Wat de vrouw draagt. De mode in vroegere tijden. Abdijsiroop Verdrijf d ien Koest 71*to Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 20 December 1930 Zesde Blad No. 21707 VOOR DE HUISVROUW. die Uw ouden dag vergalt VARIA. HOE MEN ZICH KERSTAVOND KLEEDEN MOET. Speciaal over dit onderwerp zou veel ge zegd kunnen worden, want het is verbazing wekkend hoeveel misverstanden hierom trent heerschen. In den regel is er slechts een klein per centage dat weet hoe het zich de bewuste avond kleed en moet, en toch, niettegen staande ontzettend veel over- en weer- gepraat, wordt er ook dan meeslai nog een verkeerde keuze gedann Sommigen zijn van meening, dat voor Kerstavond vooral wanneer deze niet in intieme familiekring wordt doorgebracht, doch ook gasten aanwezig zijn een zeer gekleed avondtoilet op zijn plaats is: dit is echter een verkeerd standpunt geheel in tegenspraak met de bedoeling van dit feest, dat een mooi, rustig intiem karak ter behoort te dragen en niet dat van een of andere sensatiegelegenheid. Weer andere denken het juiste gevonden te hebben door dezen heiligen avond een :heel eenvoudig b.v. een stoffen japonnetje te dragen. Ook dit is niet juist, daar een dergelijke kleeding weer niet in overeenstemming is met het feestelijk karakter van dezen dag. Het meest geschikt zijn de verschillende „gekleedde middagtoiletten" die rijk aan fan tassen en uiterst decoratief voor dezen avond zijn. Hierbij is men aan geen enkele rich ting gebonden, want het nieuwe seizoen brengt zoo'n enorme verscheidenheid, dat zelfs de moeilijkslen wel een keuze zullen kunnen maken Daar er eigenlijk geen bepaald modeweef sel is, zien we e en hoeveelheid stoffen waaruit we keuze kunnen doen, waaraan schier geen einde komt. Crêpe de chine en* crêpe-marocain zijn ev<_n modern als satijn, terwijl crêpe-georgette en velours chiffon, ook altijd nog veel aanhangsters hebben. Dat kant tegenwoordig weer in het middel punt der interesse staat en er juist in de laatste weken hoe langer hoe meer inkomt, is bekend. Vaak ook haalt men goede effecten uit een combinatie van stoffen: zoo is b.v. de com binatie van kant rnef gaas of georgette uiterst gedistingeerd, marocain en gaas vormen een goed contrast, terwijl kant en tule zoo'n fijne combinatie vormen, dat iedereen er door verrukt wordt. Natuurlijk worden door de vele garnee ringen ook talrijke mogelijkheden gebo den; iedere opschik in den vorm van bloe men, borduursels, applicaties, bontgarneerin- j gen, passementen enz. is toegestaan. Al deze indeeën kunnen te pas komen bij 't loüetdat voor den Kerstavond gekozen wordt en het moet worden toegegeven dat 't toch niet zoo heel moeilijk zal zijn met eenigen smaak iets aardigs te bedenken. Om een goeden greep te doen uit de lange rij modellen, hebben we hier een tweetal toiletten afgebeeld, waarbij tot in de kleinste bijzonderheden met de laatste mode rekening is gehouden. Links een japon, een wonderschoone creatie van de combinatie kant cn georgette, een model zoo flatteus en elegant, dat het zoowel '9 middags als 's avonds graag ge dragen zal worden. Het gaat hier om een pas van kant die overvloeit in de wijde bollende mouwen, hetgeen een beeldig efTect veroorzaakt. Kant en georgette zijn in dit geval van dezelfde kleur, doch bij een don kerder kleur of zwart georgette staat naturel kant ook heel goed. Niet minder chic dan het hierboven be sproken model i9 de andere afbeelding, de moderne kasak-japon, die het mooiste is in zwart-wit. De rok is van slof of fluweel i,kan eventueel ook aan een rechte zijden onderjurk aangezet zijn. zoodat deze eigen lijk alleen maar bestaat uit een klokkende volant?, terwijl de kasak van satijn is. waar door een Drachtig contrast ontstaat. Indien men iets van bontresten heeft en dan een plat soort, niet te dicht en niet te wollig, is 't een voordeel hiermee te kunnen garneeren. Het beste is dan een lange kraag, van bont en hiervan een rand langs den onderkant van de kasak. terwijl de onderarm ook ge- he* uit bont beslaat. Is er echter geen bont te; beschikking, dan kan voor dit doel breitschwanz-pluche ook uitstekend