71ste Jaargang VRIJDAG 2 JANUARI 1931 No. 21715 0FFIC1EELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BINNENUND. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT ij Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weet f 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, da/t door hen vergunning is verleend aan D. Kuiper en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij in het perceel Oude Rijn No. 88. kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. Nis 2868 en 2869. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2 Januari 1931. 6656 AFSCHEID VAN DEN HEER T. A. VERHOOG. Na rnim 30-jarigen gemeentedienst. Woensdagmiddag heeft, na een dertig jarige ambtsvervulling de heer J. A. Ver hoog in het bureau op de Breestraat, af scheid genomen als hoofdopzichter van gemeentewerken, in tegenwoordigheid van het geheele ambtenarencorps. De heer Verhoog werd namens allen toe gesproken door den directeur van gemeente werken, den heer ïr. A. M. de Blauw, die er op wees dat de heer Verhoog steeds een ambtenaar geweest is in de goede beteeke- nis van het woord. Hij had een hooge op vatting van zijn plicht, was een man uit één stuk, onkreukbaar, bekwaam en met een practische kijk op zaken. Lange jaren was hij de rechterhand van den directeur en diens eerste adviseur. Steeds bleek zijn advies goed te zijn. Door de reorganisatie van den dienst zijn later hoogere ambtenaren lusschen hem en den directeur ingeschoven. Dat heeft hem wel eens verdroten, zooals spr. meent te weten, maar al spoedig heeft hij zich bij den nieuwen gang van zaken neergelegd en al was hij dan niet meer de rechterhand van den directeur, hij is toch gebleven diens goede linkerhand. Als chef zegt spr. den heer Verhoog dank voor de goede diensten aan gemeentewerken bewezen. Namens de ambtenaren biedt spr. ten slotte een eigenaardig geschenk aan, n.m.l. een rijwiel. Het doet ons weldadig aan, aldus spr., dat gij nog de noodige vitaliteit bezit om een dergelijk geschenk te verlangen. Onder aanbieding voorts van een oorkonde bij het rijwiel neemt spr. afscheid waarbij hij de wensch uitspreekt dat de heer Ver hoog met vrouw en kinderen nog een rus- tigen ouden dag zal mogen genieten. De heer Verhoog sprak daarna een woord van dank en hij deed dat, zooals hij op merkte, in het besef van zijn groote tekort komingen. Dertig jaar heeft hij de ge meente gediend en hij heeft dat steeds ge daan met lust en ambitie. Er is veel in die dertig jaar gebeurd Het werk was veel en velerlei, maar als hij er op terug ziet dan moet hij toch denken aan het gezang dat op dezen dag door velen gezongen zal wor den: Uren, dagen, maanden, jaren vliegen als een schaduw heen. Dat geldt ook voor spr. God moge hem vergeven alles wai hij verkeerd heeft gedaan. Hij vraagt ook den directeur vergeving voor zijn misslagen. Toen de reorganisatie kwam is hij in op stand geweest, maar hij ziet nu wel in daarmee verkeerd gedaan te hebben. Spr. heeft overigens steeds met plezier gewerkt. Het doet hem dan ook genoegen dat hij in de vergadering van B en W. hartelijk is toegesproken en dat hij bij dit college op rechte waardeering heeft gevonden. Spr. dankt voor de vriendelijke woorden van den directeur en den bijval der ambtenaren en «preekt den wensch uit dat de directeur met de ambtenaren nog langen tijd zal mogen voortwerken aan den opbouw van onze góede stad. Spr. spreekt enkele personen nog in het bijzonder toe, o.a den heer de Goedere, die zijn plaats zal innemen, het welk hem groot genoegen doet en spreekt tenslotte, na nog voor het geschenk bedankt te hebben den wensch uit dat het allen goed zal gaan. Men bleef daarna nog eenigen tijd gezel lig bijeen waarbij nog menig woord van Ihart tot hart gesproken werd. 25-TARIG TUBILEUM VAN DEN HEER H- ZUNDERMAN. In hniselijken kring werd gisteren de 25- jarige ambtsvervulling van den heer H. Zunderman, chef instrumentmaker bij de Sterrewacht alhier herdacht In de met vele bloemstukken versierde huiskamer kwamen vrienden en bekenden den jubilaris de hand drukken. GOUDEN TUBILEUM VAN DEN HEER ROSIER. Huldiging door het secrtarie-personeel. In tegenwoordigheid van een groot aantal ambtenaren, waaronder verschillende hoof den van takken van dienst en het geheele secretarie-personeel is hedenmorgen in de kamer van B. en W. de heer F. G. Rosier, chef van de afdeeling Alg Zaken gehuldigd in verband met zijn 50-jang jubileum in ge meentedienst. