DE UITVERKOOP MARTENS Bijna voor niets BOSKOOP. WADDINXVEEN UIT DE RIJNSTREEK. waarvan ieder profiteert is de Groote Uitverkoop van WIJ BRENGEN SPOTKOOPJES OP ELK GEBIED SENSATIEPRIJZEN SENSATIEPRIJZEN BRANDEN. Op den Nieuwjaarsnacht werd de hulp van de brandweer te Amsterdam ingeroe pen voor een brand in de Vinkenstraat 132, waar de heer Rybel een rijwiclherstelplaats heeft. Na afloop van de Oudejaarsviering, toen de kinderen naar bed werden gebracht, zou voor de grooten nog een film vertoond worden. In de keugken was daarvoor een toestel opgesteld. Plotseling vatte de film vlam en zette den naasten omtrek in brand. Aan blusschen van het vuur viel niet te denken. In allerijl werden de kinderen door familieleden, die op bezoek waren uit hun bed gehaald. Bij de pogingen om zoo spoedig mogelijk buiten te komen brak een glasruit, waardoor de heer Rybel aan hand en hoofd werd gewond. De brandweer blusehte het vuur met vier stralen Het benedenhuis en de eerste ver dieping brandden uit. De heer Rvbel was niet verzekerd. Eergisteravond omstreeks 7 uur brak te 'Arnhem een felle uitslaande brand uit in den zaadhandel van de firma G. Lainmers in de Jan» Langstraat. Het vuur vond gro. tig voedsel in de opgeslagen voorraden, welke grootendcels verbrandden en voor de rest waardeloos werden door water schade. De Amhemsche brandweer wa* spoedig ter plaatse en tastte het vuur van verschillende zijden aan, hetgeen door de ligging van het huis zeer werd bemoeilijkt. Zij kon niet voorkomen, dat dit geheel uit brandde. De oorzaak van den brand, welke tijdens afwezigheid van den eigenaar uit brak. is niet bekend. De schade is zeer groot. Persoonlijke ongelukken kwamen niet. voor. Gisteravond omstreeks 7 uur brak, naar „de Crt." meldt, te Apeldoorn brand uit in tie Rietmeubelfabriek de Ooievaar in de Asseltschestraat. De bewoners waren afwe zig. Een voorbijganger zag vlammen uit het dak slaan en waarschuwde onmiddellijk de politie, die op haar beurt de brandweer van den brand in kennis stelde, welke dan ook spoedig ter plaatse was. Ondanks hel krach- lig optreden van de brandweer, die mdt drie slangen net vuur aantastte, werden winkel, werkplaats en bergzolder een prooi der vlammen. Tijdens den brand arriveerden de bewoners, die een bezoek bij kennissen had den afgelegd. Vermoedelijk zijn vonken uit den schoorsteen, die waarschijnlijk defect was, oorzaak van den brand. Verzeke ring dekt de schade. ERNSTIGE GASVERSTTT^TrrxTG Te Antwerpen heeft een ernstig geval van gasverstikking plaats gehad, waarbij twee Nederlanders om het leven zijn geko men. Het betreft hier de 46-jarige Frans Lambrechts en de 17-jarige Frans Govers, beiden afkomstig uit Putte (Noord-Bra bant), die voor zij zich ter ruste hebben begeven, verzuimden de gaskraan dicht te draaien met het noodlottig gevolg, dat beiden den dood vonden. PRETTIGE MENSCHEN. Blokzijl vestigt den laalsten tijd nog al eens de aandacht op zich: eerst door het beruchte voetbalverbod, daarna door een stroom van zeer scherpe beschuldigingen aan het adres van don burgemeester, die geen bcloediging erg genoeg vindt om er de justitie in to mengen Thans lezen wij in de „Mcpp. Crt." dat er meerdere zonder linge toestanden bestaan. Het blad schrijft: „Dat hel dagelijksch besluur der gemeente Blokzijl nu zoo bizonder tegemoetkomend is tegenover de pers, kunnen we helaas niet zeggen. Er wordt voor de verslaggevers nog geen stoel, laat staan een tafel beschikbaar gesteld, gelijk men dal in andere gemeenten gewoon is te doen. En het valt nu juist niet mee, om staande te stenografeeren, terwijl het notitieboekje op den rug ligt van den man, die voor je staat. We hopen, dal hier nog eens verandering in zal komen." De graaf lol het ongelukkige kleerma- kertje: „Zie je die kleeren, die mijn voor ouders droegen? En die zijn nog niet eens betaald." „Passing Show". BU1TENLANDSCH GEMENGD. MIJNSTORTING IN Z.