71$te Jaargang WOENSDAG 31 DECEMBER 1930 No. 21714 NIEUWJAARSDAG. STADSNIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden per 3 maanden ƒ2.35, per weeki,. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post 2.35 portokosten. 'ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. 1 Morgen, Nieuwjaarsdag, verschijnt ons Blad niet en zijn de Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. EEN ZELDZAAM JUBILEUM. En een zeldzame jubilaris. De heer F. G. Rosier. Zooals wij reeds eerder hebben gemeld, herdenkt de heer F. G.. Rosier, referendaris, Chef van de Afdeeling Algemeene Zaken der Secretarie dezer gemeente, op 2 Januari den dag, waarop hij 50 jaren geleden in dienst der gemeente trad. Als jongeman van nog geen 18 jaren kwam hij op 2 Januari 1881 als tijdelijk ambtenaar in functie op de afdeeling Bur gerlijke Stand en Bevolking. Twee jaren later ontving hij reeds een vaste aanstelling. Zijn werkkring op de afdeeling Bevolking verwisselde hij daarna voor dien aan de afdeeling Algemeene Zaken, alwaar zijn carrière eerst begon. Na verschillende ran gen doorloopen te hebben, zag hij zich 1 Juli 1905 als Chef van laatstgenoemde Secretarie-afdeeling benoemd in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van den heer F. W. Eyndhoven. Op 1 Januari 1920 ontving de heer Rosier den titel van referendaris. Hij is ambtelijk belast met het Secretariaat der Raadscom missie voor den Geneeskundigen-, Gezond heids- en Warenkeuringsdienst. Humaan mensch en steeds voor elkeen bereid, is de heer Rosier geworden de man, die aan de gemeente Leiden 50 volle jaren zijn veelzijdige kennis en zijn groote arbeids kracht heeft gegeven Ambitieus werker, wien nimmer werk te veel is, is de heer Rosier ook voor zijn ambtenaren een voor beeldig chef. die nevens zijn grootp colle gialiteit een groote mate van welwillendheid en vriendelijkheid paart. Ondanks zijn veelomvattenden werkkring heeft de heer Rosier nog kans gezien in den loop der tijden het secretariaat van enkele wettelijk ingestelde commissies en dat van commissies, ingesteld voor meer sociaal of pbilantropisch werk. op zich i* nemen. Zoo heeft hij langen tijd het Secretariaat der Commisrip ingevolge de Invaliditeitswel en dat der Commissie ingevolge de Ongevallen- wel bekleed en was hij o.m. secretaris van de door het Plaatselijk Gezag voor Leiden ingestelde Comité's: stormramp 1925. Wa tersnood 1926; Sumatra-comité 1926. Cy cloonramp 1927; Herdenking 100-jarig be staan Reddingsmaatsehappijen; Regerings jubileum HM de Koningin; Oprichting Monument Zeehelden, enz Ter gelegenheid van den verjaardag van H M dp Koningin op 31 Augustus j I werden de verdiensten van den heer Rosier van regeringswege erkend door zijn benoeming to' Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Hel ligt in het voornemen van de ambte naren ter Secretarie en ten kantore van den Gemeente-Ontvanger, om hun collega Vrij dagmorgen te half twaalf uur v.-m in meer intiemen kring te huldigen ten Gemeente- huize. terwijl zooals wij reeds in ons blad hebben vermeld, voor anderen de gelegen heid zal beslaan hem te comnlimenleeren op een receptie, welke dienzelfden dag van half vier tot half vijf uur in den Fover der Stadsgehoorzaal door hem wordt geholden. Aldaar zal hij ook door B. en W v jrden gecomplimenteerd. Tot zoover de feilen, betrekking hebbende op dit zeldzaam jubileum. Maar we schreven niet voor niets boven dit artikel: en een zeldzame jubilaris. Inderdaad, dat is de heer Rosier in meer dan één opzicht: Het behoort niet tol omze bevoegdheid (h'ier te oordeelen over zijn ambtelijke pres taties, hoewel het \oor niemand een geheim is, dat de heer Rosier bij zijn