AMERIKAANSCHE NOTITIES PARLEMENTAIR OVERZICHT H. p. H. KEEREWEEri Prov. Staten v. Zuid-Holland UITBARSTINGEN VAN DE MERAPI. KUNST EN LETTEREN. New-York. December 1930. Orez de werkloosheid. Laat er geen misverstand bestaan omtrent de vraag: zou de werkeloosheid in Amerika nu wel zoo erg zijn of overdrijven ze daar weer zooals gewoonlijk? De kwestie is van belang voor landgenooten, die op de Ameri- kaansche immigrantenlijst staan en die be- hooren tot de categorie Jan-pak-an. hand werkslieden. landarbeiders e.d., die in nor male omstandigheden vrij gemakkelijk hun weg hier vonden, maar die nu veel verstan diger doen te blijven waar ze zijn. En ook de rest. voor zij een massa geld uitgeven voor overtocht en verblijf zonder ver diensten in het land van den dollar, omdat Amerikanen va.n hetzelfde kaliber, zelfs van beter, hard te tabben hebben met de moeilijke tijden. Het is dus wel degelijk erg hier en de voorspellingen en geruchten over een komende verbetering van den toestand die nen vooral niet als een aansporing te gelden om het toch maar te wagen om de een voudige reden, dat ze nog niet bewaarheid zijn al wordt er met man en macht aan ge werkt. Voorloopig overtreffen de klachten van slechte zaken nog de tevredenheidsbe tuigingen en een bericht uit Albany, de hoofdstad van den slaat New-York, geeft in een paar woorden den toestand aan. De bur-'meesters van dorpen en steden in dez n staat kregen van Gouverneur Roose velt het volgende schrijven. Het ziet er naar uit, dat er in den komenden winter een noodtoestand zal bestaan in verband met het onderdak brengen van workloozen. De Staat New-York acht het zijn plicht te zor gen voor hen, die zonder dak of werk zijn. In dat geval heb ik hel recht te beschikken over de kazernes, bedden en dekens van den Landstorm enz. enz. Het heeft een heelen tijd geduurd eer hel tot de menschen was doordrongen, dat de traditioneele ..Coolidge-voorspoed" afgeloo- [>en was niet alleen, maar veranderd in waarachtigen tegenspoed. Het kwam lang zaam maar zeker; eerst werd er geklaagd tegen elkaar, toen vatte deze en gene krant het op en eindelijk sprak de olficieele wereld tot Washington toe, er zich rond voor uit. En daarbij bleef het in den afgeloopen zomer. Eerst eind October, toen zelfs de grootste optimisten in den lande geen ver betering in den naasten toekomst zagen opdagen kwam er van President Hoover een manifest, waarin hij wees op een waar schijnlijk abnormalen winter en ieders medewerking verzocht, tevens vertellend, dal een federale commissie tot dat doel in gesteld was. Het was vrij laat. maar dit sproot voort uil een schroom om zoo openlijk te erken nen, dat de regeering toegaf, wat de man in the street al zoo lang beweerd had. Maat daarom was het nog niet te laat om een serie maatregelen op touw te zetten van zulk een reusachtigen omvang als Amerika dat speciaal vermag bij speciale gelegen heden. Typisch voor de heerschende men taliteit en 's lands traditie werd er het eeret gedacht aan werkverschaffing, het bijeen brengen van geld om de arbeiders te beta len en pas in laatste instantie de zuivere weldadigheid in den vorm van ondersteu ning te geven zonder arbeid. Van den be ginne af aan heeft men van overheidswege getracht werk te scheppen, dat niet bestond. Een oude kwaal van New-York is de onzin delijke aanblik van stralen, pleinen, onbe bouwde stukken grond e.d., omdat de open bare reiniging het werk niet aan kan door de zorgeloosheid van het publiek. Het eerste bedrag, dat de gemeente be schikbaar stelde en dat anderhalve ton be droeg, werd groolendcels bestemd voor het verrichten van zulk opruimingswerk. waar voor mannen bij groepen van duizend lege- lijk werden aangesteld voor een dag of drie. Men heeft terecht gevreesd, dat het ge rucht van