De opvoeding van Prinses Juliana NIVEA AGENDA. ONZE KERSTREBUS. VISSCHER1JBERICHTEN. INGEZONDEN. De onderwijzeres der Prinses klapt uit de school Bij minder aangenaam weer BUITENLAND. KALENDERS. KUNST EN LETTEREN. Dinsdag. Pieterskerk-gracht 11; Nodcrl. Meisjes- gilde. Samenkomsten 2.30 en 7.30 uur n.m. Stads-Evangelisatie. Prinsenstraat. Sa menkomst 8 uur n.m. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 29 Dee. '30 tot en met Donderdag 1 Jan. "31 (Nieuw jaarsdag) waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenetraat 35. telef. 136 en A. J. Donk. Doezastraat 31, telef. 1313. Vrijdag 2 Jan. tdrt en met Zondag 4 Jan. 1931 neemt waar apotheek W. Pelle, Kort- 'Roipeïi'burg 12, (elef. 594. RECLAME. Ik raad T7 aan liet keurige Balmasqué op 10 Januari „De Volkeren der Aarde" te bezoeken in oen Coslunm uit. het Verkleed- costnum Mag. ERATO, Oudp Singel 14, Telef. 889. Vraagt gratis Costuumlijsten. 6355 De oplossing van de Kerslrcbus is de vol gende Kerstmis, liet feest van den heiligen vrede, Moeien wij vieren, zooals 't behoort, Vrede op aard' dus, geen strijd of gevechten, Dil is, wal ons in hef Kerstfeest bekoort. Het aantal slachtoffers. BATAVIA, 29 December (Aneta) Waar de situatie momenteel is gekalmeerd en een alge-meen overzicht over de Merapistreek mogelijk wordt i9 de verliezenlijst thans vastgesteld op 1300, waaronder verscheidene honderden, die worden vermist en voor wie men alle hoop om hen terug te vinden heeft opgeheven. De vulkaan is nog steeds in werking en werpt zand en lava uit; doch er beslaat geen gevaar meer, daar de ge- heele streek is ontruimd. G. I. HOVEN f BATAVIA, 27 December (Aneta). Heden nacht is, 74 jaar oud, overleden de heer G. J. Hoven, oud-administrateur van de Gae on Electricileitsbedrijven te Batavia D-s lieer Hoven was gedurende 43 jaren vpa bonden aan de Nederl. Indische Gas-Maal- schappij. IJMUIDEN, 29 Dec. VISCHPRIÏZEN. Tarbot (per K.G. f. 1.95—1.90. Tongen f. 432.05. Griet per kist van 50 K.G. f. 77 28. Groote schol f. 31—27. Middelschot f 36—28. Zetschol f. 54—44. Kleine schol f. 35—15.50. Bot f. 6. Schar f. 22—17. Rog gen por 20 stuk f. 37—21. Vleete-n per stuk f 4.50—3. Groote schelvisch p. 50 K.G. f. 49 38. Middel Schelvisch f. 40—29. Klein- roiddel Sohelv f 3118. Kleine Schelv. f. 205.20. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f. 8052. Gullen p. kist van 50 K.G. f. 18 3.60. Wijting f. 7.50—3.20. Lengen per stuk f 4.90—1.60 Aangekomen 16 stoomtrawlers: IJM 470, met f. 3800: IJM 48. met f. 2500; I.JM 152, met f. 2900: IJM 331. met f. 1500; I.TM 85, met f. 4900; IJM 290, met f. 2500; IJM 82, met f. 4100; IJM 155, met f 3000; 'IJM 100, met f. 3-300; IJM 40, met f. 1700; IJM 150, met f. 2700; IJM 102, met f. 1800; IJM 330. met f 1800; IJM 104, met f. 1500: IJM 116, met f 3600; IJM 177, met f.800. cn de loggers IJM 288. met f. 875 en voor Katwijk KW 151. met 340 kantjes cn KW 176, met 230 kantjes pekelharing. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatstp stukken wordt niet teruggegeven. KLACHT VAN EEN MUSICUS. Mijnheer de Redacteur Verzoeke een plaatsje in uw veelgelezen blad. Het is n.l. den laatsten tijd ergelijk, zoo dikwijls men in verslagen van een uitvoe ring of feestviering van Vereenigingcn leest, dat de een of andere dillettanten-muziek- clubje of Jazz band medewerking verleen de, (met andere woordeD meestal voor den halven prijs de beroepsmusici hier ter stede hebben onderkropen). Men moet toch als weldenkend men«ch