De Handelspolitiek 7<L*e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Januari 1931 Tweede Blad No. 21715 Een artikel van Minister BE LAERTS VAN BLOKLAND GEMENGD NIEUWS. GEEN ONNOOD1G LAWAAI S.V.P. Door de Amslerdamsche politie zijn aan bestuur ders van motorrijtuigen circulaires uitgereikt, waarin wordt medegedeeld, signalen, te geven, indien zulks nocdig is, doch meer ook niet. Dus geen overbodig gebruik van geluidssignalen. NIEUWJAAR IN ST. MORITZ. Voeten dik ligt de sneeuw en zoo spoedig het dag is zijn de toeristen al op 't pad, om niets van den schoonen morgen te verliezen. Op den achtergrond de scheeve toren van St. Moritz. EEN KONINKLIJKE NIEUWJAARSWEN SCH H. K. H. Prinses Juliana ging giste ren bij H M. dc Koningin TOLLEN OPRUIMING - Steeds meer tollen verdwijnen. Op Nieuwjaarsdag heeft men Moeder haar opwachting maken om haar wenschen voor het nieuwe jaar aa nte bieden. De Prinses verlaat Zaandam onder enorme belangstelling oen Zaandijker tol begraven, daar deze werd het bezoek het paleis van H. M. de Koningin-Moeder te 's-Gra venhage. opgeheven. Hoe druk het des middags aan den tol was. na Minister Beelaerts van Blokland Y "Fran'M- publiceert aldus het y aderLand" een serie arbilkelen, geschre den door de ministers van buitenlandsohe zaken van Nederland, Hongarije, Denemar ken en Finland en opent met het artikel van Jhr Beelaerts van Blokland. In dit artikel j, v\ orauf Holland Wert legt", wordt een korte inleidende schets van de economische ontwikkeling van Nederland gegeven op hel groote. sterk ontwikkelde economisch gebied om het Nederlandsch-Relgische havencom plex der dne wereldhavens- Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen. Een gezonde op vatting der economie, zegt onze minister, schijnt te eischen dat deze belangrijke eco nomische basis in een rustigen en liberalen 'handelspolitieken geest wordt beheersciht. Wat de Nederlandsche politiek aangaat, deze is geheel in overeenstemming met de verst gaande eischen, die men in dit opzicht kan stellen. Ik noem de volgende punten: 1. De invoer is zeer matig belast door een tarief, dat het laagste ter wereld is. 2 Het principe onzer handelspolitiek is verder, dat wij niet discrimineeren, en van discriminaties tegen ons niets willen weten, en niet verlangen, dat ons voordeelen wor den toegestaan, die niet ook anderen op grond der meest begunstiging genieten 3. Wij 'beschikken over aanvals- nodh over verdedigingswapens en willen met onze be sprekingen met andere landen, België en Scandinavië slechts het bepalen van ge meenschappelijke richtlijnen, de bevorde ring van gezonde principes, en de uitoefe ning van moreele invloeden bereiken. 4. Wij sluiten ons aan bij alle pogingen in Genève om op mulitilaileraile wijze de oplossing van internationale verwikkelin gen te bereiken. Doze politiek is in overeenstemming met onze taak in de wereldeconomie en met onze belangen. In dit opzicht zijn wij in ons land allen van gelijke opvatting, maar er zijn veel klachten over maatregelen, door andere regeeringen genomen, die ons de voortzetting van onze politiek moeilijk ma ken, en de vraag rechtvaardigen of het nht noodzakelijk is om wegen en middelen te vinden, die het ons mogelijk maken om anderen ten opzichte van ons weer in de goede banen terug te brengen. Op dezen wensch ga ik niet in, maar ik zou willen probeeren duidelijk te maken wa't wij van anderen verlangen. Wij wenschen ten eerste, dat men het be lang van het buitenland bij de voortzetting van onze politiek erkent. Woorden zijn in drt opzicht niet voldoende, wij zouden gaarne daden zien. Aan den eenen kant daden in dien geest, dat men geen maatregelen neemt, die in het bijzonder schade aan onze belangen toebrengen, en tegen welke wij ons niet kunnen verdedigen, omdat wij, zooals ge zegd, niet over wapens beschikken. Wij mee non verder het redht te hebben op daden in meer positieven zin, en wel zoo, dat men ons, als daartoe gelegenheid bestaat, met het oog op onze zeer bijzondere positie en politiek, la riefre ringing en toeslaat, en wel zonder gebruik te maken van het do ut des. Wij wenschen kort en goed, dat men in erkenning van onze taak als handelspoli tieke beschermer der Noordzeebasis en de manier waarop wij deze taak vervullen, de geheele do ut des gedadhte op zij zet en met ons onderhandelt over tegenmoetko- mende maatregelen, die ons het vervullen van onze taak gemakkelijker maken. Men kan dit doen door middel van bilaterale verdragen, die later door een multilateraal verdrag kunnen worden vervangen. Men kan ook probeeren het doel direct op mul tilaterale wijze te bereiken. Methode en mid delen zijn ons in dit opzicht onverschillig. Als maar iets geschiedt, en wel spoedig. Verder wil ik dan wijzen op het vraag stuk der meeslibegunstiging. waarop onze handelspolitaek berust. Het loyale gebruik van dit principe is dus voor ons van het allergrootste belang. Het systeem der in voercontingenten verwerpen wij beslist. In het bizonder als het tot niet proporbioneele verdeelnng der contingenten voert of leidt. 