HARTEVELT's JENEVER i 71»le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 2 Januari 1931 Vierde Blad No. 21715 SPORT. Springende Handen Kloosterbalsem 1 ALOM VERKRIJGBAAR! VARIA. FEUILLETON. HET GOUDSTUK. LAWN-TENNIS. TILDEN's AFSCHEID. W. T. Tilden heeft te New Vork definitief meegedeeld, dat hij in 1931 niet meer aan amateur-tornooien dus ook niet aan Wimbledon en Forest Hills zal deel nemen. N. R. Crt. o MOTORSPORT. DE 25.000 K M. PRESTATIERIT. Een succesvol einde. De 25.000 km. prestatierit van „De blauwe Trina" is volbracht. De kranige motorrijders v. Hsmersveld, v. Dinter en Timmer hebben daarmede een enorme prestatie geleverd, waarvoor hun op de eereronde langs het geheelc- traject hulde is gebracht. Eergister- morgen om zes uur kwam Hamersveld te Bussum terug van de honderste en laatste ronde. Ondanks het vroege uur waren te Bussum talrijke bewonderaars bjj „De Roze- boom" aanwezig om den populairen rijder toe te juichen Ow kwart over acht werd gestart voor de extra ronde, waarbij alle drie de rijders, getooid met gekleurde sjerpen, gezeten op motorfietsen een lange stoet auto's en motoren openden. Om vijf uur 's middags was men in Bus sum terug. Politie en mareohassee te paard zorgden voor de afzetting, zelfs het verkeer was van den Brink afgeleid. Een donderend hoera-geroep steeg uit de menigte op. De rijders zijn na afloop in hotel „De Rozeboom" op grootsche wijze gehuldigd. o WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE BRUSSEL Uit Brussel woidt aan ..de Crt." gemeld' Een opwindende vijfde dag van den Zes- daagsche wielerwedstrijd heeft belangrijke cn ingrijpende wijzigingen in den sland ge- bracht, die gisteravond om 9 uur als volgt luidde: 1 v. Slembroucl;T. van Hevel, 114 p.; 2. MullerAerts, 111 p.; 3. Braspen- ninxVan Hout, 92 p. Op één ronde: 4. CharlierDeneef, 207 p., 5 Mouton Bresciani, 161 p.; C MorlelmanHasen- donck, 78 p. Op twee ronden- 7. Van Kem penVan Hevel, 187 p 8. Van Nevele Van Bruggen'hout, 162 p. 9. Standaert Maes, 134 p.; 10. VermandeiVan Vlock- Ihoven, 101 p. Op drie ronden- 11. Ilamer- lyjickRaes, 135 p. Braspenninx kwam nog te vallen, hij tverd aan hoofd en rechterschouder gewond. Tylor-Winlcr was een Siciliaansche partij, waarin de witle pionnenkelen gebroken werd, toen Tylor's aanval was afgeslagen, moeal hij dan ook genoegen nemen met een loreneindspel, waarin hij één pion achter is, remise is hier vermoedelijk het resultaat. Thomas koos tegen Michell een slechte variant van de Tsjechische verdediging, de zwarte koning stond in het midden van het hord blootgesteld aan een aanval van bijna alle wille stukken en pionnen. Het slot van de partij liet dan ook niet lang op zich wachten. In het Beserve-Meestertournooi ging Nole- boom op den goeden weg voort door tegen lllingworth tp winnen. In een soort van „Tarrasch-Normal-Varianle" van het dame- gambiet kreeg hij als wit een ontwikkelings- voorsprong. welke hij benutte om een ko- ningsaanval te combineeren met een actie op den open d-lijn. Hij kreeg zoo (wee sterke raadsheeren en won ook nog een pion; daar onze landgenoot bovendien twee verbonden vrijpionnen bezat, kon zwart een spoedige debacle met meer afwenden Flohr boekte zijn tweede winstpunt legen Alexander, de aanvoerder van den schaak- ploeg van de Cambridge-universileit, terwij! de partijen Broadbent-Baralz, Jackson- Nonnan cn Rellstab-Kollanowski