kunnen begrijpen, dat vooral den laatsten tijd de strijd om het bestaan in de muziekvakken zeer zwaar is. Vooral arbeidersverenigingen striiden tegen hun eij$ n principe, indien zij van dergelijke arbeidskrachten gebruik maken. Een vereniging, die een feestavond or ganiseert, doet dit toch niet uit een ledige kas, en kan dus best eenige musici enga- geeren. Ik ben overtuigd, dat. indien nu n dit goed begreep, de werkeloosheid onder de beroepsmusici lang zoo groot niet zou zijn. U mijnheer de Red miin dank. W. N. VAN HEUSDEN. Musicus. o In de „Haagsc/he Post" schrijft Ego: MeedoogenJoos plaste de regen neer op dien somberen herfstdag, bestemd voor de onthulling van het Ligthart-momimeivt in het Zuiderpark te 's-GravenJhage. Da't weer hield prinses Juliana niet bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Feitelijk gold het hier een bijeenkomst van LigUiart's vrienden en daartoe mag zeker prinses Juliana worden gerekend. Wist men wel, dat prinses Juliana het gewone lager onderwijs, dal aille Neder- Jandsehe kinderen krijgen, heeft gehad vol gens de methode Liptharl? Toen voor de prinses de leerplichtige leeftijd naderde raadpleegde onze Koningin dien groolen Nederlandse hen opvoedkundige en op een morgen wandelde ze zelfs alle klassen van de school in de Tullinghstraat te 's-Graven- hage door om Ligthart's methode in de pracli'jk te zien Met het gevolg, dat deze methode voor het onderwijs van onze prinses werd gekozen. De onthulling van het Ot- en Sien-monument was voor mii aanleiding een der dames, die een tijdlang met de lei ding van het onderwijs onzer prinses belast is geweest op te zoeken. Tot mijn vreugde verklaarde zij zioh bereid een en ander te vertellen uit de „heerlijke jaren", zooals zij ■zich uitdrukte, toen ze Hare Koninklijke Hoogheid eiken dag enkele uren onder haar (hoede had. Wij hadden het natuurlijk onmiddellijk over de eere-promotie. „Die eere-promotie! Daarover zal de bescheiden Juliana wel het meest verbaasd van iedereen zijn geweest, want in beschei denheid liet ze zich d-estijds moeilijk over treffen. Weer zie ik haar beeld voor mij, mij verbaasd aanziendals wilde ze vragen: „Waarmee heb ik d&t nou eigenlijk ver diend?" WeVkelijk, zoo was zij. Heel anders dan the man in the streel van een vorsten kind veronderstelt. Ze kon boos en verdrietig worden, wanneer bij het uitgaan van liet schooltje, dat volkomen volgens de regelen der wet in een vertrek van het paleis in het Koordeinde te 's-Gravenhage was ingericht, iemand haar eenigen voorrang wilden geven. Uit den aard der zaak wilde men, wanneer voor de prinses en mij een auto en voor de andere kinderen een hofkoets wachtte, haar hot eerst bij het aankleeden behulpzaam zijn. Maar daarvan wilde Juliana niets weten: eerst moesten de vriendinnen wor den geholpen. Waren allen gekleed en ge reed. dan leek het wel of er een volière werd open gezet.zoo dartel vloog het jonge volkje naar builen. Ze gedroegen zich dus wel als echte schoolkinderen, maar ze maakten ook dezelfde ervaringen mee Zoo- als gezegd, was het schooltje in hei, Noord einde geheel volgens de regelen van de wet op het Lager Onderwijs ingericht en het zelfde gold voor het leslokaal op Hel Loo. Juliana zat op een gewone schoolbank 1e staren op een zwart bord en gewone school platen. Natuurlijk kreeg ze ook cijfers en rapporten net als elk ander kind en net als elk ander kind liep ze met die rapporten verheugd naar haar ouders, wa.nlze mochten worden gezien Ze had ook