diénst doen, dat niet duur is en momenteel door alle goede huizen gebracht wordt. Een hoofdstuk op zichzelf vormt de kin- derkleeding voor Kerstmis. Allereerst zal hierbij gelet worden op een goeden en aar- digen stof en dan op een leuk eenvoudig maakseltje. Kleine meisjes dragen veel nauwsluitende jurkjes met groote „Berthen- kragen". waarvan hel rokje sterk gesmokt is, waardoor een uitgesproken empire-indruk verkregen wordt. Het verstandigst is natuurlijk hiervoor alleen pasteltinten te kiezen, daar zoo'n jurkje dan ook later onafhankelijk van het jaargteijde gedragen kan worden. CAfb. links vooraan). Voor jongens is een fiuweètóft pakje verreweg het aardigst. Meestal wordt dan pruimenblauw of reebruin fluweel gekozen met een licht garnituur. (Afb. rechts). De oudere dame des huizes mag natuur lijk niet vergelen worden. In hoofdzaak draagt ze zwart, eventueel echter ook grijs of een mooie tint lila, dat bij het grijze haar heel goed staat. Dergelijke japonnen worden meestal hooggesloten gedragen en in den vorm van kraag en manchetten met kant gegarneerd. (Laatste afbeeding). W. LOOVER HOEDJES voor den avond schijnen het begin te zijn van een nieuwe richting in de mode, want tot op heden werd zelfs bij een klein avond toilet elke hoofdbedekking vermeden, laai slaan bij het meer gekleede. Daarom dient er de aandacht op gevestigd te worden, dal de interessante looverhoedjes, waarvan thans gesproken wordt, allereerst voor ge wone gelegenheden, dus b.v. voor theater gedragen worden. Ze houden het haar te zamen. waardoor het hoofd klein lijkt en deze hoodbedekking. wanneer ze in het parket gedragen wordt het vrije uitzicht op liet tooneei absoluut niet belemmert, het geen bij elkeri anderen hoed ongetwijfeld wel hel geval zou zijn. Het effect van deze kapjes hangt heele- maal ai van de wijze waarop deze bestikt zijn. daar men vaak verschillende kleuren combineert. Hel meest komt voor zwart met zilver of goud. Het hoogtepunt van mon- dainileit wordt bereikt door de kleur van het avondtoilet, ook te brengen in 't loover- kapje, dat hierbij gedragen wordt (Schets). DE WAAIER over eens. dat de nieuwe richting (afgezien van het feit. dat deze absoluut „vrouwelijk'' is) vele verschillende stijlen lot voorbeeld neemt en vooral Empire- en Biedermeier motieven variëert Daar ih deze tijdperken de waaier gold tot een der meest nood zakelijke mod e-requisi eten. zal het geen verwondering wekken dat deze ook nu weer groolen opgang maakt Onder geen voorwaarde echter zullen de pompeuze gevallen weer op de proppen komen, die «enige jaren geleden nogal veel gezien werden en die zoo overdreven waren, dat ze steeds deden denken aan de finale ©ener operette. De nieuwe waaier is n.l. een klein, coquet voorwerp, absoluut zonder «enige garneering. eenvoudig uitgevoerd en overtrokken met den stof van het bijbe- hoorende avondtoilet Op deze wijze ver- krijgt men een handige en elegante waaier, die iedere dame graag zal hehben. Passend bij het materiaal, waaraan toot net avondtoilet de voorkeur gegeven wordt zullen zoowel, zijden, fluweelen, als kanten waaiers gezien worden, die alle echter heel eenvoudig zijo. (Schets). Nekkrulletjes. waaiers, lange handschoe nen, lange japonnenals dit nu nog geen j bewijs is, dat de mode een volkomen ver- andering ondergaat Juist vier weken heeft een lezeres op antwoord van een vraag moeten wachten! 'Het spijt mij héél erg Doch ik kan er heusch niets aan doen. Jk moet veel reizen en trekken. Uw epistel reisde mij na, en bereikte mij juist, toen mijn vorig artikel al naar de zetlerij was; dus dat gaf nog 14 dagen extra oponthoud. En nu ben ik vroe- selijk bang, dat uw handen in dien lus- 9chenlijd, reeds veel van de kou le lijden kregen! Mijn geheugen is scherp maar u moet liet mij niet ten kwade duiden, dat ik mij niet de recepten uit mijn artikels kan her inneren I Toen ik uw verzoek las om een recept voor huid-crême heb ik het bekende boekje van Dr. P. H. van der Hoog: „Hoe een vrouw het haar en het teint verzorgen moet" er nog eens op nageslagen en daar vond ik o.a. dit: recept voor een vette crème: Lanol pur anhydric 100, Vaseline flav. Cheeseborough 100, aq. rosar 100, ol. geran. 