A.S.C.—ALPHEN i TROOST ROOKT v.R055EM's UIT DE RIJNSTREEK. MORGENMIDDAG 2 UUR VOETANGELS EN KLEMMEN OP BELASTINGTERREIN. PER PAKJE ALPHEN. Een knecht van den schipper C. had gisteren het ongeval zijn hand zoodanig te knellen dat heelkundige behandeling moest worden ingeroepen van dr. W. v. W Uit het bestuur van Uitbouw der Ned. Herv. Kerk zijn uitgetreden de heeren J. Voets en J. Hengeveld Jzn., in welke va cature s werd voorzien door de benoeming van de heeren J. Tolk Kzn en C. A. Bos. Gevonden voorwerpen: 1 parapluie. 1 pakje inhoudende 1 japon etc., 1 porlemon- naie, 1 belastingplaatje en 1 bruin lederen handkap. Inlichtingen politiebureau Juliana, straat. Het bestuur der Martha-Slichting ont ving dezer dagen van de nalatenschap van wijlen Mej. Lantsheer te Walcheren een legaat van f. 500. Door den politie-rechter te Utrecht werd de koopman S. alhier, veroordeeld tot f. 40 boete of 40 dagen hechtenis wegens vernieling van een winkelruit, terwijl mede in het vonnis werd bepaald dat de aange richte schade, zijnde f. 40, moest worden betaald. Men is thans van gemeentewege bezig rondom onzen ouden Dorpstoren klimop te planten, teneinde het onooglijke grijze ondergedeelte na verloop der jaren door het groene klimop te doen vervangen. TER-AAR. BODEGRAVEN. De gemeentebegroting. Door den heer Oldemans is als lid van den gemeenteraad, om formeele redenen aan de Ged. Staten gevraagd, de gemeonle- begrooting voor 1931 te willen verwerpen. Op de Candidatenlijst voor de Provin ciale Slaten van de S.D A P. komt als No 4 voor onze plaatsgenoot, de heer Oldemans. BOSKOOP. De a.s. Pluimveetentoonstellmg. De belangstelling voor deze op de Kerst dagen te houden tentoonstelling van de zijde der inzenders is enorm. Het aantal inge schreven nummers bedraagt ruim 600. Prop.club „Groen van Printteren". De propaganda-club „Groen van Prin steren" kwam bijeen. Na opening op ge- gebruikelijke wijze werd door den voorzitter aan den heer J. Schouten van Rotterdam gelegenheid gegeven om zijn rede: „Volk en Overheid" uit te spreken. Op duidelijke wijze gaf spr een uiteenzelling van de plichten van het volk en overheid op veler lei gebied. Van de gelegenheid om met den spreker van gedachten te wisselen werd door een 2-tal personen gebruik gemaakt. De heer Schouten sloot met dankgebed de vergadering. Geslaagd te Amsterdam voor Franseh M 0. (Akte B.) Mej. H Frets alhier. Liefdadigheidswerk. Dezer dagen hield de Ned. Hen*. Naai- krans een uitdeeling van de in den loop van dit jaar door de leden gemaakte klee- dingstukken. Er konden weer vele gezinnen gelukkig worden gemaaktl De „St Liduina-vereeniging" verstrekte weer een groot aantal dekens aan behoef tige gezinnen, terwijl tevens een uitdeeling van spek werd gehouden. Slechte wegen. Gistermorgen geraakte een auto, waarin vier werklieden van den aannemer v. d. V. te Aar'anderveen hadden plaat9 genomen stuurloos tengevolge van den 9lechlen toe stand. waarin de Geerdijk verkeert! De wagen tuimelde in een sloot, die daar ge ukkig niet diep is. Een nat pak was dan ook het eenig gevolg. HAZERSWOUDE. Zendingsrede. In de Geref Kerk trad op ds. W. Breu- '•'elna.r van Santpoort om een rede te bou den over de Zending Spr beh^udejdo naar aanleiding van Joh. 10 16 Het Recht", hot doel, de kracht, de vrucht en de toe komst van het Zendingswerk. Meer bepaald storrd spreker stil bij hel zendingsterrein der Gerei. Kerken op Midden Java. ni. Soera- karfa of Solo. Het was êen keurige zen- dingsnde, die door de aanwezigen met he la ngslel-ing werd gevolgd. KOUDEKERK. Ouderavond Openbare School. In de open-bare 9chool alhier werd een ouderavond gehouden, welke zeer goed be zocht was Nadat