werkverschaffing op groote schaal belangstellenden van heinde en ver zou trekken en elke -gemeente heeil als grondstelling aangenomen alleen bewoners van de plaats zelf en Amerikanen, geen buitenlanders, eerst te helpen. Verslag gevers, die zich onder de in de rij staande werkzoekenden begaven, deelden in hun kranten met verbazing mede, hoeveel „white collar"-werkers hoofdarbeiders zij er onder aangetroffen hadden en hoe op de' vraag wat voor werk de mannen wenschten het unanieme antwoord was ge weest: elk soort werkl Dit soort menschen wordl ook aangetrof fen onder de duizenden, die met een kistje handappelen a vijf cent het stuk langs de trottoirs staan. De verschillende maatregelen, die ge troffen zijn, bewijzen opnieuw, hoe prac tise!) de Amerikanen een probleem aanpak ken. Om een9 nauwkeurig uit te vinden, welke gezinnen waarachtig in nood zaten door de werkloosheid van het gezinshoofd werd de hulp van het politiecorps ingeroe pen De New-York9che hoofdcommissaris, Mulrooney, is zelf uil de gelederen voort gekomen (het corps bestaat uit ruim 19.000 man) en hij wist beter dan iemand anders hoe de wijkagenten op de hoogte zijn van lief en leed hunner bewoners. De agen ten gingen dus ongemerkt op onderzoek uit e® kwamen tot de conclusie, dat er meer dan 23.000 gezinshoofden snakten naar werk en het verdienden, omdat het brave kerels waren met een ianiilie. Op die ma nier kwamen die het eerst aan de beurt en de politiemannen werden meteen een soort wandelend informatiekantoortje, waar werk gevers kwamen vragen ot zij een geschikten man voor dit of dat werk hadden. En de politie, die het gezonde principe huldigt van alles in het werk te stellen om misdaad te voorkomen, liever dan hst zoover te laten komen en dan te straffen, werkt van harte Nu wordt er ernstig gedacht om een (ond9 van zes millioen dollar bijeen te brengen, waarvoor allerlei weldadigheidsvoorsteilm- gen zullen plaats hebben en verder een meer dan gewoon Kerstberoep op de menschheid gedaan zal worden om de hand diep in den zak ie steken. Niemand twijielt er aan of het zal bijeen komen en hoezeer de massa haar besl doet blijkt bijvoorbeeld uit het vrijwillig afstaan elke week van een deel salaris, terwijl in sommige zaken het personeel een of twee dagen een rempla- fant laat werken en verdienen onder het motto alle kleine beetjes helpen. Zoo is er een groote beweging onder de huisvrouwen, damesclubs en alles wat met het huishoudelijk leven in verband staat om de groote voorjaarsschoonmaak nu al plaats te doen hebben om zoodoende ver vers, behangers en wie er verder werk in vinden aan den gang te kunnen zeilen tegen deze donkere dagen voor Kerstmis. Hoe het onderlinge verband van multi-millionairs en de arbeiders nauw aan elkaar hangt, ondervond ik bijv. dezen zomer, toen ik in een kleine plaats in Connecticut was. die bekend slaat om haar schatrijke en in Amerika zeer bekend staande bewoners. Van die villabewoners en landgoedbezitters leeft het plaatsje letterlijk, omdat 's zomers veel aan hen verdiend wordl en wanneer 'swinters die huizen tijdelijk leeg staan, wordt weer verlangend naar den zomer uit gezien Vier loodgieters-electriciens wonen er, die gewend zijn orders te krijgen van een half dozijn nieuwe badkamers in dit huis en een zwembassin met onderwater verlichting bij die villa aan te leggen. Dag- looners helpen de tuinen in orde houden en zoo het heele dorp door. TWEEDE KAMER. WEGENFONDS. Allereerst moest gestemd worden over de volgende motie van den heer Ebels: De Kamer. van oordeel, dal de verbetering en in standhouding der voor het interlocale ver keer van belang zijnde tertiaire wegen zoo zware offers vragen van de tegenwoordige onderhoudsplichtigen, dat het, zoowel op billijkheidsgronden als Ier verzekering van een goed