AGENDA. "ClkrfV ivaai BUITENLAND. Bedkruik cadeau! HEDEN: Stadszaal (groote zaal): Kerstvergadering S.D A.P. Spr. mr. J. E. W. Duys. 8 uur nam. Donderdag. Jeruël: Samenkomslen te 10 uur voorm. en 61/» uur nam. Ned. Leger des Heils, Lammermarkt Sa menkomsten 6 uur voorm., 3 uur nam en 7 uur nam. Vrije Evang. Gem., Middelstegracht. Sa menkomsten 6 uur en 10 uur v.m. en 7 uur, n.m. K a t w ij k a. Zee (Gemeentezaal): Spr. ds. Lama in van Leiden, 7lh uur nam. Vrijdag. Jeruël: Samenkomst te CVa uur nam. Ned Leger des Heils, Lammermarkt. Sa menkomsten 3 uur en 7 uur nam. Stadsgehoorzaal. Variété. Faveur, 8 uur nam. Vrije Evang Gem., Middelstegracht. Sa menkomsten 10 uur v.m. en 3 1/2 uur en 8 uur n.m. K a t w ij k-a an-Z e o fCasa Cara): Spr. ds. Zandt van Delft. 7 uur nam. Kalwijk aan Zee: Oude Kerk. Uit voering ..Hallelujah". Half acht nam. Lisse: Gebouw H.BG. Pluimveeten toonstelling. Zaterdag. Lisse- Gebouw H.B.G. Pluimveeten toonstelling. Dagelijks. .,Cas:no-binscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 uar. Woensdag- en Zaterdagnvd^ag van 2 tot 4 aur tinder- en familie-matinee. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dageljjks te 8 uur. 's Wocndag3 en 's Zaterdags matinée te 2 aur. „Trianon-Theater". Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelrjks te 8 uur. '9 Woendags en Zaterdags familieroatinée. „Citv-ibeater" Haarlemmerstr.Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen- dags en 's Zaterdags matinée te 2 unr. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Con^u taii b reao voor moeil.ike kinderen. Halflwee tot 3 uur n.m. Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge- neeskun !e Con u!tatii.bureau voor Alcoho listen. 810 n.m. Lakenhal: Expositie werken van Jan Heijse en Karei van Veen. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apothekeD wordt van Maandag 22 tot en met Donderdag 25 Dec. (lslen Kerstdag) a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, N. Rijn 18. Telef. 523. Vrijdag 26 Dec. neemt waar apotheek P. du Croix, Rapenburg 9. Telef. 807. Zaterdag 27 en Zondag 28 Dec. a.s. neemt waar M. Boekwijt, YiSchmarkl 8. Telef. 552. De geneeskundige dienst te Leiden wordt van Woensdagavond 8 uur tot Vrijdag morgen 8 uur waargenomen door de doc toren Kors, Poortman. Seret en Simons en van Vrijdagmorgen 8 uur tot Zaterdagmor gen 8 uur door de doctoren van Bockel, Jasperse, Meyboom en Rassers. Te Oegslgcest wordt deze dienst op den Eersten Kerstdag waargenomen door dr. Varekamp, te). 1916 en op den Tweeden Kerstdag door dr. Hugenholtz, tel. 390. binden, doch ook het gemoed, moet ieder een, die geroepen is om te onderwijzen, dc grootst denkbare voldoening schenken. Uit aller naam dankte spr. hem voor alles, wat hij voor het Genootschap, voor de school en voor dc leeraren is geweest. Wetende hoezeer de heer V. hoewel zelf allerminst antiek! houdt van antiquitei ten, bood spr. namens de leeraren als her innering een fraaie antieke pendule aan. Namens de leerlingen bood mej. Nel Vellema vervolgens den heer V. een sche merlamp en een inktstel met penhouder en zijn vrouw en dochter een bloemenhulde aan, daarbij den wenscb uitsprekende, dat zij allen nog vele jaren voor elkander ge spaard mogen blijven. De opvolger van den heer Verbrugge, de heer H. D. M. Knol, zeide, de grootste be wondering te koesteren voor de tactvolle wijze, waarop zijn voórganger met de lee raren wist om te gaan, daarbij de belangen van het Genootschap steeds boven alle per soonlijke sympathieën stellend. In den tijd, dat spr. met hem heeft mo gen samenwerken, heeft spr. hem leeren achten als een bekwaam directeur en een edel, warmvoelend mensch, van wien hij veel heeft kunnen leeren. In het bijzonder dankte spr. hem voor de wijze, waarop hij hem steeds ter wille is geweest o.m. bij de inwijding tot de moeilijke