de zelfde schooluren Was hel soms nood'ig, da't ze de Koningin bij eenig officieel bezoek vergezelde, dan werden de verzuimde school uren ingehaald en nog wel op den middag, waarop andere kinderen vrij waren. Maar om op haar bescheidenheid (enig te kom mi. Wie haar bejegende eenvoudig als de elf jarige Juliana, en niet als de dochter van Koningin Wilhelmina, had haar spoedig voor zich gewonnen. Van neerbuigende vriendelijkheid was geen sprake! De jovia liteit van Arnold Spoel stond haar bijzonder aan. Hoe lief was ze niet steeds voor haar lakei Rotteveel.Natuur!ijk narm hij aiMe égards in acht, maar ook daarvoor geldt, dat de loon de muziek maakt," aldus vertelde mij tiaar oud-onderwiizere?. Zij vervolgde: „Bij de opvoeding van de prinses deed zich een moeilijkheid voor, die zich soms ook in gezinnen, die tot gewone burger kringen behooren, doet gevoelen, n.l. het feit, dat Juliana eenig kind was. De moei lijkheid was hier tweemaal zoo groot, daar het hier een vorstenkind betrof. Andere kinderen vinden volop gelegenheid tot ge- regelden omgang met makkertjes van hun eigen leeftijd, zij vinden allerlei bescheiden pretjes, als b\jv. een tramtochtje al op levert. Voor een prinses is dat alles geheel anders Zeker, de Koningin liet haar dochter niet in eenzelvigheid voortleven, verre van dat Maar wanneer, zooals bijv. op Het Loo wei gebeurde, een sneeuwballen-bomharde- raont was afgeloopen ot' het kinderbezoek het paleis verlaten had. deed zich toch de vraag voor: Wat nu? In de auto rondtoeren was een dor voornaamste uitgangetjes. Ik geef toe. dat het tot op zekere hoogte benijdens- waaro is om auto-tochtjes te kunnen maken maar wanneer we samen in den omtrek van de residentie reden kreeg ik wel eens le 1"'o oren „Het moet in zoo e?n tram toch ook wel leuk zijn!" Een dergelijk volkomen begrijpelijk kinderverlangen deelde ik dan wei eens mee aan freule Louise van de Poll, Juliana's speciale hofdame, die met onuit sprekelijke liefde en met onuitputtelijk ge duld en keurigen tact steeds alles in het werk stelde om aan de wenschen van de prinses tegemoet te komen, maar een tram- ritje was voor dc prinses toch niet wegge legd. Om de doodeenvoudige reden, dat het hoogst-welopgevoede Ncderla idsche rniblkk zoo iets onmogelijk maakte. Welke bezwaren tegen het tramritje bestonden zult u begnj- pe" als u bedenkt hoe het met de koningin verging toen ze, kort voor de geboorte van Juliana, af en toe een kort wandelingtje raar dc Koningin-Moeder ondernam. Om dezelfde reden waren ook andere genoegens onbereikbaar voor de prinses. E? is vertoefden we op bet I>oo. toeD bet kermis was in Apeldoorn. Op onze. vaak urenlange, zwerftochten zorgde de wind er wei voor, dat het kerraisgeroezemoes, vage orgeltonen, tot onze ooren doordrongen. Juliana wilde weten, wat die geruchten had den te beteekenen. Natuurijjk vertelde ik het haar. Ik hing haar een tafereel op van draaimolens en spullebazen en van alles wat een kermis inhoudt. Dat vilde ze ook wei eens zien. Konden we geen boodschap doen bij Rot? Rot was onze Apeldoornsche leverancier van schoolbehoeften. Hadden we iets noodig, dan togen Juliana en ik er heen. een lakei in politiek op eenigen afstand achter ons. Soms verliep onze tocht onop gemerkt. maar kreeg men ons in de gaten, daa hadden we dadelijk een sliert menschen achter ons en was de pret vaD het bood schappen doen bedorven. En nu wilde de prinses naar Rot om meteen even een kijkje op de kermis te nemen. Ik moest naar