werden afgebroken. De beide eerstgenoemde partijen slaan in het voordeel van zwart, terwijl de belangrijke ontmoeting Rellstab-Kolla nowski in een voor den Belgischen kam pioen verloren slaand eindspel werd afge broken. In de hoofdklasse B speelde Slam mei zwart een zeer gecompliceerde partij tegen Blomfield, in de afgebroken sland kunnen heide spelers een heele rij van vijandelijke stukken wegkapen, er is alle kans, dat onzp landgenoot daarbij een voordeeltje zal we ten (e behalen. De Haslines en SI Leonard's schaakclub die het lournooi organiseert, kon ditmaal helaas niet de beschikking krijgen over de groolc, fraaie sladhuiszaal. gelijk de vorige jaren Er wordt nu gespeeld in het Waver- ley Hotel, waar de ruimte in verband met het groote aantal deelnemers (ruim hon derd!) nu niet bepaald overdadig groot is; niel-rookers, gelijk onze landgenoolen dr. Euwe en Noleboom loopen derhalve grool gevaar om „uitgerookt" te worden. Tot nu ioe hebben ze zich goed door de rook- massa's heen geslagen, gauw rooker te wor den, zou ccliler wel de beste methode zijnf DE DERDE RONDE. Sultan Ehan overspeelt Capablanca. VOETBAL. f AMSTERDAM—ZWALUWEN. Gisteren werd in liet Stadion te Amster dam een wedstrijd Amsterdam-Zwaluwen, voor 2de klassers, gespeeld. Er werd goed spel vertoond en cr was groote belangstel ling. De Zwaluwen wonnen met 53. 0 BRUSSEL—ROTTERDAM 5—5. Tc Brussel werd gisteren de sledenwed- strijd BrusselRotterdam gespeeld. Er wa ren slechts 3000 toeschouwers. Al in de eer ste minuut gaf Van Nieuwenhove aan Brus sel de leiding (10), maar Manssen maakle spoedig gelijk (11, terwijl Westdijk den stand tot 12 opvoerde. Nadat Petit 22 gemaakt had en het door Lagendaal 2—3 was geworden scoorde Brussel in ruim één minuut twee doelpunten door Petit. Met dezen sland 43 kwam de rust. I11 de tweede helft werd Rotterdam sterker en Lagendaal benutte een fout van keeper Caudron (44). Daarna zakte het spelpeil. Het werd 45 door Vente en 55 door Petit. DE ENGELSCHE LEAGUE. De uitslagen van gisteren zijn volgens „de Crt." in de 1ste klasse- Blackburn RManchester C 0- -1 Manchesier U.Leeds U. 0- -0 MiddlesbroughGrimsby T. 2_ -1 Newcastle U.Aslon V 9_ -0 Sheffield W.Huddersiield T o_ -1 En in de 2e klasse: BarnsleyPlymouth A 0- -4 EvertonBurv 3—2 Oldham A.—Reading 1- -1 o— KORFBAL. VITESSE—A.L.O. 8—0. Het was lang geleden dal A. L. O. op hel terrein aan den Zoeterwoudschen Singel had gespeeld, en vermoedelijk daardoor duurde het eenigen tijd aleer de Haagsche spelers nan de groote afmelingen van Vitesse's ter rein gewend waren. Minder goed konden zij mei de gladheid overweg en die laatste factor scheen wel een voortdurende belemmering voor de Haagsche club om zich van haar beste zijde te toonen. Nu werden de Hagenaars maar bij een enkele gelegenheid gevaarlijk en meestal moesten zij lijdelijk toezien hoe Vitesse hun samenspel onderbrak en den bal veroverde Vitesse heeft den wedstrijd benut tot een nuttige oefening. Van Beeck maakte een tweetal mooie doelpunten, en werd tevens goed hijgeslaan door zijn medespelers', de Jong en Gonggrijp waren in het middenvak vol goede bedoelingen, terwijl Ter Poorten c s. verdedigden zoo goed als, of misschien wel beter dan men mocht verwachten. In de eerste helil maakte Vitesse drie doelpunten, en na de rust wisl zij er daar nog vijl aan toe te voegen, zoodat met 80 het einde kwam Al ging