AGENDA. BUITENLAND. AMERIKAANSCHE MOTITIES TELEGRAMMEN. BEDEN: Jeruel, Groenesteeg. Samenkomst acht uur nam. Nulsgebouw. Ned Prot. Bond. Spreker prof. dr. L. Knappert. Acht uur nam. Stadsgehoorzaal, Sempre Crescendo, kwart over acht nam. Volkshuis. Moderne Hollandsche film avond. acht uur nam, Noordwijk-aan-Zee (Ned. Herv. Kerk): Jubileumuibvoering ..Soli Deo Gloria". 77* uur nam. Woensdag. Den Burcht: Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, dept. Leiden. Lezing van den hear W. Lubberink over het Werkeloosheids- vraagstuk, 8 uur nam. Leger des Heils, Hooigracht. Samenkomst acht uur nam. Stadsgehoorzaal Openbare les en mu ziekschool voor toonkunst. 1 uur en 7 uur nam. Dagelijks. „Cas' Do-bioscoop" Hoogewoerd: Voorstel lingen te 8 aur. Woensdag- en Zaterdagm ddag van 1 tot 4 our kinder- en familie-matinée. „Lux or-t heater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 'a Woendags en 's Zaterdag- matinée te 2 aar. „Tnanon-Theater", Breestraat: Bio coop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woendags en Zaterdags familiematinée. „City-theater" Haarlemmerstr. Bioscoop voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woen dags en 's Zaterdag- matinée te 2 uur. Maandags, Woensdags en Vrijdags. InsL v Praeventieve Geneeskunde. Inenting te gen diphterie. 45 uur nam. Woensdags Ln.-t. v Praeventieve Genees- kande: Con u tali, b iréaa tmor m -eil jke kinderen Halftwee tot 3 uur n m. Donderdags: Int. v. Praeventieve Ge neeskunde Con.-ultatii. bureau voor Alcoho listen. 8—10 n.m. Pietorskerkgracht 9: Schilderijen ten toon stelling van Johs. Nicolaas Jr. 1012 en 26 uur, 's Zondags 26 uur. MUSEA. Stedelijk Museum de Lakenhal, Lange Scheistraat 2 Geopend in November, De cember. Januari en Februari van 103 u.; in Maart, April, en Mei van 104 uur in Juni, Juli Augustus en September van 105 uur. in Oclober van 104 uur Zon dags vanaf halfóén Entrée Zondags koste loos. Maan»1, f 0 25. overige dagen f 0 10. Rijksmuseum vau Oudheden, Rapenburg 28 1 Dec1 Febr van 103 uur. 1 Febr tot 1 April van 104 uur 1 April1 Oct. van 105 uur, 1 Oct1 Dec. van 104 uur, Zondags van 14 uur Entrée Maan dags f 0.23. overige dagen f 0 10 Geol^-* ch MineTaloniscb Museum, Garen- markt Tederen dag van 912 en van 1.304 uur Zondagen gesloten Kosteloos Ethnnrraptiiscb Museum, Rapenburg 67-69 en Breestraat 18 Op werkdagen van 104 uur Entrée Maandags f. 0.25, overige da gen f 0 10 Rijksmuseum v. Nat. Historie, v d Werff- park Werkdagen 8 3012. 1 305. Zater dags 8 30 12 Kosteloos Prentenkabinet, Kloksteeg 25 Op werk dagen van 1.30—4.30. Kosteloos. Herbarium, Nonnensteeg Dagelijks van 912 30 en 26 uur Kosteloos Hortus Botanicus, Rapenburg 73 Alle werkdagen' van 1 April30 Sept 96 uur, 1 Cd _r— 31 Maart 94 uur Op Zon dagen alleen van 1 April30 Sept. 104 uur Kosfeljos De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot on met Zondag 21 Dec. a s waargenomen door öe apotheken G. H. Blanken. Hoogcwoerd 171. telefoon 502 en D. J. v. Driessum, Mare 76. telefoon 406. DE ZENDER-MISERE. Binnen een half jaar voorbij? De keer ten goede schijnt nu snel te zul len komen Minister Reijmer kondigde het reeds aan. toen hij de vorige week in de Me morie van Antwoord betreffende de Water- staatsbegrooting de verwachting uitsprak, dat hij thans spoedig in staat zou ?::n een beslissing in dit „zeer belangrijke vraag stuk" te nemen En als wo nu Pastoor Perquin gelooven mogen, zal de zaak waarschijnlijk binnen een half jaar haar beslag hebben Hij zeide