AGENDA. KERK- EN SCHOOI WEHWS. BUITENLAND. HEDEN: Pieterskerkgracht 11Nederl. Meisjes- gilde. Samenkomsten 2.30 en 7.30 uur n.m. Stads-Evangelisatie. Prinsenstraat. Sa- menkomst 8 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Dec. '30 tot en met Donderdag 1 Jan. '31 (Nieuw jaarsdag) waargenomen door de apobhoken: G. F. Reyst, Steenstraat 36, telef. 136 en A J. Donk, Doezastraaf 31, telof. 1313. Vrijdag 2 Jan. tot en met Zondag 4 Jan. 1931 neemt waar apotheek W. Pelle, Kort- Rapenburg 12; telef. 594. dwongen studie is en omdat het niet halen van de hoofdakte beteekent levenslange ar moede vergeleken bij de wei-bezitters, die het ook al niet breed hebben (applaus). Het examen is geen toetsing van door geestelijke ontwikkeling verkregen kennis, doch een lijst van alle mogelijke en onmogelijke on benullige vragen. Er is wel eens geprobeerd om daarin verbetering te brengen door spe cialisatie en dit is gelukt ook, doch het resultaat bleef betzelfde, omdat het ras der examinatoren niet werd veranderd. Een fout is ook in het systeem, dat de candidaat nooit zelf de plaats mag aanwij zen, waar het examen zal worden afgeno men, doch deze plaats hem wordt aange wezen. Er is maar één remedie tot bestrijding van het hoofdakte-euvel n.l de volledige bevoegdheid van den onderwijzer. Maar waar dit niet direct practisch uit voerbaar is, dient het vraagstuk in tweeën te worden gesplitst n.l. directe overgangs maatregelen en de toekomstige wenschelijk- heid. Er moet zoolang de hoofdakte blijft beslaan een behoorlijk georganiseerde oplei ding komen met toezicht van gecommitteer den e.d. Dan ware een meer menschwaar- dige studie te verkrijgen met als bekroning op het eindexamen de hoofdakte Voorts zou het H.B. een grondig onderzoek willen in stellen en op vrijheid van plaatskeuze wil len aandringen. Een groote verbetering zou ook zijn in- plaals van een 3-jarige vooropleiding en 5-jarige vakopleiding een 5-jarige vooroplei ding gevolgd door een 3-jarige vakopleiding. Jmmers het is een onbillijkheid jongelui op 15-jarigen leeftijd voor de beroepskeuze te plaatsen. Maar oud-minister de Visser heeft het eens ronduit gezegd: dan zouden de onderwijzers op een hooger intellectueel peil komen en waarschijnlijk niet meer onderwijzers willeD worden. Besloten werd het H.B. op te dragen een onderzoek in te stellen naar de opleiding en de examens voor de hoofdakte en er bij de regeering aan te dringen op de mogelijkheid van een splitsing van dit examen, waar door bet bij gedeelten kan worden afgelegd. Voorts zal worden aangedrongen op de mogelijkheid van het verkrijgen der hoofd akte langs den weg van een eindexamen der B-cursussen van kweekscholen en an dere door de regeering aan te wijzen cur sussen. Hierna schorste de voorzitter de behande ling van dit onderwerp en stelde aan de orde het agendapunt de pacificatie. De heer Bymoll (Amsterdam), die het eerste hierover het woord voerde, zeidc een vooretander te zijn van de verplichte neu trale staatsschool. Spr. achtte dezen eisch een noodzakelijke phase in den schoolstrijd, een logisch gevolg van de historie. De school, zooals we die in alle cultuur landen momenteel kennen, is in haar wezen steeds bepaald door de gangbare machts verhoudingen in de maatschappij. Het libe ralisme heeft weliswaar de school bevrijd uit de handen der kerk, doch daarmede heeft het geenszins een school gesticht, welke uitsluitend werkte in het belang van liet kind en strikt neutraal was. Daarvan getuigt ook de tenachterstelling van de openbare volksschool bij het middelbaar en hooger onderwijs, dat toegankelijk was voor de heerschende klasse. De Bond heeft zich altijd gesteld op het standpunt van de absolute neutraliteit in het belang en ten behoeve van het kind. Helaas is het gevaar niet denkbeeldig, dat naar deze neutraliteit wordt gestreefd uit politieke bijoogmerken. Het is spr.'s rotsvaste overtuiging, dat het de plicht is van ieder bondslid de politiek buiten de opvoeding van het kind te houden en het