de strijd meestal tussclien de Leidsche aanvallers en de Haagsche verde diging, toch 9chcen dit ietwat eenzijdig spelverloop wel in den smaak der talrijke aanwezigen te vallen. Blijkbaar omdat de Ezerman-medaille in litesse's bezit bleef, liet men een prijs uitreiking na afloop achterwege, wal echter geenszins als een gemis werd gevoeld! RECLAME. Doe het dit Jaar beter dan den vorlgen winter. Zorg dat ge een pot Akkers Kloosterbalsem In huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akkcr's ,,Geen goud zoo goed" 6580 0- SCHAKEN. HET TOURNOOI TE HASTINGS. DE TWEEDE RONDE. (Van een bijzonderen medewerker). Dr..Euwe speelde voor de 2e ronde met wit tegen mej. Menchik. In een geweigerd damegambiet hetwelk de wereldkampioene A la Rubinstein verdedigde, koos Euwe ecu heel solide methode; de meeste stukken het hij afruilen, ten einde legen de zwakke pun ten van den vijandelijken damevleugel te kunnen ageeren. Vlak voor het afbreken ruilde mej. Menchik de dames; het nu ont stane loopereindspel zal onze geroutineerde kampioen wel weten te winnen. Yates ver dedigde zich tegen Capablanca met dezelfde variant, als in Karlsbad 1929. Werden foen zijn figuren bij scharen door den Cubaan gewonnen, thans weerde hij zich heter, hij kon evenwel niet beletten, dat zijn tegen stander een loreneindspel met een pion voor bereikte; aangezien er slechts aan één zijde pionnen voorkomen is het niet zeker, dal de ex-wereldkampioen de overwinning zal be halen. Colle speelde legen Sultan Khan natuur lijk weer zijn systeem, waarmee hij reeds verschillende van de grootste meesters mee overwon en waarmee hij door zijn brillanle raadsheersoffers op het h7 reeds menicen schoonheidsprijs bemachtigd heeft. Ditmaal kreeg hij echter géén kans om zijn traditio- neele offer te herhalen, wel won hij voor twee lichte stukken een toren -f- 3 pionnen, gemakkelijk winnen zal hij niet. want de stelling is geblokkeerd en de Indische kam pioen speelt mei een volharding en Oostersch fanatisme, welke aan het ongeloofelijke grenst Onze medewerker meldt nader: Het uitspelen van de afgebroken partijen uit de eerste en tweede ronde, bracht ecni- ge Hollandsehe teleurstellingen. Euwe had tegen mej. Menchik een gunstig loopeT- cindspel bereikt, doordat hij echter te ge kunsteld speelde cn bovendien veel tiid verbruikte, zoodat hij in tijdnood kwam, kwam hij plotseling in een positie, die glad verloren was. De wereldkampioene bracht een zwarte vrijpion naar b2 en toen de zwarte majesteit daar naar toe marcheer de, kon Euwe opgeven. Voor onzen kam pioen een ernstige tegensla-g, in 't bijzon der daar Sultan Khan en Capablanca op liet pad der overwinning voortgingen. De Indiër stond in zijn afgebroken partij tegen Collo slechter, hij speelde evenwel onverdroten verder en wist door zijn on geloofelijke volharding de partij nog te win nen. Capablanca had een pion meer tegen Yates, hoewel deze zich nog acht uur lang kranig weerde, kon de overwinning den Cubaan op den duur toch niet ontgaan De partij Tylor—'Winter eindigde in remise.. In het Tteserve-toumooi stond TSToteboom in zijn afgebroken partij tegen Baratz op winst, Het spel was evenwel nog gecompli ceerd en Noteboom verzuimde eenige ma len een winstvoortzetting, die vóór bet bord ook niet gemakkelijk te berekenen was. Zooals hij nu de partij behandelde, kreeg de Roemeen gelegenheid, door een zeer fijne