UIT DE RIJNSTREEK. ALPHEN. GEMEENTERAAD V Behandeling gemeentebegiooting 1931. Gistermiddag ie 2 uur knvam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. VooraH/ter: burgemeester dr. H. J. Lovink. Secretaris: K. Salverda. Aanwezig 16 leden. Afwezig de Iheer Den fierbog. De voorzitter opent de vergadering mei gefbed. Ingekomen stukken: Mededeeling goedkeuring raadsbesluiten. INed. Ghr, Ambt.-Bond e.a. verzoek instelling Georg. Overleg; naar B. en W. om prae- fidvies. Algem. Ned. Verbond verzoek vreem de woorden in de stukken zooveel mogelijk ie vermijden; voor k.g. a. Begrooling A3- pliensoh Zwembad wordt goedgekeurd. De Iheer W. J. den Hertog neemt ontslag als id van den raad. Als opvolger wordt aan gewezen de beer G. J. Kempenaar. Afwijzend wordt beschikt over aanvrage subsidie Po- Qi'trie-cunsus. Agenda: Het doen rooien van 140 hoornen, z. fh. s. aangenomen Voorstel tot goedkeuring van Ihet besluit van 'het A'lg. Armbestuur om den legenwoon- digen weesvader te handhaven tol uiterlijk 1 Juli 1931. De heer Spreij heèft bezwaar tlegen dit ontslag, stelt voor ..uiterlijk" te schrappen, 1 Juli te wijzigen in 31 Dec. 1931. (De heer Meijer ondersteunt het voorstel van den heer Sprey; de man is toch at zoo zwaar getroffen. Wethouder Van Leeuwen vindt den weesvader een bekwaam ambte naar. Na onderhoud met den betrokkene wil spr. met hef voorstel-Spreij meegaan. De heer Ten Cafe Brouwer gelooft, dat het Armbestuur dit het juiste acht, het Armbe stuur blijft ook veranwoordelijk. De voor zitter leg het reglement uil betreffende ont slag; bijzondere omstandigheden maken lij delijke voorziening noodig. Moeilijkheden worden volgens de heer Boeren door dit voor stel vooikomen, tenzij de omstandigheden zich wijzigen. Komt hef Armbestuur, aldus de heer Den Ouden, tot andere gedachten, dan is er geen bezwaar voor verlenging Na dat wethouder Herngreen, de heeren Spreij en Van Dijk hebben gesproken en de voor zitter onderzoeken zat of de mogelijkheid be slaat hem te handhaven, wordt het voor stel zJh.s. aangenomen. Voorstel om afwijzend te beschikken op hef verzoek van hef R.-K. Kerkbestuur al hier, om een subsidie voor zijn bewaar school over 1930. Den lieer Boeren va'lf dit voorstel tegen; de aanvragers zijn jaien te laaf; toch heeft de bewaarschool veel voor deel voor de gemeente gebracht. De heer Ten Gate Brouwer acht billijkheidsgronden aanwezig. De heer Veldman stelt voor over 1930 een subsidie van f. 1000 te verleenen. Den voorzitter spijt het, dat de raad dit voor stel niet goed heeft begrepen. Nooit is een verzoek van het R.-K. Keikbesluur ingeko men. om subsidie, waarvan d? reden spr. niet bekend zijn. Subsidie toekennen zonder aanvrage gaat niet. De heer Ten Cate Brou wer stelt voor een subsidie te verstrekken van f. 10 voor eiken leerling, die op de tel dagen aanwezig waren. Wethouder Hern green zegt, dat het verwijt nu kan komen, dat er geld uitgegeven wordt, zonder dat dit op de begrooling voorkomt; met een verzoek tot subsidie moet men niet komen als het •jaar bijna om is. Geen 30 dagen duurt, vol gens de heer Boeren, een vastgestelde be grooting. waarbij de wethouder opmerkt dat in de afd. ook werd opgemerkt geen onnoó- dige uitgaven te doen. Als de voorzitter op- meikf dat jaar in jaar uit nooit subsidie is aangevraagd en B. en W. thet dus zoo maar niet. kunnen geven, wordt het voorstel Ten Cate Brouwer verworpen met G tegen 10 stemmen. Voorstel van B. en W. z.li