H. H. ADVERTEERDERS. 71sle Jaarpang VRIJDAG 19 DECEMBER 1930 No. 21706 STADSNIEUWS. MUZIEK. Het Voornaamste Nieuws van heden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voot advertentiëD uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regeL Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags eD Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aaütal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post f. 2.35 portokosten. ƒ0.18 „0.18 Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. Adverteerders, die zich vooral voor de komende dagen willen ver zekeren van plaatsing en goede ver zorging hunner advertenties, raden wij aan, deze den dag vóór plaatsing aan ons bureau op te geven. DE DIRECTIE. DE NIEUWE LEERAAR DER TOODSCHE GEMEENTE. De heer V. Bloemkooper. De kerkeraad der Ned. Isr. hoofdsynagoge alhier heeft gisteravond als opvolger van wijlen den heer H. I. Cohen benoemd tot leeraar-secretaris dezer gemeente den heer Victor Bloemkooper. onderwijzer aan de Godsdienstschool te Amsterdam. De nieuwbenoemde voorganger is nog slechts 21 jaar oud; 'hij werd 18 Augustus 1909 te 's-Gravenhage geboren Na in deze stad de H.B.S. te hebben bezocht, volgde hij op aanraden van wijlen rector Wagenaar de lessen aam het Ned. 1st. Seminarium te Amsterdam, met name aan de rabbijnenaf- deeling Na twee jaar voelde hij zich weer aangetrokken tot het godsdienstonderwijs, waarvoor hij zich verder ging bekwamen. Op 18-jarigen leeftijd legde hij met gun stig gevolg het examen voor godsdienston derwijzer laagste rang at; één jaar later slaagde hij voor het maatschappelijke ge deelte en het vorige jaar voor liet diploma godsdienst-hoofdonderwijzer akte A. De heer Bloemkooper ontving zijn muzikale opleiding van den heer Englander. dirigent van het koor der groote synagoge te Amsterdam. Ge lijk bekend heeft hij hier ter slede eenige proefdmnsten gehouden, waarbij ziin bijzon der fraai stemgeluid aller bewondering n,f- dwong. JAN G. STRIENING. Door commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier is aan den heer Jan. O. Striening, wegens het bereiken van den 70-jan'gen leeftijd eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Januari a.s. als leeraaT voor het vioolonderwijs aan de Muziekschool der Maatschappij en directeur van de oikest- afdeeling, onder dankbetuiging voor de veel jarige aan de school bewezen diensten. VER. „PROTESTANTSCH NEDERLAND". Propaganda-bijeenkomst in de Marekerk. In de Marekerk had de vereeniging Pro fes tan tseh Nederland" gisteren een propa- gandei-avond belegd teneinde te komen tot de oprichting van een Leidsche afdeeling. Met gemeenschappelijken zang en gebed, waarin dts. Joh W. Groot Enzcnn'k voorging, werd de bijeenkomst geopend. In zijn inleidend woord wees ds. Groot Enzerink op de totstandkoming en het doel der vereeniging ..Protestanlsoh Nederland". Toen in het jaar 1923 eenige Amsterdamse he predikanten protesteerden tegen de weder invoering van de process ie-at ijhe id in geheel Nederland is de Vereeniging tot stand ge komen Het doel der vereeniging is de ver dieping van de kennis der Reformalonsche beginselen, de bevordering van het Protes tantisme in geestelijk en stoffelijk opzicht, subsidieering van d-°n bouw der Prolestant- sche kerken in R.-K. streken, bevordering van den Protestantschen 'handel en de uit gifte van een orgaan en geschriften. Nadat mej. Madzy Dekker urt Amsterdam en de heer J. P Dekker uit Hilligersberg eenige duetten hadden gezongen, sprak rlr. W. J de Wilde. Xed Ilcrv. predikant te 's-Gravenhage. over ..Tweeërlei Schriftbe schouwing". de P rotes la ntsrhe en Roomsch- Katholieke. Het verschil tusschen de beide beschouwingen kan samengevat worden in vier puntenhet gezag, de noodzakelijkheid, de duidelijkheid en de volkomenheid van de Schrift. Uitroe-rig besprak dr. De Wilde de verschillende opvalimoen, om met een op wekking zich bij de vereeniging aan te sluiten en aldus lol de oprichting eener Leidsche afdeelin? Ie komen, te