teleurstellen en legde uit. dat dit onmoge lijk ging, maar zeide.dat de kennis wel bij haar zou komen. Verbaasd keken haar lieve oogen mij aan. Zou dat mogelijk zijn? Ik verzekerde haar van wel. Dien avond had ik geen dienst. Na in mijn kamer te hebben gedineerd, trok ik er dadelijk op uit, naar het dorp en de kermis Daar ging ik de kramen langs en kocht alles wat noodig was om den volgenden morgen de kermis in.. onze leerkamer te kunnen brengen. Bepakt en beladen met ballons en andere aardigheden aanvaardde ik den terugtocht. Den volgende morgen vond prinses Juliana alles, wat er maar aan kermis-aardigheden denkbaar was. in de leerkamer. In alle hoeken flapperden de kleurige ballons. Op getogen over deze en andere kermis-heerlijk- lieden begon ze de les. Natuurlijk moesten moeder en vader alles in oogenschouw komen nemen. Freule van de Poll, die de prinses des morgens naar de leskamer placht te brengen, h ad de Koningin reeds verteld, wat er aan de hand was. De lof van de Koningin en den Prins maakte mij verlegen, zooals trouwens al tijd wanneer ze aan het prijzen gingen. Van het eerste oogenblik af had ik begrepen, wat ik dit jonge leven moest brengen De prin ses moest eens kunnen ravotten en stoeien; nu en dan lag ik dan ook op den grond en liet haar paardje rijden. Of ik bracht een zak knikkers mee en daar gingen we dan samen om vechten. Tegen St Nicolaas, wanneer het Hof gewoonlijk in de Residen tie vertoeft, vonden Juliana en haar lesge- nooten af en toe eens een marsepeinen poppetje in een verborgen hoekje van haar schoolbank verstopt. Dan was de prinses, die met St. Nicolaas natuurlijk flink werd bedacht, den koning te rijk met die kleinig heid. Nog een trekje om te loonen hoe blij ze met een kleinigheid kon zijn. Bij mij thuis in Den Haag hadden we een kanarie, die af en toe op een suikerklontje werd ont haald. Kon ik er ergens een veroveren, dan werd hel in een papiertje gewikkeld en in mijn tasch had gesiopt Op eeD keer ge beurt het, dat ik de bewuste tasch in de leerkamer onder hel bcmik van de prinses laat zwerven. Terwijl ik bezig ben iets op liet schoolbord le schrijven, krijg ik in de gaten, dat mijn schat ontdekkingen heeft gedaan. Wat ik met dat klontje moet doen, wil zij weten. „Dat is voor een vogeltje thuis," vertel ik haar. Maar meteen vestig ik haar aandacht weer op het werk, hei geen nimmer veel moeite kostte, want Ju liana was zeer leergierig. .Ze verdiept zich weer in haar taak. ik schrijf weer op het schoolbord maar ineens hoor ik tjilpen: „Piep.... piep-piep!" Het vogeltje wil blijkbaar een klontje hebben. Ik deed even wel af ik niets van haar kinderlijke pret begreep, keek eerst het werk na en toen bleek, dat hel goed was, kreeg ze het klontje. Toen had u haar lieve toetje moe ten zienl Met een glunder gezichtje zat ze le knabbelen. De fijnste bonbon had haar niet zoo lekker kunnen smaken. Of ze vlot leerde? Ja. dat ging best, in geen geval minder dan een van de andere kinderen Vooral geschiedenis en letter kunde trokken haar aan. Ze was heel ro mantisch aangelegd en op onze tochten op het domein rondom Het Loo, waar de na tuur nog zon heerlijk ongerept is, moest ik altijd verhalen doen. lange verhalen, die nog niet uil waren als de wandeling geëin digd was en die dan soms pas dagen later konden worden vervolgd Veluwsche legen den hoorde ze graag, maar ook dieren, planten en bloemen hadden haar hart. Ver zen voorlezen behoorde eveneens tol haat liefhebberijen endat deed ze goed. Dat