reclame. Het sIijmop;even gaat vanzelf met ABDIJSIROOP TELEGRAMMEN. rede van den prins van wales. de engelsche luchtmacht de rebellie in span ie. polen en lithauen. droog amerika. opstand in guatemala. vlucht italië—brazilië. sneeuwstormen. mist te londen. twee hotelratten gesnat t. treinongeval. reclame. Griep in de stad! Aspirin- Tabletten academische examens. commissie van onderzoek ingesteld. korte-golfproeVEn p.ha.g.a. reclame. malaise. over boord gesprongen. terug uit boven-digoel. Prov. Staten v. Zuid-Holland de zwendel met hollandsche kaas. VISSCHERIJBERICHTEN. BEURSOVERZICHT RECHTZAKEN. dood door schuld. de poging tot moord te schiebroek. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 763 Hedenmiddag 3 uur: 774. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarneming in den morgeo ''an 17 Dec., medegedeeld door het Kon Ned Meteoroi Instituut te De Bilt Hoogste stand 783.1 te Haparanda. Laagste stand 738.8 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 18 Dec.: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Noord- Oostelijke wind. Nevelig tol betrokken. Moge lijk eenige sneeuw Temperatuur om het vriespunt in het Noorden. In het Zuiden lichte vorst. LDCHTTEMPEB MTJUR. 9 uur voorm. IV» gr. C. (8ö gr F.) 12 uur 's middags. l'/> gr. C. (35 gr. F.) 3 uur nam.: 1 gr C. (35 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. Z. Tooi Donderdag. Hoogste aland des voorm. te 1 uur 09 min. Hoogste stand de9 nam. te 1 uur 32 min. LICHT OP VOOR PIETSBRS a.a. Woensdag 420 n.m. tol 7.37 v.m. Akkcr's Abdijsiroop onderdrukt d« be» nauwdheld niet, maar zuivert borst en ademhalingsorganen van het steeds aan groeiende sjijm. Wilt Gij rrisch en r-im ademhalen, benauwdheden voorkomen Gij-hebt ia Abdijsiroop, mede door de kruiden-extracten die deze bevat, een mid del van bijzondere samenstelling voor Uw ademhalingsorganen, dat zuiverend et» genezend werkt bi) Hoest. Bronchitis. Kinkhoest. Griep en Influenza. Iets nieuws: Gebruik bnlten«huis. op kantoor, op straat, in trein of tram Abdijsiroop-Bonbons. (60 ct.) (Abdijsiroop In „gestolden" vorm'. 5570 LONDEN. 17 Dcc (Ned Tel. Ag.) De prins van Wales heeft gisteren op een ver gadering van den Bond van Fngvlsche kooplieden oen redevoering gehouden, waarin hij er op wees, dal men al het mo gelijke moei doen om den Engelvchep han del weder te verlevendigen Men moet in Engeland inzien, dat niet langer moet wor den vastgehouden aan een methode, die wellicht in de vorige »euw goed geweest is, doch die thans volkomen onbruikbaar geworden is. De leider der grooie Engol- sche export-maat schappijen moolen zich ter plaatse overtuigen van de behoeften van hel buitenland Alleen daardoor kan tie export worden vcrgrOol. LONDEN, 17 Dec. (Ned Tel. Af.) Op de eerstvolgende begrooling zullen de uit gaven voor de luchtvloot met twee millioen pond worden verminderd De conservatieve bladen wijzen er op dal door deze vermindering de aanschaf fing van nieuw materiaal bij de Engelpchc luchtvloot aanzienlijk zal worden ver traagd BORDEAUX. 