besluiten. Zang van den heer en mej. Dekker vulde liet programma aan. terwijl dr. J. C. S. Loöher 'het slotwoord sprak. VER. TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Voordracht over moderne arcliitectnnr. Aan de 232e Vergadering ging vooraf een Kunstbeschouwing van gekleurde platen, afgestaan door den Secretaris. De Voorz., de heer J. A. Verhoog, opende deze laatste vergadering des jaars en gaf, via het goedkeuren der notulen hel woord aan den heer G. van der Mark, Architect te Wassenaar, die tot onderwerp had gekozen: „Moderne architectuur in haar nieuwste uitingen". De heer Fred. A. Wempe schrijft ons daarover het volgende: Spreker begon met er op te wijzen dat het zijn doel was een inzicht te geven ^an de hedendaagsche denkbeelden over Kunst in 't algemeen en van de architectuur in het bij onder. Een eenheid in ons hedendaagsch Kunstbegrijpen of cultureel verstaan is niet aanwezig. Vaak wordt er gesproken over onze ver warde tijd. Het is zeer wel mogelijk, dat er verwarring bestaat, maar dan toch zeker niet in den gee9t van werkers. Een belangrijke leidraad kan voor ons zijn de woorden, waarmede enkele jaren geleden prof. Bavink een rede aanving: „de den kende (lees hier „werkende") mensch, stelt aan zijn eigen werken den eisch van rede lijken samenhang en houdt dezen eisch vol, zelfs tegenover den wereld der verschijn selen". Iemand, die werkelijk werkt, arbeidt niet alleen aan de volmaking van eigen geegt, maar werkt tevens aan de volmaking der massa, der veelheid. Er zijn echter factoren, welke deze volmaking voor zichzelf, niet absoluut volmaakt voor de massa kunnen doen zijn. Dat is, als deze volmaking, wat toch het levensdoel van ieder wezen is, niet gezamenlijk opgevat en collectief gelijk ge zicht is. Dit nu is thans evenmin het geval in onze hedendaagsche kunst, zoo zeide spreker. Kunstgevoelen wordt gezegd, is iels van individueelen smaak. Zeer juist kan dit zijn. mits deze persoonlijke smaak terdege goed gevormd, maar bovendien juist van richting is. Spr. wees erop, dat in den lijd, kort na de middeleeuwen, toen vooral door de heer schappij der Gilden, de opleiding der jonge ren weinig uiteenliep, de kunst ondersteund of gedragen werd door het ambacht. De oude dingen, toen ontstaan, zijn mooi, niet slechts om het paat van hun leeftijd, maar omdat ze ontstaan zijn door het samengaan van hot ambacht met de kunst. Als derde echter dringt zich thans onweerstaanbaar de tech niek naar voren, die. doordat haar waarde werd onderschat, zelfs miskend, ons juist is gaan overheerschen. Eerst aangewend als de vervanger van den handenarbeid, gaan wij nu juist haar waarde beseffen en trach ten we haar te dwingen naar onzen wil en door samen te brengen de techniek, de kunst en het ambacht of beter: de ingenieur (de hersenen), de architect (het hart) en de werkers, de uitvoerders van den wil te komen tot een nieuwe kunst; een zakelijke kunst, die niet anders is dan het gevolg van de evolutie van onzen tijd. Het karakter van den tijd, die achter ons ligt. was zeer sterk onpersoonlijk, men schiep niet zelf standig, men verzamelde en reproduceerde alle9 wat van vroeger tijd was. Deze ge- heele inleiding was als het ware een ver klaring, waarom men er in de bouwkundige wereld toe is gekomen om zich los te maken van het slaafs volgen van de klassieke bouwkunst, die van generatie op generatie van elkaar overnam, wijzigde naar eigen inzicht, doch die toch au fond steeds bleef een nabootsen van anderen. Uitvoerig behandelde spreker de tegen woordige stedenbouw een onderwerp wat wel zeer onze belangstelling verdient im mers. geheel Holland met R'dam in 't Zui den A'dam in 't Noorden is bezig één groote wereldstad te vormen. Geleidelijk maar toch zeker lossen de kleinere gemeenten zich op in de grooten die zich weer aaneen schakelen tot een nog grootere en eindelijk een zeer groote. Ziet naar Den Ilaag met de, men zou zeggen de aanhangwagens Voorburg, Wassenaar: ziet naar Rotterdam met Schiedam. Delft; ziet