tenminste in zijn radiopraatje van eergiste ren er vast op te vertrouwen, dal het op 1 Januari a.9. de laatste maal zou zijn, dat K.R.O. en N.C R.V zouden moeten verhui zen naar de thans hopelooze 298-meterpo'r. die in sommige deelen van ons land zelfs met hel beste toestpl niet te ontvangen is De ellende zou dan dus nog hoogstens zes maanden kunnen duren. Ksb. OUD-MINISTER KAN IN GRONINGEN. Oud-minisler J. B. Kan heeft gisteren een bezoek gebracht aan de ontginningen van de N V. Vereenigde Groninger gemeenten, waar (hans ongeveer 1200 werkloozen, af komstig uit Groninger en Drentsche ge meenten, te werk zijn gesteld. Mr Kan, die vergezeld was van den heer Meyer de Vries, werd rondgeleid door den heer J. Butekoo', inspecteur voor de werk verschaffing in Groningen. Bezichtigd werden de onlginningslerreinen te Jipsinghuizen en Je Zuiderveld. Voorts werden eenige barakken, die tot huisvesting van de werkloozen dienen, in oogenschouw genomen. DE BURGEMEESTER VAN GRONINGEN. De heer Bloemers benoemd. Thans is bij K. B. met ingang van 1 Februari 1931 benoemd tot burgemeester der gemeente Groningen. H. P. J. Bloemers, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Rheden. o WIELRITDERS OP HET RIJWIELPAD. Door den Bond van Vrijwillige Verkeers- inspectiën in Nederland is aan den Minister van Waterstaat een verzoekschrift gericht om aan wielrijders te verbieden bij modern aangelegde wegen met een behoorlijk rij wielpad gedacht wordt o.a. aan het ge deelte van den rijksweg Bennebroek'Haar lem en den weg SoeslerbcrgAmersfoort van den grooten rijweg gebruik te maken. Wielrijders zijn op de rijwegen, vooral bij regenachtig weder, wanneer er kans op slip pen beslaat, een groot gevaar. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rotterdam overleed, 73 jaar oud, de heer M. L. Kattenburg Jr., president-com missaris en oud-directeur der N.V. Goede renhandel v.h. L. A. F. L. Katten burg Co. De commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland is verhinderd morgen audiëntie te verleenen. UIT NED OOST-INDIE. DE HEER BOSSCHAART NIET GEVONDEN. PAHANG, 15 Dec. De opsporingspa- trouilIes meldden van den top van de Merapi door middel van postduiven, dat de opspo ring van den heer Bosschaarl geen resultaat heeft gehad. De militairen zetten de opspo ring heden voort en beëindigen dan. DE PROPAGANDATOCHT VAN DEN HEER VAN TYEN. BATAVIA, 15 Dec. (Anela) De heer Van Tijen in de „Adelaar" en Supheer in de „Kriel" streken gisteren tegen halftwaalf op Tjilititam neer, toegejuicht door 12 A 1300 menschen. Zij werden officieel ont vangen door den voorzitter van de afdeeling Batavia van de Neder!. Indische Vliegclub, de heer Kohier Hiermede is de propaganda- vlucht beëindigd 's Avonds hield de heer Van Tijen een lezing voor het Koninkl. Natuurkundig Genootschap Hiervoor bestond groote belangstelling. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Spaan&che rebellie. Naar het zich laat aanzien, zal de regee ring Berenguer in Spanje baas blijven, al hoewel het scherpe optreden tegen de re bellen in regeoringskringen zelf eenige be zorgdheid wekt. De opstandige beweging schjjnt echier geen volslagen samenzwering te zqn doch een incidenteele poging van rebellie, die, zoo geen algemeenen steun direct wordt verleend, van den beginne af aan als mislukt moet worden beschouwd. En die steun is uitgebleven. BELGIE. De inscriptie aan Leuven's bibliotheek. Het Gerechtshof te Brussel heeft m hoo gs* beroep arrest gewezen in het proces tusschcn d n