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote, kinderen en kleinkinderen was binnengeleid en een der dames aan mevr. Rosier een bou quet anjelieren had aangeboden, voerde na mens alle ambtenaren en beambten de secretaris, mr. dr. G. E. van Strijen het woord. Deze wees erop, hoe het personeel er prijs op had gesteld den heer Rosier te huldigen in het gebouw, waarin hij dagelijks werkzaam is. al had het dat ook liever gedaan in het oude, helaas verbrande Stadhuis. Het voel de. van hoog tot laag, de behoefte, aldus spr om u te huldigen op dit zeldzaam jubi leum. En dat is geen wonder. Vijftig jaar lang, hebt ge u niet alleen een uiterst be kwaam. ijverig en nauwgezet ambtenaar betoond, maar ook een buitengewoon hulp vaardig en vriendelijk man, iemand die onder alle omstandigheden vatbaar is voor welwillendheid. Dat laatste is nog pas bewezen doordat ge uw voornemen op dezen dag u niet te laten bejubelen hebt willen laten varen, toen we gewezen hebben op het bijzondere karakter van dit jubileum. Het ware zondigen tegenover de gemeente haar niet in staat te stellen u op dezen dag te komen gelukwenschen, Uw alom bekende bekwaamheid, ijver en nauwgezetheid is eenigen tijd geleden van hooger hand erkend door uw benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Al kwam die benoeming volgens velen te laat, in dit geval kwam ze te vroeg, want het was spr. veel aangenamer geweest daarvan thans mededeeling 1e kunnen doen. Maar uit on dervinding, aldus spr., weet u, dat ze met die zaken in Den Haag nogal eigenaardig om springen. Uitvoerig wijdde spr. daarna uit over de groote vriendelijkheid van den heer Rosier; een eigenschap, die uit zijn innerlijk voort komt en die spr 25 jaar geleden reeds heeft getroffen, toen hij met hem kennis maakte. Ook uw collega's hebben zich altijd mogen verheugen in uw vriendschap, welke zich vaak tot den familiekring uitstrekte. Spr» besloot met den heer Rosier toe te wenschen. dat hij nog vele jaren voor de zijnen gespaard mag blijven en dat de ge meente nog vele jaren van zijn gewaardeer de kundigheden en adviezen zal mogen pro- fileeren en dat hij zijn werk met evenveel opgewektheid en in dezelfde gezondheid zal mogen verrichten als totdusverre. Want, zoo zeide de heer van Strijen ambtenaren zoo als u. zijn moeilijk te vervangen. Tenslotte bood spr namens de ambtenaren een fraaie staande klok aan, geleverd door de firma Wassenaar, vergezeld van een door de firma Groen vervaardigd album met de namen der deelnemers. Namens de ambtenaren van de afdeeling Alg Zaken, dankte de heer C J van der Lelie voor den vriendschappelijken omgang, de buitengewoon prettige samenwerking en zijn groote mate van collegialiteit en huma niteit. Ook persoonlijk dankte spr. voor de gedurende 25 jaar ondervonden vriendschap. De heer Rosier dankte vervolgens voor de vriendelijke woorden en het mooi geschenk, dat hem zal herinneren aan den tijd, die voortgaat naar het oogenblik, dal hij zijn functie zal neerleggen Dat zal spr doen met een bedroefd hart. want hij heeft aan zijn werkkring de meest aangename herinnerin gen vooral aan de laatste 25 jaar Den heer van Strijen dankte spr. op zijn beurt voor de prettige samenwerking even als de ambtenaren zijner afdeeling. welke ondanks alle veranderingen steeds is geble ven de centrale afdeeling der gemeentelijke administratie, de koker, waardoor alle? heen gaat. De heer Rosier besloot met den wensch. dal hij nog eenigen lijd in het belang der ge meente werkzaam zal mogen zijn. WERKLOOZEN- DEMONSTRATIE. Woensdagmiddag heeft een stoet werk- loozen blijkbaar door de communisten bij eengeroepen, een demonstratieve wandeling door de stad gemaakt, tengevolge waarvan het verkeer op de Breestraat