GESTOLEN LUCHTBALLONNETJE of DE GESCHIEDENIS VAN TWEE DEUGNIETEN De verloren Injectienaald. 71ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 December 1930 Derde Blad '..o. 21703 UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. In navolging van tal van andere plaat sen heeft zich ook alhier ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Geref. Bond in Febr. 1931, een plaatselijk herden kingscomité gevormd. *-0 ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Margaretha Geertruida Maria, d. v. H. F. Beelen en G. J. Verdegaal. Johannes Cornelis Maria, z. v. J. van der Zwet en A. van Klink. Catharina Wil- helmina, d. v. B. W. Baak en E. J. van Zeil. OverledenAnna Dobbe, echtgen. van G. Holschet, 75 j. ö- BODEGRAVEN. Jaarvergadering Var, tot bestrijding der Tuberculose. Alhier werd de gewone jaarvergadering gehouden van de Ver. tot bestrijding van Tuberculose. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer K. Steijn, werden de notulen der vorige jaarvergadering gele zen door den tweeden secretarie den heer M. Lugtenburg. Enkele opmerkingen wer den gemaakt door den heer Oldemans. die echter niet van ingrijpenden aard waren. Vervolgens werd overgegaan tot het benoe men van een commissie tot het nazien van de rekening over 1930. Voor deze zeer een voudige functie waren nog niet minder dan 5 stemmingen noodig. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren J. H v. d. Vlist en J. Beijon, ter wijl eindelijk nog gekozen werd de heer J. v. d. Giessen. De aftredende bestuursleden ds. Joh. Dam en mevr. Van Ede—Turkenburg wer den met groote meerderheid herkozen. De voorzitter lichtte vervolgens de beerooting voor 1931 toe. Uit de ontvangsten Rtippen wii aan dat gerekend wordt op f. 550 con tributie. f. 300 van de gemeenten, f. 1700 van Rijk en Provincie. Uit de uitgaven: f. 1200 voor de zusters, f. 1000 voor het ten tenkamp, f. 1000 voor uitzending naar sana toria en f 750 voor verstevkendemiddelen. woningverbetering enz. De voorz. noemde dat. een minimum beerooting die echter sluit met een nadeelie saldo van ruim f. 500, nu zijn verschillende ontvaneooston niet te beerooten met het oog op dip wijzi gende subsidies van Rille en Provineie. Vallen die tegen dan moeten andere maat regelen worden getroffen. Hot bestuur over weegt een ernstige campagne tot verhoo ging van de contributies. Helpt dat alles niet dan zal niettemin door besnoeiing van de uitgaven getracht worden geen na- deelig slot te krijgen. Op vragen v. d. heer Oldemans deelt de voorzitter nog mee dat de f. 4000 waarover in de gemeenteraad zooveel te doen is geweest inderdaad be stonden uit toezeggingen, dio niet zijn ge stand gedaan en waarvan dit bestuur niets weet. Mevr Van Ede licht nog de houding van mej. Batelaan, de vorige penningmees. teresse toe, wie geen enkele, blaam treft. De heer Oldemans neemt zijn woorden aan haar adres dan ook terug. Do voorzitter deelt na aanneming van de begrooting nog mede dat na het overlijden van dr. Cor nelis het consultatiebureau is gesloten, om dat geen vervanger te vinden is. Het wach ten is nu op den districtsarts. Gesproken wordt nog over het tentenkamp en de royale aanbieding van de gemeente voor een terrein. De voorzitter vertelt tenslotte nog een en ander over het komende kringbu reau, waarvoor de plaats nog niet vaststaat Het bestuur doet wat het kan om de be langen van Bodegraven te behartigen. Tenslotte sluit de voorzitter met woorden van opwekking om het bestuur te steunen als dafc maatregelen gaat nemen om de financiën tc sterkenV De vergadering was door 33 leden bezocht. o LEIMUIDEN. Raadsagenda, Do raad dezer gemeanto vergadert op Woensdag, 17 December 1930, des voor middags tien uur, ter behandeling der vol gende punten 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging gemeenschappelijke regeling Drinkwatervoorziening. 