wegenbeheer. gewenseht is, aan deze onderhoudsplichtigen financïeelen steun te bieden. noodigt de Regeering uit voor zoover noodig door het indienen van een voorstel tot wijziging van de Wegenbelastingwet de daarvoor noodige maatregelen te treffen, gaat over tot de ordo van den dag. Zij werd met 54 tegen 28 stemmen ver worpen. De Kamer heeft daarna eenige kleinere ontwerpen aangenomen, en ging daarna door met de behandeling der begrooting van DEFENSIE. Bij art 47 hebben de heeren Van de Bilt, pi of. van der Bilt en BTautiaam personeels belangen besproken. De Minister heeft over weging beloofd: aan bet militaire personeel op Curacao zal spoedig een duurte-toeslag worden toegekend. Omtrent het georgani seerd overleg voor het marine-personeel in Tndi? is de Minister in overleg getreden met den nieuwen vloo*-commandant De heer Van Rapnard heeft hij art. 48 aangedrongen op een betere officiers-nromo- tie: de heer Ter Laan nam het voor de pro motie en andere belangen der onderoffi cieren op: de he°r Dnymaer van Twist be pleitte eveneens hetere promotie en na hem deed de hepr Schaeumau hetzelfde: laatst genoemde wilde desnoods iets hoo^erc be zoldiging voor onderofficieren, om de trage bezoldiging te compenseeren. Ook de heer besprak het hevorderingsvrangstuk. De Minister erkende, dat het met de bevor dering der onder-offieieren piet goed gaat, maar bet is n;el eenvoud;* om daarin ver andering te brengen De Minïstor beloofde echter, dat hii de 7.™V alTe aandacht 7^ scheoken. De bezoldiging der onder- of fleren kan volgens den Minister do ver- rehiking met hurgerhetrekkingen doorstaan. Automatische bevordering na een bepaald aantal jaren niet mogelijk. Bij verschillende andere artikelen worden Vn-te onme^kingen gemaakt De heer Van Pannard vroeg om meer offi cieren van gewondheid; de heeren T.*u«*ei»k en W'inVoop "kwamen er tegen op dat pro- testan^he milita'ren gedwongen worden zich in een momseh ziekenhuis te doen ver plegen. De Minister antwoordt dat indien er geen hospitaal is de militair eventueel wordt opgenomen in een ziekenhuis, waar mee een verbintenis is gesloten. Wenscht hij in een ander ziekenhuis te worden ver pleegd, dan moet hij de eventueel-hoogere kosten zelf betalen. Inzake de officieren van gezondheid wordt naar aanvulling ge streefd. De heer Wijnkoop gaf uiting aan klach ten, die hen hebben bereikt, dat militairen op onvoldoende vliegtuigen worden ge plaatst en dat ongeoefende militairen wor den gebrevetteerd, en de heer Van Dijk klaagde, dat het aantal vliegtuigen niet vol doende wordt aangevuld. De Minister ont kende, wat de heer Wijnkoop had beweerd, doch wat deze niet had bewezen. Toch zal hij er een onderzoek naar instellen. Vlieg tuigen worden alleen gekocht voorzoover ze door geoefende menschen beimand kunnen worden. Een pleidooi ten gunste van het instituut der voor-oefeningen hield de heer Schaep- man, waarop de Minister zeide, dat hij niets liever wil, dan de vooroefeningen in stand houden Hij hoopte dat men in het leger met vereende krachtern het instituut zal willen bevorderen. De heer Van Zadelhof! protesteerde er krachtig tegen, dat de Artillerie-inrichtin gen een firma hebben geholpen, om de be stelling van een vreemde mogendheid in zake munitie uit te voeren. De Artillerie inrichtingen maken zoodoende oorlogs ma teriaal voor een vreemde mogendheid. De afgevaardigde vond dat afschuwelijk en diende een motie in, waarin stond dal de inricht mgen alleen mogen werken voor den Staat der Nederlanden. Voor de belangen van dat personeel aan deze inrichtingen sprak de heer Van dei Boaven, die klaagde dat de arbeiders door den aangewezen geneesheer dr. Stürkoipp onbehoorlijk werden behandeld, een klacht, die de heer Wijnkoop onderschreef. Ook deze afgevaardigde kwam krachtig o<p