Jan zorg met de feestdagen vooral voor voldoende Chief Whip-je weet hoezeer onze vrienden deze si' garet prefereerenl AGENDA. VIRGINIA KERK- EN SCHOOLNiEUWS. RECLAME. 5837 CHIEF De beste 'voor Uw gezondheid Zondag. Jeruël: Samenkomsten le 10 uur voorm. en 6*/> uur nam. Ned Leger des Heils, Lammermarkt. Sa menkomsten 10 uur voorm. en half acht nam. Stads-Evangelisalie, Morschweg 59. Sa menkomst 8 uur am. Stadszaal (groote zaal): Opvoering van „Dreyfus". 8 uur nam. Maandag. Remonslr. Kerk: Kerslwijdingsdienst 6.1. v. ds. Tjal9ma. Half negon nam. Stadszaal: Re9ideptie-orkesl. Solist Sam Swaap. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 Deo. a.s. waargenomen door de apotheken G. H. Blanken. Hoogewoerd 171, telefoon 502 en D. J. v. Driessum, Mare 76, telefoon 406. De geneeskundige Zondagsdiens' te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren de Jager, Jansscns, Muyzert en Veldhuyzen. Tc Gegstgcesl wqrdt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz. tel. 390. De Oogstgeestsche Apotheek, de Kempenaer- straat 4, tel. 274 i,s dag en nacht geopend. Deze samenwerking is het. welke zoovele instituten en genootschappen waarde en actueele beleekcnis geeft. Dit is het, waarom de curatoren onzer Hooges^hool met zoo warme instemming en -'rcote voldoening de geboorte van dit Insti tuut begroeten, al zou men dal aan de huis vesting misschien niet zeggen. Er bestaan evenwel verdere plannen ten aanzien van de Aziatische Studiën aan deze Universiteit, welke hot mogelijk maken, dat 'le nu ter beschikking gestelde woning eer lang zal kunnen worden verwisseld voor Acne, die niet alleen aan de Sinologie, doch aan het gehecle complex der Oosterscho studiën een zeer waardig verblijf verzekert. Tenslotte betuigde spr. den dank der curatoren aan prof. Duyvendak, die het nitiatief tot deze stichting nam. Daarna word het woord gevoerd door prof. Ir. J. J L. Duyvendak, aan wiens lange ede wij het volgende ontlecncn. Rede van prof. dr. Duyvendak. Spr. wees er allereerst op, dat de his torische vakken evenz?er hun werkplaatsen, waar hun materiaal op overzichtelijke wijse geordend is, noodig hebben als de natuur wetenschapper). Dit geldt in bet bijzonder voor d6 Sinologie, waarvoor zelfstandigheid op den duur een levensvoorwaarde is. De Sinologie is een verzamelwoord voor een goheele reeks van vakken; haar grond slagen zijn gelegd door de Chineezen zelf, reeds voordat de Christelijke tijdrekening begon. In dit verband besprak prof. Duyven dak verschillend© in het instituut aauwezige boekwerken en encyclcpaedieën, waarvan er een, dat in 1725 werd voltooid, niét minder dan 1628 doelen tolt! Do boekdrukkunst is in China reeds he kend sedert de 8ste eeuw. Helgrootste werk, dat ooit is tot stand gekomen is de Boeddhis tische canon, de Tripitaka, die in 972 werd gedrukt en bestond uit een verzameling van 1521 verschillende werken, in meer dan 5000 deelen, 130.000 bladzijden bestaande. Veel materiaal bestaat er ook over de Cl'ineescho staatsinstellingen, de archaeolo gies, geografie* philosophie en de belletrie, don godsdienst en de geschiedenis, (lat in het Instituut goed is vertegenwoordigd. Doch hoeveel wg ook bezitten, aldus spr„ onze Chineesche boekerg omvat nog slechts een klein deel van wat zg zou behooren te bezitten aan standaardwerken en heeft behoefte aan systematische aanvulling. Aldus hopen wg een centrum te kunnen opbouwen van de studie der Chineesche beschaving, een taak onze oude Universiteit een volle waardig. Waar in Indië zoovel® Chineezen wonen, is bevordering dier studie ook een practisch Groot-Nederlanlsch belang. Het Instituut is nog in het beginstadium zgner ontwikkeling. Wil de Sinologie in Nederland gedijen, dan zal er gelegenheid moeten worden gevonden om begaafde jonge lui hun academische Sinologische studiën geheel te doen voltooien door hen eenige jaren in China te laten vertoeven en be trekkingen te doen aanknoopen met do Chineesche geleerde wereld. Het Instituut zal zich gemkkig achten, wanneer het in staai» zal zgn in die richting iets tot stand te brengen. Spr. besloot met woorden van dank aan den Minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, bet Universittitsfonds en bet college van ouratoren en de Universiteits bibliotheek voor den ondervonden steun en den wensch, dat aller belangstelling zich meer en meer zal