administratie van de school. Hoewel volkomen overtuigd van de zware taak om de opvolger te worden van iemand, die „Kennis is Macht" heeft groot gebracht, vertrouwde sprdat hij ook in de topkomst nimmer tevergeefs een be roep zal doen op zijn steun en wenschte hem nog vele gelukkige jaren toe. De heer M. H. de Reede als gedelegeerd lid namens de gemeente voerde voorname lijk het woord namens degenen, die hebben geprofiteerd van de voortreffelijke opleiding welke dc leerlingen aan de school van het Genootschap hebben genoten, n.l. de directeuren van kantoren e d. Hoewel Lei den als stad allerminst onbelangrijk mag heeten, staat zij toch hierin bij vele andere plaatsen van gelijke importantie ten achter, dat zij geen dagschool voor handelsonder wijs bezit, maar zich met een avondschool moet behelpen, hetgeen uitteraard vele bezwaren met zich brengt. Dat wij, aldus spr., dat gemis nooit hebben gevoeld, is voor een groot deel te danken aan de ver diensten van den heer Verbrugge, die met zijn avondschool evenveel heeft gepresteerd als andere steden met een dagschool en er voor heeft gezorgd, dat zijn school een voorname reputatie in de rij harer zuster- inrichtingen heeft verworven. Spr. weet zich de tolk van velen, wanneer hij den wensch uitspreekt, dat de heer V. nog vele jaren met voldoening op den afgelegden weg zal mogen terugzien en dat de heer Knol hel vertrouwen, dat zijn voorganger zijn school heeft bezorgd, zal weten te handhaven. Hierna was het woord aan den scheiden den directeur, den heer Verbrugge. Deze zeide, het op dit oogenblik dubbel zwaar te voelen hoe moeilijk het is afscheid te moe ten nemen van iets, wat hem lief en dier baar is geworden, ook al geschiedt dit af scheid geheel vrijwillig. Het is te doen ge bruikelijk, dat bij een dergelijke plechtig heid vele waardeerende woorden worden gesproken, maar al weet hij dat het gebruik het eveneens meebrengt, dat die waardee ring op overdreven wijze wordt geuit, toch is hij dankbaar, dat hij dit alles heeft mo gen hooren. Thans is het oogenblik geko men om afscheid te nemen van een deel der jeugd, waarvoor hij altijd met heel veel genoegen heeft gewerkt, ook al zijn er wel eens harde woorden gevallen. Op dit mo ment wil spr. zich alleen don prettigen om gang met zéér velen voor den geest halen en hij geeft daarbij de verzekering, dat hij altoos eerlijk en oprecht getracht heeft zijn leerlingen raad te geven, zooals hij dat aan zijn eigen kind zou doen. Daarmede wil hij van avond ook besluiten. Er staat voor den kantoorbediende en den onderwijzer slechts één weg open om in de maatschappij voor uit te komen en deze is zich na volbrachte dagtaak 's avonds verder te bekwamen. Zich wendende tot zijn leerlingen, zegt spr.: Tracht te krijgen wat een ander niet heeft. Niet voldoende dankbaar kan spr. zijn jegens de leeraren, die hem terzijde stonden en onder alle omstandigheden een groote toewijding aan den dag legden en jegens het bestuur, dat aan zijn kleinste wenschen tegemoet kwam. Zich bewust van zijn vele tekortkomingen, voelt hij zich bij dit alles klein. Den nieuwen directeur bij de leerlingen introduceerend, schetste hij deze als een man van groote bekwaam heid en bezield met een groote liefde voor de school en „Kennis is Macht". Onder dankzegging voor de ondervonden vriend schap, wenschte hij zijn opvolger toe, dat hij den school tot hoogeren bloei zal mogen brengen, dat hij er even lang aan verbon den moge zijn en dat hij er evenveel geluk moge vinden als spreker zelf. Ten slotte dankte de heer Verbrugge voor de fraaie geschenken en hij eindigde met den wensch, dat „Kennis is Macht" bloeie tot in lengte van dagen. Nadat het applaus eindelijk was bedaard, sprak de heer Zandvoort een kort slot woord. waarna zeer velen van de gelegen heid om persoonlijk van den heer Ver brugge afscheid te