eenige stag natie ondervond. Er werd o.a. getrokken langs de woningen van den burgemeester, en de wethouders Reimeringer, Goslinga en Splinter aan het Rapenburg, Breestraat en Hooigracht. Er was een sterke Dolitiemacht aanwezig. Alles is kalm verloop en. Een paar maal werd geschreeuwd van „honger", doch dit geroep werd terstond uit eigen gelederen den kop ingedrukt. LEIDSCHE SPAARBANK. Bq de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Dec. 1930) ingelegd f. 461.532.50 en terugbetaald f. 390.911.83; 159 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 92 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 18.891 inleggers, inclu sief 1.451 deelnemers aan den Afhaaldienst, bedroeg einde December f. 9.038.069.11 (in clusief rente over 1930). In 4.851 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 11.149.50 ontvangen HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Firma Gebrs. Swanenburg, Oude Rijn 3a, Leiden Grossierderij in fruit en Spaansche fruit. Wijziging handelsnaam thans: Firma Gebrs Swanenburg en Zonen. Nederlandsche Theater-Exploitatie-Maat schappij, Stationsweg 19, Leiden Uittredend Commissaris A. de Goede, Voorburg. Uit tredend Directeur- R Uges JrLeiden. Nieuwe Directeur- A de Goede, (zich noe mende en schrijvende Uges), Rotterdam. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG". De straatbelasting. Bovengenoemde Bouwvereeniiging moet aan straatbel asting betalen een bedrag van ongeveer f. 2680. Het bestuur heef't getracht dit bedrag bijeen te krijgen zonder tot huur verhooging over te gaan, overtuigd als het is, dat de tijden thans voor vele bewo ners er met naar zijn daartoe over te gaan. Het bestuur is daar evenwel niet in geslaagd en hot is genoodzaakt de huren van sommige huizen te verhoogen. Deze verhooging bedraagt voor bouwblok I (Alexanderstraat enzD f. 0.15 p. week; bouw blok II (Molenstraat enz.) f. 0.15 per week; bouwblok II lste gedeelte (De Genestet9tr.) f. 0.15 per week, 2de gedeelte en 3de gedeelte f. 0.10 per week, terwijl het vierde gedeelte van dit bouwblok niet verhoogd wordt Dit laatste vindt zijn oorzaak daarin, dat den bewoners van dit vierde gedeelte officieus in de toekomst een huurverlaging is toege zegd. Tot deze huurverlaging wordt nu niet overgegaan, doch daartegenover staat dat er geen huurverhooging wegens straatbel ast mg behoeft te worden betaald, dus dat practisch wel degelijk van huurverlaging kan worden gespróken. Het vierde bouwblok (Marnixstraat enz) wordt verhoogd met 10 cenits, terwijl 4 bovenwoningen van dit bouwblok met 5 cts per week worden verhoogd. Door deze huurverhooging wordt de straat belasting nog niet in haar geheel opge bracht. Het bestuur zal evenwel met ernst trachten het nog resteerende bedrag aange vuld te krijgen door zoo zudnig mogelijk be heer der Vereeniging. Deze vérhooging is ingegaan met ingang van 1 Januari 1931. GEVONDEN VOORWERPEN. Handschoenen, huissleutels, Lipssleutel, portemonnaie met inhoud, ledige portemon- naie, ridderorde, actetasch met inhoud va.n Mej. M. R. Brain, alpacca vulpotlood, da- mestasonje met inhoud, slinger van een auto, breekijzer, paardenzweep, kerkboek je, 3 kinderzakdoeken, portefeuille inh. spoorboekje, zijden shawl, autonummer plaat G. 60456, gouden ring met initialen, blauwe jongenspet, zilveren vulpotlood, eenig geld in papier gepakt, zilveren ro zenkrans in étui, zakmes, kralen ketting, dynamo van een rijwiellamp, hondehals band, alpacca beursje met inhoud, tang, schroevendraaier, damesceintuur, bril in étui, achterklap van een vrachtautomobiel, dames-vulpotlood, vulpenhouder, kruiwagen pakje nieuwe handdoeken, moersleutel, datnestasch van J. Schipaanboord, ver moedelijk gouden vulpotlood, zakagenda v. W. Nauta, peau de suède damestasch met inhoud, damesonderrok met kant. manspet, grijs kindertaschje met inhoud, rozenkrans, pantoffel, fietssleutel, schokbreker van een paardentuig, koperen gevest van een sabel, jjzeren bout met moer, witte slagersjas, paa.rimoeren zakmesje, schooltasch inh. trommeltje, windkap van een rijwiel, sohilderskiel, autoband