richten op de studie der beschaving van het aloude „Rijk van het Midden". Hierna werd nog het woord gevoerd door mr. J. L.A. van Beeck Calkoen namens den minister van O.. K. en W., den rector-mag- nificus. prof. Vogel en prof. Pelliot. Wij komen daarop Maandag nader terug. o TENTOONSTELLING IN DE LAKENHAL. Hedenmiddag te haifdrie is in het Stedelijk Museum de Lakenhal in tegen woordigheid van eenige leden der Gemeente commissie en andere genoodigden een ten toonstelling geopend van werk van de schil ders Tan Heijse en Karei van Veen uit Veere. De voorzitter der Leidsche Kunstvereeni- ging. welke deze tentoonstelling organiseer de de heer mr J. Slagter sprak een kort openingswoord waarna de expositie voor het publiek toegankelijk werd gesteld. ADRES AAN DEN RAAD. Over de werkeloosheid. Volgend adres is tot don Raad gericht: Geven te kennen, ondergcleekenden H. Wouda en- P. Mieloo in hun hoedanigheid van voorzitter en secretaris, van de geza menlijke Werkloozen-Agitatie-Comité's do micilie kiezend^ ten huize van F. Mieloo, Transvaolhof 21 te Leiden, dat hun comité's meenen (zie bijlage),, als eerste stap tot ver lichting van hun ondragelijker» toestand aan uw College de volgende eischen te moeten stellen 1. Afschaffing van de wachtdagen. 2. Beperking van de slcmpelplicht tol een maal per dag. 3 Geen aftrek van gczinsinkomslcn. 4. Geen afvoering van den crisis-steun bij ziekte, 5. Geen verplichting te werken beneden het loon, vastgesteld door de vakvereenigingen 6. Verhooging en nadere regeling van de uitkeeringen als volgt: f. 15 per week voor gehuwden en kostwin ners; f. 1.25 voor ieder kind beneden de 16 jaart f. 2.50 voor werklooze kinderen tu6- schen 16 on 18 jaar; f. 11 voor ongehuwüen boven de 18 jaar. Aanvulling van de huishuur met het be drag waarmede deze f. 3 le boven gaal; f. 2 kolengeld. inplaats van kolenbons. Bij gedeeltelijke werkloosheid evenredige uitkeering over hel gedeelte deT week, waarin niet gewerkt is. Verlaging van* do gas en electriciteit prij zen voor arbeiders. In de bijlage wordt gezegd: Dat de groote werkelooshoid, die reeds jaren ook in onze gemeente heerscht den laatsten tijd. nog aanmerkelijk is toege nomen, terwijl verdere toeneming te ver wachten is en er niet het minste uitzicht bestaat, dat in afzienbaren tijd weder ver betering zal intreden, dat weliswaar de in ternationaal heerschende werkloosheid zou kunnen worden opgeheven door invoering van den 7 urigen arbeidsdag, zonder loon- aftrek, doch dat deze noodzakelijke her vorming achterwege blijft door den onwil van de hcerxhendc klassen en de door hen beheer3chle regeeringen, om de daartoe noodige offers te brengen; dat inmiddels de nood der werkloozen, van wie een zeer groot deel reeds maanden, ja jaren in dezen toestand verkeert en nog minstens even- langen lijd van werkloosheid voor zich ziet, steeds toeneemt, doordat steeds weer aan schaffingen geen langer uitstel kunnen lijden en de lage uitkeeringen hen beletten deze to doen, terwijl bovendien de invloed van de langdurige slechte voeding zich steeds zwaarder doet gevoelen la. dat. waar de werkloosheid voortvloeit uit de crisis van het huidige kapitalistische stelsel van voortbrenging, op de regeerings- lichamen. die de handhavers zijn van dat stelsel, de plicht rust in dien nood te voor zien, voor Leiden dus op den gemeenteraad. ACADEMISCHE EXAMENS. Doctoraal examen Romaansche taal en letteren de heer Chr. M. A. J. Hevmans (De Steeg.) Bevorderd tot opothoker de dames L C. Francken le Den Haag; J. Boon te Enk huizen en Th. J. M Funnekotter te Rotter dam, en de heer H. M. Tersteege te Den Haag, J. v. d Mark te Wassenaar. P. Parijs te Den Haag, W. N Samson tc Alphen aan den Rijn en J. M. Furnee te Den Haag. Practisch Apothekersexamen, le gedeelte d»3 dames N. v d. Plas (Dordrecht) en K. J Hommes (Leiden) en de heeren J. F Allart (Aphen aan den Rijn) en Chr. J. v. d. Noordaa (Apeldoorn.) o DE BIOSCOPEN. Luxor-theaier. Nu de geluidsfilm nieuwe mogelijkheden heeft geopend voor het detective-varhaal is de Duilsehe film productie er zich op gaan toeleggen om naast de kwantiteit vooral ook de kwalrteit ten top te voeren. En do resultaten zijn verrassend! Onder do leus: „kort maar krachtig" is het genre als hel ware volledig omgewerkt, en men behoeft geen vooruit ziende gaven, te hebben om tc kunnen voor spellen. dal (le interesse voor detective films thans sterker zal groeien dan ooit.... De „Tijger van Berlijn" is een kort, maar veelzeggend voorbeeld geweest van de richting, waarin momóuleel wordt gewerkt, „Het schot in hot toonfilm-atelier" kan de klap op de vuurpijl worden genoemd! Kort maar krachtig geen onnoodig rekkende Heides-scènes, die de aandacht van het geval zelf veelal afleiden, geen stroom van verwarrendeen overbodige bijkomstig heden, geen geheimzinnige geluiden, ver borgen deuren en plotseling opengaande luiken. ..En toch; een film van een on- gemeene bekoring, een film, die eenig is in haar soort en die door haar schitterende regie en vertolking do aandacht boeit tot den laatsten meter dèr rolprent als men ein delijk weet wie de dader is van den moord, die zich afspeelde voor dc oogen van tal rijke filmmedewerkcrs. Wie loste het schot in het toonfilm-atelier, wie doodde de actrice, terwijl het geluids apparaat en de verblindende lampen ten volle waren ingesteld op de scène, waarin zij een der belangrijkste rollen vervuilde? Mèt de politie zet de toeschouwer de eene theorie na de andere in elkaar, mèt de de- tecives ziet hij elke, schijnbaar logische, redeneering als een kaartenhuis ineen stor ten e,nrusteloos dwaalt men tenslotte met z'n gedachten rond in dat geheimzinnige, afgesloten Meiier, waar de één den ander verdenkt en een Sherlock Holmes in den dop de moeilijkheden nog verergert.Wie loste hel schot? Onafgebroken houdt de vraag den toeschouwer bezig en hij vindt aldus stellig een tiental personen, die oogenschijnlijk schuldig zijn. In deze ver warring orde te brengen, is de taak der politie-beamhten, doch hoe zij hierin slagen blijve hier onvermeld. In het bijprogramma eenige Iraaie op namen van den watersnood in Duitse hl and, een tweetal aardige teekenfilms, een zeer goed gespeelde comedie met William Boyd (als dc vliegende dwaas) in de hoofdrol, en een geestig twee-acterlje van het bekende kindertroepje: met het grijnzende sproelen- jóg, de negenjarige, 106 pond zware Rubby Chanev, het altijd toegetakelde negertje en hun vermakelijke kameraadjes. In totaal een buitengewoon goed programma, da*t een zeer aangenamen avond waarborgt. Casino-Theater Het programma van deze week. in ^ovengenoemd theater, is weer van goed gehalte. Na een leuk teeken- fiimpje en Graf Zeppelin voorheen en thans gezien te hebben, volgt de eerste hoofdfilm, getiteld „Het huis zonder Mannen". Vier meisjes hebben een woning ingericht, waar geen man toegang vindt. Het hoofd hiervan is Eva, een rijke kunstenares. Een ander jong meisje, die tevens heel andere levens opvattingen hooft, wordt verdacht 500 Mark te hebben verduisterd. Zij vertelt dit aan haar verloofde, en vraagt hem haar te hel pen. Maar nu volgt weer oen teleurstelling yoor haar.« Zij ziet hem met een ander en voor hij het misverstand heeft kunnen op helderen, vlucht zij in het huis zonder mannen. Herhaaldelijk probeert hij haar te spreken te krijgen, hetgeen hem echter niet gelukt. Wanneer de meesteres van dit huis, Eva, dit verveelt, gaat zij naar hem toe, om met hem te spreken; maar inplaats van hemzelf te spreken, spreekt zij zijn vriend, die na een lang gesprek, kans ziet haar te bepraten, met het komische geyolg dat de meesteres van „Het Huis zonder Mannen" verliefd wordt en na eenigen tijd „Het Huis zonder Mannen" gesloten wordt. Na de pauze draait de film „De Meester zanger van Neurenberg", naar dc gegevens der gelijknamige opera van Richard Wagner. Beide films verdienen een druk bezoek. Het Trianon-Theater prolongeerde dc sublieme oorlogsfilm „Westfront 1918", waarover we vorige week uitvoerig schre ven, doch komt met een veranderd bij gram ma, waarin „Watt en Vt Watt als mil jonairs" in de gelijknamige film op de hun eigen vermakelijke wijze de hoofdrollen vervullen. Verder noemen we een zeer ge slaagd sprekend en zingend teekenfimpje van Max Fleischer, getiteld „Noaoh's Ark" em een geestige Indianen-huispot. City-Theater. „Het spook van de Moulin-Rouge" is deze week de hoofdfilm, die in het City-Theater draait. Dit is een film vol fantasie en rijk aan sensatie, waarbij men van begin tol hel eind in spanning verkeert. Deze film speelt zich af in Parijs, waar zich vele wonderlijke en geheimzinnige ge beurtenissen voordoen. Alles wordt in het werk gesteld om deze te doen opheffen, doch