aldus de kans te geven op een eigen levensbeschouwing. Wil lende optreden als beschermer, als Vrij- maker van de kinderziel, zeide spr. den strijd niet te willen aanbinden tegen de leerlingen der openbare school alleen, doch over de gansche linie internationaal. Het gaat niet over gewetensdwang of gewetens vrijheid, doch om de rechten van het kind, dat moet worden bevrijd van de overtui ging en invloed van zijn opvoeders. Op grond van het autonome karakter van de paedagogiek eischt spr. invoering van de neutrale school. Ten slotte besprak spr. de verhouding tusschen staat en school. De lieer De Vries (Amsterdam) ver klaarde zich evenals de heer Bymolt een voorstander van de neutrale staatsschool, doch hij wilde deze alleen niet verplicht stellen. In een land als het onze met z'n groote politieke en godsdienstige groepen leidt dit lot gewelensdwang. De verdediging der neu trale school baseerde spr. op drie motieven: lo. utiliteitsoverwegingen; 2o. het paedago- gisch principe en 3o. geen volwassene beeft liet recht een kind een levensbeschouwing op te dringen. Wie den dwang bij hel kind wil bestrijden en dat wil spr. ook mag den volwassenen geen dwang opleggen, zoo als de heer Bvmolt wil (applaus). Spr. achtte de verplichte neutrale staatsschool niet alleen principieel onjuist, maar ook fataal uit tactische overwegingen tegenover de voorstanders van bijzonder onderwijs, die daarin een strijd om hel geloof zullen gaan zien. Spr. besloot zijïi langdurig toegejuichte rede met een opwekking om zich uit te spreken vóór de invoering van een ver plichte neutrale school, doch deze kwestie te laten rusten voor de neutrale openbare school. De heer T j a 1 s m a (Leiden) wees erop, dat in de commissie van onderzoek naar de gevolgen van de pacificatie ten aanzien van dit vraagstuk volledige overeenstem ming heerschte, lotdat het element der ver plichting te berde werd gebracht. Ook spr. is van deze verplichting een tegenstander, omdat hij voorziet, dat daardoor krachten worden ontketend, welke rechtstreeksch ver band houden met het geloof en die daar door een nieuwen schoolstrijd zal doen ont branden. Spr. verzocht het H.B. een actie te gaan ontwikkelen voor het openbaar on derwijs in den geest, zooals deze tot dus verre is gevoerd, doch in versterkt en ver sneld tempo. De heer Den Ouden (Rotterdam) zeide het bezwaar om geestelijken dwang uit te oefenen op andersdenkenden ter bereiking van het ideaal van een neutrale staats school, niet zoo zwaar te tillen. Spr. is van oordeel, dat practische overwegingen, geba seerd op economische onmacht, niemand mogen weerhouden, wanneer men zich als ideaal heeft gesteld bescherming van de kinderziel. De heer Posthumus (H.B.) als verte genwoordiger van de minderheid in het H.B. en van de meerderheid in de commis sie van onderzoek, zeide zich nog nimmer zoo'n sterk voorstander van dwang te heb ben gevoeld als na de woorden van de vo rige sprekers Spr wil natuurlijk het kind beschermen tegen dwang op school. Maar de kerk en de ouders moeten zich daarbui ten houden De regeling van het onderwijs komt uit sluitend toe aan den staat, dien spr. ziet als een volkomen normaal gegroeide meerder heid Dat die meerderheid aan de minder heid zekeren dwang oplegt, acht spr. prin cipieel allerminst een bezwaar. De gelijk stelling aanvaardend, erkent men het pri- vaal-recht van de ouders boven dat van den staat. De heer T h ij s s e n (H.B.) sprekende na mens de meerderheid in het H B.. noemde het een absurditeit om le gelooven, dat de ouders hel recht van den staat .zullen er kennen boven hun eigen recht. Zou een onzer, aldus spr., zich erbij kunnen neer leggen, dat onzen kinderen bijv. een katho lieke schoolopleiding werd opgedrongen. Tenslotte werd het voorstel van de minder heid der commissie en der meerderheid van het H.B met groote meerderheid van stem men aangenomen. Dit voorstel luidde als volgt: I. De Bond handhaaft uit paedagogisc.he en maatschappelijke overwegingen onver anderd punt h van hel