4. Comp tabel besluit. De Ucclnb „Nut en Vezmaak". De ijsclub ,,Nut en Vermaak" hield in het café van den heer J. de KeijzeT de jaarvergadering. Do voorzitter opende ae vergadering met een welkom tot de aan wezigen en herdacht het ovorleden be stuurslid, den heer P. Th. van Graas, die steeds de belangen van de ijsclub op een goede manier behartigde en wien nooit iets te veel was. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en onveranderd goedge keurd. De penningmeester, de heer K. Vree 0 O 101. De koopman was eindelijk bevrijd. Was uit hel raam gekropen. „Nou moeten wij, zeide hij verheugd, Maar op het beste hopen". Vaartwel, riep hij, mijn dierbare cel, ik moet u nu verlaten. Schrei maar niet mijn brits, om mijn vcrlrek, Het zou u weinig, baten." 102. Do wind nam hem op en voerde hem mee, Over Utrecht, Gelderland, Twente, Over Overijsel ging verder de tocht, Hij dreel eindelijk over Drente. Over hul ten uit plaggen ging hij nu, Klein, bedompt was zoo'n woning. Als ik denk, zei Pim, waar ik met moeder woon. Dan voel ik me rijk als een koning. ALPHEN. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake georganiseerd overleg. 'Aan den Raad dezer gemeente is heb volgende adres verzonden: Geven met verschuldigde gevoelens te kennen, de hoofdbesturen van: den Alge- meenen Nederl. Christ. Ambtenaarsbond, bureau Rijswijkscheweg 242, Den Haag; den Ned. Chr. Bond van Personeel in Pu- blieken Dienst, bureau Provenierssingel 41, Rotterdam; den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel ,,St. Paulus", bureau Daguerresbraat 73, Den Haag; dat, ingevolge art. 125 van de Ambtena renwet 1929, de rechtspositie van de amo- tenaren en werklieden in dienst der ge meente Alphen, op zoodanige wijze zai moeten worden geregeld, dat die aan de eischen door deze wet gesteld, voldoen dat daartoe behoort een regeling betref fende de wijze waarop met de organisaties van het personeel overleg zal worden ge pleegd, inzake de vaststelling en tuoele wijziging dezer rechtspositie; dat de hoofdbesturen voornoemd Burge meester en Wethouders reeds ten vorigen jare op de uitvoering der bepalingen van genoemde wet hebben gewezen, en boven dien nu korten tijd geleden B. en W. ter voorbereiding eener goede regeling een on derhoud hebben verzocht; dat B. en W. op dit verzoek hebben ge antwoord dat dit onderhoud ,,te zijner tijd" zal kunnen plaats vinden dat de hoofdbesturen van meening zijn dat aan het ontwerpen eener door de Amb tenarenwet bedoelde regeling behoort voor af te gaan de instelling van het georgani seerd overleg; dat dit overleg mede van beteekenis is, ter beraadslaging over aangelegenheden, waarbij het personeel van de bedrijven thans is geïnteresseerd, en voor alle per- soneelvraagstukken in het algemeen; redenen waarom de hoofdbesturen Uwen Raad beleefd verzoeken te besluiten tot instelling van het georganiseerd overleg. Alg. Vergadering „Wilhelminavereeniging". Gisteravond hield de Wilhelminavereeni ging alhier in het hotel ,,De Vergulde Wagen" een algemeene ledenvergadering. De voorzitter opende de goed bezochte ledenvergadering met een gebruikelijk wel komstwoord. De notulen van den secretaris van de vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd en onveranderd vastgesteld. Mededeelingen. De voorzitter deelde tnede, dat het H. M. de Koningin heeft mogen behagen de statuten der vcreeniging wederom voor den tijd van 29 jaar van Haar Koninklijke bewilliging te voorzien. De penningmeester bracht hierna zijn jaarverslag uit, waaruit ons o.m. bleek dat hot afgeloopen boekjaar kon woTden afge sloten met een batig saldo van f. 1780.35 vorige jaar f. 1623.03. Uit het ingesteld on derzoek door de kascommissie bleek dat de boeken en bescheiden van den penning- racester in orde waren bevonden, zoodat de penningmeester décharge kon worden ver leend. Uit het hierop volgende 32o jaar verslag bleek o.a. de oprichting van een federatie van Wilhelminavereeniging vn deze omgeving, welke federatie reeds gun stige resultaten had afgeworpen. Een woord van dank werd gebracht aan den oud-se cretaris den heer Liefhebber voor zijn ac- ouraat beheer en voor het vele dat deze steeds in het belang der vereeniging heeft verricht. Ook de laatst gehouden feeste lijkheden hadden zich ook dit jaar weer In een groote belangstelling doen kenmerken, hetwelk o.m. bleek uit het feit dat zich niet minder dan 714 personen hadden opgegeven voor deelname aan de volksspelen. Rondvraag. De heer Groeneveld becri- tiseerde namens de rauziekvereeniging Crescendo" de houding vith het bestuur, om bij de laatste gehouden feestelijkheden een muziekcorps uit Leiden te engageeren en hiervoor een bedrag van f. 300 uit te trekken, terwijl vorige jaren voor de mu Van ALICE CAMPBELL. Geautoriseerde vertaling uil het Engelseh door J. E. DE B. K. CO) HOOFDSTUK XXXV. „De politie?" „Ja, mijnheer drie poiilie-agenien. Ze zeg gen dat iemand om hen getelefoneerd had, maar ik begrijp niet wie dat wezen kan mijnheer. Zefr verbaasd keek Roger naar de drie mannen, die de kamer binnenkwamen en in miliiaire houding stonden. Twee waren ga- kleed ais politie agenten, de derdo was I100- ger in rang. Hij was een strijdlustig jong- mensch, met scherpe trekken en een klein, zwart snorretje. Hij beschouwde Roger zeer wantrouwend en sprak hem aan in het Fransch: ,,lk veronderstel dat u mr. Clifford tent." Hij bleef Roger strak aanstaren en haalde een notitieboekje uit zijn zak. „Zeker, mijn naam is Clifford, maar u wilt wol zoo goed zijn mij te zeggen waar om u..." „Dat kan wachten. Bent u een Engelseh- rr.an, mijnheer?" „Natuurlijk, maar ik weiger op vragen (e antwoorden voor u me zegl wal u hier komt doen voor den donder. „Engelsch. Britsch onderdaan," mom pelde de hoofdagent, opschrijvend en niet op Roger's woorden ingaand. „Beroep mijn heer?" ziek belangrijk minder werd betaald. Spi. gaf tevens als zijn wensch te kennen dat het bestuur voortaan meer rekening za\ houden met de belangen van de plaatse lijke muziekvereenigingen. De voor., den heer Groeneveld beantwoordende, deelde mede, dat het geenszins bij het bestuur in de bedoeling ligt de plaatselijke muziek vereenigingen te passeeren, doch dat heZ bestuur gemeend had goed te doen, gelet op de meer "sobere feestviering eens een muziekcorps van elders to laten komen, teneinde het publiek voor afwisseling weer eens van een ander muzikaal programma te doen genieten. In het vervolg aldus de voor zitter. zal echter met de wenschen der plaatselijke muziekvereenigingen rekening worden gehouden. Hierop werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze na een woord van dank voor de belangstelling, gesloten. Onder vallend hont geraakt. Gistermorgen had de arbeider J. de Gr., werkzaam op de houtwerf van de fa. Sprey in de