heeft ze wel bewezen, toen Willem Royaard? eens wegens ziekte plotseling ver hinderd was een festijn, dat de Koningin in Den Haag wilde' geven, luister 'bij te zeilen. Toen viel de prinses als zijn plaats vervangster in. zeer lot genoegen van de gasten Dat getuigt wel van kunnen en ook van durf Nog een karaktertrek van be- teekenis. Willem de Zwijger is de door Juliana hoog-vereerde voorvader Maar zelf kan ze ook zwijgen Daarvan kreeg ik het bewijs in een voor mij zeer belangrijke periode van mijr leven Ik had n.l. het voornemen om, wanneer mijn taak bij de prinses geëindigd zou zijn, naar Indië terug te keeren. waar ik geboren ben. Herhaal delijk had ik met haar over mijn plannen gesproken Toen echter verloofde ik mij. voorloopig in stilte. Er. ziet. daar begon de prinses op een dag weer over mijn toe komstig Indisch verblijf. Ik kon het niet over mij verkregen, haar om den tuin te leiden. Dus vertelde ik, dat mijn leven een geheel andere richting zou krijgen dan ik vroeger had gedacht. Én ik vertrouwde haar de bijzonderheden toe mei het verzoek voorloopig nog „mondje dicht" le houden. Ze beloofde er met niemand over te zullen spreken. En die belofte heeft ze gehouden. Toen het feit eenmaal officiei bekend was, kwam de Koningin mij op een avond in mijn zitkamer geluk wenschen, innig-lief, oprecht hartelijk, zooals ze altijd vriende lijk met mij meeleefde en kleine verlangens begreep. RECLAME. 6313 en altijd in het koude jaargetijde-, wrijft dan Uw gezicht en henden dagelijksch in met niet alleen iederen avond, doch óolc overdag, voor U naar huiten gaat. Nivea beschermt Uw huid tegen het ruwe weer en houdt haar soepel en zacht. Nivea is niet te vervangen, want haar bijzondere werking berust op het gehalte aan huidverzorgende Eucerit, dat in geen andere huid-creme aanwezig is. Zonder eenige glans achter te laten dringt zij snel en volkomen in de huid, en alleen de ingedrongen creme kan haar weldoende werking uitoefenen. Ooozw: 15,20,40 cn 90 ct Tubeit 45 en 75 et Pabeco Mij.. tawtertam-C. Een staaltje: mijn aanslaande man kwam als regel om de veertien dagen van Zater dagsmiddag tot Zondagsavonds naar Apel doorn. Op een Maandagochtend, toen ik hem al lang en breed weer in Den Haag waande, liep ik met Juliana de Loolaan af om een boodschap te gaan doen bij Rot. Daar komen we mijn verloofde tegen Natuurlijk werd maar een vluchtige groet in het voorbijgaan gewisseld, maar Juliana wist nu vah zijn aanwezigheid. Blijkbaar klapte ze tijdens het noenmaal, want toen ik in mijn zitkamer was. werd er getikt en verscheen Juliana aan den arm van Freule van de Poll om mij namens de Koningin mee le deelen. dat Hare Majesteit mij gaarne in de gelegenheid wilde stellen dien middag vrij te nemen Hel kostte mij moeite afscheid le nemen van de Prinses en ik vertrok niet, dan na dat juffrouw Ooslerlee haar studies had voltooid en gereed was mij op te volgen. „Ik dank u hartelijk voor alles, niet het minst voor de vroolijkheid, die u ons kind heeft bijgebracht", zeide de Koningin bij het afscheid Daarmee eindigde een tijd, die voor mij steeds een lichtplek in mijn leven zal blijven Af en toe. als er aan leiding is, mei jaardagen of Nieuwjaar, schrijft de Prinses mij nog een hartetijken brief. D;e correspondentie is langzamer hand een hebl stapeltje geworden. Steeds schrijft ze even blij en opgetogen Vooral als haar Grootmoeder op bezoek komtDat moet u gezien hebben die twee! Of wanneer ze vertelt van haar riljes met haar