-AFRIKA. Bij een mijn storting in het. Randgebied in Zuid-Afrika werden 12 mijnwerkers ge dood en 12 waaronder een Europeaan, zwaar gewond. BOTSING MET BANDIETEN IN NICARAGUA. Officieel wordt gemeld, dat in het ge- borgte van Nicaragua een heftige schermut seling heeft plaats gehad tusschen bandie ten en Amerikaansche matrozen. Acht ma trozen werden daarbij gedood cn twee zwaar gewond. TEGEN DE WARENHUIZEN- Brunswijk en Thüringcn, waar de natio- naal-socialist-eD de eerste viool in de re geering spelen, hebben beide een paar hon derd opcenten op de bedrijfsbelasting ge legd voor de groote warenhuizen en hun filialen. De bond van warenhuizen is tegen deze verordeningen opgekomen bij het admini stratief gerechtshof en voert aan dat ze in strijd zijn met de rijkswetten. BEPERKING VAN SENSATIEBERICHTEN. De Chineesche regeering heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij aan de dagbladen wordt voorgeschreven, welke berichten over misdrijven van uileenloopenderi izri zij mogen publiceeren. Do regcering grondt dit decreet op haar overtuiging, dat het uitvoerig afschilderen van allerlei misdaden in de pers zwakke karakters tot navolging blijkt te nopen. DORPSBRAND. Jn een dorp bij Darlau in hel Zwilser- sc'he kanton St. Gallen is brand uitgebroken, welke door den sterken wind zich snel uit breidde. Zeven huizen zijn gedeeltelijk door hel vuur vernield. Tien gezinnen zijn dak loos geworden. Een historisch gebouw uit de zeventiende eeuw is geheel vernield. EEN RECORD. AARLANDERVEEN. Tot ouderlingen en diaken der Ned. Herv. Kerk werden herkozen de heeren K. v. d. Steeg en C. P. Walraven. De gymnastiekvereniging „Turnlust" alhier heeft tot haar nieuwen directeur be noemd de heer J Lodder van Zwammer- dam. Hel Fransche dorpje Sainte-Colombe, van 127 inwoners j? houder van een eigenaardig record voor 1930 De afdeeling Burgerlijke Stand is n.L. totaal nutteloos geweest. Geen pnkele ge boorte, overlijden, 'huwelijk, scheiding of verhuizing is aangegeven, NIEUWJAARSNACHT TE BERLITN. Nieuwjaarsnacht zijn Ie Berlijn ui totaal 383 arrestaties verricht. Het betrof in dc meeste gevallen vechtpartijen, vernieling, huisvredebreuk, openbare dronkenschap en incidenten van politieken aard. Tegen vier uur 's morgens werd in N.O. Berlijn een 23-jarige jongeman bij een schietpartij door een schot in de buik en een 29-jarige bankbeambte door een schol in het hoofd ernstig gewond Zij zijn naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij kort na aankomst zijn overleden. In een lokaal te Neukoelln is om een uur I een ernstige vechtpartij ontslaan, waarbij vijf personen door de politie moesten wor- i den gearresteerd. In Noord-Berlijn heeft een vechtpartij plaats gehad tusschen een groep Nationaal Socialisten en Communisten. De politie heeft de orde hersteld. Zes personen werden gearresteerd. De Berlijnsche brandweer heeft Nieuw jaarsnacht zeer veel te doen gehad. Ver schillende branden moesten worden ge- bluscht, terwijl de brandweer ook talrijke malen noodeloos werd gealarmeerd. Bij eenige aulo-bolsingen werd de brandweer eveneens gealarmeerd. De brandweer moest bovendien in vijf gevallen voor gasvergif tigingen ingrijpen. TACK DIAMOND HERSTELD. Dc ongekroonde koning van dc New- Yorksche onderwereld Jack Diamond is van zijn verwondingen hersteld en heeft het ziekenhuis als gpnezen verlaten. LANDEIGENAAR VERMOORD. Freiberr von Maltzahn, die op 't kasteel Grubenhagen bij Malchin woonde cn tot een oud adellijk geslacht uit Mecklenburg behoorde, is door den schaapherder Jakobi, die op zijn landgoed werkzaam was, na een hefige woordenwisseling met een mes aangevallen en door steken in nek en rug zóó zwaar gewond, dat hij vrijwel direct den geest. gaf. Toen dc gendarmes Jakobi wilden