merk Continental, doosje verband, aflevpring van tijdschrift Astra, hamer en een boor. lorgnet in étui, portefeuille met inhoud, 9 houtboren, volt meter met handvat, bankbiljet van f. 10, zilveren lepeltje, gouden broche (speld) Gevonden in een autobus van Stadsver keer Réticule, muziekstandaard, parapluïe paar handschoenen, zijden shawl. Gevonden in de Electrisehe tram (Stads- lijn) Parapluie, passer, paar glacé heeren- handsrhoenen, bruin lederen damcstaschje met. inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen tc*n politiebureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen l en 3 uur n.m. ONDERSCHEIDING VOOR Prof. DE SITTER. De Astronomical Society of the Pacific heeft aan prof. dr. W. de Sitter de Bruce medaille voor 1931 toegekend. Deze Califor- nische vereeniging van vakastronomen en amateurs heeft in 1897, daartoe in staat ge steld door Miss Catherine Wolfe Bruce, de gouden medaille ingesteld „voor bijzondere diensten aan de astronomie". De medaille is sindsdien toegekend aan elf Amerikaan- sche en veertien Europeesche astronomen, wc» een Nederlander wijlen prof. J. C. Kapleyn te Groningen. Het bestuur is bij zijn keuze gebonden aan de namen die, op zijn verzoek, worden voorgesteld door de directeuren van zes in de statuten genoemde sterröwachten, drie Amerikaansche en drie Europeesche. Voor het in Arnhem gehouden examen voor Esperanto slaagde voor diploma B (onderwijs bevoegdheid) mej. C. M. Hoekstra, onderwijzeres bij het O.L.O. alhier. Bij Kon. Besl. werd met ingang van 1 Januari 1931 benoemd tot Res. Ie Lui tenant voor Speciale Diensten bij het Vrrjf- willig Landstormkorps Luchtwachtdienst, de heer C. A. de Bruyn, leeraar aan de Chr. H.B.S. alhier. De St.crt. no. 252 bevat de statuten der N.V. Eerste Leidsche Hulpbank, alhier. Met ingang van heden is aan den heer A. M. Touw, op zijn verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als technisch directeur der N.V. Kon. Ned. Grofsmederij, terwijl met ingang van den zelfden datum tot hoofdingenieur is benoemd de heer F. C. Rauwenhoff. Hedenmorgen te ongeveer kwart over twaalf is in de Korevaarstraat een 3-wielige brood'kar bekneld geraakt tusschen een auto en de Iraim. De kar werd geheel in elkaar gedrukt, tenvijl de auto licht beschadigd weTd. De Commissaris van Politie alhier brengt in herinering de verordening, rege lende het toezicht op in Leiden vertoevende vreemdelingen, waarbij is bepaald, dat een ieder, die een vreemdeling in zijn inrich ting, huis of woning opneemt, binnen 24 uur verplicht is daarvan kennis te geven aan genoemden Commissaris van Politie (bureau Vreemdelingendienst Zonneveld straat alhier, geopend van 912 uur, van 2i uur en van 79 uur). Door aangifte aan het bureau van de Bevolking en den Raad van Arbeid vervalt bovengenoemde verplichting niet. Verzuim is strafbaar gesteld. Deze bepaling geld niet alleen voor dienst personeel, doch ook voor logé's enz Op 31 December 1930 stonden 1569 werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 726 op 31 December 1929. Mr. B. C. T. LODER. Eere-plaquette der gemeente 's Gravenhage aangeboden. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten aan mr. B. C. J. Loder bij gelegen heid van zijn aftreden als rechter en oud- president van het Internationaal Gerechts hof toe te kennen de eere-plaquette. Eergisteren hebben B. en W. ten huize van mr Loder hem de hoogste onderschei ding, welke van gemeentewege wordt toe gekend, aangeboden. Bij die gelegenheid heeft de burgemeester herinnerd aan het geen mr. Loder voor de ontwikkeling van het internationaal recht en voor het daar ter stede gevestigde Internationaal Gerechts hof heeft gedaan, terwijl in het bijzonder ook is gewezen op het feit, dat mr. Loder, sedert 1914, bekleedt het voorzitterschap van het scheidsgerecht van de Haagsche tram. De plaquette, welke ontworpen is door Th. Wijdeveld, is uitgevoerd in zilver. De faam kroont het spaarzaam versierde vlak, waarop ter weerszijden het wapen van de gemeente 's Gravenhage is aange bracht. Aan de voorzijde zijn gegraveerd de woorden: „Het