wending in hot toren-eindsneï remise te bereiken, zoodat onbe landge noot een kostbaar half puntje verspeelde. Slechts Stam wist de Hollandsehe eer hoog te houden, uit de ingewikkelde stand kwam hij. gelijk wc verwachtten met een pion meer te voorschijn, in het eindsnel wist hij den vijandelijken koning van de wand te dringen en daar mat te zetten De derde ronde bracht de bïgmatch Sul tan Khan -Capablanca, De geheimzinnige Indiër, die door velen, als de toekomstige wereldkampioen beschouwd wordt, toonde voor zijn beroemden, bijna onverslaanbare» tegenstander niet de minste vrees. Reeds bij den 9en zet kreeg men het zeldzame schouwspel te zien, dat de Cubaan slechts met de grootste moeite, onmiddellijk be slissend nadeel kon vermijden; tot een be slissing kwam het in de eerste zitting niet; Capablanca wist zich staande te houden, de partij is nu afgebroken in een stadium, waar de Indiër nog steeds voordcel heeft. Weet de fanatieke Indiër deze partij te winnen, dan zijn zïj.n kansen op de eerste plaats prachtig. Euwe verdedigde zich tegen Yates met de Caro-Kann, Yates rocheerde naar de korte, onze kampioen naar de lange zijde, zoodat men een interessante strijd kon ver wachten. Euwe bracht een pion-offer om zijn aanval te versterken. Beide spelers kwamen in grooten tijdnood, waarbij Euwe de vijandelijke dame en looper voor twee torens veroverde. De afgebroken otand is vermoedelijk voor hem gewonnen. Dc Belg Colle is slecht op dreef, na in de vorige ronden van Capablanca en Sultan Khan verloren te hebben, ging het hem heden niet veel beter. Hij kon het van daag niet bolwerken tegen den Engelschen Lord Thomas. In de afgebroken stelling bezit de Engelschman paard en looper tegen toren. De Indische partij WinterMichell ein digde na eenige lichte schermutselingen in remise, terwijl mej. Menchik, Tylor in het heetst van het gevecht, toon beiden ft tempo moesten spelen eeD pion wist te ontnemen. Ook deze partij moest verdaagd worden. In het Reserve-tournooi koos Koteboom tegen Alexander de Sieiliaanschc verdedi ging met Pd7. Alexander leidde een hevi- gen aanval op den koningsvleugel en op de e-baan in, waarbij hij een pion veroverde, en later nog één, bij een tegenaanval won Koteboom een pion terug en bedreigde Alexander's koning met een mat-aanval. Toen zijn koning hieruit juist ontsnapte, kwam Alexander weer aan het woord cn toen Koteboom in tijdnood een zwakke zet deed, wist hij door een fraaie combinatie een vol kasteel buit te maken, waarmee dc partij beslist was. De partijen KormanFlohr en Kolta- nowskiJackson werden in plm. gelijken stand afgebroken lllingworth verloor tegen Broadbent, terwijl de partij Baratz—Rell- stab tem gunste van zwart staat. In de hoofdklasse speelde Stam tegen den blinden Rivpert Cross, die net, als de Rotterdammer Koetsheid een zeer goede partij speelt. De blinde speelde dan ook even goed, als onze ziende landgenoot en remise was het resultaat. Uitslagen 4e ronde. Gisteren werd de 4e ronde gespeeld en reeds thans is liet als waarschijnlijk aan le nemen dat Sultan Kahn de eerste plaats zal bezetten van 'het 9chaaklournooi, dat hier gehouden wordt, in plaats van Capablanca. Sultan Kahn versloeg gisteren G. A. Thomas terwijl Capablanca slechts remise speelde met Dr. Euwe. De stand der partijen luidt than9 als volgt: Sultan Kahn: 4, Capablanca. R. P. Mit chell en Dr. M. Euwe ieder: 