ar resteeren. loste deze verscheiden schoten in hun richting, maar deze troffen *gev& doel Daarna werd Jakobi overmand cn naar de gevangenis te Giistrow overge bracht. ALPINISTEN VERONGELUKT. Bij Innsbrück is een toerist uit Keulen in een snecuwlawinc, die hem overviel bij de bestijging van de Finsterer Seeèn, ver ongelukt. Een van zijn begeleiders werd eveneens bedolven, dooh kon nog gered worden. In een ander gedeelte van het gebergte werd een achttal scholieren uit Inn^briick door een lawine overvallen. Twee jongelui werden in de diepte meegesleurd en onde/ do sneeuw bedolven. Een van hen kon wor den gered: de andere werd gedood. NIEUWE VLUCHT VAN AMY JOHNSON. De bekende Engelsche aviatrice Amy Johnson is gistermorgen om 10.40 onver wacht van het Edgware vliegveld opgeste gen voor een solo-vlucht naar China via Siberië. Zij vliegt in dc witte Gypsy Moth, die haar geschonken werd na afloop van haar gedenkwaardige vlucht naar Austra lië. In antwoord op de vraag hoe lang zij over den voorgenomen tocht denkt te doen. antwoordde zij, dat zij zulks niet wist. maar dat zij in elk geval geen haast zou j maken. ALPHEN. Aanrijding. Gisteravond wilden twee autobestuurders, waarvan de een kwam uit de richting Lei don en de andere uit de richting Utrecht, op de Hofbrug, wat natuurlijk een onmo gelijkheid is, elkaar te gelijk passeereu. Gevolg natuurlijk een aanrijding waarbij beide wagens werden beschadigd. Na eenig oponthoud en reparatie maakten beiden zich ijlings uit de voeten, wat zeer wen- schel ijk was ter voorkoming van een pro ces-verbaal voor het verkeer in gevaar brengen. Afscheid de heer J. Hengeveld. Na een afscheid van het college var. B en W. nam de heer J. Hengeveld Woens dagmorgen in tegenwoordigheid van den directeur van gemeentewerken Ir. Waarden burg, de gemeente-opzichters en het ge meen teper9oneei wegens het bereiken van den G5-jarigen leeftijdgrens officieel afscheid nu hij den gemeentedienst als gepensioneerd directeur van de begraafplaatsen en open bare gebouwen met pensioen ging verlaten. Als zijn opvolger werd aangewezen de ge meente-opzichter van Openbare wegen de heer B. Snel De heer Hengeveld die vroeger eerst de functie als architect der gemeente Oudshoorn heeft vervuld en bij de annexatie der 3 gemeenten tot bovenvermelde functie werd benoemd, heeft de gemeente pl.m. 27 jaar gediend. In den op Nieuwjaarsmorgen gehouden godsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk, Julianastraat had de bevestiging plaats van de herkozen ouderlingen de heeren W. Ver hagen, L. van Wouw en de diaken de heer C. A Bos. Aan liet jaarverslag van de St. Josepli- voreeniging onlleenen wij het navolgende. Blijkens bet financieel verslag kon het af- geloopen boekjaar worden afgesloten met een batig saldo van f 336.44. Bovendien mocht de vereeniging zich verheugen in het toetreden van 19 nieuwe leden, terwijl ook het ziekenfonds zich in een gunstige toestand mag verheugen, alhoewel de lasten steeds hooger worden. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. terugontvangen >n de 2e helft der maand December 1930. Brieven binnenland: Veka, Insulinde- straat Amsterdam (geweigerd wegens port) Bureau Nieuwe Haarlemsche Courant, Nassaulaan 40 Haarlem, id. Briefkaarten binnenland: J. P. Zints, v. Ostadestraat 21, Alphen a. d. Rijn. onbe kend adres. G. de Leeuw. 2e Ooster parkstraat 2e étage Amsterdam, onbekend. G. Stapper Riemmens, Wieringsche- straat 301, Schevcningen, onbek Een briefkaart zonder adres. Tot ouderling bij dc Ned. Herv. Kerk Oudshoornscheweg werd herkozen de heer E. van Rouwendal cn tot diaken de heer H. Taberne RECLAME. 