17 Dec. (Ned. Tel. Ag.) Naar verluidt hebben te Madrid gisteren enkele opper-officieren zich van den koning en generaal Berenguer afgescheiden. Te Barcelona zijn twee dragonder-regi menten en twee infanlerie-regimenlen ont wapend. daar aan hun trouw getwijfeld werd. Het grensverkeer lussehen Spanje en Frankrijk is nog steeds gestremd Alle pas sen van de PyTeneenen worden door gendar merie en mili'airen bewaakt Volgens de .New-York Herald" is te Gi braltar op de Spaansche vloot muiterij uitge broken hetgeen in particuliere berichten niet Wordt tegengesproken. Enkele schepen Ie Cadix en Valencia zijn ®vergeloopen naar de revolutionairen. BERLIJN, 17 Dec (V.D.) Alhier zijn Maandag onderhandelingen begonnen tus- schen Polen en Lithauen. De eerste zitting vond plaats in de Lithausche legatie onder leiding van den Uthauschen gezant De tweede bijeenkomst der beide delegaties vond hedenmorgen plaats m de Poolsche legatie onder leiding van den Poolschen gezant. De besprekingen zullen waarschijn lijk tot het einde dezer week duren. NEW YORK. 16 Dec. (Reuter). Rechter Clark van de bondsdistricl-rechtbank te Newark in New Yersey, heeft de opzienbare uitspraak gedaan, dat het amendement op de grondwet, dal op het drankverbod betrek king heeft, ongeldig is op grond van de overweging, dat het slechte door een con stitutioneel conventie kon worden geratifi ceerd en niet door de wetgevende lichamen der afzonderlijke staten. Gemeld wordt dat hooggeplaatste drank- verbods-ambtenaren te Washington be vreesd zijn, ortidat verscheidene staten geen plaatselijke wetten tot uilvoering van het drankverbod hebben, krachtens welk# arrestaties zouden kunnen geschieden han gende een beroep op het hooggerechtshof. NEW YORK, 17 Dec. (Ned. Tel. Ag.) De „Associated Press" verneemt uit Mexico: Uit Guatemala zijn draadlooze berichten ontvangen, volgens welke daar ter stede gisteren een gewapende opstand is uitge broken. In de straten der stad hebben bloe dige gevechten plaats gehad. ORBETELLO, 17 Dec. (Slefani) Twaalf water-vliegtuigen, onder bevel van den minister voor luchtvaart Balbo, zijn heden morgen om 7.45 uur te Cartagena opgeste gen voor de eerste etappe van de vlucht van Italië naar Brazilië. HALIFAX (Nieuw Schotland), 17 Dec. (Xed. Tel. AgHier en in New Found!and heeft gedurende twaalf uur een sneeuw storm gewoed, waardoor het verkeer te wa ter en te land werden gestoord De meeste verbindingen zijn verbroken Vier zeelieden zijn verdronken en ver scheidene vis9chers worden vermist. LONTEN. 17 Dec. (V. Drie Londen wa5. hodenmorgen ongeveer een uur in volkomen duisternis gehuld door een zeer dichte mist bank, welke het noodig maakte op straal da lichten der voertuigen en de straatverlich ting aan te steken. In de City heeft de mist grooie moeilijkheden voor het verkeer opge leverd. o PARIJS, 17 Dee. (V.D.). In een Parijsch hotel werd Maandag van een reiziger een actetasch me', waardcvollen inhoud ont vreemd. De politie stelde een onderzoek in en arresteerde een man van Porlugeesche nationaliteit, die in gezelschap van een 20-jarige Duitscher verkeerde Reide heeren bleken flink wat op hun kerfstok te hebben wegens internationale hoteldiefstallen, Ier- wijl de Duitecher bovendien door de politie te Berlijn en Bresjau word! gezocht wegens een aantal door hem gepleegde autodief stallen. WINNIPEG, 17 Dee (Reuier). Een per sonentrein is in de nabijheid van Killay bi) Saskatchewan gederailleerd en omgevallen. Drie leden van het personeel werden gedood. Wacht niet tot ze U in haar klauwen heett, doch wapen U om haar reeds bit het eerste bewijs te bestrijden. De voortreffelijkste helpers daarbij zijn want zij verdrijven hoofdpijn, verkoudheid, steken in de