Amerikaanschen architect War ren en de Universiteit van Leuven, in zake de bekende kwestie van de inscriptie op de balustrade van het gebouw. Het Hof vernietigde het door de recht bank gewezen vonnis, waarbq aan de Univer siteit bevolen werd de inscriptie aan te brengen, en willigde den eisch van de Universiteit in. Het opschrift zal dus niet worden aan gebracht. o DUITSCHLAND. Eeifmann. f In een sanatorium te Berlijn is de soc. rijksdagafgevaardigde Johannes Hoffmann overleden. Na de omwenteling was hij in het Beier- sche ministerie-Eisner minister van onder wijs. Na den moord op Eisner werd hij premier in Beieren. Hoffmann was sinds 1912 lid van den Rijksdag. —o FRANKRIJK. Poincaié's ziekte. Coty is als onderstaatssecretaris niet af getreden. doch de positie van het kabinet Steeg blijft precair. Misschien, dat de ko mende feestdagen bet redden van een directe val en het dus een kort leven zal houden. Foincaré's ziekte, waarvan wij gisteren onder de telegrammen spraken, schijnt niet zonder gevaar te zijn. Het volgende wordt nog gemeld van den 71-jarige: Poincaré heeft Zaterdag een flauwte ge had, die waarschijnlijk verband houdt met de operatie, welke bij indertijd ondergaan heeft. Hij moest op advies zijner genees- hèeren onm'dde'lijk het bed houden. Zijn toestand is vrij bedenkelijk. Gisteravond half negen is de dokter op nieuw bij den zieke" geroopen. Tegen de wachtende journalisten zei hij: Wacht u maar niet op een verklaring van mij. ik zal het huis niet verlaten. Deze uitlating van den dokter, waaruit opgemaakt is, dat hij den nacht bij den patiënt zou doorbrengen, doet vermoeden, dat de toestand ernstig is. ENGELAND. De regcsiing en het Hoogerhuis. Henderson en de sovjets. De doodstraf. Het Hoogerhuis heelt met 87 stemmen tegen 14 het conservatieve amendement aangenomen, op het wetsvoorstel, waardoor enkele wetten, diè bij het einde van het jaar afloopen, verlengd worden. Dit amende ment, dat door de regeering bestreden werd, stelt voor onder deze wetten te begrijpen het voorstel, dat den invoer van kleurstoffen regelt, dat de regeering met toestemming van het Lagerhuis besloten had niet te ver lengen. De regeering wordt daardoor in een moeilijke positie gebracht, want, tenzij men tot een minnelijke schikking komt, moet zij óf het amendement der Lords aannemen. o( het voornoemd wetsontwerp opgeven, dat enkele verlengingen bevat, die door de re- gceringen verlengd worden. In het lagerhuis zijn minister Henderson opnieuw vragen gesteld over de beschuldi gingen aan Engelsch adres inzake het in dustrieproces to Moskou. De minister zeide, dat hij den Engelschon gezant opdracht' had gegeven om er de Sovjetregeering op te wijzen, dat deze in haar antwoord op 's ministère eerste ver toog het feit ter zijde gelaten had dat de •beschuldigingen van Krylenko in het offi cieel© vonnis zijn opgenomen en dit vonnis dus ook de officieel© meenmg van de Rus sische regeering vertolkt. De Russische re geering kan er dan ook de verantwoorde lijkheid niet langer voor ontkennon en de Engelsche gezant heeft verzocht, deze be schuldigingen nu öf waar te maken óf lo wraken. In haar antwoord, ging Henderson onder ironische toeroepen en bijvalsbetuigingen van de conservatieven voort, „heeft de Russische regeering nogmaals kans gezien om d© kern der kwestie heen te draaien. Zij beweert, dat zij den openbaren aankla ger niet geïnstrueerd heeft bij de opstelling van zijn requisitoir en dat het daarna alleen de taak van de rechtbank was vonnis