Hoorn, het ongeval bekneld te gera ken onder een plotseling verschuivendeD en omvallenden stapel hout. Dr. v. Wermes- kerlcen verleende de eerste hulp. De man, wiens toestand niet levensgevaarlijk is, bleek eenige inwendige bloeduitstortingen te hebben bekomen en kon later naar zijn woning worden vervoerd. Geref. Kerk. Tot ouderling der Geref. Kerk Raadhuis, straat werd na gehouden stemming gekozen de heer J. P. Leene. „Wie heeft u gevraagd hier io komen?" vroeg Roger, die hoe langer hoe driftiger werd. Onverwacht werd de vraag beantwoord. „Ik heb li opgebeld, mijnheer: Ik ben lady Clifford Met melallieken klank kwam de uitda gende slem uit de deur van de slaapkamer van rechts. Verrast zag de hoofdagent op en Roger staarde met ongeloovigen blik naar Thérise, die legenover hen stond. „Heb jij getelefoneerd? Hij kon zijn ooren niet geloovon. „Zeker, ik heb aan het hoofdbureau gete lefoneerd. dat ik in mijn eigen huis gevan gen word gehouden." Ze zag hem strak en uitdagend aan, geel glansden haar oogen, terwijl hij haar stil zwijgend beschouwde. Toen met iets zach- ters in haar uiterlijk wendde zij zich lot den dienaar der politie en zeide vlug in het Fransch: „Dit is mijn stiefzoon. „Uw stiefzoon?" vroeg de man verrast. „Ja mijnheer.de zoon van mijn echtgenoot sir Charles Clifford, die een kleine week ge leden overleed." In haar stem was een lichte trilling en Roger had er een oed op kunnen doen dat hij tranen in haar oogen zag. De agenten wendden eerbiedig hun oogen af, terwijl Roger haar ten hoogste verbaasd bleef aanzien Hij zag haar terrein winnen en was benieuwd hoe ver zij het brengen zou. Wat was haar plan? Was ze onschul dig en in staat dat te bewijzen ,of was het een krijgslist om hem zand in de oogen !e strooien? Hij kon het onmogelijk uitmaken. De hoofdagent keek hem boos aan en maakte zich gereed verdere bijzonderheden i le noteeren. „Gaat u door, mevrouw. Wilt u mij nauw- keurig mcdedeelen hoe deze heer legenover u is opgetreden?' „Mijnheer, het is zooals ik u door de tele foon mededeelde. Mijn stiefzoon, hier ale gast in huis, had de onbeschaamdheid om mij met dreigementen naar mijn kamer te zenden, waarna hij de deur afsloot. De man keek beteuterd, maar bleef zeer eerbiedig. „Madame, veroorloof mij u (o zeggen dat u niel gevangen schijnt te zijn." „Ik zal het u uitleggen, mijnheer. Deze deur sloot hij niet af, dat was onnoodig om dat hij in de kamer bleef en de wacht hield. Maar de deur in de hall, waarvan u zich kunl overtuigen, is op slot." Op een leeken van den hoofdagent ging een der politie-agenten in de hall en beves tigde de verklaring van lady Clifford. Waar op do hoofdagent diep adem haalde en op toorn i gen toon legen Roger zoide: „Mijnheer, u hebt de verklaring van me vrouw gehoord, dat u, een gast in haar huis, haar in haar slaapkamer hebt opgeslo ten. Ontkent u dit? „Neen, het is volkomen waar." Dit antwoord werd zoo kalm gegeven, dat het den ondervrager van zijn stuk bracht. „O zoo, mijnheer, u doet geen moeite om de beschuldiging van madame tegen te spre ken?" vroeg de man, in herhaling verval lend, om meer tijd tot nadenken le hebben. „Dal is tot zoover waar," zeide Roger koel. „Als u alles van de zaak wilt weten moet ik u naar mevrouw verwijzen." Een onaangenaam stilzwijgen volgde, do hoofdagent knabbelde op zijn stompje pol- lood, niet wetende hoe voort (e gaan Hij keek tersluiks naar lady Clifford, opende zijn lippen om te spreken en sloot ze weer: Op eens wendde Thérêsc zich tot Roger en ken, deed daarna rekening en verantwoor ding