NIEUWJAARS- ADVERTENTIES 71ste Jaargang ZATERDAG 20 DECEMBER 1930 No. 21707 Officieele Kennisgevingen. WOENSDAG 31 DEC. A.S. TER OVERPEINZING. Het Kerstfeest op de Gem.-Bewaarschool te Katwijk-Zee STADSNIEUWS. Het Voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH a DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. pot rejet toot advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere advertenliên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post t. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. F. van der Kloot om vergunning tot het oprichten van een melkinrichting in de perceelen Diefsteeg Nis. 10/12 en Pieters kerkstraat Nis. 4/6, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie G. No. 1738. b. de N.V. Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum „De Automaat", om vergun ning tot het oprichten van een ondergfond- sche bewaarplaats voor petroleum in het perceel Levendaal No. 166, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1367. Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag den 3en Januari 1931 des voormiddags te halfelf uren in het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris-. Leiden, 20 December 1930. 5917 VOLKSTELLING. Met het oog op de te houden elfde alge- meene tienjaarlijksche volkstelling worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalingen van het Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 (Staatsblad 141) regelende de verplichting tot het doen van aangifte voor het bevol kingsregister bij vestiging in, of bij vertrek uit de gemeente en aan de artikelen 1 en 2 der Verordening van 2 Mei 1912 regelende de verplichting der ingezetenen ingeval van verhuizing binnen de gemeente, waarvan schriftelijk of mondeling aangifte moet wor den gedaan aan het Gemeentebestuur, ten bureele van het bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 20 Decemlber 19<30. 3219 Tot Dinsdag 30 December a.s. des middags 12 uur kun nen deze advertenties worden aangeboden, bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open, in ons blad van: wjaarswenschen te plaatsen den prijs van: 75 Cent van 1 tot 5 regels. Elke regel meer 15 Cent HOED U VOOR DEN VUURWERKMENSCH. O zeker, een enkele keer zie ik graag vu in-werk I Spetterende pijlen, die hoog in de lucht uiteenknallen, roede en blauwe en groene sterren uitzaaien, gesis en geplof en ge knetter en gefluit. 't I? allegaar wel eens aardig voor een keertje Maar meer dan een amusement, dat slechts amuseert zoolang het in flinke dosis met groote lusschenpoozen wordt toe gediend, is vuurwerk niet. Wilt ge een merkwaardig bewijs voor den wezelijke onnoozelen achtergrond van het geval, let dan eens op den bombasli?ch- jnhoudsloozen vorm. waarin de vuurwerken door hun samenstellers worden aangekon digd! Een vuurwerk is een amusante kortston dige nietigheid en meer niet. Er zijn menschen die een vuurwerk ge lijken. Zoodra ze uw kantoor of huiskamer bin nenkomen, verandert er iets in de sfeer. Ze verduisteren uw eigen persoonlijkheid, gelijk de toeschouwer opgaat in de massa EEN HEERLIJK SAMENZIJN VOOR DE KINDEREN. op de donkere markt. Ge wacht op den aanvang van de vertooning en het komt aldra. Zoo als bij het vuurwerk slechts het vuur. het kruit, het gesis en geknetter en gefluit aan het woord komen, terwijl de duizendkoppige menigte enkel met een onderdanig „óóóóóóh!" erop vermag te reageeren zoo zal de vuurwerk-mensch, die iD uw gezelschap komt binnenvallen, meteen aller aandacht