naar Amsterdam met Haarlem, 't spreekt alles van aaneen sluiting. En zoo hebben de moderne archi tecten aangevoeld dat langs de breede ver keerswegen voor snelvervoer een rustige, zakelijke bebouwing als 't ware noodig werd. De kaarsen en olielampjes verdwenen, voor de moderne verlichtings-techniek en zoo is 't ook in de Bouwkunst. Dat die kunst zich ook losmaakte van het oude is ook een gevolg van den tijdgeest. Deze moderne opvattingen in de Bouw kunst worden echter ook al weer toegepast op verschillende wijze en ieder land legt daar alweer zijn eigen, cachet op. Al die gevoelsuitingen van de thans vooraan staande persoonlijkheden in de moderne bouwkunst, werden door spreker in 't kort behandeld en verklaard; het zou hier echter te ver voeren al die werken der strijders voor de nieuwe idee te reieveeren. doch de werken van Le Corbusier in Frankrijk, van 1 Wijdeveld, Dudok en anderen in Holland en van Lloyd Wright in Amerika traden wel 't meest op den voorgrond. Het was wel hooger bouwkunst onderwijs wat er te genieten viel en toen spreker zijn betoog deed volgen door een 50-tal licht beelden, die de allernieuwste creaties op bouwkundig gebied naar voren brachten, kregen de aanwezigen toch wel de overtui ging dat in de moderne bouwkunst toch zeer zeker veel schoons en goeds is te be reiken. Sprekende over het Leidsche Stad huis ten slotte, zou de heer v. d. Mark niet volledig zijn, indien hij ook niet even het plan voor dit stadhuis aanroerde Over de keuze en de wijze van kiezen van den architect wil spr. niet oordeelen. Spreker wil echter niet verhelen, dat z.i. de op dracht. die niet alleen moeilijk was, maar bovendien een dualisme bevatte, op wer kelijk geniale wijze is opgelost, n.l. het ont werpen van een centraal stedelijk ad ministratiegebouw. brandvrij, waarbij van de wat ouderwetsche opvatting voor het representatieve gedeelte, zeer handig is ge bruik gemaakt van de overblijfselen eener historische cultuur, die niet meer de onze is. Dat zoowel de binnenplaats al9 de ach terzijde van het gebouw op zakelijke wijze, strak, rustig en voornaam opgevat zijn. lijkt spreker een pleidooi voor het zuiver aanvoelen van den geest van onzen tijd. Aan het einde viel spreker een luid applaus ten deel, wat nog onderstreept werd door den Voorzitter, die in weinige doch krach tige woorden hulde bracht aan den heer v. <1. Mark. De begrooting voor 1931 werd goedge keurd. Tot kasnazieners over 1930 werden benoemd de heeren A. J. Turion en P. J. Verhoog. De tijdschriften voor de leescirkel voor 1931 werden vastgesteld en toen was het tenslotte de Voorzitter die met enkele vriendelijke woorden deze laatste vergade ring van 1930 sloot. HET ONGEOORLOOFD SCHOOLVERZUIM TE LEIDEN. In het December-nummer van „In en Om de School" is door den heer J. Baaik Jr. het zelfde „ingezonden" geplaatst, dart door ons voor een paar weken werd opgenomen. De redactie schrijft er in een onderschrift o.m. bij: Toonde het schrijven van den heer Nord Thomson, dat hij den ernst van den toe- Stand niet begreep, hier komt iemand, die ter zake kundig is met cijfers, die onomstoo- leli/k laten zien. dat het ongeoorloofd schoolverzuim in Leiden inderdaad „schrik barend" is, zooals inrzender het noemt Onze goede stad valt de betreurenswaardige eer te beurt, zich er op te kunnen beroemen, het hoogste percentage ongeoorloofd school verzuim te hebben in den lande. Zelfs de veelbesproken inspectie Emmen, welker naam in de schoolmeesters wereld diverse herinneringen en gedachten opwekt, legt 'het glorieus af bij de groote stad Leiden, wier roemrijke geschiedenis al'leen reeds het er een eer in moest doen stellen le figuree- ren onder de beste plaatsen van het land. Wat betreft 'hef ongeoorloofde schoolverzuim is dit, helaas. en wij zeggen het met schaamte in het hart andersom. O.i. heeft de heer Baak met publicatie van deze cijfers, die zoo geheel onze ver moedens komen bevestigen, een goed werk gedaan in het belang vooral van het mis