onmidde 11 ijken chef, liet college van B. en W. hoog. héél hoog staat aangeschreven. Daarvan getuigt ook het feit, dat, toen eenige jaren geleden de lieer R. den pensioengerechtigden leeftijd bereikte, het college eigener beweging liet verzoek lot hem richtte den gemeentedienst nog niet te verlatenDe heer Rosier, vol werklust als hij toen was en nog is, voldeed maar al te gaarne aan dit verzoek en we weten hot van nafbij, hoe hij ua den Stadhuisbrand bij de reorganisatie van liet gemeente-aroh'ief door zijn rijke ervaring en groote kennis van zaken, der gemeente on schatbare diensten heeft bewezen. De Stad huisbrandonwillekeurig denken we terug aan den morgen van den noodlot tng>en 12den Februari 1929, toen we onder de eerst- aaniwezige gemeentelijke autoriteiten ook den heer Rosier opmerkten. Den heer Rosier, die toen reeds ongeveer een halve eeuw dag in, dag uit de trappen van ons eerbiedwaardig Raadhuis had be klommen. We hebben toen getracht een praaltje met hem te maken; hem gevraagd of hij ons niet nog eenige bijzonderheden kon vertellen over het vele schoon, dat daar achter die grijze muren verborgen was. Maar de 'heer Rosier, anders de welwillendheid in eigen persoon, iemand met een onversloor- baar gelijkmatig prettig humeur, kon niets zeggen.er zai een brok in z'n keel. En we hebben het gevoeld: dal was een stuk van z'n leven, dat daar in vlammen opging, dat was een «tuk Leiden, een belangrijk deel van de stad, die hem zoo lief was. Want van die liefde heeft hij herhaaldelijk blijk gegeven ;zoowel door zijn zitting nemen in een groot aantal commissies als door zijn warme belangstelling in liet leven van zoo vele instituten en verenigingen. Wij, die uit den aard der zaak, ook nog al eens met verenigingsbesturen in aan raking komen, weten m welken breeden kring de heer Rosier zich vele vrienden heeft verworven. En de reden daarvan is, dat de heer Rosier begint met vriendschap te schenken, iedereen met groote welwil lendheid tegemoet treedt. Het heeft ons vaak zoovele malen getroffen, wanneer we ons tot hem om inlichtingen over de een of andere aangelegenheid wendden, hoe hij er zelf genoegen in schept den vrager zoo volledig mogelijk in te lichten. Daarvoor is geen moeit© hem ooit te veel; rent hij ondanks zijn jaren de trappen op met een jeugdig enthousiasme, dat ons, den zooveel-jongere, het schaamrood op de wangen doet komen. Voorwaar de heer Rosier is een zeldzame jubilaris; èn als mensch, èn als stadgenoot, èn als ambtenaar. Moge hij nog vele jaren voor onze ge meente gespaard blijven! BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. DE HEER T. C. GAYKEMA EXIT. Het slot der 57ste alg. vergadering. In de gistermiddag beëindigde vergade ring van den Rond van Ned. Onderwijzers heeft de algemeene penningmeester, de heer S. N. Posthumus zijn inleiding over ,,De zelfstandigheid van den onder wijzer", waarvan wij het begin gister avond nog konden publieeeren, voortgezet. Spr. betoogde daarin, dat alle school- zaken dienen te worden geregeld door het personeel gezamenlijk in onderling overleg op personeelsvergaderingen e. d. en nooit door schoolbesturen. Volgens de wet is het hoofd dor school de bestuurder. De eevste taak van de bondsafdeelingen is dus to ijveren voor .de gereglementeerde verplichte schoolvergade ring. waarmede in enkele plaatsen reeds uitstekende democratische resultaten zijn bereikt. Dit doel kan langs den weg der vrijwilligheid worden bereikt, doch beter en juister is het zoover te komen door offi- eieele reglementen, welke de democratie in de school verwezenlijken. Dit reglement moet het personeel het recht geven des- gewenscht een zoodanige vergadering te I