t© wijzen D© reg©ering heeft noch op de sa menstelling van die rechtbank, noch op haar vonnissen den minsten invloed en zij moei dus alle verantwoordelijkheid afwijzen voor bewoordingen of beweringen, die in dat vonnis staan. Henderson had nu de Russische regeering te wijzen op hel jam merlijke van haar uitvlucht en bijaldien zij bij deze houding bleef volharden, het ern stig misnoegen van de Engelsche regeerinj te kennen te geven In antwoord op andere vragen deelde Henderson mede. dat de regeering besloten had geen militairen attaché te Moskou te benoemen, en Gillet, de secretaris van het departement van Buitenl Zaken, zeide. dat er geen economische missie naar Moskon zal worden gezonden, daar volgens hem niets zou kunnen bereikt worden. Het rapport van de commissie nopens de wenschelijkheid van behoud of afschaffing van de doodstraf is bekend gemaakt. Na ampele bestudeering van de kwestie met in begrip van de weigering in het buitenland, is de commissie tot besluit gekomen om de regeering te verzoeken de doodstraf bij wijze van proef voor een periode van vijf jaar af le schaffen, of den Koning te vragen voor alle vonnissen, die in dien tijd geveld zouden worden, van zijn koninklijk recht van gratie gebruik te maken. De commissie meent, dat de tijd rijp is voor een humaner rechtsple ging en vergelding en zij weerlegt de ziens wijze van hen, die meenen dat de afschaf fing een toeneming van misdaden tegen het leven ten gevolge zou hebben. o ZWITSERLAND. Een merkwaardig besluit. Te Bazel is een volksstemming gehouden over een voorstel der burgerlijke liberale partij, oro de belastingen met 10 procent te verminderen en over een voorstel der oommomsten, om alle arbeiders en bedienden van belastingen vrij te stellen. Beide voorstellen zijn echter met een groote meerderheid verworpen. Men wil liever verschillende groote bouwpannen, die in overweging zijn, uitvoeren, waarvan meer voordeel voor het kanton wordt verwacht, aangezien hierdoor in de eerste plaats werk gelegenheid wordt verschaft, terwijl voorts bjj de heerschende malaise een vermindering van de inkomstenbelasting te verwachten is. zoodat het wenschelijker wordt geacht, voor- loopig tot geen belastingverlaging over te gaan. SPANJE. De staat van beleg afgekondigd. Hoe de toestand in Spanje precies is, valt uiterst moeilijk te beoordeelen. Dat de toe stand niet zonder zorg is, bewijst het feit, dat over het gansche land do staat van be leg is afgekondigd. De telefonische en tele grafische verbindingen met Noord-Spanje zijn verbroken. Naar het schijnt heeft de algemecne staking zich uitgebreid tot alle belangrijke industrie-steden. Een uitzondering schijnt Madrid te maken en ook Barcelona. Daar is het verkeer normaal. De officieele ge bouwen te Madrid worden door militairen bewaakt. Een commissie uit de burgerij heeft biljetten doen aanplakken en uitrei ken, waarin gezegd wordt, dat de burgerij iedere poging tot het verwekken van een revolutionairen opstand zal bestrijden. Vol gens particuliere berichten zijn ook te Ma drid opstootjes voorgekomen, toen de revo lutionaire vliegtuigen boven de stad vlogen en biljetten uitwierpen Opgevangen berich ten van Spaansche radiostations deelen mede, dat de revolutionaire vliegertroepen op het vliegterrein bij Madrid door de re- geenngstroepen overweldigd en ontwapend zijn en dat te Madrid de orde hersteld is. Voigens andere berichten heeft de regeering artillerie tegen de vliegers in werking ge steld en het vliegterrein laten beschieten, waarop