2oo ook verwerpen wij de mebhode der special iseeringen met beslistheid in alle ge vallen, waarin zij een omzeiling van de meesbbegunstigingsclausule beteekenen Te genmaatregelen tegen dumping door regee- ringsmaaitregelen, veroordeelen wij in prin cipe noch als het recht daartoe door ver drag is 'voorbehouden in de practijk. Aan den anderen kant verwerpen wij echter maatregelen tegen invoer tot goedkoope, maar op normale wijze berekende prijzen als een dooit» rekang der meest begunsti gingsclausule. Mijn betoog is zeer algemeen gehouden Dat is bij de tegenwoordige toestanden be grijpelijk. Het zijn algemeene kwesties die i'k bespreek, hun omvang is van Euro- peesch belang Vooraanstaande vertegen woordigers van andere landen zouden het als een nationaal ongeluk beschouwen, als Engeland, Holland en Denèmaiken hun tegenwoordige politiek zouden opgeven. Wat Nederland aangaat, zou ik willen antwoorden, dat bij ons au fond iedereen niets liever wél dan vasthouden aan de oude .politiek. Het wordt de hoogste tijd, dait men inziet hoezeer men het in eigen hand heeft, ons de voortzetting van onze tegenwoordige politiek gemakkelijk te ma ken. Daarvoor zijn maatregelen noodig, waarover men met ons praotischerwijs mis schien zou kunnen onderhandelen. Wan neer dit niet de wederinsohakeling van de do ut des gedachte tengevolge heeft. Men heeft nu woorden genoeg gewisseld, in het bizonder in Genève. Wij zouden daden willen zien. Er moet ten slotte verziende, d.w.z. ver in de wereld en in de toekomst kijkende polibiek gedreven worden. Er moet in economisch en en moreelen zin eindelijk recht geschieden. (E^muss einmal in wirtschaftlichem und moralischem Sinne Recht geschehen DE ZAANDIJKER TOL OPGEHEVEN. Groote feestelijkheden. In den nacht van Woensdag op Donder dag is de Zaandijkertol op gloneuse wijze opgeheven. Duizenden mensclien waren te middernaent getuige van den inzet der feestelijkheden, die de Zaansche Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer ter gele genheid van de opheffing van den tol had georganiseerd. Te klokslag 12 uur werd de boom geopend en passeerde de eerste auto mobilist, de heer Vermeer uit Velsen den thans tolvrijen weg. Tegen half een, het tijdstip, waarop door de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een grootsch vuur werk zou worden afgestoken, was het op den weg zoo druk, dat het verkeer geheel vastliep. Een lange file auto's stond aan beide zijden van den thans opgeheven tol en door de groote menigte, die op de beem was, was er geen beweging in te brengen. Het duurde ongeveer een uur, voordat de talrijke politie, die ter plaatse aanwezig was, er in slaagde het verkeer weer te re gelen. Te half één werd het grootsche vuur werk, door de V.V.V. georganiseerd, afge stoken. Het duurde drie kwartier. Met ge weldige kanonschoten werd de geheele Zaanstreek verwittigd van de opheffing van den tol. Op Nieuwjaarsdag vond in den middag een optocht van auto's plaats door de geheele Zaanstreek, waarin o.a. een alegorische voorstelling van den Zaan dijker tol en zijn opheffing werd meege voerd. Er was zeer veel publiek op de been. o OP DE TRAM VAN ZITN PORTEFEUILLE BEROOFD. Een verlies van bijna 100.000 francs. Een Antwerpsch diamantkoopman, die te Amsterdam vertoefde en op reis was naar Berlijn, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij beroofd zou zijn van een groot bedrag aan diamanten en geld. Hij kwam met lijn 8 naar het Centraal Station en daar aangekomen bemerkte hij, dat zijn portefeuille was verdwenen. Hij vermoedt, dat hij het slachtoffer is geworden van een paar zakkenrollers, die zijn jas hebben opengesneden. De waarde van het verdwe nen geld en de diamanten en andere bijouterieën wordt door den aangever ge schat op een bedrag van frs. 90.000. De man is intusschen alweer naai' Antwerjien vertrokken. o NIEUWE RELLETTES TE HAARLEM. Eergisteren wilden de werkloozen to Haarlem opnieuw demonstreeren op de Groote Markt en in de aangrenzende stra ten. De politie maande geregeld tot door- loopen aan, doch toen daar geen gevolg aan werd gegeven, moest zij op de Groote Markt de demonstranten uiteen slaan. Daarbij zakte het communistisch raads lid Overstegen ineen. Hij werd in een buis aan de Groote Houtstraat binnengedragen en vandaar per zieken-auto na^r het St. Elisabethsgasthuis gebracht. Hier bleek dat hij geen lichamelijk letsel had beko men, zoodat hij onmiddellijk weermnaar huis kon gaan. De politie ontkent ten stelligste dat O. bij de charge is geraakt en is van oordeel, dat hij slechts van schrik is flauw gevallen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5