ledematen, rheumatiek en neuralgtsche pijnen. Men eische echter de echte Aspirin tabletten in de origineele „«ope*"- verpakking, kenbaar aan het Bayer- kruis en den orante band. Prtji ^S-s. 75 ets. 5674 STADSNIEUWS. Gestaagd voor het caadidaateexamen wis- en natuurkunde ietter J. Mej. M. A. van Ovtreem (Den Haag); doctoraalexamen rechtsgeleerdheid de hee ren A. J. C. Vlaskamp (Leiden); G. A. de Lange, (Alkmaar): F. C. Kist (Den Haag); J. Coert (Rotterdam); N. Heemskerk (Over set ie) en J. H. Hehewerth (Nijmegen) en de dames J. R. NL Romme (Den Haag) en .J M. Ariëns (Den Haag): aanvnllings doctoraal examen Indisch recht mr. H. B. R. Frieling (Rijswijk) en mr. W. Beun (IJsselmuiden) economisch candidaats-axamen Indisch recht de heer N. L. Smit (Den Haag). Bevorderd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld: Indische bestnurshervormine. „De tekst der wet" de heer A. J. W. Brückel, geboren te A'dam. BINNENLAND. De Minister van Staat. Minister van Bin nenlandse he Zaken en Landbouw, jhr. mr. Oh. T. M Buys de Beerenbrouck, heeft bij beschikking van heden ingesteld een com missie, welke tot taak zat hebben voornoem den Minister in te lichten omtrent de vraag of door meer samenwerking tusschen de flhans bestaande insbtuten voor het weten schappelijk onderzoek betreffende de zuivel bereiding. nl. dat te Wageningen. het Rijks- landhouwp roef station te Hoorn en de Proef - zuivel boerderij aldaar, met de voor dit doel beschikbare Rijksgeiden niet een nog be langrijk nuttiger effect zou kunnen worden verkregen, dan tthans het geval is en of die meerdere samenwerking wellicht nog lot be sparing van uitgaven zou kunnen leiden; zulks met het oog op de wenschelijkheid om de belangen van het wetenschappelijk zui- velonderzoek in de toekomst afdoende ver zorging te doen vinden, zonder al te groote bezwaren voor 's Rijks schatkist. In die commissie is benoemd- lol lid en voorzitter dr F. E. Posthuma, voorzitter van den Ailgemeenen Nederlandsehen Zuivelbond te 's-GraveiYhage. De resultaten der korte-golfproeven met het vliegtuig P.H. A.G.A. op de terug vlucht stellen een bijna onafgebroken ver binding van de vliegtuigen op de lijn Am sterdam —Batavia met Nederland en Indië op de korte golf in uitzicht Blijkens de uit Indië ontvangen meded^elingen is door den radiodienst te Bandoeng een goede ver binding met het vliegtuig onderhouden op een golflengte van 20.6 meter tot de lan ding in Calcutta (afstand ongeveer 1000 K.M.) Daarna zijn de seinen van het vlieg, tuig te Bandoeng totkprt voor de landing in Jask goed ontvangen (afstand ongeveer 6000 K.M.V doch slaagde men er niet in een tweezijdige verbinding tot «tand te brengen. Daarbij moet in het oog woTden gehouden, dat het vliegtuig on dit gedeelte van de route bijna onafgebroken op de lange golf met de Britsch-Indische stations dient te werken, zoodat weinig tijd over is voor de kort^golfproevcn. Heden, 17 December, zijn de seinen van het vliegtuig voor het eerst op de korte golf rechtstreeks door den riiksboTirhton- dienst voor de luchtvaart te Schiphol ont vangen. Het volgende herieht werd opge nomen ..Positie 10.92 G. M. T. Amara. Vliegen boven de wolken. Landen tusschen 12 en 12.15 te Bagdad. 