uitsluitend tot zich trekken en van u allen niets anders ver langen. dan dat ge bewonderend zult luiste ren naar zijn brillianten woordenstroom, zijn knallende levenservaringen, volgen zult de hoog stijgende vuurpijlen van zijn intellect, die eeD zacht gekleurden vonken regen van welwillendheid en nobelheid ge stadig doen nederdalen op het menschdom. Althans, zoo schijnt het De vuurwerk-men9ch imponeert on-s, slaat ons met stomheid. En als het vuurwerk zijn laatsten ge weldig schitterenden magnesiumbom met gouden vonkenregen de lucht in heeft ge zonden? Dan gaan we naar huis, naar bed. En zijn het den volgenden morgen ver geten- Dat geldt het vuurwerk, maaT evenzeer den vuurwerk-mensch. Het verschil is alleen dit- dat we met een feestelijke vertooning op markplein of stads weide ons er zeer wel van bewust zijn, dat we op vurige wijze genoeglijk bij den neus genomen worden, terwijl de vonkenspet- terende vuurwerk-mensch ons met zijn schijnbare geestkracht en fonkelende wel- sprekenheid nog wel eens in de luren leg gen kan. LOCAAL RITKSTELEFOONNET LEIDEN. Ware feestvreugde hebben de 160 leer- ngen van de bewaarschool gistermiddag gesmaakt I Door de goede zorgen van de meeste kinderen was de schitterend ver lichte kerstboom een boom uit e'en sprook jesland! Zij zongen uit volle borst eenige l.'unes-bestuursleden en het hoofd der ontroerende en liefelijke kerstliederen, w.o. chool, mevr. v. d. Burg met haar onder wijzeressen en helpsters was een groote, rijk rsierde kerstboom in de speelzaal opge- 'cld. Daar om stonden eenige prachtige 'cis met kerstkaarsjes bedekt. Van het 'tuur waren aanwezig de dames mevr. 'ias. mevr. VisserVerdam en mej. Rosier, evens waren uitgenoodigd de moeders van het „Vrede op Aarde". Mevr. Pras en mevr. Visser vertelden kerstverhalen. Daarna ont vingen de kinderen verschillende cadeau tjes, die door de dames en het onderwijzend personeel zelf vervaardigd waren. Na afloop daarvan werden zij heerlijk getracteerd. Door de vrijwillige bijdragen van ouders en eenige dames hebben de kinderen der be de kleuters uit de hoogste klasse. Voor de 1 waarschoo! een prettig Kerstfeest gevierd! Weesl daarom voor hem op uw hoede. Wij leven thans in donkere dagen, en dat niet alleen omdat tegen Kerstmis de zon zijn koristen dagboog beschreef. Neen: werkloosheid en armoede grijzen op vele plaatsen, het géld en de producten van nijveren arbeid verliezen hun waarde, de crisis waart alomme. Houden wij de harten daarbij warm, maar de hoofden koel. En bedenke we daar bij, dat wie het wèl kan, de vuurwerk- mensch ons zeker in deze dagen géén uit komst kan bieden. En juist nu. wanneer de mensch in neer- slachtigen gemoedstoestand verkeert, is het gevaar aanwezig, dat men naar het luis teren zal. Maar slechts de sterke en rustige man. die weet wal hij wil en die gestadig-aan voort werkt aan zijn naastbij iggende plicht, hoe hoog of laag hij overigens ook sta op den maalschappelijken ladder, slechts deze in zijn soort en naar zijn aard sterke mensch kan zijn steentje bijdragen tot de verbete ring van den toestand. Niet dat knaleffect van den man. die den eonen dag een groolen slag slaat en daarna op zijn lauweren gaat rusten, niet de vuurwerk-mensch kan ons den weg wijzen. Zelfs zijn schijnbare hulpvaardig heid is te wantrouwen wijj de wil om te hel pen de hechte grondslag v. naastenliefde en van mededoogen eraan ontbreekt. De vuur werk-mensch is ijdel cn hij zoekt slechts het bewohderend gejuich van de massa. Hoeden wil ons daarom voor hem. Vooral in deze donkere dagen. Opgaaf nieuwe aansluitingen in Nov. 3025: L. C. Snel, Zijldijk 3, L.d.d. bij Spanjaardsbrug. 