de vliegertroepen zich overgaven. Majoor Franco en generaal Del Lano, die daar den opstand leidden, zouden naar Portugal zijn gevlucht. Zulks per vliegtuig. De officieele berichten verklaren, dat de regeering meester van den toestand is. Aangezien ook het telefonische en tele grafische verkeer lusschen Frankrijk en Spanje op het oogenblik niet werkt, kan men zich geep duidelijk beeld van den toe stand vormen. Te Madrid moeten ongeveer 20 leden van de republikeinsehe partij, waaronder de voormalige minister Alcala Zamos, de zoon van den vroegeren minister-president Miquel Maura en Alvaro Albernon, gear resteerd zijn. Onlusten zijn voorgekomen te San Se- bastiaan. Santander en Sevilla, doch direct weer onderdrukt. Te San Sebastiaan moe ten nog al slachtoffers zijn gevallen. Te Gibraltar is een groot aantal voort vluchtige Spaansche Republikeinen aange komen. De regeering heeft een detache ment der Civiele Garde uit Marokko naar Spanje teruggeroepen. Te Gibraltar verluidt, dat de Spaansche regeering ook de bedoeling zou hebben troe pen van het vreemdelingenlegioen naar Spanje over te brengen. Berenguer schijnt met vaste hand in te grijpen. .1 POLEN. Pilsuilski naar Madeira. Naar het Poolsch Telegraaiagentschap meldt, is maarschalk Pilsudski gisteravond nit Warschau vertrokken om op Madeira te gaan uitrusten. New-York, November 1930. Toen hier het Jeizoen van de Me tropolitan Opera mei Wagnjr's Fliegende Hollander inzette, gebeurde wat elk jaar piaats heelt en een gebeurtenis op zich zelf is. De geheele Amerlkaansche aristocratie was aanwezig of vertegenwoordigd in zaal en balcons en zoozeer wordt daar notitie van genomen, dat in alle kranten naast de kritiek over de opera zelf, de noodige ko lommen vol staan met de vermelding van wie in loges en boxes zaten, uitgebreid met naam en toenaam. Wio mocht schrikken voor het bedrag, dat voor de plaatsen gevraagd wordt, be denke, dat deze Opera zoowat de eenige in de wereld is, die het zonder subsidie, gemeentelijke of wat ook. af kan. En dan de onkosten! De salarissen der wereldbe- faamde artiesten zijn tezamen al zoo reus achtig dat er een kleinere Opera van zou kunnen bestaan. Wat koor, orkest en regie fcosten, loopt in de tienduizenden en de Amerikanen mogen er trotsch op zijn, dat deze instelling zoo schitterend geleid en onderhouden wordt Er staan alttid legto's wachtende op- de lijst, begeerig een open gevallen loge of abonnement over te r.emen. Den vorigen Dinsdag verdrongen zich de nieuwsgierigen in de buurt van Broadway en de 40ste Straat. Politie te voet en te paard hield er orde onder en het immense verkeer op dreef. De tegenwoordige Opera bezit oen paar nadeelen. Het is een oud gebouw. Al vjjltien jaar geleden werd mee gedeeld, dat een nieuw gebouw ergens an ders zon verrijzen en dit gesloten. Het oen noch het ander is gebeurd. Een vreemdeling die voor bet eerst langs het sombere bruine vierkante steenenblok komt en verteld wordt, dat dit de Opera is, begint met de moge lijkheid daarvan te ontkennen en ten slotte een bedenkelijk gezicht te trekken. Het gebouw ligt begrends door Broadway en Seventh Avenue voor en aohter, terwijl links en rechte de tlste en -12ste Straat loopen, d.w.z. twee blocks van Tunes Square en bet thenterdistrict, waar het 's-avonds overvol van anto'8 is en de absolute onmogelijkheid om te parkeeren voor de chauffeurs. Voor- en wegrijden aan begin en eind van de voorstellingen zyn ware problemen voor de politie en de massa's voetgangers op