0.6; en voor een diooe orême: amy- lum tritici 10, aq. rosar 20, glycerine neutr. 30 pet 146, tinct. benzoes 3. linct. guillayae 3, oxydi zinci 7.5, tinct ambre gris 1. Dr. van der Hoog zegt verder o.a.: crême'9 behooren tot de meest gebruikte cosmesti- sche praeparaten. Ze hebben één groot na deel (en dat hebben zij met blanketsels en-. alcohol gemeen!) dat de menscli. die er eenmaal mee begon, er niet meer buiten kan ton slofteI Hun voorhaamsle' verdienste is om de huid tegen de inwerking van (le koude of van de zon te beschermen. De menschcn. die een gezonde huid hebben: noch te droog, noch le vet. moesten nooit met huid-crêmes beginnenl Althans, zegt deze aesculaap: niet vóór haar dertigste jaar! Voor oudere vrouwen, die prijs stellen op een goed en jong uiterlijk, zijn zij echter onontbeerlijk; want als de huid vlekkerig wordt en begint te rimpelen en te verwei- ken, dan is de crème werkelijk dikwijls een redder in den nood. Bovendien dient ieder een. die poudre de riz gebruikt, de huijl eerst met wat crème in le smeren; dan plakt de poudre beter en heeft zij een minder schadelijke inwerking op de huid. No. VI 1840. Zomer 1840! Geen doorluchtige, transpa rente stoffen, zooals de dames tegenwoor dig voor hun zomer japonnen gebruiken, doch zachte zijden stoffen, die niettemin zeer soepel waren. De dame links is gekleed in een japon van grijsblauwe zijde, met strooken van donkerblauw gegarneerd. Het keurslijfje loopt puntig uit de taille is nog steeds sterk ingepend. Daaronder draagt zij een fijn batisten blousje met lingerie plooitjes ge garneerd; de mouwtjes van deze blouse komen juist even met een strookje onder de korte (een groote nouveauté voor de dag japonnen van 1841!) mouwen der japon uitkijkenI Een witte stroohoed met blauwe bloemen en een lint van wit en blauw flu weel gegarneerd. De handschoenen, die zij hierbij draagt, zijn kort en reiken nel lol aan den pols! De bekoorlijke 9choone rechts voelt zich echter even sjiek in haar leverkleurig zijden wandeltoilet, met groene moe2cn (noppen noemde men die groote moezen) gebor duurd. De rok bestaat hier uit twee deeleD, die smal afgewerkt zijn mot geplooide atrookjes; het keurslijfje en de mouwen vertoonen deze zelfde garneering; de hoed is van groene zijde met een smalle „ruche" langs den rand van wit fluweel; een groote witte veer en groene banden onder de kin. In de hand houdt zij een groene „en-loul- cas" (parapluutje-parasolletje!) met don- kerroode weerschijn NB. De japonnen, die men overdag droeg, waren zeer hoog om den hals hoen gesloten. G. V. past voortreffelijk in de omlijsting der nieuwe mode, want men is het er volkomen Het spreekt van zelf, dat men op 't punt van crèmes niet voorzichtig genoeg kan wezen. Er wordt zooveel onder den nAAm van crème in den handel gebracht, dat op onverantwoordelijke wijze is samengesteld. Dr. van der Hoog wijst er op. dat crème, om zoo onschadelijk mogelijk te zijn. veel water moet bevatten; een van de vele rede nen om zeer nauwkeurig bij de menging te zijn. Menschen met een droge huid moeten natuurlijk vette crèmes gebruiken en omge keerd. De vette crèmes dienen vaseline of lanoline tot basis le hebben. Zij behooren neutraal te reageeren. Zinkoxyd, magne sium, carbonaat e.d. worden er vaak aan toegevoegd. Wenscht u een droge crêrau te hebben, dan moet de basis glycerine amylum zijn. Hier wordt zeep, gelaline of komkommersap aan toegevoegd. Tot de crèmes, die Dr. van der Hoog ern stig Afraadt, behooren die. aan welke tm- oxyd glycerine en water is toegevoegd en die stearinezuur tot basis hebben. Die crèmes geven een prachtigen glans aan de huid, maar de samenstelling is zeer gevaarlijk, omdat het tin verschillende veranderingen kan ondergaan, die nadeelig inwerken op de huid. Nog wil ik u uit bovengenoemd boekje (dal eigenlijk thuis behoort op de toilet tafel van iedere ernstige vrouw, evengoed als het keuken-receptenboek in haar pro visiekast!) een officieel coldcream recepl geven: spermaceti 60, wille was 30, aman del-olie 215, rozenwater 60, tinct. benzoes 