nemen, gebruik maakten. Dit afscheid moet den vertrekkenden di recteur de overtuiging hebben geschonken, dat talloos velen hem noode zien gaan en dat veler beste wenschen hem vergezellen op zijn verderen levensweg. EEN DAG KHALIF. HET A.S. CONGRES VAN DEN BOND v. NED. ONDERWIJZERS. Overzicht van de agenda. Gelijk wij reeds meldden houdt de Bond van Ned. Onderwijzers op 29 en 30 Decem ber a.s. zijn jaarlijk9ch congres alhier. Het is de logies-commissie gelukt de 170 a 180 afgevaardigden voor den nacht van 29 op 30 December onderdak te brengen, deels in de hotels deels bij particulieren. Het congres wordt op 29 December 's mid dags om één uur in dc Stadsgehoorzaal ge opend. Na enkele begroetingswoorden van den voorzitter van de Leidsche afdeeling en van de genoodigden korrjt in de middagzit- ting het jaarverslag en het beleid van het hoofdbestuur aan de orde. Verder zijn er een aantal voorstellen ingediend betreffende de hoofdacle en de opleiding van den onder wijzer, de ziekteverlofregeling, de leerplicht wet, de organisatie van den Bond en het buitengewoon lager onderwijs. Na een mid dagpauze komt in de avondzitting het be langrijke punt betreffende de verhouding tusschen openbaar en bijzonder onderwijs in bespreking. Een commissie heeft hierover een lijvig rapport uitgebracht en stelt bij meerderheid voor, dat de Bond zich zal uitspreken en zal gaan werken voor de ver plichte neutrale staatsschool. De minder heid der commissie en de meerderheid van het hoofdbestuur willen van een verplicht stellen niet weten en stellen voor, dat de Bond uit paedagogi9Che en maatschappe lijke overwegingen het betreffende punt van zijn programma handhaaft. Dit punt luidt: De Bond strijdt voor onderwijs vrij van godsdienstige en politieke dogma's. Op het einde van den eersten congresdag biedt de Leidsche afdeeling aan de afge vaardigden een gezellig samenzijn aan in de Foyer van de Stadszaal. De tweede dag wordt begonnen met be sprekingen over de financiën. Het verslag van de fin. commissie, het fin. overzicht en de balans 1930 en de begrooting voor 1931 komen dan aan de orde. Een belangrijk punt voor den tweeden dag zal ook zijn de motie gesteld door het hoofdbestuur in zake den strijd voor zelfstandigheid De motie luidt als volgt: De Alg. Verg. van de B. V. N. O. gehou den op 29 en 30 December 1930 overtuigd, dat het in het belang van het onderwijs is de door den Bond gewenschte zelfstandig heid der leerkrachten en de erkenning van onze vakvereniging zoo spoedig mogelijk te bereiken, draagt de afdeelingen en het hoofdbestuur op een krachtige actie te ont plooien voor: a. het verkrijgen in alle gemeenten van goed, democratisch ingerichte, verplichte schoolvergaderingen. b. het verkrijgen in alle gemeenten van verordeningen of instruklies voor het onder wijzend personeel. die zooveel mogelijk in overeenstemming zijn met de opvattingen van den Bond over de positie van de onderwijzers in de school, c. het verkrijgen van een geregeld kontact met gemeentelijke en rijks-onderwijs- autorileiten, opdat het den Bond mogelijk is bij allo onderwijsaangelcgenheden tijdig zijn inylaM te doen gelden. - Hoogstwaarschijnlijk zal 't congres's mid dags ongeveer 4 uur worden gesloten. Het is openbaar en dus voor ieder belangstel lende toegankelijk. Opvoering door dc Burgerzangschool. Tegen de Kerstdagen komt. dat is ge groeid tot een rnos voor onze Sleutelstad, de Burgerzangschool voor den dag met een kinderoperette Voor dit jaar was het gisler- avond de groote avondt Want een groote 1 avond is het voor de jeugdige executanten. die met veel gewichtigheid alle aandacht op zich voelen geconcentreerd. Gekozen was voor dit jaar de welbe kende en beproefde operette „Eén dag khalif". waarop als hef ware het etiket is geplakt succes verzekerd" 't Is inderdaad een aardig gegeven, van leuke vlotte