moeder naar buiten door de lenteweelde der ontluikende natuur, als ze het heeft over de radio, die ze als verjaarsgeschenk kreeg of als ze met haar moeder naar Noorwegen gaal en op nen ansicht met potlood, evenals ieder ander zou doen, enkele indrukken neerkrabbelt, die mij weer volkomen in de 9feer van haar jeugdleven plaatsen. Die brieven vor men voor mij een heel kostbaar bezit, maar voor publicatie zijn ze niet be stemd. De Nederlandsche Spoorwegen komen voor het jaar 1931 met een keurig uitge voerde kalender in praclisch boekvorm-for maat. met veel illustraties en talrijke waar devolle gegevens met betrekking tot hel per sonen- en goederenvervoer per spoor. De verdeeling hiervan is zoodanig ingericht, dat velen deze kalendeT gaarne als agenda zullen gebruiken en haar een plaatsje op hun bureau zullen geven. De drukkerij Senefelder komt ook dit jaar weer met een fraaie kalender in veel kleu rendruk naar ontwerpen van Georg Rueter. Verder ontvingen wij kalenders van- De Eerste Hollandsche Levensverzeke- rings-Bank N.V. te Amsterdam. De Koninklijke Pakelvaarl Maatschappij. De Amslerdamsche Maatschappij van Le vensverzekering. De Arbeidsbeurs voor den Oud-Ind Mili tair, gevestigd te Arnhem. De Nederlanden van 184ö. De Levensverzekering Mij. Utrecht. De Levensverzekering Maatschappij Nillmy le 's-Gravenhage. die ook een aar dige zakkalender uitgaf. De Ripolin Verffabrieken. De kanloorboekenfabriek A. Kapsenberg en Zonen te Rotterdam. De N.V. Papier-Mij v.I). Gcbr van Ite1- kum, Amsterdam-Apeldoorn. De Red Slar Line Het Nieuwsblad vah het Noorden. De Cunard Line Europe-U S A.-Canada. De Fe'dmühle Papier und Zellsloffwerke Aktiengesellschafl. The Texaco motor Oil Company. Douwe Egberts' tabak-, koffie en thee fabrieken De Lettergieterij „Amsterdam" voorheen N Tetterode De N V. Uifg. Mij „Editio", Hillegom (K-erriknlonderi TIJDSCHRIFTEN. THIMOTHEüS. Verschenen is het Kerstnummer vaji het maandblad „Timot-heüs". dat behalve tal van interessante artikelen, o.a. van den heer A. W. F. van Idenburg, prof. dr. Joh. de Groot, ds. A. H Straaitsma en mevrouw 1 an HoogstratenSehocJi, een serie goed uitgevoerde illustraties bevat. „ASTRID." Onder verwijzing naar desbetreffende ad vertentie, kunnen wij mededeelen dal het Vlaamsche gezelschap 1. het Nieuw Volks- tooneel op 6 Januari in den Schouwburg, onder auspiciën van de Ver. „Geloof en Wetenschap" een uitvoering komt geven. Dal is een verblijdende tijding! Opgevoerd zal worden het drama ..Aslrid" van Made leine Böthlinck. De vertolking van het drama dat voor het voetlicht wordt ge bracht, is aan de beste krachten van het Vlaaimsch Volksloonee! toevertrouwd. FRANKRIJK. Maarschalk Joffre ernstig ziek Geruchten in Marokko Weer een bankkrach. Reeds eenige malen werd b(j geruchten melding gemaakt van ziekte van maarschalk Joffre. doch telkens werd dit tegengespro ken. De geruchten blijken echter waarheid te hebben bevat. De oude maarschalk is Uiaende aan slagaderverkalking in de bee- iien. die ten slotte een operatie noodig maakte, daar er infectie was ingetreden. Het linkerbeen is boven de knie geampu teerd. Na deze operatie trad eerst verbete ring in, doch later viel de maarschalk weer in, zoodat het ergste wordt gevreesd. Ontzettend groot is de belangstelling uit binnen- en buitenland. Ten Westen van Colomb Beschar aan de Marokkaansche grens is het tijdens de Kerst dagen tot ernstige gevechten gekomen tus- schen Fransche inboorlingen-troepen, die door vliegtuigen werden