21/2. De vierde ronde had het volgende resul taat: Sultan Kahn slaat Thomas. F. D. Yates slaat T. H. Tylor. R. P. Mitchell slaat mej. v. Menchik CapablancaDr. M. Euwe: Remise. Eerste reserve-afdeeling: Noteboom slaat Norman. Alexander slaat Broadbent. Flohr slaat E. M. Jackson. KaltanowskiBaratz: Remise. In de tol de derde ronde behoorende partij lu9schen Rellstab en Baratz, die gisteren werd afgebroken, werd eerstgenoemde win naar. Rellstab slaat lllingworth. o INTER NOS (Boskoop) Op den onderlinge» jaarlijkschen wed strijd van „Inter Nos" (Boskoop) zijn de vol gende prijzen behaald: le afd. le pr. ,T. .T. Kooij; 2e pr. G. de Bruin; 2e afd. 1 pr. H. Trimp; 2e pr. G. Vosse; 3e afd le pr. J. P. C. Bouwman; 2e pi. D. Graatsma; 4e afd. le pr. W. Geer9; 2e pr. J. v. Veen en 5e afd. le pr. Jac. Spruijt 2e pr. G. Kooij. Ka afloop had een gongwedstrijd plaats. De winnaars waren: G. do Bruin, A. Sijl- sema, H. Trimp, G. Vosse, D Graatsma, C. v Veen, J. de Ruijler en V. Kok Jr. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP „D.E.S." (Alphen). Hel verloop der 3e ronde luidt als volgt: Z\veeru9 wint van van Oeveren. J. Ooster man wint van W. van Ofwegcn. Houweling wint van van VVieringen. Wolferts verliest van .1. van Ofwegen. Ilouweling verliest van van Leeuwen. Id. der 4e ronde: Zweerus wind van Woifert. J. Oosterman remise met van Oeveren. De stand is thans als volgt: gesp. gw. rem. verl. pnf. H. Zweerus 4 4 8 J. v. Oeveren 4 2 1 1 5 J. Oosterman 4 1 2 1 4 L. Houweling 3 1 1 1 3 K. van Leeuwen 3 1 1 1 3 H. Wolferts, 4 1 1 2 3 .T v. Ofwegen 3 1 1 3 M. Wieringen 0 1 1 1 N. Slapper 2 1 1 1 VV. van Ofwegen 3 1 2 1 Het verloop der 2e klas luidt: Huisdier verliest van Jansen. Peneman wint van Sampimon. F. Oosterman wint van de Jong. V. d. Ent verliest van Péneman. A. v. Ofwegen van de Jong. F. Oosterman remise met Jansen. Den Daas verliest van A. van Ofwegen. Peneman verliest van F. Ooster man. Den Daas remise met de Leeuw. Sam pimon remise met Hulscher. V. d. Ent ver liest van den Daas. De Jong wint van v d. Ent. Peneman wint van Musch. Hulscher wint van Musch. De stand is thans als volgt: A. v. Ofwegen 4 4 8 G. Peneman 5 4 1 8 F. Oosterman 5 2 2 1 6 H. Hulscher 5 2 1 2 5 G. de Leeuw 3 1 2 4 P. Jansen 9 1 3 W. den Daas 3 1 1 1 3 A. S. Sampimon 3 1 1 1 3 N. de Jong 6 1 4 2 H. Muséh 2 1 2 Adr. v. d. Ent 6 5 RECLAME. In Liteiflesschen f. 3.20 In Y> Literilesschen 1.65 Exclusief glas. HET GETAL 1.3. Dat 13 een ongeluksgetal is, is le wijlen aan de vroegere lijdsindeeling van^Je oude Bahyloniérs. Ieder jaar hadden zij ingedeeld in 12 maanden, die afwisselend 29 en 30 dagen hadden. Daar het totaal aantal dagen van een jaar niet voldoende was om het natuurlijke jaar, het Zonnejaar, te vullen, werd met bepaalde tusschenpoozen een der tiende maand ingelascht, evenals wij tegen woordig in het schrikkeljaar een 29en dag in de maand Februari lasschen. De 12 maan den stonden in het teeken van de 12 sterre- beelden van den Dierenriem. Voor de der tiende maand koos men als symbool den „raaf" en daar deze als ongeluksbode gold, werd de dertiende maand sindsdien als onge luksmaand beschouwd. Deze voorstelling is later op het getal 13 overgegaan en heeft zich door alle tijden heen gehandhaafd. óór den zij-ingang der eerbiedwaardige stadskerk ie St. Anna stond, iederen Zon dagmorgen, een klein tweewielig schuif- wagenlje znoals