mu ziek voorzien Op innemende wijze heeft de Burger zangschool zich van haar taak gekweten. Er bleek ernstig en opgewekt te zijn gestu deerd en voor den prachtig bezetten schouw burg speciaal natuurlijk waren de r.uders, familieleden en kennissen aanwe zig was het een knusse avond. Onder leiding van den heer de Rook verliep het muzikale gedeelte vlot en goed afgestemd Enkele koortjes klonken zelf? fiin Fn de regie van mevr. v. d. Lijke Sytsma had gezorgd voor een aangenaam aandoende losheid van beweging in de nu en dan geiikff massa-opstelling. Hassan, de Khalif van één dag. speelde hijzonder goed en zong beschaafd. Ook een der zuster? verdient in dil opzicht bijzon der geprezen. Afgezien van wat monotoon? in de hand. en armbewegingen waren de voornaamste rollen trouwens alle goed be zet De heer de Rook werd gehuldigd met een krans. mevr. v. d Lijke met bloemen en f.ok diverpp medespelenden werden in de bloemetje? gezet. Hel wa<- pen mooie avond, waarvan het batig sin» bestemd is voor Schoolkindervoe ding en kleeding. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. Een goed geslaagde kindermiddag. Onder leiding van de secretaresse, mevr. N. van Sillevoldt—Paling, heeft de Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen gisteren in de Kleine Stadsgehoorzaal een kindermiddag georgani seerd. Evenals twee jaar geleden luisterde mej Jac, C. van der Velde uit 's-Graven- hage de bijeenkomst met haar marionetten theater op. Geruimen lijd voor den aanvang versche nen reeds kleine bezoekers en bezoeksters, doch het wachten duurde hun niet te lang. de aanblik van den Kerstboom met de vele lichtjes en de daaronder uitgestalde versna peringen deed alles verwachten en ieder oogenblik kwamen bennissen binnen. En toen de leidster de bijeenkomst opende, de lichten uitgingen en het doek van het mi niatuur-toone el opging, heersehte spoedig een doodsche stilte in de zaal! Vol spanning en aandacht werd het sprookje van den dwerg Ego en het elfje Zonnestraaltje gevolgd. Vooral de verschij ning van de elfenkoningin in haar schitte rend kleed deed van menig meisje de oogen schitteren en het svmpathieke zonnestraaltje won met haar opofferingen voor den on ge lukkigen dwerg spoedig aller harten. Allen. zoow'M groot als klein, leefden met het sprookje mede. Onder leiding van een deT dames werden in de pauze eenige Kerst- en Vaderlandsche liederen g ^ngen-, aanvankelijk zacht, doch allengs harder al naar mate de vrees voor het vreemde verminderde en de dame? met versnaperingen naderden Hel geheel was een bijzonder goed ge slaagde kindermiddagl HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen- Melkinrichting ..De Rhynstroom", Lage Rijndijk 6. Lenden, Eigenaar* W. Th. den Hollander. Voorburg. SMS (filiaal). Raadhuisstraat 225. Al- phen a. d. Rijn. Hoofdzetel* Amsterdam. Nw. Achtergracht 87. Drukkerij. papierwarenfa- briek Beheerder filiaal: M. Ch Snel, Alphen aan den Rijn Wijziging: Oranjeholel. Noord-Boulevard 1. Noordwijk. Hotel, pension café. restau rant. Bovengenoemde zaak is thans filiaal geworden van de NV. Hotel Maatschappij Noordwijk aan Zee te Noordwijk aan Zee (met ingang van 1 Dec. '30). HET LEIDSCHE BROKKENHUIS. Zendt, wat U niet meer noodig heeft! Het Leidsche Brokkenhui?: wat wordt daar toch mee bedoeld? Velen weten 't onmiddelijk, maar er zijn toch ook nog stadgenooten, die bij dit woord vreemd op kijken 1 Daarom nog een een woord ter herinnering. In het St. Vencentiusgebouw, Hoogland- sche Kerkgracht 32 worden voor armen en minvermogenden van alle gezindten, tegen uiterst matigen prijs allerhande meubelen, kleedingstukken. gebruiksvoorwerpen enz. beschikbaar gesteld, die de beter gesitueer den toch niet meer noodig hebben en voor dit liefdadige doel gaarne wilden afstaan. Een ieder heeft wel iet? in hui9. waar aan hij niets meer heeft: welnu, het be stuur van het ..Leidsche Brokkenhui?" zorgt er voor. dat 't afgehaald en weer wat opgeknapt wordt! Zoodoende kan er een ander weer mee gelukkig gemaakt worden! Een jas. een pak, een stoel, een ledikant, een deken, ondergoed of wat dan ook*, er i9 zooveel, dal ergens op zolder in een verborgen hoekje ligt en waar niemand meer naar omziet! Kom, denkt U eens aan hen, die vooral in deze moeilijke tijden daarnaar snakken! Schrijft U even aan Mevrouw Manders, 0eg9lgeesterlaan 12 (telef 292) en zij verlost U van alles, dat voor U geen waarde meer heeft, maar voor menig medemensch altijd toch nog wel! 't Komt in goede handen: de omstandig heden van elk gezin, worden met behulp van den Armenraad en de besturen van liefdadige instellingen zorgvuldig nagegaan en slechts zij, die er voor in aanmerking komen, mogen van het buitenkansje, om tegen een malige vergoeding (ter bestrij ding der onkosten) een noodzakelijk klee- ding?tuk of anderszins te verkrijgen, profi teered Op de verkoopdagen is het altijd stamp vol: wol een bewijs, hoe zeer hier in een dringende behoefte wordt voorzien! Mr v Toorenburg, van wien het initiatief is uit gegaan, heeft ons er vriendelijk rondge leid; tijdens ons bezoek constateerden wij, dat de groote voorraad reeds danig geslon ken is en absoluut vernieuwing noodig heeft! Men denke in deze koude dagen vooral aan kleeren, dekens, kachels etc. dat alles vliegt weg en brengt vreugde in menig huisgezin, waarin de zorgen over- heerschenl Ge moet de vroolijke gezichten maar eens zien, waarmee men een en ander voor een „prikje" in ontvangst neemt. Laat een ieder thuis een aan 't zoeken gaan. we zijn er van overtuigd, dat er al tijd wel iets afvallen kan! Tot 9lot een woord van hulde aan Mr. v. Toorenburg en de dames, die bij het uit reiken behulpzaam zijn. in het bijzonder aan- Mevr. KoertBouman. die als organi satrice schitterend werk heeft verricht! Alles is wplkom. zendt 't naar de Hoog- landsche Kerkgracht 32 of verzoek even 't t° laten afhalen U zult er talloos velen mee gelukkig maken! Een instelling als 't Leid sche Brokkenhuis verdient dat haar zolders voortdurend van de goederen kraken! De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., zal Zaterdag 27 Decem ber a.s., geen spreekuur houden. De Directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Loc Zaken geeft kennis aan het publiek, dat het bureau van dien Dienst de Arbeidsbeurs Zaterdag 27 Decem ber 1930 als op gewone tijden geopend zal zijn. Wij verwijzen naar een desbetref ten- den oproep vpor een cursus in 't autogeen lasschen, welke de afd. Leiden van den Bond van Smeden-patroons in Nederland in sa menwerking met de Vereeniging tot Bevor dering der Vakopleiding, de Ned. Acetyleen- vereeniging en de directie Leidsche Am bachtsschool organiseert. Nog zij vermeld dat leden van eerstge noemde afdeeling alsmede aan hel personeel in hun dienst eenige reductie od de cursus- kosten wordt toegestaan. Op 24 December 1930 stonden 1533 werkzoekenden hij de Arbeidsbeurs inge schreven tegen 715 op 24 December 1929. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad, waarin collectanten worden opge roepen voor den hloempjesverkoop ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt elkanders las ten" op Nieuwjaarsdag. Door de politie alhier is aan de politie te Katwijk het verzoek gedaan, om aanhou ding van een Duitsche dienstbode, die in betrekking geweest is te Leiden en zich aan diefstal heeft schuldig gemankt. Zij zou zich waarschijnlijk bevinden ten huize van zeke ren B. in de ten Briltenstraat te Katwijk- aan Zee Bij onderzoek bleek de vogel reeds te zijn gevlogen. RECLAME. RECLAME. Dr. H.NANNING's HAEMOFERRIN Bloedvopmend versterkingsmiddel f 2.60 p.'