s. aangenomen. Met alg. st. wordt lot onderwijzer aan de Openbare Lagere School Schoolstraat be noemd de heer B, Schuurman te Heerlen. Benoemd 1ot leden der Commissie van Toezicht op liet Lager Onderwijs: mevr. L. P WierlsemaPriester', S. J. H. Breukel, P. Pasma, J. L. J. Gaillard en A. P. OhaTdon. Benoemd werden in de Comm. van Bijsl. voor de Water- en Lichtbedrijven: Tyeden: M. Meijer en P. van Dijk. Pl.verv. leden: F. L. van Muiswinkel en J. L. H. Boeren. Comm. van Bijsl. voor hel Grondbedrijf: Leden: D. ten Cate Brouwer en G. Bergs- hoeff. Pl.verv. leden: C. Koren en J. H. Ruling. Comm. van Bijsl. voor Openbare Werken- Leden: A. den Oouden en W. J. Spreij. Pl.verv. leden: H. G. Vcllman en G. Bergshoeff. Comm. voor hel nazien der rekeningen: Leden: B. van 'l Riet. D. ten Cate Brou wer en C. den Uijl. Pl.venr. leden: G. Bergshoeff. C. Koren en J. L. H. Boeren. Comm. voor het ontwerpen van strafver ordeningen Leden: C. Koren, J. H. L. Boeren en Th. Cocx. Behandeling gemeentebegrooting dienst 1931 Alg. besch. De heer den Ouden brengt hulde aan B en W. Gezien dat f. 30.000 uit de belas ting minder inkomsten zijn geraamd, baart de toekomst zorg; allergrootste zuinigheid dient daarom betracht te worden, want groote uitgaven staan voor de deur. Spr. verheugt het, dat de riool-kwestie in orde komt. doch dringt op spoed aan. Aan de werkloosheid mag wel meer zorg worden besleed; kan een extra steunregeling, nog op de begrooting aldus spr. en hoe staan B. en W. daar tegen over. Gezien de samen stelling van B. en W. zag spr. gaarne scher per maatregelen ten opzichte der Zondags heiliging. De heer Ten Cate Brouwer, dankt B. en W. voor het sluitend maken der begrooting. Onze plaats eischt meerdere uitgaven; be grooting stijgt; belastbaar inkomen daalt, dus meer bewoonbaar maken al zoo een liberaal standpunt Aanvrage voor optoch ten moeten elk op zich zelf beoordeeld wor den. Er gaat een gerucht dat de Ford fabriek niet afgebouwd wordt, dat is wat voor Alphen, prachtige ligging aan vaar- waten en meer voordeelen-. Wat doen B. en W. om de aandacht op Alphen te vesti gen? Hier is een taak vo6r het grondbedrijf. Spr. vestigt de aandacht op de spoorweg verbinding met Utrecht; wijst op de on smakelijkheid der 2e klas wachtkamer van het station; de verbinding met de spoor- haven die alleen beboomd kan worden, is verkeerd, vooral bij ijsgang. Spr. brengt de verkeersmoeilijklieid der Bruggestraat ter sprake. Er loopen geruchten dat de Rijks weg bij Gouwsluis omgelegd zal worden. Is er iets gedaan om schade voor de omwo nenden te voorkomen? Spr. pleit voor goed- koope etalage-verlichting, gezelligheid en bewoonbaarheid zal dit bevorderen Een sproeiwagen is beslist noodig. Spr. stelt voor: Verlaging etalageverlichting na 8 uur en aanschaffing sproeiwagen. Voor verla ging gasprijs betreffende verwarming is spr. dankbaar. Verder stelt spr. verschillende vragen aangaande de gasfabriek. O.a. ver houding personeel en directie, verlies van gas. terwijl hij opmerkt dal aan loon in 1929 is betaald f.52000, in 1930 f 48000. Spr. is niet eerder gerust, voor alles terdege is onderzocht. Na een opmerking over de belasting en dank aan den voorz. voor de optocht van alle schoolkinderen op Konin ginnedag besluit spr. zijn rede. De heer Spreij is over 't algemeen tevre den. In vergelijking met andere jaren is de schuld niet gestegen. Jammer dat 'n sprong van f. 30.000 naar boven gemaakt wordt, waarvan