deelde schoolkind. Met zijn openhartig schrijven toont hij. dat bij hem de fout niet gezocht behoeft te worden. Dan rest nog slechts de bange vraag: „Bij wie dan wel?" Is daar iemand, of zijn daar eenigen, die verantwoordelijk is of zijn voor een derge- lijken, desolaten toestand? Dat daar dan Jtecht geschiede en dat dan ook hierin het Gezag worde hoog gehouden, opdat Leiden bij het ongeoorloofd schoolverzuim niet lan ger de plaats inneemt, die het tot nog toe bekleedt. VERANTWOORDING BINNENGEKOMEN GELDEN VOOR HET EERSTE LEIDSCHE VACANTIE-KINDERFEEST In het versohenen maandblad van de af deel ing Leiden van den „Bond van Ned. Onderwijzers" zijn alle ingekomen gelden voor het in Juli gehouden vacantie-kinder- feest verantwoord. Met het saldo over 1929 groot f fë),50 is er totaal ingekomen f 1267.fi 1 Van particuliere personen werd ontvangen f 676,721/s, van diverse organi saties en hun leden f. 265,63, van personee- len van scholen f. 20-1,25 en van schoolkin deren f. 80,50. De inkomsten en uitgaven zijn gecontro leerd en m orde bevonden door de heeren mr. H. D M. Knol. accountant te dezer stede en P. Rinck en H. van Lienden, kascommis- sie uit de afdeeling Leiden van den Bond van Ned Onderwijzers. De geteekende ver klaringen van den accountant en van de kascommissie liggen bij den penningmeester van het Vacantie-Kinderfeest. den heer D. Bosnia, Koninginnelaan 76, ter inzage. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: Den Hartog en Wou denberg (Beperkende Bepalingen), Rusthof- laan 3, Sassenheim. Kweeken van en handel in bloembollen en wat verder tot dit vak behoort Vennooten: C. den Ha-rtog, Sassen heim en II. van Woudenberg, Amsterdam. Voor de benoeming als directeur der Markten te Rotterdam wordt door B. en W. aanbevolen de heer L. A. Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst alhier. Mej. A. Zuidema alhier is geslaagd voor het examen wiskunde L. O. Maandag as den 22en December des avonds te 8.30 uur, zal ds. P. D. Tjalsma een Kerstwijdingsdienst leidon in de Rem. Kerk. IJoogl. Kerkgracht, met medewerking van mevr. C. L. TjalsmaVan der Meutlen (zang) en de heeren A. Akkerman (viool) en R. Heering (orgel). Voor bijzonderheden zij verwezen naar de 'betreffende annonce in dit blad. Bij de firma Burgersdijk en Niermans zullen in Februari a.s. de bibliotheken wor den verkocht van mr. S. van Houten, oud- minister van binnenlandsche zaken, oud-lid van de Eerste en Tweede Kamer der Sta ten-Generaal; mr. dr W. F. van Leeuwen, oud-burgemeester van Amsterdam; mr. H. Verkouteren, advocaat en procureur, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalmr. J. D. Pasteur, president van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem en mr. M. W. Jellinghaus, eerste secretaris van de Ned. Ver. voor Internationaal Recht. Morgen zal een commissie van des kundigen, aangewezen door de directie der Ned. Spoorwegen, op het station athier een onderzoek instellen naar de oorzaak van het niet werken der ludhIdru'krorrmien van den eleclrischen trein No. 1088 op Dinsdag j.l., waardoor de trein doorreed en pas bij den Haarlemmerweg tot stilstand kwam. Verschil'!ende personen zul-len door de commissie worden gehoord. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Hermann Schey. Hermann Schey. Dat is nu weer eens een zanger, die kan zingen. Die kon zingen vóór hij het geleerd nad. Een zanger op wien stellig geen diverse methoden van onderwijs zijn be hoeven te worden toegepast. Een zanger, die het noodzakelijke gegeven voor zijn kunst, stem, bezat in zoo overvloedige maat, dat de studie meer nog op behoud dan op uitbreiding moet zijn gericht geweest. Een zanger, wiens orgaan tot volle ontwikkeling is gekomen, zonder dat de charme, die de mooie natuurstem eigen is, in het minst is aangetast. En welk een zeldzame egaliteit valt daarin te bewonderen. Er is geen enkele toon over den vollen omvang van dit prachtig baritongeluid, die uit de lijn valt. Bewonderenswaardig ook het ademgebruik. Welk