do aanwezigen door den Voorzitter, den heer Van den Dool waren verwelkomd en de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en goedgekeurd, ■hield deze een causerie over: „Het boek". Speciaal bracht spr. naar voren het doel en den invloed van het leesonderwijs, n.l. het opwekken .van den leeslust, wat voor velen een bron kan worden van genot en van ontwikkeling. Hierna werd gepauzeerd en bestond er ■voor de ouders gelegenheid het werk hun ner kindereD te bezichtigen. Na de pauze werden de aftr. leden der Oudercommissie herkozen, n.l. mej. Kwa- kernaak, T. van Wijngaarden. P. Bervoets en W. Dorrepaal In de plaats van den iheer A. Kuiper, die niet meer herkiesbaar was. werd de heer D. Bos gekozen. Op het voordragen van een gedicht in ernstigen toonaard door den heer A. de Groot, zorgden de heeren Van Wijngaarden en Bos voor een meer luimig gedeelte van hel programma. De heeren Van Wijngaarden cn Wester- beke zorgden voor het muzikale gedeelte van den avond, waarna het hoofd der school nog een stuk voordroeg in Zeeuwsch diavan den heer Poldermons. Hot was een g?slaagde avond! WOUBRUGGE. Ringverg. Jongelingenvei. De ring Woubrugge van de Jongelingen- vereeniging op G G. kwam in vergadering bijeen. De ringvereenigingen waren goed vertegenwoordigd. De voorzitter opende de \rergadering na het gemeenschappelijk zingen van Ps. 133 1 en ging voor in ge bed. De heer Versteegt hield daarna een inleiding over „De gevaren van onzen tijd" en de heer N. van Leeuwen over „Zomer- werk". Op beide inleidingen volgde een vlotte en leerzame bespreking. Met dankge bed door ds. Nauta werd deze bijeenkomst gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Cornelia, D. van A. C. Colijn en P. Fransen. Abrahamma, D. van A. A. J. Wolvers en J Schellingerhout. Overleden: Geerlruida Wilhelmina van Doorn, wed. van J. F. Lijsen, 84 j. NIEUWKOOP Overtreding Drankwet. Tegen den winkelier V. alhier is door de politie proces-verba al opgemaakt wegens het -chenken van alcoholhoudenden drank ande ren dan sterken drank, zonder daartoe een z.g. vergunning of verlof te hebben. Meije-pad. Naar wij vernemen bestaat er veel kans, dat het bekende Meije-pad tus«chen het Zuideinde van ons dorp en de \leije en dat eigendom is van de R -K Kerkbesturen van Nieuwkoop en de Meije binnekort in beheer en onderhoud overgaat aan de gemeente. Het gevolg hiervan zal allich'. zijn. dat het pad een algeheele verbetering zal onder gaan, hetgeen dringend noodig en ge- wenscht is. ZWAMMERDAM. Vergadering Chr. Hist, Kiesvereniging. In een der lokalen van de Ned: Herv. School alhier vergaderde de plaatselijke Christ. Hist. Kiesvereen. De voorzitter, de heer Z. J. Nina'ber va-n Eijben opende met gebed en het voorlezen van Psalm 106. Nadat de secretaris, dc heer B. Spreij, voorlezing van de notulen had gedaan, kwam de uitbouw der Oh rist. Pers ter sprake en weitien eenige mededeeltngcn gedaan omtrent de actie voor 9teun en uit bouw daarvan. Na eenige gednchfenwisseling verklaar den een paar leden zich bereid om bij led?.n en geestverwanten aan te kloppen voor een bijdrage daarvoor. Vervolgens werd opgemaakt een naam lijst van 10 personen voor plaatsing op d? groslijst voor de verkiezing van leden der Provinciale Slaten in 1931. Behalve de 8 aftredende leden werden hiervoor g rnoemd de heeren P. Hoogenboom, burgeim :scjr ai- hier en W. J. Spreij te Alpheri a. d. Riji. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de heer Linschoten de vergadering met dank zegging. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrik Geurt. Z. v. Hermanns Marius Verweij en Areke van Steenis. Overleden: Margaretha Steenbergen 69 j., wede. van Johannes Straver. Ondertrouwd: MattJhijs Huisman jm. 33 j. en Anna Johanna Lalhmeijer jd. 30 j., te Nieuwkoop. De prijs der melk is door de slijters alhier met 1 cent per liter verlaagd en be draagt thans dus 13 cent per liter. Tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School alhier, (hoofd de heer A R. Koster) is in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer C. Haeck, benoemd de heer J. Rijnincks, onderwijzer te 's^Herlo- gerebosch. Gevonden voorwerpen: Een gebrok n sleutelring met eenige sleutels. Inlichtingen daaromtrent te bekomen ter Gem unt: - Secretarie. VOETBAL. A.S.C.—ALPHEN. Voor dezen morgen alhier te spelen wed strijd zijn de elftallen als volgt samengesteld A S.C.- doel van Breen; achter: Lefrandt en Josson; midden: Han, De Jongh en Brouwer; voor; Van der Leeden. Goethart, Oskam, van Goor en De Ruiter Alphen- doel: Van 't Wout: achter- Hes- seling en Dijkman; midden- Broer. v. d. Lek en J Windhorst; voor: Krumpelman, A. Windhorst, van Kooyk, Binnenkamp en Goddijn. a Het besiuur van A. S. C. vcreoekl ons nog te willen mededeeien, dat. teneinde hel doorgaan van thuiswedstrijden van het eerste elftal nog duidelijker kenbaar te maken, dan tot dusver geschiedde door het uithangen van een A.S.C -vlag bij Devilé, Nieuwe Rijn, „De Harmonie", Bieeetraat en RECLAME. Terrein DE KEMPENAERSTRAAT - Voorverkoop DEVILé, N. Rijn 2G „Zorneraorg", Stationsweg voortaan, te beginnen Zondag a.s., roodnzwarte vlag getjes zullen worden geplaatst op de stads trams en de trams naar Oegstgeest 's Zon dagsmorgens a<ls het A.S.C.-terrein is goed gekeurd. L.V.B.-NIEUWS. De heer B. A. Devilé heeft bedankt als bestuurslid van den Leidscken Voetbal bond. Voor de, door dit bedanken opengekomen plaats in het L.V.B.-bestuur, kunnen tot en met 29 Dec. candidaten worden gesteld. Daar het bestuur van den L.V.B. het wel gewenscht acht dat een vertegenwoordiger van heb omvangrijk voetbaldistriet Alphen zitting neemt, stelt het L.V.B.-bestuur candidaat de heer W. A. Dijkman te Alphen. Alsnog is toegelaten tot de Zaterdagmid dagcompetitie de Lissesche Voetbalvereeni- ging Excelsior. De nieuwe vereeniging heeft 3 elftallen. De tweede klasse van de Zaterdagmid dagcompetitie is thans als volgt verdeeld in een 2e en 3e klasse: 3e klasse: D.V.V., Q, Bovs II. S.L.F. II, S.C.O. II, R. Boys TI, Terieede II en Ex celsior II. 3e klasse: F. Pacta II. ARC. III. Q. Boys II. R. Boys III, S.C.O. III en Ex celsior III. Met. den heer A. Vooys, lid van Alphïa, werd gisteren het viiftierihonderdste lid van den L.V.B. geregistreerd. BOSKOOPSCHE BOYS. Voor morgenmiddag. 2 uur is te Boskoop vastgesteld de wedstrijd Boskoopsche Boys IIIWoerden III. SCHEIDSRECHTERSA.S.C. II. r Een elftal van de Leidsche Scheids rechters vereer'j-'ng speelt op len Kerst dag te 2 uur aan de Kempenaerstraat tegen A.S.C. II. Scheidsi^echter is de heer B, Honsbeek. 12 MOTORSPORT. „DE BLAUWE PRINS." I-Iet New Imperial motorrijwiel de Blauwe Prins tiad gistermorgen zijn achterstand ge.' heel ingehaald, zoodat weer op de gewone vastgestelde lijden werd gereden. Op dp ge- heele route blijft het doorloopend mistig. Tot gisteravond 18 uur was afgelegd de 57ste ronde met een totaal aantal kilometers van 14.491. Timmer hoopt heden weer zijn route te kunnen rijden. ZWEMMEN. DE NEDERL. ZWEMSTERS IN ZUID-AFRIKA. Mej. Braun verbetert een Znid-Afrikaansch record. Reuter meldt uit Port-Elizabeth: Onder overweldigend enthousiasme heeft mej. Braun het Zuid-Afrikaansche record vrije slag over 880 yards (800 meter) verbe terd mei 143/5 sec Het oude record stond op naam van mej. Mayne, die in 1928 te Durban den afstand in 12 min 39 sec. had afgelegd. De Nederlandsche