gevolg zal zijn belastingverho ging. Een zuinig beheer is noodig. Over de vragen betreffende de lichlbedr. is spr. niet tevreden. Ook in wijk Hoorn wordt dien aangaande veel geklaagd. Spr. maakt hier over nog enkele opmerkingen, mede over de tarieven. De heeren Boeren heeft watrdee- ring voor den arbeid van B. en W., ook on danks meeningsverschil; eveneens voor het werk der ambtenaren van hoog lot laag. Spr. vraagt meer vergaderingen van den raad Ook duren de vergaderingen Ie lang. Van de samenstelling van B. en W. mag niet afhangen dat het laatste jaar niet een R.K. is benoemd. Dit college is niet in over eenstemming met de verhouding in den raad. Het algemeen belang wordt wel eens door een al te s (erken bril gezien. Onze gemeentebedrijven zijn niet in de eeTste plaats voor winster moet komen een vast-reohttarief voor gas en electri- citeit. Voor de ambtenaren is georganiseerd overleg niet noodzakelijk, wel gewenscht echter. Gezien de werkloosheid gaan we een zorgvolle toekomst tegen. Voor dit vraagstuk moet belangstelling zijn, 't leed is te erg omdat het te teer is. Zouden fa brikanten en organisaties in overleg kun nen treden om te helpen 1 Wordt onder zocht of kostwinners ontslagen worden t Wordt overlegd of allen aan het werk kun nen blijven 'bij verkorten arbeidsduur 1 Spr. is overtuigd dat door overleg iels goeds geboren kan worden. Is het Burg. Armbestuur geroepen steun aan uitgetrok ken cn niet trekkende werkloozen te ver leenen 't Is volgens spr. do vraag of het Burg Armbest. het terrein kan overzien'. Spr. steltvoor: a. een beroep te doen op particulieren; b. Burg. Armbest. uit te breiden met 7 personene. in overleg met gemeentebest. een passende steunregeling te ontwerpen. De heer Ruting vindt de begrooting met zorg opgemaakt. Het platteland wordt niet vergeten. Spr. pleit voor de Ziendeweg, en is bang op den duur voor een wegver- schuiving. Stelt voor de 10 pCt, op de on gebouwde eigendommen op te heffen. De heer Den Uijl vindt, weinig van zijn gading. De gemeentepolitiek heeft de laat. ste 10 jaar verandering ondergaaner is een groote sociale taak. Ze mag zich n.ot letterlijk alles bemoeien. Van B. en W. mocht niet verwacht worden dat ze vee! met een kluitje in het riet stuurt. De libe ralen behooren ook wel tot de oppositie maar zijn bet met de meerderheid eens. Gelukkig bij de R.-K. kentering, toch zegt men te doen naar de leer van Christus, doch laat de daden achterwege. Tot stand kwam een belastingstelsel, dat voor de ar beidende klasse zoo ongunstig mogelijk is. Ook de werkloosheidszorg is zoo slecht mogelijk. Het Burg. Armbestuur iR niet in staat in de nooden te voorzien. Spr. stelt aangaande de gasfabriek ook enkele vra gen. Vervolgens vraagt, spr. hoe de bet»*! gesitueerden komen aan bun meerdere n. komens. De arbeiders dragen hiertoe bfy De ziekenbarak, gezondheidscomm., rio- leering geven spr. aanleiding tot vragen. Voor de krotten moeten andere woningen komen. Er is behoefte aan arbeiderswonin gen van f. 3 tot f. 3.50 per week, spr. wijst een mogelijkheid aan. Straatschenderij is gevolg van de politiek, er moet gelegenheid zijn de "Jeugd bezig te bonden. Spr. had betreffende de A..T.C. een ruimer stand punt van B. en W. verwacht. Bii de werk- loosheidbestrijding geeft het beroep op particulier initiatief niets, omdat de werk. gever slechts denkt aan de winstgevende zaak. De arbeider heeft recht aan de Ge meenschap te vragen dat deze hem onder houdt, en hi.i wil niet naar het Burg. Arm bestuur gestuurd woTden. De heer Van Dijk vraagt of B. cn W. maatregelen hebben genomen dat een over- strooming als in 1928 voorkomen wordt. De heer Den Uijl zegt., dat. de S.D.A P. smaalt over de diaconiën. maar zij doeD zelf niet*. Waarom richt de S.D.A P. geen fabrieken op Omdat men geen rekening met de werkelijkheid houdt, en een S.D.A.P.