tegen de hulp, door de Artillerie-inrich tingen verleend inzaike munitie-levering aan een vreemde mogendheid (China). Hiertegenover stelde de heer Tilanus het feit, dat wij zelf op vrij groote schaal uit het buitenland ons materiaal betrekken. Hij erkende echter, dat levering onzerzijds aan het buitenland uitzondering moet blijven. De Minister herhaalde, dat de inrichtin gen een enkelen keer hulp hebben verleend aan een particuliere firma, voor een leve ring aan het buitenland. Het is een interna tionaal gebruik, dat staatsfabrieken in ge vallen als deze wel eens hulp verleen en over de grenzen heen. Men moet deze zaak niet opblazen. Het was een middel tot werk verschaffing. De Minister zal op de belan gen van het personeel het oog gevestigd houden: de klachten tegen dr. Stürkopp zal hij onderzoeken. De motie werd met 55 tegen 26 stemmen verworpen en de begrooling voor de Artil lerie-inrichtingen met 5t tegen 26 stemmen aangenomen. De rest van het debat over Defensie had niet veel meer om het lijf. Eenige sprekers sprongen in de bres voor de belangen der mobi li sa tie-slachtoffers en de Minister be loofde als steeds zijn volle belangstelling De Begrooting van Defensie is aange nomen met 48/27 stemmen. Tegen de ge wone groep: sociaal-democraten, vrijzinnig- democraten, communisten en de heer Floris Vos. Aan de orde was vervolgens het veelbe sproken wetsontwerp inzake de scheep vaartverbinding Amsterdam-Rijn. De heer Van der Bilt pleitte vóór het ontwerp, maar opperde toch de vraag of het nieuwe kanaal wel voldoende ruim is ontworpen. De heer Duymaer van Twist constateerde, dat bijna alle scheepvaart-organisaties voor het ka naal door de Geldersche Vallei zijn. Spreker vroeg of de belanghebbenden 1/3 zullen moeten betalen voor de kosten. Wanneer zij daartoe niet bereid zijn, zal dan worden overgegaan tot uitvoering van het andere plan? De heeren Van der Waerden, Krijger, Van der Tempel, dr Vos, Bongaerts, Ketelaar en Van Dijk verklaarden zich vóór het ont werp, waarna dit nog in het kort door den minister verdedigd werd. Bij iedere vorde ring zoo zeide hij zal de vaart ver betering ondervinden. De kruising met de Lek is voorte een voordeel van het voorge stelde plan, dat werkelijk aan alle redelijke eischen voldoet. Spr. vreesde niet, dat de keuze zal blijken onjuist te zijn geweest. Over de uitvoering van het plan zal de minister overleg plegen met de scheep vaart-organisaties Bijdrage door belang hebbenden is in de raming niet inbegrepen, wel in de kosten. Het ontwerp werd hierna aangenomen z. h. st. De voorzitter deelde mede, dat Maandag a.s. geen avondvergadering zal worden ge houden. De vergadering werd verdaagd tot Maandag. RECLAME. BEGRAFENISSEN Tel. 861 auto-transport Aalmykt 16. CREMATIE 4762 De vergadering van de Provinciaie Stalen van Zuid-Holland is voortgezet onder voor zitterschap van den Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. dr. H A. van Karndbeet. Mevr. Cohen TcrvaertIsraels (Lib.) be schouwt het voorstel van den heer Van Eek inzake werkloosheidsbestrijding als een ge- haar, dal geeq praolische werking zal heb ben. Ware het een daad, dan zou zij er vóór stemmen; thans kan zij haar steim daaraan niet geven. De heer Mooyman (R.