/t flesch,'1.60 p flesch 6115 DUITSCHLAND. Di. Crcobbels vervolgd De werkeloosheid. Tegen dr. Goebbels den leider van de Berlijnsche nationaal socialisten is thans door den rijksadvocaat een klacht wegens het plegen van hoogverraad ingediend. Daar het onderzoek zeer veel tijd in beslag zal nemen is nog niet vastgesteld wanneer het proces zal plaats vinden. De Rijksdag heeft reeds zijn toestemming tot het voeren van dit proces gegeven en de immuniteit van Goebbels zal dus voor dit geval worden op geheven. Het is niet bekend, welke feiten het zijn die dtn rijksadvocaat hebben bewogen tot de vervolging van Goebbels over te gaan. Het aantal werkeloozen in Duilschland is in de eerste helft van de maand December met 278.000 gestegen tot op ongeveer 3.977.000. FRANKRIJK. Het kabinet Steeg weer compleet. Gisteren is het kabinet Steeg gecomple teerd Dorman werd benoemd lol minister van pensioenen. Hij behoort tot de radicale linkerzijde en is een zwaarverminkt oorlogs invalide. Bréant werd benoemd tot onderstaats secretaris van Binnenlandsche Zaken, Chariot tot onderstaatssecretaris van Land bouw, Stern van Marine en Tricard Grave- ron van Lichamelijke Opvoeding. Thome, prefect van de Gironde, is be noemd als directeur van den algeraeenen veiligheidsdienst, in de plaats van Roguere. ZÜID-SLAV1E. Complot ontdekt. In Joegoslavië is het bestaan van een ge heime „liga voor gerechtigheid en vrijheid" ontdekt, ra verband waarmede 17 officie ren, waaronder eenige van hooge rang zijn gearesleerd. Ministerpresident, generaal Zivkowitsj, zal aan de gearresteerde officieren persoonlijk een verhoor afnemen De bladen melden, dat de Liga een oproep heeft verspreid welke gericht was tegen koning Alkander en de dictatuur. ROEMENIE. Bratiann's nagedachtenis. 'De kwestie van de opvolging van Bra- tianu in de liberale partij is nog niet opge lost. Natuurlijk wordt de gewezen minister ran buitenlandsche zaken Duca het meest genoemd. Anderzijds wordt echter verze- keid, dat de koning zad trachten zijn in vloed aan te wenden ten gunste van George Bratianu, diie zich van oudsher in de bij zondere sympathie des konings mag ver heugen. In de zitting van de Kamer heeft de pre sident in een lange rede de verdiensten van Bratianu geschetst en daarbij den nadruk gelegd op zijn vaderlandsliefde. De regeering heefl besloten Bratianu te beschouwen als „doode der natie" en hem als zoodanig een begrafenis te geren. LITHAUEN. Conllict met het Vaticaan? Een conflict schijnt te zijn uitgebroken tusschen Lithauen en het Vaticaan en wel aldus de berichten van Lifchausche zijde, naar aanleiding van de politieke activiteit door de katholieke geestelijken in dat land. Men verwacht te Kofno, dat de Pauselijk© nuntius zal worden teruggeroepen en door geen anderen zal worden vervangen of wel, dat de betrekkingen geheel zullen worden verbroken. Volgens den correspondent van hot „Berliner Tagcblatt" te Kofno noodigen de geestelijken in de kerken de geloovigen uit de regeering met alle middelen te be strijden. De regeering zou vast besloten zijn niet voor den door de Vaticaansche geeste lijken begonnen strijd, terug te deinzen. Be weerd wordt ook, dat de tegenwoordige nun tius weigert te onderhandelen met Zaunius, den Lithausehcn minister van Buitenland- sohe Zaken, die protestant is. maar wiens gemalin katholiek is. MEXICO. A.s. Zaterdag geven wij aan elke, klant welke 4 Gulden besteedt een zeer practische 6is3 Eisenstein gearresteerd en weer vrijgelaten. De bekende Russische film-regisseur Eisen stein is te Mexico-Cily gearresteerd doch spoedig daarop weer vrijgelaten. De arrestatie had plaats op grond van een niet onderteekend tele-gram uit Los Angeles, waarin hij een bolsjewistisch agitator ge noemd werd. De politiecommissaris veront schuldigde zich wegenc dit incident. De autoriviten te Los Angele-» zoeken Ihans naar den verzender van het telegram. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2