beleggen. Daarmede is in het schoolleven i de eisch tot medezeggenschap in het be drijf in vervulling gegaan. Het is de plicht van de afdeelingsbesturen daarvoor bij ge meentebesturen te ageeren, waarbij z.ij steeds op den steun van het H. B. zullen kunnen rekenen Daarnaast zal het H.B. bij de regeering op wetswijziging moeten aandringen. In tal van gemeentelijke instructies komen bepalingen voor, welke volkomen verouderd zijn en algeheele ondergeschiktheid van den onderwijzer aan het schoolhoofd decre- tepren Spr. eindigde zijn betoog mot een opwek king om allen krachtdadig aan dien strijd deel te nemen. Er volgde op deze inleiding eenige ge- dachtenwisseling, waarna- het voorstel van het H. B. met algemeene stemmen werd aangenomen. Dit voorstel luidde als volgt: De alg. verg. enz., overtuigd dat 't in het j belang van het onderwijs is de door den Bond gewenschte zelfstandigheid dcT lecr- kraehten en de erkenning van onze vak- vereeniging zoo spoedig mogelijk te be reiken, draagt- de afdeelingen en het H. B. op een krachtige actie te ontplooien voor: I. wetswijziging in den geest van punt B van het bondsprogramma, en in afwach ting daarvan, a. het verkrijgen in alle gemeenten van goed democratisöh-in'gerichte verplichte schoolvergaderingen, b. het verkrijgen in alle gemeenten van verordeningen of instructies voot het on derwijzend personeel, die zooveel mogelijk in overeenstemming zijn met de opvattin gen van den Bond over de positie van de onderwijzers in de school; II. het verkrijgen van een geregeld con tact met gemeentelijke- en rijks-onderwijs- autoriteiten, opdat het den Bond mogelijk is bij alle onderwijsaangelegenheden tijdig zijn invloed te doen gelden. Nadat de heer Kooyk (Alkmaar) na mens de leden den voorzitter had bedankt voor zijn voortreffelijke leiding en deze op zijn beurt de afdeeling Leiden ziin erkente lijkheid had betuigd voor de gastvrije ontvangst, ging de vergadering onder het zingen der ..Internationale'' uiteen. De heer Gaykema. De heer J. C. Gaykema Sr.. rekenaar 1ste klasse aan de Leidsche Sterrewacht, die na et-n 53-jarige ambtelijke loophaan 'sRijks dienst met pensioen heeft verlaten. BLOEMENDAG TOT BESTRITDING DER T.B.C. Het fonds lol bestrijding der tuberculose ,,E»raagt elkanders Lasten", afd. van het Ghr. Nat Vakverbond zal morgen een bloe mendag houden ten bate van zijn werk. Mogen wij deze bloempjes in aller aandacht aanbevelen? AFSCHEID VAN DEN HEER P. DEN HOUTER. In een der kantoorvertrekken van het Hypotheekkantoor, dat voor deze plechtig heid door den concierge, met planten ver sierd was. vond het afscheid plaats van den heer P. den Mouter, adjunct-commies ten hypolheekkantore. die den Rijksdienst met pensioen ging verlaten, ten gevolge van het hereiken van den 65-jarigen leeftijd Na per auto met zijn echtgenoote van huis te zijn gehaald, werden de heer en mevrouw den Houter door den hypotheek bewaarder toegesproken. Deze memoreerde de verdiensten van den heer den Houter ge durende de meer dan 35 jaar. welke hij in 's Rijksdienst is geweest en bood namens het gezamenlijke personeel, zoowel het tech nische als het administratieve een geschenk aan vergezeld van een oorkonde en wenschte hem voorts een langdurige welverdiende rust toe Aan de echtgenoote van den heer den Houter werd een fraaie bloemenmand aan geboden. De heer den Houter dankte mede namens zijn echtgenoole. zeer onder den indruk voor de hartelijke woorden en hel fraaie ge schenk. Na gebruik van eenige ververschingen was deze plechtigheid ten eindr, en keerde de heer den Houter met zijne echtgenoote per auto huiswaarts. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de maand Dec. aan den Rijksontvanger een bedrag van f. 15.781,06 afgedragen. Gedurende het geheele jaar was die af dracht f. 236.97-M<3. Het aantal aangeslotenen, hetwelk op 1 Januari 1930 3809 bedroeg, is aan tiet einde van het jaar gestegen tot 4364 In'de laatste maand bedroeg die stijging zelfs 144. Uit deze cijfers blijkt dus. dat de dienst zich gestadig blijft ontwikkelen. Die vooruit gang zou nog grooter zijn geweest, wanneer verscheidene belastingschuldigen, die voor- loopig niet als lid konden worden aange nomen, omdat reeds vervolging tegen hen was ingesteld, zich vroeger als lid hadden opgegeven. Het is derhalve wensehelijk, dat belasting schuldigen, die van de gunstige weiking van den ophaaldienst gebruik willen maken, om dat op die wijze de belasting in weektermij- nen kan woiden betaald, zich spoedig na ontvangst vajn hun aanslagbiljet ten kantore van den dienst Breestraat 81 vervoegen, ten einde zich als lid te doen inschrijven. Door den dienst worden geïnd; inkomsten-, personeele-, grond- en forenserubelasting. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: J. Schuster. Dolhuissleeg, Leiden Siga renfabricage (ook export) tevens winkel. De sigarenzaak: Hoogewoerd 11, Leiden, is d.d. 1 December 1930 overgegaan aan: C. Slik- kclman. Opheffing: Phoenix Bierhandel en Limonadefabriek, in liquidatie, Rijnsburgerweg 171. Leiden. Bij de verassching op Westerveld van het stoffelijk overschot van den heer J. G, F. Kriens, in leven hoofdboekhouder der Lichtfabrieken, was als vertegenwoordiger van de administratieve afdeeling dezer fabrieken aanwezig de hoofdboekhouder, de heer Wiggers die tevens vertegenwoordigde de Vereeniging van Administrateurs van Lichtbedrijven, waarvan de overledene eere lid was. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari a.s op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen de reserve eerste luitenant A. E. Les van het 4de regiment infanterie. Bij beschikking van den minister van financiën is de inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen, 3de afdeeling hier ter stede, de heer J. JY. van Bendegom benoemd als plaatsvervangend lid van de Bijzondere Commissie voor ge organiseerd overleg in zaken, rakende de ambtenaren bij de administraties der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en der registratie en domeinen, van de hypo theken en het kadaster. Gistermiddag toen de schoenmaker H. P. in zijn werkplaats Hoogewoerd 94 terugkeerde, bleek dat eenige oude jassen, welke hij'over een stoelleuning vlak bij de kachel had gehangen, in brand waren ge raakt. Met behulp der buren slaagde hij erin het brandje met eenige emmers water te blusschen. De motorspuit behoefde geen dienst te doen. De schade is gering. Vanmorgen tegen halfelf is de brand weer uitgerukt voor een brandje ten huize van de familie D. aan den Hooge-Rijndijk 68. waar een divankleed had vlam gevat, doordat men de kachel met behulp van benzine wilde aanmaken. De brandweer wist het gevaar voor uitbreiding met eenige emmers water te bezweren, zoodat de motorspuit geen dienst hoefde te doen. GEBOREN Hendnca, d. van J. H. v. d. Wijngaard en J. E. A. Langerak; Christiaan, z. van C. Sloos en J. M. v. Pijlen; Bastiana, d. van C. Rijken en M. Vreeken; Pieter, z. van M. Jansen en .J Spaa; Edmond Fran cis, z. van F. A. Frosée en C. Kampfraath; Adriana,- d. van A. Janssens en A. Colpa; Bernard Willem z. van W. Rotteveel en H. Bontje; Cornelis Hendrik, z. van J. W. de Man en C. A. de Smidt; Corna. Henda, Maria, d. van H. Compeer en P. M. van Zijl, Jan Pieter, z. van K. S. Kwestroo en J. Kramp; Krijntje Johanna, d. van C. Blom en G. J. Grapendaal; Leendert Jaco bus, z. van A. P. Feelens en G. F. A. "Walgraeve; Theodorus