over het afgeloopen dienstjaar, waar bij bleek, dat de inkomsten f. 121.25 hebben bedragen en de uitgaven f. 42.36, zoodat er een batig slot was van f. 88.89. De heeren K. van Heijningen en G. vhu der Snoek, zagen de rekening na en ver klaarden, dat deze in orde was. De vergadering besloot daarna do reke ning onveranderd vast te stellen. De aftro. dende bestuursleden do heeren W. Bosman, J. van Rij'n en L. C- van Poetgeest werden met algemeene steramen herkozen en ver klaarden hun benoeming aan te nemen. Tot bestuurslid in de vacature, ontstaan door het overlijden vaD den heer P. Th. van Graas, werd gekozen de heer 0. Ber nard, die de benoeming eveneens accep teerde. De voorzitter, de heer J. van Rijn, deelde daarna een en ander mede over do voorge nomen feestviering in verband met het 25- jarig bestaan, welke verleden jaar niet door gegaan is. Bij de rondvraag verzocht de heer J. van Haaster het bestuur om in den ver volge bij ijawedstri.iden een zoodanige maatregel te nemen, dat met zekerheid ge constateerd kan worden, wie de eerste is. Het bestuur zegde toe in den vervolge hiervoor te zorgen. o NIEUWKOOP. Verg. B.V.L. In hotel „Het Vliegende Paard" werd de jaarvergadering gehouden van den Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm in deze gemeente, welke vergadering tevens bedoeld was als propaganda-avond. Burgemeester van der Wejjden, de voor zitter, sprak het openingswoord en heette de aanwezigen, in het bijzonder de sprekers welkom. De secretaris, tevens leider van den Landstorm, de heer Alb. van Houten, gaf een overzicht van do verrichte werkzaam heden in het afgeloopen jaar. Vervolgens werden redevoeringen uitgo- sproken door majoor Boot, commandant van den B. V.L. te 's-Gravenhage en luitenant Karree, secretaris van den Landstorm te Schevemngen, welke met groote aandacht gevolgd werden. Daarna werden de prijzen uitgereikt van do gehouden schietwedstrijden. Een paar aanwezigen maakten van de gelegenheid tot het stellen van vragen ge bruik, waarna de goedgeslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. zeide met een air van openhartigheid en zacht verwijl: „Hoe kun je dat nu zeggen, Roger, ik weet heel goed dat je in jo hart nooit van mij gehouden hebt en altijd ja- loersch was van den invloed dien ik op je vader had. Hoe kan je dan nu legen dezen heer zeggen waarom js gedaan hebt zooals je deed, wanneer ik de reden niet ken?" De slag trof en buitendien haar groole openhartigheid, haar ingehouden tranen en haar schoonheid hadden hun uitwerking niet gemist op deze drie dienaren van de wet. Daar hij niet verkoos meer te zeggen dan 3trikt noodzakelijk was, bewaarde Roger een ijzig stilzwijgen: de agenten mochten denken wat ze wilden. Hij voelde den triomf in Thé- rèse's toon, toen ze weer begon le, spreken. „U ziet mijnheer mr. Clifford vindt het niet de moeite waard om te antwoorden. Ik laai hel aan u over om tot een besluit te ko men. Ik voor mij ben overtuigd, dat hij de redenen, waarom hij me zoo behandeld heeft, niet zeggen wil." De man met de zwarte snor draaide van het eene been op het andere. Men kan zien, dat hij niet op zijn gemak was en een hui selijke twist vermoedde. Ai trippelend viel zijn oog op dr. Sartorius, die was opgestaan en het tooneel met onverschilligheid gade sloeg. „Mag ik vragen mevrouw wie die mijnheer is?" „Wel zeker mijnheer, dat is dr. Gregory Sartorius, die eenige weken de lijfarts van mijn man is geweest Hij is nu hier uit vrien delijkheid voor mij om mijn stiefzoon te be handelen. die ongpsteld is