-K.) constateert, dat de heer Van Eek ons wederom heelt verrast met zijn voorstel om twee ton ter beschikking van gemeenten te stellen voor werkloosheidsbestrijding. Dat geschiedt thans voor de vierde maai. Spreker heeft op het gebied van hulpver- leeiving en werkloosheidszorg ervaring, niet van vandaag of gisteren, maar sedert 30 jaren. Dertig jaren geleden heeft hij te Rotterdam een practisch aandeel in dit werk gehad en er midden in gestaan en in 1914 heeft hij opnieuw dag aan dag daaraan gewerkt. De heer Van Burink (Comm.): Maar u hebt nooit honger geleden. De heer Mooyman: Wait u voor de ar beiders en de -werkloozen doet, is alles tot hun nadeel. De heer Van Burinik: Noem feiten! De Voorzitter hamert. De heer Mooyman, voortgaande, zegt ook als lid van „Maatschappelijk Hulpbetoon" in Den Haag te weten wat de werkloosheid beteekent. Hij kan gelukkig getuigen, dat ondanks den grooten omvang van het euvel de betrokkenen tegenwoordig geen gebrek meer lijden. Dat is althans niet meer noo dig. Intusschen zijn er nog een millioen ar beiders in Nederland, die weigeren zich aan te sluiten bij de moderne, christelijke of katholieke vakbeweging. Zij willen we! pro- liteeren van uitkeeringen uit de openbare kas, maar dragen in tijden van verdiensten niet bij aan de organisatie en aan de werk- loozenkassen. Deden die millioen arbeiders dat wel, dan zou er f. 12 000.000 per jaar meer in de kassen beschikbaar zijn voor uitkeeringen, terwijl dan van 'Rijk en ge meenten nog 12 millioen daaraan zouden worden toegevoegd. De heer Van Eek (S. D.): Dan zou er nog niet te veel zijn. De heer Mooyman: Neen, maar nu laai zich wel aanzien hoe weinig men met twee ton doet. De heer Van Burink: Maaik er dan 'n emmer vol van! De heer Mooyvnan besluit met te zeggen, dat hij zijn stem niet aan de motie zal geven. Wal de N.V. betreft, hierover wil hij zijn stem nog voorbehouden. De heer Gardenier (S.-D.) dringt aan op het instellen van een onderzoeik naar de arbeidsvoorwaaiden van het personeel van de polderbesturen en op regeling van pen sioenen van personeel bij de particuliere veren. De heer Schilthuis (V.-D.) zet uiteen, dat de polderbesturen op sleede hoogere lasten komen ten aanzien van 'het wegenonder- houd en betoogt dat er iels zal moeten wor den gedaan om hun daarin verlichting te bezorgen. Waar het Rijk voor de tertiaire wegen geen meerdere gelden beschikbaar wil stel len, daar zal de provincie de helpende hand moeten bieden. Spr. licht toe op welke wijze dit in enkele andere provincies reeds geschiedt De lasten daarvan zouden op „buitengewoon" kunnen worden geboekt. De heer Van Muiswinkel (A.-R.) dringt aan o.a. op verbetering van den Ouden Rijn sp oei aal voor bet gedeelte, dat op Zuid- Hoilandsch gebied ligt. De heer Van Sleen (S.-D.) bepleit een tneer uigebreide subsidie-regeling, welke de gdheele nazorg betreffende oud-leerlingen van het buitengewoon onderwijs in doze provincie omvat. Tolnutoe word'l alleen be paalde vereemgingen subsidie daarvoor ver leend, doch daarvan wordt slechts een ge deelte van degene® bereikt voor wie nazorg noodig is. Het grootste percentage van de leerlingen van het buitengewoon onderwijs, de zwakzinnigen, moet na het verlaten van de school nog worden gesteund of in in richtingen verzorgd. De provincie helpt al leen die betrokkenen, die in inrichtingen worden verpleegd: deze nazorg moet tot riten worden uitgebreid, die deze noodig hebben. Ook ten aanzien van blinde kinderen is nazorg noodzakelijk, die niet steeds door particuliere personen of vereenigingen wordt verschaft De maatschappij moet voorls worden be schermd tegen gevaren, die haar van de zijde der zwakzinnigen bedreigen de zwak zinnigen moetep evenwel worden bdhoed tegen gevaren van de zijde der maat schappij. Spr. vraagt tenslotte een onderzoek naar uitbreiding van de bemoeiingen der provin cie tot den vollen omvang van de nazong, en een praeadvies daaromtrent. Da heer KERSTEN (S. G.) waarschuwt tegen al te sterke uitzetting van het sub- sidie-apjKiraat mei het oog op de lasten der belastingbetalers. Ten aanzien van den nood in land en tuinbouw zou spr. zich met een crediet- vemschaffing ondeT zekere voorwaarden kunnen vereenigen, waarbij spoedige hulp hier dubbele hulp kan beteekenen. Hierna wordt gepauzeerd tot twee uur. Nadat de vergadering is voortgezet, be