5579 ROOFOVERVAL BIT OMMEN. De onveiligheid ten platte lande neemt gestadig toe. Zoo werd do alleen wonende 80-jarige T S in de buurtschap Arriên bij Ommon. Maandagavond uit zijn bed ge klopt door twee individuen, onder voor wendsel dat ze hem een z.g. hutspot kwa men brengen. Toen de oude man de deur opende werd hij onverwachts aangegrepen en overmand. De daders doorzochten het hui9. De buit wa«- echter niet groot. Onge veer f. 7viel den onverlaten in handen. De politie heeft de zaak in onderzoek. UÏT NEP OOST 1NDIE. BANDOENG. 16 Dec. (Aneta). Hel „Al gemeen Indisch Dagblad „De Preangerbode" meldt dat de onderneming „Boenisari" toe- behoorende aan de Plantagium Gesellschaft Boenisari, gevestigd te Bandoeng, gelegen in Zuid-Garoet per 1 Januari 1931 7 employé's ontsloeg. SEMARANG, 16 Dec. (Aneta). - De tweede stuurman van den „Op ten Noort" van de K. P. M. ontdekte een inlandsche versteke ling. De man gaf den stuurman een klap in bet gelaat en sprong vervolgens in zee. Het schip stopte, streek een sloep, doch men vond den drenkeling niet. BATAVIA, 17 Dec. (Aneta). Nadat zoo nu en dan kleine groepjes bekeerde commu nisten uit het Boven-Digoel kamp op Nieuw- Guinea naar hun geboorteplaatsen waren teruggezonden is de regeering er eindelijk toe overgegaan deze terugzendings-politiek op groote schaal toe te passen en wel door wrgunning te verleenen aan meer dan t?00 Digoel-bewoners. Het een en ander als ge volg van de persoonlijke plaatselijke onder zoekingen, ingesteld door het lid van den Raad van Nederlandsch Indië. den heer Killen. Aldus is het aantal in het kamp reeds gedaald beneden de 1000; deze laatsten zijn vrij om landbouwwerk te doen of anderen arbeid. Er bestaat uitzicht op nog verdere terugzending in de naaste toekomst; alleen de z.g onverzoenlijken zijn hiervan uitge sloten. *n Hevea-product Vraagt het Uw Rubberhakken Zooipidtco. Tips (Zitting van heden). Hedenochtend elf uur is in den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, voort gezet. Bij het adres van het gemeentebestuur van Gouda tot verhooging van de uitkee- ring ad f. 12000, welke die gemeente van de provincie ontvangt als vergoeding voor de door haar te maken kosten van onder houd en bediening van de Binnen-Gouwe, waartegenover Ged. Staten een afwijzend standpunt innamen, herinnert dr. Hoffman (R.K.) aan het feit, dat bij het tot stand komen dezer overeenkomst in 1895 tus schen Gouda en de Staten een toenmalig Statenlid erop gewezen heeft, dat de Staat hierin eigenlijk moest worden gekend. Spr. ontwikkelt de historische factoren, die aan leiding tot deze meening hebben gegeven met betrekking tot de oude souvereiniteits- leer over het recht inzake tollen. va~r- gelden enz Spr. vraagt nadere inlichtin gen omdat hier wellicht overeenkomst is met een dergelijke geschiedenis, waarover deze Staten vroeger beslisten. De heer Van Staal (S.D zet uiteen, dat de omstandigheden door den economischen toestand zoodanig zijn veranderd, dat Gouda veel meer moet hetalen dan voorheen De gemeente moet bijv. veel hoogere loonen uit- kecren dan destijds. Ook indien de gemeente op een of andere wijze van deze loonen af was, zouden Ged. Staten niet vasthouden aan de overeenkomst, doch zij zouden dan ongetwijfeld voorstellen, de uitkeering ge heel of grootendeete in te trekken. Nu echter de kosten belangrijk zijn verhoogd, gaat het niet aan, va9t te houden aan de bepaling dat Gouda voor f. 12000 de Binnen Gouwe ten behoeve van de provincie moet onder houden en bedienen. Spr. zou deze zaak voor nader onderzoek willen