zonder resultaat. Dank zij een reporter, komt de poK'tie* op 't spoor van een dokter, in wiens huis 't lijk van Julien, een jong Kamerlid, die sinds 8 dagen verdwenen was. gevonden werd. Na veel spannende momenten komt echter alles weer terecht. We raden een ieder, die van sensatie en griezelige gebeurtenissen houdt aan, deze week het City-Theater tc bezoeken., daar het programma een bezoek ten volle verdient. Als 2de hoofdfilm nog „De strijd om dc Oranje-Hoeve" met in de hoofdrol de bekende cowboy Tom Tijier. een spannende Wild-'West-film en eenig Hollandsch Nieuws. Door de afdeeling Leiden van de Sociaal-dem. Arbeiderspartij wordt op Woensdag 24 December a.s. een openbare Kerstvergadering gehouden in de Stads gehoorzaal. Als spreker zal optreden mr. J. E W. Duys, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, terwijl de heer Adolf Bouwmeester, voordachtkunstenaar, en de arbeiderszangvereeniging „De Slem des Volks" medewerking zullen vcrleenen. De vergadering vangt om 8 uur aan. De heer H. A. van Oerle alhier slaagde gisteren to Delft voor het ingenieurs-exa men van bouwkundig ingenieur. Tweeden Kerstdag geeft het variété- gezelschap Faveur in de Stadsgehoorzaal een voorstelling. Te oordeelen naar het succes, dat dit gezelschap in andere sleden oogstte, mag een groote opkomst van het publiek worden verwacht. Vanwege de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband zal a.s. Woensdagavond le acht uur, in het kerkgebouw Stille Rijn la. een Kerstwijding worden gehouden, welke een liturgisch karakter zal dragen en waar bij ds. H. C v. d. Brink als voorganger zal optreden Wij verwijzen overigens naar de in dit blad voorkomende advertentie. Naar wij vernemen zal voor belang stellenden. 23 December a.s. 's avonds 8 uur in 't Nut (Steen9chuur) een officieel afscheid van den heer A. J J. Verbrugge, als diree leur van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht", plaats hebben. o PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 21 DECEMBER. LEIDEN. Doopsgaz. Gem.: Vooral, halfelf, ds. Bonga Eglise Wallonne: matin a dix heures et demie, M. Bresson. Evang. Lnth. Gem.: Voorm. halfelf, ds. de Meijere. Kern. Geref. Gem.; Voorm. halfelf, ds. W. J. Wegeriff van Utrecht. Ver. van Vr(jz. Hervormden (Volkshuis): Voorm halfelf. mej. ds. J. H. van der Slooten van Delft. Geref. Kerk (Stille Rrjn la): Voorm. 10 uur, ds. van den Brink. Vr(je Kath. Gein. (Vreewjjkstraat 19): Vocrm. halfelf, Gez. Mis. AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. hallzeven, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Mool- huizen, nam. halfzeven, 1 eerdienst. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat): Voorm. halftien. ds. J. G. L. Brouwer, nam. hall zeven, ds. Johs. Stehouwer. Hulpgebouw (Gouwsluis): nam. halfzeven, ds. J. de Bruin. Ned. Herv. Kerk (Oudsh.weg): Voorm. 10 uur. dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur do heer Batelaan, cand. Bodegraven, nam. 6 uur ds. v. Andel. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. P. Zwier. Gerei, Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, ds. J. H. A. Bosch, nam. 6 uur ds. D. Nauta van Woubruggo. Geref. Kerk (de Ruiterstr.) Voorm. 10 uur, ds. Nauta, nam. 6 uur, ds. J. H. A. Bosch. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur. de heer T. H. B. Vis. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halizeven, ds. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. den Hartogh. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (H.A.), da. Mulder; nam. 5 uur (Dankz.), de heer Baas. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leendienst. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, da. Ingwersen. LISSE. N'ed Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur. da van Dijk, nam. uur ds. Klomp van Voorhout. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. i uur, dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 10 en nam 5 uur. leesdienst. Geref. Gem Voorm half tien en nam 1 uur, ds. Minderman NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds van W(jhe; nam. halfzeven ds. Boeke van Schoor]. Evangelisatie: Voorm. halftien en nam. halfzeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. N'ed. Herv. Kerk: Nam. halftwee. ds. Kruishoop van Bodegraven. 2—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2