-be heer te duu-v is. De drijfveer bij hen is eigenliefde. Betreffende de zorg voor de werkloosheid is spr. het een9 met den heer Boeren. Toch blijft een steunregeling altijd bedeeling. Onrust is voor de bedrij ven noodlottig, de malaise hier is een ge volg van de staking van dit voorjaar. De heer Bergshoef merkt op dat een beetje geknoeid is met de kwestie ..Brug gestraat". Spr. zal daar nu niet meer over zeggen. De middenstand wordt door de groote winkels doodgeconourrccrd. Deze hebben een lager prijs voor verlichting cn de uitwonende eigenaars hebben daar voor deel van. Spr. is het niet eens met den heer Den Uijl, omrede dat de kerkelijken eerst aan de kerkelijke armenzorg doen en dan belasting betalen. Vervolgens merkt spr. op, dat men als de belasting steeds hooger wordt, hier de hoogere inkomens verdrijft. De heer Koren acht den nood van het maatschappelijk leven thans zoo hoog, dat spoedig maatregelen genomen moeten worden. De voonz. dankt voor de welwillende wijze, waarop de begrooting is ontvangen. Inzonderheid dit jaar leverde het ontwerpen er van moeilijkheden. Ze biedt n/iet veel nieuws, omdat belasfcingverhooging moest worden voorkomen. Dal de uitgaven f 30.000 hooger zijn, ligt aan het onderwijs, dat f. 19.500 meer vraagt, terwijl rente en af lossing 1. 12.500 hooger zijn. Eerstgenoemd (bedrag zal waarschijnlijk een volgend jaar niet ten volle noodig zijn. Gelukkig gaal onzegemeente niet achteruit, 't Belastbaar inkomen der inwoners is stijgend. De ge meentebelasting wijst daar ook op Hel on derwijs is an enkele jaren van f. 64.000 ge slegen lot f 118.406. Spr. betwijfelt of school- geldverlaging mogelijk is. Verandering in de heffing, die toch al sterk progressief is, is wel eens overwogen, maar de vrees be staat. dat het schoolgeld dan over het alge meen veriioogd wordt B. en W. zullen de zaak nog eens onderzoeken. Het uitbrei dingsplan, de rioleering zullen in de naaste toekomst veel geld vragen Gaarne zouden B. en W. zien, dat het Grondbedrijf reclame maakt voor het vestigen van industrieën ter plaatse. Zij voelen n-iet voor een aparte commissie. De spoorwegverbinding met Utrecht is niet wat zij wezen moet. Verbe tering daarvan heeft de aandacht van B. en W.. evenals verbetering van het station. Dfl laatste is weldra te verwachten Gepoogd is de spoorbaren bevaarbaar voor motoren •te kri>gen, maar zonder resultaat. Inzake de schadeloosstelling in verband met de wegomlegging kunnen B en VV. geen toezegging doen. Wel zullen ze geen gelegen heid voorbij laten gaan om hel verkeerspro bleem in de Bruggestraat opgelost Ie krijgen. Over de samenstelling van het Dag Bestuur wenscJhl de voorzitter niet te spreken. Inzake de Werkloosheidsvoorziening kan hij mede- deeien, dat in overleg met het Armbestuur oen steunregeling ontworpen wordt, die straks ook aan de besturenbonden voorge legd zal worden Aan werkverruiming wordt veel gedaan. Weldra is er voor ongeveer een ton aan ge meentewerk onder handen. De loonen zijn gebracht op f 18. terwijl ook de Kerstdagen zijn uitbetaald. Inzake