vaak door verlamden cn menschen. die moeilijk ter been zijn, wordt gebruikt Het kleine vehicle behoorde aan een leerlingetje. dat zich voorbereidde om het diploma voor handwerk-onderwijzeres Ie veroveren. Zij wenschle op een goeien dag les (e kunnen geven in hel tehuis voor gobrekkigen, waarin zijzelf was opgevoed. Het schoolbestuur had, ondanks de kwaal van het meisje haar vergunning gegeven en de directrice van het instituut was over- iuigd, dat Irma een uilstekende onderwij zeres zou worden. Weliswaar had het nog volop zijn tijd, want Irma was nauwelijks zeventien jaar oud. Een kinderlijk fijn be sneden madonnagezichtje dook op uit een paar schouders, die grooteren last (e tor- schen schenen dan het met dikke vlechten omwonden hoofdje Vergeleken bij haar mede-scholieren scheen Irma wel lien jaar, of meer ouder. Wie in gezichten kon lezen, zou getroffen zijn door wonderlijke tegen stelling van den ernst van het bleeke voor hoofd met de kersroode lippen Menig jonge man hield zijn passen onwillekeurig in. als hij in haar nabijheid kwam. om het bekoorlijke gezicht beter le kunnen be wonderen lot zijn blik afgleed langs het wagentje en zijn oogen hel jammerlijke gebrek van het meisje ontdekten Zij zelf streelde haar loodzware ledematen dikwijls met beide handen, als moest zo hun iets liefs, iets trooslend? aandoen Dat gebeurde vooral, wanneer haar vriendinnen op wandel- of ski-tochten uit waren, of als de tonen eener dans-melodie hij fees telijke gelegenheid lol haar kwamen Zon der wangunst volgden haar oogen de mede scholieren bij zwem- en gymnastiekles: haar verbeelding deed haar aandeel nemen san de wedstrijden der slerkslen en in haar droom had zij zelf eenmaal den beroemden hardlooper. wiens porirel in alle kranten der wereld le zien was. verslagen. Maar ondanks alle buitensporigheden harer ver beelding. welke in opstand kwamen legen haar lichamelijk noodlot, had Irma loch altijd weer de waardige houding gevonden, die weet afstand te doen. De kerk van SI Anna was voor Irma de ankerplaats voor haar ziel. Daór bracht zij haar kommer, wanneer de pijnen der ge brekkige voeten haar mei zorg over haar toekoms! vervulden of de herinnering aan haar gestorven moeder haar beroerde Ook de moeder wier beeltenis zijn eiken mor gen. in dankbare aanhankelijkheid kuste, was langen tijd verlamd gewee9( en 'Irma wist. dat het laatste gebed der goede vrouw dc gezondheid van haar kind had gegolden Heden was zij bijzonder droevig gestemd en (oen zij mei zichbare leekenen van pijn zich naar de eerste de beste bank had ge sleept, kon zij haar Iranen niet langer be dwingen Ineengehurkt bleef zij zitten. tot- Gal het orgelspel een aanvang nam en haar terneergeslagen oogen onwillekeurig zich ophieven In de bank achfer haar leunde een oude heer, wiens bijzondere belangstelling de architectuur der oude kerk gold Een vreem deling blijkbaar, die den bouw voor de eer ste maal aanschouwde en nu van zijn plaats af, zoo goed dil ging. zuilengang en plafond bestudeerde. Het was hem niet ontgaan, hoe de zijdeur zich nnende en daarna had hij de moeizame schreden van hel meisje opgemerkt, dat zich slechts tot dc deur liet helpen om niet onnoodig de aandacht der omstanders op zich te vestigen De oude heer had 't lijden van het kind direct begrepen en togn hij de gebreide muis en het eenvoudige manteltje van het meisje gewaar werd was het