Bondsprogram, lui dende: Onderwijs, vrij van godsdienstige en politieke dogma's, draagt het H.B op in samenwerking met de daarvoor in aanmerking komende orga nisaties een krachtige propaganda te bliiven voeren voor de Openbare school, de school der gemeenschap. II De Bond gezien hel rapport der pacifi catie-commissie en gehoord de discussies op de AV in 1929 en 1930; constateert dat de praktijk heeft bewezen, dat de Lager onderwijswet 1920 zeer onvol doende rekening heefi gehouden met de be langen van het onderwijs: dat door deze wet elke groep burgers eigenlijk naar willekeur kan beschikken over de schatkist, als maar aan eenige for- rneele eischen is voldaan; dat daardoor een ontzettende versnippe ring op schoolgebied heeft plaats gehad, waarvoor dikwijls geen enkele gegronde re den aanwezig was: dat economische en kerkelijke dwang dik wijls de ouders heeft genoodzaakt hun kin deren naar de bijzondere school te zenden: dat de leuze .,De school aan de ouder?" meestal moet luiden: „De school aan de kerk" dat de wet-1920 het oprichten van stan den-scholen heeft bevorderd wal benadeeling van het onderwijs in zijn prheel en een zeer ongemotiveerde opdrij ving van de onderwijskosten tengevolge heeft gehad. Nadat de vergadering te klokke 12 uur door den voorzitter was geschorst tot heden- merger. 9 uur, bleven de leden nog gerui- rnen tijd in den foyer gezellig bijeen. Na heropening slelde de voorzitter hedenmorgen het finantiëel overzicht en de balans aan de orde. De ontvangsten bedroegen f. 97131.46; de uitgaven f. 98.704.95. zoodat er een na- deelig saldo over 1930 is van f. 1573.49. De heer Pols (Amsterdam) had cr den voorkeur aan gegeven hier de balans le kunnen bespreken inplaats van een voor- loopige balans. De heer Posthumus antwoordde, dat dit practisch onmogelijk is. omdat de accountant zijn rapport eerst eenige maanden, nadat de boeken zijn afge sloten. uitbrengt. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting 1931 waarschuwde de heer N e ij e n namens de afdeelingen Amsterdam en Rotterdam tegen de voorgestelde verhoo ging van de contributie-afdracht der afdee lingen aan het H B. Daardoor wordt een vergrooting van de ..Bode" mogelijk ge maakt. wat natuurlijk hoogere uitgaven met zich brengt. Spr. verwacht hiervan evenwel juist een vermeerdering der inkomsten, zoo dat hij geen bezwaren heeft om de uitgaaf post voor de „Bode" tot f. 18.000 te ver- hoogen. Z. i. kan op andere posten veel beter wor den bezuinigd, hetgeen hij nader aantoonde. Nadat nog eenige leden algemeene beschou wingen hadden gehouden en de voorzitter en penningmeester de verschillende posten zeer uitvoerig hadden verdedigd, werd het voorstel van het H.B. tot verhooging van de contributie-afdracht gedurende het 2de half jaar van 13/20 procent tot 7/10 procent in stemming geibradht. De stemopnemers verschilden evenwel van meendng; volgens twee hunner was het voorstel met 143142 stemmen aangeno men, doch de overigen waren het daarmede niet eens. Dit gaf het H.B. aanleiding zijn voorstel lol verhooging terug te nemen, waarop ook de afgevaardigde van Amsterdam zijn voor stellen tol verlaging van diverse uitgaaf posten introk. De begrooting werd daarop z.h.st. in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f. 102 800. De afdeelingen Amsterdam, Rolterdam en Utrecht werden aangewezen een lid van de financieele commissie 1931 te benoemen. Tot leden der commissie van geschillen voor de „Bode" werden benoemd mej. Veen (aftr.) en de heeren De Vries (aftr.) en Lootsma. De volgende algemeene vergadering zal le Rotterdam worden gehouden. Daarna werd voortgezet de gisteren afge broken behandeling van het onderwerp hoofdakte en opleiding. Het H.B. werd opgedragen een actie te beginnen voor een opleiding ter verkrijging der bevoegdheid als onderwijzer als bedoeld in art. 133. le lid der L O.