Petrus, z. van T. Versluis en L. A. Tromm; Matthijs, z. van M. Keijzer en G. Galjaard; Gerrit. z. van J. J. den Oude en H. van Straten; Abraham, z. van P. v. d. Berg en A. Hageman; Geer trui, d. van A. Wendt en J. M. Sasburg; Pietje, d. van J. Scholten en G. Groot; BINNENLAND. De balans over 1930 voor Stad, Om geving, Binnen- en Buitenland. (2e Blad). De besprekingen over het collectief con tract in de bouwbedrijven. (Binnenl., 5e BI.) Ter-aarde-bestelling van wijlen mr. Van Weldern baron Rengers. (Binnenl., 5e Blad) Ons parlementair overzicht. (5e Blad). Een am o km aker op het Hollandsch stoom schip Van Cloon; 2 ernstig gewonden. (Uit Ned. Oost-Indië, le Blad). BUITENLAND. De toestand van maarschalk Joffre. (Builenl. le Blad). Arbeidsmoeilijkheden in Engeland en Dnit9chland. (Buitenl. le Blad). Cornelia, d. van G. J. Onderwater en A'. Aanhave; Diederica Maria, d. van P. Zand bergen en W. Streefkerk; Maria Wilhelmina, d.-van W. J. Raaphorst en M. C. Huigsloot; Albertha- Johanna, <L van J. W. Wagen- voort en .J v. d. Staaij; Rudolf Leonard Jzn., z. van L. R. de Hoog en B. H. H. Rombout; Johanna, d. van P. Bruinenberg en J. v. d. Wereld; Hendrica, d. van .J. Boon en J. G. Aalbersberg; Frans, z, van G. C. Neuteboom en M. Leder; Sara Catharina, d. van A. de Wolf en A. Veldstra; Maria Jacoba, d. van L van As en CL de la Rie; Maria Annie, d. van N. J. Zandvliet en D. Paauw. p GEHUWD N. van Helden, jm. en P. v. Leeuwen jd. J. C. Versluijs, jra. en M. de Roode, jd. OVERLEDEN Jonkvrouwe A. J. Wilbrenninck"Molle- rus, vr. 32 j. J. W. Chr. Gans, m. 88 j. J. W. van deT Sluis, wed. 63 j. J. H. .van Houten, d. 11 m. C. A. van Tricht, ongeh. vr. 76 j. M. L. Vermeer, ongeh. vr. 93 j. D. J. de Zwart, wed. 68 j. J. Glasbergen, ongeh. m. 25 j. J. M. do Winter, d. 8 j. M. A. H. Heesbeen, d. 11 d. öhr. A. BurgersVan Amerom, vr. 43 j. C. H. MullerWeijtman, wed. 76 j. J. G. F. Kriens, m. 74 j. C. D. JansenRotteveel, vr. 58 j. T. G. M.- CbaritéKuivenhoven, vr. 66 j. Th. Pracht, d. 4 j. H. A. Vissers, m. 53 j. S. Ladan—Melet, vr. 61 j. F. B.- Flippo, ongeh. m., 92 j. E. de Rpo Partenheimer, m. 30 j. GEVESTIGD D. Boelee, schilder, De Genestet-sfcr. 76a. R. A. A. Br enkman, Dijsterstr. 22. D. J. Coorn, kappersbediende, Nic. Beets- straat la. J. A. van Dalsen, verpleegster Rijnsb.weg 10. J. van Dam, id. M. Dudzinski, dienstb., Maarsmanst. 14. P. van Eeghen, Steensdhuur 18. Chr.- D. van Es, Breestr. 89. P. G. Fortanier en fam., boekhouder, Weddesfc. la. C.- Gros en fam., smid, Vrouwenst. 18. A. G. van der Hoogte, WasstT. 18. J. Klok, Witte-Singel 33. W. de Koning, dienst- bcde, Oude-Vest 235. K. K. Körner, id., Zoeterw.-Singel €3. J. A. Lensen, ban ketbakker, Aalmarkt 18. P. Olivier, ka merverhuurster, Rapenburg 119. J. Oezer hulp in de huish., Haven 17. M. L. J. Ramp, H.-Rijndijk 117. J. M. Reijs, Plantsoen 9a. D. A. Rueb, Stille-Rijn 11. P. J. M. Schoonenberg, le luit. art., Plantsoen 81. J. B. H. Schoots en fam., radio-monteur. Hooigr. 65. G. VeensFra, hoofd-verpleegster, Rijnsb.weg 10. O. J. M. de Vroom, dienstb.. Leeuwerikstr. 6. L. Wassenaar, vertegenwoordiger, Meidoornstr. i. C. M. M. von Weijhro- ther, Noordeinde 50. VERTROKKEN J. A. van den Akker en fam Haag, Cele- be99traat 46 S M. LeeuwenburghBa- rendse, Voorburg. Marckstraat 33 G. B. Beij, Haag. Weimar9traat 312 E. F. Jhr. Burmania van Humalda van Evsinga. Oegst- geest, Weth. Juffermansstraat 52 W Chr. Drooggelman, Gouda, v. Fterson Ziekenhuis H. A. V. ten Dijk en fam.. Deventer. Berg- poortslraat 7 J E P. van der Est. Heem stede, Koedieflaan 31 J. G. de Graaff, Oegstgeeat, Weth. Juffermanastraat 52 G.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1