beschermd, en een groep opstandelingen. Hierbij zijn vele dooden gevallen, terwijl vorscheideno inboorlingen zijn gewond. Een nog niet onderworpen Marokaansche stam had de grens overschreden en een vrede lievende stam overvallen, waarbp drie )>er- sonen werden gedood. Met ongeveer 100 kameelen zijn zijl toen ontkomen. Uit Colomb Beschar werden onmiddellijk cemge vliegtuigen uitgezonden om de vluch telingen op te sporen. Deze zjjn op onge- geveer 35 K.M. afstand achterhaald. Door machinegeweer vuur werden zij door de vliegtuigen genoodzaakt hnn vlucht op te geven. Inmiddels arriveerden uitgezonden troepen, die direct tot den aanval over gingen. Het is den opstandelingen niettemin gelukt ir. het donker een goed heenkomen te zoeken. Doch den volgenden dag werden zij weer opgespoord, waarbij het opnieuw tot een gevecht kwam, dat eenige uren duurde. Volgens een bericht uit Colomb Beschar zouden aan de zijde der insurgenten 15 man zjjn gedood, terwijl de geregelde troepen 4 man hebben verloren. Het is de opstandelingen evenwel gelukt in den nacht met liet grootste deel der buit 'te ontkomen. Te Bordeaux heeft een sedert 50 jaren bestaande bank hare loketten gesloten. Het deficit bedraagt 3 millioen. Door deze nieuwe krach worden in het bijzonder de kleine burgers getroffen. ENGELAND. Lord Melchett f Waarschuwing van Lloyd George Botsingen te Bombay. In den ouderdom van 62 jaar is over leden lord Melchett of Langford, vroeger sir Alfred Mond. Van Duitsche afkomst zijn vader stichtte een chemische fabriek, die nu de grootste is van het land sloot hij zich eerst bij de liberalen aan In 1906 kwam hij in het Lagerhuis. Tijdens den oorlog, van 1916 af en ook nadien tot 1921 toe, was hij First Commissioner of Works en daarna lot 1922 minister van hygiëne. In het begin van 1926 is Sir Alfred Mond van de liberalen naar de conservatieven overgegaan, omdat hij de landbouwpolitiek van Lloyd George, evenmin als diens poli tiek tegenover Rusland niet meer kon goed keuren. Mond behoorde onder de conservatieven tot de drie-hards Lord Melchett was ook een der leiders der Zionisten en van de Jewish Agency, tot hij onlangs, naar het voorbeeld van Weismann als zoodanig af trad. bij wijze van protest tegen de Pales- tijnsche politiek der Labour-regeering. Lloyd George heeft een nieuwe waar schuwing inzake de politiek tol bestrijding van de werkloosheid tot de arbeidersre- geering gericht. Hij verklaart in dit schrijven, dat de liberale partij geenszins een conservatie re geering weer aan het bewind wil brengen. De liberale partij is integendeel bereid, het kabinet Mac Donald nogmaals gelegenheid te geven, om werkelijk effectieve maatre gelen (e treften tot bestrijding van de werk loosheid. Als de regeering echter in gebreke blijft, kan een parlement dat verantwoor delijkheidsgevoel bezit, haar bij den besten wil niet langer steunen. Voorts betuigt Lloyd George zijn teleur stelling. dat MacDonald niet zelf de oplos sing van de voornaamste taak van bet ka binet. n.l de bestrijding der werkloosheid ter hand heeft genomen, doch dit aan een anderen minister heeft overgelaten. To Bombay zijn weer groote demon straties gehouden, waarbij het tot ernstige straatgevechten met de Engelsche politie i9 gekomen 260 Indiërs en 20 politieambte naren wprden daarbij, deels zwaar, gewond. 15 leiders, o w. leden van hel AUndische Congres en van den Indischen Oorlogsraad werden gearresteerd. 2I

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2