zwemsters hebben in een opwindenden strijd van een ploeg Zuid- Afrikaansche zwemsters, die 12 seconden voorgift hadden gekregen, op het kantje af gewonnen. Mej Grendel heeft vergeefs gepoogd het wereldrecord rugzwemmen over 150 yard9 (136 meter) te verbeteren. Haar tijd was 2 min. 1 1/5 sec. Aftrekraadselen. Het ie eep merkwaardig verschijnsel, dat het publiek aich op belastinggebied meer interesseert voor de posten, welke bij de inkomen-berekening in aftrek kunnen ge bracht worden, daD voor de bedragen, die als inkomen moeten worden aangegeven. Gedachtig aan het „Vos populi, vox Dei", zullen we ons heden bezighouden met enkele aftrekposten, die wel eens moeilijkheden geven. In art. 10 der wet wordt een nader be- dere beschrijving gegeven van het karak ter der bedragen welke in het algemeen in mindering kunnen worden gebracht. In den aanhef van bedoeld artikel wordt ver meld, dat de opbrengst eener bron van inkomen kan verminderd worden met de kosten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst, alsmede met de op de op brengst rustende lasten. Men onderscheid de hier dus scherp tusschen de opbrengst eener bron van inkomen en die bron zelve. Zoo drukken de notarieele kosten gemaakt bij den aankoop van eeD huis bijv. op de bron zelf, mogen dus oiet van het inkomen worden afgetrokken; wèl is dit het geval □iet de incassokosten, gemaakt by de in ning van de huurpenningen, wijl deze op de opbrengst (de huur) van het pand druk ken. Of een ander voorbeeld: de provisie en zegelkosten, welke vermeld staan op de nota van aan- of verkochte effecten, mogen als lasten, drukkend op de bron (i.e. cfe effecten, die even zoovele inkoraenbronnen zijn), niet in aftrek gesteld worden, terwijl zulks daarentegen wel geschied met de incassoprovisie, voorkomend op de cou ponnota. De hierboven omschreven lasten kunnen in twee groote groepen gesplitst worden, t.w. de kosten die het gevolg zijn van het uitoefenen van een bedrijf of beroep en de kosten, die niet als zoodanig aangemerkt worden. De eerste groep omvat al die posten, welke noodig zijn voor- en rechtstreeks betrekking hebben op de uitoefening van een bedrijf of beroep, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschuldigde ren ten en de belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken, zooals daar zijn de za kelijke bedrijfsbelasting, de personeele be lasting voor een winkel e.d., alsmede de afschrijvingen op activa, die voor h«t be drijf of beroep worden gebruikt en de af schrijving op dubieuse debiteuren. Tot dc tweede groep worden gerekend de kosten van verzekering en onderhoud van onroerende goederen (voor zoover zij niet reeds als bedrijfskosten in aanmer king werdeD genomen), uitkeeringen we gens opstal- of ander zakelijk recht, kraci»- tens hetwelk de belastingplichtige het ge not van eenig onroerend goed heeft, de op onroerende goederen drukkende baastin- gen, zooals grond en polderlasten, de kos ter van verhuring of verpachting van on roerende goederen en tenslotte de kosten van beheer van een vermogen en de m- ningslasten van coupons. De wetgever heeft willen voorkomen, dat aan het begrip „kosten", die op de op brengst drukken", een al te breede opvat ting werd gegeven en daarom in artikel 11 bepaald, dat zekere kapitaalsuitgaven niet hiertoe gerekend mogen worden. Op grond hiervan mogen uitgaven voor aankoop, stichting of verandering van het bedrijf niet als aftrekbare bedrijfs- of be- roenskosten worden beschouwd. Hiervan ziin echter uitgezonderd die uit gaven noodig ter vervanging van z.g. vast kapitaal, waarop niet wordt afge schreven, welke uitzondering evenwel niet betrekking heeft op gebouwen. Wanneer men dat alles