opwekking van hef part. initiatief meenen B. en W. weinig te kunnen doen. Zij hopen, dat de heeren, die het plan opperden, dit nog eens zullen pro- beeren. Ten behoeve van de verbreeding Lindeiiovelaan zal onteigening van 'n stukje grond aangevraagd worden. Spr. merkt den heer Den Uyl op, dat deze ook rekening moet houden met hetgeen de kerken doen aan armenzorg. Hij moet niet zeggen, dat de S.DA P. het monopolie heeft van de zorg voor de minder bedeelden B en W. hebben rekening te houden met dc belangen der geheele gemeente. Spr. wijst op het aanleggen der speelplaats om aan le toonen, dat terdege gedacht is aan zorg voor de jeugd Wethouder Herngreen beantwoordt, de vragen, die betrekking hebben op de Water en Lichtbedrijven Verlaging der tarieven voor étalage-verlichting is meermalen be sproken. Maar dan moet men ook de win kel en de bedrijven dit toeslaan. Dan zou een andere meter noodig zijn en aan meter- huur dus meer betaald moeten worden. De ka me rove min rich ting aan de gasfabriek is in orde en lreantwoordt aan de gestelde cisdhen, terwijl ook de kwaliteit van het gas thans goed is Het gasverlies is hier niet hooger dan normaal Aanvankelijk heeft bij de invoering van bel nieuwe systeem aan de samenwerking op de fabriek wel eens iets ontbroken, maar van buitengewone dingen is absoluut niets be kend. Of de winsten jaar op jaar zullen blij ven kan niet verzekerd worden. De Raad moet echter niet met plannen komen, die zooals de voorziening van den West Ka naai- weg elk jaar een verlies geven van ongeveer f. 4-000. Bij de replieken handhaafden de verschil lende spr. hun reeds uitgesproken meenin gen. Zoo pleitte de heer Ten C. Brouwer opnieuw voor de etalage-verlichting, voor andere schoolgeldregeling en voor onderzoek naar toestanden op de gasfabriek. De heer Boeren kon zich niet begrijpen waarom nieuwbenoemden altijd van ver moeten komen, waartegenover de voorzitter opmerkt, dat spr hier, waar hij de laat ste benoeming voor secretarie-ambtenaar noemt, geheel abuis is. De heer Den Uijl acht f. 18 .con nog niet voldoende. Wel wil hij inzonderheid de Ger. Kerk een pluimpje geven voor haar armen zorg, maar de zorg van de kerk kan in deze dagen niet voldoende wezen. Hij noodigl den lieer Van Dijk uit tot een openbaar debat over het socialisme. Ilij ziet geen kans diens denkbeelden in kort bestek te weerleggen, maar ontkent dat het socialisme de oorzaak van de werkloosheid is. De heer Den Ouden is dankbaar dat B. on W. gunstig over een crisis-commissie den ken. De heer Van Dijk ziet geen heil in open baar debat, en houdt vol, dat het commu nisme en socialisme nauw verwant zijn. H°t rekent niet met de werkelijkheid. Nadat B en W. nog kort hadden geantwoord werd begonnen met de artikelsgewijze be handeling van de begrooling der bedrijven. Bij die van de gasfabriek stelde de heer ten Cate Br. de vraag of de prijs der gas meters niet le hoog is en of er niet een groot aantal van die meters nog heel goed her steld kunnen worden. Hij heeft vernomen dat die maar opgegaard worden. Weth. Herngreen weet daar niet van. rhaar verzekert dat steeds prijsopgaaf aan verschillende fabrieken gevraagd wordt. Bij het grondbedrijf vraagt de heer Den Ouden of het reservefonds moet blijven be slaan. Hij zou dat willen aanspreken om het tekort op dit bedrijf er mee te dekken. Hem wordt geantwoord, dat dit fonds ont stond uil winst op verkochte huizen en geab sorbeerd werd door den aanleg van