geweest." De hoofdagent boog. diep onder den indruk van de edelmoedigheid van de dame legen over een ondankbaar familielid, zoowel als van de groolschheid er een lijfarts op na te Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding voor het herstellen aer beschoeiing aan den Kromme Ziendeweg werd ingeschreven als volgt: M. Griffioen te Alphen aan den Rjjn voor f. 886, S. Mulder te Bodegraven f. 670; W Houtman, idem f.664; A. en L. Muider te Vianen f.638; H. W. C. Vergunst te Alphen aan den Rjjn f.627; Gebr. L. en J. van Vliet, idem f. 626; J. Woerde, alhier f.590; S. H. v. d. Loo, idem f. 648.50; J. van Wely te Alphen aan den Rjjn f. 535; N. Vink te Noorden f.620; 0. D. van Loo en C. de Jong te Sleeuwp f,612.50; C. Bngeril te Ter Aar f. 490; A. vim Dam te Alphen aan den Rjjn f. 485. Van twee inschrijvers n.l. K. C. de Pater en P. Bodegraven alhier, waren de biljetten te laat ingekomen. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerben Hendrik, s. van G. H. Bosma en P. Abbekerk; Gerardus Antonlus, z. van A. Kwakkenboe en C. M. van der Laan 0 NOORDEN. Door den kantonrechter te Woerd is de veehouder v. d. B. alhier veroordeeld tot een boete van f. 150.wegens over» treding der Vleesohkeuringswet, o OUDE-WETERING. Van den heer F. Hulsebosch alhier zijn gistermorgen door den trein drie scha pen overreden. De dieren werden gedood. o ROELOFARENDSVEEN. De film „Het is Volbracht" is dezer dagen tweemaal in do SI. Pancratius-zaal vertoond. De zaal was beido avonden goed bezet. Wij zullen, daar de film reeds tal rijke malen besproken is, geen beschrijving geven. Behalve in de St. Pancraliuszaal is dn film ook in de Meisjesschool vertoond. Tot besteller van de goederen, welfco per trein worden aangevoerd, is benoemd de heer F. Loos alhier. Reeds lengen tijd is het gemeentebestuur met de directie van de Nederlandsche Spoorwegen in onderhan deling geweest om deze bestelling geregeld te krijgen en thans is men tot overeenstem ming gekomen. kunnen houden. Hij kuchte eens en wendde zich toen weer tot Roger met de zelfde bit terheid in zijn toon: „Mijnheer, de redenen van uw niet le verontschuldigen gedrag hebben voor mij geen belang. De wet staat u niet toe de vrij heid van deze dame te belemmeren. Als u dat weer doet zal het er slecht voor u uit zien. Ja of neen. bent u bereid de eleutel van mcvrouw's kamer te geven?" „Hier is ze", zeide Roger en hij gaf de sleutels aan den hoofdagent, die hem zeer verbaasd en achterdochtig aanstaarde. „En mijnheer, ik moet u nog mededeelen in tegenwoordigheid van getuigen, dat als u weer een poging doet om mevrouw te mole- sleeren, ik u in hechtenis zal nemen." Roger gaf geen antwoord. De donkere man krek van den een naar den ander en hoewel hij een hoogen toon had aangeslagen was het toch merkbaar dat hij niet tevreden was over den afloop. Misschien dacht hij wel dat hel een grap was, dat hij was beetgenomen en uitgelachen zou worden omdat hij de zaak wal melodramatisch had behandeld. Uil de geziohten om hem heen kon hij niefo opmaken, dus kuchte hij maar weer cn gaf met een buiging den sleutel aan lady Clifford „Zie zoo madame, ik geloof dat er niets meer te doen is", en toeö wat dichierbij komende zeidp hij op vertrouwelijken loon: „Ik vrees dal ik dezen heer niel kan laten arresteeren, daar hij zijn beleedigende houding heeft laten varen. Ai wat ik kon doen was hem (e waarschuwen voor een' herhaling Ik reken op u, mevrouw, dat u ons bericht zendt, mocht er weer iets voor vallen." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 9