6617 Haarl.straat 245 - Nieuwe Rijn 58 Cassa Dameshemden 39 Cassa Damesnachthemden 98 Crème Damescamisoles 29 Gekl. Damesonderjurken Cassa Damespantalons Geel katoen hemden Mans en Vrouwen Geel keper broeken Mans en Vrouwen Ontbijtlakens gekl. rand Kussensloopen flinke maat Damesjasschorten eflen Flanellen Damesnachthemden 69 49 79 79 39 29 138 138 Geel keper 13^ Oogjes voor luiers Il£ Zachte witte flanelIli Grijs molton I6J? Brab bont 105 c.m. br. 33 Japonstoften moeten weg voor 19 Zijden dameskousen 49 Gemolt. damesonderjurken 98 Jaeger Heerenpantalons 79 Flanellen Onderjurken effen kleuren 09 Wollen babycapes van 4.95 voor 248 Restanten, Verschoten en iets vuil geworden artikelen BOSKOOP. Bij de politie te dezer plaatse is aan gifte gedaan, dat bij niet minder dan vier bewoners van den Voorweg de rijwielen zijn gestolen. Vermist worden drie heeren en een damesrijwiel. Abonnementen en advertentiën kunnen vanaf heden worden opge geven aan den Heer J. C. BLAZER, Emmakade 28, alhier. LEIDERDORP. GEMEENTERAAD. Een onbelangrijke agenda. De raad kwam in openbare verg. bijeen. Burgemeester Brug opende de vergadering met gebed. De Secretaris kreeg hierna gelegenheid de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat de nieuwe straat de naam zal ontvangen van „Koning straat." Daarna werden gelezen: een drietal comp- tabiliteitsbesluiten; een proces-verbaal van kasopneming. waaruit blijkt, dat in kas aanwezig is een bedrag van f. 1649.58. een verzoek van het Alg. Nederlandsch Verbond, welke strijdt tegen het gebruik van vreemde namen Cb.v op huizen Casa Cara Inter Nos. enz., deze Bond meent, dat hel alge meen Nederlandsch belang hierdoor wordt geschaad en wil het gebruik van vreemde namen belasten; een besluit van de goed keuring van de Rekening Courant-overeen komst. welke stukken alle. met nog eenige andere, voor .kennisgeving worden aange nomen. een verzoek van de Vereeniging ..Helpt Elkaar" om subsidie voor het 'aar 1931 een bedrag van f 40.is voor dat jaar op de begrooting uitgetrokken: een adres van de bewoners van den Van der Valk Boumanweg, waarin wordt verzocht om meerdere verlichting op genoemden weg. B. en W. vragen machtiging om. waar noodig. de verlichting uit te breiden, door bijplaatsing van eenige lantaarns of een enkele lantaarn 's nachts te laten door branden Trouwens in deze lichte-maan- periode zullen, als proef, de lantaarns blijven branden, dit laatste geldt voor de geheele gemeente Deze machtiging weed verleend. Daarna deelde de Voorzitter mede de uit slag van dc verhuring der gemeente-lande- rijen, welke reeds gepubliceerd werd. B. en W. achten deze inschrijving onvoldoende en stellen na eenige bespreking voor: het land niet te gunnen aan de inschrijvers: de ver- hu ringsvoonvaarden opnieuw vast te stellen en het land onderhands te verhuren voor den tijd van een jaar aan den heer P. Vromesteijn. De Raad vindt dit de beste oplossing, zoodal dit voorstel werd aange nomen. Het ophalen van asch en vuilnis wordt voor een jaar onderhand® aanbesteed aan M C van den Ing die in het afgeloopen kwartaal het werk zonder aanmerking heeft verricht, tegen een bpdrag van f. 468. Hierna worden eenige kleine redactie wijzigingen in de schoolgeldverordening aangebracht. Voorts stellen B en W voor den ge meente-werkman, die elk jaar een grati ficatie geniet van f. 25.een kindertoeslag toe te kennen van f 25.per kind. be ginnende met het derde kind. De gratifi catie vervalt dan. Voor dit jaar wordt ze echter nog verleend. De heer Klaver stelt voor. voor ieder kind f. 25.te geven, het geen dan in dit geval zou worden een be drag van f. 125.Door het voorstel van B en W zal hij een toeslag ontvangen van f. 75.Het voorstel van den heer Klaver vindt geen bijval; het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Dc heer Kla ver vraagt of de rechtspositie, zooal? de diensturen en verloftijden van den ge meente-werkman nog niet is vastgesteld. De Voorzitter zegt toe. dat dit binnenkort aan d? orde komt Met algemeene stemmen wordt