15 rozenolie qtt X Dit is een uitrlrkende .zalf voor de huid. het nadeel er van is, dat zij zeer spoedig ranzig wordt en daarom minstens om de 14 dagen ververscht moet worden. Daar dit voor veel menschen een te groot bezwaar werd, voegt men aan de cold- creams, die in den handel zijn. paraifine- preparalcn (céré9ine) toe, b.v. glycerine, lanoline e.d. Dit voorkomt het ranzig wor den doch deze cold creams werken niet 1 zóó goed op de huid in als die van het hier boven gegeven recept. De was, die in de cold-cream zit, kan bij langdurig en ge regeld gebruik een ondoordringbaar ver nisje op de huid maken. Natuurlijk is dat niet gezond; het sluit de huid af en heeft dus een nadeeligen invloed op de voeding van de huid: bovendien kan hierdoor ver andering in de huidklieren ontstaan. Dit alles tezamen veroorzaakt, dat men meer cn meer van het gebruik van cold-cream terugkomt en liever de gewone crèmes, waarin geen was verwerkt worden, ge bruikt. Daar juist ontvang ik nog een brief van een andere lezeres, die last heeft van win tervoeten en mij vraagt, wat zij daar tegen kan doen. Dit is een moeilijk geval, want eigenlijk behoort het bij den dokter thuis en niet bij de huisvrouw! al is 't een feit. dat juist de huismoeder zoo'n zware kamp heeft aan deze nare. pijnlijke en lasrtige kwaal! Want wintervoeten zijn een kwaaL een ziektever schijnsel; zij zijn het gevolg van oen slech ten bloedsomloop. Door de slechte bloed circulatie ontstaat er een ontsteking; deze veroorzaakt een zwelling, pijn, wanneer men op het ontstoken gedeelte van de voet drukt, en jeuk. Zoo lang men met de voet in de koude loopt, heeft men er geen last van, doch nauwelijks komt men binnen 's kachels bereik of do pijn wordt plotseling heel hevig. Gewoonlijk verdwijnt een dergelijke aan doening van wintervoeten weer zoodra de lente aanbreekt. Wie aanleg voor winter voeten heeft, doet verstandig ze steeds met de grootste zorg te behandelen, ze goed le drogen na het bad, geen kapotte, te dunne of te dikke kousen te dragen; de voeten niet te dicht bij het vuur te houden; kortom alle te sterke overgangen te vermijden; dus zor gen voor egale warmte, ook van het wasch- water. Heeft men ondanks alle voorzorgen toch wintervoeten opgeloopen, dan moet men de voelen behandelen met omslagen met ver dunden alcohol en met afwisselend warme en koude baden. Dr. van der Hoog zegt. dat men, als er geen pijn meer is bij drukking op de winter voet, met de volgende zalf masseeren kan: camphora 3, bals. peruv. 30, vaseline 30. Doch de beste massage van alle is een flinke wandeling met goed zittende schoe nen. Geen beter manier om een gezonde bloedcirculatie te bevorderen. 1 RECLAME. Met de Jaren verzwakken onze adem halingsorganen. Kom ze te hulp wanneer het ademen moeilijker gaat dan vroeger, wanneer Gij vlugger benauwd zijt. Ge kunt al die ongemakken bestrijden. Ge behoeft niet Cc hoesten, niet te kuchen, geen wanhopige pogingen te doen dat moeilijk op te lossen slijm kwijt te rt»*ea. Neem dadelijk Abdijsiroop. Door de bijzondere samenstelling voor U een aan gewezen middel. Buitengewoon verzach tend. siljmoplossend cn borstversterkend. Beroemd bij Hoest, Bronchitis, Asthma. „Voor de Borst Alom verterilgoaar. Prijs FL 1.50, Fl. 2.75. FL4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ctk Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP BONBONS (Gestold. Abdijsiroop» - -i-i, ~r vwi r n r>nri r 5840 DE WENSCH VAN DEN ONDERDAAN. Koning Philips II word eens op de jacht door de duisternis overvallen en was ge noodzaakt de gastvrijheid van een boer in to roepen. De arme landman vreesde, dat de groote onkosten, die dit hooge bezoek veroorzaakte, hem te gronde zouden rich ten. Den volgenden morgen zei de koning tegen den boer, dat hij voor de in zijn huis genoten gastvrijheid een gunst mocht vra gen. Spreek vrij uit, zei Philips bemoedi- gend, terwijl bij hem noginaaJs zijn tevre denheid over het bezoek betuigde. Sire, antwoordde de boer, na eenig aar zelen. dan verzoek ik u onderdanig nooit weer in mijn huis tc overnachten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 19