zien aanhou den. Mr Schokking (C.H.) acht het begrijpelijk dat Gouda, nu de omstandigheden zoozeer zijn gewijzigd, een hoogere vergoeding ver langt. Er is wel aanleiding om deze aan gelegenheid te herzien. De heer De Kanter (L£b.) deelt het stand punt van de commissie, die nadere inlich tingen verzocht De heer VON FISENNE (Ged. Staten) brengt in herinnering dat het destijds de bedoeling van Ged. Staten is geweest (n.L in 1895) deze zaak met een gefixeerd be drag af te doen, aonder zich er rekenschap van te geven of de uitkeering aan onder houdskosten in de toekomst te hoog dan wel te laag zou worden, ledereen heeft nu eenmaal te doen met mee- en tegenvallers. Ged. Staten achten dan ook geen reden aanwezig om deze zaak nader te onder zoeken. De heer WERKER (V.D.) bepleit op bil- lijkheidsgronden een herziening. De heer VAN STAAL repliceert. Spreker dient een motie in, waarbij de zaak wordt aangehouden, terwijl Ged. Sta ten worden uitgenoodigd in nader overleg te treden met d# gemeente Gouda, om daarna met een voorstel terzake te komen. Do beer RCHOKKTNG dringt nogmaaJB op herziening aan. De heer VON FISENNE (Ged. Staten) ontraadt de aanneming van de motie in dien vorm De heer VAN STAAL wijzigt zijn motie, zoodat daaruit vervallen de woorden ,,ïn nader overleg te treden met de gemeente Gouda", terwijl wordt verwezen naar de gehouden bespreking in deze verandering Deze motie wordt tenslotte met 50—18 slpm.mp.fl verworpen. Hierna pauze. De 4e Kamer van het Haagseh Gerechts hof wees heden arrest in de zaak van den 33-jarigen koopman A. J. de G., te Rotterdam en den 38-jarigen koopman J. W., thans te Arnhem die in hooger beroep hadden te recht gestaan wegens oplichting meermalen gepleegd (Verdachten zouden door middel van advertentiën in Engelsche bladen en tijdschriften een groot aantal personen heb ben bewogen tot het verzenden van postwis sels 1 shilling (f. 0.60) onder voorspiegeling daarvoor een Edammer kaas te zullen ont vangen). Het üpenb Ministerie bij de rechtbank had tegen beide verdachten resp. 6 maanden en 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf gevorderd, doch de rechtbank had hen vrij gesproken. Het Openb Ministerie bij het gerechtshof had 3 Dec. j.l. vernietiging van het vrij spre- kend vonnis gevraagd en veroordeeling van verdachte de G tot zes maanden en van verd W. tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. Het gerechtshof veroordeelde heden beide verdachten tot 2 maanden gevangenisstraf. Aan verdachte de G lecde het Hof deze strafechter voorwaardelijk op, met een proeftijd van 3 jaar. IJMUIDEN, 17 Dec. VISCHPRItzen. Tarbot per K.G. f. 1.60—1.45. Tongen f 3.25—2.20 Griet per kist van 50 K G. f. 6525. Groote schol f. 4542. Middel schol f. 6247. Zetschol f. 6855. Kleine schol f. 47—18. Bot f. 15. Schar f. 25—8. Roggen per 20 stuks f. 37—25. Vleeten p. stuk f. 43.57. Groote schelvisch p. kist v. 50 K.G. f. 56—47. Middel gchelv. f. 50—40. Kleinmiddel acrelv. f. 3125. Kleine schelv. f. 22—10. Kabeljauw p. kist van 125 K.G. f 7659. Gullen p. kist van 50 K.G. f. 28 6.30. Wijting f. 13—9.50. Aangevoerd 186 kisten versohe haring. Prijzen f. 11—9 p. kist. Aangekomen de stoomtrawlers IJM 100, met f. 4301: IJM 119, met f. 6209; IJM 100, met f. 4977; IJM 153, met f. 4141: IJM 138. met f.6107; IJM 36. met f. 4227 en de drifters IJH 475, met f. 1.363; LT 422, met f. 2176; en