Dr. J. T. Persant Snoep benoemd als geneesheer voor de vaccinatie in 1931. Ter vervulling der vacature, ontslaan door het vertrek van Mevrouw Mondt, werd als lid van de Commissie tol Wering vap Schoolverzuim benoemd Mev? Persant Snoep. Vervolgen^ wordt met algemeene stemmen de heer 1 B. Blnnken^loin. hoofd van de Openbare Lagere School, herkozen als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Eenige pensioengrondsla gen weiden vastgesteld. Hierna ging de Raad in geheime zitting over Na heropening deelde de voorzitter mede, dal een viertal brieven zijn ingekomen van personen, reclameerende tegen de straat- en lichlbelasting. Deze personen kunnen gedeeltelijk teruggave ontvangen, wegen® verkeerde classificatie. Aldus besloten; het adres van de commissie van Beheer van de Geref. Kerk wordt echter met algemeene stemmen afgewezen Vervolgens werden eenige wijzigingen in dp begrooting 1930 aangebracht Bii de rondvraag vroeg de heer Klaver of B cn W. in overweging willen nemen of hei niel mogelijk zou zijn. dat georgani seerde werkloozen die trekkende zijn. ge durende die periode ook te werk worden ge steld bij de werkverschaffing, zoodat ze dan slechts drin dagen in de week uit de kas trekken, waardoor zij langer trekkende kun nen blijven. Een zoodanige regeling wordt ook te Zoeterwoude toegepast. De Voorzitter antwoordde dat B en W zullen ^v-rwegen of dit mogelijk is Hierna werd besloten van gemeentewege voor den Rurgemeesler -en ambtsketen be schikbaar 'e stellen De Voorzitter slool dan de vergadering met een woord van dank aan de raads leden voor de prettige samenwerking; steeds heeft een aangename toon in de vergade ringen geheerscht. Met dank kan op het af geloopen jaar worden teruggezien. Spr. hoopte, dat voor Leiderdorp het jaar 193L in het teeken van bloei en voorspoed moge staan' Beroep aangenomen. Het beroep naar de Ned Herv. Kerk al- bier is door Ds. G. J. Streeder te Heinen- oord aangenomen. TER-AAR. Verkeersongeval. Nabij do oude 9laohtslal, langs het Aar kanaal, werd een personen-Ford uit Bos koop aangereden door een passeerende vrachtauto Het Ford je, dat met bloemen geladen was, plompte in het Aarkanaal waarin het geheel verdween. De bestuur der kon zich in veiligheid brengen. Hoewel de vrachtwagen er hard van door ging, is de politie den bestuurder op het spoor gekomen, omdat iemand gelegenheid had nummer en letter op te nemen. Pas op met vmirwerk! Bij het afsteken van vuurwerk, ter ge legenheid van dc jaarwisseling, raapte G. van der Haven Azn. een z.g, donderbus op die naar hij meende, reeds uitgebrand was. Plotseling echter ontplofte het voorwerp, waarbij hij de inhoud in het gelaat kreeg. Dr. L. verleende eerste hulp. I-Iet bleek noodzakelijk van der H te doen overbrengen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Burgerlijke stand. Geboren: Francina. dochter van P. Wijfje en J. Schalkwijk Johanna .Maria, d van J van der Hoorn en D. M. Vermeulen. Overleden: A van Hameren, 80 jaar, wedn. van E. Pecht. Gevestigd: C. van Eijk van Boskoop M J Breedveld van Alphen a. d. Rijn Vertrokken: H. Rijnsburger naar Wad- dinxveen M. Verkaik naar Lopik Chr. Esveld naar Boskoop H .1. den Hartog naar Alphen G. Verboom naar Alphen M C A. Omzigt naar Wouw. Abonnementen en advertentiën kunnen vanaf heden worden opge geven aan den Heer M. VAN DER STELT, Zuidkade 88, alhier. ZEVENHOVEN. Geref. Kerk. Door de heeren C. van Baren en J van Vliet is de benoeming tot ouderling en diaken der Geref. Kerk alhier aangenomen. ZWAMMERDAM. Auto te water gereden. Op Oudejaarsavond is een huurauto welke met een familie naar Amsterdam op weg was bij hel passeeren van een vrachtauto op den Ziondeweg in een sloot gereden Mei een nat pak en cr.kele snij- wonden kwamen de inzittenden er goed af. 2—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6