bellen en dan liefst de gelegenheid waarnemen dat de dame des huizes of de dienstbode alleen thuis is, om naar binnen te dringen, do arme vrouw onschadelijk te maken en zich het een of ander van waarde toe te eigenen. Do goeden moeten natuurlijk onder de kwaden lijden. Sindsdien de Berlijnsche be volking zulke droeve ervaringen opgedaan beeft, worden alle bedelaars meedoogenloos afgescheept. Zoodat nu bet Rijk en het par ticuliere initiatief maar voor alle weldadig heid moeten opkomen. En inderdaad wordt van vele zijden het noodige gedaan oni de tallooze armen te helpen, door dezen bit teren winter heen te komen. Of het onder deze omstandigheden in Duitschland ditmaal zonder on2elukkeD zal af loopen? Ja wie kan in de toekomst zien? Ik kan alleen de verzekering geven, dat we in het gunstigste geval door het oog van een naald zullen kruipen. De Duitsche bevolking is nogal geduldig van aard. Maar do radicale politieke leiders zweepen helaas het volk op en komt liet straks tot od- stooties op grooter schaal dan tot nu toe het geval was, dan zou ik voor een rustig verloop van dezen winter niet gaarne mijn hand in het vuur willen leggen: ROLAND. DE ZONDAG EN DE WET. December 1930. ,/Do Engelsche Zaterdag" is een instel ling, die eenigi- Europeesche landen met geestdrift van Engeland hebben overgeno men. Het is niet te hopen, dat ook de „Engelsche Zondag" eens de begeerte zal wekken van andere Europeesche naties. Die Engelsche Zondag is een instelling, die den Britten zelf veel verdriet bezorgt-, en wat erger is, hij is onder hen een zaak van ernstig meeningsverschil. Een deel der Brilsohe gemeenschap ivensclht den Zondag niet ontheiligd te zien door spel en sport of zelfs door openbare vermakelijkheden binnen de muren van gebouwen. Een ander deel dier gemeenschap kan maar niet in zien, waarom de Zondag door spel en sport in de parken of door tooneel-voorstel- lingen in de schouwburgen zou worden „ontheiligd". Men kan gerust zeggen, dat deze Iw-islen over den Salibath al even lang bobben ge duurd, als de 80-jarige oorlog. Het dispuut is permanent ol chronisch geworden. Toen onlangs een Londensche gemeente in verre gaande vrijpostigheid verlof gaf voor de be oefening van lawntennis op Zondag in haar park, organiseerden de verdedigers van den Zondag (zooals zij zich noemden) een de monstratie, die in haar uitingen niet ver schilde van het optreden van belhamels. Dezer dagen liep op een Zondag een do minee na kerktijd naar een voetbalveld, waar jongelui zich na vergunning Ie heb ben gekregen vermaakten mol „het bruine monster". De dominee ging temid den van het spel en midden op het veld betoogen tegen de woeste bloote knicen- parade, dewelke hij een onduldbare schen nis van de Zondagsche stemming, zooals hij zich diie dacht, noemde. Het Zondag dispuut neemt de vreemdste vormen aan. De nieuwste vorm is voortgekomen uit he- drijfsconcurrentie en ethische opvattingen hebben er niets mee te maken Een Natio naal Verbond van Ondernemers van Doen bare Vermakelijkheden (dat ondanks zijn langen naaim niet de bioscoop-ondernemors onder zijn vleugelen heeftl heeft een rechts geding aanhangig gemaakt, dat ten doel had de bioscoop-ondernemers hel openstellen van hun zaken op Zondagen te verbieden. Het Verbond voerde de actie met het uit sluitend doel, zijn leden in een gunstiger bedrijfspositie to plaatsen ten opzichte van de bioscoophouders, die in vele gemeenten op Zondagen voorstellingen mochten geven. Het resultaat van het proces is geweest, dal de hoogste rechterlijke autoriteiten van het land hebben vastgesteld, dat bioscopen op Zondagen niet open mogen zijn. De be slissing is gebaseerd op een wet van 1780 en onder die wet worden bioscopen ..wan ordelijke huizen", wier bedrijf bij die wel op Zondagen moet worden stopgezet. Maar de bioscoophouders hebben zich van de rechterlijke beslissing niets aangetrok ken. En in alle gemeenten, waar do ge meentebesturen verlof hebben gegeven Von den de menschen in langre riien voor de bioscopen te wachten tot