straten, zoodat het feitelijk alleen een boekpost is. Bij de gemeentebegrooting drong de heer Spreij er op aan, dat de bladen eenige meer dere vergoeding voor hel plaatsen der adver- tentiën van de gemeente zullen krijgen. Hij kreeg ten antwoord, dat een verzoek daartoe van de kranten zelf moet uilgaan. De heer Boeren dringt er op aan, dal de Hoflaan van gemeentewege verlicht wordt. Dit zal met de betreffende Comm over legd worden. De heer Den Ouden vraagt of door moge lijke huurverlaging verkregen kon worden dat een paar Woningbouw-vereen. niet meer met tekorten te worstelen hebben De heer ten Cate Brouwer dringt er op aan dat B. en W. pogingen aanwenden om den directeur van gemeentewerken voor de gemeente te behouden Hij meent dat diens salaris te schril afsteekt bij dat van den directeur der water- en lichtbedrijven. De heer Boeren zou wenschen, dat Open bare Werken een auto aanschafte voor grint en zandvervoer enz. De heer Den Ouden: Met welk bedrag wil u dan verhoogen! De lieer Boeren* Zeg f 15000. Wal in andere gemeenten kan is hier toch ook mo gelijk. Weth. Van Leeuwen zegt dat particulieren de genoemde zaken vervoeren voor prijzen, waarvoor wij nooit een auto kunnen bekos tigen. De heer Ten Cate Bronwer oppert op nieuw het denkbeeld van een combinatie vracht-auto-sproeiwagen. Tenslotte wordt de ppst met f. 1 verhoogd (de heer Sprey tegen) met de bedoeling dat B. en W. zullen komen met een voor stel tot aanschaffing van een auto-sproei wagen. De heer Den Ouden geeft in over weging dat B. en W. nog eens prijsopgaaf zullen vragen om de elect-r. klokken te voorzien van een moederklok (met uitzon dering van die aan 't eind van de Brugge straat, welke zou komen te verwallen Dit wordt aangenomen. Een verzoek om verhoogde subsidie voor d^* volksconcerten werd toegestaan met. dien verstande, dat de betreffende post met f. 150 werd verhoogd (11 tegen 4 st.) Bij de post werkverschaffing kwam de heer Boeren opnieuw zijn driedeelig voor stel verdedigen. Het liep nog even warm in de vergadering, maar het slot van de zaak was. dat de Raad den burgemeester uitnoodigde bij de diverse werkgevers aan te dringen op een conferentie met de lei ders der vakorganisatie om de mogelijkheid van werkverruiming na te gaan en dat de heer Boeren zijn andere punten introk, m afwachting van de voorstellen van B. en W., die zeer spoedig tegemoet kunnen wor den gezien. De heer Den Uijl dringt er op aan. dat aan volwaardige arbeiders bij de werkver- schaffing bet contractloon uitbetaald wordt De heer Den Ouden zet uiteen dat uitge gaan is van een uurloon van 40 cent en dat er een prikkel moet blijven, yoot de tewerkgestelden om naar anderen arbeid uit te zien. Op een vraag van den heer Ten Cate Brouwen* antwoordt bij nog, dat ook voorkomen wordt, dat iemand zijn dienst bij particulieren opzegt om bij de werkver schaffing te komeD. Hij moet eerst een paar weken werkloos zijn, alvorens daar te werk gesteld te woTden. De heer Van 't Riet en met hem de hoe ren Den Ouden. Herngreen en Muiswinkel, stemmen tegen den post die de uitgaven aangeeft voor openstelling van het tele foonkantoor op Zondag. Van andeTc zijde wordt met klem deze post verdedigd. Bij de post Huur van schoollokalen zct a* voorzitter uiteen aan welke Vereen, ge bruik van een schoollokaal ia toegestaan en zegt. dat geen enkele Vereen, die propa ganda voor eenige richting maakt., daar voor in aanmerking komt. hoezeer B c.n W. ook de