zoo leest, krijgt men den indruk, dat er theoretisch geen speldje tusschen kan Maar o wee, niet zoodra worden de eerste schreden op 't ge bied van de practische toepassing gedaan, of de voetangels en klemmen schieten welig uit den grond. Gij bezit bijv. een huis, waarvan het dak zoo slecht is, dat aanzienlijke reparaties noodig zijn om de lekkage althans tijdelijk te doen ophouden. Inplaats daarvan be sluit ge het dak geheol te doon vernieuwen en te moderniseeren. Kunt ge nu tegen over den fiscus verdedigen, dat hier slechts sprake is van onderhoud of moet toegege ven worden dat we te doen hebben met uitgaven voor verbetering van een gebouw 7 Me dunkt, bij de regeling van den aan slag zal het er veel van afhangen of de Inspecteur een sterk fiscale zienswijze huldigt, dan wel, dat hij meer gematigd blijft. In het eerste geval zal gepoogd wor den de geheele uiteaaf als verbetering aan te merken, in welk geval dus de aftrek achterwege blijft, terwijl in het tweede geval althans eeD deel van het uitgavebe- drag als onderhoud kan worden beschouwd terwijl over het bedTag, dat besteed zou zijn voor de verbetering of verandering van het dak een verhoogde jaarlijksche af schrijving kan worden toegestaan. Iets dergelijks deed zich voor bij een schippeT, wiens schip omvangrijke herstel lingen en vernieuwingen aan luiken en 8tuurstelling moesten geschieden. Onze schipper wilde deze kosten geheel aftrek ken, doch de Inspecteur, zoowel als later de Raad van Beroep, waren van meening, dat hierbij onderscheiden moest worden tusschen onderhoud en vernieuwing der luiken. De Hooge Raad besliste echter, dat kos ten te rvemiewing van luiken en stuur- stelling van een schip, zelfs wanneer deze vernieuwing van omvangrijken aard is, zeer wel onderhoudskosten kunnen zijn, welke ingevolge art 10 der wet in mindering kunnen worden gebracht. Diezelfde schipper bezat aan den vasten wal een café. Blijkbaar waren de bezoekers van dit établissement niet allen 18 karaats, tenminste onze café-houder-schipper be merkte op zekeren kwaden avond, dat na een geanimeerd spelletje billart, de billart ballen plotseling verdwenen waren. She..- lock Holmes de Tweede werd aan het werk gezet, doch niets mocht baten, de ballen waren en bleven weg. Er bleef den onfortuinlijken schipper niets anders over dan een stel nieuwe bil jartballen aan te schaffen. De uitgaaf hier voor bracht hij onder zijd gewone kosten en trok ze aldus van zijn bruto-winst af. De Inspecteur vond blijkbaar, dat een schipper maar op het water moet blijven, kon althans in het geheel niet met Ovfl aftrek van de gekochte billartballen syro- pathiseeren Ook de Raad van Beroep kon de aanschaffing der billartballen niet als onderhoud beschouwen. De Hooge Raad betrok echter art. 11 in het geding, waarin immers staat, dat uit gaven, noodig ter vervanging van zaken, waarop niet wordt afgeschreven, wel afge trokken mogen worden. Dit artikel sloeg woordelijk op het stel nieuwe billartballen zoodat ten slotte de RECLAME. 566,-J schipper het beter bleek te weten dan de Inspecteur on de Raad van Beroep. Gelukkig komt dat laatste niet heel dik wijls voor, want anders ontstond er gewis naast het jagers- ook nog schipperslatijn. Tot slot nog eenige geschiedenissen, waaruit zal blijken, hoe moeilijk het dik wijls is, uit te maken of bepaalde uitga ven at of niet afgetrokken mogen worden. Daar is dan in de eerste plaats het ge val van een gehuwde dame, die leerares was in een andere gemeente, dan die, waarin haar man woonde en zijn beroep uitoefende Mocht zij nu de reis- en ver blijfkosten die zij moest maken om haar betrekking te vervullen, in aftrek brengen 7 De Inspecteur, die