de deuren open zouden gaan. En de deuren gingen open. De zaak is, dat de bioscoophouders de boe-te van 200 pd. st„ die op overtreding van de wet van 1780 slaait, uit de winst van den dag -betalen en niiet voornemens zijn te sluiten. Er is nog een ander element van belang in de kwestie. De bioscopen hebben verkil voor Zondag-opening gekregen op voorwaarde, dat zij een goed deel van de ontvangsten van dien dag zullen bestemmen voor liefdadige doeleinden. Een der plaatse lijke autoriteiten, die zich tegen de oude wet heeft vergrepen op dit punt, is de Lon densche Graaf soh apsraad. Nagenoeg alle Londensche bioscopen zijn des Zondags open. De liefdadige instellingen van do stad trekken er profijt van tot een bedrag van 200.000 pd. si per jaar. Op den duur zal uit dit nieuwe dispuut van den Zondag wel herziening van de oude wet voort komen. „PROVOCATIE" ALS REGEERINGS- MIDDEL. Het proces te Moskou, dat op zulk een tragi-coraisohe wijze is geëindigd en waarbij de aangeklaagden eerst ter dood werden veroordeeld en daarna begenadigd, heeft een treffend voorbeeld geleverd van de groote rol, welke het stelsel van „provo catie" in Rusland speelt. Het i-s nu vrij wel voor iedereen zeker, dat er onder de beklaagden, die op zulk een opvallenue wijze zichzelf van alle denkbare èn on denkbare misdaden beschuldigden, mannen waren, die in opdracht van de G.P.Oe handelden. Het is zeer waarschijnlijk, bijna zeker, dat de hoofdbeschuldigde, professor Ramzin. een agent-provocateur van de G.P.Oe is, dat hij in opdracht van de G.P.Oe de overige hoogleeraren in de door de G.P.Oe georganiseerde samenzwering heeft betrokken, hen in het verderf ge stort. Hoe meer wij van dat merkwaardige pro ces, een unicum in de geschiedenis der processen van de laatste paar eeuwen, te weten komen, hoe duidelijker ons dat ele ment van provocatie wordt. Vele Russische emigré-bladen doen 't voorkomen als wns alles uit den duim gezogen, als zou er in de verklaringen van de beschuldigden over hun ontmoetingen in het buitenland met vertegenwoordigers van de emigranten, vooral met de vertegenwoordigers der rechtsche partijen, geen woord waar zijn. Het heet dan, dat de beschuldigden alles op bevel van de G.P.Oe hebben vcrklaaru. Deze bewering is beslist onjuist. Die ont moetingen, althans een gedeelte er van, hebben wel degelijk plaats gevonden, al leen wisten noch de ómigré's, noch de slachtoffers van de G.P.Oe, dat het deze instelling was, die achter de schermen aan ■de touwtjes trok en hen als ledepoppen datgene lieten doen, wat de G-P.Oe nooajg achtte. En waar zulk een truc onmogelijk was (bijv. met Fransche en Engelsche poli tici, met Fransche generaals enz.), da<sr werd eenvoudig grove maskerade gespeeld. De mannen uit Moskou konden toch im mers niet weten, dat de persoon, met wie zii spraken, die uiterliike geliikenis met dezen of genen Franschen politicus ver toonde, in werkelijkheid slechts een agent van de G.P.Oe was, die de rol van den politicus of generaal vervulde Wij hebben aan deze mogelijkheid ge dacht reeds bij de eerste berichten over de verklaringen van de beklaagden, dat zij zoowel leiders van de emigratie als Fransche en Engelsche politici en militai ren hadden gesproken en dat dezen hun militairen en geldelijkcn steun hadden be loofd. Onder do 8 beklaagden waren er eenige, wier goede trouw en eerlijkheid buiten eiken twijfel staat. Wanneer zij nu nadrukkelijk verklaren, dat zij die en die personen hadden gesproken en van hen dit of dat vernomen, dan is het duidelijk, dat zij het slachtoffer zijn geworden van een minderwaardige maskerade, door de G.P. Oe geënsceneerd Evenzoo was het voor ons duidelijk, dat de verklaringen van deze mensehen. dat die personen geldelij- ken steun aan de samenzweerders haddon beloofd, ook waar zijn. Alleen zij wisten niet. dat al die beloften door agenten van de G.P.Oe werden gedaan. Voor ons was dat reeds toen duidelijk, maar voor een Nederlander, die gewend is aan normale toestanden, die opgegroeid is in een ge zonde politieke