3026 J Hanegraaff, Korte Oranjegr. 6. 3022 Nic. Blansjaar. Hooigracht 80. 3029 G. J. F. Rijperman, Noordeinde 51. 3028: Mej. C. D. Fortanier, Weth. Spaar- garenslraat 12 (Oegslgeest). 3032: N.V. Uitg Mij. „Ons Oegstgeest", Rhijnzichtweg 2, (Oegstgeest). 2588: H. van Woudenberg. Haagweg 210. 3007- Vrijzinnig Chr. Federatiehuis, Ge recht 10. 3033: Mej. W. H. Vaillant, „Croneslein", Cronesteinkade 6. 3014: Dr. G. Korthof, Warmonderweg 8. 3018: D. Bolderdijk, Joh. de Witt9traat 53. 3027: L. v. d. Sijs, Hoofdstraat 44 (L.d.d.). 3031: W. K. E. Huygen de Raat. Nieuwe Rijn 107. 3035: A. J Jongeleen, seer. S.D.A.P., Javastraat 56. 3036: F. D. Carels, Pieterskerkhof 22. 3037: N. de Water, Nieuwe Rijn 94. 2172: Mevr. wed. J. v. UldenMenken, Hooge Rijndijk 19. HET SINOLOGISCH INSTITUUT Hedenmiddag officieel geopend. In tegenwoordigheid van een aantal ge- noodigden heeft hedenmiddag in het klem auditorium der Universiteit de officiëele opening plaats gehad van het Sinologisch Instituut, dat gevestigd is .op de eerste en tweede verdieping van het perceel Rapen burg 71, waar vroeger het Prentenkabinet was ondergebracht Zooals men weet is het instituut een stichting, welke zich ten doel stelt de bevor dering van de studie in het Chineesch aan de Leidsche Universiteit en naast dit zuiver - wetenschappelijke doel ook beoogt inlichtin gen te verstrekken over alles, wat China betreft. De behoefte aan een dergelijke instelling doet zich in den laatsten tijd in meerdere mate gevoelen dan vroeger als gevolg van de groote wetenschappelijke opleving in China in de laatste jaren, waardoor dit land zóóveel publiceert, dat het haast onmogelijk wordt een voldoende overzicht dezer litte raire publicaties te behouden. En dat, terwijl ons land met. het oog op Indië er zeer veel belang bij heeft op de hoogte te blijven vari de wetenschappelijke gebeurtenissen in China. De inrichting zelve geeft ons weinig stof tot bespreking, overal is de uiterste sober heid betracht, gevolg van het feit, dat het Instituut over slechts weinig geldmiddelen beschikt. Het meubilair werd grootendeels samengebracht uil andere universitaire ge bouwen. terwijl prof. Duyvendak uit privé- bezittingen hier en daar voor een aardige en passende wandversiering zorgde. Op de eerste verdieping vinden we de kamer van den hoogleeraar, prof. Duyvendak, die het initiatief nam tot deze stichting, het lees- en studievertrek, waar een groot aantal boekwerken, platen en tijdschriften is on dergebracht en een archiefkamer. In de leeskamer vinden we o.m. de por tretten van de baanbrekers der Chineesche studip in Europa, prof. de Groot, prof. Ed. Chavannes, prof. Giles, prof. Stanislaw Ju li en en prof.- Rémasat. Daarboven bevinden zich een college zaaltje, plaats biedende aan circa vijftig stu- BINNENLAND. De Defensiebcgrootiiig goedgekeurd, even als het plan inzake de scheepvaartverbin ding tnsschen Amsterdam en den Rijn. (Pari om entair Overzicht, 3e Blad). Het voorloopig verslag over de credietver- leening aan de Aardappelmeelindnstrie; tal rijke bezwaren. (Binnenland, 2e Blad). Het debat Avro-Vara. (Binnenlland, 2e Blad). De voortgezette vergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland. (3e Blad). De Merapi in werking; het aantal dooden bedraagt 89. (3e en 2e Blad). BUITENLAND. De diverse parlementen op reces. (Buitenl, le Blad). Lord