maatschappelijke ontwikkeling van de jeugd op prijs stellen. De heer Den Uijl kan zich daar natuur lijk niet mee vereenigen en vraagt voor de A..T.C het recht een lokaal te mogen gebruiken. Dit voorstel wordt niet onder steund. De heer Boeren vraagt en verkrijgt de toezegging dat B. en W. eens na zullen gaan hoe de schoolgeldregelin er uit zou zien als het werkelijk inkomen als basis werd genomen. Nadat tenslotte een voorstel van den heer Ruting om de opcenten op de Grond belasting met 10 pCt. te verlagen met 10 tegen 5 stemmen verworpen was, werd de begrooting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 't Was inmiddels middernacht geworden en dus wel tijd vo'or het laatste punt; slui ting der vergadering o BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: W. N. van Kippersluis en C. Burggraaf. Getrouwd: J. J. Iloogesteger. 29 jaar en E. Th. Maaskant, 22 jaar. Gevestigd: P. van Kooten en gezin, ar beider van Woerden; P. Knopperts, kapper, van Alphen a. d. Rijn, S. Spies, dienstbode, van Driebergen; J. Postma en gezin, ar beider van Hekendorp; G. Mannes, dienst bode, van Waarder; E. Voordouw. dienstr hode van Zwammerdam: N. J. van Leeuwen en gezin van Zwammerdam. Vertrokken: M. van der Zwan, dienstbode, naar Rotterdam* N. van Sevenhoven, zonder beroep, naar Zeist; M. J. C. Rotteveel, zonder beroep, naar Zeist; C. A. Poot, zon der beroep naar Zwammerdam; C. Slinger land. dienstbode naar Woerden; H. van Dam. dienstbode naar Zegveld; W. A. Roerhorst en gezin naar Ned. Indië; N. Kwakernaak en gezin, postbode, naar Woudenberg. Gevonden voorwerpenEet kinder- oortemonnaie en een autoband. o BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus, z. v. C. Hoogendoorn en E. Pronk. Overleden: Martinus Pronk, 21 j. Groote Bloemententoonstellingen in 1934. Op de gehouden vergadering in hotel ..Klaassen" van vooraanstaande kweekers uit deze gemeente voor de in 1934 te hou den groote bloemententoonstelling van bloe iende en groenblijvende planten, welke ten toonstelling samenvalt met de opening van den spoorweg, is een bestuur gekozen, be staande uil circa 25 personen. Rel dagelijksch bestuur beslaat uil de hoeren J. II. v. Straaten v. Nes, le Voor zitter. J. v. Gelderen, 2e voorzitter, W. de Ruyter, secretaris en J. de Mol, penning meester. Als eere-voorzitter werd gekozen de heer P A. Colijn, burgemeester dezer gemeente. Vervolgens werd voorgegaan tot hel vormen van verschillende commissies. Te water gereden. De heer L. van Gouda had een dezer nachten toen hij per rijwiel naar Gouda reed het ongeluk om aan het einde van den Roijerskooperweg onder deze gemeente, in dc Wetering te rijden. De straatlantaarn daar ter plaatse brandde niet en ondanks zijn zwaren rugzak, kap- laaren en leeren handschoenen wist de heer L zich als geoefend zwemmer op het droge te werken. Omtrent onderstaande gevonden voor werpen zijn aan het politiebureau inlich tingen te bekomen Engc'lsche sleutel, paar wanten, sportriem Jieerenrijwiel, ceintuur damesmantel, Bel gische 'herdershond, portemonnaie me.t inh. NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. Overleden: G. van den Berg, 79 jaren, weduwnaar van C. F. E. van Asperen van der Velde; J. Bal ver t, 86 jaren. Ondertrouwd: S. J. M. Mulders, 30 jaar en W. B. Borchers, 24 jaar. o RIJNZATERWOUDE. GEMEENTERAAD. Een kalme vergadering. Aanwezig waren alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. De voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering wer den lot id e volgende bijeenkomst aange houden. De voorzitter deed roededeeling van eenige ingekomen stukken. Van de familie van der Zwan ö.a. was een adres ingekomen, waarin werd mede gedeeld, dat de boomenrooiers op het kerk hof den zerk op het graf van wijlen den heer M. van der Zwan beschadigd hebben. Aangezien het adres nog niet in de ver gadering van B. en W. behandeld was, wexd het in handen van dit college gesteld. Ten tweede male werd in behandeling gebracht het verzoek van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, inzake brand bij stallen. Nu het adres met de toelichting bjj de leden van den Raad gecirculeerd heeft, stelden B. en W. voor op het adres niet verder in te gaan. De Raad besluit hiertoe. De voorzitter deelde mede, dat van Ged? Staten een schrijven is ingekomen waarbij: verzocht werd, enkele wijzigingen te willen aanbrengen in deze gemeenschappelijke rege ling. inzake drinkwatervoorziening, voorts werden nog enkele toelichtingen verzocht. De Raad besluit aan de opmerkingen tege moet te komen. Aan de orde kwam de behandeling van een schrijven van het Dep. Rjj'nzaterwoude van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen met het verzoek een subsidie toe te kennen aan den cursus in electrotechniek. Na een uitgebreide gedachtenwisseling werd dit voor stel van B. en W. om geen subsidie te verleenen met 5 tegen 2 stemmen (de heeren C. van Tol en W. Compeer) aan genomen. B. en .W stelden tevens op de aanvrage om subsidie van de politie schietvereeniging „Wilhelmina" te Sassenheim afwijzend te beschikken, waartoe besloten werd. Hierna kwam in behandeling het praeadvies van B. en W. op het verzoek van de Molenpad bewoners om verbetering van het Molenpad en om aldaar aan het einde straatverlichting aan te brengen. B. en W. waren de meening toegedaan, dat de toestand waarin het pad verkeert niet in de 20ste eeuw thuis hoort: het is echier eigendom der bewoners zelf. B. en W. stelden den Raad echter voor het Molenpad in eigendom en onderhoud over te nemen, mits de overdrachtskosten door de bewoners betaald worden. Dp raad besloot hiertoe met algemeene st'mmen. Na eenige discussie werd ten slotte nadat de heeren Compeer en Disseldorp de nood zakelijkheid van het aanbrengen van ver lichting hadden betoogd, besloten een kos- t n opoaaf van de Lichtfabrieken te vragen. Valt dezp opgaaf mede, dan zal nog een nader besluit worden genomen. Van de Commissie van Toezicht op het 1.ager onderwijs was een voordracht inge komen ter voorziening in de vacature ont staan donr periodieke aftreding van den heer A. de Kroes en wel 1. A.. de Kroes. 2. J. A. de Bruiin. De heer A. de Kroes werd met algemeenene stemmen gekozen. Comform het voorstel van B. en W. werd de legger van wegen en voetpaden vast gesteld en enkele uitgaafposten op de be grooting 1930 verhoogd tot een totaal bedrag van f. 1043. Na een onbelangrijke rondvraag sloot de burgemeester vervolgens de vergadering. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren Xicolaas Tan, z. v. W. C. Mark wat en M. Huigsloot. Ondertrouwd: C. J. van KTavereo 26 j. en M. M. den Bleker 21 j. C. J. A. Koe- leman 22 j. cn M. H. v. d. Hoorn 21 j. GevestigdA. Comclisse van Zevenho ven. M Ch. Kleijn van Woubrugge. Vertrokken: M. J. Droogh n. Woubrugge G. J. van Veen en gez. naar Noordwijk. ökr. Ubink n. Leimuiden. 4-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 12