pleit de heer Braai (Plattel.) o.m. bespoedi ging van de totstandbrenging van drinkwater leiding op die eilanden, welke daarvan nog niet zijn voorzien. De heer Van der Hout (Lib.) zou ten aan zien van de crisis in den land- en tuinbouw credietverleening vanwege de provincie niet het juiste middel achten. De heer De Bruin (S.D.A.P.) hoopt, dat het vooTstel-van Eek inzake werkloosheids bestrijding een meerderheid zal vinden. De heer Diepenhorst (A.Rdringt aan op bespoediging van de in onderzoek zijnie centralisatie van dijkbeheer; op hulpverlee ning aan land- en tuinbouw via de colleges en op aidoening van de financieele kwestie der Jülwaterleiding. Nog wordt het woord gevoerd door de heeren Van Duin (R.K.), Bergmeyer (S. 1). A. P.) en Sterk (A.R.), die eenige punten van ondergeschikten aard behandelen. De heer Alblas (H.G.S zegt. dat inzaka de werkloosheidsbestrijding reeds veel zou kunnen worden bereikt indien de gehuwde vtouw uit alle openbare ambten werd ge weerd, omdat haar plaats is in het gezin en de man behoort te zorgen voor de kostwin ning. In do sociaal-democratische beweging komen dubbele inkomens tusschen 10 en 20 duizend gulden veelvuldig voor. Spr. bestrijdt niet de hoogte van het inkomen, wel het dubbele inkomen. De heer Loerakker (R.K.) meent, dat do heer Van Eek er niet in geslaagd is, aan te toonen, dat zijn voorstel werkelijk effect zal hebben terzake van de werkloosheidsbestrij ding. Hij vraagt aan de S.D.A.P. of zij dit voorstel doet om de werkloozen te helpen of om tot hen te kunnen zeggen: daf hebben wij voor u gedaan. Met twee ton zal men hier niets bereiken, meent spreker. Wanneer men met een practische aan vrage komt, dan is sprekers fractie bereid, die afzonderlijk in overweging te nemen. Het voorstel-van Eek, zooals het is inge diend, heeft niet de instemming der R. K. tractie. De heer van Eesteren (C.Hzal aan het voorstel-van Eek zijn slem onthouden; dit is in de eerste plaats Rijkszorg en voorzoo ver betreft de provincie geschiedt dit reeds door uitvoering van werken. De heer Drees (S.D.A.P.) acht het wen- sehelijk dat de Staten het voorstel-van Eek aanvaarden. De heer J. J R Schmal (C.H.) maakte be zwaar tegen het door den heer Bergmever geopperde denkbeeld om vanwege de pro vincie het bouwen van een vergaderzaal voor de Staten Ier hand te nemen. Spr. achtte zulks een Rijkszaak. De heer von Fisenne. lid van Ged Staten bespreekt de kwestie deT tertiaire wegen, doch is door onderlinge discussie der Staten leden niet 1e verstaan. Over de kwestie-Bodegraven is het college nog steeds in overleg met Ged. Staten van Ulreeht De vergadering wordt daarna geschorst tot Dinsdagmorgen 11 uur, Het aantal dooden tot 89 gestegen. Een vruchtbare streek veranderd in een woestijn. DJOKJAKARTA, 18 Dec. (Aneta). denmorgen om 5 uur 30 werd Djokjakarta verrast door een schitterend schouwspel, n.l. een reusachtige aschwolk op den top van den Merapi in den vorm van een om gekeerden kegel. In verband hiermede werd vermoed, dat de werking van den Merapi krachtiger was geworden. De asch wolk verspreidde zich hedenmorgen tus schen negen en elf uur over een groot ge bied van Djokjakarta en omgev'ng. Te Kali Oerang (een bergoord boven Djokja) was de aschregcn zoo hevig, dat men geen tien Meter voor zich uit kon zien Xadere berichten uit Kali Koemng meld den dat de werkzaamheden voor den bruw van de Djokjasche waterleiding gestoord zijn. Het personeel verklaarde, dat van af des morgens 8 uur 30 zwaar gerommel werd gehoord, dat voortduvend sterker werd Om elf uur werd (eeliik al gemeld) een modderstroom in Kali Koen;ne gecoi* stateerd. Het water was evenwel koud. Later werd gemeld De uitbarsting van den Merapi biedt een schrikwekkend schouwspel. De vulkaan \t bedekt met een enorme zwarte