hem als moest hij haar de een of andere weldaad bewijzen Hij Irak ongemerkt zijn beurs voor den dag. haalde er een goudstukje uit en drukte dal in de handen van het zeer verbaasde meisje, terwijl hij langs haaT heen de kerk uilliep. Zij wisl niel, wat haar overkwam. Zij draaide hel goudslukje steeds maar lusschen de vingers rond. Het r.ieuwe geldsluk straal de haar tegen, in haar kinderlijke ziel hoorde zij muziek uil een bijna vergelen we reld van liefde Maar bijna tegelijk door schokte haar. bij alle vreugde, een wan geluid. .Was het goudstukje inderdaad voor haar bestemd? Befeekende dit geschenk niet een aalmoes voor een arme, die het geld zeer noodig had. om er honger mee te stil len, dorst mee (e lesschen?.. Was zij eigenlijk arm? Zij zag beschaamd naar links en naar rechts om te ontdekken of men op haar gelet had, foen de oude lieer het godshuis verlietZij had plotseling haar rust verloren en piekerde triestig over het vreemde geval na; eerst loen de geestelijke den zegen over de gemeente uitsprak, bun delden de zoo snel uitééngespatte stralen der eerste vreugde zich opnieuw tot blijden glans. Zij doorleefde de heerlijkheid van le mo gen schenken in alle mogelijke vormen en zocht met de oproeping harer immer bereide phantasie naar een mogelijkheid om het goudstuk in den geest van den onbekenden weldoener (e besteden. Uit elk leed stijgl een zon omhoog. Zij was dermate van eigen gedachlen ver vuld, dat zij bijna vergeten zou haar bege leidster van haar geluk le vertellen Toen zij een bedelaar achterhaalde, meende zij. dit was een wenk des hemels, maar loen haar wagentje bijkans stilhield, had zij weer eenig bedenken en zei: „Neen, mijn goudstuk is lot iels bijzonders uitverkoren." Nu weer volgde zij met haar blik eeu strompelend oud vrouwtje; dan keek haar zoekend oog vol medelijden naar een oor logsverminkte, wiens houten been hard klotste over het stratenplaveiselDe, juiste oplossing liet zich niet vinden. Maar wie zei eigenlijk dat een dergelijke oplos sing van buitenaf gevonden moest worden? En plotseling werd het haar tot klaarheid: Zij mocht het goudstuk niet weggeven, zij moest het bewaren tot.ja, totdat zij zou voelen, dal het rechte oogenblik déar was. Als zij maar eerst onderwijzeres zou zijn en dieper in de harten der menschen vermocht le zien, zou zij wel gelegenheid hebben met het geld den een of anderen nood te lenigen. In dit bewustzijn ging zij 's avonds sla pen, mei dit vooruitzicht stond zij 's mor gens weer op. Honderdmaal nam zij het blinkende geldstuk (er hand om het honderd maal in den geest weg te schenken. Aldus werd het geldstuk tot een steeds nieuwe bron van geluk. Als zij des Zondags opnieuw op haar plaatsje in de kerk zat. zwierf haar blik vol heilig verwachten langs de banken rechts en links: maar de oude heer kwam niet terug. Elke groole wederwaardigheid komt, als het wonderbaarlijkste, slechts eens in het leven. Doch de herinnering lag als een gouden lichtglans over haar latere dagen. Zulk een schat le bezitten, daarover le kunnen beschikken naar vrijen wil, daar mede de mogelijkheid van een (e scheppen geluk in handen te hebben, het was voor het arme, stiefmoederlijk door de naluur be deelde schepseltje een zóó groot geluk, dat haar leven er door werd verlicht in de don kere d3gcn van haar schamel heslaan. - o

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13