atmosfeer, waar wel on derlinge strijd gevoerd kan worden, maar waar dergelijke verfoeilijke gemeenheden ondenkbaar zijn, voor een Nederlander, was zoo iets zóó onbegrijpelijk, dat wij ons beperkten tot een wenk in deze rich ting. Nu Dmitriejewsky, de gewezen waar nemende gezant van de Sovjet-regeering te Stockholm, een man die een tijd lang te Moskou aan het hoofd stond van de aidee- ling van het volkscommissariaat van bui tenlandsche zaken, die de diplomatie in hot Westen leidde, nu zulk een gezaghebbende man, die de te Moskou toegepaste metho den door en door kent, openlijk met de verklaring is opgetreden, dat het geheele proces niets anders dan een minderwaar dige klucht was, dat prof. Ramzin een agent-provocateur van de G.P.Oe is, dat hij zijn collega's bij de door de G.P.Oe ge- ensceneerde samenzwering heeft betrokken en hen daarbij aan dergelijke, door .de G.P.Oe georganiseerde besprekingen met echte en gefingeerde politici en agenten, die de rol van Fransche politici, generaals enz. moesten spelen, deed deelnemen, nu achten wij het noodig onzon lezers op dezen kant van de zaak te wijzen. Voot een Nederlander is dat alles zoo vreemd, zoo onbegrijpelijk, zoo ongeloof lijk, maar toch is dat waar. Trouwens, wie zich de moeite heeft gegeven de ont hullingen van Agabekow. van Doembadze, van Besedowsky, van Larson, van Oijs- janskv, van Solomon enz. (allemaal men schen, die vroeger hooge ambtenaren van het sovjet-regime zijn geweest, zich *nn dat regime met afschuw hebben afgewend en nu een verbitterden strijd tegen dat regime voeren, te lezen, weet dat dergelijke dingen in Rusland een gewoon verschijn sel zijn. Kort geleden heeft een Duitsche journalist van den eersten rang een boek gepubliceerd, waarin hij eenige, door hem vastgestelde feiten van bolsjewistische pro vocatie (in een geval leidde die provocatie tot den dood van een Engelsche-n hoogen ambtenaar, die het slachtoffer van deze provocatie was gewoTden) in hot buiten land beschreef. Een gedeelte van de docu menten heeft hij gekregen van de Engel sche en Duitsche regeering, instellingen, die door onze lezers toch zeker als volko men betrouwbaar zullen beschouwd worden. Om den lezer eenigen kijk te geven op de provocatie-methoden van de G.P.Oe zul len wij het geval van de z.g. „Trust" vertel len. Eenige jaren geleden vernamen de lei ders van de Russische ómigré's, dat er in Rusland een machtige anti-bolsjewistische organisatie bestond, die bekend was onder den naam „Trust". Kort daarna leerden ver schillende émigré'9 de leiders dier organisa tie kennen. Het waren allemaal hooggeplaat ste intellectueelen. menschen die verschil lende gecombineerde bedrijven bestuurden (of zich voor zulke intellectueelen uitgaven). Zij vertelden, dat hun organisatie in Rus land wijd vertakt was, dat zij overal aan de grens eigen mannen hebben, dat zij eiken émigré naar Rusland kunnen brengen en hem daarna heelhuids naar het buitenland terugbrengen. Verschillende vooraanstaande intellectueelen werden het slachtoffer van deze ..Trust" Sommige leider* der émigré'? doorzagen het spel en waarschuwden do émigré's niet op de voorstellen van de ..Trust" in te gaan. Toen besloot de „Trust" het vertrouwen van de emigratie te herwin nen. Dat kon alleen bereikt worden door pp aanschouwelijke wijze aan te toonen. dat de „Trust" pen machtige antibolsjewistische or ganisatie was. De ..Trust" stelde aan den bekenden lei der der uiterst rechtsche groepen. Sjoeljgin, voor. hem naar Rusland te brengen, hem daar in staat te stellen kennis te maken met de organisatie der ..Trust" en hem daarna, terug te brengen. Sjoeljgin. die een zeer dappere man is. nam het voorstel aan. Hij sloop over de Russische grens, bezocht de belangrijkste sleden van Rusland (o n. Kiejew waar elk klein kind hem kent), voerde in den trein besprekingen met een vertegenwoordiger van de Trust", nam cleel aan een vergadering van die organisa tie en keerde naar Parijs terug. Zijn onder- 2—3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10