Gemeentebestuur van 's Gravenhage aan Mr: B. C. J. Loder" en aan de achterzijde: VIRO ERVDITISSIMO PRVDENTISSIMO IVDICI CIVI OPTIME MERITO DE RE PVBLICA. LUIT-GEN. W. G. F. SNITDERS. t Tc 's Gravenhage is overleden, 83 jaar oud, de gepens. luit -gen. W. G. F. Snijders, oud-inspecteur der infanterie. BINNENLAND. Het gouden jubileum van den heer F. G. Rosier te Leiden (Stadsnieuws, lste Blad). Minister Beelaerts van Blokland over de Nederlandsche handelspolitiek (2de Blad). Aan mr. B. C. J. Loder is de eere- plaquette der gemeente 's-Gravenhage aan geboden (Binnenland, lste Blad). Spoedige oplossing van het vraagstnk der Utrechtsche spoorwegovergangen (Binnen land. lste Blad). Het schaaktonrnooi te Hastings; Enwe remise met Capablanca (Sport, 4de Blad). Er zal geen staking in het Zeevisscherij- bedrijf plaats vinden. (Laatste Ber. Ie Blad) BUITENLAND. De jaarwisseling in het buitenland (Bui tenland en Tel., lste Blad). In Znid-Wales is de staking uitgebroken (Bui) ten land, lste Blad). Miss Amy Johnson is vertrokken voor een vlucht EngelandPeking via Siberië (Buitenl. Gemengd, 2de Blad). HET UTRECHTSCHE TUNNELPLAN. Overeenstemming over den technischen opzei Naar het „Hbld." verneemt is overeen stemming bereikt tusschen de spoorweg deskundigen en den dienst van gemeente werken te Utrecht omtrent het uit te voe ren 5-tunnelplan, dat, naar men weet, aan dc misère der spoorwegovergangen een einde zal maken Deze overeenstemming betreft nog slechts den technischen kant van het vraagstuk het omhoogbrengen van den spoorweggordel rondom de stad te beginnen bij het Oentraal Station want omtrent de kostenverdeeliug zal nog wel het een en ander te bepraten vallen. Het dagelijksch bestuur van LTtrecht stelt zich hierbij op het standpunt, dat het niet meer dan billijk is, dat het Rijk en de spooTwe- gen het leeuwenaandeel 'betalen, te meer daar de te bouwen tunnels (aan d© te projecteeren straat achter de Gansstraat, de Bleekstraat, Vleutenscheweg, Amster- damschen Straatweg en in het uitbreidings plan Pijlsweert) niet alleen zullen dienen ter verbetering van het communale, maar vooral van het landelijk verkeer. B. en W. achten het redelijk, dat Utrecht, dat toch al zoozeer in zijn natuurlijken groei wordt belemmerd door de Verboden Kringen, den fortengordel en de ompantsering der 24 spoorwegovergangen, alleen de onkosten, verbonden aan de bijkomende werken, zoo als wijziging der straatprofielen "e.d. be taalt. Wanneer overeenstemming over de kos ten van het tunnelplan zal zijn verkregen, ligt het in de bedoeling zoo spoedig moge lijk tot uitvoering over te gaan, want ook de spoorwegen zien in verband met de uit-» breiding van het Centraal Station reikhal zend naar een vlotte afwikkeling dezer aangelegenheid uit. De minister van Waterstaat heeft toege zegd. dat hij onmiddelliik na de behande ling van zijn begrooting zou overgaan tot instelling van een commissie, bestaande uit' een vertegenwoordiger van het Rijk, een van de Nederl Snoorwegen, een namens de gemeente en missohien nog een namens dc provincie Utrecht, welke commissie het vraagstuk der kostenverdeeling onder het oog zal zien. HERHALINGSOEFENINGEN IN iQ3i. In 1931 zullen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen: van do regimenten infanterie (waaronder begrepen het regiment grenadiers en het regiment jagers), de compagnieën hospitaalsoldaten (met uitzondering van de ziekenverplegers) de lichtingen 1926 en 1928; van het regi ment wielrijders, de schoolcompagnie van den motordienst. de regimenten onbereden artillerie, het regiment kuslartillerie, het korps luchtdoel-artillerie, het regiment genietroepen, de schoolcompagnie tórpedis- ten en de compagnie intendance-troepen de lichtingen 1925 en 1928; van de school compagnie pontonniers de lichting 1925, de 3e ploeg der lichting 1927 en de le en 2e ploeg der lichting 1928 van de regimenten huzaren, de regimenten veldartillerie, het korps rijdende artillerie en de treinafdeelin- gen der artilleriebrigades de lichtingen 1925 en 1928. 1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1