Wellington benoemd tot onder koning van Britsch-IndiS. (Buitenl. le Blad)1 Het Finsche stoomschip Oberon vergaan. Eenige slachtoffers. (Buitenl. Gem. 2e Blad). Sovjet-spionnage in Zweden? (Buitenl-, le Blad). denten en de kamer van den hulpleeraax in het Chineesch, den heer Ohang. De openingsplechtigheid in het klein- auditorium weid o.m. bijgewoond door den president-curator, tevens voorzitter der: Stichting, mT. A. van de Sande Bakhuyzen, Z.E. den minister van Buitenlandsche Zan ken, jhr. Beelaerts van Blokland, mr. A. J. L. van Beeck Cal'koen, chef van de afdeeling Onderwijs van het Departement van O., K. en W. als vertegenwoordiger van den minis ter, den Chineeschen zaakgelastigde, den heer Tai Ming-fou en eenige leden van het gezantschap, de gecommitteerden voor Indi sche zaken, van het Dep. v. Kol. namens den Minister, de heeren Th. van Voorthuyzen en P. de Man, prof. dr. Paul Pelliot, van het College de France te Parijs, den secretaris van curatoren, mr. P. J. Idenburg, den rec- tor-magnificus, prof. dr. J. Ph. Vogel en voorts vertegenwoordigers van den Acade- tmischen Senaat, en diverse wetenschappe lijke instellingen, zoowel hier ter stede als elders. Wij noemen o.m. van het Ooster9ch: en Koloniaal Instituut het Instituut Kern, do Nederlandsch-Ghineesche Vereeniging, de Vereeniging voor taal-, land- en volkenkunde en de Vereeniging van Indo-Chineesche stu denten „Tchung ILao Hui". Laatstgenoemde vereeniging verraste Ket bestuur met een waardevol geschenk „De verspreide geschriften van Fromberg." De bijeenkomst werd geopend met een toespraak van mr. van de Sande Bakhuyzen, waaraan het volgende is ontleend: Rede van mr. v. d. Sande Bakhnyzena Spr. begon met zijn vreugde ujt te spre ken over de drievoudige vertegenwoordiging der regeering alsmede de aanwezigheid van den Chineeschen zaakgelastigde, en proL Pelliot, die hij allen afzonderlijk verwel komde. De studie der Oostersche talen, aldus spr., aan deze Universiteit is uitgegroeid tot een groot en belangrijk centrum. Hoezeer ook een Universiteit haar karakter, alle weten schappen te omvatten en gelijkelijk te ver zorgen, zal moeien bewaren, zoo is het tocK niet te verwonderen, dat zij zich dikwijls specialiseert in verschillende richtingen, wanneer de gelegenheid daartoe zich voor doet. Zij heeft er echter voor te zorgen, dat dit niet geschiedt ten koste van een der vijf richtingen, waarin wetenschap zich beweegt en er tevens voor te waken, dat de geregelde aanraking der beoefenaren der verschillen de talen, hoever ook uit elkaar liggend, vol ledig bewaard blijft. Iedere nieuwe taal is een aanwinst en het eene onderdeel kan het andere niet missen. In dien zin is aan onze hooge9chool de studie der Oostersche talen wel van zéér ge lukkigen bloei geweest en gebleven. Vooral sinds het baanbrekende werk van Kerö Vond die ontplooiing plaats. Het merkwaardige en verblijdende ver schijnsel is, dat de toeneming van het aan tal der hier bestudeerde talen gepaard ging met een verdieping en verbreeding dier stu die. Daarnaast gaven de taalbeoefenaren blijk te beseffen, dat hun studie ook betee- kenis had voor de maatschappij. Telkens zien wij, dat de leidende hoogleeraren de be hoefte gevoelen om een milieu te schep pen. eenerzijds om door samentrekking van alle krachten de studie te verbroeden en te verdiepen anderzijds om de steeds tal rijker wordende schare studenten op ge makkelijker en heter wijze te kunnen helpen.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1