-wet 1920. Op voorstel van de afdeeling Zaandam om er bij de regeering op aan te dringen, dat bezitters van de hoofdakte worden toege laten lol de studie aan de hoogescholen op denzelfden voet als de bezitters van het diploma 5-jarige M.B.S., werd aangenomen. Hierna te halféén werd de vergade ring geschorst tot 2 uur. De middagvergadering was geheel gewijd aan de afdeelingsvoorstellen, waarvan al lereerst aan de orde kwam een voorstel van de afd. Opsterland, waarin de opheffing van de classificatie wordt bepleit. Het H. B. zegde toe hieraan zijn aandacht te zul len wijden. De heer De Boer, secretaris van de groep voor Buitengewoon Lager Onderwijs, lioht- te vervolgens een tweetal voorstellen van het groepsbestuur toe. Hierin werd in de eerste plaats gevraagd de bondsafdeelin- gen in gemeenten van 10.000 of meer inwo ners ernstig op te wekken eon actie te voe ren voor voorziening van overheidswege m de behoefte aan buitengewoon onderwijs. Thans is het onderwijs voor zwakzinnigen vrijwel alleen beperkt, tot de enkele groote steden. Het tweede voorstel vroeg de A. V. zich uit te spreken voor leerjlioht bij het buitengewoon onderwijs voor zwakzinnige". De afd. Beemster, Purmerend en omstre ken amendeerde dit voorstel met de clau sule ,,en kleinere gemeenten die als "cen trum gunstig gelegen zijm." Het H. B nam dit amendement over, waarna beide voorstellen z. h. st werden aangenomen. De afd. Pekela en Amsterdam verzochten een actie voor verbetering der Leerplicht wet in dien zin. dat do leerplicht lot 8 jaar wordt uitgebreid en doeltreffende bepalin gen in hel leven worden geroepen ter beteu geling van overtredingen. Werd aangeno men Besloten werd allen invloed aan te wen den om hel bedrag ad L 20 voor schoolklee- ding van een en hetzelfde kind, zooals vastgesteld bij K. B. van 19 Nov. 1900 aan zienlijk verhoogd te krijgen. Hierna krees de heer Posthumus gelegen heid hel onderwerp ..De zelfslandigheid van den onderwijzer" in te leiden. Over het algemeen is het met die zelf standigheid in ons land droevig gesteld, zooaks duidelijk is gebleken uit het door het H .B ter zake ingestelde onderzoek. Spr. noemde daarvan eenige frnnpante staaltjes. En daArom is het wenschel"k op deze b$- eenkomst eens te spreken ov»- de rechten en plichten van deD onderwijzer, ook al zal de strijd voor die rechten dan ook af hangen van plaatselijke omstandigheden. Maar toch zijn er algemeene lijnen, waar langs de zelfstandigheid kan worden opge voerd. Het eerste punt is volkomen gelijk heid in rechten on plichten van alle werkers aan één en dezelfde school. (Wordt vervolgd). PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 31 DECEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Nam. 7 uur ds. Bonga Eglise Wallonrie: Sept heures au malin M. Bresson. Evang. Luth. Gem. Nam. 7 uur ds. C. de Meyere. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn 76): Nam. 7 1/2 uur ds W. C. Lamain. Rem. Geref Gem Nam. 7 uur ds. P. D. Tjalsma. Ver. van Vrijz. Herv.: Nam 7 uur dr. K. II. Boersema. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds G. Th. van Beusekom. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk. (Julianaslraal): Nam. 7 uur ds. J. G. L. Brouwer. Hulpgeb. Gouwsluis: Geen dienst Ned. Herv Kerk (Oudsh. weg): Nam. 7 uur dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstr.): Nam 7 uur de heer Dekker. Geref. Kerk (Hooftstr.): Nam. 7 1/2 uur ds H. \V. H van Andei. Geref. Kerk (Raadhuisstr.): Nam 7 1/2 uur de heer M. Kamper. Geref. Kerk (de Ruytcrstr.): Nam. 71/2 uur J. H A Bosch. Chr Geref Kerk (v. Reedestr.): Nam. 7 uur ds. P Zwier. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Nam 7 uur: Leeskerk. Geref. Gem Nam. 7 uur: Leeskerk. BODEGRAVEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. Kruis- hoop. Geref. Kerk: Nam. 7 uur ds. Dam. Geref. Gem.: Nam. 7 uur de heer P Hou- koop (Rotterdam). Evang. Luth. Kerk: Nam. 7 uur ds. Smit Bange (Amsterdam). BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur us. Glas. Geref. Kerk Nam 4 1/2 uur. ds Petersen Chr. Geref. Kerk: Nam. 71/2 uur ds. Bijdemast Rem. Geref. Kerk: Nam. 8 uur ds van Nooten. Evangelisatie geb.: Nam. 7 uur de heer Lyklema (Waddinxveen). Geb. Salvatori: Nam. 7 uur de heer de Jonge. H1LLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. Mulder. Geref. Kerk: Nam. 7 uur ds. A. K. Krabbe Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur: Leesdienst. Nederl Protest. Bond: Nam 7 uur ds. L. W van Wijngaarden (Leiden). HOOGMADE. Ncd. Herv. Kerk: Nam. 6 1/2 uur us. Th. G. Tonnon. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds Touw. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv Kerk: Nam. 7 uur ds. Bruyn. Geref. Kerk Nam. 7 uur ds. Movering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur. ds. Ode. Geref. Kerk: Nam. 7 Uur ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk- Nam 7 uur ds. Rutgers (Katwijk Zee). Geref. Kerk: Nam. 7 uur ds. J. J. Dijk. LISSE. Nederl. Protest. Bond: Nam 7 uur prof. dr B. D. Eerdman? NIEUWVEEN. Ned Herv. Kerk Nam 6 1/2 uur <is. van Wyhe. Evangelisatie: Nam. 7 uur de heer van Scherpen zeel NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 61/2 uur: Gods dienstoefening, NOORD WIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. Joh. W. Groot Enzerink (Leiden). Geref. Kerk- Nam. 7 uur ds. H. B. Visser Nederl. Prot. Bond (Lindenplein): Nam. 7 1/2 uur mej Buisman (Den Haag). NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk:: Nam. 7 uur ds. N. J. Cupedo. Geref. Kerk Nam. 7 uur ds. Koers. NOORDWIÏKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur de heer Brusse (Den Haag). OUDE- EN NIEUWE-WETERING. Ncd. Herv. Kerk: Nam 61/2 "uur ds. Broeyer. Geref. Kerk: Nam.: 7 1/4 uur cand. Zui- dema. RUNSBURG. Geref. Kerk: Nam. 7 uur ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur ds. Woud- slra (Woerden) SASSENHEIM. Xed. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. Krijkamp Geref. Kerk. Nam 7 uur ds. Kuyper. Ohr Geref Kerk: Nam. 7 uur stud. Laman (Leiden). Ned Prot. Bond: Nam. 6 1/2 uur dr. J. A. Beyerman. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. Her- manides. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds H. P. Fortgens. Geref. Kerk Nam. 7.1/2 uur dr. J. C. Houtzagers. WADDINXVEEN. Ncd. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. de Looze. Geref. Kerk- Nam. 7 uur ds. Schmidt. Chr. Geref. Gem.: Nam. 7 uur ds. Grisnigt WARMOND. Ned. Herv Kerk: Nam. 7 uur ds. de Bel. WASSENAAR. Nederl. Prot. Bond: Nam. 7 uur os. A. E. F. Junod (Em -Luth. Wassenaar). NED. HERV. KERK. Benpepen: Te Putlershoek, F. v. Asoh, te Randwijk; te Birdaard en Janum, J van Kuiken, te Exmorra c.a te Groenlo, J. B. Netelenbos, le Roermond. Aangenomen: Naar Sommelsdijk, E. van Asch, te Arnemuiden. Bedankt: Voor Velsen, H. Dekker, te Weesp; voor Ilellovoelsluis, M. Bons, te Oudenhoorn; voor Nieuw-Buinen (Dr.), G. van Veldhuizen Azn., te Niglevecht (U.). CHR GEREF KERK. Bedankt: Voor Aalten, J L. de Vries, te Bussum EVANG. LUTH. KERK. Beroepen. Te Nieuwe Pekela, V. W. F. B Schmidt, te Schiedam. GEREF. KERK. Beroepen Te Hijken, F. Boonstra. cand. te Zuidwolde (Gr); te Zui'ichem. H. Sy- brandi, cand. te Stiens. Prof. Dr. F. T. M. DE WAELE. Naar de Tijd verneemt, is dr F. J. M de Waele, lector in de archaeologie aan de r k. universiteit te Nijmegen, benoemd lot bui tengewoon hoogleeraar aan die universiteit. DE ALGEMEENE TOESTAND. De groote vragen van den dag. Nu het einde van net jaar nadert, hebben reeds eenige leidende figuren gemeend hun volkeren te moeten aansporen tot vol houden teneinde de zware tijdsomstandig heden te boven te komen, al zullen offers daarvoor noodig zijn van hoog tot laag. Zoo ook de Duitsche rijkskanselier Brüning. Lord Cecil heeft nogmaals gewaarschuwd dat inzake de ontwapening een beslissing ten goede moet vallen, zoo men verder wil komen. Verder zeide hij Wij hebben herhaalde malen de verplich ting op ons genomen om de bewapening der overwinnende aaties te beperken en te ver minderen als contra-prestatie voor de ont wapening aan onze vroegere vijanden op gelegd. Wij zouden alle vertrouwen in de internationale