deze vraag te beoor- deelen kreeg, vond, dat deze reiskosten niet rechtstreeks voortvloeien uit het beroep der geleerde dame en weigerde den aftrek toe te 8taan. De Raad van Beroep, tot oordeelen ge roepen, Rtelde vast, dat de echtgenoot te A. woonde en aldaar zijn beroep uitoefen de. Volgens de desbetreffende bepaling in het Burgerlijk Wetboek is de echtgenoote verplicht, bij haar man, dus ook te A te wonen. Daar er voor den echtgenoot in verband met zijn beroep overwegende be zwaren waren te verhuizen naar B., d.i. do plaats waar de dame in kwestie leerares was, vond de Raad dat in dezen wel dege lijk de reis- en verblijfkosten noodzakelijk waren ter verwerving van haaT inkomen als leerares en alzoo in mindering van haar salaris kon worden gebracht. De Minister heeft tegen deze uitspraak" geen cassatie aangeteekend, aangezien ze hem juist voorkwam Et moet echter op gewezen worden, dat er in dit geval ztvaar wegende bezwaren bestonden voor den echtgenoot om Danr 6. te verhuizen en op die omstandigheid be rust feitelijk de uitspraak. Want, indien men in een andere plaats gaat wonen, alleen omdat men het daar prettiger vindt, dan mogen de reiskosten, te maken voor de uitoefening van een beroep tn een nabije 9tad, niet afgetrokken worden. Vervolgens dient gememoreerd te worden de resolutie van den Minister, waarin 7. E. mededeelt, dat onverplichte jaarlijk sche bijdragen van werkgevers aan pen sioenfonds, gesticht ten behoeve van het personeel, op grond van art. 10 tn minde ring mogen worden gebracht van den bruto- bedrijf8opbrengst van dat jaar. Het komt n.l. wel voor, dat eigenaars van bedrijven, waarin e?n groot aantal werk nemers arbeiden, een stichting in het leven roepen met het doel, door die stichting pensioenen aan hun personeel en hun wedu wen en weezen te doen uitkeeren. Zelf* in gevallen, waarin de werkgevers zich niet bepaald tot het geven van pensioenen heb ben verbonden, wenschen zij alsdan toch" zoo geregeld mogelijk bijdragen aan dé stichting te geven ten bate der werkne mers, die daarvan in den vorm van pen sioen voordeel trekken. Indien nu dertreiijke bijdragen over zeker jaar in behoorlijke verhouding staan, heyij tot de bedrijfsresultaten van dat jaar, het zij tot de oveT dat jaar betaalde loonen, ook dan kan een aftrek van dergelijke bij dragen worden toegestaan. Weer een ander borduussel op hetzelfde stramien wordt gevormd door het verhaal van den man. die efferten beleend had bij een firma, aan wie surséance van betaling was verleend. Op verzoek van den bewindvoerder stort te hij 10 pCt. der overwaarde van de iü beleening gegeven effecten, daar anders de effecten voor hem zouden verloren zijn getraan. Het ge stort te bedrag ad f. 1480 wilde hij nu aftrekken van de couponopbrengst deT effecten en daarover ontstond nu het ge schil. Immers de onfortuinlijke effectenbe zitter beweerde, dat hij volgens art. 13 der wet, de opbrengst van iedere bron van inkomen moest opgeven naar het zuiver bedrag dat zij heeft opgeleverd en dat hij daarom genoemd'» Rtorting ad f. 1480 mocht aftrekken. De Inspecteur stelde echter hier tegen over. dat deze storting niet gr daan was om de opbrengst der inkomstenbron-, docb om de broD zelf te redden. Deze zienswijze werd zoowel door den Raad van Beroep als door den Hoogen Raad bevestigd, zoodat de gewenschte af trek niet doorging. En zoo zijn er nog tientallen voorbeelden aan den sappigen boom der praktiik ont leend. te vermelden, doch de plaatsruimte roept mij thans eeD gebiedend basta toe en daarom „Schlusz". Vragen op dit gebied zullen gaarne door onzen medewerker worden beantwoord i 3—3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 11