een macht heeft deze zanger over den toon. dien hij laat klinken naar eigen wil en welbehagen. Hermann Schey is daarbij of daarboven voordrachtskunstenaar. Uiterlijk door voor beeldige dictie, door juiste verzorging der consonanten, niet te veel noch te weinig; innerlijk door verwerking en doorleving van de muziek, die in zijn voordracht haar be- teekenis aan zich zelf ontleent, zonder den toon aan het woord op te offeren. Liederen- zang beteek ent kunst van muzikale uitbeel ding met de overtuiging die de stelligheid d^r compositie eischt. Er zijn weinig zangers die het lied, dat in zijn verschijningsvorm zoo rijk is als het leven zelf. zoodanig be- heerschen, het met zoo groote kracht van uitdrukking voordragen, dat de hoorder het BINNENLAND. Ons parlementair overzicht. (3e BladJ Do debatten over de provinciale begrooting (3e Blad). De regeering stelt voor op elk in- of uit gevoerd postpakket 5 cent statistiekrecht te heffen. (Binnenland, le Blad.) De werking van de Merapi; 15 personen door een lavastroom gedood. (Uit Ned. Oost- Indië, le Blad.) Ond-minister Kan is benoemd tot lid van den Raad van State. (Laatste Ber. le Blad). BUITENLAND. Het Fransche kabinet-Steeg, trots een kleine meerderheid, ten doode gedoemd. (Buitenland, le Blad.) De Engelsche regeering wijkt voor het Hoogerhnis. (Buitenland, le Blad.) Rede van Mnssolini over den financieelen toestand. (Buitenland, le Blad.) Cycloon teistert Algiers. (Tel., le BladJ als opperste schoonheid of waarheid moet ondergaan. Het lied is de hoogste opgave voor den zanger. Hermann Schey heeft een programma sa mengesteld dat op zich zelf reeds de kunste naarshand verraadt. Vóór de pauze twee groepen van elk vier Schubertliederen, daar na vier liederen van Hugo Wolf en tot slot een viertal van Richard Strausz. En de liederen telkens zóó gekozen dat ze in het verband der groep een éénheid konden vormen, terw^l in de opvolging der groepen weer de variatie was betracht, die noodig is voor de homogeniteit van een concert programma. Schubert is nog steeds onuit puttelijke bron voor den liederenzanger. Wat hebben we nu weer een schat van muziek ontdekt. Zoo goed als alle nummers onbe kend of althans onvoldoende gekend. Hoe bleek a« dadelijk bij den inzet (An die Leier) de formidabele liedkunst van dezen zanger: welk een contrastwerking en wélk een harmonie daarin. En dat ging in den Schubertcyclus zoo door tot het laatste lied was uitgeklonken. Na een lang aangehouden applaus werd „Der Jiingling an der Quelle" herhaald. Bijzonder in z(ju kracht was Schey in zijn Wolf-voordrachten, zangen waarin de toondichter het leven gaf zooals zich dat aan hem voordeed, 'diep gevoeld en zuiver als bij Schubert maar in grooter complicatie. Wolf maakte niet minder indruk. Een extra weni afgedwongen waarvoor het virtuose „dér Rattenfanger" van denzelfde werd genomen. De Strauszliederen van eenvoudi ger (ook grover) factuur, maar toch compo sities van belang, vormden een voortreffe lijk Ffnale van den zeer mooien en zeer belangwekkenden avond. Theo van der Pas begeleidde. Deed dat subliem. Gaf alles wat de vaak rijke (vooral bij Woip pianopartijen tot het lied als ge heel bijdragen. Maar bleef altjjd op het juiste tweede plan. De zanger betrok des pianist, zeer terecht, in de hulde. Steinway-vleugel van Bender. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 21 DECEMBER. BENTHUIZEN. Ned.-Herv. KerkVoorm. halftien, ds. Lijsen van Woubrugge; nam. 6 uur, lees- dienst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdienst; Maandagnam. 7 uur,, ds. Lamain, van Leiden. BODEGRAVEN. Ned.-Here. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Kruishoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Dam. Geref. Ge-m.Voorm. halftien en nam. 6 uur, leosdienst. Evang. Luth. Kerk: Voorm. 10 uur, ds.- Hamersen. BOSKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Glaa Rem. Geref. Gem.Voorm. 10 uur, d& .Van Nooten.

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 1