verbintenissen vernietigen, iüdien we onze beloften niet nakwamen en het is voor mij van ondergeschikt belang, dat wij dan geen enkel antwoord zouden kunnen geveD op den eisch, van de zijde van Duitsehland en de andere vroegere vijanden, om zich opnieuw te mogen wa penen. Cecil zeide verder: Zekere naties zullen ons misschien op de ontwapeningsconfe rentie zeggen: „Indien wij ontwapenen en wij worden aangevallen, zult gij ons ter hulp komen V' Wij kunnen, besloot Cecil, niet doof blijven voor een dergelijk beroep en indien wij den vrede door ontwapening willen, moeten wij bereid zijn alle ver- eischte offers te brengen, om die grootste der weldaden te verzekeren. Duitsehland heeft den Volkenbond ge antwoord inzake de vragen over Pan- Europa. In deze nota wordt het standpunt verdedigd, dat bij de werkzaamheden van de studiecommissie voor de Europeesche Unie ook de Europeesche staten, die geen lid zijn van den Volkenbond, Rusland en Turkije betrokken moet'en worden. De Ja- nuari-zitting van het comité zal dus over de vraag, die tot nog toe opengelaten werd, een beslissing moeten nemen. Naar verluidt 'bevat de Duitsche nota o.a. ook een verwijzing naar de economi sche kwesties, ten aanzien waarvan de Europeesche commissie thans alle aanlei ding heeft haar houding te bepalen, nadat de conferentie der regeeringen in Novem ber in hoofdzaak zonder resultaat is geble ven. In de Duitsche nota wordt de ver wachting geuit, dat aan de commissie een rapport over deze conferentie zal voorge legd worden. BELG1E. Het opschrift der Leuvensche Universiteit. De strijd om het inschrift op de ba lustrade der Leuvensche Universiteit is nog steeds niet geëindigd De Amerikaan- sche architect Warren heeft thans besloten in beroep te gaan tegen het jongste vonnis van het Brusselsche Gerechtshof, waarin verwijdering van het anti-Duitsche op schrift was gelast. o J1TSCHLAND. Ruzie in de economische partij. Het bestuur der Economische Partij is gistermiddag bijeengekomen onder leiding van het bestuurslid Freidel. Het hield zich nogmaals uitvoerig bezig met de aanvallen op den partijvoorzitter Drewitz. Besloten werd de tusschenkomst van het scheidsge recht der partij in te roepen en dit voor te stellen de partijleden Colosser en Dan- nenberg te schrappen Verder zal de Rijks, commissie tegen 4 Januari to Berlijn bijeen geroepen worden. De partijvoorzitter Drewitz zag zich ge dwongen. op grond van de opnieuw tegen hem in de pers gerichte aanvallen, die het bestuur, na overweging van de omstandig heden, als ten volle ongerechtvaardigd be schouwt, van de uitoefening van zijn func tie af te zien. tot het scheidsgerecht uit spraak zal hebben gedaan. o FRANKRIJK. Co stervenssponde van maarschalk Joffie De Onstric-aifaire. Maarschalk Jcffre is sinds gisteravond halfzes. buite^ bewustzijn. Zijn boezemvriend, generaal Pau, de laatste der toegelaten bezoekers, werd niet meer door hem herkend. De stervenssponde is omringd door me vrouw Joffie. de dochter en den schocu- zoon van den maarschalk, den aalmoeze nier. den opperbevelhebber van net Fran- sche leger, maarschalk Pétain en den mi nister van oorlog Aan de klinie c blijft de toevloed van be langstellenden buitengewoon groot. Het parket van de Seine heeft een ver volging ingesteld wegens misleiding tegen den journalist d'Azonna, die aan de parle mentaire commissie van onderzoek ver klaard heeft, van Oustric bepaalde bedra gen ontvangen te hebben voor verschillen de doeleinden en'een gedeelte voor zich gehouden te hebben. Een mafeêlaarsfirma heeft een klacht wegens misleiding inge diend tegen Oustric. SPANJE. Maatregelen tegen de militaire vliegers. Het officiecle blad van het Ministerie van Oorlog publiceert de lijst der officieren van den vliegdienst die terecht zullen staan vegen* de jongste revolutionaire beweging t bef vliegveld der Vier Win den oD dir f.p non actief gesteld zijn. Do lijst bevat 5 commandanten en 21 onder officieren. 21

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2