de dan veel te smallo trottoirs, die bij slecht weer genoodzaakt zijn een paar straten verder op taxi-jacht te gaan. Een voordeel van het gebouw is een unieke accons'tiek, terwpl het interieur van de zaal ook de moeite waard is, maar waar is de vorstelijke trap va Parijs, een intieme foyer, goede vestiares en tovenal hoe is het achter het brand- scherm gesteld? Het tooneel moet nog meer ruimte krijgen. Het orkest zit in een lange, smalle put. Er moet een moderner gebouw komen. Voor het onaanzienlijke en neutrale uiter lijk aan de vier straatzijden, dat zich in niets als een Opera laat kennen, zijn alleen boven de ingangen groote luifels gebouwd b(| wijze van bescherming tegen regen, sneeuw en wind. Gewoonlijk ia de eerste seizuenavond er een van extra slecht weer, maar dit jaar was hot een ideale herfstavond, net koud genoeg om een kostbare bont mantel te dragen en den winter officieel te openen Want de eerste opera-voorstelling beteekent. dat de „Society" vroeger wel de „400" genaamd, maar allang uitgebreid tot 4000 of veelvouden daarvan, in de stad is teruggekeerd nit Europa, Canada en hun bnitenplaatsen in het land zelf. Park Avenue en de zijstraten van Fifth Avenue staan 's zomers onbewoond, maar nu zijn de luiken van de ramen, de talrijke nomaden zijn van November tot Febrn r: „in de stad". Precies als de Londenaren gaan kijken naar de jaar ijksche voc r t I ing ten Hove door een blik tb werpen in de auto's dor schitterend getoiletteerde dames, zoo verdringen de New-Yorkenaren zich op dezen bewusten avond rond de Opera, staren n3ar al die fabelachtige weelde aa" juwee'en pn toi'etten en genieten. De leden der upper ten worden met een salvo van magnesiumlichten begroet en van alle kanten worden do totografie toestellen op hen gericht. En het is een feit dat br;na alle dames en heeren met genoegen op bet verzoek der fotografen ingaan om voor een opname te blijven staan. Dit is n.l. of een compliment aan een bijzonder mooi en kostbaar toilet Df de draagster haar begeleider moet wel een der kqp- stukker in zijn wereld zhn om voor zón persoon gekiekt te worden heeft een naam, die klinkt als een klok. Ruim een uur kort vóór den aanvang van de opera en lang nadat die al begonnen is houdt de stroom van blinkende auto's aan, maar wie zonder zoo lang te wachten of mee naar binnen te gaan in eenige minuten een totaslindruk wil krijgen, die ga3t na afloop van de voorstelling een kijkje nemen. Dan is de onmiddellpke omgeving van de opera een levend geworden mondain modeblad. Dit jaar had nog een groote bijzonderheid en wel, dat de aames zich zoo goed als zonder juweelen getooid hadden en dat was opvallend, want do pracht, die er gewoon lijk ten toon gespreid wordt, tart alle be schrijving. Wat was daarvan do oorzaak? Ik ben niet zoo gelukkig mijn lezeressen andere inlichtingen te kunnen geven over de toiletten der dames dan dat ik met een gevoel van groote voldaanheid over de chic en de charme de rokken tot op den grond zag neerplooien en dat ik de lange hand schoenen tot over de ellebogen monstrueus vond. D? opcn-attractie bp uitnem nóh i'T is de Wicnerin Maria Jeritza, wier rep rto're het Duitsche en Italiaansche omvat, die 'n gou den stem bezit en 'n indrukwekkend mooie verschijning is. Jeritza, zooals zij kortweg genoemd wordt, kan haar ongelooflijk in spannende seizoen alleen volhouden door haar stelregel nooit buiten de opera op te treden en geen invitaties voor diners of bals van wie ook aan te nemen en aangezien zij een echte barones is, kan zij met allo precedenten van haar voorgangster breken, die ongeveer het slachtoffer van teveel lief talligheid werden door aan allerlei weldadig heidsconcerten mee te doen of te verschijnen op grooto feesten. Jeritza is een Senta als men zich maar wenschen kan en de totaal indruk voor mij was hoe Wagner toch een geniale natuurschilder was, want alle Wald- wc-hen en Rbeinwellen ten spijt klinkt hier toch maar den heelen avond onze Noordzee. DE TOESTAND VAN POINCARé. PARIJS. 