de logger KW 38, met 150 kantjes pekelharing voor Katwijk. De Vierde Kamer der Amslerdamsche Rechtbank deed heden uitspraak in de strafzaak legen den kweeker C. v. d. V., uit Lisse. die terecht had gestaan wegens den dood van een ander aan zijn schuld te wijten te hebben Tn den nacht van 15 op 16 Aug. jl was verd. op den Haarlemmerweg in botsing gekomen met een rechts op den weg stilstaande auto, met het gevolg, dat zijn auto omsloeg en een der inzittenden zóó ernstig werd ge wond, dat hij spoedig overleed. Overeenkomstig den eisch van het O M. werd verd. veroordeeld tot veertien dagen 'hechtenis. AMSTERDAM, 17 December. Een zwakko markt. Industreele fondsen flauw. Neder- landsche Ford vast. Tabakken, Rubbers en Suikerwaarden lager. Mijnwaarden gedrukt. Scheepvaarten verwaarloosd. Oliewaarden zwak. Amerik. fondsen flauw. De stemming was heden bepaald zwak i te noemeD en bijna zonder uitzondering daalden de koersen niet onbelangrijk. De affaire was kalm, ofschoon iets omvangrij- j ker dan de vorige dagen. In Unie Levers j ging het vrij druk toe en het fonds kwam er met een nadeelig verschil van plm. 5 pCt. goed af. De Philipsaandeelen zagen zich een flinke 13 punten ontgaan. Aku's moesten zich een verlies ge troosten, evenals Aniems. De Accoustiek- aandeelen waren prijshoudend. Neder- landsche Ford zelfs vast en boven 200 pet. De handel in de Suikerwaarden was be perkt alleen H.V.A.'s gaven wal omzetten te zien op een verlaagd niveau. Tn Tabak ken hadden regelmatig omzetten plaats. Het aanbod had de overhand en de groote Sumatra werden zonder uitzondering be langrijk lager afgedaan. De hernieuwde daling der rubberprijzen weerspiegelde zich in het koersverloop der aandeelen, waarvan Amsterdam-Rub bers benedeü de pari-koersen daalden. In Oliewaarden ging het kalm toe. Konink lijke werden bijkans 10 punten lager ver handeld en verschillende Amerikaansche soorten hadden naar verhouding nog meer verloren. Mijnwaarden hadden een be perkte markt Aleeme^ne Exploraties daal den verdeT De Amerik. fondsenmaTkt was flauw en van de neiging tot aankoop van gisteren was niets over Tn enkeV geval len liep de noteering onder beurstijd terug. Prolongatie 1 3/4 pet. Hel Haagsch Gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen den 34-jarigen land bouwer J. W V. te Schiebroek. die door de Rolterdamsche Rechtbank wae vrijgespro ken van de hem Ie ast*, i Kgd** rw'pe tot doodslag, gepleegd op zijn vader in den vroegen ochtend van 10 November 1929 te Schiebroek. De procureur-generaal had verniet*?'itg van dit vonnis gevraagd en schuldig verkla ring van verdachte en «n verhand daarmede vijf jaar g.-var,gprTcc>--)r T»»6isrhf Het Hof heves'igvriisprc-k» n«l von nis van de Rolterdamsche Rechtbank. WISSELKOERSEN. Engeland 12 06 1/16. Duitschland 59.23, Frankrijk 9 75 3/4. België 34 69 1/2. Zwit serland 48.20. Oostenrijk 35 00. Denemar ken 66 45. Zweden 66 65, Noorwegen 66.42 1/2. New-Vork 2 48 3/8. AMSTERDAM, 17 Dec. Veemarakt. 262 vette kalveren. Ie kw. 1 061 16- 2de kw. 901.04. 3e kw. 7890 per K.G levend gew:cbt 29 nuchtere kalveren 1218 per stuk- 700 varkens, vleesrh varken^ 90--100 KG- 6062; zware varkens 5759- vette varkens 5557 per K G slachtgewicht. WOEDEN 17 Dec. Kaasmarkt Aange- voe^1 1 Va.oc \fel Rjjkwncrk 1ste soort 39—12, tvteude soort 3538. Handel traag. 8—1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 3