wolk, ter^ wiil nu en dan lichtstralen de donkerte nog meer accentueeren. Het schünt dat de la- va stroom, welke een lenete heeft van zes K.M., een breedte van 900 M. en een hoog te van 25 M. (bestaande uit millioenen tons gloeiend heet zand dat er uitziet als een grijs noeder en vloeibaar is als water) de bevolking zoo plotseling verraste, dat van hen die in de nabüheid van een klein dorp aan den arbeid waren, vijftien niet in staat waren te vluchten, door den lava stroom verrast, werden en daarin door ver-» branding den dood vonden. De waarnemingspost van deTT Vulcanoltt» gischen Dienst, ia ontruimd Ken zeer uit gestrekte, eens vruchtbare streek, is vol komen veranderd in een dorre woestenij* DJOKJAKARTA. 19 Dec. (Aneta). He denmorgen om 11 uut had een nieuwe uit barsting, rwaarder dan de eerste, van den vulcaan Merapi plaats, waardoor het getal dooden thans 89 bedraagt. Het bestmir neemt aan, ofschoon het meerendeel der lijken nog niet gevonden is, dat dit getal der vermisten juist is. aangezien zij zich' op dusdanige plaats hebben bevonden dat zij als onherroepelijk verloren moeten wor den beschouwd. De resident van Maprelang nam een 16-tal slachtoffers in oogensehnuw Deze waren door de heete luchtstroom in een geschromoeld en tot op de beenderen' verbrand. Zij werden neergelegd in de voorgalerij van de woning van denXoerah" van de dessa Gemer SabTang en daarna; onmiddellijk begraven- De gouverneur van de provincie Midden-» Java A. H. Neiis. de resident en de regent bezochten hedenmiddag het getroffen ter rein, maar waren genoodzaakt overhaast tö retireeren, toen ontzettende dreigende grauwe wolken met de vaart van een snel trein uit den krater omlaag rolden. Deze wolken omhulden alles in een vernietigen den gloed. De bewoners van de dessa Geraer-Sabrang, een 1000-tal. moesten hun woningen ontruimen, evenals die van dé dessa Senen en Krojo. De vluchtelingen werden ondergebracht in de R.-K. Missie school en de woning van den "Loerah van Kali Beniner. Hedenmiddag twee uur was Kali Plabak in een geweldigen mod derstroom herschapen, terwijl ontzag gelijke rolsteene© van enorme zwaarté roeecesVurd werden en met een geweldige snel^id omlaag stortten. Momenteel woedt er een zwaar onweer "boven Magelang, teT- wijl de vulcaan dreigend en grommend rookpluimen over een lengte van kilometers uitstoot De uitgestrektheid der gronden, die verwoest zün, is aanzienlek oitepbreid, maar nog niet te «chatten. Met de huidige situatie is nog alles te verwachten. De Merapi is een vulcaan op de grónd van SoerakaTta. Djokjakarta en Kedoe. Hij is 2910 meter hoog en bij Selok door een zadel met den Merbaboe verbonden. De naam is afgeleid van ,,api", dat vuur be teekent en aan verscheidene vuurbergen" wordt gegeven. Een der meest bekende van de naamgenooten is de Marapi, op Sumatra. Hoewel de Merapi een der werkzaamste kegels van Java is, dateert toch de laatste groote uitbarsting reeds van 1872. De berg is vooral bekend door zijn z.g.n Drop, een slakkenkegel, die met ongeluk-matige snel" heid uit de kraterpijp naar boven gescho ven wordt, soms den krater nagenoeg ge heel opvult, en er zelfs bovenuit steekt. Van tiid tot tüd wordt hij er volledig uit- goworrven. Hierdoor, en ook door het onop- houdelük afbrokkelen van oen uit sintef- achtiee lava bestaanden prop, hebben her haaldelijk steenlawines plaate, die een aan tal straalsgewijs van den ton uitgaande diepe ravijnen hebben gevormd. NIEUWE UITGAVEN. ,,'n Ernstig woord aan Schilderijen-be zitters" is de titel van een door den beken den schilderijen-restaurateur F. C. B van Bohemen uilgegf-ven brochure, waarin met behulp van eenige illusiralies het wezen en nut van schilderijen-restauratie uiteenge zet worden. 2-3

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 10