16 Dec. (Belg. Tel. Ag.). Heden- morgen om 8 uur was er nog geen wijzi ging gekomen in den gezondheidstoestand van Poincaré. Dr. Boidin, zqn geneesheer, verklaarde dat de patiënt een goeden nacht hoeft doorgebracht. In het bulletin omtrent den gezondheids toestand van Poincaré wordt gezegd, dat zijn toestand ongewgrigd is en dat er in de eerste twee ot drie dagen geen wezen lijke verandering zal komen. Hei blad „Excelsior" meldt, dat dr. Guil- Iain gisterenavond om 9 uur niet spoed is ontboden, ffij constateerde bq Poincaré een aanval van verlamming. Het blad voegt er aan toe dat er sedert Zaterdag bq Poincaré geen urinoloozing meer heeft plaatsgehad, zoodat men vreest dat hg aan uremie lijdt. o DE REBELLIE IN SPAN TE. PARIJS, 16 Dec. (Belg. Tel. Ag.) Uit Pat* wordt bericht dat de treinen uit Spanje gisteravond zonder eenige vertra ging binnenkwamen. De passagiers werden echter nauwkeurig onderzocht ten einde te verhinderen dat personen die deel hebben gehad aan den opstand naar Frankrijk de wijk nemen. In het Fransche departement Basses Py renees is de grens van Spaansche zijde gesloten. Over de muiterij van het personeel van het vliegkamp Guatre Vientos meldt Havas de volgende bijzonderhedenDe opstan dige vliegers bezetten het radiostation der Spaansche telefoonmij. in de nabijheid van het vliegveld, namen den directeur en eenige andere leidende beambten gevan gen cn lieten daarop het bericht versprei den dat in Spanje de republiek was uit geroepen. Bij de beschieting van het vliegveld door de regeeringtroepen, zou slechts een op standeling licht zijn gewond. Toen de journalisten om twee uur op heft vliegveld kwamen, heerschto eT weer vol komen rust. De monteurs die als civiele beambten op het vliegveld werkten, ver klaarden dat zij des morgens om acht uur toen zij in hun werkplaatsen verschenen, in het directiegebouw waren ontboden waar men ieder een geweer had gegeven en met de plannen op de hoogte gebracht had. Vele arbeiders hadden echter geweigerd het geweer in ontvangst te nemen cn aan de beweging mede te doen Eenigen hunner waren toen door de muiters in een loods opgesloten. PARIJS, 16 Dec. (Ned. Tel. Ag.) Alle vliegkampen in geheel Spanje hebben, naar Havas uit Madrid meldt, door bemid deling van de militaire autoriteiten de re geering de verzekering van hun onvoor waardelijke trouw gegeven. Generaal Berenguer verklaarde heden avond. dat in verband met de incidenten welke heden plaats hadden, talrijke ar restaties werden verricht. MADRID. 16 Dec. (Belg. Tol. Ag.) De bladen noemen do muiterij op het vliegveld „De vier Winden" eenparig een misdaad tegen net vaderland. De regeering heeft een bijeenkomst beleed van vertegenwoor digers van alle klassen der Madrileensche bevolking waarop zij haar dank uitsprak voor de verheven geest van vaderlands liefde waarvan de bevolking had blijk ge geven. De bladen brengen bprichten uit het geheele land waaruit blijkt dat overal vol komen rust heorscht. 2-1

Leidsch Dagblad | 1930 | | pagina 2